Wytyczenie budynku na działce

Wytyczenie budynku na działce
Wytyczenie budynku na działce
Fot. www.pixabay.com

Każda budowa domu rozpoczyna się od prac ziemnych i wykonania fundamentów. Jednak zanim to nastąpi, należy dokładnie wytyczyć miejsce, w którym ma stanąć budynek. Nie możemy pracy tej wykonać samodzielnie. Powierzamy ją geodecie z uprawnieniami. Dobrze przeprowadzone wytyczenie ułatwi pracę kierownikowi budowy i ekipie wykonawczej, czyli w praktyce sprawi, że roboty będą przebiegały szybko i zgodnie z planem.

Budynek musi stanąć na działce dokładnie w miejscu zatwierdzonym przez urząd zgodnie z projektem budowlanym. Geodeta wyznacza więc usytuowanie budynku względem granic, innych charakterystycznych elementów działki, otoczenia oraz zorientowania budynku względem stron świata i to właśnie on bierze na siebie odpowiedzialność, co powinien potwierdzić wpisem do dziennika budowy (przekazuje również szkic tyczenia).

Najpopularniejsze metody wytyczania budynków to metoda kołkowa i ław drutowych - charakteryzują się większą trwałością niż na przykład sypanie wapnem czy kopanie rowków. Niezależnie od tego, na jaką metodą się zdecydowaliśmy, geodeta na początku wyznacza punkty charakterystyczne. Mogą to być osie lub narożniki zewnętrzne budynku. To, ile punktów będzie potrzebnych uzależnione jest od skomplikowania kształtu fundamentów - minimum to cztery w każdym narożniku domu. Jeśli bryła jest bardziej rozbudowana, ich liczba wzrasta - pamiętajmy, że za każdy punkt musimy zapłacić. Oznaczenia powinny być trwałe i wytrzymać przynajmniej cały etap prac stanu surowego.

Wytyczenie budynku metodą kołkową

Jak wskazuje nazwa do wytyczania budynku używa się kołków (palików). Wbija się je w miejscach przecięcia osi głównych budynku lub w narożnikach zewnętrznych domu. Ich wysokość nie ma znaczenia. Następnie kołki przesuwa się poza zaplanowany wykop, poruszając się wzdłuż linii, które są przedłużeniem połączenie dwóch punktów głównych.

Zobacz też: Odległość budynku od granicy działki - co się zmieniło w przepisach?

Odległość, na jaką zostały przesunięte kołki koniecznie należy udokumentować, aby bez problemu odtworzyć ich pierwotne położenie. Podstawowym punktem odniesienia są dwa punkty główne, czyli repery. W przypadku wykonywania wykopów ręcznie przesunięcie nie musi być duże, jednak gdy prace przeprowadzane są mechaniczne, warto przesunąć kołki dalej, aby koparka mogła wjechać bez problemu i jej manewrowanie nie było utrudnione.  

Wytyczenie budynku metodą ław drutowych

Metoda ta jest dokładniejsza od kołkowej, jednak jest także droższa. Za pomocą linek lub drutów rozciągniętych między deskami przybitymi do wbitych w grunt palików wyznacza się krawędzie fundamentów lub osie budynku. Deski muszą być umieszczone na tym samym poziomie, aby w każdej chwili można było sprawdzić, czy wykop ma odpowiednią głębokość. Ustalenie wysokości ław należy do obowiązków kierownika budowy. Od planowanych wykopów ławy muszą być odsunięte na taką odległość, aby nie utrudniały np. przejazdu koparki czy składowania materiałów budowlanych. Ławy nie mogą być naruszone podczas trwania dalszych prac ani przez robotników, ani przez maszyny budowlane.

Sprawdzenie poprawności wytyczenia budynku

Aby nie mieć problemów, zorientowanie budynku względem stron świata, usytuowanie osi względem siebie i odległości od granic działki warto sprawdzić. Nie jest to zadanie trudne, o pomoc możemy poprosić również kierownika budowy czy wykonawcę. Zwróćmy także uwagę na  przekątne - sprawdźmy, czy nie są usytuowane prostopadłe i równoległe względem siebie. Ważne, aby kontrola została przeprowadzona przed rozpoczęciem wykopów pod fundamenty. 

Konsekwencje niewłaściwego wytyczenia budynku

Jeśli budynek został wytyczony niezgodnie z projektem i decyzją pozwolenia na budowę, to może oznaczać, że został również i tak wykonany. W konsekwencji być może będziemy musieli dostarczyć nowy projekt i uzyskać nową decyzję na budowę. W przypadku, gdy budynek został wzniesiony za blisko sąsiedniej działki, to jest to niestety niezgodne z obowiązującymi przepisami. W skrajnym przypadku może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni nawet do rozbiórki całego budynku.

[kołki, granice działki, pozwolenie na budowę, Prawo budowlane, projekt budowlany, materiały budowlane, budowa domu, geodeta, wytyczenie budynku]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Stone Master SA
Stone Master SA
Stone Master SA jest wiodącym producentem kamienia dekoracyjnego i elewacyjnego działającym na rynku polskim. Spółka ma za sobą...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl