EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Naturalne doświetlenie domu z płaskim dachem »

Naturalne doświetlenie domu z płaskim dachem » Naturalne doświetlenie domu z płaskim dachem »

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Ferro Spółka Akcyjna Wybierz styl swojej łazienki

Wybierz styl swojej łazienki Wybierz styl swojej łazienki

Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem pełniącym wyłącznie funkcję użytkową. Obecnie to często nasze prywatne SPA, miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji po aktywnie spędzonym dniu. Służy nie...

Łazienka już dawno przestała być pomieszczeniem pełniącym wyłącznie funkcję użytkową. Obecnie to często nasze prywatne SPA, miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji po aktywnie spędzonym dniu. Służy nie tylko czynnościom higienicznym, ale niejednokrotnie odzwierciedla charakter, a nawet zainteresowania właścicieli. Oto kilka pomysłów na modną łazienkę z duszą.

Zielone dachy solarne

Piotr Wolański , Katarzyna Wolańska | 4/2023 | 2023-08-28
Rozchodniki na dachu zielonym, na którym zainstalowano panele fotowoltaiczne, fot. Piotr Wolański APK Dachy Zielone

Rozchodniki na dachu zielonym, na którym zainstalowano panele fotowoltaiczne, fot. Piotr Wolański APK Dachy Zielone

Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej w raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022”, na koniec 2021 r. moc instalacji fotowoltaicznych w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznacza przyrost 21,4 GW (tempo wzrostu rynku wyniosło ponad 15%). Polska znalazła się na drugim miejscu (za Niemcami) pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Autorzy raportu nazwali ostatnie 10 lat rozwoju branży „złotą dekadą polskiej fotowoltaiki”.

Zobacz także

Piotr Wolański Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach

Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach

W polskich miastach rośnie świadomość na temat potencjału dachów zielonych w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, retencji miejskiej i korzyści wynikających ze stosowania tego rozwiązania...

W polskich miastach rośnie świadomość na temat potencjału dachów zielonych w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, retencji miejskiej i korzyści wynikających ze stosowania tego rozwiązania w kontekście mitygacji i adaptacji do zmian klimatu oraz oczyszczania powietrza. Zalet dachów zielonych jest wiele.

Marcin Baliński Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany...

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany słyszał, że warto się spieszyć, bo potem nie będzie się opłacać. A jak jest w rzeczywistości?

Michał Marona Zielona rewolucja w domu

Zielona rewolucja w domu Zielona rewolucja w domu

Jak dziś wygląda rynek fotowoltaiczny? Jakie są jego perspektywy na przyszłość? Jak będzie wyglądać dom przyszłości?

Jak dziś wygląda rynek fotowoltaiczny? Jakie są jego perspektywy na przyszłość? Jak będzie wyglądać dom przyszłości?

Łączne obroty na rynku fotowoltaiki w 2021 r. zostały oszacowane na 16,7 mld zł, w tym wartość rynku samych nakładów inwestycyjnych wynosiła około 15,4 mld zł. W 2022 r. obroty handlowe fotowoltaiki wzrosły i wyniosły ponad 20 mld zł, a wartość rynku inwestycji PV kształtowała się na poziomie 19 mld zł. W perspektywie średnioterminowej nie widać przesłanek do spowolnienia na rynku fotowoltaicznym [1].

Projekty fotowoltaiczne w Polsce

Z jednej strony obserwujemy rozwój rynku fotowoltaicznego, a z drugiej – miasta w Polsce opracowują mapy potencjału solarnego dachów na swoim terenie z uwagi na potrzebę większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii i redukcji smogu.

Czytaj też o: Dachach przyszłości

Jest wiele czynników w skali europejskiej i krajowej, które spowodują wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi w kontekście potrzeby ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian.

Słoneczne dachy na blokach pokazują, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna. Najlepiej świadczy o tym przykład Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. To jedna z pierwszych tego typu realizacji na tak dużą skalę. Funkcjonuje już na tyle długo, że można zapoznać się z konkretnymi efektami i danymi liczbowymi.

Czysta energia i korzyści ekonomiczne – efekty pracy Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej

fot1 zielone dachy solarne

Połączenie fotowoltaiki i dachu zielonego – zdjęcie wykonane w trakcie prac (sadzenia rozchodników) na inwestycji prywatnej, fot. Piotr Wolański APK Dachy Zielone

Wrocławska Elektrownia Słoneczna, inwestycja Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, to największa, zlokalizowana w centrum miasta, rozproszona elektrownia fotowoltaiczna w Polsce i unikatowa w Europie. 2771 paneli fotowoltaicznych zostało zamontowanych na dachach 35 spółdzielczych wieżowców. Zajęły one w sumie powierzchnię 0,5 ha.

Łączna moc instalacji to 739 kWp. Pozyskiwana ze słońca energia zasila części wspólne budynków: windy, oświetlenie korytarzy, wejść i otoczenia, maszynownie oraz hydrofornie. Do OZE Spółdzielnia zaczęła się przymierzać w 2014 r., kiedy pojawiły się możliwości wsparcia w tym zakresie ze środków Unii Europejskiej. W 2016 r. udało się pozyskać finansowanie z Programu Prosument WFOŚiGW we Wrocławiu. Fundusz sfinansował przedsięwzięcie w 100%: 60% w formie pożyczki na 10 lat (oprocentowanie 1%) i 40% w formie dotacji.

Spółdzielnia uzyskała także przychylność mieszkańców względem inwestycji podczas szeroko zakrojonych konsultacji społecznych. Nie ponieśli oni żadnych kosztów w związku z uruchomieniem elektrowni słonecznej. Już w ciągu pierwszego pełnego roku funkcjonowania instalacji (2018 r.) koszty energii dla części wspólnych obniżyły się z 425 tys. zł do 120 tys. zł. Obecnie ustabilizowały się na poziomie ok. 100 tys. zł rocznie.

„Mimo szalejących cen energii, mieszkańców tych nieruchomości nie dotykają ich wzrosty. Niektóre z naszych budynków już za dwa lata wyjdą z systemu pożyczkowego i mieszkańcy niebawem będą mogli odczuć czysty zysk z uruchomienia instalacji na ich dachach. Póki co cieszą się ich efektem ekologicznym, bo nasze panele słoneczne ograniczają o blisko 600 ton roczną emisję CO2 do atmosfery, co odpowiada asymilacji gazu cieplarnianego przez około 150 ha lasu, czyli blisko 50 tys. drzew. Rocznie nasze instalacje produkują 760 tys. kWh energii elektrycznej. Kończą się proste sposoby zmniejszania zużycia energii w budynkach. Nie można myśleć o ograniczaniu konsumpcji energii jedynie w kategorii kolejnego zwiększania warstwy izolacji, to powoli traci sens ekonomiczny i użytkowy. Czas już na rozwiązania, które przynosi najnowsza technologia. W ostatnich latach wprowadziliśmy m.in. oświetlenie LED sterowane czujnikami ruchu i natężenia światła, falownikową regulację pracy silników wind i pomp, we współpracy z dostawcą ciepła rozwiązania umożliwiające zdalną regulację parametrów pracy węzłów cieplnych, również w funkcji prognozy pogody. Dlatego że już w sposób prosty coraz trudniej jest obniżać koszty, w 2015 r. podjęliśmy decyzję o poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań i źródeł ich finansowania, w tym poza opłatami mieszkańców. Skończyły się łatwe możliwości ograniczania zużycia energii, a przyszedł czas na jej wytwarzanie” – mówi Marek Dera, prezes SM Wrocław-Południe i jeden z inicjatorów uruchomienia Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. 

Obecnie spółdzielnia jest w trakcie przygotowania dwóch inwestycji, gdzie w nowych budynkach na szeroką skalę zostaną wprowadzone kompleksowe rozwiązania proekologiczne, takie jak skojarzone instalacje OZE – PV i PC, rekuperacja, retencja i zielone dachy. Już w tym roku planowane jest rozpoczęcie jednej z tych inwestycji – zeroemisyjnych domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej na wrocławskich Wojszycach [2].

Zielone dachy solarne – większa efektywność paneli i efekt synergii

Według najnowszego wydania „Wytycznych dla dachów zielonych. Wytycznych do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych” FLL [3] zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachu obsadzonym roślinnością podnosi efektywność działania instalacji solarnych. Jest to korzystne ze względu na efekt synergii przy wytwarzaniu prądu – stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej (w porównaniu do dachów tradycyjnych) prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia sprawność takich modułów.

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachach zielonych ma też zalety techniczne, system warstw dachu zielonego pełni bowiem funkcję kotwiącą – stabilizuje panele fotowoltaiczne nawet w przypadku silnego wiatru i burz. Konstrukcje wsporcze pod panele można więc montować bez konieczności przebijania warstwy izolacji wodochronnej.

Dachy z pokryciem bitumicznym nagrzewają się do temperatury 80–100°C. W miarę jak ogniwo fotowoltaiczne nagrzewa się i wzrasta jego temperatura, zdolność do konwersji promieniowania słonecznego w energię elektryczną maleje [4]. Zastosowanie na dachu roślinności i podłoża wegetacyjnego obniża temperaturę powierzchni dachowej.

Dachy zielone nagrzewają się maksymalnie do temperatury 25–40°C [5]. Jeśli więc fotowoltaikę zamontuje się na dachu zielonym, wydajność paneli słonecznych będzie wyższa, a straty spowodowane wzrostem temperatury modułu ulegną zmniejszeniu.

W Polsce są już pierwsze tego typu obiekty, które łączą dach zielony z panelami fotowoltaicznymi.Przykładem może być siedziba austriackiej firmy Schachermayer, która powstała w 2020 r. pod Krakowem, gdzie hala magazynowa wraz z budynkiem biurowym ma 2600 m2 powierzchni użytkowej. Na stosowanie połączenia dachów zielonych z fotowoltaiką otwarci są też inwestorzy indywidualni oraz firmy deweloperskie. 

Dachy zielone – inne korzyści wynikające z efektywności energetycznej budynków

Znamy podstawowe korzyści wynikające ze stosowania zieleni na dachach i tarasach w miastach:

 • retencjonowanie wody opadowej (odciążenie kanalizacji i zapobieganie powodziom po gwałtownych opadach),
 • niwelowanie zjawiska miejskiej wyspy ciepła,
 • zwiększenie bioróżnorodności (dodatkowe miejsca dla roślinności, ptaków, owadów),
 • oczyszczanie powietrza,
 • ochrona akustyczna.

Stosowanie dachów zielonych podnosi też wartość budynków i wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców.

Dachy zielone stanowią izolację termiczną, dzięki czemu poprawiają efektywność energetyczną budynków. A poprawa efektywności energetycznej to przecież niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Dachy zielone mają więc pośredni wpływ na redukcję CO2 – obniżając temperaturę, przyczyniają się do oszczędności energetycznych, co pozwala na redukcję zanieczyszczeń i CO2 emitowanych przy produkcji energii.

Oszczędność energii w budynkach wyposażonych w dachy zielone wynika przede wszystkim z lepszej izolacji termicznej dachu. W okresie zimowym oznacza to oszczędność energii związaną z ograniczeniem strat ciepła przez strop, w okresie letnim – zmniejszoną potrzebę klimatyzowania pomieszczeń.

Wykonanie dachu zielonego pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniach pod nim średnio o 2–5°C [6–7]. Natomiast 20-centymetrowa warstwa substratu i 20–40-centymetrowa warstwa roślinności ma identyczne właściwości izolacyjne co 15-centymetrowa warstwa wełny mineralnej [8–9].

Warto więc pamiętać, że zazielenianie dachów oraz instalacje solarne mogą być łączone, zwłaszcza na dachach płaskich. Co więcej, połączenie paneli fotowoltaicznych i dachu zielonego poprawia efektywność samej instalacji solarnej.

Jeśli chodzi o sposób montażu paneli fotowoltaicznych na dachu zielonym, to można wyróżnić dwa warianty:

 • dach zielony biosolarny1), czyli dach zielony zintegrowany z systemem do montażu paneli fotowoltaicznych, gdzie dach zielony pełni funkcję balastu i bez niego konstrukcja nośna pod panele PV nie może poprawnie funkcjonować; w tym przypadku system do montażu instalacji fotowoltaicznej jest zabezpieczony i unieruchomiony przez konstrukcję zielonego dachu; w takim wariancie do montażu systemu nie jest konieczna ingerencja w powierzchnię dachu oraz izolację wodochronną,
 • dach zielony solarny, gdzie instalacja fotowoltaiczna jest zamontowana niezależnie od systemu dachu zielonego; to dach zielony, na którym dodatkowo zostały umieszczone panele PV, ale w tym przypadku dach zielony nie stanowi balastu dla systemu montażowego paneli fotowoltaicznych ani nie jest zintegrowany z systemem nośnym tych paneli.

Miasto Rotterdam – program rozwoju dachów wielofunkcyjnych

Instalacje solarnych dachów zielonych możemy znaleźć na przykład w Rotterdamie, gdzie ekologiczne i wielofunkcyjne dachy są wdrażane jako odpowiedź na potrzebę transformacji energetycznej oraz adaptacji do zmian klimatu. Wprowadzono tam strategię, według której powierzchnie dachów są traktowane jako przestrzeń miejska możliwa do zagospodarowania z korzyścią dla mieszkańców. Wyszczególniono cztery funkcje dachów:

 • dachy zielone porośnięte roślinnością,
 • dachy zielone o zwiększonej retencji wody opadowej,
 • powierzchnie dachowe służące rekreacji
 • oraz dachy solarne, z zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi.

Jak pokazała praktyka, poszczególne funkcje można łączyć.

W Rotterdamie zrealizowano także program wspierający powstawanie takich funkcjonalnych dachów. Miasto stoi przed rozmaitymi wyzwaniami ekologicznymi. Zagęszczenie ludności w centrum, podnoszenie się poziomu morza, zwiększone opady, stres cieplny w okresie letnim i utrata różnorodności biologicznej to tylko niektóre z nich. Pod względem gospodarki wodnej tradycyjne rozwiązania, takie jak wały i inne zabezpieczenia przeciwpowodziowe, nie są wystarczające, aby zapobiegać powodziom, dlatego miasto szuka rozwiązań innowacyjnych.

Podział przestrzeni dachów przeznaczonych do zagospodarowania w mieście – swego rodzaju strefowanie – ma spowodować, że miasto będzie funkcjonować w sposób bardziej zrównoważony, co wpłynie na poprawę jakości życia jego mieszkańców.

Jednym z takich rozwiązań jest program komunalnego dachu zielonego ustanowiony w 2008 r. W ramach tego projektu przeprowadzano kampanię informacyjną na temat zalet dachów zielonych, skierowaną do obywateli. Przyznano również dotacje tym, którzy zdecydowali się na budowę dachu zielonego na własnym terenie. Głównym celem programu było zatrzymanie wody deszczowej, aby zmniejszyć jej spływ do kanalizacji.

W czasie trwania projektu zauważono, że dachy zielone mogą łączyć wiele funkcji, od rekreacyjnej do wytwarzania energii z OZE poprzez zamontowanie na nich paneli słonecznych. Od 2017 r. program dachów zielonych przekształcił się w „Wielofunkcyjny program Rooftop”.

Połączenie funkcji oferuje zarówno korzyści publiczne (redukcja wody deszczowej do kanalizacji), jak i prywatne dla użytkowników budynku (przestrzeń rekreacyjna). W mieście zbadano potencjał powierzchni dachów i dokonano oceny występujących na danym terenie potrzeb, zaś na tej podstawie podzielono ten teren na strefy.

Aby ułatwić orientację, poszczególnym funkcjom przydzielono kod kolorystyczny. W ten sposób powstała mapa strefowania miasta. Poszczególne kolory oznaczają, jakie dachy, o jakich funkcjach powinny powstać w konkretnych lokalizacjach, w zależności od występujących tam problemów i potrzeb lokalnych.

rys zielone dachy solarne
Cztery funkcje dachów wyróżnione w programie opracowanym dla Rotterdamu i przypisany im kod kolorystyczny [10]
 • Funkcja zielona – są to dachy zielone z roślinnością ekstensywną (z rozchodników i innych roślin, które dobrze znoszą suszę) oraz dachy, na których posadzono roślinność intensywną.
 • Obszary oznaczone kolorem niebieskim to tereny, które mają problem z podnoszeniem się poziomu wód, powinny więc tu powstawać dachy o zwiększonej retencji wód opadowych (niebieskie).
  Każdy dach zielony pozwala na retencjonowanie wód opadowych. Poprzez dachy o zwiększonej retencji wodnej należy rozumieć tego typu dachy zielone, które mają dodatkową warstwę magazynującą nadmiar wody czy też urządzenia pozwalające na przetrzymywanie deszczówki na dachu i kontrolowanie spływu nadmiaru wody do kanalizacji.
 • W centrum wskazane jest natomiast powstanie jak największej liczby dachów o charakterze rekreacyjnym (przypisano im kolor czerwony), które będą pełnić funkcje społeczne, oraz dachów obsadzanych zielenią (zielonych).
 • Dachy żółte, czyli te, na których zainstalowano panele fotowoltaiczne, mają pomagać obszarom, które potrzebują więcej energii. Okazało się, że zainstalowanie paneli solarnych na dachach zielonych, czyli porośniętych roślinnością, podnosi efektywność instalacji fotowoltaicznej.

Jak pokazuje przykład Rotterdamu, dachy płaskie w miastach mają bardzo duży potencjał, który można wykorzystać w procesach adaptacji do zmian klimatu z korzyścią dla mieszkańców.

Literatura

 1. Instytut Energetyki Odnawialnej, „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022”, Warszawa, maj 2022.
 2. Materiały prasowe udostępnione przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe.
 3. „Wytyczne dla dachów zielonych. Wytyczne do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych”, FLL, DAFA 2021.
 4. A. Kaliszuk-Witecka, A. Węglarz, „Nowoczesne budynki energoefektywne. Znowelizowane warunki techniczne”, Oficyna Wydawnicza POLCEN, Warszawa 2019.
 5. Badania laboratorium Lawrence Berkley.
 6. Y. Harazono, „Effect of rooftop vegetation using artificial substrates on the urban climate and the termal load of buildings”, „Energy and Building”, 15–16/1990–1991, s. 435–442.
 7. R. Kumar, S. Kaushik, „Performance evaluation of green roof and shading for thermal protection of building”, „Energy and Building” 40/2005, s. 505–511.
 8. N.H. Wong, Y. Chen, „Tropical urban heat islands. Climate, building and greenery”, New York 2009.
 9. M. Kuhn, „Rooftop greening”, „Eco Architecture” 1996.
 10. Marloes Dout, „The Rotterdam Roofscape”, Międzynarodowa Konferencja „Adaptacja odpowiedzią miast na zmiany klimatu”, Warszawa, 19 września 2018 r.

1) To rozwiązanie było opisane w art. P. Wolańskiego i K. Wolańskiej „Dachy biosolarne – połączenie dachu zielonego i ogniw fotowoltaicznych jako sposób na zwiększenie efektywności instalacji PV”, opublikowanym w numerze 2/2023 miesięcznika „­IZOLACJE”.

 

Komentarze

Powiązane

GERARD AHI Roofing Kft. Oddział w Polsce Sp. z o.o. | RTG Roof Tile Group Dach marzeń: stylowy, nowoczesny i wyjątkowo odporny

Dach marzeń: stylowy, nowoczesny i wyjątkowo odporny Dach marzeń: stylowy, nowoczesny i wyjątkowo odporny

Czy chciałbyś mieć elegancki, nowoczesny dach, o niepowtarzalnym antracytowym kolorze, który zapewni Twojemu domowi najlepszą ochronę?

Czy chciałbyś mieć elegancki, nowoczesny dach, o niepowtarzalnym antracytowym kolorze, który zapewni Twojemu domowi najlepszą ochronę?

Piotr Wolański Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach

Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach Dachy zielone – ekologiczne rozwiązanie i poprawa jakości życia w miastach

W polskich miastach rośnie świadomość na temat potencjału dachów zielonych w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, retencji miejskiej i korzyści wynikających ze stosowania tego rozwiązania...

W polskich miastach rośnie świadomość na temat potencjału dachów zielonych w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, retencji miejskiej i korzyści wynikających ze stosowania tego rozwiązania w kontekście mitygacji i adaptacji do zmian klimatu oraz oczyszczania powietrza. Zalet dachów zielonych jest wiele.

CREATON Polska sp. z o.o. Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej? Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać...

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać oraz umożliwienie przepływu powietrza spod połaci dachu na zewnątrz. Inwestorzy najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest wspomniana wentylacja, dlatego nie przykładają dużej wagi do doboru taśm podgąsiorowych, nie wspominając już o tym, że część z nich nawet nie wie o istnieniu takich...

FAKRO Domowe biuro na poddaszu

Domowe biuro na poddaszu Domowe biuro na poddaszu

W jednym z domów w holenderskim Roosendaal zaadoptowano nieużywane poddasze. Właściciel, będący architektem, od początku wiedział, jaki efekt chce osiągnąć, i dokonał tego.

W jednym z domów w holenderskim Roosendaal zaadoptowano nieużywane poddasze. Właściciel, będący architektem, od początku wiedział, jaki efekt chce osiągnąć, i dokonał tego.

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON w trasie, czyli V edycja akcji Lato z CREATON

Akademia CREATON w trasie, czyli V edycja akcji Lato z CREATON Akademia CREATON w trasie, czyli V edycja akcji Lato z CREATON

Eksperci Akademii CREATON spotkali się już z ponad 450 dekarzami podczas 120 wizyt przeprowadzonych w ramach trwającej od maja V edycji akcji „Lato z CREATON”. Projekt skierowany do profesjonalistów z...

Eksperci Akademii CREATON spotkali się już z ponad 450 dekarzami podczas 120 wizyt przeprowadzonych w ramach trwającej od maja V edycji akcji „Lato z CREATON”. Projekt skierowany do profesjonalistów z branży dachowej jest bardzo dobrą okazją do bezpośredniej wymiany doświadczeń z trenerami Akademii CREATON, zadawania im pytań oraz uzyskiwania cennych porad dotyczących wykonania różnych detali technicznych dachu.

Blachy Pruszyński Jak samodzielnie zamontować rynny na dachu?

Jak samodzielnie zamontować rynny na dachu? Jak samodzielnie zamontować rynny na dachu?

W ekonomicznym systemie budowy lub remontu domu inwestorzy nierzadko decydują się na wykonanie określonych prac budowlanych samodzielnie, zwłaszcza gdy czują w sobie żyłkę majsterkowicza. O ile budowa...

W ekonomicznym systemie budowy lub remontu domu inwestorzy nierzadko decydują się na wykonanie określonych prac budowlanych samodzielnie, zwłaszcza gdy czują w sobie żyłkę majsterkowicza. O ile budowa dachu to zadanie dla specjalistów, o tyle samodzielny montaż systemu rynnowego jest realny, pod warunkiem postępowania zgodnie z instrukcją opracowaną przez producenta. Podpowiadamy, jak samodzielnie zamontować rynny, aby stanowiły skuteczny system odprowadzania wody i efektownie prezentowały się na...

Redakcja Kuchnia pełna słońca – okna dachowe w nowoczesnej architekturze

Kuchnia pełna słońca – okna dachowe w nowoczesnej architekturze Kuchnia pełna słońca – okna dachowe w nowoczesnej architekturze

Właściciele nowoczesnego domu w Groesbeek w Holandii niedawno odnowili swoją kuchnię. Znajdujące się w niej okna narożne nie wpuszczały do środka zbyt dużo słońca. Postanowili więc wykorzystać oryginalny...

Właściciele nowoczesnego domu w Groesbeek w Holandii niedawno odnowili swoją kuchnię. Znajdujące się w niej okna narożne nie wpuszczały do środka zbyt dużo słońca. Postanowili więc wykorzystać oryginalny dach na zamontowanie w nim dodatkowych okien, aby doświetlić i rozjaśnić wnętrze. Przez okna dachowe zamontowane wysoko w stropie wpada maksymalnie dużo światła, które dodaje energii i pobudza do pracy.

CREATON Polska sp. z o.o. Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci...

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci zachwycającego, niepowtarzalnego arcydzieła. Daje praktycznie nieograniczone możliwości kreacji, dzięki którym dach staje się wyjątkową i niebanalną ozdobą budynku.

CREATON Polska sp. z o.o. Pomysł na dach z dachówką ceramiczną marki CREATON

Pomysł na dach z dachówką ceramiczną marki CREATON Pomysł na dach z dachówką ceramiczną marki CREATON

Dachówki ceramiczne od lat cieszą się uznaniem profesjonalistów oraz dużą popularnością wśród inwestorów. Ich imponująca różnorodność pozwala zrealizować niemal każdy projekt architektoniczny. Wybierając...

Dachówki ceramiczne od lat cieszą się uznaniem profesjonalistów oraz dużą popularnością wśród inwestorów. Ich imponująca różnorodność pozwala zrealizować niemal każdy projekt architektoniczny. Wybierając jeden z ponad 30 różnych modeli z oferty CREATON Polska, jesteśmy w stanie stworzyć dach o pięknym wyglądzie, w pełni dopasowany estetycznie do charakteru budynku, a także naszych oczekiwań. Pokrycia ceramiczne sprawdzą się doskonale w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy urządzamy dom tradycyjny,...

Joanna Szot Najpopularniejsze pokrycia dachowe

Najpopularniejsze pokrycia dachowe Najpopularniejsze pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki...

Pokrycie dachowe przede wszystkim powinno być trwałe i gwarantować nam oraz konstrukcji dachowej bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest również jego estetyka. Zazwyczaj polscy inwestorzy wybierają dachówki ceramiczne lub cementowe, ale mnóstwo zwolenników mają również blachodachówki. To jednak niejedyne materiały. Czym więc pokryć dach?

Dorken Delta Folie Jak zabezpieczyć dach w budowie przed działaniem żywiołów?

Jak zabezpieczyć dach w budowie przed działaniem żywiołów? Jak zabezpieczyć dach w budowie przed działaniem żywiołów?

Promieniowanie słoneczne, deszcz i wysoka temperatura to czynniki, które wystawiają na próbę konstrukcje dachowe o każdej porze roku. Latem zjawiska atmosferyczne są jednak szczególnie gwałtowne, zagrażając...

Promieniowanie słoneczne, deszcz i wysoka temperatura to czynniki, które wystawiają na próbę konstrukcje dachowe o każdej porze roku. Latem zjawiska atmosferyczne są jednak szczególnie gwałtowne, zagrażając przede wszystkim dachom będącym w trakcie budowy. Niedoceniony, lecz równie groźny może być ruch powietrza. Jak zmienne warunki atmosferyczne mogą wpłynąć na kondycję powierzchni dachowych i w jaki sposób możemy je przed nimi zabezpieczyć?

URSA Polska Termoizolacja – sposób na ochronę klimatu i rosnące ceny energii

Termoizolacja – sposób na ochronę klimatu i rosnące ceny energii Termoizolacja – sposób na ochronę klimatu i rosnące ceny energii

Coraz częściej występujące fale upałów, susze, powodzie, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów… Klimat na Ziemi zmienia się w zatrważającym tempie, co stwarza coraz większe zagrożenie dla ekosystemów,...

Coraz częściej występujące fale upałów, susze, powodzie, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów… Klimat na Ziemi zmienia się w zatrważającym tempie, co stwarza coraz większe zagrożenie dla ekosystemów, naszego zdrowia oraz gospodarki. Aby skutecznie się temu przeciwstawić, powinniśmy zacząć oszczędniej korzystać z energii, bo to jej wysokie zużycie stanowi największe źródło emisji gazów cieplarnianych. Pomóc może termoizolacja budynków z wykorzystaniem wysokiej jakości, ekologicznych materiałów....

CREATON Polska sp. z o.o. Czym jest warstwa wstępnego krycia dachu i jaka jest jej funkcja?

Czym jest warstwa wstępnego krycia dachu i jaka jest jej funkcja? Czym jest warstwa wstępnego krycia dachu i jaka jest jej funkcja?

Na prawidłowe funkcjonowanie dachu składa się wiele elementów. Niezwykle ważną część całej jego konstrukcji stanowi warstwa wstępnego krycia. Jej zadaniem jest zabezpieczenie materiałów termoizolacyjnych...

Na prawidłowe funkcjonowanie dachu składa się wiele elementów. Niezwykle ważną część całej jego konstrukcji stanowi warstwa wstępnego krycia. Jej zadaniem jest zabezpieczenie materiałów termoizolacyjnych przed zawilgoceniem. Najnowocześniejszym rodzajem produktów pełniących funkcję warstwy wstępnego krycia są membrany dachowe. Do alternatywnych rozwiązań, o niższej cenie, ale gorszych parametrach technicznych, należą folie paroizolacyjne oraz papa. Warto pamiętać, że od skuteczności wybranego produktu...

Ecovario Sp. z o.o. Skuteczne i zdrowe ocieplanie od wewnątrz

Skuteczne i zdrowe ocieplanie od wewnątrz Skuteczne i zdrowe ocieplanie od wewnątrz

Metodę ocieplania od wewnątrz stosuje się przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie można wykonać tradycyjnego ocieplenia zewnętrznego. Zwykle dotyczy to obiektów zabytkowych, często z ozdobną elewacją, mających...

Metodę ocieplania od wewnątrz stosuje się przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie można wykonać tradycyjnego ocieplenia zewnętrznego. Zwykle dotyczy to obiektów zabytkowych, często z ozdobną elewacją, mających wysoką wartość historyczną i objętych opieką konserwatora. Docieplenie budynku od wewnątrz pozwoli ograniczyć straty ciepła i poprawić komfort cieplny w budynku, a zatem zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Pianobeton INSULARIS PIANO – nowoczesny materiał izolujący na dachy płaskie

Pianobeton INSULARIS PIANO – nowoczesny materiał izolujący na dachy płaskie Pianobeton INSULARIS PIANO – nowoczesny materiał izolujący na dachy płaskie

INSULARIS PIANO jest materiałem wypełniająco-izolującym, produkowanym w wytwórniach betonu CEMEX oraz dostarczanym na budowę za pomocą betonowozów, w postaci gotowej do użycia. Nie wymaga więc uciążliwego...

INSULARIS PIANO jest materiałem wypełniająco-izolującym, produkowanym w wytwórniach betonu CEMEX oraz dostarczanym na budowę za pomocą betonowozów, w postaci gotowej do użycia. Nie wymaga więc uciążliwego przechowywania na placu budowy, co generuje koszty, a w przypadku niewłaściwego zabezpieczenia narażać może materiały izolacyjne na pogorszenie ich właściwości.

Blachy Pruszyński Odprowadzanie wody z dachu – jak robić to skutecznie?

Odprowadzanie wody z dachu – jak robić to skutecznie? Odprowadzanie wody z dachu – jak robić to skutecznie?

Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, marzy, aby ominęły go wszelkie awarie przez jak najdłuższy czas. Problemy, jakimi są uszkodzenia, burzą całą przyjemność korzystania z długo wyczekiwanego lokum, szczególnie...

Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, marzy, aby ominęły go wszelkie awarie przez jak najdłuższy czas. Problemy, jakimi są uszkodzenia, burzą całą przyjemność korzystania z długo wyczekiwanego lokum, szczególnie dotkliwe są nieszczelności dachu lub zawilgocenie ścian. Przyczyną tych nieszczęść często są źle zaplanowane lub niechlujnie wykonane systemy rynnowe, odpowiadające za odprowadzenie wody. Jak temu zapobiec? Należy zainwestować w system rynnowy o wysokiej jakości oraz zadbać o jego profesjonalny...

CREATON Polska sp. z o.o. Jak dbać o dach, aby cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem przez lata?

Jak dbać o dach, aby cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem przez lata? Jak dbać o dach, aby cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem przez lata?

Dach nieustannie narażony jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, opady atmosferyczne czy kontakt z różnego typu zanieczyszczeniami. Utrzymanie jego wysokiej funkcjonalności...

Dach nieustannie narażony jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, opady atmosferyczne czy kontakt z różnego typu zanieczyszczeniami. Utrzymanie jego wysokiej funkcjonalności wymaga regularnego wykonywania rozmaitych prac serwisowych, które pozwolą cieszyć się pięknym i trwałym pokryciem dachowym. Jakie dokładnie czynności wchodzą w ten zakres? Które z nich możemy wykonać samodzielnie, a które powinniśmy zlecić dekarzowi?

Redakcja Modernizacja wiejskiego domu – okna dachowe z widokiem

Modernizacja wiejskiego domu – okna dachowe z widokiem Modernizacja wiejskiego domu – okna dachowe z widokiem

Renowacja romantycznego, wiejskiego domu w Salzburgu przebiegała w ścisłej współpracy z urzędem ds. zabytków. Budynek przeznaczono na cele mieszkalne, a na jego poddaszu zastosowano drewnianą konstrukcję...

Renowacja romantycznego, wiejskiego domu w Salzburgu przebiegała w ścisłej współpracy z urzędem ds. zabytków. Budynek przeznaczono na cele mieszkalne, a na jego poddaszu zastosowano drewnianą konstrukcję z oknami dachowymi FAKRO.

URSA Polska Ocieplanie dachu i poddasza – jaki materiał termoizolacyjny zastosować?

Ocieplanie dachu i poddasza – jaki materiał termoizolacyjny zastosować? Ocieplanie dachu i poddasza – jaki materiał termoizolacyjny zastosować?

Prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza jest równie ważne jak izolacja termiczna ścian, ponieważ tą drogą może uciekać z domu nawet 25% energii. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie materiały termoizolacyjne,...

Prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza jest równie ważne jak izolacja termiczna ścian, ponieważ tą drogą może uciekać z domu nawet 25% energii. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie materiały termoizolacyjne, dzięki którym straty te będzie można ograniczyć do minimum, zapewniając sobie niższe rachunki za ogrzewanie czy chłodzenie pomieszczeń, a przy tym również lepszy komfort mieszkania.

CREATON Polska sp. z o.o. Top Dekarze Edycja EKSPERCI 4.0 – program dla najlepszych dekarzy

Top Dekarze Edycja EKSPERCI 4.0 – program dla najlepszych dekarzy Top Dekarze Edycja EKSPERCI 4.0 – program dla najlepszych dekarzy

CREATON Polska zaprasza dekarzy do udziału w IV już edycji programu dla profesjonalistów Top Dekarze „EKSPERCI 4.0”. W ramach akcji dekarze tworzą grono najlepszych specjalistów w kraju, którzy są cenieni...

CREATON Polska zaprasza dekarzy do udziału w IV już edycji programu dla profesjonalistów Top Dekarze „EKSPERCI 4.0”. W ramach akcji dekarze tworzą grono najlepszych specjalistów w kraju, którzy są cenieni w branży ze względu na posiadany kunszt i doświadczenie zawodowe.

10 lat sukcesu – jubileusz fabryki dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie

10 lat sukcesu – jubileusz fabryki dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie 10 lat sukcesu – jubileusz fabryki dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie

19 września br. fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie obchodzi okrągły jubileusz 10 lat funkcjonowania. Uruchomienie tego zakładu było przełomowym przedsięwzięciem firmy w skali całej Europy....

19 września br. fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie obchodzi okrągły jubileusz 10 lat funkcjonowania. Uruchomienie tego zakładu było przełomowym przedsięwzięciem firmy w skali całej Europy. Równocześnie inwestycja miała olbrzymie znaczenie dla regionu i lokalnej społeczności. Stosowane w widziszewskim zakładzie innowacyjne technologie czynią z niego jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na kontynencie.

CREATON Polska sp. z o.o. CREATON inspirowany potęgą natury – nowy katalog produktów

CREATON inspirowany potęgą natury – nowy katalog produktów CREATON inspirowany potęgą natury – nowy katalog produktów

Żywioły niosą za sobą nieograniczoną moc, którą trudno poskromić. Jak wykorzystać ich potencjał, piękno i siłę? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w nowym katalogu CREATON.

Żywioły niosą za sobą nieograniczoną moc, którą trudno poskromić. Jak wykorzystać ich potencjał, piękno i siłę? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w nowym katalogu CREATON.

GALECO Sp. z o.o. Przyszłość należy do ekologii

Przyszłość należy do ekologii Przyszłość należy do ekologii

Prowadzenie odpowiedzialnego przedsiębiorstwa polega nie tylko na dostarczaniu produktów, które spełniają oczekiwania klientów. Aspektami, które muszą być brane pod uwagę na każdym etapie produkcji, są...

Prowadzenie odpowiedzialnego przedsiębiorstwa polega nie tylko na dostarczaniu produktów, które spełniają oczekiwania klientów. Aspektami, które muszą być brane pod uwagę na każdym etapie produkcji, są też ekologia i zasady zrównoważonego rozwoju. Z tego względu firma Galeco starannie dobiera dostawców materiałów. Korzysta ze stali renomowanego koncernu SSAB, który słynie zarówno z wysokiej jakości wyrobów, jak też proekologicznego modelu działania.

Redakcja news Zawód dekarz – dlaczego warto nim zostać i jak zacząć pracę w branży?

Zawód dekarz – dlaczego warto nim zostać i jak zacząć pracę w branży? Zawód dekarz – dlaczego warto nim zostać i jak zacząć pracę w branży?

Brak specjalistów, takich jak dekarze, jest coraz bardziej widoczny. To deficytowa profesja, którą w ciągu najbliższych lat może czekać prawdziwe odrodzenie. Z początkiem września naukę rozpoczęli uczniowie...

Brak specjalistów, takich jak dekarze, jest coraz bardziej widoczny. To deficytowa profesja, którą w ciągu najbliższych lat może czekać prawdziwe odrodzenie. Z początkiem września naukę rozpoczęli uczniowie szkół i klas, kształcących w tym zawodzie, a 25 spośród tych placówek bierze udział w projekcie Zawód Przyszłości Dekarz. Jak zostać dekarzem i jak poszerzyć swoje kompetencje w tym fachu?

Wybrane dla Ciebie

CREATON Polska sp. z o.o. Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej? Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać...

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać oraz umożliwienie przepływu powietrza spod połaci dachu na zewnątrz. Inwestorzy najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest wspomniana wentylacja, dlatego nie przykładają dużej wagi do doboru taśm podgąsiorowych, nie wspominając już o tym, że część z nich nawet nie wie o istnieniu takich...

CREATON Polska sp. z o.o. Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci...

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci zachwycającego, niepowtarzalnego arcydzieła. Daje praktycznie nieograniczone możliwości kreacji, dzięki którym dach staje się wyjątkową i niebanalną ozdobą budynku.

Co wiesz o pompach zatapialnych? »

Co wiesz o pompach zatapialnych? » Co wiesz o pompach zatapialnych? »

Najnowsze produkty i technologie

new-house.com.pl Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy

Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy

Budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja, która wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji oraz realizacji złożonych prac. Proces ten wymaga też spełnienia szeregu formalności,...

Budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja, która wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji oraz realizacji złożonych prac. Proces ten wymaga też spełnienia szeregu formalności, włącznie z pozyskaniem konkretnych pozwoleń i kompletowaniem niezbędnej dokumentacji. Budowa domu zawsze jest sporym wyzwaniem, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się najważniejszym aspektom związanym z planowaniem i przeprowadzaniem takiej inwestycji.

OKPOL Sp.z o.o. Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem

Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem

W dzisiejszym, dynamicznym świecie technologii, kontrolowanie otoczenia wokół nas nigdy nie było prostsze. Producenci bezprzewodowego sterowania domem wychodzą naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających...

W dzisiejszym, dynamicznym świecie technologii, kontrolowanie otoczenia wokół nas nigdy nie było prostsze. Producenci bezprzewodowego sterowania domem wychodzą naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów. Niezależnie od tego, czy chodzi o regulowanie temperatury w domu, oświetlenie czy monitorowanie jakości powietrza, wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie sterowania otoczeniem jest okno do dachu płaskiego PGC IQ marki OKPOL, które może być...

Grupa Pracuj S.A. Na czym polega przemysł 4.0?

Na czym polega przemysł 4.0? Na czym polega przemysł 4.0?

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie...

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie jest i jakie ma znaczenie dla przemysłu oraz gospodarki? Przekonajmy się!

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków...

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków Technicznych 2021 przyniosło nowe wymogi, ale przyczyniło się też do wzrostu efektywności energetycznej nowo powstających obiektów w Polsce. Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi wymaganiami? Jaką dobrać grubość wełny na elewację, a jaką do ocieplenia dachu płaskiego lub skośnego? Podpowiadamy sprawdzone...

Home&Garden Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie?

Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie? Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie?

Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych...

Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych informacji, które powinny ułatwić Ci podjęcie tej decyzji.

Hörmann Polska sp. z o.o. Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.