Wytyczenie budynku na działce

Wytyczenie budynku na działce
Wytyczenie budynku na działce
Fot. www.pixabay.com

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie. Powierzamy ją geodecie z uprawnieniami. Dobrze przeprowadzone wytyczenie ułatwi pracę kierownikowi budowy i ekipie wykonawczej, czyli w praktyce sprawi, że roboty będą przebiegały szybko i zgodnie z planem.

Budynek musi stanąć na działce dokładnie w miejscu zatwierdzonym przez urząd zgodnie z projektem budowlanym. Geodeta wyznacza więc usytuowanie budynku względem granic, innych charakterystycznych elementów działki, otoczenia oraz zorientowania budynku względem stron świata i to właśnie on bierze na siebie odpowiedzialność, co powinien potwierdzić wpisem do dziennika budowy (przekazuje również szkic tyczenia).

Najpopularniejsze metody wytyczania budynków to metoda kołkowa i ław drutowych - charakteryzują się większą trwałością niż na przykład sypanie wapnem czy kopanie rowków. Niezależnie od tego, na jaką metodą się zdecydowaliśmy, geodeta na początku wyznacza punkty charakterystyczne. Mogą to być osie lub narożniki zewnętrzne budynku. To, ile punktów będzie potrzebnych uzależnione jest od skomplikowania kształtu fundamentów - minimum to cztery w każdym narożniku domu. Jeśli bryła jest bardziej rozbudowana, ich liczba wzrasta - pamiętajmy, że za każdy punkt musimy zapłacić. Oznaczenia powinny być trwałe i wytrzymać przynajmniej cały etap prac stanu surowego.

Wytyczenie budynku metodą kołkową

Jak wskazuje nazwa do wytyczania budynku używa się kołków (palików). Wbija się je w miejscach przecięcia osi głównych budynku lub w narożnikach zewnętrznych domu. Ich wysokość nie ma znaczenia. Następnie kołki przesuwa się poza zaplanowany wykop, poruszając się wzdłuż linii, które są przedłużeniem połączenie dwóch punktów głównych.

Zobacz też: Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?

Odległość, na jaką zostały przesunięte kołki koniecznie należy udokumentować, aby bez problemu odtworzyć ich pierwotne położenie. Podstawowym punktem odniesienia są dwa punkty główne, czyli repery. W przypadku wykonywania wykopów ręcznie przesunięcie nie musi być duże, jednak gdy prace przeprowadzane są mechaniczne, warto przesunąć kołki dalej, aby koparka mogła wjechać bez problemu i jej manewrowanie nie było utrudnione.  

Wytyczenie budynku metodą ław drutowych

Metoda ta jest dokładniejsza od kołkowej, jednak jest także droższa. Za pomocą linek lub drutów rozciągniętych między deskami przybitymi do wbitych w grunt palików wyznacza się krawędzie fundamentów lub osie budynku. Deski muszą być umieszczone na tym samym poziomie, aby w każdej chwili można było sprawdzić, czy wykop ma odpowiednią głębokość. Ustalenie wysokości ław należy do obowiązków kierownika budowy. Od planowanych wykopów ławy muszą być odsunięte na taką odległość, aby nie utrudniały np. przejazdu koparki czy składowania materiałów budowlanych. Ławy nie mogą być naruszone podczas trwania dalszych prac ani przez robotników, ani przez maszyny budowlane.

Sprawdzenie poprawności wytyczenia budynku

Aby nie mieć problemów, zorientowanie budynku względem stron świata, usytuowanie osi względem siebie i odległości od granic działki warto sprawdzić. Nie jest to zadanie trudne, o pomoc możemy poprosić również kierownika budowy czy wykonawcę. Zwróćmy także uwagę na  przekątne - sprawdźmy, czy nie są usytuowane prostopadłe i równoległe względem siebie. Ważne, aby kontrola została przeprowadzona przed rozpoczęciem wykopów pod fundamenty. 

Konsekwencje niewłaściwego wytyczenia budynku

Jeśli budynek został wytyczony niezgodnie z projektem i decyzją pozwolenia na budowę, to może oznaczać, że został również i tak wykonany. W konsekwencji być może będziemy musieli dostarczyć nowy projekt i uzyskać nową decyzję na budowę. W przypadku, gdy budynek został wzniesiony za blisko sąsiedniej działki, to jest to niestety niezgodne z obowiązującymi przepisami. W skrajnym przypadku może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni nawet do rozbiórki całego budynku.

[kołki, granice działki, pozwolenie na budowę, Prawo budowlane, projekt budowlany, materiały budowlane, budowa domu, geodeta, wytyczenie budynku]

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Płytki ceramiczne czy gres - co wybrać?

Z pozoru dwa materiały są do siebie podobne, ale problem tkwi w szczegółach i to właśnie one...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » OC kontraktowa i OC deliktowa - dlaczego warto?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Roboty budowlane muszą być wykonywane według zapisów w dokumentacji... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Oblicz grubość izolacji – szybko i łatwo »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Do obliczenia grubości izolacji niezbędne jest zdefiniowanie lub ustalenie temperatur...czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
  Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl