EkspertBudowlany.pl

Membrana paroprzepuszczalna wstępnego krycia dla trwałości i energetyczności budynku

Membrana wstępnego krycia

Membrana wstępnego krycia

Czas wysychania budynku po procesie budowy może wynosić kilka lat. Dodatkowo, za sprawą zmieniających się temperatur, nieustannie mamy do czynienia z gromadzącą się w konstrukcji budynku wilgocią. Pomocna jest w tym wypadku membrana paroprzepuszczalna, dzięki której można odprowadzić wilgoć poza budynek.

treść sponsorowana

Wśród zabezpieczeń dachowych ogromną popularnością cieszy się membrana wstępnego krycia (MWK), która pozwala na właściwą dyfuzję pary wodnej z termoizolacji, a także dodatkowo uszczelnia pokrycie zasadnicze. Dla uzyskania jak najlepszych efektów, które przełożą się na lepszą energetyczność budynku, a także wpłyną na jego trwałość, warto postawić na nowoczesne rozwiązania. W tym roku na rynku pojawiła się nowość – membrana wstępnego krycia w formie ekranu o nazwie IDEA 175, która odznacza się jeszcze lepszymi parametrami dyfuzyjności, a do tego cechuje się doskonałą trwałością. Przyjrzyjmy się jej bliżej. 

Dlaczego warto powstawiać na MWK?

Membrany paroprzepuszczalne są obecnie standardem w zakresie uszczelniania dachu. Trudno się temu dziwić – wilgoć gromadząca się w termoizolacji może spowodować szkody dla samego budynku, zatem konieczne jest systemowe rozwiązanie, które rozwiąże ten problem. Wysokoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia skutecznie pomagają w odprowadzeniu wilgoci, ale warto zauważyć, jak istotny jest w tym wypadku jak najwyższy stopień paroprzepuszczalności.

„Uzyskanie wysokiej przepuszczalności dla pary wodnej w membranie jest niezwykle ważne, szczególnie w polskim klimacie, który na tle Europy jest wyjątkowo zmienny. Zróżnicowany klimat oznacza, że membrany wstępnego krycia pracują w stale zmieniających się warunkach fizycznych. Montowane są pod pokryciami i działają w zewnętrznej strefie dachu. Z tego powodu podlegają bardzo częstym dziennym zmianom temperatury” – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Patoka, ekspert ds. rozwoju produktów dachowych Marma Polskie Folie, która oferuje m.in. folie, uszczelnienia oraz membrany dla budownictwa. 

Sama para wodna napływa tu z wnętrza budynku przez cały rok, ponieważ wewnątrz utrzymywane są stabilne temperatury zbliżone do 20°C. Natomiast pamiętajmy, że strona zewnętrzna tej membrany posiada tylko krótkie okresy, w których możliwy jest przepływ pary wodnej na zewnątrz. Ciągle zmieniająca się temperatura i wilgotność powodują, że para wodna nie zawsze może przejść przez membranę, bo nie zawsze tam dociera.

Z powodu zmienności temperatur zewnętrznych para skrapla się w termoizolacji i wtedy jej po prostu nie ma. Skropliny mogą opuścić termoizolację dopiero, gdy zamienią się w parę wodną. Dlatego czym większą paroprzepuszczalnością charakteryzuje się membrana, tym większy i intensywniejszy przepływ pary wodnej, adekwatnie im mniejsza paroprzepuszczalność, tym dłużej wilgoć (skropliny) przebywa w dachu. Sprawdź >>

Membrana paroprzepuszczalna o jak najlepszych właściwościach

Z powodów wspomnianych powyżej, ważne jest, aby wybrać taką membranę wstępnego krycia, która zagwarantuje doskonałą skuteczność w trakcie tych krótkich okresów, kiedy możliwa jest wymiana wilgoci i odprowadzenie jej na zewnątrz. Jakie są najważniejsze cechy dobrej membrany paroprzepuszczalnej?

„Membrany wstępnego krycia powinny charakteryzować się przede wszystkim połączeniem dwóch cech: jak najwyższej paroprzepuszczalności oraz trwałości, związanej z wytrzymałością mechaniczną i odpornością na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Te cechy decydują bowiem o ich skuteczności działania.  Paroprzepuszczalność jest bardzo ważna, ponieważ ma decydujący wpływ na energooszczędność dachu i tym samym całego budynku, a to przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Większa trwałość to także dalsze oszczędności dla użytkownika” – wyjaśnia ekspert. 

Nowe spojrzenie na membrany

Czy istnieje możliwość, aby dobrać taką MWK, która przyspieszy proces wymiany wilgoci? Jakie są aktualne możliwości w tym zakresie?

„Dla jeszcze lepszej skuteczności działania membran w laboratoriach naukowców i producentów stale trwają prace zmierzające do uzyskania zwiększenia ilości przepuszczanej pary wodnej przez te produkty. Efektem tych prac są nowe generacje membran wstępnego krycia, które mają wbudowane warstwy funkcyjne z nowoopracowanych materiałów o zwiększonej dyfuzyjności. W naszej firmie także pracujemy nad poprawą parametru paroprzepuszczalności dla membran i z sukcesem wprowadzamy nowe wyroby na rynek. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest membrana IDEA 175” – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Patoka.

Nowa generacja membran wstępnego krycia z Marma Polskie Folie

Marma Polskie Folie produkuje wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia już od 2002 r. Od 2003 r. firma nieustannie prowadzi różnego rodzaju eksperymenty i badania dotyczące tych produktów, zmierzające głównie do poznania tych ich cech, które są istotne dla użytkowników. Wiele z tych wieloletnich eksperymentów zostało już ukończonych, ale w chwili obecnej nadal działa 6 dachów badawczych, zbudowanych na terenach zakładów produkcyjnych firmy.

Zobacz Ekran IDEA 175 >>

W tych działaniach uczestniczy stale laboratorium zakładowe bogato wyposażone w niezbędne urządzenia. Dodatkowo, starannie zbierane są doświadczenia i sugestie dekarzy oraz inżynierów budownictwa. W efekcie w ofercie Marma Polskie Folie pojawiają się nowe spektakularne produkty dobrze dopasowane do wymagań polskiego klimatu i europejskich potrzeb. 

W tym roku po długich badaniach pojawił się Ekran IDEA 175 o zupełnie innej budowie i bardzo wysokiej paroprzepuszczalności oraz wytrzymałości. Ekrany to ulepszone wersje membran wstępnego krycia, które spełniają dokładnie te same funkcję, ale charakteryzują się większą wytrzymałością i trwałością. Dlatego też można je stosować w najtrudniejszych warunkach i miejscach dachu. Nowy Ekran IDEA 175 to bardzo nowoczesny produkt, który skutecznie łączy najważniejsze dla membran zalety.

Nowa membrana – Ekran IDEA 175

W najnowszym modelu membrany paroprzepuszczalnej – Ekran IDEA 175 – zastosowano innowacyjny film funkcyjny, który został umieszczony między dwoma mocnymi, bikomponentowymi włókninami. Przepuszcza on parę wodną na całej swojej powierzchni, wzdłuż wszystkich jego molekuł. W momencie pojawienia się pary wodnej pod membraną jest ona błyskawicznie przekazywana na zewnątrz. Co ważne, nawet jeżeli różnica ciśnień nad i pod membraną jest minimalna, to Ekran IDEA 175 pracuje bardzo szybko i bez problemu skutecznie eliminuje wilgoć. 

Dowiedz się więcej o membranach wstępnego krycia >>

„Wykorzystane nowe materiały należą do termoplastycznych tworzyw sztucznych, których dyfuzyjność opiera się na przekazywaniu pary wodnej wzdłuż ich cząsteczek, co ułatwia i przyspiesza ten proces oraz sprawdza się nawet przy niewielkiej różnicy ciśnienia pary, co jak wspomnieliśmy jest zależne od temperatur oraz ulega okresowym zmianom. Mamy zatem pewność, że para wodna bez problemu przechodzi przez Ekran IDEA 175 i w efekcie zwiększa intensywność osuszania oraz poprawia energooszczędność dachu i całego budynku” – wyjaśnia ekspert.

Lepsza przepuszczalność to szybsze osuszanie

Odpowiednia budowa nowej membrany wstępnego krycia oznacza, że możemy cieszyć się szybciej osuszonym budynkiem. 

„Para wodna kumuluje się wokół Ekranu IDEA 175 tylko przez krótkie okresy, ponieważ jego wyższa paroprzepuszczalność spowoduje szybsze usunięcie wilgoci, a tym samym także lepsze wysychanie termoizolacji i konstrukcji dachu. Jest to szczególnie ważne w pierwszych 3–4 latach po ukończeniu budowy, w których przez dach wydostaje się większość wilgoci technologicznej, czyli tej pochodzącej z mokrych technologii budowlanych. Tak jak wspomnieliśmy, w polskim, bardzo wilgotnym i zmiennym klimacie ma to szczególnie istotne znaczenie” – dodaje mgr inż. Krzysztof Patoka.

Doskonała ochrona przed UV i uniwersalność stosowania

Ogromną zaletą nowej membrany paroprzepuszczalnej jest symetryczny układ włóknin osłonowych, co zwiększa jej trwałość i umożliwia układanie membran dowolną stroną.

„Symetryczność nowego Ekranu IDEA 175 polega na tym, że film funkcyjny (warstwa powstrzymująca wodę i przepuszczająca parę) jest osłaniany po obu stronach włókninami o takiej samej grubości. Ma to decydujące znaczenie dla trwałości membrany wstępnego krycia, ponieważ film jest ze wszystkich stron tak samo chroniony przed promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi” – tłumaczy ekspert.

W innych dostępnych na rynku membranach film jest słabiej osłaniany od spodu, bowiem stosowane są tam dużo cieńsze włókniny niż od góry. Taka budowa standardowych produktów wynika m.in. z powodów technologicznych, ale może być także przyczyną uszkadzania membran od spodu – z badań wynika, że z tego powodu powstaje 80% uszkodzeń membran. Nowy Ekranu IDEA 175 skutecznie rozwiązuje ten problem. 

Zalety membrany

Ekran IDEA 175 to nowoczesne rozwiązanie o lepszej dyfuzyjności i większej wytrzymałości od standardowych membran paroprzepuszczalnych. Sam produkt jest bardziej ekologiczny, bowiem możemy wykorzystać mniej materiałów i stworzyć cieńszą membranę, a jej działanie będzie równie dobre, a nawet lepsze od grubszych odpowiedników, do których produkcji wykorzystano więcej surowca. Oznacza to wyższe parametry wytrzymałościowe przy mniejszej eksploatacji środowiska. Nadchodzą czasy nowoczesnych membran, szybciej wysuszających budynki i zapewniających lepszą energooszczędność budynków. 

„Ekran IDEA 175 to nowoczesna membrana wstępnego krycia i doskonała alternatywa dla dotychczasowych rozwiązań. Obecnie na dachach montuje się najczęściej membrany produkowane z polipropylenu z filmem nazywanym mikroporowatym. Drugim rodzajem są membrany dwuwarstwowe z powłoką poliuretanową, spełniającą funkcję filmu. Paroprzepuszczalność Ekranu IDEA 175 jest wielokrotnie wyższa od tych poliuretanowych i o kilkadziesiąt procent wyższa od membran polipropylenowych, co powoduje wzrost korzyści oraz oszczędności dla użytkownika” – dodaje mgr inż. Krzysztof Patoka

Nowa IDEA membran czyni każdy budynek miejscem jeszcze bardziej komfortowym, bezpiecznym i zdrowym oraz zapewnia widoczne oszczędności podczas jego użytkowania.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronach: 

www.sklep.marma.com.pl/

www.marma.com.pl/produkty-dla-budownictwa/ekran-dachowy-idea-175,130.html

Komentarze

Powiązane

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachvent 120

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachvent 120 Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachvent 120

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachvent 120

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachvent 120

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa

Ekran Dachowy 265 Włochaty

Ekran Dachowy 265 Włochaty Ekran Dachowy 265 Włochaty

Ekran Dachowy 265 Włochaty

Ekran Dachowy 265 Włochaty

Ekran Dachowy 215

Ekran Dachowy 215 Ekran Dachowy 215

Ekran Dachowy 215

Ekran Dachowy 215

Ekran Dachowy 185

Ekran Dachowy 185 Ekran Dachowy 185

Ekran Dachowy 185

Ekran Dachowy 185

Ekran Dachowy 165

Ekran Dachowy 165 Ekran Dachowy 165

Ekran Dachowy 165

Ekran Dachowy 165

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa Energetyczna

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa Energetyczna Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa Energetyczna

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa Energetyczna

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa Energetyczna

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa3

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa3 Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa3

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa3

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachowa3

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachvent 140

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachvent 140 Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachvent 140

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachvent 140

Membrana wysokoparoprzepuszczalna Dachvent 140

Wybrane dla Ciebie

CREATON Polska sp. z o.o. Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej? Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać...

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać oraz umożliwienie przepływu powietrza spod połaci dachu na zewnątrz. Inwestorzy najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest wspomniana wentylacja, dlatego nie przykładają dużej wagi do doboru taśm podgąsiorowych, nie wspominając już o tym, że część z nich nawet nie wie o istnieniu takich...

RHEINZINK Polska Sp. z o.o. Dlaczego warto wybrać dach z tytan-cynku?

Dlaczego warto wybrać dach z tytan-cynku? Dlaczego warto wybrać dach z tytan-cynku?

Blacha cynkowa przez stulecia była stosowana w najbardziej narażonych miejscach budowli: na dach, elewacje, obróbki oraz rynny. Jej trwałość sięgająca 120 lat jest możliwa dzięki unikalnym właściwościom...

Blacha cynkowa przez stulecia była stosowana w najbardziej narażonych miejscach budowli: na dach, elewacje, obróbki oraz rynny. Jej trwałość sięgająca 120 lat jest możliwa dzięki unikalnym właściwościom fizyko-mechanicznym tego materiału, gdzie jedną z nich, oprócz naturalności, jest patynowanie.

CREATON Polska sp. z o.o. Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci...

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci zachwycającego, niepowtarzalnego arcydzieła. Daje praktycznie nieograniczone możliwości kreacji, dzięki którym dach staje się wyjątkową i niebanalną ozdobą budynku.

Najnowsze produkty i technologie

SWISS KRONO sp. z o.o. Wodoodporne panele podłogowe SWISS KRONO

Wodoodporne panele podłogowe SWISS KRONO Wodoodporne panele podłogowe SWISS KRONO

Jedną z najważniejszych kwestii użytkowych w przypadku podłogi jest jej odporność na wodę. Jako SWISS KRONO stale poszukujemy rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby użytkowników podłóg. Bezpieczeństwo...

Jedną z najważniejszych kwestii użytkowych w przypadku podłogi jest jej odporność na wodę. Jako SWISS KRONO stale poszukujemy rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby użytkowników podłóg. Bezpieczeństwo i wygoda korzystania z podłóg są dla nas bardzo ważne, dlatego w ofercie nie mogło zabraknąć paneli wodoodpornych. Dowiedz się, czym jest wodoodporność podłogi i do jakich pomieszczeń można stosować takie rozwiązania.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

Thermosilesia ABC wyboru pompy ciepła

ABC wyboru pompy ciepła ABC wyboru pompy ciepła

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje...

Wraz z rosnącym popytem na pompy ciepła producenci rozwijają ofertę urządzeń. Gruntowe, powietrzne pompy ciepła, urządzenia typu split, monoblock, czy all in one – mnogość proponowanych rozwiązań wywołuje konsternację wśród klientów. Wyjaśniamy różnice pomiędzy typami urządzeń oraz podpowiadamy, czym się kierować wybierając pompę ciepła do konkretnych warunków.

neonet.pl Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków?

Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków? Wyposażenie i remont domu – gdzie szukać najlepszych urządzeń i jak zaoszczędzić nieco środków?

Zastanawiasz się, gdzie kupić najlepsze na rynku produkty AGD i RTV do finalnego wyposażenia domu? Jeśli zakończyłeś już prace wykończeniowe i potrzebujesz tylko lodówki, pralki lub suszarki, koniecznie...

Zastanawiasz się, gdzie kupić najlepsze na rynku produkty AGD i RTV do finalnego wyposażenia domu? Jeśli zakończyłeś już prace wykończeniowe i potrzebujesz tylko lodówki, pralki lub suszarki, koniecznie sprawdź najnowsze promocje w sklepach internetowych. Zbliżający się Czarny Piątek to świetna okazja, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy i kupić topowe produkty w najatrakcyjniejszych cenach!

mdm®NT Sp. z o.o. O czym pamiętać przy termoizolacji?

O czym pamiętać przy termoizolacji? O czym pamiętać przy termoizolacji?

Woda to wróg budynku. Dlatego bronimy przed nią swoje domy coraz szczelniejszymi pokryciami dachowymi i coraz bardziej hydrofobowymi tynkami oraz zaprawami. Niestety uszczelnianie budynków niesie ze sobą...

Woda to wróg budynku. Dlatego bronimy przed nią swoje domy coraz szczelniejszymi pokryciami dachowymi i coraz bardziej hydrofobowymi tynkami oraz zaprawami. Niestety uszczelnianie budynków niesie ze sobą istotne ryzyko – uwięzienia wody wewnątrz budynku. Wody, która, jeśli nie zostanie odprowadzona na zewnątrz, może znacząco obniżyć standard życia mieszkańców, a w ekstremalnych przypadkach zagrozić samemu budynkowi.

Bricoman Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd....

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd. Rosnące ceny energii elektrycznej stanowią jeden z powodów, dla których inwestycja w tego typu technologie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Nowy system rozliczeń instalacji fotowoltaicznych stwarza kolejne możliwości. W jaki sposób właściciel instalacji rozlicza się z nadwyżki produkcji? Czym jest...

Sto Sp.z o.o. Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań Inteligentne farby dopasowane do indywidualnych wymagań

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology...

Zaawansowane technologie spowodowały, że farba to obecnie coś więcej niż tylko kolor. To także wiele cennych właściwości i funkcjonalności. Nowa generacja farb elewacyjnych Sto IQ – Inteligent Technology wyróżnia się maksymalnym zakresem ochrony powierzchni, wytrzymałością, stabilnością koloru i trwałością. Nadają również dodatkowe właściwości pokrywanym powierzchniom, co jest niewątpliwą wartością dodaną tych produktów. Kolor nie jest już najważniejszym kryterium wyboru farby. Inteligentne farby...

GASPOL S.A. Ogrzewanie gazem płynnym

Ogrzewanie gazem płynnym Ogrzewanie gazem płynnym

Od prawie roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczonej dostępności niektórych źródeł energii oraz rosnących cenach. W wielu...

Od prawie roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczonej dostępności niektórych źródeł energii oraz rosnących cenach. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości w...

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Pompa ciepła

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.