EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Austrotherm | 2024-03-12
Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? fot Austrotherm

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? fot Austrotherm

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

treść sponsorowana

Styropian to najczęściej spotykany na polskich budowach materiał izolacyjny. Jest uniwersalny, bo można nim ocieplić wszystkie elementy domu, od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne, poddasza i dachy. Ocieplanie domu styropianem nie jest technicznie trudne, jednak wymaga wiedzy, doświadczenia i dokładności. Prace ociepleniowe mają bowiem znaczący wpływ na spełnienie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród, zwłaszcza że od 2021 r. wszystkie nowe budynki są wznoszone w standardzie budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię. Warto również wspomnieć, że odpowiednio dobrany styropian wpływa na komfort użytkowania budynku, nie tylko zimą, ale i latem, a także na koszty jego utrzymania.

Wybierz odpowiedni styropian >>

Ściany domu warto ocieplić styropianem o lepszej wartości współczynnika przewodzenia ciepła

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiał się w ofercie producentów tani biały styropian. Często spełniał on jedynie graniczne wymagania dla danego zastosowania. To płyty styropianowe, do ocieplenia ścian w systemie ETICS, o deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła λD ≤0,045 W/(m·K). Sugerując się często niską ceną za m3, klienci wpadali w pewnego rodzaju pułapkę, nie zdając sobie sprawy, że przy tak słabych parametrach izolacyjnych płyt, należy zastosować większą grubość, by uzyskać odpowiednią izolacyjność całej ściany. Zdecydowanie częściej jednak widzi się styropian o wiele, wiele lepszy, charakteryzujący się bardzo dobrym parametrem λD na poziomie 0,031 do 0,033 W/(m·K).

Tak świetne parametry izolacyjne osiąga styropian grafitowy. Dlatego na pytanie, dlaczego do ocieplenia domu styropianem warto wybrać ten szary, odpowiedź nasuwa się sama.

Trzeba też dodać, że szary styropian (np. Austrotherm EPS 031 FASSADA PREMIUM) sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na najlepszych parametrach termoizolacyjnych przegrody, przy możliwie najmniejszej jej grubości. Szary styropian – w porównaniu do białych płyt EPS – pozwala zredukować grubość warstwy termoizolacyjnej nawet o 30%. Cieńszy styropian jest łatwiejszy w montażu, stolarka okienna może być osadzona płycej, a przez to i wnętrza są lepiej doświetlone.

Szary styropian to cieńsza warstwa termoizolacji i cieńsza przegroda

Szara płyta styropianowa ma zdecydowanie lepszą (czyli niższą) wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ niż standardowa biała płyta styropianowa. Zestawiając ten parametr z grubością płyty, otrzymujemy opór cieplny warstwy izolacji, który jest najbliższy określeniu „cieplejszy”. Przekładając to na budowlaną rzeczywistość, porównując szarą płytę o λD ≤ 0,031 W/(m·K) z białą płytą styropianową o λD ≤ 0,045 W/(m·K) o tych samych grubościach, tą „cieplejszą”, czyli o zdecydowanie większym oporze cieplnym, będzie płyta szara. W powyższym zestawieniu, przy różnicy grubości termoizolacji sięgającej niejednokrotnie nawet 8 cm, zastosowanie szarych płyt pozwoli zredukować koszty związane z ogrzewaniem budynku tak samo, jak płyta biała.

Świadomość tego, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami płyt styropianowych, pozwala uniknąć rozczarowania przy podsumowaniu inwestycji związanej z ociepleniem ścian zewnętrznych. W opisanym poniżej przykładzie można zobaczyć to, czego często klient indywidualny nie dostrzega sugerując się jedynie niską ceną 1 m3 styropianu.

Przykład:

Wyobraźmy sobie standardowy budynek jednorodzinny, gdzie mają być ocieplone ściany zewnętrzne o łącznej powierzchni 250 m2.

Jeśli mamy zapewnić zgodną z wymaganiami izolacyjność termiczną ścian, powinien być zastosowany materiał termoizolacyjny o oporze cieplnym nie gorszym niż 5,80 m2·K/W. W poniższej tabeli wykazano zestawienie tych dwóch omawianych rodzajów płyt styropianowych:

Jak widać z poniższej tabeli, na koszty realizacji izolacji ścian budynku należy patrzeć z perspektywy całego przedsięwzięcia, a nie z punktu widzenia ceny 1 m3 styropianu. W powyższym zestawieniu wykazano różnice jedynie kosztów zakupu dwóch różnych styropianów. Nie uwzględniono tu wyższych kosztów transportu większej ilości styropianu o gorszych parametrach oraz nie uwzględniono kosztów pozostałych elementów ocieplenia (obróbek blacharskich, większych parapetów itp.) w przypadku zdecydowanie grubszych białych płyt styropianowych.

Zdecydowanie szary styropian należy stosować wszędzie tam, gdzie zależy nam na najlepszych parametrach termoizolacyjnych przegrody przy możliwie najmniejszej jej grubości.

Styropian szary jest lepszy od białego styropianu dzięki lepszej wartości współczynnika przewodzenia ciepła (lambda), który wynosi od 0,031 do 0,033, w porównaniu do lambdy na poziomie 0,037–0,042 dla białego styropianu.

Dlatego też styropian grafitowy jest często stosowany w budownictwie energooszczędnym i zeroenergetycznym. Jest też używany wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki opór cieplny przy niewielkiej grubości izolacji. Styropian grafitowy pozwala zredukować grubość nawet o 30%. W ostatnich latach staje się popularną termoizolacją ścian zewnętrznych i podłóg na gruncie ze względu na wysokie walory termoizolacyjne i coraz atrakcyjniejszą cenę. Sprawdź >>

Komentarze

Powiązane

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Austrotherm EPS FASSADA THERMA Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Austrotherm EPS 100

Austrotherm EPS 100 Austrotherm EPS 100

Austrotherm EPS 035 PARKING

Austrotherm EPS 035 PARKING Austrotherm EPS 035 PARKING

Austrotherm EPS 035 EXPERT

Austrotherm EPS 035 EXPERT Austrotherm EPS 035 EXPERT

Austrotherm EPS 042 FASSADA

Austrotherm EPS 042 FASSADA Austrotherm EPS 042 FASSADA

Austrotherm EPS 040 FASSADA

Austrotherm EPS 040 FASSADA Austrotherm EPS 040 FASSADA

Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Austrotherm EPS 037 DACH/PODŁOGA

Austrotherm EPS 037 DACH/PODŁOGA Austrotherm EPS 037 DACH/PODŁOGA

Styropian Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Styropian Austrotherm EPS FASSADA THERMA Styropian Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Styropian Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Styropian Austrotherm EPS FASSADA THERMA

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM Styropian Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM

Styropian Austrotherm EPS 042 Fassada

Styropian Austrotherm EPS 042 Fassada Styropian Austrotherm EPS 042 Fassada

Styropian Austrotherm EPS 042 Fassada

Styropian Austrotherm EPS 042 Fassada

Styropian Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Styropian Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER Styropian Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Styropian Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Styropian Austrotherm EPS 038 FASADA SUPER

Styropian Austrotherm EPS 037 Dach Podłoga

Styropian Austrotherm EPS 037 Dach Podłoga Styropian Austrotherm EPS 037 Dach Podłoga

Styropian Austrotherm EPS 037 Dach Podłoga

Styropian Austrotherm EPS 037 Dach Podłoga

Styropian Austrotherm EPS 035 PARKING

Styropian Austrotherm EPS 035 PARKING Styropian Austrotherm EPS 035 PARKING

Styropian Austrotherm EPS 035 PARKING

Styropian Austrotherm EPS 035 PARKING

Styropian Austrotherm EPS 035 EXPERT

Styropian Austrotherm EPS 035 EXPERT Styropian Austrotherm EPS 035 EXPERT

Styropian Austrotherm EPS 035 EXPERT

Styropian Austrotherm EPS 035 EXPERT

Najnowsze produkty i technologie

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

HOMEKONCEPT Budowa domu krok po kroku – sprawdź najlepsze porady!

Budowa domu krok po kroku – sprawdź najlepsze porady! Budowa domu krok po kroku – sprawdź najlepsze porady!

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces...

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces ten rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej działki, poprzez dobór projektu domu, aż do finalnych prac wykończeniowych. Każdy etap ma istotny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. W naszym przewodniku znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Płyty warstwowe Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż...

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż izolacyjnych płyt warstwowych marki Izopanel wraz z kompletnym systemem uzupełniającym.

sklep.dreame-polska.pl Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu? Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie,...

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie, które sprawi, że będzie jej znacznie mniej. Warto wybrać robot koszący Roboticmower A1 od Dreame. Czym wyróżnia się to urządzenie?

Ekologia.pl Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania? Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są...

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są najistotniejsze? Przeczytaj poniższe wskazówki!

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.