EkspertBudowlany.pl

Kolorystyczne metamorfozy, czyli wnętrza w nowej odsłonie

Redakcja | 2015-05-04
Kolor ścian może znacząco zmienić charakter wnętrza
Fot. Śnieżka

Kolor ścian może znacząco zmienić charakter wnętrza


Fot. Śnieżka

Kiedy myślimy o zmianie wystroju pomieszczenia, warto zastanowić się nad wprowadzeniem nowego koloru i pomalować ściany oraz sufity w naszym domu. Kolorystyczna metamorfoza salonu lub sypialni wprowadzi nutę świeżości, ale będzie też doskonałą okazją do twórczej zabawy w gronie najbliższych.

Zobacz także

Drzwi przesuwne ze szkła

Drzwi przesuwne ze szkła Drzwi przesuwne ze szkła

Szklane drzwi przesuwne to coraz częściej stosowane rozwiązanie w aranżacji wnętrz. To również doskonały sposób na dzielenie i łączenie powierzchni w mieszkaniach i biurach.

Szklane drzwi przesuwne to coraz częściej stosowane rozwiązanie w aranżacji wnętrz. To również doskonały sposób na dzielenie i łączenie powierzchni w mieszkaniach i biurach.

Płytki we wnętrzu

Płytki we wnętrzu Płytki we wnętrzu

Płytki ceramiczne i gresowe stosuje się już nie tylko do wykańczania ścian i podłogi w łazience czy w kuchni, ale także jako posadzkę w przedpokoju, a nawet w salonie. Są bowiem bardzo praktyczne, a dzięki...

Płytki ceramiczne i gresowe stosuje się już nie tylko do wykańczania ścian i podłogi w łazience czy w kuchni, ale także jako posadzkę w przedpokoju, a nawet w salonie. Są bowiem bardzo praktyczne, a dzięki ogromnemu bogactwu wzorów, kolorów i faktur dają ponadto niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza.

Modne ściany

Modne ściany Modne ściany

Ściany traktujemy zazwyczaj jako neutralne tło dla mebli, nadając im spokojną tonację kolorystyczną. Tymczasem mogą one stać się samodzielnym elementem dekoracyjnym wnętrza lub też podkreślać charakter...

Ściany traktujemy zazwyczaj jako neutralne tło dla mebli, nadając im spokojną tonację kolorystyczną. Tymczasem mogą one stać się samodzielnym elementem dekoracyjnym wnętrza lub też podkreślać charakter jego aranżacji.

Zaczynamy od przygotowania podłoża

Pierwszym etapem prac jest przygotowanie podłoża pod malowanie. Powinno być ono czyste i równe, co sprawi, że uzyskamy estetyczną, dekoracyjną powłokę malarską.

Zanim przystąpimy do malowania, należy dokładnie przyjrzeć się ścianom pod kątem ich równości, a następnie naprawić ewentualne pęknięcia, rysy oraz ubytki. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie do tego celu gotowych do użycia, naprawczych mas szpachlowych.

Przy wypełnianiu pęknięć sprawdzi się zwłaszcza elastyczna masa naprawcza zawierająca włókno szklane. Dodatek ten sprawia, że powstałe połączenia są bardzo trwałe, a pęknięcia można reperować bez konieczności wykorzystania taśmy maskującej. Jeśli ściany i sufity są chropowate lub nierówne, można pokusić się o ich wygładzenie.

ZDANIEM EKSPERTA

Jak dobrać odpowiedni wałek do malowania ścian?

Prace malarskie są proste, ale bez odpowiednich narzędzi mogą nie dać zamierzonego efektu i stać się bardzo praco- i czasochłonne. Wałek malarski powinien być dopasowany do rodzaju wykorzystywanej farby oraz malowanej powierzchni. Wewnątrz budynku ściany są najczęściej gładkie lub lekko chropowate, więc farbę należy nakładać wałkami o krótkim lub średnim runie. Krótkie włoski poszycia dokładnie rozprowadzą farbę na malowanej powierzchni, nie pozostawiając żadnej struktury czy wzoru. Ściana lub sufit będą jednolicie pokryte danym kolorem.

Zupełnie inne powierzchnie spotykamy na zewnątrz budynku. Charakteryzują się one chropowatą i bardzo nierówną strukturą. W takim przypadku najlepszy efekt otrzymamy, malując wałkami o dłuższym, bardziej sprężystym poszyciu, które dociera w każdą szczelinę, równomiernie rozprowadzając farbę. Wałki fasadowe wyściełane są specjalną niehigroskopijną gąbką. Rozwiązanie to zapobiega wchłanianiu się farby w głąb wałka i ułatwia jej przeniesienie na malowaną powierzchnię. Dodatkowo zwiększa się średnica wałka, a tym samym obszar malowania podczas jednego obrotu.

Wewnątrz szybko schnące farby akrylowe są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu ich kolory są wyjątkowo trwałe. Najważniejszą cechą tego rodzaju farb jest ich wodna baza. Są stosunkowo rzadkie i pozostawiają cienką powłokę, dlatego zdarza się, że konieczne jest nałożenie kilku warstw farby. Wybierając wałek odpowiedni do malowania farbami akrylowymi, należy pamiętać, aby miał on krótkie włosie, które pozwoli na gładkie pomalowanie powierzchni bez pozostawiania struktury.

Farby olejne, farby alkidowe, emalie na bazie rozpuszczalników żywicznych oraz gęste lakiery charakteryzują się większą gęstością, oraz lepkością. Tworzą solidną i trwałą powłokę ochronną. Dlatego wałki przeznaczone do malowania tym rodzajem farb mają bardzo krótkie runo. Ułatwia to naniesienie cienkiej warstwy farby na malowaną powierzchnię oraz uzyskanie gładkiego i jednolitego koloru.

Szczególnym rodzajem zabiegów malarskich jest konserwacja drewna. Środki do pielęgnacji drewna to substancje wieloskładnikowe, wymagające systematycznego przemieszania komponentów w trakcie malowania. Dodatkowo wiele elementów drewnianych posiada frezy lub inne ozdobne żłobienia, co utrudnia równomierne i dokładne położenie lakierobejcy. Podczas malowania środkami ochrony drewna można zastosować wąskie wałki malarskie o specjalnym poszyciu typy Mikrofaza. Runo wykonane jest z bardzo chłonnego materiału, który powoli przenosi lakier, bejcę lub lakierobejcę na malowaną powierzchnię.

Robert Kudlaszyk, ­Kierownik Działu ­Sprzedaży, KAEM

Nowoczesne gładzie szpachlowe są łatwe w aplikacji i obróbce, a z ich użyciem poradzą sobie nie tylko profesjonaliści, lecz także mniej zaawansowani użytkownicy. Produkty w postaci sypkiej miesza się z wodą w proporcji podanej przez producenta na opakowaniu wyrobu. Stosując się do tych zaleceń, uzyskamy masę o pożądanej konsystencji i optymalnych właściwościach. Nanosi się ją na wcześniej zagruntowane ściany pojedynczymi warstwami grubości około 1–3 mm.

Do tego celu najlepiej wykorzystać szpachelkę wykonaną ze stali nierdzewnej. Podczas pracy należy utrzymywać narzędzia w czystości, gdyż wszelkie zanieczyszczenia mogą zepsuć efekty naszych działań.

Na rynku znajdziemy również produkty typu 2 w 1. Mogą być one stosowane jako warstwa wierzchnia bez konieczności użycia gotowych gładzi. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, gdyż wykorzystując jeden wyrób, osiągniemy pożądany efekt w postaci gładkich, śnieżnobiałych ścian.

Ważnym etapem prac jest zagruntowanie ścian. Należy pamiętać o wykonaniu tego zabiegu zarówno przed, jak i po aplikacji gładzi (wówczas nakładamy cienką warstwę gruntu). Zadbajmy również o to, aby ściany przed malowaniem zostały dokładnie odpylone, co pozwoli uniknąć późniejszych problemów z przyczepnością farby nawierzchniowej.

Jeden kolor? To za mało!

Gdy ściany w mieszkaniu są przygotowane, można przystąpić do ich dekoracji. Zwykle maluje się je na wybrany kolor, a sufit pozostawia biały. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby złamać ten standard i sprawić sobie kolorowy sufit. To niebanalne rozwiązanie daje ciekawy efekt dekoracyjny.

Dla przykładu – odcienie bieli na ścianach doskonale współgrają z unoszącą się nad nimi, wysmakowaną szarością sklepienia. Bardzo efektownie prezentuje się także sufit w kolorze czerwieni czy fioletu. Jeśli preferujemy na suficie klasyczną biel, to wodze fantazji możemy puścić w trakcie dekoracji ścian, malując je na kilka kolorów. Jest to pracochłonne, ale uzyskany efekt wynagradza wszystkie trudy.

ZDANIEM EKSPERTA

dr Agata Kwiatkowska­‑Lubańska, Katedra Przestrzeni i Barwy Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Jakie kolory będą modne w 2015 roku?

Trendy barwne we wnętrzach, podobnie jak trendy w modzie, stały się w ostatnich latach niezwykle różnorodne. Kolory roku 2015 promowane przez różne firmy mają odmienny odcień i charakter. Jednak mimo tego pozornego chaosu, wskazać można pewne kierunki zmian, które na pewno będą miały wpływ na wygląd naszych wnętrz.

Ważne pozostają różnorodne odcienie szarości i przybrudzonych pasteli, nawiązujące do stylistyki vintage – błękit, chłodna zieleń, róż – sprzyjają one relaksowi, wyciszeniu i świetnie się ze sobą łączą. Na tym tle dobrze wyglądają meble z tradycyjnych gatunków drewna oraz metaliczne detale w ciepłych odcieniach złota i miedzi.

Interesującą propozycją są zdecydowane kontrasty i geometryczne wzory: pasy, romby, plastry miodu – widzimy je zarówno w tkaninach stanowiących wystrój wnętrza, jak i w płytkach podłogowych czy dekoracjach ścian. Kluczowymi barwami w tym trendzie są granat, grafit, a nawet czerń łączone z dużą ilością neutralnej bieli i akcentami w intensywnych kolorach. Kontrast jasności wprowadzamy poprzez łączenie bieli i czerni lub poprzez zastosowanie granatowo-białych elementów.

Jak zwykle poszukujemy inspiracji w przyrodzie - wzory o motywach kwiatowych, roślinnych, skór zwierzęcych są ze sobą swobodnie łączone we wnętrzach o typowo miejskim charakterze. Towarzyszą im różne odcienie zieleni i, jak zwykle ostatnio, sporo bieli. Charakterystyczną cechą tego trendu jest jego żartobliwy klimat i biomorficzne kształty.

Pojawiają się również kolory, które obserwowaliśmy ostatnio w kolekcjach projektantów mody - oliwkowa zieleń, khaki, bordo, musztardowy żółty czy terakotowy odcień barwy pomarańczowej. Dawno nie widziane we wnętrzach, świetnie się w tej roli sprawdzają.

Aby go otrzymać, potrzebujemy farb w różnych odcieniach, a także wałka lub pędzla oraz taśmy malarskiej, która pomoże odciąć od siebie poszczególne barwy; wystarczy przykleić pas taśmy w wybranym miejscu, a następnie pomalować wydzielony fragment ściany. Taśmę odrywamy zanim farba wyschnie do końca, nawet jeśli w perspektywie mamy nakładanie kolejnej warstwy. Unikniemy w ten sposób zrywania powłoki malarskiej.

W podobny sposób postępujemy z kolejnymi kolorami, tworząc tym samym wnętrze pełne pozytywnych wibracji.

A może modne cieniowanie?

Prawdziwym hitem w aranżacji wnętrz jest efekt ombre, tworzący na ścianie delikatne przejścia kolorystyczne. Cieniowanie przynosi zaskakujące efekty i pozwala odmienić wybraną przestrzeń nie do poznania. Stopniowanie nasycenia jednej barwy bądź płynne przenikanie się różnych tonów kreuje niezwykłą, klimatyczną aranżację. Co ważne, samodzielne wykonanie tego typu dekoracji jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.

Jak zatem uzyskać spektakularny efekt ombre? Wystarczy kilka wałków, którymi pomalujemy ścianę, mały pędzelek lub ściereczka do rozcierania, zestaw kuwet malarskich oraz odpowiednia farba. Ścianę pokrywa się najpierw kolorem bazowym – najlepiej sprawdzi się tu biel – i czeka, aż całkowicie wyschnie. Tak przygotowaną powierzchnię dzieli się na pięć poziomych pasów, z których pierwszy trzeci i piąty powinny być szersze od dwóch pozostałych.

malowanie 6

Za pomocą różnych narzędzi możemy uzyskać na ścianie oryginalne efekty dekoracyjne: a, b) efekt pędzla płaskiego, c, d) efekt dwóch pędzli, e, f) efekt gumy, Fot. Dekoral

Trzema odcieniami barwy głównej wypełnia się pasy o większej szerokości. Węższe przestrzenie maluje się z kolei odcieniami pośrednimi. Powstają one z wymieszania kolorów podstawowych: ciemnego ze średnim i średniego z najjaśniejszym.

Po przygotowaniu farb zaczynamy malowanie – najciemniejsza barwa na dole, najjaśniejsza na górze. Należy pamiętać, że do każdego odcienia używamy osobnego, czystego wałka. Zanim farba całkowicie wyschnie, rozcieramy granicę między kolejnymi pasami za pomocą małego, suchego pędzelka lub ściereczki. Co ważne, rozmycia nie muszą być regularne – mamy tu pełną dowolność.

(Nie)szablonowe ściany

Kolejnym prostym do wykonania, lecz zarazem wysublimowanym sposobem nadania ścianom niepowtarzalnego wyglądu jest ozdobienie ich różnorodnymi grafikami lub wzorami. Pomogą w tym szablony dekoracyjne. Możemy wykonać je sami lub zdecydować się na zakup gotowych, dostępnych na rynku produktów. Zastosowanie szablonów pozwala na szybką metamorfozę wnętrz.

Aby udekorować ścianę wzorem, szablon należy przykleić do niej za pomocą delikatnej taśmy malarskiej. To ważne, bo zbyt mocna taśma może przy odrywaniu uszkodzić powierzchnię. Przyklejony szablon przyciska się lekko do podłoża i starannie rozprowadza po nim farbę, najlepiej w kolorze zdecydowanie odcinającym się od barwy ściany. Aby zrobić to precyzyjnie, dobrze jest użyć małego pędzla lub gąbki, którymi pracuje się podobnie do stempla. Po przyschnięciu farby cały proces należy powtórzyć, a następnie z wyczuciem odkleić szablon.

Dekoracyjny wzór jest już w zasadzie gotowy. Teraz trzeba jeszcze zdecydować, czy zostawiamy tylko ten jeden, czy może namalujemy ich więcej. Wykorzystując szablony, w szybki sposób wykonamy dekoracyjny deseń, który podniesie wizualną atrakcyjność każdego pomieszczenia.

Malowanie to najprostsza metoda na szybką i łatwą do samodzielnego wykonania metamorfozę wnętrz. Używając wysokiej jakości farb, nowoczesnych technik zdobienia, jak np. cieniowanie, a także odpowiednich narzędzi stworzymy w domu pełną życia i optymizmu przestrzeń. Relaks w samodzielnie odnowionym salonie czy sypialni zyska dodatkową wartość, jaką jest duma z dobrze przeprowadzonej pracy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • ewka_so ewka_so, 03.06.2015r., 16:27:54 rewelacja, coś nowego, innowacyjnego. Osobiście sama bbym nie wstawiła do siebie takich dodatków, ale to dlatego, ze to nie pasuje do mojej osobowości ja wole coś bardziej klasycznego. Zresztą do mojego wnętrza też nie bardzo, ja mam drewno położone, nowe teraz już z baltic wood, wiec już całkiem odpada,a le fajnie wygląda to tutaj.
  • zelazny zelazny, 11.06.2015r., 08:58:26 Bardzo wartościowy wpis, ciekawe aranżacje. Przejrzałem galerię i stwierdzam, że moim faworytem jest 2 i 5 aranżacja. Świetne połączenie żółci i czerni, bardzo nowoczesny look. Idealnie ożywione stonowane wnętrze niebieskimi i żółtymi dodatkami (lampa, poduchy). Sklep budowlany <a href="http://ezelazny.pl/" target="_blank">http://ezelazny.pl/</a> Piece, rynny, farby, grzejniki, narzędzia ogrodowe
  • jaaa jaaa , 18.06.2015r., 08:54:30 Galeria jest świetna! Nie ma co! Mój dom jest również bardzo fajnie wykończony przez firmę <a href="http://tgbudownictwo.pl/oferta/wykonczenie-wnetrz-poznan/" target="_blank">http://tgbudownictwo.pl/oferta/wykonczenie-wnetrz-poznan/</a> . Powiem, tak: fajnie się dzieje ostatnio na rynku coraz więcej ludzi chce mięć fajnie wykończenie wnętrza swojego domu i za to wielki plus!
  • Dominika Dominika, 23.06.2015r., 22:55:15 Ja mam efekt ombre na ścianach w sypialni, od niemalże białego do ciemno niebieskiego, wygląda to rewelacyjnje, malowałam to Śnieżką i dodawałam pigmenty, używałam wałka i gąbki do rozcierania, łatwiejsze do wykonania niż myślałam.

Powiązane

Biokominek, czyli kominek bez komina

Biokominek, czyli kominek bez komina Biokominek, czyli kominek bez komina

Biokominki przeznaczone są przede wszystkim dla tych, którzy ze względu na miejsce, w którym mieszkają, nie mogą sobie pozwolić na tradycyjny kominek. Pełnią one funkcję dekoracyjną i tworzą przytulny...

Biokominki przeznaczone są przede wszystkim dla tych, którzy ze względu na miejsce, w którym mieszkają, nie mogą sobie pozwolić na tradycyjny kominek. Pełnią one funkcję dekoracyjną i tworzą przytulny klimat w pomieszczeniu, dlatego są preferowane wszędzie tam, gdzie wystrój wnętrza odgrywa bardzo ważną rolę, a więc nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w hotelach, restauracjach czy kawiarniach.

Loftowe wnętrza

Loftowe wnętrza Loftowe wnętrza

Lofty to nadal modny i pożądany, nie tylko przez młodych, trend mieszkaniowy. Są to bowiem wnętrza o specyficznym klimacie i charakterze. Dużo w nich przestrzeni i industrialnych zapożyczeń oraz tworzących...

Lofty to nadal modny i pożądany, nie tylko przez młodych, trend mieszkaniowy. Są to bowiem wnętrza o specyficznym klimacie i charakterze. Dużo w nich przestrzeni i industrialnych zapożyczeń oraz tworzących specyficzny klimat szczegółów. Pokazujemy, jak wyglądają przykładowe loftowe wnętrza.

Jak urządzić sypialnię w salonie

Jak urządzić sypialnię w salonie Jak urządzić sypialnię w salonie

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na wydzielenie w mieszkaniu osobnego pomieszczenia na sypialnię. W takiej sytuacji często trzeba zaaranżować miejsce do spania w salonie. Podpowiadamy, jak urządzić salon,...

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na wydzielenie w mieszkaniu osobnego pomieszczenia na sypialnię. W takiej sytuacji często trzeba zaaranżować miejsce do spania w salonie. Podpowiadamy, jak urządzić salon, który pełni jednocześnie funkcję sypialni.

Baw się kolorami

Baw się kolorami Baw się kolorami

Za pomocą kolorowych farb można szybko odmienić wnętrze. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Za pomocą kolorowych farb można szybko odmienić wnętrze. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Gdzie i jak urządzić domową biblioteczkę

Gdzie i jak urządzić domową biblioteczkę Gdzie i jak urządzić domową biblioteczkę

Marzeniem wielbicieli czytania i posiadania zbiorów książek w domu jest stworzenie miejsca, w którym można przechowywać wszystkie czytelnicze skarby, w formie prywatnej biblioteki. Często nie ma na to...

Marzeniem wielbicieli czytania i posiadania zbiorów książek w domu jest stworzenie miejsca, w którym można przechowywać wszystkie czytelnicze skarby, w formie prywatnej biblioteki. Często nie ma na to jednak odpowiedniego miejsca i niektóre książki lądują w kartonach w piwnicy czy garażu. Jedynym rozwiązaniem pozwalającym na cieszenie się ulubionymi bestsellerami, tomikami poezji lub przewodnikami jest stworzenie własnej minibiblioteczki. I jak się okazuje, nie jest to tylko luksus, na który mogą...

Garderoba – gdzie i jak ją urządzić

Garderoba – gdzie i jak ją urządzić Garderoba – gdzie i jak ją urządzić

Garderoba jako odrębne pomieszczenie to bardzo wygodne rozwiązanie. Aby jednak była także funkcjonalna, rozplanowaniu jej wnętrza trzeba poświęcić trochę czasu.

Garderoba jako odrębne pomieszczenie to bardzo wygodne rozwiązanie. Aby jednak była także funkcjonalna, rozplanowaniu jej wnętrza trzeba poświęcić trochę czasu.

Panele szklane - o czym warto wiedzieć przy ich zakupie?

Panele szklane - o czym warto wiedzieć przy ich zakupie? Panele szklane - o czym warto wiedzieć przy ich zakupie?

Szklane panele nie bez powodu zyskały ostatnimi czasy tak dużą popularność. Ich niewątpliwe zalety czynią z nich materiał dobrze sprawdzający się w wielu pomieszczeniach.

Szklane panele nie bez powodu zyskały ostatnimi czasy tak dużą popularność. Ich niewątpliwe zalety czynią z nich materiał dobrze sprawdzający się w wielu pomieszczeniach.

STÓŁ + KRZESŁA = JADALNIA

STÓŁ + KRZESŁA = JADALNIA STÓŁ + KRZESŁA = JADALNIA

Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. Służy bowiem nie tylko do spożywania codziennych posiłków, ale jest także miejscem rodzinnych i towarzyskich spotkań. Najlepiej jak jest duży i stoi w osobnej...

Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. Służy bowiem nie tylko do spożywania codziennych posiłków, ale jest także miejscem rodzinnych i towarzyskich spotkań. Najlepiej jak jest duży i stoi w osobnej jadalni, ale są również inne sposoby na zaaranżowanie miejsca do wspólnego spożywania posiłków.

Psychologia barw w aranżacji wnętrz, czyli jak wybrać odpowiedni kolor ścian

Psychologia barw w aranżacji wnętrz, czyli jak wybrać odpowiedni kolor ścian Psychologia barw w aranżacji wnętrz, czyli jak wybrać odpowiedni kolor ścian

Pogodne i wprawiające w dobry nastrój, albo męczące i irytujące. Wbrew pozorom to samo wnętrze – w zależności od zastosowanej kolorystyki – możemy odbierać na skrajnie różne sposoby. Podpowiadamy, jak...

Pogodne i wprawiające w dobry nastrój, albo męczące i irytujące. Wbrew pozorom to samo wnętrze – w zależności od zastosowanej kolorystyki – możemy odbierać na skrajnie różne sposoby. Podpowiadamy, jak za pomocą barw kreować charakter pomieszczenia.

Jak bez remontu wydzielić strefy w pomieszczeniu?

Jak bez remontu wydzielić strefy w pomieszczeniu? Jak bez remontu wydzielić strefy w pomieszczeniu?

Wydzielanie stref to rozwiązanie nie tylko dla dużych przestrzeni. Prawdziwym wyzwaniem jest funkcjonalne podzielenie mieszkania o niewielkim metrażu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wydzielanie stref to rozwiązanie nie tylko dla dużych przestrzeni. Prawdziwym wyzwaniem jest funkcjonalne podzielenie mieszkania o niewielkim metrażu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak zamontować panele podłogowe na ścianie?

Jak zamontować panele podłogowe na ścianie? Jak zamontować panele podłogowe na ścianie?

Nie trzeba być dekoratorem wnętrz, aby w krótkim czasie w oryginalny sposób odmienić wygląd dowolnego pomieszczenia. Wystarczy zamontować panele podłogowe… na ścianie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Nie trzeba być dekoratorem wnętrz, aby w krótkim czasie w oryginalny sposób odmienić wygląd dowolnego pomieszczenia. Wystarczy zamontować panele podłogowe… na ścianie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Pomysł na sufit

Pomysł na sufit Pomysł na sufit

Sufit nie musi być zawsze dużą białą płaszczyzną, na którą nie zwraca się uwagi. Możliwości jego dekoracji i urozmaicenia jest sporo.

Sufit nie musi być zawsze dużą białą płaszczyzną, na którą nie zwraca się uwagi. Możliwości jego dekoracji i urozmaicenia jest sporo.

Płytki w rozmiarze XXL

Płytki w rozmiarze XXL Płytki w rozmiarze XXL

Kochają je architekci, pożądają inwestorzy, obawiają się wykonawcy. Chodzi o płytki o dużych, znacznie przekraczających te standardowe, formatach. Są od pewnego czasu bardzo modne i coraz chętniej stosowane...

Kochają je architekci, pożądają inwestorzy, obawiają się wykonawcy. Chodzi o płytki o dużych, znacznie przekraczających te standardowe, formatach. Są od pewnego czasu bardzo modne i coraz chętniej stosowane w domach i mieszkaniach.

Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych

Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych

Sufity podwieszane dają możliwość niepowtarzalnej aranżacji pomieszczeń, bardzo dobrze maskują wszelkie instalacje, optymalizują odbicie światła i izolują akustycznie. Można je zamontować samodzielnie,...

Sufity podwieszane dają możliwość niepowtarzalnej aranżacji pomieszczeń, bardzo dobrze maskują wszelkie instalacje, optymalizują odbicie światła i izolują akustycznie. Można je zamontować samodzielnie, według zaleceń producenta, albo zatrudnić wykwalifikowaną firmę.

Gdzie i jak urządzić pralnię

Gdzie i jak urządzić pralnię Gdzie i jak urządzić pralnię

Wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia na pralnię porządkuje funkcje domu i pozwala lepiej zorganizować wykonywanie codziennych czynności.

Wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia na pralnię porządkuje funkcje domu i pozwala lepiej zorganizować wykonywanie codziennych czynności.

Jak wybierać stół i krzesła

Jak wybierać stół i krzesła Jak wybierać stół i krzesła

Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. Służy bowiem nie tylko do spożywania codziennych posiłków, ale jest także miejscem rodzinnych i towarzyskich spotkań. Powinien więc być dostatecznie duży i...

Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu. Służy bowiem nie tylko do spożywania codziennych posiłków, ale jest także miejscem rodzinnych i towarzyskich spotkań. Powinien więc być dostatecznie duży i funkcjonalny, a ustawione wokół niego krzesła wygodne i stabilne.

Jak nakleić fototapetę - krok po kroku

Jak nakleić fototapetę - krok po kroku Jak nakleić fototapetę - krok po kroku

Salon, korytarz czy kuchnia - wnętrza mogą być bardziej atrakcyjne, jeśli udekorujemy je zdjęciem w naprawdę dużym formacie. Fototapety wracają do łask. Podpowiadamy, jak je prawidłowo przykleić.

Salon, korytarz czy kuchnia - wnętrza mogą być bardziej atrakcyjne, jeśli udekorujemy je zdjęciem w naprawdę dużym formacie. Fototapety wracają do łask. Podpowiadamy, jak je prawidłowo przykleić.

Drzwi przesuwne ze szkła

Drzwi przesuwne ze szkła Drzwi przesuwne ze szkła

Szklane drzwi przesuwne to coraz częściej stosowane rozwiązanie w aranżacji wnętrz. To również doskonały sposób na dzielenie i łączenie powierzchni w mieszkaniach i biurach.

Szklane drzwi przesuwne to coraz częściej stosowane rozwiązanie w aranżacji wnętrz. To również doskonały sposób na dzielenie i łączenie powierzchni w mieszkaniach i biurach.

Kwiaty na ścianie

Kwiaty na ścianie Kwiaty na ścianie

Aby zmienić wygląd wnętrza, nie musimy przeprowadzać remontu całego pokoju – czasami wystarczy niewielki detal. Ciekawym pomysłem będą własnoręcznie wykonane kwiatowe wzory na ścianie. Podpowiadamy, jak...

Aby zmienić wygląd wnętrza, nie musimy przeprowadzać remontu całego pokoju – czasami wystarczy niewielki detal. Ciekawym pomysłem będą własnoręcznie wykonane kwiatowe wzory na ścianie. Podpowiadamy, jak je stworzyć.

Jak zaprojektować sypialnię

Jak zaprojektować sypialnię Jak zaprojektować sypialnię

Sypialnia powinna sprzyjać wypoczynkowi, umożliwiać relaks i zdrowy sen. Jak ją urządzić, żeby zapewniała spokój, komfort i intymność?

Sypialnia powinna sprzyjać wypoczynkowi, umożliwiać relaks i zdrowy sen. Jak ją urządzić, żeby zapewniała spokój, komfort i intymność?

Stiuki i tynki

Stiuki i tynki Stiuki i tynki

Wykańczając wnętrza swoich domów lub mieszkań, coraz częściej rozglądamy się za niecodziennymi sposobami dekoracji ścian. A możliwości jest znacznie więcej niż pomalowanie ich kolorowymi farbami.

Wykańczając wnętrza swoich domów lub mieszkań, coraz częściej rozglądamy się za niecodziennymi sposobami dekoracji ścian. A możliwości jest znacznie więcej niż pomalowanie ich kolorowymi farbami.

Jak czyścić sufity podwieszane?

Jak czyścić sufity podwieszane? Jak czyścić sufity podwieszane?

Sufity podwieszane w trakcie codziennej eksploatacji ulegają zabrudzeniom. Osiada na nich głównie kurz, jednak mogą też pojawić się plamy czy np. osad z dymu papierosowego. Chcąc zadbać o ich estetykę,...

Sufity podwieszane w trakcie codziennej eksploatacji ulegają zabrudzeniom. Osiada na nich głównie kurz, jednak mogą też pojawić się plamy czy np. osad z dymu papierosowego. Chcąc zadbać o ich estetykę, należy je regularnie je czyścić. Podpowiadamy jak to robić.

Jak wykonać sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych?

Jak wykonać sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych? Jak wykonać sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych?

Sufit podwieszany jest dobrym rozwiązaniem w budynkach, w których występuje duża ilość różnego rodzaju instalacji, ich rozprowadzenie jest bardzo kłopotliwe. Przed równie trudnym zadaniem stoją wykonawcy...

Sufit podwieszany jest dobrym rozwiązaniem w budynkach, w których występuje duża ilość różnego rodzaju instalacji, ich rozprowadzenie jest bardzo kłopotliwe. Przed równie trudnym zadaniem stoją wykonawcy budynków, w których projektant przewidział wprowadzenie elementów dekoracyjnych z ukryty oświetleniem sufitowym. W takich przypadkach nieodzowne staje się zastosowanie suchej zabudowy.

Farby do salonu

Farby do salonu Farby do salonu

Kolorystyka ścian w salonie powinna podkreślać charakter całego wnętrza, a dodatkowo sprawić, że będziemy się w nim czuć komfortowo. Kolor nie powinien być jednak jedynym kryterium wyboru farby, bo równie...

Kolorystyka ścian w salonie powinna podkreślać charakter całego wnętrza, a dodatkowo sprawić, że będziemy się w nim czuć komfortowo. Kolor nie powinien być jednak jedynym kryterium wyboru farby, bo równie istotne są także inne jej cechy. Ważna jest ponadto technika pokrywania ścian.

Najnowsze produkty i technologie

Pomysł na małą łazienkę

Pomysł na małą łazienkę Pomysł na małą łazienkę

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie...

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie ma też swoje zalety, takie jak łatwość skutecznego ogrzania oraz uzyskanie wrażenia przytulności.

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci? Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy...

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy budowlane spowite były białymi obłokami, które powstawały w czasie mozolnego szlifowania ścian, aż w końcu to, co wydawało się mrzonką, stało się realne… Pojawiła się polimerowa gładź szpachlowa GTA i rozwiała chmury remontowego pyłu raz na zawsze.

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki...

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki nim można jeździć bezpieczniej, oszczędniej i przyjemniej.

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Stropy panelowe – łatwy montaż, modułowość, niskie koszty

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność...

W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność oraz niezgodność z europejskimi normami (w przypadku stropów Teriva) obecnie klienci poszukują zupełnie innych rozwiązań.

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba? Na czym polega odpowiednie oczyszczanie szamba?

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki...

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, im lepiej się nimi zajmiesz, tym dłużej będą trwać. Twoje szambo nie jest wyjątkiem, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak właściwie je konserwować i w jaki sposób preparat do szamb taki jak Biofos może w tym zadaniu pomóc.

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy Twój dom zabezpieczony przed skutkami obfitych opadów deszczu i zalaniem piwnicy

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej...

Ulewy niosą za sobą podtopienia domów, a meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Zalanie grozi piwnicom również ze strony ścieków, szczególnie kiedy odpływ występuje poniżej kolektora ściekowego. Urządzenia odwadniające skutecznie zabezpieczą Twój dom.

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata? Kredyt hipoteczny 300 tys – jaka rata?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość...

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które udzielane jest na dłuższy okres – zazwyczaj na 20 czy 25 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się, jaka będzie jego miesięczna rata, by mieć pełną świadomość regularnie ponoszonych wydatków w dłuższej perspektywie.

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna? Czy inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest opłacalna?

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele....

Fotowoltaika to rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii, które zyskuje coraz większą popularność. Na dachach polskich domów coraz częściej widzimy charakterystyczne niebieskie lub czarne panele. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną z odnawialnego i ekologicznego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Dzięki fotowoltaice zyskujemy darmowy prąd i niezależność energetyczną. Jak działają ogniwa fotowoltaiczne, jaka jest opłacalność montażu fotowoltaiki?

Wymiana stropów

Wymiana stropów Wymiana stropów

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu....

Wiele budynków, a szczególnie te wzniesione na przełomie XIX i XX wieku kamienice i pałace, ze względu na zły stan techniczny, wymaga obecnie remontu, a często niezbędne jest wzmocnienie lub wymiana stropu. Budynki te zwykle posiadają stropy o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Fundamenty wykonywane pod takimi obiektami najczęściej były zaprojektowane pod kątem lekkich ogólnodostępnych wówczas rodzajów stropów. Konstruktorzy, po ocenie stanu technicznego budynku, najczęściej decydują się na drogie...

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Szybka zmiana podłogi w Twoim domu Szybka zmiana podłogi w Twoim domu

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton,...

Na rynek trafia właśnie całkowicie bezpłatne narzędzie, które ma szansę zrewolucjonizować proces wyboru i zakupu podłóg do domu. Wizualizator podłóg, który wprowadziła znana z innowacji polska marka Arbiton, to najnowocześniejsze i najbardziej dokładne tego typu narzędzie w Europie. Za pomocą trzech kliknięć możemy sprawdzić, jak w naszym salonie będzie wyglądać podłoga o różnych kolorach czy fakturach.

Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Jaki powinien być dom dla małej rodziny? Jaki powinien być dom dla małej rodziny?

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem...

Budowa własnego domu to bez wątpienia jedno z większych przedsięwzięć, z jakim można zmierzyć się w życiu. To tak naprawdę przygoda, która trwa przez kilka lat. Sama budowa to tylko jakiś jej etap. Potem następuje wykańczanie oraz urządzanie, kiedy to dom nabiera bardziej indywidualnego charakteru. Można się tym wszystkim bawić, można stresować i denerwować, szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na nieruchomość zbyt dużą. Warto zatem do tematu podejść z rozwagą, tak by metraż dom był optymalny.

Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu

Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu Blachodachówka FIORD – nowoczesne pokrycie na każdy rodzaj dachu

Blachodachówka panelowa FIORD to nowość firmy Blachy Pruszyński, wprowadzona na rynek tej jesieni. Nowoczesny kształt doskonale sprawdzi się na każdym rodzaju dachu – zarówno tych o prostej, jak i nieco...

Blachodachówka panelowa FIORD to nowość firmy Blachy Pruszyński, wprowadzona na rynek tej jesieni. Nowoczesny kształt doskonale sprawdzi się na każdym rodzaju dachu – zarówno tych o prostej, jak i nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.