EkspertBudowlany.pl

Budowa kominka – krok po kroku

Jak samodzielnie zbudować kominek?

Jak samodzielnie zbudować kominek?

Ogrzewanie kominkowe w domu sprawia, że wieczory stają się przyjemniejsze, a deszczowe i mroźne dni cieplejsze. Przytulna atmosfera, ciepło i zapach palącego się drewna to trzy główne zalety kominka w domu. Samodzielne wykonanie obudowy kominka wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Dowiesz się, jak krok po kroku samodzielnie zbudować kominek i jakie materiały będą do tego potrzebne.

treść sponsorowana

Jak samodzielnie zbudować kominek?

Budowa kominka to dość proste, ale wymagające dokładności przedsięwzięcie. Przymierzając się do wykonania obudowy kominka w pomieszczeniu, w pierwszej kolejności należy ustalić rodzaj zabudowy. Ze względu na rodzaj paleniska, kominki można podzielić na:

  • zabudowę z otwartym paleniskiem – czas palenia kominka zwykle jest krótki, a sama zabudowa pełni funkcję głównie dekoracyjną. Kominek raczej nie jest wykorzystywany jako źródło ciepła w domu, gdyż gorące powietrze „ucieka” wprost do komina. W zależności od kształtu komory spalania, można nieco zniwelować straty.
  • zabudowę z zamkniętym paleniskiem – taka zabudowa kominka zwykle służy do ocieplania domu, jednocześnie pełniąc funkcję dekoracyjną. Proces spalania wytwarza ogrom energii, która w postaci ciepła przedostaje się do pomieszczenia, ocieplając go.

Planując zabudowę kominka, należy pamiętać także o aspektach prawnych. Przepisy i informacje dotyczące montażu urządzeń kominkowych zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z dnia 15 czerwca 2002 r. – § 132. 3. i § 143. 1.)

Wkład kominkowy – rodzaje

Po wyborze rodzaju kominka czas na wybór wkładu kominkowego. Wyróżniamy:

  • wkład z systemem powietrznym – ciepłe powietrze przekazywane jest bezpośrednio do jednego lub wielu pomieszczeń przez kratki kominkowe, szybę oraz obudowę. Rozprowadzanie gorącego powietrza może odbywać się nadmuchowo lub grawitacyjnie. Kominek nadmuchowy pozwala na szybkie doprowadzenie ciepła do innych, oddalonych od kominka pomieszczeń, zaś rozprowadzanie grawitacyjne sprawdzi się w przypadku chęci ogrzania pokojów znajdujących się bezpośrednio nad zabudową.
  • wkład z płaszczem wodnym - tym rodzajem kominka może być zasilana cała instalacja grzewcza w domu. Sposób działania wkładu polega na nagrzewaniu w płaszczu wody, a następnie doprowadzaniu jej do grzejników w pomieszczeniu. Instalację należy wykonać za pośrednictwem wymiennika ciepła, aby nie pracowała ona w systemie otwartym, co mogłoby niekorzystnie wpływać na jej trwałość.

Po wyborze wkładu kominkowego możemy przystąpić do rozpoczęcia prac budowlanych. Od czego zacząć?

#1 Wybierz miejsce i projekt zabudowy kominka

Przy budowie kominka, należy sprawdzić, czy konstrukcja domu „uniesie” ciężar konstrukcji w wybranym miejscu. Warto skontaktować się z kominiarzem, który może udzielić cennych rad. Przed zaprojektowaniem zabudowy sprawdź, czy w wybranym miejscu znajduje się komin i przewód doprowadzający powietrze. Jeśli nie, konieczne będą ich przebudowa i wykucie. Komin możesz wybudować wewnątrz domu, montując go przy stropach i dachu, jednocześnie tworząc prawidłowy ciąg kominowy. Po dopełnieniu prac organizacyjnych, opracuj projekt i dokładne umiejscowienie kominka, a następnie dobierz materiały według projektu.

#2 Narysuj wstępny projekt obudowy kominka na ścianie

Przymierzając się do budowy kominka, ważne jest, aby postępować zgodnie z projektem i wcześniej ustalonymi wymiarami. Pozwoli to uniknąć błędów przy budowie i przygotować otwory odpowiedniej wielkości. Warto więc narysować na ścianie projekt wraz z dokładnymi wymiarami, a następnie wykonywać wszelkie prace według rysunku.

#3 Zadbaj o ochronę przeciwpożarową ścian i podłóg

Ponieważ kominek generuje duże ilości ciepła, przed jego budową należy zabezpieczyć ściany i podłogi, aby uniknąć pożaru w domu. Wybierz płyty izolacyjno-konstrukcyjne, które umieścisz za całą konstrukcją i unikniesz narażania ścian na wysokie temperatury. Na podłodze warto ułożyć solidną szybę lub ognioodporną płytę z metalu, aby zabezpieczyć posadzkę przed iskrami podczas uzupełniania opału lub otwierania kominka.

#4 Wybuduj podstawę pod kominkiem

Podstawa kominka jest jego głównym fundamentem, dlatego należy wykonać ją z dokładnością i z wykorzystaniem solidnych materiałów niepalnych. Najlepiej sprawdzi się podstawa z cegieł szamotowych, które wytrzymują duże obciążenie i wysokie temperatury.

#5 Osadź wkład kominkowy

Po wybudowaniu fundamentów należy przystąpić do prac z wkładem kominkowym (do istniejącego już otwartego kominka, który chcemy zamknąć, stosuje się kasetę kominkową). Osadź go na fundamentach, a następnie przyłącz czopuch. Łączenie go z kanałem dymowym komina musi być całkowicie szczelne, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, aby nie wykonywać sztywnego łączenia, gdyż może dojść do pęknięć trójnika wskutek rozszerzania materiału pod wpływem ciepłego powietrza. Zadbaj, aby rura stalowa była zamontowana z delikatnym luzem. Wszelkie szczeliny zabezpiecz sznurem grafitowym.

#6 Podłącz rurę w wylocie komina

W miejscu wcześniej zaplanowanego otworu należy wykuć dziurę przy użyciu wiertarki udarowej, aby stworzyć przestrzeń do zamontowania rury wylotowej. Włóż w otwór tuleję ścienną i zabezpiecz ją ogniotrwałą zaprawą.

#7 Przepal wkład i wykonaj obudowę kominka

Po podłączeniu wkładu przepal w nim, aby sprawdzić szczelność rur spalinowych. Co więcej, zabieg ten sprzyja utwardzaniu farby. Jeśli dostrzeżesz nieszczelności, dokonaj korekt z wykorzystaniem silikonu wysokotemperaturowego lub specjalnej pasty do uszczelniania. Następnie przejdź do wykonania obudowy.

Pamiętaj, aby obudować wkład materiałem izolacyjnym, z pozostawieniem wokół wkładu pustej przestrzeni niezbędnej do przepływu powietrza. Dobry materiał izolacyjny będzie zapobiegał nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni obudowy, co z kolei mogłoby przyczynić się do powstawania pęknięć. Możesz wykonać obudowę kominka z płyt gipsowo-kartonowych lub cegieł (tu niezbędna będzie zaprawa murarska). Obudowa z zewnątrz często wykonywana jest z gładzi szpachlowej z zatopieniem w niej włókna szklanego. Pamiętaj, aby na szczycie okapu zamontować kratki wentylacyjne, zapobiegające gromadzeniu się ciepłego powietrza pod sufitem.

#8 Wykończ i udekoruj przestrzeń

Zbudowany kominek możesz pomalować specjalną emulsją silikatową do kominków, która występuje w wielu kolorach. Kominek możesz wykończyć także spiekiem kwarcowym, modną cegłą lub nowoczesnymi płytkami gresowymi. Wybór zależy od Ciebie i ogólnego wystroju wnętrza. Przy kominku możesz ustawić specjalne stojaki na drewno i przybory, takie jak miotełka czy pogrzebacz. Zadbaj o stworzenie przytulnej przestrzeni, np. ustawiając przed kominkiem wygodny fotel i książki.

Obudowa kominka – jak o nią dbać?

Pamiętaj, aby po zakończeniu budowy kominka regularnie czyścić ściany przewodu i wkład kominkowy. W ten sposób unikniesz osadzania się łatwopalnego kreozotu i powstawania usterek. Przy codziennym paleniu w kominku pamiętaj o oczyszczaniu go z zalegającego popiołu przed kolejnym rozpalaniem. Żaroodporną szybę możesz czyścić wodą z dodatkiem specjalnych środków do mycia lub wilgotnymi tkaninami do mycia szyb kominkowych.

Podsumowanie

Budowa kominka to czynność wymagająca sporej precyzji i rozsądnego doboru materiałów. Pamiętaj, aby wybierać solidne płyty izolacyjne, które zabezpieczą Twój dom przed pożarem, oraz rozsądnie wybierz rodzaj instalacji, który doprowadzi świeże powietrze pod palenisko. Przymierzając się do budowy kominka, warto zasięgnąć porady specjalisty lub kominiarza, którzy pomogą w doborze materiałów.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Styropmin Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Ekologiczna i energooszczędna izolacja Ekologiczna i energooszczędna izolacja

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

dre.pl Aranżacja ciemnego mieszkania: jak skutecznie rozjaśnić wnętrze?

Aranżacja ciemnego mieszkania: jak skutecznie rozjaśnić wnętrze? Aranżacja ciemnego mieszkania: jak skutecznie rozjaśnić wnętrze?

Odpowiednia aranżacja ciemnego mieszkania sprawi, że jego wnętrze będzie wyglądało na przestronne i jasne o każdej porze dnia. Jego zaprojektowanie może stanowić pewne wyzwanie, ale wszystko można pokonać...

Odpowiednia aranżacja ciemnego mieszkania sprawi, że jego wnętrze będzie wyglądało na przestronne i jasne o każdej porze dnia. Jego zaprojektowanie może stanowić pewne wyzwanie, ale wszystko można pokonać dzięki sprytnym pomysłom na wdrożenie odpowiedniej dekoracji. Poznaj kilka porad dotyczących skutecznego rozjaśniania ciemnych pomieszczeń.

Corab S.A. Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych

Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych

Dobór konstrukcji, na której opierają się panele fotowoltaiczne, to jedna z kluczowych decyzji, którą należy podjąć decydując się na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Gdyby porównać instalację...

Dobór konstrukcji, na której opierają się panele fotowoltaiczne, to jedna z kluczowych decyzji, którą należy podjąć decydując się na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Gdyby porównać instalację PV do organizmu człowieka, to konstrukcja wsporcza jest kręgosłupem.

vidaxl.pl Jakie meble do ogrodu wybrać?

Jakie meble do ogrodu wybrać? Jakie meble do ogrodu wybrać?

Przy pięknej pogodzie warto spędzać czas na relaksie i spotkaniach towarzyskich w ogrodzie. Na świeżym powietrzu, w otoczeniu zadbanych roślin przyjemnie jest zaprosić przyjaciół i rozpalić grilla lub...

Przy pięknej pogodzie warto spędzać czas na relaksie i spotkaniach towarzyskich w ogrodzie. Na świeżym powietrzu, w otoczeniu zadbanych roślin przyjemnie jest zaprosić przyjaciół i rozpalić grilla lub po prostu zaparzyć herbatę i zrelaksować się przy dobrej książce. W takich sytuacjach niezbędne będą stylowe meble ogrodowe. Ich oferta w sklepach jest bardzo szeroka – drewniane, z technorattanu, czy rattanu i wikliny. Przeczytaj, które będą najlepsze.

AlchiPolska Sp. z o.o. Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów

Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów

Tarasy i balkony to zwykle ulubione miejsca wypoczynku w ciepłe dni. Ich powierzchnia jest jednak stale narażona na działanie zmiennych warunków pogodowych. A najbardziej zagrażają im intensywne opady...

Tarasy i balkony to zwykle ulubione miejsca wypoczynku w ciepłe dni. Ich powierzchnia jest jednak stale narażona na działanie zmiennych warunków pogodowych. A najbardziej zagrażają im intensywne opady atmosferyczne i zmiany temperatur. Dlatego niezbędnym warunkiem długiej żywotności tarasów i balkonów jest zastosowanie hydroizolacji odpornej na różne warunki zewnętrzne.

maufer.pl Gdzie kupić minikoparkę? Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Gdzie kupić minikoparkę? Jakie parametry wziąć pod uwagę? Gdzie kupić minikoparkę? Jakie parametry wziąć pod uwagę?

W ostatnich latach można zaobserwować duży wzrost popularności w kategorii minikoparek – maszyn o wadze do 5 ton. Przy pomocy takiego sprzętu prace ziemne można wykonywać łatwiej, szybciej oraz bardziej...

W ostatnich latach można zaobserwować duży wzrost popularności w kategorii minikoparek – maszyn o wadze do 5 ton. Przy pomocy takiego sprzętu prace ziemne można wykonywać łatwiej, szybciej oraz bardziej efektywnie, z dużą dbałością o jakość wykonania. Nic dziwnego, że firmy brukarskie, montażowe, czy budowlane decydują się na zakup minikoparki. Jakie parametry i wyposażenie powinna mieć koparka? Gdzie kupić minikoparkę do prac ziemnych? Sprawdź odpowiedź w poniższym artykule.

SMW Ogrodzenia SMW Ogrodzenia – nowoczesna palisada

SMW Ogrodzenia – nowoczesna palisada SMW Ogrodzenia – nowoczesna palisada

SMW Ogrodzenia to producent nowoczesnych wypełnień do bram, furtek i przęseł oraz całych systemów ogrodzeniowych. Każde nasze ogrodzenie produkujemy z pełnych, zamkniętych profili o wysokościach od 15...

SMW Ogrodzenia to producent nowoczesnych wypełnień do bram, furtek i przęseł oraz całych systemów ogrodzeniowych. Każde nasze ogrodzenie produkujemy z pełnych, zamkniętych profili o wysokościach od 15 do 30 cm. Wszystkie ogrodzenia oferowane pod marką SMW Ogrodzenia wytwarzamy sami, z wysokiej jakości blachy, pochodzącej od renomowanego producenta ArcelorMittal. Blacha, z której powstają ogrodzenia SMW, jest dwustronnie ocynkowana ogniowo i pokryta powłoką antykorozyjną w technologii Coil Coating,...

SMW Ogrodzenia Modne ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Modne ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania Modne ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

W ostatnich latach ogrodzenia nowoczesne cieszą się dużym zainteresowaniem. Na rynku jest wiele rozwiązań charakteryzujących się prostą formą, geometrycznymi kształtami czy wykorzystaniem i połączeniem...

W ostatnich latach ogrodzenia nowoczesne cieszą się dużym zainteresowaniem. Na rynku jest wiele rozwiązań charakteryzujących się prostą formą, geometrycznymi kształtami czy wykorzystaniem i połączeniem różnych materiałów. Nowoczesne ogrodzenia cechuje estetyka, minimalizm formy i harmonia z ogradzanym obiektem, a ich niewątpliwymi zaletami są uniwersalność i możliwość dopasowania do różnego rodzaju architektury.

SMW Ogrodzenia Coil Coating – doskonałe powłoki antykorozyjne

Coil Coating – doskonałe powłoki antykorozyjne Coil Coating – doskonałe powłoki antykorozyjne

W firmie SMW Ogrodzenia dużą wagę przykładamy do innowacji i poszukiwania nowych rozwiązań produkcyjnych, wpływających pozytywnie zarówno na jakość produktów, jak i na sam proces produkcyjny. Wierzymy,...

W firmie SMW Ogrodzenia dużą wagę przykładamy do innowacji i poszukiwania nowych rozwiązań produkcyjnych, wpływających pozytywnie zarówno na jakość produktów, jak i na sam proces produkcyjny. Wierzymy, że umiejętnie wdrożona, odpowiednia technologia, może mieć znaczący wpływ na jednoczesne utrzymanie atrakcyjnej ceny oraz wysokiej jakości produktów.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.