Metamorfoza mieszkania w starej praskiej kamienicy
Pokój dzienny połączono z kuchnią, fot. Progetti
W mieszkaniu na starej warszawskiej Pradze trudno było dostrzec coś więcej niż tylko zapełnioną niepotrzebnymi meblami przestrzeń z brudnymi ścianami, o niefunkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń. Dobry projekt i zrozumienie potrzeb inwestorki dały jednak zaskakujący efekt.
Zobacz także
Dekordia.pl Modne wnętrza – inspiracje, które zaczynają się od płytek
Wyobraź sobie wnętrze, które od progu opowiada historię – o kolorach, fakturach i detalach dobranych z wyczuciem. Modne płytki potrafią dziś więcej niż tylko „wykończyć” podłogę czy ścianę. Są punktem...
Wyobraź sobie wnętrze, które od progu opowiada historię – o kolorach, fakturach i detalach dobranych z wyczuciem. Modne płytki potrafią dziś więcej niż tylko „wykończyć” podłogę czy ścianę. Są punktem wyjścia do aranżacji pełnej charakteru, światła i zaskoczeń.
Viyar Jak dziś projektuje się meble: od szkicu do montażu
Proces tworzenia mebli już dawno wykroczył poza papierowe rysunki i zestaw standardowych szafek. Nowoczesne podejście to hybryda inżynierii, projektowania, logistyki i planowania produkcji. Meble coraz...
Proces tworzenia mebli już dawno wykroczył poza papierowe rysunki i zestaw standardowych szafek. Nowoczesne podejście to hybryda inżynierii, projektowania, logistyki i planowania produkcji. Meble coraz częściej stają się częścią scenariusza architektonicznego, a nie tylko obiektem w tle.
marito.pl Meble na wymiar czy gotowe – co lepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu?
Wybór odpowiednich mebli to kluczowy element aranżacji każdego wnętrza. Decyzja pomiędzy meblami na wymiar a gotowymi rozwiązaniami może znacząco wpłynąć na funkcjonalność, estetykę oraz komfort codziennego...
Wybór odpowiednich mebli to kluczowy element aranżacji każdego wnętrza. Decyzja pomiędzy meblami na wymiar a gotowymi rozwiązaniami może znacząco wpłynąć na funkcjonalność, estetykę oraz komfort codziennego użytkowania. Szczególnie w przypadku małych mieszkań warto dobrze przemyśleć, które z tych rozwiązań lepiej odpowie na nasze potrzeby.
Pierwotnie mieszkanie składało się z trzech pokoi. Głównym założeniem projektowym było stworzenie przestrzeni maksymalnie otwartej, jej optyczne powiększenie oraz zapewnienie jak największej ilości miejsca do przechowywania. Inwestorce zależało również na miejscu, które umożliwi komfortowy wypoczynek.
Autorka projektu - Natalia Starzyk-Sieradzka z pracowni Progetti Architektura, korzystając z niebanalnych, ale sprawdzonych rozwiązań, zaprojektowała przestrzeń nowoczesną, a jednocześnie niepozbawioną klimatu. W tej aranżacji kontrolowany minimalizm w pełni stał się wyraźną manifestacją postawy właścicielki mieszkania, często podróżującej, a przez to rzadko bywającej w mieszkaniu.
Ukryte przejścia
Pierwotnie, jak na standardy dawnego budownictwa przystało, w strefie wejściowej znajdowało się wejście do kuchni oraz drzwi prowadzące do łazienki. Skrzydła drzwi, otwierające się na hol, sprawiały, że było to dość niewygodne rozwiązanie. Aby uzyskać niezbędną przestrzeń i usprawnić komunikację, drzwi łazienkowe zostały umieszczone w kasecie.
Z kolei drzwi wejściowe zaprojektowano w taki sposób, aby otwierały się na zewnątrz. Wyraźnym życzeniem właścicielki mieszkania było to, aby wszystkie drzwi były niewidoczne. Zastosowane rozwiązania: kasety, ukryte ościeżnice, drzwi przesuwne i zlicowanie powierzchni z białymi ścianami w pełni spełniły oczekiwania inwestorki.
Umieszczona w holu szafa, aby nie przytłaczała swą wielkością, została wyposażona w lustra. To praktyczne rozwiązanie nie tylko optycznie powiększyło przestrzeń, ale stało się interesującą i użyteczną dekoracją.
Sposób na powiększanie wnętrz
Kuchnię z salonem łączyło jedynie niewielkie okienko do wydawania posiłków. Zatem ograniczającą przestrzeń ścianę wyburzono, a w miejscu tym zaprojektowano wejście. Mała powierzchnia kuchni wymusiła zaprojektowanie zabudowy w ograniczonym zakresie i zastosowanie oszczędnej formy.
Biały kolor zabudowy kuchennej sprawił, że pomieszczenie zostało rozjaśnione, a także optycznie sprawia wrażenie większego. Chcąc jednak uniknąć kolorystycznej monotonii, pomiędzy szafkami zastosowano dekor z forniru w kolorze dębu, który dodatkowo przysłonięty został przezroczystym szkłem hartowanym.
Blat roboczy i szafka wraz ze zlewozmywakiem zostały wykonane z konglomeratu. Przy zlewie zamontowano baterię zlewozmywakową z wyciąganą wylewką. Obok miejsca na typowe urządzenia kuchenne zaprojektowano również miejsce na pralko-suszarkę.
W łazience nigdy nie było miejsca na umywalkę, stąd pomysł, aby pralkę umieścić właśnie w kuchni, w zabudowie szafek. Zabieg ten pozwolił na umieszczenie w łazience szerokiej na 100 cm i głębokiej na 40 cm umywalki z konglomeratu. Ponieważ umywalka jest dość płytka, dla wygody użytkownika zastosowana została bateria ścienna.
W miejscu, gdzie pierwotnie usytuowana była wanna zaprojektowany został prysznic. W małej łazience egzamin zdała mozaika - jako doskonały element dekoracyjny i rozwiązanie optycznie powiększające pomieszczenie. Jasnobeżowa barwa płytek stała się idealnym tłem dla białej zabudowy i szkła kabiny prysznicowej.
Salon i sypialnia
W salonie, zgodnie z sugestiami inwestorki, na jednej ze ścian znalazło się miejsce na pojemną zabudowę do przechowywania przedmiotów codziennego użytku. Jej dolna i górna część przedzielone zostały dekorem z naturalnego forniru. Biel ścian idealnie wpisała się w aranżacyjny koncept całego mieszkania, a jej monotonię przełamała usytuowana w centrum wnętrza szara wygodna kanapa i fotele.
Dodatkowo oszczędna aranżacja podkreślona została prostym stołem oraz krzesłami, zaś lampa o żółtej barwie ociepliła nieco surowy klimat, idealnie komponując się z jednolitymi barwami. Nad wejściem do sypialni zachowany został dawny pawlacz, któremu nadano nowoczesną formę.
We wnętrzu uwagę zwracają ściany wykończone betonowym tynkiem. Surowa faktura i szara barwa idealnie korespondują z poprowadzoną aż pod sufit zabudową, wykonaną, podobnie jak łóżko, na zamówienie.
Podłoga została wykończona parkietem wykonanym z dębu europejskiego o grubość 10 mm, fabrycznie zabezpieczonym 5 warstwami lakieru UV. W salonie, holu, łazience i kuchni znajduje się sufit podwieszany z wpuszczonymi lampami.

















