Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Uzdatnianie wody w domu

Fot. UST-M

Woda, niezbędna do podtrzymania wszystkich procesów biologicznych, znajduje się w każdej tkance ludzkiego ciała. Dziennie powinniśmy dostarczyć organizmowi średnio 2,5 litra tego życiodajnego płynu. Na rynku istnieje wiele propozycji filtrów i urządzeń poprawiających jakość wody. Wybór właściwego zależy nie tylko od zasobności portfela, ale również jakości tej, którą dysponujemy oraz parametrów, na których zapewnieniu nam zależy.

Woda wymaga poprawy

Sens spożywania wody butelkowanej wydaje się wątpliwy. Parametry tej, którą uważamy zgodnie z przekazem reklamowym za nadzwyczajnie wartościową, bo źródlaną, są często identyczne, jak zwykłej wody wodociągowej, albowiem dzieje się tak z powodu chemicznego skażenia wód mineralnych, jakie ma dzisiaj miejsce z powodu zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Wybierz filtr dla siebie >>

Dopóki wody mineralne spoczywały w głębi skorupy ziemskiej, ich właściwości rzeczywiście były nieporównywalnie lepsze niż obecnie. Odkąd zaczęto używać wiertniczych technik do ich wydobycia nastąpiło sukcesywne przenikanie skażonych wód powierzchniowych w głąb ziemi, co z biegiem lat doprowadziło do obecności w wodach mineralnych tych samych chorobotwórczych związków, co w wodzie ze studni czy kranu. W ślad za tym poszła zmiana przepisów dopuszczających warunki, jakim powinna odpowiadać woda pitna oraz woda mineralna.

W praktyce więc woda mineralna butelkowana nie musi się różnić niczym od nienajlepszej jakości wody wodociągowej. Poza tym, opróżnione plastikowe butelki po wodzie mineralnej ponownie wykorzystywane są w znikomym stopniu, znakomita większość z nich zalegać będzie na dnie oceanów lub zostanie spalona, emitując toksyczne spaliny.

Czysta woda - czy to możliwe?

Wynika z tego, że warto przyjrzeć się wodzie doprowadzonej do budynku, zwłaszcza jeśli jest to woda z wodociągu, za którą i tak płacimy.

Chcąc wybrać odpowiedni system jej uzdatnienia, dobrze jest wykonać analizę fizykochemiczną i bakteriologiczną. Można ją zlecić w najbliższej stacji Sanepidu lub prywatnym laboratorium. Wyniki takiego badania porównuje się z parametrami, jakim powinna odpowiadać woda pitna określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Na tej podstawie łatwiej podjąć decyzję o tym, w jakie urządzenia warto się zaopatrzyć, które cechy wody wymagają poprawy. Należy jednak pamiętać, że o przydatności wody do spożycia nie decydują jedynie wskaźniki fizykochemiczne i mikrobiologiczne.

Coraz częściej naukowcy badający wodę zwracają uwagę na jej sześciokątną strukturę, mającą decydujący wpływ na transportowanie substancji odżywczych, tlenu i minerałów.

Zauważono, że zanieczyszczenia, sterylizacja, ciśnienie w rurach, a nawet prosty tor ruchu strumienia wody nadany kształtem rurociągów (przeciwny do naturalnego, występującego w naturze ruchu wirowego) pozbawiają wodę naturalnej, odżywczej energii, życia.

Na celowość informacji zawartej w cząsteczkach materii zwraca się coraz większą uwagę, między innymi w medycynie (homeopatia) czy przemyśle spożywczym (rolnictwo biodynamiczne). To coraz bardziej doceniane spojrzenie na zależność zdrowie człowieka - środowisko znajduje odzwierciedlenie także w technologiach oczyszczania wody.

Urządzenie Grandera

Jednym ze sposobów podniesienia jakości wody w domowej instalacji jest metoda Grandera całkowicie oparta na prawach natury. Nie korzysta się tu z magnesów, elektromagnesów, prądu, naświetlania ani żadnych dodatków chemicznych. Przywrócenie wodzie pierwotnej siły i zdolności samooczyszczenia odbywa się poprzez przekazanie jej informacji w postaci drgań o wysokiej częstotliwości (około 100 000 Hz).

W urządzeniu Grandera, montowanym na wejściu wody do budynku, znajduje się woda o odpowiednim potencjale. Woda wodociągowa, przepływająca pomiędzy komorami zawierającymi wodę Grandera, nie wchodząc z nią w bezpośredni kontakt, przyjmuje od niej informację jedynie poprzez rezonans, zmieniając w ten sposób swoje właściwości na wzorcowe, narzucone i wymuszone dzięki działaniu wymienionych drgań. Według badań WHO, technologia Grandera jako jedyna zmniejsza mutagenność wody i to aż o 80%, a ponadto obniża o 12% ewentualną radioaktywność wody.

W codziennym użyciu daje się odczuć silne zmiękczenie wody ograniczające zużycie domowych środków chemicznych, poprawę jej smaku, a także dodatni wpływ na samopoczucie i zdrowie użytkowników.

Urządzenie Grandera dopasowuje się do średnicy rury i natężenia przepływu. Nie wymaga żadnej konserwacji ani napraw. Jego koszt waha się od 9500 do 11 000 zł.

Ceramika EM

O wiele tańszym i prostszym sposobem na podniesienie jakości wody pitnej jest zastosowanie technologii EM, mającej szerokie zastosowanie w oczyszczaniu wody i ścieków, na szczególnie dużą skalę w Japonii, skąd się wywodzi. EM to tzw. efektywne mikroorganizmy, których specjalna kompozycja po wprowadzeniu do środowiska nadaje mu potencjał naturalnej samoodnowy i regeneracji, zgodnie z tendencją, że zasiedlenie środowiska pożytecznymi organizmami redukuje obecność organizmów szkodliwych, na zasadzie dominacji.

W Polsce EM-y najczęściej stosowane są w weterynarii i rolnictwie ekologicznym. Nośnikiem dla informacji przenoszonej z EM na wodę może być glina ceramiczna w postaci kulek, pierścieni czy rureczek wrzucanych do czajnika. Do czajnika lub dzbanka z wodą o pojemności około 2 l wsypuje się około 10 rurek.

Rurki ceramiczne EM można kupić w cenie około 26 zł za 50 g.

Filtry mechaniczne

Popularnym sposobem na wstępne oczyszczenie wody są filtry sedymentacyjne, zatrzymujące zanieczyszczenia stałe wynikające z niedokładnego oczyszczenia w zakładzie wodociągowym, częstych awarii czy kamienia odrywającego się od rur.

W domach montuje się filtry centralne lub kuchenne. Do najczęściej spotykanych należą filtry porcelanowe, siatkowe, włókniowe lub sznurowe.

Niestety, na tego typu filtrach dosyć szybko rozwijają się bakterie, dla których doskonałą pożywką jest brud gromadzący się na ich powierzchni. Dotyczy to w szczególności filtrów nakranowych, mających bezpośredni kontakt z kuchennymi nieczystościami.

Filtry mechaniczne nie usuwają żelaza, wapnia i magnezu zwiększających twardość wody i prowadzących do tworzenia się kamienia.

Za trzyczęściowy filtr nakranowy trzeba zapłacić od 60 do 100 zł. Wkład, wymieniany co trzy miesiące, kosztuje około 50 zł.

EKSPERT RADZI

Marzena Lewandowska, General Marketing Manager, Aquaphor Poland Sp. z o.o.

Praktyczne dzbanki

Wszystkie dzbanki wyposażone są we wkłady filtrujące, które odpowiadają za uzdatnienie wody. W większości filtrów stosowane są tylko dwa materiały filtrujące: węgiel aktywny oraz żywica jonowymienna, przez co do wody mogą przedostawać się szkodliwe dla zdrowia związki, a także chlor i metale ciężkie.

Ponadto w tradycyjnych filtrach woda przepływa pomiędzy niepołączonymi ze sobą cząstkami materiału filtrującego przez wolne przestrzenie, wskutek czego z czasem dochodzi do powstania "efektu kanałowego". Oznacza to, że niecała woda zostaje poddana procesowi filtracji. Firma AQUAPHOR opracowała trzeci unikalny materiał filtrujący - Aqualen.

Włókna Aqualenu, niczym korzenie drzewa w glebie, skutecznie wiążą ze sobą cząstki węgla i żywicy jonowymiennej, dzięki czemu każda kropla wody styka się z materiałem filtrującym i zostaje dokładnie oczyszczona.

Jeśli mamy do czynienia z wodą wodociągową (niepochodzącą ze studni czy nieznanego źródła), taką wodę po przefiltrowaniu za pomocą dzbanka można spożywać na surowo bez przegotowywania. Należy pamiętać o terminowej wymianie wkładu w dzbanku. W zależności od modelu wkładu oraz liczby użytkowników, należy to robić od 1 do nawet 3 razy w miesiącu.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

10
Żaneta / 15-05-2015, 10:50
Cieszy to, że obecnie coraz więcej ludzi przykłada dużą wagę do jakości wody jaką spożywają. To naprawdę budujące. Chyba nasze społeczeństwo poszło po rozum do głowy i zdało sobie sprawę jak ważne jest aby woda jaka do nas płynie była czysta i zdrowa bez jakichkolwiek zanieczyszczeń i bakterii.
Wojtek / 15-05-2015, 12:13
Jakiej wielkości jest taki filtr osmotyczny? Czy zamontuje go bez problemów pod zlewem w kuchni?
Monika Nowak / 15-05-2015, 12:37
Wojtek, wymiary dokładne znajdziesz w dowolnym sklepie internetowym, który ma w ofercie akurat tę odwróconą osmozę. Z doświadczenia powiem Ci, że takie urządzenie trochę miejsca zajmuje. U mnie się zmieściło i nie musiałam pozbywać się kosza na śmieci. Mam niemal wszystko tak jak bez odwróconej osmozy, ale musiałam przenieść proszek do prania do łazienki, bo już się nie mieścił. Proponuję obejrzeć zdjęcia zrobione przez blogerki, tam widać mniej więcej ile ten filtr zabierze Ci miejsca.
Marzena Lewandowska, AQUAPHOR / 15-05-2015, 14:40
Filtry odwróconej osmozy, w zależności od modelu, mogą mieć różne wymiary. Najczęściej spotykane są filtry 3,4-stopniowe z membraną oraz dodatkowym zbiornikiem na wodę. Wówczas taki filtr rzeczywiście potrafi zająć całą szafkę kuchenną. Na rynku można już jednak znaleźć filtry odwróconej osmozy bardziej kompaktowe, chociażby nazywany systemem oczyszczania wody pitnej DWM Morion produkcji AQUAPHOR. Jest to nic innego niż filtr odwróconej osmozy, z membraną osmotyczną, wydajnym zbiornikiem wodno-wodnym i opcją podwójnej mineralizacji wody. Filtr bez problemu zmieści się w każdej szafce pod zlewozmywakiem. Wymiary filtra DWM Morion to 371x190x420 mm (długość x szerokość x wysokość). Dodatkową zaletą systemu jest niezwykle łatwa wymiana wkładów na zasadzie Click&Turn, co sprawia, że nie trzeba posiłkować się ręką fachowca aby wymienić wkład w filtrze.
Wojtek / 15-05-2015, 18:16
Ten filtr morion faktycznie fajnie wygląda, muszę się bliżej przyjrzeć tematowi. Obawiam się tylko o rozmiar tego zbiornika (czy nie za mały?) i o cenę owego filtra. Widziałem różne filtry oparte na odwróconej osmozie w internecie, takie za 400 zł i takie za 4 tysiące. Jak widzę ten morion to coś po środku. Na pewno do przemyślenia, nie mówię nie, choć podoba mi się też stella.
jedrusiak / 20-05-2015, 15:38

my stosujemy w domu filtracje mechaniczna. Jakość wody zmienila się nie do poznania. Wczesniej musieliśmy kupowac wode, żeby zagotowac na herbate. My akurat mamy tego rodzaju i spisują się ok. jak razie przynajmniej.

Nazgul / 21-05-2015, 14:09

Więcej informacji na temat odwróconej osmozy można poczytać na niekomercyjnej stronie. Okazuje się, że to nadal doskonała metoda pozyskiwania wody zdatnej do picia, choć w Polsce cieszy się przeciętną opinią.

Markotny / 26-05-2015, 15:15
O urządzeniu grandera czytam po raz pierwszy. Szkoda, że to tak drogie.
Jacek / 28-05-2015, 11:30
Fajny, merytoryczny artykuł. Człowiek to jednak dużo rzeczy nie wie o wodzie..
Radek / 23-06-2017, 13:25

Nie wiem czy o tym się wypowiada poprzedniczka ale ja mam taki galwaniczny uzdatniacz Energy Water, zapłaciłem połowę mniej niż za stację, zajęło mi połowę mniej miejsca a rezultat bardzo dobry.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Szybkie obróbki trudnych miejsc. Uszczelnienia » Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Wykonywanie obróbek w miejscach trudno dostępnych lub przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

kinsocha  | 
19-09-2019, 00:12
 | 
2
mark1mark5  | 
18-09-2019, 15:18
 | 
1
mark1mark5  | 
18-09-2019, 15:14
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl