System z automatyczną pompą zatapialną Fot. MPI Systemy dla środowiska
Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu - H2O - czystą substancją, bez której życie na ziemi nie byłoby możliwe. Jest bezcennym zasobem, koniecznym do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy go chronić i umiejętnie wykorzystywać. Rodzi się zatem pytanie, czy gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie to konieczność czy jedynie zachcianka?
W Polsce zapotrzebowanie na wodę pokrywane jest w coraz większym stopniu w oparciu o wody podziemne, a wyraźnie spada pobór wód z ujęć powierzchniowych. Pomimo stale zmniejszającego się zużycia wody, nadal jest ono wysokie w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Woda dostarczana do polskich domów musi spełniać określone wymagania odnośnie jakości. Ta, której używamy do picia, wykorzystywana jest powszechnie również do innych celów gospodarczych, takich jak podlewanie ogrodów, mycie samochodów, pranie czy spłukiwanie toalet, gdzie tak wysoka jakość wody nie jest konieczna.
W sytuacjach, gdzie nie jest wymagana jakość wody pitnej, rozsądne wydaje się wiec wykorzystanie wody deszczowej, którą można zebrać z powierzchni dachów i tarasów, a następnie zgromadzić ją w podziemnych zbiornikach w celu późniejszego jej wykorzystania.
Deficyt zasobów wodnych, a także rosnące koszty wody wodociągowej wpływają na coraz większe zainteresowanie możliwościami wykorzystania wód opadowych. Obniżenie kosztów zaopatrzenia w wodę pojedynczych odbiorców nie jest jedynym pozytywnym wynikiem wykorzystania wód opadowych. Systemy zagospodarowania wód opadowych pozwalają ograniczyć ilość ścieków deszczowych poprzez ich okresową retencję w instalacjach indywidualnych, co daje możliwość ograniczenia kosztów związanych z rozbudową i modernizacją systemów kanalizacyjnych, stacji uzdatniania wody oraz może też pozytywnie wpłynąć na stan jakości wód odbiorników, do których doprowadzane są wody opadowe.
Korzyści wynikające z używania wody deszczowej:
zużywając mniej wody wodociągowej, oszczędzamy pieniądze i jesteśmy bardziej niezależni od dostawców wody i nie narażamy się na systematyczne wzrosty cen;
pranie odzieży w miękkiej wodzie deszczowej jest bardziej efektywne i pozwala na zmniejszenie ilości używanego proszku nawet do 50%;
miękka deszczówka zawiera mniej kamienia i jest szczególnie korzystna dla roślin. Zapobiega także odkładaniu się kamienia w pralkach oraz w toaletach;
używając wody deszczowej, aktywnie przyczyniamy się do ochrony środowiska i oszczędzamy cenne zapasy wody podziemnej;
unikamy także opłat związanych z odprowadzaniem niewykorzystanej deszczówki do sieci kanalizacyjnej;
dzięki gromadzeniu deszczówki na miejscu, do ponownego jej wykorzystania, mniej obciążony jest system kanalizacyjny; deszczówka nie jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji, co pomaga zredukować miejscowe podtopienia.
Wielkość opadów w Polsce
Na większości terytorium Polski (tereny nizinne) roczny opad kształtuje się na poziomie 500-600 mm. Jedynie w terenach wyżynnych i górskich ilość ta zwiększa się aż do 1200-1300 mm. Natomiast w terenach nadmorskich deszczu spada rocznie około 800-900 mm.
Powyższe ilości wskazują, iż Polska należy do krajów posiadających niedobór wody opadowej. Wzrasta deficyt wody czystej, a zwiększające się zanieczyszczenie środowisko sprawia, iż koszty jej uzdatniania z roku na rok wzrastają. Staje się więc pewne, iż w latach kolejnych ceny wody będą systematycznie rosły, a co za tym idzie poszukiwanie nowych sposobów jej oszczędzania oraz wykorzystania deszczówki staje się tematem naglącym.
Możliwości wykorzystania deszczówki
W gospodarstwie domowym z dziennego zużycia wody, kształtującego się na poziomie 150 litrów na osobę, ponad 40 litrów zużywa się na spłukiwanie miski ustępowej (a woda ta jest przecież oczyszczona i przygotowana do celów spożywczych). Pozostałe 110 litrów wykorzystuje się do: higieny osobistej - 50 litrów, mycia naczyń - 12 litrów, do celów spożywczych - 5 litrów oraz do prania, mycia samochodu i porządków w domu i ogrodzie (w sumie ponad 40 litrów). Widać więc wyraźnie, iż z dziennego zużycia około połowę wody można zastąpić wodą niemającą jakości spożywczej czy właśnie deszczówką.
Rodzaje systemów gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej
Poprawnie zaprojektowany i wykonany z odpowiednich elementów system gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej będzie bezproblemowo funkcjonował przez wiele lat. Dostarczy on wodę o jakości odpowiedniej do większości zastosowań domowych. Jej jakoś przewyższać będzie określoną w normach jakość wód w jeziorach.
Ze względu na przeznaczenie wody, systemy gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej można podzielić na dwa główne rodzaje:
Systemy ogrodowe - w ramach tych systemów deszczówka może być wykorzystywana do podlewania zieleni w ogrodzie, zmywania powierzchni zewnętrznych, np. tarasów lub podjazdów do garaży, a także do mycia samochodów. Coraz bardziej popularnym kierunkiem zastosowania tych systemów jest połączenie ich z automatycznym systemem nawadniającym, wykorzystującym np. zraszacze wynurzalne.
Systemy domowe (lub domowo-ogrodowe) - systemy te służą do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej do zasilania spłuczek, pisuarów, a także pralek w budynkach. W wielu przypadkach systemy te obsługują również podlewanie trawników (w powiązaniu z automatycznymi systemami nawadniającymi) i prac na zewnątrz budynku. Systemy nazywane domowymi mogą być również stosowane w budynkach hotelowych, przemysłowych i biurowych. gdyż na rynku dostępne są elementy systemowe (filtry, centrale deszczowe) umożliwiające obsługę również takich obiektów. Zasada działania systemów domowych stosowanych w obiektach większych jest identyczna, jak tych stosowanych w domach jednorodzinnych.
Systemy ogrodowe
W ramach systemów ogrodowych można wyróżnić kilka rodzajów. Jako kryterium podziału można stosować:
materiał, kształt i wielkość zbiornika,
zastosowany rodzaj filtracji (filtry przepływowe, gdy nadmiar wody odprowadzany jest do kanalizacji lub filtry zbierające, gdy przelew ze zbiornika połączony jest z układem rozsączającym wodę do gruntu),
lokalizację filtra (wewnątrz lub na zewnątrz zbiornika),
kierunek odprowadzenia nadmiaru deszczówki,
lokalizację pompy,
sposób dystrybucji wody.
Ze względu na lokalizację systemu pompowego, można rozróżnić dwa podstawowe rodzaje systemu:system wyposażony w pompę samozasysającą umieszczoną na powierzchni terenu, system wyposażony w automatyczna pompę zatapialną umieszczoną w zbiorniku.
Rys. 1. System z pompą samozasysającą
Systemy domowe
W ramach systemów domowych można wyróżnić kilka ich rodzajów. Jako kryterium podziału można stosować:
materiał, kształt i wielkość zbiornika,
zastosowany rodzaj filtracji (filtry przepływowe lub zbierające),
lokalizację filtra (wewnętrzne lub zewnętrzne),
kierunek odprowadzenia nadmiaru deszczówki,
rodzaj i lokalizację systemu pompowego,
rodzaj zastosowanego systemu uzupełniania systemu wodą wodociągową w okresach braku opadów.
Rozpatrując kryterium lokalizacji systemu pompowego oraz elementów uzupełniania wodą wodociągową, można rozróżnić dwa główne systemy:
zawierające centralę deszczową ze zintegrowanym uzupełnianiem wodą wodociągową, zlokalizowaną wewnątrz budynku,
Romanoski
Romanoski, 13.03.2020r., 15:46:33
Bardzo ciekawie zaplanowane, wielu ludzi zapomina a to ważny aspekt. Gospodarka wodna w dobie tak częstych susz powinna być brana pod uwagę przy planowaniu budowy.
Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów, jak: spłukiwanie WC, pranie, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, podlewanie zieleni oraz mycie samochodów i urządzeń. Jednak, aby zrealizować...
Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów, jak: spłukiwanie WC, pranie, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, podlewanie zieleni oraz mycie samochodów i urządzeń. Jednak, aby zrealizować te cele, woda musi zostać wypompowana ze zbiornika podziemnego i pod ciśnieniem wprowadzona do instalacji wewnętrznej. Dlatego budynek musi mieć zaprojektowaną, a następnie wykonaną, tzw. instalację dualną.
Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których...
Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których praca sterowana jest sterownikiem elektronicznym. Można do tego wykorzystać wodę deszczową.
Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...
Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.
Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...
Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.
Balkon to element architektoniczny, wykonstruowany w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Natomiast loggia to wnęka w elewacji...
Balkon to element architektoniczny, wykonstruowany w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Natomiast loggia to wnęka w elewacji budynku, powstała na skutek cofnięcia ściany (ścian), zabezpieczona od zewnątrz balustradą i dostępna z jednego lub kilku pomieszczeń.
Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie,...
Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie, sprzątanie, picie i gotowanie) około 120–130 l wody dziennie. Warto zastanowić się, jak w domowych warunkach zmniejszyć jej zużycie.
Noworoczne postanowienia jedni traktują bardzo serio, a inni podchodzą do nich z przymrużeniem oka. Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że każdy pretekst jest dobry, by zadbać o środowisko....
Noworoczne postanowienia jedni traktują bardzo serio, a inni podchodzą do nich z przymrużeniem oka. Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że każdy pretekst jest dobry, by zadbać o środowisko. Wraz z początkiem nowego roku każdy z nas może pomóc chronić zasoby planety. W jaki sposób? Oszczędzając wodę!
Eksperci ostrzegają, że w tym roku możemy doświadczyć najostrzejszej od 50 lat suszy. Po bezśnieżnej i ciepłej zimie w wielu miejscach gleba już teraz jest przesuszona. Po wiosennych roztopach powinno...
Eksperci ostrzegają, że w tym roku możemy doświadczyć najostrzejszej od 50 lat suszy. Po bezśnieżnej i ciepłej zimie w wielu miejscach gleba już teraz jest przesuszona. Po wiosennych roztopach powinno być zupełnie inaczej. Odpowiedzią na suszę jest magazynowanie wody, czyli retencja. Aby ją poprawić, Polska potrzebuje nie tylko wielkich inwestycji infrastrukturalnych, ale też działań w skali mikro, które może podejmować każdy z nas. Ekspert podpowiada, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać i jak go...
Baterie Laufen wyróżniają się ciekawym wzornictwem i bardzo dobrze komponują się z ceramiką łazienkową marki. Są też wyposażone w zaawansowane systemy oszczędzające wodę i energię.
Baterie Laufen wyróżniają się ciekawym wzornictwem i bardzo dobrze komponują się z ceramiką łazienkową marki. Są też wyposażone w zaawansowane systemy oszczędzające wodę i energię.
W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.
W mądrym oszczędzaniu wody chodzi przede wszystkim o zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków, a także optymalne zaplanowanie instalacji czy regularną konserwację urządzeń.
W ogrodnictwie zrównoważonym niezbędne jest chronienie zasobów ziemi, wód, roślin i zwierząt, a także naturalnego obiegu materii w przyrodzie, co pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w równowadze....
W ogrodnictwie zrównoważonym niezbędne jest chronienie zasobów ziemi, wód, roślin i zwierząt, a także naturalnego obiegu materii w przyrodzie, co pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w równowadze. Sadząc rośliny, odzyskując deszczówkę, ograniczając zużycie wody czy przekształcając odpady naturalne w kompost, możemy nie tylko chronić środowisko, ale także ograniczać koszty utrzymania ogrodu.
Badacze klimatu nie mają wątpliwości, że czeka nas susza, jakiej w Polsce nie było od dawna. Dlatego już teraz trzeba zadbać o to, aby nie zabrakło wody dla naszych roślin ogrodowych. A najtańszym sposobem...
Badacze klimatu nie mają wątpliwości, że czeka nas susza, jakiej w Polsce nie było od dawna. Dlatego już teraz trzeba zadbać o to, aby nie zabrakło wody dla naszych roślin ogrodowych. A najtańszym sposobem gromadzenia wody jest zbieranie deszczówki.
W zeszłym roku zamontowaliśmy w ogrodzie prosty system odbioru deszczówki z rynny. Miał jedną wadę: pojemność zbiornika wynosi tylko 360l. W tym roku przyszedł czas na powiększenie pojemności magazynowanej...
W zeszłym roku zamontowaliśmy w ogrodzie prosty system odbioru deszczówki z rynny. Miał jedną wadę: pojemność zbiornika wynosi tylko 360l. W tym roku przyszedł czas na powiększenie pojemności magazynowanej deszczówki.
Podlewanie ogrodu to nie tylko konieczność ale i ostatnio spory wydatek finansowy. Postanowiłem trochę pooszczędzać i zaprząc naturę do podlewania ogrodu.
Podlewanie ogrodu to nie tylko konieczność ale i ostatnio spory wydatek finansowy. Postanowiłem trochę pooszczędzać i zaprząc naturę do podlewania ogrodu.
Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej...
Przeciętnie każdy z nas zużywa od 150 do 200 l wody dziennie, a rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań. Ograniczanie ilości zużytej wody to już nie tylko manifestacja ekologicznej postawy, lecz przede wszystkim konieczność.
Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki...
Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowanie w budynku systemów wykorzystania deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a także ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, a tym samym ograniczyć koszty z tym związane. Korzyść jest więc podwójna – działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego i...
Klimat, w którym żyjemy sprzyja rozwojowi grzybów i dlatego uprawy w naszych ogrodach często padają ofiarą ich ataków. Wystarczy kilka dni z wysoką wilgotnością powietrza, upały na przemian z dżdżystymi...
Klimat, w którym żyjemy sprzyja rozwojowi grzybów i dlatego uprawy w naszych ogrodach często padają ofiarą ich ataków. Wystarczy kilka dni z wysoką wilgotnością powietrza, upały na przemian z dżdżystymi porankami a do tego błędy uprawowe, np. zbyt gęste sadzenie roślin czy przenawożenie a pojawią się pierwsze objawy. Na liściach można wówczas dostrzec ciemne plamy, części roślin zaczynają gnić, pojawia się pleśń na owocach i warzywach, które nie nadają się już do spożycia.
Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów, na elementach wykończeniowych kończąc. To finalnie również sporo stresu i nerwów....
Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów, na elementach wykończeniowych kończąc. To finalnie również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można uprościć, jednym z takich rozwiązań jest wybór kompletu stolarki okienno-drzwiowej od jednego producenta. Sprawdź, dlaczego warto.
Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...
Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.
Osoby szukające materiałów wykończeniowych do różnego typu prac budowlanych powinny skorzystać z możliwości nowoczesnej platformy zakupowej merXu, oferującej wiele funkcjonalności dostosowanych konkretnie...
Osoby szukające materiałów wykończeniowych do różnego typu prac budowlanych powinny skorzystać z możliwości nowoczesnej platformy zakupowej merXu, oferującej wiele funkcjonalności dostosowanych konkretnie do potrzeb firm i specyfiki rynku B2B.
Od głębin oceanu po szczyty gór, świat przyrody stale nas zadziwia i inspiruje. Pobudza nasze emocje, gdy jesteśmy świadkami złotego wschodu słońca i gdy spacerujemy po bujnym, zielonym lesie. Rockfon...
Od głębin oceanu po szczyty gór, świat przyrody stale nas zadziwia i inspiruje. Pobudza nasze emocje, gdy jesteśmy świadkami złotego wschodu słońca i gdy spacerujemy po bujnym, zielonym lesie. Rockfon czerpie z tej inspiracji tworząc sufity akustyczne w kolorach zapewniających dobre samopoczucie. Nie tylko redukują one nieprzyjemne i męczące nas dźwięki, ale także wykorzystują psychologię koloru dla poprawy naszego samopoczucie i obudzenia w nas tego samego multisensorycznego doświadczenia, którego...
W ciągu ostatnich dwóch lat instalacje fotowoltaiczne powstają jak grzyby po deszczu na polskich domach. Rośnie zarówno liczba osób, które decydują się na własną elektrownię PV, jak i tych, które dopiero...
W ciągu ostatnich dwóch lat instalacje fotowoltaiczne powstają jak grzyby po deszczu na polskich domach. Rośnie zarówno liczba osób, które decydują się na własną elektrownię PV, jak i tych, które dopiero rozważają taką inwestycję. Wśród niektórych pojawiają się obawy, czy na pewno jest to opłacalne rozwiązanie. W tym artykule postaramy się je rozwiać.
KESSEL wprowadził na rynek ekonomiczną wersję kompaktowej przepompowni do ścieków szarych (niefekalnych) - Aqualift S Basic. Urządzenie to doskonale sprawdzi się do odprowadzania ścieków z pomieszczeń...
KESSEL wprowadził na rynek ekonomiczną wersję kompaktowej przepompowni do ścieków szarych (niefekalnych) - Aqualift S Basic. Urządzenie to doskonale sprawdzi się do odprowadzania ścieków z pomieszczeń wyposażonych w umywalki, pralki, zmywarki i prysznice.
Poranne i wieczorne kąpiele pod prysznicem to nie tylko element codziennej higieny, ale także wspaniały sposób na zrelaksowanie się lub dodatkowe pobudzenie. Aby jednak móc czerpać pełną satysfakcję z...
Poranne i wieczorne kąpiele pod prysznicem to nie tylko element codziennej higieny, ale także wspaniały sposób na zrelaksowanie się lub dodatkowe pobudzenie. Aby jednak móc czerpać pełną satysfakcję z tej czynności, kabina, jej wyposażenie oraz najbliższe otoczenie muszą być zorganizowane praktycznie i wygodnie. Przedstawiamy kilka pomysłów na strefę prysznica z użyciem zestawów natryskowych marki Ferro, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dostarczać użytkownikom maksimum komfortu, równocześnie...
Firma LEMAR oferuje kompletny system dachu zielonego z nasadzeniami typu ekstensywnego, zarówno w układzie klasycznym, jak i odwróconym. Zapewnia ponadto doradztwo projektowo-wykonawcze oraz szybki montaż...
Firma LEMAR oferuje kompletny system dachu zielonego z nasadzeniami typu ekstensywnego, zarówno w układzie klasycznym, jak i odwróconym. Zapewnia ponadto doradztwo projektowo-wykonawcze oraz szybki montaż systemu przez sprawdzone firmy dekarskie.
Bogata oferta produktów i rozwiazań, gwarancja bezpiecznych zakupów oraz możliwość negocjacji warunków i cen to tylko niektóre zalet platformy handlowej merXu. Zobacz, dlaczego warto korzystać z merXu.
Bogata oferta produktów i rozwiazań, gwarancja bezpiecznych zakupów oraz możliwość negocjacji warunków i cen to tylko niektóre zalet platformy handlowej merXu. Zobacz, dlaczego warto korzystać z merXu.
Dach to prawdziwe wyzwanie... dla farb. Nie dość, że często do pomalowania są strome płaszczyzny i skomplikowany układ architektoniczny, to dodatkowo narażony jest on na działanie skrajnych warunków atmosferycznych....
Dach to prawdziwe wyzwanie... dla farb. Nie dość, że często do pomalowania są strome płaszczyzny i skomplikowany układ architektoniczny, to dodatkowo narażony jest on na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Jak odnowić tak wymagającą powierzchnię? Farby do zadań specjalnych – szybkoschnące gruntoemalie na dach – pozwalają skrócić czas wykonywania prac malarskich i uzyskać wysoki poziom zabezpieczenia. Okazuje się też, że obecnie doskonałą jakość powłoki można uzyskać, pozostając w zgodzie...
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować...
Napędy okienne najczęściej spotykamy tam, gdzie ich zastosowanie jest podyktowane przepisami, czyli w oknach czy klapach oddymiających. Niewiele osób wie, że automatykę okienną z powodzeniem możemy zastosować we własnym domu lub w innej przestrzeni, w której chcemy usprawnić pracę okien. Mogą to być także okna trudno dostępne, umiejscowione zbyt wysoko, aby otwierać je za pomocą tradycyjnej klamki.
Platforma handlowa merXu nie tylko umożliwia dokonywanie bezpiecznych transakcji między sprawdzonymi dostawcami i kupującymi, ale także stwarza okazję do skorzystania z dwóch promocji „Darmowa dostawa”...
Platforma handlowa merXu nie tylko umożliwia dokonywanie bezpiecznych transakcji między sprawdzonymi dostawcami i kupującymi, ale także stwarza okazję do skorzystania z dwóch promocji „Darmowa dostawa” oraz „Bonus retrospektywny”.
Elewacja spełnia nie tylko praktyczne zadanie, izolując budynek od warunków atmosferycznych. Uniemożliwia też uciekanie ciepła z wnętrza. Dodatkowo stanowi element dekoracyjny, który jako pierwszy rzuca...
Elewacja spełnia nie tylko praktyczne zadanie, izolując budynek od warunków atmosferycznych. Uniemożliwia też uciekanie ciepła z wnętrza. Dodatkowo stanowi element dekoracyjny, który jako pierwszy rzuca się w oczy gościom. Jak przeprowadzić mycie elewacji, by efekt był zadowalający? Oto trzy skuteczne sposoby.
Czym jest generator ozonu, w jaki sposób działa i do czego można go wykorzystać? Wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy najczęściej stosowanymi technologiami wytwarzania ozonu. Dowiedz się, jak i w jakim...
Czym jest generator ozonu, w jaki sposób działa i do czego można go wykorzystać? Wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy najczęściej stosowanymi technologiami wytwarzania ozonu. Dowiedz się, jak i w jakim celu ozonuje się pomieszczenia oraz wodę i żywność.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.