EkspertBudowlany.pl

Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat!

Grupa Topex | 2022-09-29
Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat

Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat

Czosnek – ta nazwa kojarzy nam się niezaprzeczalnie z dorodnym warzywem, które dodatkowo posiada wiele wspaniałych właściwości, w tym mnóstwo zdrowotnych. Czosnek ozdobny to natomiast piękna dekoracja ogrodowa. Kwitnie od maja do sierpnia, charakteryzuje się cudownymi fioletowymi kwiatami, nadaje się na rabaty i na skalniaki. Niektóre z odmian świetnie sprawdzą się w uprawie tarasowej czy balkonowej. Dowiedz się więcej o czosnku ozdobnym, a zapragniesz uprawiać tę roślinę jak tysiące innych ogrodników.

treść sponsorowana

Czosnek ozdobny – czym się charakteryzuje i jakie wyróżniamy odmiany?

Czym dokładnie jest czosnek ozdobny? To roślina cebulowata, która kwitnie w połowie wiosny. Pochodzi z rodziny amarylkowatych i naturalnie występuje w Azji. Dziko rośnie tam na łąkach oraz w lasach. Cechą charakterystyczną czosnku olbrzymiego jest długa, sztywna łodyga, która swobodnie wyrasta spomiędzy wąskich liści. W zależności od tego, z jaką odmianą mamy do czynienia, czosnek ozdobny może mieć wysokość od 50 do nawet 150 cm. Na samym szczycie łodygi pojawiają się pieknie kwiątnące kule. Kolor oraz wielkość danej kuli zależy od odmiany czosnku.

Jakie rodzaje czosnku ozdobnego możemy najczęściej spotkać w ogrodach?

Zastanawiasz się, jakie odmiany czosnku ozdobnego możesz spotkać w ogrodach i nie tylko? Z pewnością warto poznać takie rodzaje, jak:

  • czosnek szczypiorek – jest to znany szerszemu gronu czosnek ozdobny, który nieco przypomina szczypior. Liście tej rośliny ozdobnej są jadalne, jednak warto uprawiać ją właśnie jako ozdobę w swoim ogrodzie. Średnica kwiatostanów to ok. 5 cm. Nie warto ich obrywać na przełomie maja i czerwca. Po rozwinięciu mogą pochwalić się pięknym fioletowym kolorem.
  • czosnek olbrzymi – ten wyjątkowy czosnek rośnie od czerwca do lipca. Nie bez powodu nazywa się go olbrzymim – kwiatostany mają średnicę od 12 do 15 cm, zaś łodyga dorasta od 80 do 200 cm wysokości. Posiada przepiękne, zachwycające różowe kwiaty.
  • czosnek błękitny – ten typ kwitnie również od czerwca do lipca, jednak tutaj można już zauważyć znacznie mniejsze kwiaty i niższe łodygi. Kwiaty mają kolor błękitny, kwiatostan posiada średnicę od 3 do 4 cm, zaś łodyga wyrasta na wysokość ok. 50 cm.
  • czosnek karatawski – również ma kuliste kwiatostany, nieco mniej zbite niż szczypiorek czy olbrzymi. Są koloru białego, pięknie się prezentują, a łodyga dorasta do 60 cm wysokości. Kwitnienie przypada na maj. 
  • czosnek główkowaty – ta odmiana posiada już drobne, nieco jajowate kwiatostany w kolorze bordowym, okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Pięknie prezentuje się na ogrodach skalnych.
  • czosnek okazały – okres kwitnienia przypada na maj i ciągnie się nieraz aż do lipca. Ma duże, kuliste kwiatostany w kolorze fioletowym, bardzo intensywnym. Łodyga rośnie do wysokości 50–150 cm.
  • czosnek sinawy – obserwować możemy liliowe kwiatostany, które rozwijają się od czerwca do lipca i skutecznie przyciągają motyle.
  • czosnek południowy – ten typ kwitnie od kwietnia, a kwiatostany charakteryzują się cudownym żółtym kolorem. Ich średnica to maksymalnie 5–8 cm.
  • czosnek białawy – jak sama nazwa mówi, jest to roślina ozdobna o białym, jasnym kwiatostanie.

Czosnki ozdobne – jakie mają wymagania co do uprawy?

Czosnki ozdobne nie mają zbyt wielu wymagań co do uprawy. Cebulki czosnku ozdobnego warto zasadzać w miejscach nasłonecznionych, jednak nie zaszkodzi również miejsce lekko zacienione. Roślina cebulowa tego rodzaju dobrze wzrasta na żyznym i przepuszczalnym podłożu. Świetnie radzi sobie również na piaszczystym lub gliniasto-piaszczystym podłożu. Cebule czosnków ozdobnych muszą mieć odpowiednie pH, pomiędzy 6,5 a 7.

Czosnek posadzony w gruncie suchym wymaga regularnego nawodnienia. Warto je także nawozić, jednak trzeba koniecznie uważać, aby nie przenawozić czosnku azotem, ponieważ może to być dla niego szkodliwe. Po przekwitnięciu lepiej jest ściąć kwiatostany, aby nie osłabiały cebul. Dzięki temu przetrwają do następnego sezonu.

Czy czosnek ozdobny może być do czegoś zastosowany?

Zastanawiasz się, jakie pozytywy płyną z zastosowania czosnku ozdobnego? Czosnek tego rodzaju nie służy do jedzenia, jednak warto sobie zostawić nieco łodyg z kwiatostanami do ususzenia, ponieważ później można z nich wykonać przepiękny bukiet. Idealny na zimę, kiedy chcesz nieco ożywić pomieszczenie.

Uprawa czosnku ozdobnego – z czym ją komponować?

Jeśli jesteś świadomym ogrodnikiem, na pewno wiesz, że niektóre rośliny ozdobne wymagają odpowiedniego towarzystwa. Podobnie jest w przypadku czosnku ozdobnego. Jeśli chcesz, aby rósł pięknie i bez kłopotów, zestaw go z roślinami ozdobnymi niskimi, takimi jak fiołki ogrodowe, przywrotnik czy kocimiętka. W ten sposób uzyskasz zachwycającą rabatę. 

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Mariusz Piasny, MPI s.c. Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Thermosilesia ABC wyboru pompy ciepła

ABC wyboru pompy ciepła ABC wyboru pompy ciepła

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje...

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje konsternację wśród klientów. Wyjaśniamy różnice pomiędzy typami urządzeń oraz podpowiadamy, czym się kierować wybierając pompę ciepła do konkretnych warunków.

neonet.pl Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków?

Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków? Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków?

Zastanawiasz się, gdzie kupić najlepsze na rynku produkty AGD i RTV do finalnego wyposażenia domu? Jeśli zakończyłeś już prace wykończeniowe i potrzebujesz tylko lodówki, pralki lub suszarki, koniecznie...

Zastanawiasz się, gdzie kupić najlepsze na rynku produkty AGD i RTV do finalnego wyposażenia domu? Jeśli zakończyłeś już prace wykończeniowe i potrzebujesz tylko lodówki, pralki lub suszarki, koniecznie sprawdź najnowsze promocje w sklepach internetowych. Zbliżający się Czarny Piątek to świetna okazja, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy i kupić topowe produkty w najatrakcyjniejszych cenach!

mdm®NT Sp. z o.o. O czym pamiętać przy termoizolacji?

O czym pamiętać przy termoizolacji? O czym pamiętać przy termoizolacji?

Woda to wróg budynku. Dlatego bronimy przed nią swoje domy coraz szczelniejszymi pokryciami dachowymi i coraz bardziej hydrofobowymi tynkami oraz zaprawami. Niestety uszczelnianie budynków niesie ze sobą...

Woda to wróg budynku. Dlatego bronimy przed nią swoje domy coraz szczelniejszymi pokryciami dachowymi i coraz bardziej hydrofobowymi tynkami oraz zaprawami. Niestety uszczelnianie budynków niesie ze sobą istotne ryzyko – uwięzienia wody wewnątrz budynku. Wody, która, jeśli nie zostanie odprowadzona na zewnątrz, może znacząco obniżyć standard życia mieszkańców, a w ekstremalnych przypadkach zagrozić samemu budynkowi.

Bricoman Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd....

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd. Rosnące ceny energii elektrycznej stanowią jeden z powodów, dla których inwestycja w tego typu technologie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Nowy system rozliczeń instalacji fotowoltaicznych stwarza kolejne możliwości. W jaki sposób właściciel instalacji rozlicza się z nadwyżki produkcji? Czym jest...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

GASPOL S.A. Ogrzewanie gazem płynnym

Ogrzewanie gazem płynnym Ogrzewanie gazem płynnym

Od prawie roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczonej dostępności niektórych źródeł energii oraz rosnących cenach. W wielu...

Od prawie roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczonej dostępności niektórych źródeł energii oraz rosnących cenach. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości w...

AS ENERGY Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt

Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt Fotowoltaika opłacalna nawet na kredyt

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że jako źródło ogrzewania najtańszy jest węgiel, potem gaz, a najdroższy jest prąd. Pojawienie się fotowoltaiki i kryzys energetyczny odwróciły tę zasadę. Dziś to prąd...

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że jako źródło ogrzewania najtańszy jest węgiel, potem gaz, a najdroższy jest prąd. Pojawienie się fotowoltaiki i kryzys energetyczny odwróciły tę zasadę. Dziś to prąd z fotowoltaiki jest najtańszy, a ceny węgla kamiennego biją rekordy.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Pompa ciepła

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.