EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat centralnego ogrzewania

ECO Comfort | 2018-01-05
Fot. EcoComfort

Fot. EcoComfort

Centralne ogrzewanie jest obecnie najpopularniejszym sposobem zapewniania ciepła w budynkach mieszkalnych. Nazwę zaczerpnięto od jego sposobu działania – ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu, a dopiero potem transportowane do kaloryferów rozmieszczonych w całym mieszkaniu.

Koszty związane z instalacją centralnego ogrzewania są znaczące, jednak wysokiej jakości piec i nowoczesne kaloryfery zazwyczaj są warte swojej ceny. Warto pamiętać, że od tych elementów zależą późniejsze wydatki na eksploatację budynku. Obecnie najpopularniejsze jest ogrzewanie domów za pomocą: prądu, paliw stałych oraz solarne. Coraz częściej odchodzi się także od tradycyjnych kaloryferów na rzecz ogrzewania podłogowego. Wydatki eksploatacyjne można zminimalizować, jednak jest to związane z dodatkowymi kosztami inwestycyjnymi. Mowa tu o odpowiednim ociepleniu budynku, oknach, a także zmianie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na rekuperację (więcej na temat wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przeczytasz tutaj). Wszystkie te czynniki znacznie zmniejszą straty ciepła zimą.

Rodzaje kotłów grzewczych do centralnego ogrzewania

Instalację centralnego ogrzewania zawsze rozpoczyna wybór odpowiedniego kotła. W tym przypadku na decyzję wpływa przede wszystkim jego cena, która nie powinna być najważniejszym kryterium.

Kotły elektryczne

Są to zazwyczaj niewielkie gabarytowo, wiszące kotły, jedno- lub dwufunkcyjne. Regulowane manualnie, albo automatycznie, w zależności od modelu. Kotły te do zasilania potrzebują prądu trójfazowego.

Kotły wielopaliwowe

Ich komora posiada dwa otwory – jeden na paliwa stałe, drugi na paliwa płynne. Minusem tego typu kotłów jest fakt, iż w przypadku używania paliw stałych, palnik znajdujący się w drugim otworze musi zostać zdemontowany. Dlatego łatwiejszym rozwiązaniem są kotły wielofunkcyjne dwukomorowe, wówczas różne rodzaje paliw są spalane w innych komorach. Nie ma już potrzeby demontażu palnika. Poza tym kocioł przełączany jest automatycznie – gdy paliwo stałe się dopala, włączane jest paliwo płynne.

Kotły gazowe

Wśród kotłów gazowych możemy wyróżnić modele wiszące oraz stojące. Jedno- lub dwufunkcyjne. Z komorą spalania otwartą i zamkniętą. Tradycyjne albo kondensacyjne.

Kotły pulsacyjne

To innowacyjne rozwiązanie na polskim rynku. Oszczędności związane z jego eksploatacją oscylują w granicach 40% w porównaniu do tradycyjnych kotłów. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z najdroższych na rynku kotłów.

Kotły kondensacyjne

Wyglądem nie różnią się od tradycyjnych modeli. Występują najczęściej w wersji wiszącej. Ich sprawność jest około 15% większa w porównaniu do standardowych kotłów. Dzieje się tak za sprawą innowacyjnej konstrukcji, odzyskującej ciepło zawarte w spalinach, które w przypadku tradycyjnych kotłów – wypuszczane jest przez komin.

Kotły stojące i wiszące

Mogłoby się wydawać, że nie ma większego znaczenia czy kocioł jest wiszący czy stojący, jednak coraz większa liczba inwestorów decyduje się na wiszące modele. Okazuje się, że są mniejsze i tańsze. Zazwyczaj posiadają w zestawie wszystkie niezbędne elementy, które do kotłów stojących trzeba dokupić. Ponadto kotły wiszące wyposażono w palniki o płynnej regulacji mocy, dzięki którym mogą błyskawicznie dopasować swoją pracę do potrzeb cieplnych mieszkańców.

Kotły stojące natomiast, są bardzo trwałe. Modele z żeliwnymi wymiennikami mogą pracować bezawaryjnie nawet 25 lat.

Kotły z zamkniętą komorą spalania

Powietrze potrzebne do spalania zasysane jest z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie potrzebują oddzielnego pomieszczenia do ich umieszczenia. Z powodzeniem można je zainstalować w łazience, kuchni czy w przedpokoju. Kotły tego typu posiadają wmontowany wentylator, wymuszający przepływ spalin. Nie ma potrzeby podłączania kotła do komina, wystarczy krótki przewód, odprowadzający spaliny na zewnątrz przez dach lub ścianę.

Kotły z zamkniętą komorą spalania produkowane są głównie jako kotły wiszące.

Kotły jedno- i dwufunkcyjne

Jak sama nazwa wskazuje, kotły jednofunkcyjne mają jedno zadanie – podgrzewać wodę centralnemu ogrzewaniu. Piece te występują w wersji stojącej i wiszącej.

Kotły dwufunkcyjne są zazwyczaj wiszące. Ogrzewają budynek i wodę. Największą wadą tego rozwiązania jest ograniczona ilość ciepłej wody.

Istnieje jednak możliwość zniwelowania tego problemu. Podczas wyboru kotła dwufunkcyjnego należy wybrać ten z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. Wówczas po odkręceniu ciepłej wody, początkowo pochodzi ona z zasobnika, a po jego opróżnieniu piec zaczyna podgrzewać wodę w systemie przepływowym.

Kotły dwufunkcyjne polecane są szczególnie, gdy w domu znajduje się jedna łazienka, wyposażona w prysznic, a sam piec znajduje się niedaleko kuchni i łazienki, by odległość między kotłem a punktem poboru nie była większa niż 5 metrów. Jeśli warunki te nie mogą zostać spełnione, wówczas warto zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe często są wykorzystywane w niewłaściwy sposób. Wielu ludzi spala w nich wszystko, co palne, jednak warto wiedzieć, że są one przeznaczone na konkretny rodzaj paliwa i tylko podczas jego spalania uzyskują właściwe parametry. Palenie w piecu „byle czym”, zmniejsza jego sprawność o kilkanaście procent, zwiększając emisję szkodliwych spalin do atmosfery.

Kotły na pellet

Jest to innowacyjne rozwiązanie na rodzimym rynku. Kotły na pellet są zautomatyzowane, dzięki czemu same pobierają opał. Zbiornik, w którym zostanie on umieszczony może znajdować się tuż obok kotła, ale także 50 metrów dalej. Takie rozwiązanie jest wygodne dla osób, które nie chcą zbyt często odwiedzać kotłowni.

Pellet jest produkowanym z drzewnych, sprasowanych odpadów, granulatem.

Kotły na węgiel kamienny i koks

W tym przypadku wyróżnić należy kotły ze spalaniem górnym i dolnym. Te pierwsze zazwyczaj nie posiadają żadnej regulacji, a ich sprawność jest niska, poza tym są stosunkowo niedrogie. Kotły ze spalaniem dolnym posiadają automatycznie regulowaną moc, a paliwo należy dokładać maksymalnie dwa razy w ciągu doby.

Kotły na drewno

Kotły używane do spalania drewna są zautomatyzowane, jednak ich wydajność oscyluje w granicach 20-100% mocy nominalnej. Jedno załadowanie pieca wystarcza nawet na 12 godzin średniej wydajności pracy. Kotły na drewno posiadające rozbudowaną komorę spalania ładowane są raz na dobę.

Kotły do spalania miału

Nowocześniejsze piece wyposażone w wentylator nadmuchowy posiadają sprawność na poziomie 85%, a czas ich pracy, przy jednorazowym załadowaniu, to nawet 30 godzin.

Kotły na groszek węglowy

Do spalania groszku węglowego najlepiej sprawdzają się kotły wyposażone w palnik retortowy. W zasobniku umieszczonym obok kotła znajduje się paliwo, które zostaje przetransportowane za pomocą podajnika prosto do pieca. Kocioł na groszek węglowy wyposażono w elektroniczny regulator, kontrolujący pracę podajnika, pompy obiegowej i dmuchawy.

W jaki sposób regulować pracę kotła?

Wiele kotłów w standardowym wyposażeniu posiada regulację pokojową, która daje możliwość zachowania w pomieszczeniach optymalnej temperatury, zaprogramowanej przez mieszkańców na termostacie umieszczonym w pokoju. Niektóre regulatory posiadają opcję programowania temperatury z wyprzedzeniem.

Dodatkową regulacją kotła może stanowić niestandardowa automatyka. Nie jest ona niezbędna, jednak połączona z termostatem pokojowym umożliwia bardziej precyzyjną regulację grzewczą i zmniejsza koszty eksploatacji centralnego ogrzewania.

Dostępne sposoby ogrzewania pomieszczeń współpracujące z centralnym ogrzewaniem

Przed instalacją centralnego ogrzewania inwestor staje przed wyborem – tradycyjne grzejniki ścienne czy ogrzewanie podłogowe? Decyzja ta powinna zostać podjęta we wczesnym etapie i bardzo dobrze przemyślana, ponieważ o ile piec można wymienić w niemal każdej chwili (co oczywiście jest kosztowne, ale wykonalne), o tyle zmiana sposobu ogrzewania wiąże się z koniecznością wyremontowania całego budynku, a co za tym idzie – ze zdecydowanie większymi kosztami.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogrzewanie mieszane – w części pomieszczeń umieszczają kaloryfery, a w części ogrzewanie podłogowe.

Kaloryfery współpracują ze wszystkimi rodzajami pieców. Nie są polecane jedynie w przypadku zastosowania pompy ciepła, ponieważ dostosowane są do temperatury zasilania wynoszącej 60 - 75 st. C. Pompa ciepła jest mniej wydajna, gdy musi współpracować z kaloryferami, dlatego przy jej zastosowaniu, inwestor powinien wybrać ogrzewanie płaszczyznowe – ścienne, sufitowe lub podłogowe. Wówczas temperatura zasilania jest nie większa niż 40 st. C.

Ogrzewanie podłogowe również nie jest idealne – nie można zasilać go bezpośrednio z pieca węglowego. Przez względy zdrowotne, temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka. Zastosowanie układu mieszającego zmniejszy temperaturę wody do odpowiedniej wartości. Kaloryfery wykorzystane w centralnym ogrzewaniu rzucają się w oczy i stanową element aranżacji wnętrz. Niektórzy inwestorzy starają się je ukryć, inni wybierają ozdobne modele, wręcz je eksponując.

Ogrzewanie podłogowe pozostaje ukryte, dlatego też nie ma wpływu na wystrój wnętrza. Większej uwagi wymaga wówczas pokrycie podłogowe, ponieważ musi dobrze przewodzić ciepło. Nie może ono ograniczać ruchu ciepła. Dlatego wręcz zabronione jest korzystanie z grubych wykładzin i dywanów, a także zastawianie pomieszczeń dużymi meblami bez nóżek. Zakłócona przepustowość ciepła może doprowadzić do permanentnego niedogrzewania pomieszczeń.

Inwestor powinien pamiętać, że ogrzewanie płaszczyznowe to nie tylko podłoga, ale także ściany i sufit, dlatego jeśli właściciel uwielbia grube, puchate dywany, nie musi z nich rezygnować. Zamiast „podłogówki” może zdecydować się na umieszczenie instalacji w ścianach lub w suficie. Jednak poważnym ograniczeniem mogą okazać się wielkogabarytowe meble, zasłaniające niemal całą ścianę. Wówczas podobnie, jak w przypadku zastawionej podłogi – przepływ ciepła zostaje mocno ograniczony, co poskutkuje niedogrzanym pomieszczeniem.

Wybór paliwa do centralnego ogrzewania

Pod względem ceny paliw wybór wydaje się banalny – drewno i węgiel. Jednak inwestorzy posiadają coraz mniej czasu, niewiele go spędzają w domu, dlatego coraz większe znaczenie ma automatyczna praca kotłów. Nie da się ukryć, że znaczenie mają również koszty związane z zakupem i instalacją centralnego ogrzewania. Uwzględniając wszystkie te czynniki najbardziej opłacalny okazuje się gaz ziemny.

Jednak nie wszyscy mają do niego dostęp. Wielokrotnie inwestorzy posiadający domy oddalone od sieci gazowej spotykają się z odmową ze strony dystrybutora, dla którego budowane nowej linii dla jednego domostwa jest zwyczajnie nieopłacalne.

Ceny paliw na pewno z czasem będą rosły, dlatego trudno wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, które będzie opłacalne za kilka czy nawet kilkanaście lat. Dlatego inwestorzy coraz częściej decydują się na korzystanie ze źródeł odnawialnych.

Część inwestorów wybiera ekogroszek lub pellety. Problem związany z tego rodzaju paliwami wynika z ich niskiej jakości. Bardzo trudno jest zdobyć pełnowartościowe produkty, a te nie najlepszej jakości będą sprawiały problemy z ich dozowaniem, będą mniej wydajne i bardziej „brudzące”. W ten sposób można doprowadzić nawet do uszkodzenia kotła.

Pompy ciepła czerpią energię z gruntu, nadają się do podgrzewania wody i ogrzewania domu. Największą wadą jest ich cena. Zwraca się ona w postaci oszczędności związanych z eksploatacją pompy ciepła, w przeciągu kilku lat, dlatego też, pomimo wysokiej ceny zakupu i montażu jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Sposoby na obniżenie rachunków za centralne ogrzewanie

Ogrzewanie elektryczne z całą pewnością nie należy do najtańszych rozwiązań, jednak jest najbardziej niezawodne i wygodne. Kaloryfery nie wymagają skomplikowanych instalacji, a temperaturę ustawia się w bardzo łatwy sposób. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga posiadania kotłowni i regularnego dokładania opału do pieca. Niestety, ten rodzaj ogrzewania jest bardzo drogi w eksploatacji. Najbardziej na oszczędności związane z eksploatowaniem centralnego ogrzewania przekłada się dobra izolacja termiczna budynku. Odpowiednio ocieplony dom, wysokiej jakości okna i zamontowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, przełożą się na znaczne obniżenie rachunków.

Podsumowanie

Centralne ogrzewanie jest obecne w niemal każdym domu. Dla niektórych wiąże się ze zwiększeniem wydatków w okresie jesienno-zimowym, dla innych z wygodą i sporymi oszczędnościami. Jedno jest pewne – to właśnie centralnemu ogrzewaniu większość z nas zawdzięcza gorące kaloryfery w czasie największych mrozów.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków?

Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków? Czy pompy ciepła będą w przyszłości jeszcze lepiej dopasowane do istniejących budynków?

Czy warto czekać z instalacją pompy ciepła na dalszy rozwój technologiczny urządzeń i czy opłaca się łączyć pompę ciepła z kotłem na inne paliwa?

Czy warto czekać z instalacją pompy ciepła na dalszy rozwój technologiczny urządzeń i czy opłaca się łączyć pompę ciepła z kotłem na inne paliwa?

inż. Michał Świerżewski Systemy przeciwoblodzeniowe – gdzie warto je zastosować?

Systemy przeciwoblodzeniowe – gdzie warto je zastosować? Systemy przeciwoblodzeniowe – gdzie warto je zastosować?

W budownictwie coraz szersze zastosowanie znajdują systemy przeciwoblodzeniowe podjazdów, chodników, tarasów, schodów ramp itp. Poza wymienionymi miejscami, gdzie systemy przeciwoblodzeniowe są najczęściej...

W budownictwie coraz szersze zastosowanie znajdują systemy przeciwoblodzeniowe podjazdów, chodników, tarasów, schodów ramp itp. Poza wymienionymi miejscami, gdzie systemy przeciwoblodzeniowe są najczęściej stosowane, przed oblodzeniem i zaleganiem śniegu można zabezpieczać krawędzie dachów, rynny, rury spustowe, parkingi, chodniki, kładki nad jezdniami, elementy anten satelitarnych, prowadnice bram przesuwnych i wiele, wiele innych miejsc, gdzie zalegający śnieg i oblodzenie uniemożliwiają prawidłowe...

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione...

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione od wielu czynników. Aby poprawić jego wydajność, warto postawić na zaawansowane systemy automatyki, które będą sterować ogrzewaniem, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

Regulus-system S.J. Co wyróżnia grzejniki ścienne i podłogowe kanałowe REGULUS®-system?

Co wyróżnia grzejniki ścienne i podłogowe kanałowe REGULUS®-system? Co wyróżnia grzejniki ścienne i podłogowe kanałowe REGULUS®-system?

Mała masa całkowita oraz duża powierzchnia wymiany. Pierwsza cecha jest niezbędna do podjęcia funkcji grzania niewielkim nakładem energii startowej. Druga jest warunkiem sprawnego grzania niskotemperaturowego....

Mała masa całkowita oraz duża powierzchnia wymiany. Pierwsza cecha jest niezbędna do podjęcia funkcji grzania niewielkim nakładem energii startowej. Druga jest warunkiem sprawnego grzania niskotemperaturowego. Wysoka sprawność, krótki czas dostępu do ciepła, łatwa kontrola emisji ciepła, a co za tym idzie komfortu cieplnego, to niższy koszt gospodarowania ciepłem oraz poszanowanie energii.

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok? Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji...

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej. Stosowane w nich nowoczesne technologie sprawiają się, że są wciąż bardziej ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. W ostatnim czasie popularność zdobywają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Czym różnią się od pomp typu split? Dlaczego warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu...

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Columbus Energy Projekt nowego domu z OZE

Projekt nowego domu z OZE Projekt nowego domu z OZE

Dom to spory wydatek, którego szacunkowy koszt budowy określamy zwykle w fazie projektowej. Niestety, jego późniejsza eksploatacja może stać się niemiłym zaskoczeniem. Dlatego warto pomyśleć o wysokości...

Dom to spory wydatek, którego szacunkowy koszt budowy określamy zwykle w fazie projektowej. Niestety, jego późniejsza eksploatacja może stać się niemiłym zaskoczeniem. Dlatego warto pomyśleć o wysokości czekających nas rachunków już na etapie rozmów z architektem. Szczegółowy plan standardu energooszczędności całego budynku może, a nawet powinien powstać jeszcze podczas projektowania, dzięki czemu unikniemy dodatkowych wydatków.

Wiktor Janecki Kotły gazowe – trendy rynkowe

Kotły gazowe – trendy rynkowe Kotły gazowe – trendy rynkowe

W ofertach czołowych firm pojawiły się w 2021 roku nowe i ulepszone kotły gazowe. Poszerzyły one jeszcze szeroką gamę urządzeń jedno- i dwufunkcyjnych, także z wbudowanym zasobnikiem. Producenci akcentują...

W ofertach czołowych firm pojawiły się w 2021 roku nowe i ulepszone kotły gazowe. Poszerzyły one jeszcze szeroką gamę urządzeń jedno- i dwufunkcyjnych, także z wbudowanym zasobnikiem. Producenci akcentują ich nowe funkcje, możliwość współpracy z OZE, nowoczesny design, a zwłaszcza oszczędną eksploatację zapewniającą wysoki komfort użytkowania i długą żywotność urządzeń.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną

Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną

BDR Thermea Poland uruchomiła aplikację mobilną programu lojalnościowego Klub Złotego Instalatora. Od teraz każdy członek KZI może w wygodny sposób mieć dostęp do swojego konta i odbierać premie.

BDR Thermea Poland uruchomiła aplikację mobilną programu lojalnościowego Klub Złotego Instalatora. Od teraz każdy członek KZI może w wygodny sposób mieć dostęp do swojego konta i odbierać premie.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu

Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu

W Purmo Group dbamy o to, by nasze produkty wyróżniały się wysoką jakością wykonania, efektywnością działania oraz eleganckim designem. Jesteśmy liderem wśród producentów grzejników stalowych z gładką...

W Purmo Group dbamy o to, by nasze produkty wyróżniały się wysoką jakością wykonania, efektywnością działania oraz eleganckim designem. Jesteśmy liderem wśród producentów grzejników stalowych z gładką płytą frontową, a także wielu innowacyjnych rozwiązań grzewczych. Najnowszym w naszej ofercie produktem jest poziomy grzejnik dekoracyjny Tinos H.

ZMK SAS SP. Z O.O. Kondensacyjne kotły gazowe SAS

Kondensacyjne kotły gazowe SAS Kondensacyjne kotły gazowe SAS

Oferta firmy SAS poszerzyła się o kolejne produkty – gazowe kotły kondensacyjne CONDENS oraz CONDENS PLUS. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego urządzenia sprawdzą się zarówno w nowych,...

Oferta firmy SAS poszerzyła się o kolejne produkty – gazowe kotły kondensacyjne CONDENS oraz CONDENS PLUS. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego urządzenia sprawdzą się zarówno w nowych, jak i w starszych budynkach.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana...

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana aplikacja, wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcjonalności pozwolą na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

inż. Michał Świerżewski Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym i niezawodnym sposobem ogrzewania pomieszczeń, którego największą zaletą jest równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym i niezawodnym sposobem ogrzewania pomieszczeń, którego największą zaletą jest równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

Joanna Ryńska Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych....

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych. Mają one łagodzić ciężar inwestycji i przyspieszyć zwrot kosztów inwestora. Co nas czeka w 2022 roku?

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

De Dietrich INIDENS – nowy kocioł kondensacyjny marki De Dietrich

INIDENS – nowy kocioł kondensacyjny marki De Dietrich INIDENS – nowy kocioł kondensacyjny marki De Dietrich

Firma BDR Thermea włączyła do swojej oferty nowe urządzenie – naścienny gazowy kocioł kondensacyjny Inidens. Jest to pierwszy kocioł marki De Dietrich wykonany w technologii H2 Ready – przystosowany do...

Firma BDR Thermea włączyła do swojej oferty nowe urządzenie – naścienny gazowy kocioł kondensacyjny Inidens. Jest to pierwszy kocioł marki De Dietrich wykonany w technologii H2 Ready – przystosowany do spalania gazu z domieszką 20% wodoru.

KFA Armatura Innowacje w grzejniku? Hydroniczność dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Innowacje w grzejniku? Hydroniczność dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Innowacje w grzejniku? Hydroniczność dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

W tym roku marka KFA Armatura świętuje swoje setne urodziny. Okrągły jubileusz to doskonały moment na wprowadzenie innowacji. Firma stawia na nowoczesne technologie i nowe produkty. Aby móc realizować...

W tym roku marka KFA Armatura świętuje swoje setne urodziny. Okrągły jubileusz to doskonały moment na wprowadzenie innowacji. Firma stawia na nowoczesne technologie i nowe produkty. Aby móc realizować swoje plany, sięgnęła do sprawdzonego źródła wsparcia, czyli do Funduszy Europejskich, a konkretnie do Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

De Dietrich Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich

Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich Strateo R32 – nowa pompa ciepła w ofercie De Dietrich

Strateo R32 to nowa pompa ciepła marki De Dietrich typu powietrze/woda, która powstała z troski o komfort użytkownika i naszej planety. Strateo R32 oferuje najlepsze na rynku parametry w zakresie akustyki,...

Strateo R32 to nowa pompa ciepła marki De Dietrich typu powietrze/woda, która powstała z troski o komfort użytkownika i naszej planety. Strateo R32 oferuje najlepsze na rynku parametry w zakresie akustyki, ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, oszczędności miejsca, a nawet łatwości montażu. Urządzenie jest dostępne w mocach od 4,5 do 8 kW.

Armacell Poland Większa wydajność, mniejsze rachunki – sposoby na poprawę pracy pomp ciepła

Większa wydajność, mniejsze rachunki – sposoby na poprawę pracy pomp ciepła Większa wydajność, mniejsze rachunki – sposoby na poprawę pracy pomp ciepła

Pompy ciepła są dziś jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań związanych z wykorzystaniem OZE, zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i komercyjnym. Dzięki zastosowaniu izolacyjnych produktów Armacell...

Pompy ciepła są dziś jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań związanych z wykorzystaniem OZE, zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i komercyjnym. Dzięki zastosowaniu izolacyjnych produktów Armacell możemy zwiększyć wydajność, wydłużyć żywotność, jak również wyciszyć odgłosy związane z ich pracą, dzięki czemu mogą być one instalowane nawet w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń użytkowych bez powodowania uciążliwości.

Magdalena Ćwikła Podłogi na ogrzewanie podłogowe

Podłogi na ogrzewanie podłogowe Podłogi na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Czy może być instalowane pod każdy rodzaj podłóg? Jakie kryteria musi spełniać taka posadzka?

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Czy może być instalowane pod każdy rodzaj podłóg? Jakie kryteria musi spełniać taka posadzka?

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.