EkspertBudowlany.pl

Wyłaz dachowy. Zastosowanie i funkcje

Klöber-HPi | 2013-07-22
Podstawową funkcją wyłazu dachowego jest umożliwienie wyjścia na dach
Fot. Kloeber

Podstawową funkcją wyłazu dachowego jest umożliwienie wyjścia na dach


Fot. Kloeber

Wyłaz dachowy umożliwia wejście na dach budynku. To podstawowa, ale nie jedyna jego funkcja. Można go też porównać do świetlika punktowego. Podobnie bowiem doświetla pomieszczenie światłem naturalnym. Wiele osób myli wyłaz dachowy ze standardowym oknem dachowym. W rzeczywistości jednak bardzo się od niego różni.

treść sponsorowana

EKSPERT RADZI

Kupując wyłaz dachowy warto tę kwestię dobrze przemyśleć. W porównaniu z ogólnym kosztem inwestycji, jaki ponosimy budując dom, jednostkowy koszt wyłazu jest naprawdę niewielki. Także różnice w cenach produktów renomowanych firm i produktów niemarkowych nie są duże. Bardzo ważną kwestią jest również pokrywa wyłazu dachowego. Powinna być także wytrzymała i dobrze, żeby nie wymagała dodatkowego uszczelnienia, a jej uchwyt można było montować w zależności od potrzeb: na górze, po lewej lub po prawej stronie wyłazu.

Przemysław Skibiński, key account manager/technical manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Jak wybrać odpowiedni wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy pojawia się przeważnie już na etapie projektu i to architekci umieszczają go w odpowiednim miejscu przy projekcie dachu.

Wyłaz to okno dachowe z klapą otwieraną pod kątem prostym w trzech kierunkach – na lewą stronę, na prawą stronę oraz do góry. Montaż takich wyłazów przewidziany jest w dachach o kącie nachylenia 7-65°.

Możliwe jest zastosowanie ich również w dachach płaskich, po zastosowaniu odpowiedniego kołnierza uszczelniającego (chodzi tu u niską izolację termiczną, jednak dzięki postępowi technicznemu, można je dziś z powodzeniem stosować na wszystkich poddaszach użytkowych, dobierając odpowiednią szybę termoizolacyjną oraz kołnierz uszczelniający).

Rodzaj pomieszczenia na poddaszu określa typ wyłazu. Zależnie od tego, czy jest ono ogrzewane, czy też nie, montujemy odpowiedni jego rodzaj. Przy wyborze wyłazu należy sprawdzić, czy pasuje on do zastosowanego na naszym dachu pokrycia.

Można kupić wyłaz uniwersalny, który będzie pasował do wszystkich rodzajów pokryć dachowych – zarówno płaskich, jak i z dachówek profilowanych.

Istotną kwestią jest także konstrukcja wyłazu. Warto sprawdzić, czy jest trwała i odporna na promienie UV. Wyłaz dachowy powinien być ponadto odporny na odkształcenia i pęknięcia oraz przepuszczać naturalne światło.

Do czego służy wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy daje możliwość szybkiego, a przede wszystkim nieskomplikowanego, i co najważniejsze, bezpiecznego wyjścia na dach. Dzięki temu możemy przeprowadzać bez problemu wszelkie prace konserwacyjne, instalacyjne czy kominiarskie.

Kominiarz robiący przegląd kominów czy dekarz przeprowadzający zabiegi konserwacyjne  na dachu, dzięki niemu bez problemu dostanie się na miejsce swojej pracy.

Warto także pamiętać, że wyłaz dachowy jest niezbędny przy wymogach przeciwpożarowych. To najszybsza droga ewakuacji.

Właściciele domów często nie są chętni do montażu wyłazów, gdyż uważają je za niezbyt estetyczny element dachu. Biorąc jednak pod uwagę postęp technologiczny i projektowy, wyłazy rzadko już szpecą. Dziś na rynku dostępne są one w takich kolorach, w jakich oferowane są nowoczesne pokrycia dachowe.

Czasy, kiedy wyłaz dachowy pełnił jedynie funkcję wejścia na dach, np. w celu jego konserwacji, odeszły w zapomnienie. Dlatego podejmując decyzję związaną z budową domu, warto o nim pamiętać.

Komentarze

  • Radosław Radosław, 07.01.2016r., 14:13:25 Długo szukałem odpowiedniego rozwiązania do swojego domu i wyłaz dachowy to strzał w dziesiątkę. Zależy Państwu na wygodnym i bezpiecznym wyjściu na dach? Dodatkowo chcielibyście doświetlić swoje pomieszczenie światłem naturalnym? Nic prostszego. Ja skorzystałem z firmy gulajski. Ich produkty mają szerokie zastosowanie w domkach jednorodzinnych i nie tylko. Próbował już też ktoś również?
  • Lena Lena, 11.02.2016r., 18:47:50 NA DACHY PŁASKIE stosuje się zupełnie inne rozwiązania niż na dachy skośne. Wyłazami dachowymi są świetliki dachowe i klapy dymowe z odpowiednim osprzętem. Takie wyłazy mają przekrycie z poliwęglanu lub akrylu. Dobrzy producenci oferują wyłazy o dobrych parametrach izolacyjnych dzięki zastosowaniu grubszego poliwęglanu np. 25mm, 32mm lub trzech, czterech warstw akrylu. Taki świetlik-wyłaz można otwierać ręcznie lub elektrycznie: - napęd 230V (tylko do wentylacji i jako wyłaz dachowy) lub w przypadku centrali sterującej - napęd 24V (małe systemy oddymiania) - lub napęd 48V (systemy oddymiania w dużych budynkach). Klapa dymowa w systemach przeciwpożarowych na budynkach wielorodzinnych, użyteczności publicznej i innych może - najczęściej bez dodatkowych kosztów - posiadać opcjonalnie funkcję wyjścia na dach. Trzeba koniecznie sprawdzić stabilność konstrukcji i trawersów do otwierania klapy, bo w przypadku wyłazu trawers musi być tak zamontowany, żeby było zapewnione światło przejścia (czyli wyjścia na dach) minimum 80cm. A napędy 1000N czy 1500N często są za słabe, aby bez problemów, sprawnie i szybko otworzyć taką klapę - wyłaz. Na rynku są napędy 5000N i takich klap w tym przypadku należałoby szukać. Dodatkowo wyłazy mogą być również wykonane w klasie NRO.
  • Darek Darek, 16.02.2016r., 11:42:46 Jakiś czas temu budowaliśmy dom. Zdecydowaliśmy się na wyłaz dachowy, taki żeby wpuszczał światło do środka.
  • Profilaktyka Profilaktyka, 16.03.2016r., 11:02:50 Ostatnio montowalismy wyłaz dachowy z firmy Gulajski i razem z mężem jestesmy bardzo zadowoleni z efektów. Co więcej wygląda to na prawdę ładnie i estetycznie. Panowie spisali sie na medal.
  • Grys Grys, 24.03.2016r., 12:12:24 Też korzystałem z wyłazów Gulajskiego. Dobra jakość i wygodne w użyciu. Ja montowałem w budynku firmowym akurat, ale to fakt, że zastosowań może być wiele.
  • Pociech Pociech, 07.12.2016r., 12:22:03 Ostatnio przeglądałem oferte wyłazów dachowych i najlepiej wypadły wyłazy Almos-WD. NIc im nie brakuje a są w dobrej cenie.
  • MarekBudowniczy MarekBudowniczy, 17.01.2019r., 09:43:34 Włazy dachowe to świetna sprawa, jednak warto zmontować dobrą klapę dymową jak np tą od dom-gaz

Najnowsze produkty i technologie

Pleśń nie ma szans z zestawem przeciwpleśniowym V4heat

Pleśń nie ma szans z zestawem przeciwpleśniowym V4heat Pleśń nie ma szans z zestawem przeciwpleśniowym V4heat

Pleśnie rozprzestrzeniają się w powietrzu w pomieszczeniu za pomocą zarodników, przy czym szczególnie wilgotne obszary w pomieszczeniach są dla nich idealną pożywką. Wszędzie tam, gdzie ciepłe powietrze...

Pleśnie rozprzestrzeniają się w powietrzu w pomieszczeniu za pomocą zarodników, przy czym szczególnie wilgotne obszary w pomieszczeniach są dla nich idealną pożywką. Wszędzie tam, gdzie ciepłe powietrze styka się z zimną ścianą, wilgoć zawarta w powietrzu pomieszczenia osadza się w postaci kondensatu, co stanowi doskonałe podłoże dla pleśni. Niewymagające zarodniki pleśni potrzebują oprócz wilgoci jedynie substancji odżywczych, takich jak np. kurz domowy. Inne czynniki, takie jak temperatura, wartość...

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać? Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska...

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska lub bardzo niska akumulacyjność ciepła. Jak skutecznie je ogrzewać i jaki system wybrać?

Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym

Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym

Jak wygląda instalacja klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Czy można zamontować urządzenie na ścianie budynku czy tylko na balkonie? Co trzeba wiedzieć, planując założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu...

Jak wygląda instalacja klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Czy można zamontować urządzenie na ścianie budynku czy tylko na balkonie? Co trzeba wiedzieć, planując założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu i jak dobrać moc urządzenia do powierzchni lokalu?

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność...

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność pomp ciepła stosowanych w obiektach rezydencyjnych znacznie wzrosła. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie rozważają pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo...

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo redukuje echo, poprawia akustykę w pomieszczeniach oraz pochłania zapachy i oczyszcza powietrze.

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też...

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też odporne na wilgoć i zabezpieczają przed nią naszą łazienkę. Prawda jednak jak zwykle leży pośrodku. O ile płytki zapobiegają wnikaniu wilgoci w podłoże, o tyle fugi stosowane w parze z nimi nie stanowią już 100-procentowej bariery dla wody.

7 niezawodnych produktów do każdego remontu

7 niezawodnych produktów do każdego remontu 7 niezawodnych produktów do każdego remontu

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy...

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy i gwarancja wysokiej jakości.

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej...

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej stajemy się zmęczeni lub nawet poirytowani, mamy też problemy z koncentracją.

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku...

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku – mogą ją wysmuklać, eksponować detale. Ponadto kolory na elewacji powinni pasować do otoczenia domu i innych elementów wykończenia, np. dachu, stolarki okiennej, drzwi.

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem...

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem „Poradnik Remontowy”, w których krok po kroku pokazuje, jak samodzielnie wykonać mały remont lub prostą naprawę.

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym...

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym wskaźnikiem zawartości szkodliwych substancji jest grupa tlenków azotu (NOx). Nowa wysokowartościowa, bitumiczna papa wierzchniego krycia BauderKARAT Air+ przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu? Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać...

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać licznik prądu na siebie. Jak to zrobić najszybciej i w najwygodniejszy sposób? I ile to właściwie będzie kosztowało? Sprawdź!

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić? Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu...

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu tego typu urządzeń, poznaj ich rodzaje. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniego rozwiązania do domu, firmy, czy magazynu!

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie...

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie EnergyHEAT oferowane przez firmę Kratki. Atrakcyjne pakiety łączące pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną zapewnią ciepło i energię w domu na długie lata. Teraz rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną nie będą już problemem.

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę? WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki...

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowanie w budynku systemów wykorzystania deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a także ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, a tym samym ograniczyć koszty z tym związane. Korzyść jest więc podwójna – działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego i...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.