EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nie tylko przełączniki – zobacz jak można dziś sterować domowym oświetleniem

Philips | 2021-03-08

Sterowanie oświetleniem jest niezwykle prostą czynnością, co nie oznacza, że nie może być jeszcze prostsze. Aby się o tym przekonać, wystarczy pomieszkać przez chwilę w domu, gdzie zainstalowane jest inteligentne oświetlenie. Po kilku dniach w takiej przestrzeni tradycyjne przełączniki wydają się reliktem przeszłości! Jak wyglądają i przede wszystkim jak działają ich następcy?

treść sponsorowana

Zapomnij o tradycyjnych przełącznikach

System inteligentnego oświetlenia – brzmi jak coś skomplikowanego i drogiego, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest.

Na współczesne systemy inteligentnego oświetlenia składają się zazwyczaj inteligentne żarówki, które po prostu wkręca się do opraw oraz opcjonalnie różnego rodzaju przełączniki, czujniki czy dodatkowe zabezpieczenia jak mostek.

Oświetleniem steruje się z poziomu aplikacji mobilnej, więc w praktyce można się obejść bez przełączników na ścianie. Z pomocą telefonu możemy włączać i wyłączać oświetlenie z dowolnego miejsca na Ziemi oraz ustawiać harmonogramy oświetleniowe, dzięki którym oświetlenie będzie uruchamiać się i gasnąć o określonych godzinach lub w odpowiedzi na ruch, światło dzienne i inne tego typu czynniki.

Czy jest to wygodne? Bardzo. Tym bardziej że możemy sterować również barwą światła, a więc sprawiać, aby światło stawało się cieplejsze lub chłodniejsze, gdy tylko poczujemy taką potrzebę. Barwa światła może również zmieniać się automatycznie, gdy zaprogramujemy to wcześniej w aplikacji. Tym sposobem oświetlamy dom w zgodzie z zaleceniami ekspertów badających nasze rytmy dobowe. W efekcie powinniśmy lepiej się wysypiać i ogólnie cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Inteligentnym oświetleniem można również sterować za pośrednictwem asystentów głosowych takich jak Google Home czy Amazon Alexa. Gdy uzupełnimy nasz system oświetleniowy o takie urządzenie do włączenia światła albo uruchomienia określonej sceny oświetleniowej wystarczy odpowiednia komenda głosowa.

Po co zatem uzupełniać system o dodatkowe przełączniki?

Gdy od zawsze włącza się światło, naciskając przełącznik na ścianie, nie łatwo się od tego odzwyczaić.

Poza tym nie zawsze mamy przy sobie telefon. Często świadomie rezygnujemy też z jego używania – na przykład w sypialni, aby nie eksponować się wieczorami na światło ekranu. Inteligentnym oświetleniem można co prawda sterować też za pomocą głosu, jednak nie każdy decyduje się na to rozwiązanie. Dobrze byłoby zatem mieć również trzecią opcję – czyli przełącznik.

Może to być dotychczas wykorzystywany, tradycyjny przełącznik, ale większość użytkowników inteligentnego oświetlenia jest zdania, że tym sposobem marnujemy potencjał inteligentnego oświetlenia.

Czym zastąpić zatem tradycyjne przełączniki?

Do dyspozycji mamy wiele przełączników zaprojektowanych specjalnie z myślą o takich systemach. Wiele zależy tu jednak od producenta, więc weźmy za przykład oświetlenie Philips Hue.

Oświetleniem Philips Hue można sterować zarówno z pomocą przełączników stworzonych specjalnie z myślą o tym systemie, jak i przełączników innych producentów, które współpracują z Philips Hue.

Wszystkie montuje się bezprzewodowo. Nie będzie nam więc potrzebna pomoc elektryka.

Czym jeszcze różnią się one od tradycyjnych przełączników?

  • Można z ich pomocą nie tylko włączać i wyłączać światło, ale także je rozjaśniać i przyciemniać.
  • Można zaprogramować je tak, aby uruchamiały nasze ulubione sceny oświetleniowe.
  • Można je przymocować do wielu różnych powierzchni (albo w ogóle zrezygnować ze stałego montażu). Niektóre przełączniki są też wyposażone w nakładki magnetyczne.
  • Działają w oparciu o energię kinetyczną, dzięki czemu nie potrzebują baterii.

Całkiem sporo możliwości jak na przełącznik prawda?

Inteligentne oświetlenie wzbogacone o nowoczesne przełączniki daje domownikom ogromną elastyczność w sterowaniu oświetleniem. W każdej chwili można zmienić parametry światła w pomieszczeniu – czy to za pośrednictwem aplikacji czy leżącego pod ręką przełącznika.

Dodatkowo, tworząc system inteligentnego oświetlenia Philips Hue, nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do żarówek, czujników i przełączników. Możemy rozbudować nasz system również o taśmy LED, oświetlenie ogrodowe, a nawet urządzenie HDMI, które pozwoli nam zsynchronizować oświetlenie z ekranem komputera lub telewizora.

Innymi słowy, możemy używać oświetlenia na różne sposoby, z łatwością dostosowując je do naszego stylu życia. Kiedyś było to nie do pomyślenia – żarówka miała po prostu świecić. Jej era już dawno jednak minęła. Teraz przyszedł czas na inteligentne oświetlenie – dziś jest ono jeszcze technologiczną nowinką, ale wszystko wskazuje na to, że niedługo nie będziemy w stanie wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania bez wszystkich opisanych wyżej opcji.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.