EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyłaz dachowy. Zastosowanie i funkcje

Klöber-HPi | 2013-07-22
Podstawową funkcją wyłazu dachowego jest umożliwienie wyjścia na dach
Fot. Kloeber

Podstawową funkcją wyłazu dachowego jest umożliwienie wyjścia na dach


Fot. Kloeber

Wyłaz dachowy umożliwia wejście na dach budynku. To podstawowa, ale nie jedyna jego funkcja. Można go też porównać do świetlika punktowego. Podobnie bowiem doświetla pomieszczenie światłem naturalnym. Wiele osób myli wyłaz dachowy ze standardowym oknem dachowym. W rzeczywistości jednak bardzo się od niego różni.

treść sponsorowana

EKSPERT RADZI

Kupując wyłaz dachowy warto tę kwestię dobrze przemyśleć. W porównaniu z ogólnym kosztem inwestycji, jaki ponosimy budując dom, jednostkowy koszt wyłazu jest naprawdę niewielki. Także różnice w cenach produktów renomowanych firm i produktów niemarkowych nie są duże. Bardzo ważną kwestią jest również pokrywa wyłazu dachowego. Powinna być także wytrzymała i dobrze, żeby nie wymagała dodatkowego uszczelnienia, a jej uchwyt można było montować w zależności od potrzeb: na górze, po lewej lub po prawej stronie wyłazu.

Przemysław Skibiński, key account manager/technical manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Jak wybrać odpowiedni wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy pojawia się przeważnie już na etapie projektu i to architekci umieszczają go w odpowiednim miejscu przy projekcie dachu.

Wyłaz to okno dachowe z klapą otwieraną pod kątem prostym w trzech kierunkach – na lewą stronę, na prawą stronę oraz do góry. Montaż takich wyłazów przewidziany jest w dachach o kącie nachylenia 7-65°.

Możliwe jest zastosowanie ich również w dachach płaskich, po zastosowaniu odpowiedniego kołnierza uszczelniającego (chodzi tu u niską izolację termiczną, jednak dzięki postępowi technicznemu, można je dziś z powodzeniem stosować na wszystkich poddaszach użytkowych, dobierając odpowiednią szybę termoizolacyjną oraz kołnierz uszczelniający).

Rodzaj pomieszczenia na poddaszu określa typ wyłazu. Zależnie od tego, czy jest ono ogrzewane, czy też nie, montujemy odpowiedni jego rodzaj. Przy wyborze wyłazu należy sprawdzić, czy pasuje on do zastosowanego na naszym dachu pokrycia.

Można kupić wyłaz uniwersalny, który będzie pasował do wszystkich rodzajów pokryć dachowych – zarówno płaskich, jak i z dachówek profilowanych.

Istotną kwestią jest także konstrukcja wyłazu. Warto sprawdzić, czy jest trwała i odporna na promienie UV. Wyłaz dachowy powinien być ponadto odporny na odkształcenia i pęknięcia oraz przepuszczać naturalne światło.

Do czego służy wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy daje możliwość szybkiego, a przede wszystkim nieskomplikowanego, i co najważniejsze, bezpiecznego wyjścia na dach. Dzięki temu możemy przeprowadzać bez problemu wszelkie prace konserwacyjne, instalacyjne czy kominiarskie.

Kominiarz robiący przegląd kominów czy dekarz przeprowadzający zabiegi konserwacyjne  na dachu, dzięki niemu bez problemu dostanie się na miejsce swojej pracy.

Warto także pamiętać, że wyłaz dachowy jest niezbędny przy wymogach przeciwpożarowych. To najszybsza droga ewakuacji.

Właściciele domów często nie są chętni do montażu wyłazów, gdyż uważają je za niezbyt estetyczny element dachu. Biorąc jednak pod uwagę postęp technologiczny i projektowy, wyłazy rzadko już szpecą. Dziś na rynku dostępne są one w takich kolorach, w jakich oferowane są nowoczesne pokrycia dachowe.

Czasy, kiedy wyłaz dachowy pełnił jedynie funkcję wejścia na dach, np. w celu jego konserwacji, odeszły w zapomnienie. Dlatego podejmując decyzję związaną z budową domu, warto o nim pamiętać.

Komentarze

  • Radosław Radosław, 07.01.2016r., 14:13:25 Długo szukałem odpowiedniego rozwiązania do swojego domu i wyłaz dachowy to strzał w dziesiątkę. Zależy Państwu na wygodnym i bezpiecznym wyjściu na dach? Dodatkowo chcielibyście doświetlić swoje pomieszczenie światłem naturalnym? Nic prostszego. Ja skorzystałem z firmy gulajski. Ich produkty mają szerokie zastosowanie w domkach jednorodzinnych i nie tylko. Próbował już też ktoś również?
  • Lena Lena, 11.02.2016r., 18:47:50 NA DACHY PŁASKIE stosuje się zupełnie inne rozwiązania niż na dachy skośne. Wyłazami dachowymi są świetliki dachowe i klapy dymowe z odpowiednim osprzętem. Takie wyłazy mają przekrycie z poliwęglanu lub akrylu. Dobrzy producenci oferują wyłazy o dobrych parametrach izolacyjnych dzięki zastosowaniu grubszego poliwęglanu np. 25mm, 32mm lub trzech, czterech warstw akrylu. Taki świetlik-wyłaz można otwierać ręcznie lub elektrycznie: - napęd 230V (tylko do wentylacji i jako wyłaz dachowy) lub w przypadku centrali sterującej - napęd 24V (małe systemy oddymiania) - lub napęd 48V (systemy oddymiania w dużych budynkach). Klapa dymowa w systemach przeciwpożarowych na budynkach wielorodzinnych, użyteczności publicznej i innych może - najczęściej bez dodatkowych kosztów - posiadać opcjonalnie funkcję wyjścia na dach. Trzeba koniecznie sprawdzić stabilność konstrukcji i trawersów do otwierania klapy, bo w przypadku wyłazu trawers musi być tak zamontowany, żeby było zapewnione światło przejścia (czyli wyjścia na dach) minimum 80cm. A napędy 1000N czy 1500N często są za słabe, aby bez problemów, sprawnie i szybko otworzyć taką klapę - wyłaz. Na rynku są napędy 5000N i takich klap w tym przypadku należałoby szukać. Dodatkowo wyłazy mogą być również wykonane w klasie NRO.
  • Darek Darek, 16.02.2016r., 11:42:46 Jakiś czas temu budowaliśmy dom. Zdecydowaliśmy się na wyłaz dachowy, taki żeby wpuszczał światło do środka.
  • Profilaktyka Profilaktyka, 16.03.2016r., 11:02:50 Ostatnio montowalismy wyłaz dachowy z firmy Gulajski i razem z mężem jestesmy bardzo zadowoleni z efektów. Co więcej wygląda to na prawdę ładnie i estetycznie. Panowie spisali sie na medal.
  • Grys Grys, 24.03.2016r., 12:12:24 Też korzystałem z wyłazów Gulajskiego. Dobra jakość i wygodne w użyciu. Ja montowałem w budynku firmowym akurat, ale to fakt, że zastosowań może być wiele.
  • Pociech Pociech, 07.12.2016r., 12:22:03 Ostatnio przeglądałem oferte wyłazów dachowych i najlepiej wypadły wyłazy Almos-WD. NIc im nie brakuje a są w dobrej cenie.
  • MarekBudowniczy MarekBudowniczy, 17.01.2019r., 09:43:34 Włazy dachowe to świetna sprawa, jednak warto zmontować dobrą klapę dymową jak np tą od dom-gaz

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.