EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy trzeba rozmrażać nowoczesne lodówki?

Elektrolux | 2023-07-21
Czy trzeba rozmrażać nowoczesne lodówki?

Czy trzeba rozmrażać nowoczesne lodówki?

Choć obecnie trudno wyobrazić sobie bez niej codzienne funkcjonowanie, towarzyszy ludzkości tak naprawdę niedługo, gdyż od nieco ponad 100 lat. Lodówka, bo o niej mowa, pojawiła się w domach w 1913 r. Z kolei lodówka z zamrażarką powstała dopiero w 1939 r. Pierwszą firmą, która wprowadziła chłodziarki do domów, była popularnie obecnie marka Electrolux. Od czasu swego powstania to niezastąpione urządzenie AGD przeszło prawdziwą rewolucję technologiczną. Jakie funkcje oferują współczesne chłodziarko-zamrażarki? Czy istnieje konieczność ich regularnego rozmrażania?

treść sponsorowana

Lodówka dawniej i dziś, czyli długa droga do ideału 

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że lodówka jest prawdziwym darem dla ludzkości. To genialny wynalazek, który pozwala na wygodne, długotrwałe przechowywanie żywności, a tym samym niemarnowanie jej. Pomimo tego, że pierwsze lodówki w niczym nie przypominały współczesnych modeli, stanowiły prawdziwy przełom. Jak wyglądały? Były niewielkie, a ich obudowa najczęściej była wykonana… z drewna! 

Choć pierwsze lodówki w amerykańskich domach pojawiły się we wspomnianym 1913 r., o „maszynie chłodzącej” myślało wielu naukowców i inżynierów znacznie wcześniej, bowiem już w pierwszej połowie XIX wieku. Wtedy też powstawały pierwsze projekty. Polacy musieli czekać na swoją wymarzoną lodówkę aż do lat 50. ubiegłego wieku. Urządzenia te zaczęto produkować we Wrocławiu w 1956 r. Od tego czasu zmieniło się naprawdę wiele. 

Ogromny postęp technologiczny widać szczególnie w ostatnich latach. Innowacyjne i zaawansowane rozwiązania pozwalają na jeszcze efektywniejsze przechowywanie produktów spożywczych oraz zachowanie ich walorów odżywczych i smakowych przez długi czas. Jedną z technologii, w które z pewnością warto zainwestować, jest No Frost. Co to takiego? Jak działa? I czy nowoczesne lodówki wyposażone w system No Frost trzeba rozmrażać? 

Lodówka No Frost kontra poprzednie modele 

No Frost z języka angielskiego oznacza dosłownie „bez szronu”. Jak zatem można się domyślić, lodówki No Frost to urządzenia, w których nie gromadzi się warstwa lodu i szronu. Ta technologia pozwala na komfortowe korzystanie z chłodziarki i zamrażarki bez konieczności regularnego rozmrażania urządzenia. Każdy, kto posiada lub posiadał tradycyjny model lodówki, doskonale wie, jak długotrwały i uciążliwy jest to proces. 

Aby rozmrozić zamrażalnik, w pierwszej kolejności należy odłączyć urządzenie od zasilania, a następnie opróżnić je i ułożyć wyciągnięte produkty w miejscu, w którym nie grozi im zepsucie. W praktyce – najlepiej w innej zamrażarce! Kolejny krok to… czekanie, aż lód się roztopi, co – w zależności od stopnia oszronienia – może trwać nawet kilka godzin. Oczywiście w tym czasie trzeba pilnować, aby spływająca z urządzenia woda nie dostała się np. pod meble i nie zalała kuchni. Czy lodówka No Frost wymaga rozmrażania, jak jej tradycyjny odpowiednik? Nie! Dlaczego tak się dzieje, dowiesz się poniżej. 

A czego nie robić w przypadku, gdy posiadasz jeszcze chłodziarko-zamrażarkę starego typu, którą trzeba rozmrażać? Jeśli chcesz rozmrozić lodówkę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Wszelkie „domowe sposoby” na szybkie rozmrażanie są zdecydowanie odradzane. Do najpopularniejszych z nich należą np.: 

  • suszenie suszarką do włosów; 
  • zeskrobywanie lodu ze ścianek przy użyciu noża lub innego ostrego przedmiotu; 
  • polewanie gorącą wodą. 

Choć wydają się niegroźne, mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu, a nawet jego całkowitego zepsucia! Odmrażanie starszego modelu lodówki zajmuje sporo czasu i trzeba je regularnie powtarzać (czasem nawet co 2–3 tygodnie!), ale jeżeli chcesz, aby posłużyła Ci do momentu, gdy znajdziesz jej godną następczynię, nie próbuj niczego przyspieszać.  

Czy trzeba rozmrażać nowoczesne lodówki z systemem No Frost? 

Rozmrażanie lodówki No Frost nie jest konieczne, z tej prostej przyczyny, że wewnątrz urządzenia nie gromadzą się szron i lód. Dzieje się tak dzięki stałemu obiegowi powietrza, który zapobiega gromadzeniu się wilgoci i tym samym zamarzaniu wody. Oczywiście nie oznacza to, że taka lodówka jest zupełnie bezobsługowa. Choć rzeczywiście nie trzeba jej rozmrażać, zdecydowanie warto raz na kilka miesięcy opróżnić zamrażarkę i dokładnie ją umyć. Jak to zrobić? 

To bardzo prosta i szybka czynność. Odłącz lodówkę, wyjmij żywność i dokładnie umyj jej wnętrze. Możesz do tego celu użyć wody z płynem do mycia naczyń lub np. specjalnego sprayu do czyszczenia chłodziarek. Następnie musisz dokładnie wytrzeć do sucha ścianki, półki i szuflady. Włóż z powrotem produkty i włącz lodówkę do prądu. Gotowe! Cała „operacja”, jeśli wcześniej wszystko odpowiednio zaplanujesz i przygotujesz, nie powinna trwać dłużej niż 10–15 minut. 

Więcej niż No Frost? Tak! 

Lodówka, która posiada system No Frost, to ogromna wygoda i oszczędność czasu, dlatego zdecydowanie warto rozważyć zakup takiego urządzenia. Ale jak wybrać dobrą lodówkę z omawianym systemem, aby była maksymalnie funkcjonalna, a do tego pozwoliła nieco obniżyć rachunki za energię elektryczną i była przyjazna środowisku? Ciekawym wyborem są lodówki Genesi Electrolux z innowacyjną technologią TwinTech i Inteligentnym No Frost. Posiadają one dwa odrębne obiegi powietrza. Ten w chłodziarce pozwala utrzymać stabilną temperaturę i wilgotność (na poziomie od 65 do nawet 90%, co zapobiega przesuszaniu się produktów i utracie ich wartości odżywczych), natomiast obieg w zamrażarce zapobiega osiadaniu się szronu. W lodówkach Electrolux Genesi możesz zyskać dodatkowe miejsce wykorzystując komorę zamrażarki MutiSwitch do przechowywania świeżej żywności w temperaturze +4°C albo wrócić do standardowych ustawień zamrażarki w zakresie temperatury -15°C i -24°C. Dodatkowo możesz również wyłączyć samą zamrażarkę. 

Dodatkowym atutem urządzeń chłodniczych Electrolux jest m.in. fakt, że powstają w fabrykach posiadających certyfikat zerowej produkcji odpadów. Co to znaczy? Proces produkcyjny w fabrykach jest przyjazny środowisku, bowiem ogranicza zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Warto równiez zauważyć, że wiele modeli Electrolux posiada wnętrza wykonane w aż 70% z tworzywa sztucznego, które pochodzi z recyklingu. To w znacznej mierze przyczynia się zaś do zmniejszenia ilości odpadów. Pamiętaj ponadto o tym, że nowoczesne lodówki – dzięki inteligentnym systemom monitorowania parametrów pracy urządzenia – pozwalają na oszczędzanie energii, a tym samym przekładają się na zmniejszenie rachunków za prąd.  

Technologia w ostatnim czasie tak niesamowicie poszła do przodu, że korzystanie z takich sprzętów jak m.in. lodówka nigdy nie było tak proste, przyjemne i... opłacalne! Zainwestuj w wysokiej jakości urządzenie AGD, zapomnij o regularnym rozmrażaniu lodówki, wyższych rachunkach za prąd i ciesz się nowoczesnymi, ekologicznymi rozwiązaniami na miarę XXI wieku!  

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

new-house.com.pl Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy

Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy Budowanie domu jednorodzinnego: kluczowe aspekty procesu budowy

Budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja, która wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji oraz realizacji złożonych prac. Proces ten wymaga też spełnienia szeregu formalności,...

Budowa domu jednorodzinnego to poważna inwestycja, która wiąże się z koniecznością podejmowania wielu istotnych decyzji oraz realizacji złożonych prac. Proces ten wymaga też spełnienia szeregu formalności, włącznie z pozyskaniem konkretnych pozwoleń i kompletowaniem niezbędnej dokumentacji. Budowa domu zawsze jest sporym wyzwaniem, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się najważniejszym aspektom związanym z planowaniem i przeprowadzaniem takiej inwestycji.

OKPOL Sp.z o.o. Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem

Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem Inteligentne doświetlenie domu z płaskim dachem

W dzisiejszym, dynamicznym świecie technologii, kontrolowanie otoczenia wokół nas nigdy nie było prostsze. Producenci bezprzewodowego sterowania domem wychodzą naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających...

W dzisiejszym, dynamicznym świecie technologii, kontrolowanie otoczenia wokół nas nigdy nie było prostsze. Producenci bezprzewodowego sterowania domem wychodzą naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów. Niezależnie od tego, czy chodzi o regulowanie temperatury w domu, oświetlenie czy monitorowanie jakości powietrza, wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie sterowania otoczeniem jest okno do dachu płaskiego PGC IQ marki OKPOL, które może być...

Grupa Pracuj S.A. Na czym polega przemysł 4.0?

Na czym polega przemysł 4.0? Na czym polega przemysł 4.0?

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie...

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii, przemysł zaczął się dynamicznie zmieniać. W wyniku tego procesu narodził się nowy trend w dziedzinie produkcji, nazywany przemysłem 4.0. Czym dokładnie jest i jakie ma znaczenie dla przemysłu oraz gospodarki? Przekonajmy się!

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków...

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków Technicznych 2021 przyniosło nowe wymogi, ale przyczyniło się też do wzrostu efektywności energetycznej nowo powstających obiektów w Polsce. Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi wymaganiami? Jaką dobrać grubość wełny na elewację, a jaką do ocieplenia dachu płaskiego lub skośnego? Podpowiadamy sprawdzone...

Home&Garden Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie?

Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie? Sauna w domu lub ogrodzie? Tak czy nie?

Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych...

Chcesz poprawić swój komfort życia? Czas spędzony w saunie dostarcza Ci relaksu i ukojenia zmysłów? Jeśli tak, warto rozważyć inwestycję w saunę w swoim domu lub ogrodzie. Poniżej znajdziesz garść praktycznych informacji, które powinny ułatwić Ci podjęcie tej decyzji.

Hörmann Polska sp. z o.o. Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.