EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak zgromadzić i wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Mariusz Piasny | 2022-11-29
System z automatyczną pompą zatapialną, fot. MPI Systemy dla środowiska

System z automatyczną pompą zatapialną, fot. MPI Systemy dla środowiska

Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu - H2O - czystą substancją, bez której życie na ziemi nie byłoby możliwe. Jest bezcennym zasobem, koniecznym do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy go chronić i umiejętnie wykorzystywać. Rodzi się zatem pytanie, czy gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie to konieczność czy jedynie zachcianka?

W Polsce zapotrzebowanie na wodę pokrywane jest w coraz większym stopniu w oparciu o wody podziemne, a wyraźnie spada pobór wód z ujęć powierzchniowych. Pomimo stale zmniejszającego się zużycia wody, nadal jest ono wysokie w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Woda dostarczana do polskich domów musi spełniać określone wymagania odnośnie jakości. Ta, której używamy do picia, wykorzystywana jest powszechnie również do innych celów gospodarczych, takich jak podlewanie ogrodów, mycie samochodów, pranie czy spłukiwanie toalet, gdzie tak wysoka jakość wody nie jest konieczna.

W sytuacjach, gdzie nie jest wymagana jakość wody pitnej, rozsądne wydaje się wiec wykorzystanie wody deszczowej, którą można zebrać z powierzchni dachów i tarasów, a następnie zgromadzić ją w podziemnych zbiornikach w celu późniejszego jej wykorzystania.

Deficyt zasobów wodnych, a także rosnące koszty wody wodociągowej wpływają na coraz większe zainteresowanie możliwościami wykorzystania wód opadowych. Obniżenie kosztów zaopatrzenia w wodę pojedynczych odbiorców nie jest jedynym pozytywnym wynikiem wykorzystania wód opadowych. Systemy zagospodarowania wód opadowych pozwalają ograniczyć ilość ścieków deszczowych poprzez ich okresową retencję w instalacjach indywidualnych, co daje możliwość ograniczenia kosztów związanych z rozbudową i modernizacją systemów kanalizacyjnych, stacji uzdatniania wody oraz może też pozytywnie wpłynąć na stan jakości wód odbiorników, do których doprowadzane są wody opadowe. 

Korzyści wynikające z używania wody deszczowej:

  • zużywając mniej wody wodociągowej, oszczędzamy pieniądze i jesteśmy bardziej niezależni od dostawców wody i nie narażamy się na systematyczne wzrosty cen;
  • pranie odzieży w miękkiej wodzie deszczowej jest bardziej efektywne i pozwala na zmniejszenie ilości używanego proszku nawet do 50%;
  • miękka deszczówka zawiera mniej kamienia i jest szczególnie korzystna dla roślin. Zapobiega także odkładaniu się kamienia w pralkach oraz w toaletach;
  • używając wody deszczowej, aktywnie przyczyniamy się do ochrony środowiska i oszczędzamy cenne zapasy wody podziemnej;
  • unikamy także opłat związanych z odprowadzaniem niewykorzystanej deszczówki do sieci kanalizacyjnej;
  • dzięki gromadzeniu deszczówki na miejscu, do ponownego jej wykorzystania, mniej obciążony jest system kanalizacyjny; deszczówka nie jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji, co pomaga zredukować miejscowe podtopienia.

Wielkość opadów w Polsce

Na większości terytorium Polski (tereny nizinne) roczny opad kształtuje się na poziomie 500-600 mm. Jedynie w terenach wyżynnych i górskich ilość ta zwiększa się aż do 1200-1300 mm. Natomiast w terenach nadmorskich deszczu spada rocznie około 800-900 mm. 

Powyższe ilości wskazują, iż Polska należy do krajów posiadających niedobór wody opadowej. Wzrasta deficyt wody czystej, a zwiększające się zanieczyszczenie środowisko sprawia, iż koszty jej uzdatniania z roku na rok wzrastają. Staje się więc pewne, iż w latach kolejnych ceny wody będą systematycznie rosły, a co za tym idzie poszukiwanie nowych sposobów jej oszczędzania oraz wykorzystania deszczówki staje się tematem naglącym.

Możliwości wykorzystania deszczówki

W gospodarstwie domowym z dziennego zużycia wody, kształtującego się na poziomie 150 litrów na osobę, ponad 40 litrów zużywa się na spłukiwanie miski ustępowej (a woda ta jest przecież oczyszczona i przygotowana do celów spożywczych). Pozostałe 110 litrów wykorzystuje się do: higieny osobistej - 50 litrów, mycia naczyń - 12 litrów, do celów spożywczych - 5 litrów oraz do prania, mycia samochodu i porządków w domu i ogrodzie (w sumie ponad 40 litrów). Widać więc wyraźnie, iż z dziennego zużycia około połowę wody można zastąpić wodą niemającą jakości spożywczej czy właśnie deszczówką.

Rodzaje systemów gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Poprawnie zaprojektowany i wykonany z odpowiednich elementów system gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej będzie bezproblemowo funkcjonował przez wiele lat. Dostarczy on wodę o jakości odpowiedniej do większości zastosowań domowych. Jej jakoś przewyższać będzie określoną w normach jakość wód w jeziorach.

Ze względu na przeznaczenie wody, systemy gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej można podzielić na dwa główne rodzaje:

  • Systemy ogrodowe - w ramach tych systemów deszczówka może być wykorzystywana do podlewania zieleni w ogrodzie, zmywania powierzchni zewnętrznych, np. tarasów lub podjazdów do garaży, a także do mycia samochodów. Coraz bardziej popularnym kierunkiem zastosowania tych systemów jest połączenie ich z automatycznym systemem nawadniającym, wykorzystującym np. zraszacze wynurzalne.
  • Systemy domowe (lub domowo-ogrodowe) - systemy te służą do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej do zasilania spłuczek, pisuarów, a także pralek w budynkach. W wielu przypadkach systemy te obsługują również podlewanie trawników (w powiązaniu z automatycznymi systemami nawadniającymi) i prac na zewnątrz budynku. Systemy nazywane domowymi mogą być również stosowane w budynkach hotelowych, przemysłowych i biurowych. gdyż na rynku dostępne są elementy systemowe (filtry, centrale deszczowe) umożliwiające obsługę również takich obiektów. Zasada działania systemów domowych stosowanych w obiektach większych jest identyczna, jak tych stosowanych w domach jednorodzinnych.

Systemy ogrodowe

W ramach systemów ogrodowych można wyróżnić kilka rodzajów. Jako kryterium podziału można stosować: 

  • materiał, kształt i wielkość zbiornika,
  • zastosowany rodzaj filtracji (filtry przepływowe, gdy nadmiar wody odprowadzany jest do kanalizacji lub filtry zbierające, gdy przelew ze zbiornika połączony jest z układem rozsączającym wodę do gruntu),
  • lokalizację filtra (wewnątrz lub na zewnątrz zbiornika),
  • kierunek odprowadzenia nadmiaru deszczówki, 
  • lokalizację pompy, 
  • sposób dystrybucji wody.

Ze względu na lokalizację systemu pompowego, można rozróżnić dwa podstawowe rodzaje systemu:system wyposażony w pompę samozasysającą umieszczoną na powierzchni terenu,  system wyposażony w automatyczna pompę zatapialną umieszczoną w zbiorniku.

system ogrodowy pompa samozasysajaca

Rys. 1. System z pompą samozasysającą

Systemy domowe 

W ramach systemów domowych można wyróżnić kilka ich rodzajów. Jako kryterium podziału można stosować: 

  • materiał, kształt i wielkość zbiornika, 
  • zastosowany rodzaj filtracji (filtry przepływowe lub zbierające),
  • lokalizację filtra (wewnętrzne lub zewnętrzne), 
  • kierunek odprowadzenia nadmiaru deszczówki, 
  • rodzaj i lokalizację systemu pompowego, 
  • rodzaj zastosowanego systemu uzupełniania systemu wodą wodociągową w okresach braku opadów.

Rozpatrując kryterium lokalizacji systemu pompowego oraz elementów uzupełniania wodą wodociągową, można rozróżnić dwa główne systemy: 

  • zawierające centralę deszczową ze zintegrowanym uzupełnianiem wodą wodociągową, zlokalizowaną wewnątrz budynku, 
  • zawierające pompę zatapialną umieszczoną w zbiorniku i systemu uzupełniania umieszczony w budynku. Dowiedz się więcej o wykorzystaniu deszczówki >>>
system domowy centrala deszczowa

Rys. 3. System wyposażony w centralę deszczową

system domowy pompa zatapialna

Rys. 4. System wyposażony w pompę zatapialną

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Romanoski Romanoski, 13.03.2020r., 15:46:33 Bardzo ciekawie zaplanowane, wielu ludzi zapomina a to ważny aspekt. Gospodarka wodna w dobie tak częstych susz powinna być brana pod uwagę przy planowaniu budowy.
  • JAdek JAdek, 21.05.2021r., 20:10:11 Ja zaufałem specjalistom w tej dziedzinie i zwróciłem się do Dom i Woda. Bo dla mnie nieważne, ile artykułów bym przeczytał, to temat instalacji i zbiorników to czarna magia. A tak panowie pomierzyli, policzyli i doradzili mi odpowiedni sprzęt. Polecam.
  • fraer fraer, 22.08.2021r., 23:00:42 Najlepsza metoda to chyba pojemniki i zbieranie z rynien deszczówki i potem prosta pompa i mamy tanie dobre źródło wody
  • Greggu Greggu, 13.09.2021r., 21:41:59 Pojemniki podziemne na deszczówkę fajne rozwiązanie i mniej psuje nam wygląd ogrody bo cały system zbierania deszczówki jest schowany

Powiązane

PHU DAMBAT Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę? Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

Pompa wody deszczowej jest nieodłącznym elementem systemów zbierania i wykorzystania wody opadowej. Pozwala bowiem na spożytkowanie zgromadzonej w zbiornikach wody opadowej do nawadniania ogrodu czy spłukiwania...

Pompa wody deszczowej jest nieodłącznym elementem systemów zbierania i wykorzystania wody opadowej. Pozwala bowiem na spożytkowanie zgromadzonej w zbiornikach wody opadowej do nawadniania ogrodu czy spłukiwania toalety. Musi jednak mieć odpowiednią konstrukcję i parametry.

dr inż. Ewa Kaznowska, dr inż. Katarzyna Miszta-Kruk Jak oszczędzać wodę w domu

Jak oszczędzać wodę w domu Jak oszczędzać wodę w domu

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie,...

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi to towar coraz bardziej deficytowy. Szacuje się, że każdy człowiek wykorzystuje w swoim domu bezpośrednio (na własne potrzeby: higienę osobistą, pranie, zmywanie, sprzątanie, picie i gotowanie) około 120–130 l wody dziennie. Warto zastanowić się, jak w domowych warunkach zmniejszyć jej zużycie.

Wilo Polska Sp. z o.o. WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę? WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki...

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowanie w budynku systemów wykorzystania deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a także ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, a tym samym ograniczyć koszty z tym związane. Korzyść jest więc podwójna – działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego i...

Michał Marcinkowski, hydrolog, główny specjalista projektu Klimada 2.0 realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać? Powodzie – czy jesteśmy w stanie im przeciwdziałać?

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne...

Występowanie wezbrań rzek, czyli wzrost stanu wody w rzekach wynikający ze wzmożonego zasilania, jest naturalnym elementem klimatu Polski. Mogą one mieć różne przyczyny, m.in. długotrwałe lub intensywne opady deszczu, roztopy pokrywy śnieżnej, wystąpienie na rzece zatoru lodowego uniemożliwiającego lub znacząco ograniczającego możliwość przepływu wody w rzece. Występujące w warunkach naturalnych wezbrania są nierozerwalnie związane z okresowym wylewaniem wody poza granice koryta rzecznego, aczkolwiek...

Optigruen Polska Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

dr inż. Małgorzata Mirgos Zrównoważony ogród

Zrównoważony ogród Zrównoważony ogród

W ogrodnictwie zrównoważonym niezbędne jest chronienie zasobów ziemi, wód, roślin i zwierząt, a także naturalnego obiegu materii w przyrodzie, co pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w równowadze....

W ogrodnictwie zrównoważonym niezbędne jest chronienie zasobów ziemi, wód, roślin i zwierząt, a także naturalnego obiegu materii w przyrodzie, co pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w równowadze. Sadząc rośliny, odzyskując deszczówkę, ograniczając zużycie wody czy przekształcając odpady naturalne w kompost, możemy nie tylko chronić środowisko, ale także ograniczać koszty utrzymania ogrodu.

Mariusz Piasny Jak wykorzystać wodę deszczową w domu – elementy instalacji

Jak wykorzystać wodę deszczową w domu – elementy instalacji Jak wykorzystać wodę deszczową w domu – elementy instalacji

Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów, jak: spłukiwanie WC, pranie, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, podlewanie zieleni oraz mycie samochodów i urządzeń. Jednak, aby zrealizować...

Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów, jak: spłukiwanie WC, pranie, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, podlewanie zieleni oraz mycie samochodów i urządzeń. Jednak, aby zrealizować te cele, woda musi zostać wypompowana ze zbiornika podziemnego i pod ciśnieniem wprowadzona do instalacji wewnętrznej. Dlatego budynek musi mieć zaprojektowaną, a następnie wykonaną, tzw. instalację dualną.

Mariusz Piasny Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby

Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby

Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których...

Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których praca sterowana jest sterownikiem elektronicznym. Można do tego wykorzystać wodę deszczową.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Mariusz Piasny, MPI s.c. Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich...

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

mgr inż. Krzysztof Patoka Jak projektować i wykonywać gzymsy

Jak projektować i wykonywać gzymsy Jak projektować i wykonywać gzymsy

Współczesne gzymsy są coraz szersze, a dachy ozdobione nimi coraz bardziej przypominają architekturę śródziemnomorską, czyli funkcjonującą i opracowaną w dużo łagodniejszym klimacie niż nasz.

Współczesne gzymsy są coraz szersze, a dachy ozdobione nimi coraz bardziej przypominają architekturę śródziemnomorską, czyli funkcjonującą i opracowaną w dużo łagodniejszym klimacie niż nasz.

Joanna Ryńska Gromadzenie i wykorzystanie wód opadowych w domach jednorodzinnych

Gromadzenie i wykorzystanie wód opadowych w domach jednorodzinnych Gromadzenie i wykorzystanie wód opadowych w domach jednorodzinnych

W ostatnich latach rośnie popularność tzw. małej retencji – rozwiązań do zatrzymywania wód opadowych w miejscu ich powstania, np. na posesjach inwestorów indywidualnych. Zainteresowaniu temu sprzyja nie...

W ostatnich latach rośnie popularność tzw. małej retencji – rozwiązań do zatrzymywania wód opadowych w miejscu ich powstania, np. na posesjach inwestorów indywidualnych. Zainteresowaniu temu sprzyja nie tylko coraz większa świadomość ekologiczna i chęć oszczędzania wody pitnej, ale także względy praktyczne.

Magdalena Ćwikła Podlewanie roślin w ogrodzie

Podlewanie roślin w ogrodzie Podlewanie roślin w ogrodzie

W jaki sposób nawadniać ogród, aby racjonalnie gospodarować wodą, rośliny były dobrze podlane, a praca nie zajmowała zbyt wiele czasu? Przecież w sezonie ogród trzeba podlewać codziennie.

W jaki sposób nawadniać ogród, aby racjonalnie gospodarować wodą, rośliny były dobrze podlane, a praca nie zajmowała zbyt wiele czasu? Przecież w sezonie ogród trzeba podlewać codziennie.

WATERSPEC Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność Odprowadzanie deszczówki do zbiornika – sposób na suszę, podtopienia i oszczędność

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska,...

Dane hydrologiczne z posterunków opadowych zlokalizowanych w Polsce jednoznacznie wskazują na wzrastający problem suszy w kraju. Niepokój może budzić brak odpowiedniego przygotowania się do tego zjawiska, definiowanego jako niższa od średniej dostępność wody w określonych warunkach naturalnych (IMGW-PIB).

Redakcja Jak zamontować zbiornik retencyjny w ogrodzie?

Jak zamontować zbiornik retencyjny w ogrodzie? Jak zamontować zbiornik retencyjny w ogrodzie?

Eksperci ostrzegają, że w tym roku możemy doświadczyć najostrzejszej od 50 lat suszy. Po bezśnieżnej i ciepłej zimie w wielu miejscach gleba już teraz jest przesuszona. Po wiosennych roztopach powinno...

Eksperci ostrzegają, że w tym roku możemy doświadczyć najostrzejszej od 50 lat suszy. Po bezśnieżnej i ciepłej zimie w wielu miejscach gleba już teraz jest przesuszona. Po wiosennych roztopach powinno być zupełnie inaczej. Odpowiedzią na suszę jest magazynowanie wody, czyli retencja. Aby ją poprawić, Polska potrzebuje nie tylko wielkich inwestycji infrastrukturalnych, ale też działań w skali mikro, które może podejmować każdy z nas. Ekspert podpowiada, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać i jak go...

Ogrodnik Zbiornik na deszczówkę jako kwietnik

Zbiornik na deszczówkę jako kwietnik Zbiornik na deszczówkę jako kwietnik

W ogrodzie zawsze się znajdzie nowe miejsce na posadzenie paru kwiatków. Tym razem to miejsce znalazło się na pokrywie zbiornika na deszczówkę.

W ogrodzie zawsze się znajdzie nowe miejsce na posadzenie paru kwiatków. Tym razem to miejsce znalazło się na pokrywie zbiornika na deszczówkę.

Ogrodnik Linia kroplująca ze starego węża

Linia kroplująca ze starego węża Linia kroplująca ze starego węża

Lenistwo ponoć nie popłaca ale na pewno jest motorem postępu. Co zrobić kiedy nie chce się non stop biegać z wężem ogrodowym?

Lenistwo ponoć nie popłaca ale na pewno jest motorem postępu. Co zrobić kiedy nie chce się non stop biegać z wężem ogrodowym?

Ogrodnik deszczówka = darmowe podlewanie

deszczówka = darmowe podlewanie deszczówka = darmowe podlewanie

W zeszłym roku zamontowaliśmy w ogrodzie prosty system odbioru deszczówki z rynny. Miał jedną wadę: pojemność zbiornika wynosi tylko 360l. W tym roku przyszedł czas na powiększenie pojemności magazynowanej...

W zeszłym roku zamontowaliśmy w ogrodzie prosty system odbioru deszczówki z rynny. Miał jedną wadę: pojemność zbiornika wynosi tylko 360l. W tym roku przyszedł czas na powiększenie pojemności magazynowanej deszczówki.

Ogrodnik Deszcz w ogrodzie czyli jak nie stracić ani kropli

Deszcz w ogrodzie czyli jak nie stracić ani kropli Deszcz w ogrodzie czyli jak nie stracić ani kropli

Mój zbiornik deszczówki przeszedł dziś generalną próbę. Wystarczyła deszczowa noc i poranek, i zbiornik o pojemności 360l zapełnił się po brzegi.

Mój zbiornik deszczówki przeszedł dziś generalną próbę. Wystarczyła deszczowa noc i poranek, i zbiornik o pojemności 360l zapełnił się po brzegi.

Ogrodnik Pierwsza deszczówka zebrana

Pierwsza deszczówka zebrana Pierwsza deszczówka zebrana

Zbiornik na deszczówkę już działa. Wczoraj przyłączyłem amforę na deszczówkę do rury spustowej rynny.

Zbiornik na deszczówkę już działa. Wczoraj przyłączyłem amforę na deszczówkę do rury spustowej rynny.

Ogrodnik Deszczówka, jakie to proste

Deszczówka, jakie to proste Deszczówka, jakie to proste

Podlewanie ogrodu to nie tylko konieczność ale i ostatnio spory wydatek finansowy. Postanowiłem trochę pooszczędzać i zaprząc naturę do podlewania ogrodu.

Podlewanie ogrodu to nie tylko konieczność ale i ostatnio spory wydatek finansowy. Postanowiłem trochę pooszczędzać i zaprząc naturę do podlewania ogrodu.

Ogrodnik Podlewanie ogrodu deszczówką

Podlewanie ogrodu deszczówką Podlewanie ogrodu deszczówką

Podlewanie ogrodu i warzywniaka to nie tylko praca, ale i dość duże zużycie wody. Skąd ją wziąć? Najprościej z kranu, ale można też z innego źródła.

Podlewanie ogrodu i warzywniaka to nie tylko praca, ale i dość duże zużycie wody. Skąd ją wziąć? Najprościej z kranu, ale można też z innego źródła.

Krystyna Stankiewicz Woda na wagę złota

Woda na wagę złota Woda na wagę złota

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Nie tylko plastik i śmieci są problemem naszych czasów. Grozi nam brak wody. W niektórych krajach już zastanawiają się nad jej limitowaniem.

Marta Stankiewicz Jak zagospodarować wodę deszczową

Jak zagospodarować wodę deszczową Jak zagospodarować wodę deszczową

Instalacje przydomowe pozwalają na zagospodarowanie deszczówki spływającej systemami rynnowymi z powierzchni dachu

Instalacje przydomowe pozwalają na zagospodarowanie deszczówki spływającej systemami rynnowymi z powierzchni dachu

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.