EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Kotły na pellet – dlaczego warto?

Redakcja | 2022-08-23
Kotły na pellet – dlaczego warto? fot. Defro

Kotły na pellet – dlaczego warto? fot. Defro

Najważniejsze właściwości nowoczesnych kotłów na pellet to ich efektywność energetyczna oraz poziom emisji spalin. Użytkowanie ułatwiają zaś wysoka sprawność, zaawansowana automatyzacja, jak również intuicyjna obsługa, a ich wygląd poprawiają kompaktowa budowa i prosty design. Nową odmianą kotłów na pellet są kotły kondensacyjne. Dowiedz się więcej o pellecie i kotłach na pellet.

Zobacz także

MK Systemy Kominowe Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Komin do kotła na pellet – jaki wybrać? Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych....

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych. Dotyczy to również ogrzewania, dlatego popularność zyskują kotły na pellet. Jednak znajomość obchodzenia się z pelletem jest jeszcze niewielka, dlatego przygotowaliśmy kompendium pelletowej wiedzy.

Cieplo24.pl Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać

Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać

Pomimo rosnących cen paliw i zmian na rynku w dostępności surowców takich jak gaz ziemny, ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje jednym z bardziej ekonomicznych, a przy tym efektywnych i bezpiecznych sposobów...

Pomimo rosnących cen paliw i zmian na rynku w dostępności surowców takich jak gaz ziemny, ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje jednym z bardziej ekonomicznych, a przy tym efektywnych i bezpiecznych sposobów na ciepło w domu. Aby zmaksymalizować tę efektywność i ograniczyć koszt ogrzewania, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, czyli inaczej mówiąc dobrej jakości sprzęty użyte w instalacji grzewczej. Najważniejszym zaś urządzeniem jest wysokiej klasy kocioł gazowy, wyposażony w energooszczędne rozwiązania...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

pellet drzewny kotly na pellet

fot. www.pixabay.com

Pellet to ekologiczne paliwo uzyskiwane z odpadów drzewnych, które po sprasowaniu mają formę granulatu. Jest to paliwo wysokokaloryczne, co oznacza, że bardzo efektywnie wytwarza ciepło. 

W obliczu rosnących cen paliw – zwłaszcza węgla i gazu ziemnego – pellet drzewny nie drożeje w tak szybkim tempie. Dlatego wiele osób rozważa wykorzystanie pelletu do ogrzewania swoich domów, rośnie więc zainteresowanie nowoczesnymi kotłami na pellet.

Dodatkowo, regularna forma i niewielki rozmiar granulatu umożliwiają automatyczne uzupełnianie pieca. Spalanie pelletu dobrej jakości nie powoduje powstawania dużej ilości popiołu, co przyczynia się do czystości i bezawaryjności kotła na biomasę.

Zobacz: Jak uzyskać dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych?

Typowe kotły na pellet to najczęściej stalowe urządzenia o konstrukcji kompaktowej – w przypadku małej mocy oraz o budowie modułowej – przy średniej i dużej mocy. Są to kotły wodne niskotemperaturowe o ciśnieniu pracy nie wiekszym niż 6 barów. Palniki kotłów są wymienne, wyposażone w wentylatory z płynną regulacją wydajności. Kotły pelletowe są automatyczne – z zasobnika specjalny podajnik podaje pellet do palnika.

Kotły małej mocy na pellet

Aby można było kontrolować proces spalania, oprócz pomiaru temperatury w komorze spalania na wylocie spalin montuje się sondę lambda, która mierzy w nich stężenie tlenu i umożliwia procentowe określenie jego zawartości w spalinach. Natomiast znajomość składu spalin pozwala na optymalne sterowanie procesem spalania, co poprawia sprawność energetyczną kotła i ogranicza emisję do otoczenia zanieczyszczeń związanych ze spalaniem biopaliw stałych. 

Nowoczesne kotły małej mocy na pellet mają ruszt, który podczas normalnej pracy jest nieruchomy, natomiast w trakcie czyszczenia mechanizm zmienia jego położenie w celu usunięcia resztek popiołu. Przy dobrej jakości paliwa i normalnej pracy sypki popiół przelatuje przez  ruszt. W przypadku paliwa zanieczyszczonego (np. piasek, kora itp.) lub z dodawanymi chemikaliami w procesie produkcji paliwa może się pojawić szlaka lub zbrylony popiół, który pozostanie na powierzchni rusztu.

Kotły stalowe na pellet małej mocy mają najczęściej wspólny płaszcz wodny komory spalania i wymiennika ciepła. W komorze spalania znajduje się palnik, który stanowi jej część wraz ze zintegrowanym systemem podawania paliwa. Aby spalanie było efektywne, proces rozdzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje spalanie pierwotne na ruszcie, drugi zaś to spalanie wtórne, tzw. dopalenie w górnej części palnika.

W nowoczesnych kotłach do spalania biopaliw zmodyfikowano nie tylko konstrukcję komór spalania, ale także sposób podawania powietrza, wprowadzono też płynną regulację ilości wprowadzanego paliwa. Z uwagi na zmienne zapotrzebowanie na strumień ciepła oraz różną jakość paliwa konieczna stała się płynna regulacja wydajności powietrza wprowadzanego do komory spalania – w zakresie od 0 do 100%. Zmienne zapotrzebowanie na czynnik grzewczy wymusza stosowanie zmiennego i regulowanego strumienia objętości paliwa wprowadzanego do komory spalania. Paliwo doprowadzane jest w trybie on/off (włącz/wyłącz podajnik).

Kondensacyjne kotły na pellet

Nową odmianą kotłów na pellet są kotły kondensacyjne na biopaliwa, które mają wiele cech wspólnych z klasycznymi kotłami niekondensacyjnymi na pellet. Najczęściej są ich rozwinięciem, a wiele kwestii technicznych rozwiązano w nich tak samo, jak w ich poprzedniej wersji. W obu typach występują jednak różnice konstrukcyjne, a więc i ich parametry pracy się różnią. Na rynku znajdziemy kotły kondensacyjne, które zostały zaadaptowane do pracy z kondensacją spalin, oraz kotły zaprojektowane od początku jako kondensacyjne. Te pierwsze są kotłami zwykłymi z wymiennikiem o zwiększonej powierzchni wymiany ciepła lub wręcz z dodatkowym wymiennikiem ciepła, tzw. dochładzaczem lub ekonomizerem.

Zwykłe kotły pelletowe od kotłów kondensacyjnych na pellet odróżniają przede wszystkim materiał wymiennika ciepła (specjalna stal stopowa z wysoką zawartością chromu), powierzchnia wymiany ciepła oraz parametry pracy. W kotłach kondensacyjnych wymiennik ciepła pracuje „na mokro” i musi być odporny na korozyjne działanie mokrych spalin. W kotłach adaptowanych tylko wymiennik lub dodatkowy wymiennik ciepła (dochładzacz lub ekonomizer) wykonane są ze stali szlachetnej odpornej na korozję. W typowych kotłach kondensacyjnych najczęściej cały korpus jest wykonany ze stali szlachetnej.

Wybieramy kocioł – na co zwrócić uwagę?

Wysokie wymagania stawiane kotłom na biopaliwa stałe w zakresie efektywności energetycznej oraz emisji produktów spalania powodują modernizowanie ich konstrukcji oraz dopasowanie do konkretnego rodzaju paliwa. Dotyczy to przede wszystkim budowy komory spalania, konstrukcji palnika oraz wyposażenia i uzbrojenia, które pozwalają kontrolować proces spalania i poprawiają efektywność przekazywania ciepła oraz skuteczność oczyszczania spalin. 

Przy wyborze kotła należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania, trwałość konstrukcji, zastosowaną komorę spalania, system regulacji, a także na rodzaj odbiorników ciepła – czy będą to grzejniki ścienne czy instalacja ogrzewania podłogowego. Ważne, by nie przewymiarować kotła – jego moc powinna być zgodna z zapotrzebowaniem gospodarstwa, a kocioł powinien mieć szeroki zakres jej modulacji (20–100%).

Przy modernizacji systemu grzewczego warto uwzględnić nie tylko sprawność samego kotła, ale całej instalacji, w której urządzenie ma pracować. Aby system ogrzewania był efektywny, tani w eksploatacji i bezpieczny, należy starannie dobrać wszystkie jego elementy do poprawnie zaprojektowanych instalacji.  

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Ministerstwo Rozwoju planuje zwiększyć liczbę tanich mieszkań na wynajem

Ministerstwo Rozwoju planuje zwiększyć liczbę tanich mieszkań na wynajem Ministerstwo Rozwoju planuje zwiększyć liczbę tanich mieszkań na wynajem

Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych to wciąż duży kłopot dla wielu Polaków. Prawie 150 tys. osób o najniższych dochodach czeka na mieszkanie komunalne. Nawet 40 proc. społeczeństwa może być w...

Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych to wciąż duży kłopot dla wielu Polaków. Prawie 150 tys. osób o najniższych dochodach czeka na mieszkanie komunalne. Nawet 40 proc. społeczeństwa może być w tzw. luce czynszowej, czyli w grupie, która zarabia za dużo na mieszkanie komunalne, ale nie stać ich na zakup lub wynajem mieszkania. Ostatnio rząd przyjął przepisy wspierające rozwój mieszkalnictwa, które zakładają, że dwukrotnie wzrośnie kwota przekazywana samorządom na budownictwo mieszkaniowe....

Redakcja news Seria V6R Midea to więcej niż odzysk ciepła

Seria V6R Midea to więcej niż odzysk ciepła Seria V6R Midea to więcej niż odzysk ciepła

Midea opracowała udoskonaloną wersję systemu odzysku ciepła. Nowy VRF serii V6R daje możliwość rozbudowania systemu o moduł hydrauliczny do przygotowania CWU, moduł podłączenia do centrali wentylacyjnej,...

Midea opracowała udoskonaloną wersję systemu odzysku ciepła. Nowy VRF serii V6R daje możliwość rozbudowania systemu o moduł hydrauliczny do przygotowania CWU, moduł podłączenia do centrali wentylacyjnej, kurtyn powietrznych, czy doprowadzenia świeżego powietrza.

Redakcja news Pompa ciepła Vesta

Pompa ciepła Vesta Pompa ciepła Vesta

Wkrótce na rynku urządzeń grzewczych pojawi się Vesta – pierwsza pompa ciepła firmy SAS, pracująca w systemie powietrze/woda.

Wkrótce na rynku urządzeń grzewczych pojawi się Vesta – pierwsza pompa ciepła firmy SAS, pracująca w systemie powietrze/woda.

Joanna Ryńska Jak energooszczędnie ogrzewać dom – dobór kotła gazowego

Jak energooszczędnie ogrzewać dom – dobór kotła gazowego Jak energooszczędnie ogrzewać dom – dobór kotła gazowego

Stare kotły grzewcze są problemem nie tylko dla środowiska, ale stanowią również duże obciążenie dla portfela właściciela. Dobrym krokiem w kierunku energooszczędności jest więc wymiana domowego źródła...

Stare kotły grzewcze są problemem nie tylko dla środowiska, ale stanowią również duże obciążenie dla portfela właściciela. Dobrym krokiem w kierunku energooszczędności jest więc wymiana domowego źródła ciepła na nowe, przyjazne środowisku. Zanim odczujemy ulgę dla portfela dzięki niższym rachunkom za energię, w urządzenie trzeba zainwestować. Warto więc wybrać takie, które nie tylko będzie energooszczędne i przyjazne dla środowiska, ale też będzie podlegało dofinansowaniu z rządowego programu „Czyste...

Redakcja news Nowe wytyczne unijne - co się zmieni w branży budowlanej

Nowe wytyczne unijne - co się zmieni w branży budowlanej Nowe wytyczne unijne - co się zmieni w branży budowlanej

Do 10 marca 2020 r. Polska jest zobo­wiązana do wprowadzenia zaleceń znowelizowanej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budyn­ków (EPBD), której celem jest dekarbonizacja zasobów budowlanych...

Do 10 marca 2020 r. Polska jest zobo­wiązana do wprowadzenia zaleceń znowelizowanej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budyn­ków (EPBD), której celem jest dekarbonizacja zasobów budowlanych do roku 2050. Komisja Europejska wska­zuje kierunki, jakie powinny realizować krajowe polityki - pozostaje jednak pytanie jakie mechanizmy zadziałają w Polsce. Eksperci przekonują, że aby osiągnąć cel, konieczne jest zwiększenie skali termomodernizacji z około 1 proc. do co najmniej 3 proc. A do...

Redakcja news Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym

Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najczęściej spotykanych systemów grzewczych w nowo budowanych donach. Poza wygodą i minimalistycznym designem umożliwia bowiem indywidualne zarządzanie komfortem cieplnym...

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najczęściej spotykanych systemów grzewczych w nowo budowanych donach. Poza wygodą i minimalistycznym designem umożliwia bowiem indywidualne zarządzanie komfortem cieplnym we wnętrzu. Inteligentny dom nie tylko nagrzeje się sam, ale też dopasuje temperaturę do rytmu dnia i przyzwyczajeń mieszkańców. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu i sprawny system sterowania ogrzewaniem.

Redakcja news Czy budynki są przyczyną chorób naszych dzieci?

Czy budynki są przyczyną chorób naszych dzieci? Czy budynki są przyczyną chorób naszych dzieci?

Aż 1,5 mln dzieci w Polsce mieszka w domach, których stan techniczny może wywierać negatywny wpływ na ich zdrowie. W Europie problem ten dotyka co trzecie dziecko. 1/4 zgonów dzieci przed 5 rokiem życia...

Aż 1,5 mln dzieci w Polsce mieszka w domach, których stan techniczny może wywierać negatywny wpływ na ich zdrowie. W Europie problem ten dotyka co trzecie dziecko. 1/4 zgonów dzieci przed 5 rokiem życia jest spowodowana przez skażone środowisko, w tym zanieczyszczone powietrze, do którego w dużym stopniu przyczyniają się budynki. Poprawa stanu budynków i pełna dekarbonizacja zasobów budowlanych jest kluczowa dla zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń.

Redakcja news Państwa UE muszą zmienić krajowe plany energetyczne i klimatyczne

Państwa UE muszą zmienić krajowe plany energetyczne i klimatyczne Państwa UE muszą zmienić krajowe plany energetyczne i klimatyczne

Według Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych planowane działania w zakresie efektywności energetycznej nie pozwolą osiągnąć celów UE do 2030 r. Z tego powodu państwa członkowskie...

Według Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych planowane działania w zakresie efektywności energetycznej nie pozwolą osiągnąć celów UE do 2030 r. Z tego powodu państwa członkowskie zobligowane są do końca grudnia 2019 r. zmodyfikować krajowe plany energetyczne i klimatyczne.

Redakcja news Międzynarodowe Targi Bielskie Instal System 2019

Międzynarodowe Targi Bielskie Instal System 2019 Międzynarodowe Targi Bielskie Instal System 2019

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii Instal System 2019 oraz 56 Międzynarodowe Targi Budownictwa Jesień...

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii Instal System 2019 oraz 56 Międzynarodowe Targi Budownictwa Jesień 2019), w hali pod Dębowcem. Jest to największe wydarzenie branżowe na południu Polski z ponad 25-letnią tradycją.

Redakcja news Czwarta kadencja Jacka Michalaka na czele SSO

Czwarta kadencja Jacka Michalaka na czele SSO Czwarta kadencja Jacka Michalaka na czele SSO

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) wybrało zarząd na nową dwuletnią kadencję. Prezesem SSO został ponownie Jacek Michalak (Atlas), kierujący organizacją od 2013 roku. W składzie zarządu znaleźli...

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) wybrało zarząd na nową dwuletnią kadencję. Prezesem SSO został ponownie Jacek Michalak (Atlas), kierujący organizacją od 2013 roku. W składzie zarządu znaleźli się, podobnie jak w poprzednich wyborach, Jacek Kulig (wiceprezes, Henkel) i Kamil Kiejna (wiceprezes, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu) oraz Grzegorz Burzyński (Koelner). Pozostali członkowie to Bożena Serwatka-Berbeć (Caparol) i Marek Śliwiński (Mapei). Do Komisji Rewizyjnej wybrano...

Redakcja news Top Ten Okna 2019 - konkurs na najlepszą stolarkę

Top Ten Okna 2019 - konkurs na najlepszą stolarkę Top Ten Okna 2019 - konkurs na najlepszą stolarkę

30 maja br. w Warszawie w Hotelu MDM odbyła się gala konkursu Top Ten Okna 2019, podczas której ogłoszono wyniki piątej edycji konkursu na najlepszą stolarkę budowlaną.

30 maja br. w Warszawie w Hotelu MDM odbyła się gala konkursu Top Ten Okna 2019, podczas której ogłoszono wyniki piątej edycji konkursu na najlepszą stolarkę budowlaną.

Redakcja news Dlaczego warto ocieplić dom wełną mineralną?

Dlaczego warto ocieplić dom wełną mineralną? Dlaczego warto ocieplić dom wełną mineralną?

Ruszyła kampania reklamowa MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej, która potrwa do końca 2019 r. Akcja ma charakter wizerunkowy i ma na celu przede wszystkim promowanie zalet...

Ruszyła kampania reklamowa MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej, która potrwa do końca 2019 r. Akcja ma charakter wizerunkowy i ma na celu przede wszystkim promowanie zalet wełny mineralnej, szklanej i skalnej oraz korzyści z jej stosowania w izolacji budynków.

Redakcja news Nowoczesne budynki energoefektywne - Warunki Techniczne 2019

Nowoczesne budynki energoefektywne - Warunki Techniczne 2019 Nowoczesne budynki energoefektywne - Warunki Techniczne 2019

Książka rozwija i wyjaśnia ogólne zasady projektowania oraz modernizacji budynków zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także w...

Książka rozwija i wyjaśnia ogólne zasady projektowania oraz modernizacji budynków zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także w ustawach: o charakterystyce energetycznej budynków, o wspieraniu termomodernizacji i remontów, jak również o efektywności energetycznej. Publikacja obejmuje nie tylko przepisy i zasady teoretyczne, ale także zawiera przykłady, które pokazują ich praktyczne zastosowanie. Jest to wiedza potrzebna projektantom,...

Redakcja news VI Międzynarodowa Konferencja ETICS - spotkanie polskiej branży ociepleń

VI Międzynarodowa Konferencja ETICS - spotkanie polskiej branży ociepleń VI Międzynarodowa Konferencja ETICS - spotkanie polskiej branży ociepleń

W dniach 9-10 maja br. w Ożarowie Mazowieckim odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja ETICS, cykliczne spotkanie polskiej branży ociepleń, organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń...

W dniach 9-10 maja br. w Ożarowie Mazowieckim odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja ETICS, cykliczne spotkanie polskiej branży ociepleń, organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) od 2014 r. W wydarzeniu wzięły udział 163 osoby z Polski, Austrii, Litwy, Niemiec, Słowacji i Ukrainy. To rekord frekwencji dotychczasowych sześciu edycji konferencji. Podczas branżowej debaty szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu bezpieczeństwa pożarowego ocieplonych elewacji, które w ostatnim...

Redakcja news Źródła ciepła i termomodernizacja budynku mieszkalnego

Źródła ciepła i termomodernizacja budynku mieszkalnego Źródła ciepła i termomodernizacja budynku mieszkalnego

W książce przedstawiono konwencjonalne i odnawialne źródła ciepła w aspekcie ekonomii, efektywności energetycznej i ekologii. Podano też przykład wykonania i wykorzystania audytu energetycznego w praktyce,...

W książce przedstawiono konwencjonalne i odnawialne źródła ciepła w aspekcie ekonomii, efektywności energetycznej i ekologii. Podano też przykład wykonania i wykorzystania audytu energetycznego w praktyce, uwzględniając różne warianty termomodernizacyjne lokalnego źródła ciepła.

Redakcja news Warto zainwestować w mieszkalnictwo socjalne

Warto zainwestować w mieszkalnictwo socjalne Warto zainwestować w mieszkalnictwo socjalne

Jak wynika z najnowszego raportu "Barometr zdrowych domów 2018", którego inicjatorem od 4 lat jest Grupa VELUX, inwestycja w mieszkalnictwo socjalne dobrej jakości i po przystępnych cenach może poprawić...

Jak wynika z najnowszego raportu "Barometr zdrowych domów 2018", którego inicjatorem od 4 lat jest Grupa VELUX, inwestycja w mieszkalnictwo socjalne dobrej jakości i po przystępnych cenach może poprawić ogólny stan zdrowia społeczeństwa, a także jakość życia najuboższych. Ważne jest obniżenie kosztów eksploatacji lokali komunalnych, co jednocześnie pomoże rozwiązać problem zadłużania się lokatorów. Tym bardziej, że skala zadłużeń mieszkań komunalnych w Polsce jest alarmująca i dotyczy 50% takich...

Redakcja news Czyste Powietrze - wznowiono nabór wniosków

Czyste Powietrze - wznowiono nabór wniosków Czyste Powietrze - wznowiono nabór wniosków

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk wraz z prezesem zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierzem Kujdą poinformowali o wznowieniu naborów w ramach programu "Czyste Powietrze".

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk wraz z prezesem zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierzem Kujdą poinformowali o wznowieniu naborów w ramach programu "Czyste Powietrze".

Redakcja Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Jakie są korzyści z termomodernizacji? Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a...

Smog to poważny problem w Polsce, o którym mówi się niemal codziennie. Jego głównym źródłem, wbrew powszechnej opinii, nie są ani transport, ani przemysł, a słabo lub w ogóle niezaizolowane budynki, a zwłaszcza domy jednorodzinne. Skutecznym sposobem walki z tym zjawiskiem jest kompleksowa termomodernizacja budynków.

Magdalena Hajduk Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę? Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić...

Czasami pomimo zużywania mnóstwa energii na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzach, nie osiągamy oczekiwanego rezultatu i wciąż przebywamy w niedogrzanych mieszkaniach. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad termomodernizacją budynku. Od czego ją zacząć i jakie zgody należy uzyskać?

EWE energia sp. z o.o. Efektywność energetyczna budynków - co musisz o niej wiedzieć?

Efektywność energetyczna budynków - co musisz o niej wiedzieć? Efektywność energetyczna budynków - co musisz o niej wiedzieć?

Zima kojarzy się na ogół z niskimi temperaturami, a te z koniecznością ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych, biurowych czy przemysłowych. Wszyscy przy tym wiemy, że im nowszy budynek, tym...

Zima kojarzy się na ogół z niskimi temperaturami, a te z koniecznością ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych, biurowych czy przemysłowych. Wszyscy przy tym wiemy, że im nowszy budynek, tym jest on cieplejszy i bardziej energooszczędny. Co więcej, każdy właściciel nowo powstałego budynku otrzymał też świadectwo charakterystyki energetycznej. Ale czy weryfikacja efektywności energetycznej i remonty poprawiające termoizolację naprawdę pozytywnie wpływają na życie, biznes i rachunki za energię?...

mgr inż. Katarzyna Rybka Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność?

Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność? Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność?

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energo­oszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach...

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energo­oszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach wentylacji mechanicznej jest obecnie praktycznie niezbędny, a wymagania w tym zakresie będą coraz wyższe.

Redakcja Midea Blanc - nowa seria klimatyzatorów

Midea Blanc - nowa seria klimatyzatorów Midea Blanc - nowa seria klimatyzatorów

Seria klimatyzatorów BLANC to najnowsze w ofercie Midea urządzenia ścienne o wydajności chłodniczej od 2,6 do 7 kW. Sprawdzą się w mieszkaniach, domach i biurach.

Seria klimatyzatorów BLANC to najnowsze w ofercie Midea urządzenia ścienne o wydajności chłodniczej od 2,6 do 7 kW. Sprawdzą się w mieszkaniach, domach i biurach.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny MCR4 – przełom w efektywności i komforcie

Nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny MCR4 – przełom w efektywności i komforcie Nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny MCR4 – przełom w efektywności i komforcie

Marka De Dietrich wprowadza na rynek nowy model gazowego kotła kondensacyjnego MCR4, zaprojektowanego z myślą o zapewnieniu maksymalnej wydajności i oszczędności dla domów jednorodzinnych. Wybierz zintegrowane...

Marka De Dietrich wprowadza na rynek nowy model gazowego kotła kondensacyjnego MCR4, zaprojektowanego z myślą o zapewnieniu maksymalnej wydajności i oszczędności dla domów jednorodzinnych. Wybierz zintegrowane nowoczesne technologie oraz niezawodność wykonania.

Redakcja news Kotły De Dietrich w zajezdni MZK w Pabianicach

Kotły De Dietrich w zajezdni MZK w Pabianicach Kotły De Dietrich w zajezdni MZK w Pabianicach

Międzygminny Związek Komunikacyjny w Pabianicach od kilku miesięcy korzysta z nowego rozwiązania grzewczego. Wysłużone kotły węglowe zamieniono na kaskadę kotłów kondensacyjnych marki De Dietrich.

Międzygminny Związek Komunikacyjny w Pabianicach od kilku miesięcy korzysta z nowego rozwiązania grzewczego. Wysłużone kotły węglowe zamieniono na kaskadę kotłów kondensacyjnych marki De Dietrich.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.