EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Kupujesz okna? Sprawdź, co jest ważne przy ich wyborze

Anna Wilgocka | 2018-03-18
Co jest ważne przy wyborze okien?
Fot. Oknoplast

Co jest ważne przy wyborze okien?


Fot. Oknoplast

Statystyki pokazują, że większość z nas kupuje okna raz, maksymalnie dwa razy w życiu. Co za tym idzie, wiedza na temat parametrów okien czy sposobów ich montażu jest często znikoma. Jeśli jednak wiemy, na co zwrócić uwagę, wymiana okien może stać się przyjemnym i szybkim etapem urządzania domu, dzięki któremu w naszym mieszkaniu będzie cicho, a w pomieszczeniach cieplej niż dotąd.

Zobacz także

Eko-Okna S.A. INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność...

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność zupełnie zmienia zasady gry.

Gerda Sp. z o.o. Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne

Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne

Drzwi zewnętrzne to inwestycja przynajmniej na kilkanaście, a częściej na kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać solidny, trwały produkt, zapewniający dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także bezpieczeństwo,...

Drzwi zewnętrzne to inwestycja przynajmniej na kilkanaście, a częściej na kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać solidny, trwały produkt, zapewniający dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także bezpieczeństwo, tak istotne w przypadku drzwi wejściowych. Montowane jakiś czas temu mogą już nie spełniać współczesnych standardów energooszczędności, a przez drzwi ucieka cenne ciepło. Może już czas pomyśleć o ich wymianie?

DAKO Jakie okna, drzwi zewnętrzne i rolety wybrać do domu, aby poprawić bezpieczeństwo?

Jakie okna, drzwi zewnętrzne i rolety wybrać do domu, aby poprawić bezpieczeństwo? Jakie okna, drzwi zewnętrzne i rolety wybrać do domu, aby poprawić bezpieczeństwo?

Budowa lub kupno gotowego domu to ważny moment w życiu. Najczęściej to zmiana, dzięki której zyskujesz dodatkową przestrzeń wewnątrz, a do tego na zewnątrz w postaci ogrodu. Jeśli chcesz mieć pewność,...

Budowa lub kupno gotowego domu to ważny moment w życiu. Najczęściej to zmiana, dzięki której zyskujesz dodatkową przestrzeń wewnątrz, a do tego na zewnątrz w postaci ogrodu. Jeśli chcesz mieć pewność, że tej sielanki nic nie przerwie, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu nieruchomości na wypadek kradzieży. Jak to zrobić?

Gdy myślimy o remoncie mieszkania, rzadko bierzemy pod uwagę wymianę okien, ponieważ ich zużycie nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Okazuje się jednak, że sam wygląd okna nie świadczy o stopniu jego zużycia. Natomiast utrata właściwości izolacyjnych i funkcjonalnych stolarki otworowej bywa trudna do zauważenia. Aby rozstrzygnąć, czy nasze okna osiągnęły już kres eksploatacji, trzeba więc ocenić ich szczelność, wytrzymałość i funkcjonalność.

Szczelność i izolacyjność termiczna

Jeżeli w pokojach jest ciągle zimno mimo wysokich rachunków za ogrzewanie, może to oznaczać, że okna są nieszczelne i ciepło ucieka na zewnątrz. Dla pewności warto przeprowadzić prosty test za pomocą kartki, którą należy wsunąć pomiędzy ramy okienne. Jeśli czynność się powiedzie, okna utraciły swoje właściwości izolacyjne. Choć ich wymiana może wydawać się z pozoru kosztowną inwestycją, szybko się jednak zwróci, ponieważ lepsza izolacyjność oraz przejrzystość oznaczają niższe opłaty zarówno za ogrzewanie, jak i za prąd.

Jedną z najistotniejszych cech okna jest izolacyjność termiczna - energooszczędne okna to gwarancja obniżonych rachunków za ogrzewanie. O termoizolacji okna mówi współczynnik Uw, który informuje nas, jakich strat ciepła możemy się spodziewać po zamontowaniu okna w budynku. Im jest niższy, tym więcej ciepła zachowamy wewnątrz.

W przypadku starych, drewnianych okien współczynnik Uw może wynosić nawet 3 W/(m2·K). Tymczasem jego dopuszczalna wysokość to zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami 1,1 W/(m2·K) dla okien fasadowych i drzwi oraz 1,3 W/(m2·K) dla okien dachowych. W budynkach energooszczędnych i pasywnych montuje się okna o jeszcze niższym współczynniku Uw. W domach energooszczędnych wynosi on zwykle 0,9 W/(m2·K), natomiast w domach pasywnych musi mieć wartość 0,8 W/(m2·K) i poniżej. Jednak od 1 stycznia 2021 roku współczynnik ten dla okien pionowych ma wynosić 0,9 W/(m2·K), zaś dla połaciowych 1,1 W(/m2·K). Renomowani producenci okien już teraz oferują produkty spełniające te zaostrzone wymagania.

WARTO WIEDZIEĆ

Co zrobić ze starymi oknami?

Przed zakupem nowych okien warto sprawdzić, czy firma instalująca odbierze od nas stare okna i przekaże je do recyclingu. Jeśli tego nie robi, to przy obecnych przepisach dotyczących segregacji odpadów, trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty związane z odbiorem starych okien.

Duże znaczenie dla ochrony przed utratą ciepła mają również szyby zespolone, czyli tzw. pakiety szybowe. Składają się one z dwóch lub więcej tafli szkła o różnej grubości, pomiędzy którymi znajduje się hermetycznie zamknięta komora wypełniona gazem szlachetnym: argonem, ksenonem lub kryptonem. Gazy te bardzo słabo przewodzą ciepło, które zostaje we wnętrzu. Mają lepsze właściwości termoizolacyjne niż powietrze stosowane w zwykłych oknach. Odległości między poszczególnymi taflami wyznacza ramka dystansowa, wypełniona absorbentem pary wodnej. W oknach energooszczędnych są to tzw. ciepłe ramki wykonane z tworzywa sztucznego lub połączenia stali szlachetnej i tworzywa sztucznego, a nie z aluminium, tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłych pakietów szybowych. Tego typu ramki mają niską przewodność cieplną. Dzięki temu redukowane są mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Zmniejsza się też możliwość kondensacji pary wodnej na szybach wewnątrz budynku przy słabej wentylacji pomieszczenia.

Dodatkowo po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pakietu szybowego umieszcza się szybę niskoemisyjną. Jej powierzchnia pokryta jest niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło z powrotem do wnętrza domu. W ten sposób jest ono zatrzymywane w budynku. Jednocześnie szyby przepuszczają energię słoneczną, umożliwiając dogrzanie pomieszczeń bez dodatkowych kosztów.

Izolacyjność akustyczna

Podstawowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze stolarki okiennej, jest izolacyjność akustyczna. Starsze okna są mniej odporne na dźwięki, które dochodzą z otoczenia. Dźwiękoszczelność określa współczynnik Rw. Im wyższą ma wartość, tym silniejszą ochronę akustyczną otrzymamy. Jeśli nasz dom lub mieszkanie położone są przy ruchliwej ulicy, powinniśmy zadbać, aby współczynnik Rw okien nie był niższy niż 35 dB.

Polskie normy określają, że hałas w terenie zabudowanym nie powinien przekraczać 60 dB w dzień i 50 dB w nocy, a w mieszkaniu odpowiednio - 40 i 30 dB. W rzeczywistości łatwo przekroczyć podane granice - już szczekanie psa niesie ze sobą równowartość około 80 dB, a nie jest to zwykle jedyny hałas, z którym mieszkańcy domu muszą się zmierzyć. Standardowe okna mają współczynnik Rw na poziomie 30 dB, dlatego nie chronią one przed bodźcami dźwiękowymi jak okna dźwiękoszczelne. Co ważne, parametry akustyczne określane są na podstawie skali logarytmicznej, a to z kolei oznacza, że gdy zmniejszymy hałas o 10 dB, to realnie niwelujemy go nawet o 50%.

Warto pamiętać, że liczy się tu nie tylko jakość okna, lecz także fachowo przeprowadzony montaż. Jeśli okno zostanie nieumiejętnie zamontowane, jego skuteczność w ochronie przed hałasem będzie mniejsza, dlatego instalację stolarki okiennej warto powierzyć profesjonalistom.

EKSPERT RADZI

Jak rozmieścić okna, aby zyskać energię?

Odpowiednie rozmieszczenie okien w domu względem stron świata oraz dopasowanie ich wielkości do poszczególnych pomieszczeń pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła, ale również czerpać darmową energię słoneczną. Przyczyni się to do zmniejszenia zapotrzebowania na doświetlanie wnętrz sztucznym światłem i obniżenie kosztów ogrzewania.

Najwięcej dużych przeszkleń powinno znaleźć się od strony południowej, południowo-zachodniej i zachodniej, gdzie promienie słoneczne operują najmocniej i najdłużej. W tej części domu warto zaplanować pomieszczenia, w których najwięcej czasu spędzamy po południu i wieczorem, takie jak salon, pokoje dla dzieci, jadalnia czy gabinet. Zapewni to idealne do relaksu i pracy naturalne światło dzienne, zarówno w dni słoneczne, jak i pochmurne.

Wschodnia część domu to idealne miejsce na sypialnie. Światło słoneczne wpadające o poranku ułatwi przebudzenie i pozytywnie nastroi na cały dzień. Ponadto pokoje nie będą przegrzewać się latem i będzie w nich panowała optymalna dla wypoczynku temperatura.

Na elewacji północnej lepiej ograniczyć liczbę i wielkość okien. To odpowiednia część domu do ulokowania pomieszczeń rzadziej używanych, np. pralni, spiżarni i kotłowni. Od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej można też umieścić kuchnię, która i tak jest dogrzewana podczas gotowania. Aby maksymalnie ograniczyć straty ciepła, dobrze jest zamontować od północy okna o podwyższonej izolacyjności termicznej i możliwie najwyższej przenikalności energii słonecznej.

fot 1 okno balkonowe fakro

Fot. 1. Okno balkonowe; fot. Fakro

Funkcjonalność

Dobrej jakości okna zarówno drewniane, jak i z PVC są bardzo wytrzymałe i powinny służyć przez długie lata. Podczas wyboru okien powinniśmy przede wszystkim skupić się na ich funkcjonalności. Te stare, drewniane, mają czasami niepowtarzalny urok, ale znika on nieodwracalnie, gdy musimy je umyć. Pierwszy problem, z którym należy się wówczas zmierzyć, to liczba szyb do wyczyszczenia. Rozkręcanie i skręcanie poszczególnych elementów takiego okna potrafi być bardzo czasochłonne.

Kolejnym symptomem zwiastującym starzenie się okien jest ich stałe zabrudzenie. Jeżeli mimo starannego mycia szyba nie jest dość przejrzysta, oznacza to, że utraciła właściwości i nie spełnia już swojej funkcji.

Dodatkową korzyścią wymiany okien na nowocześniejsze jest większa powierzchnia przeszkleń w ramach obecnych standardów rynkowych. Stare okna dostarczą do pomieszczeń zdecydowanie mniej światła, co wpływa na samopoczucie mieszkańców, a także na wysokość rachunków za prąd.

Fot. 2. Nowoczesne okna mają zwykle większą powierzchnię przeszkleń; fot. Sokółka Okna i Drzwi Fot. 3. Odpowiednie rozmieszczenie okien względem stron świata pozwoli ograniczyć straty ciepła; fot. Sokółka Okna i Drzwi

Bezpieczeństwo

Znaczącą przewagą najnowocześniejszych modeli okien jest również ich wytrzymałość. O ile starsze szyby często rozpryskiwały się pod wpływem uderzenia piłki czy kamienia, o tyle innowacyjne technologie stosowane w nowych oknach chronią domowników przed większością wypadków. Jeżeli nawet taka wytrzymała powierzchnia przeszklenia zostanie przy użyciu dużej siły wybita, odłamki przykleją się do folii, w którą wyposażone są produkty spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dzięki temu unikniemy ryzyka okaleczenia, zniszczenia mieszkania, a nawet włamania. Z tego ostatniego powodu dodatkowa folia jest nieodłącznym elementem konstrukcji dobrych okien antywłamaniowych. Statystyki wskazują, że włamywacze najczęściej próbują dostać się do wnętrza domu czy mieszkania przez okna i drzwi balkonowe.

Właśnie dlatego bezpieczeństwo jest bardzo ważnym aspektem, który powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na kupno konkretnego modelu okien. Warto więc zainwestować w rozwiązania antywłamaniowe, takie jak np. wzmacniane szyby, zaczepy antywłamaniowe czy klamka z kluczykiem. Miernikiem antywłamaniowości są klasy RC1, RC2 i RC2 z atestem. Większy stopień zabezpieczenia antywłamaniowego oznaczony jest wyższym numerem certyfikatu. RC2 będzie zatem doskonałym rozwiązaniem w przypadku mieszkań znajdujących się na parterze, a także w budynkach ulokowanych w niebezpiecznej okolicy. Jeżeli osiedle nie naraża nas w szczególny sposób na niebezpieczeństwo związane ze szkodami wyrządzonymi przez chuliganów lub włamaniem, zabezpieczenia oznakowane symbolem RC1 powinny być wystarczające, aby zażegnać ryzyko działań dewastacyjnych.

EKSPERT RADZI

Wymiana okien dachowych

W przypadku planowania wymiany okien połaciowych bardzo ważna jest ocena stanu technicznego konstrukcji dachu. Zanim zatem zabierzemy się do prac, warto skonsultować się z dekarzem. W przypadku wymiany okien w dachu, o kilkudziesięcioletniej konstrukcji, istnieje ryzyko, że podczas prac ulegnie on uszkodzeniu i będziemy skazani na jego miejscowy lub kapitalny remont. Gdy planujemy zmianę miejsca okien lub zwiększenie ich liczby, postarajmy się odszukać plany konstrukcyjne więźby dachowej. Znacznie ułatwi to wskazanie dokładnego miejsca, w którym możemy wstawić okno. Jest to ważne, gdyż okna dachowe najczęściej montuje się między krokwiami.

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest wymiana starego okna na nowe o tych samych lub zbliżonych wymiarach. W przypadku okien dachowych konieczne będzie częściowe zdemontowanie pokrycia dachowego, ponieważ jednocześnie z oknem wymieniamy kołnierz uszczelniający. Jest to aluminiowy zestaw elementów, który odprowadza wodę opadową z okolic okna. Między innymi dzięki niemu okno nie przecieka. Uszkodzeniu podczas wymiany najczęściej ulegnie też wnęka okienna. W przypadku okien zainstalowanych w dachu, trzeba będzie ją naprawić lub wymienić na nową.

Wnękę można zrobić z płyt gipsowo-kartonowych, pamiętając o tym, aby płaszczyzna nad oknem była równoległa do podłogi nad oknem, a pod nim - prostopadła. Idealnym rozwiązaniem mogą być dostępne na rynku gotowe wnęki okienne. Są one trochę droższe, ale są wykonane z materiału bardziej odpornego na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Koniecznie trzeba pamiętać o ociepleniu wnęki okiennej, idealnie nadaje się do tego wełna mineralna.

fot 4 dobry montaz fakro

Fot. 4. Dobry montaż to podstawa prawidłowego działania okien; fot. Fakro

Osłony zewnętrzne

Przed nadmiarem ciepła skutecznie chronią osłony zewnętrze, takie jak żaluzje fasadowe, rolety zewnętrzne czy markizy. Zatrzymują one większość promieniowania słonecznego już przed szybą, nie wpuszczając go do wnętrza domu. W ten sposób pomagają w utrzymaniu komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Żaluzje fasadowe i markizy mają tę zaletę, że nie zasłaniają całkowicie widoku na zewnątrz. Z kolei rolety zewnętrzne nie tylko zacieniają pomieszczenia, ale również tłumią hałas i utrudniają sforsowanie okna. Dodatkowo opuszczane na noc w chłodne miesiące pozwalają ograniczyć straty ciepła. Decyzję o wyborze osłon zewnętrznych warto podjąć już na etapie projektowania domu. Pozwala to na zaplanowanie odpowiednich wymiarów otworów okiennych, ułatwia późniejszą instalację i właściwe doszczelnienie.

Montaż

Najszczelniejszy i najbardziej efektywny jest tzw. ciepły montaż. Pozwala on na ograniczenie mostków termicznych i strat ciepła, jakie powstają na styku ramy z murem. Polega on na osadzeniu okna poza murem, w warstwie ocieplenia, przy wykorzystaniu odpowiednich systemów montażowych.

Inna metoda to tzw. montaż warstwowy, czasem mylnie nazywany ciepłym. Opiera się on na zastosowaniu trzech warstw o określonych właściwościach. Od wewnątrz stosuje się taśmę paroszczelną, która zapobiega przenikaniu pary wodnej z pomieszczenia do warstwy izolacji, jak również blokuje jej migrację do wnętrza budynku. Pośrodku umieszcza się piankę montażową, pełniącą funkcję izolatora termicznego. Zewnętrzna warstwa to taśma paroprzepuszczalna, która zabezpiecza miejsce styku okna z murem. Nie dopuszcza ona do wnikania wody opadowej do warstwy ocieplenia, a jednocześnie pozwala na swobodne odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz. Inną metodą jest stosowanie do uszczelnienia wielofunkcyjnych taśm rozprężnych, które zapewniają wszystkie powyższe parametry.

EKSPERT RADZI

Wymiana okien zgodnie z przepisami

Na wymianę okien w domach jednorodzinnych nie potrzeba specjalnych pozwoleń ani zgód, pod warunkiem, że jest to tzw. odtworzenie stanu pierwotnego. Jeśli jednak prace remontowe wiązałaby się z integracją w konstrukcję budynku, np. poprzez powiększenie lub wybicie nowego otworu na okno, to zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, takie roboty można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę lub po zgłoszeniu do urzędu gminy zamiaru przeprowadzenia prac remontowych (tzw. tryb uproszczony). W domach wielorodzinnych należy uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej, zaś w obiektach zabytkowych - konserwatora zabytków.

fot 6 montaz okna soundal

Fot. 5. Najszczelniejszy i najbardziej efektywny jest tzw. ciepły montaż; fot. Soudal

fot 7 montaz okna soundal

Fot. 6. Ciepły montaż pozwala ograniczyć mostki termiczne i straty ciepła, jakie powstają na styku ramy z murem; fot. Soudal

Design

Wybór okien to jednak nie tylko sztuka doboru optymalnych parametrów technicznych. Choć na co dzień myślimy o oknach jako o neutralnym elemencie wnętrza domu, producenci coraz częściej decydują się na projektowanie produktów inspirowanych sztuką użytkową. Okno może być więc harmonijną częścią wystroju mieszkania, dostosowaną stylistycznie do wyglądu pomieszczeń, dzięki czemu każdy fragment przestrzeni nabiera charakteru, a wybór odpowiedniego modelu staje się również przyjemnością czysto ­wizualną.   

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Danuta Majer Danuta Majer, 19.04.2020r., 15:59:04 O tej izolacyjności termicznej i parametrach mówi się najwięcej i to oczywista sprawa. Jednak dla nas bardzo ważna była izolacyjność akustyczna. Dzielimy plac z teściami od jednej strony, a z drugiej mamy sąsiadów z małymi dziećmi. Zależało nam na prywatności i na tym, by zminimalizować hałas z drogi oraz od sąsiadów. Nie chcieliśmy też aby nasze rozmowy czy kłótnie były słyszane więc ta izolacyjność akustyczna musiała być na tyle dobra, by móc wyciszyć też nasze prywatne, domowe sprawy. Znaleźliśmy najbardziej optymalne pd względem parametrów okna w salonie Oknoplast i wybraliśmy model winergetic premium. Bardzo ładne, ciepłe i szczelne więc mają to na czym nam zależało.
  • Marek Marek, 21.04.2021r., 12:47:33 Jeśli ktoś szuka okien, które będą sprawdzać się przez długie lata to polecam firmę Atos z Lublina. Mam je u siebie i spełniają swoje zadanie w stu procentach.

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.