EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Klimatyzacja w domu przydatna o każdej porze roku

Inteligentne urządzenia do chłodzenia i grzania pomieszczeń

Joanna Ryńska | 3/2023 | 2023-07-25
Klimatyzator zapewnia dopływ świeżego powietrza, fot. Viessmann

Klimatyzator zapewnia dopływ świeżego powietrza, fot. Viessmann

Klimatyzacja jest rozwiązaniem, które może być przydatne nie tylko w najgorętsze dni – może zapewniać także ogrzewanie, a nawet wymianę powietrza. Pozwala zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, ale też o jego właściwą jakość. Dostępne urządzenia mają coraz bardziej zaawansowane formy sterowania.

Zobacz także

ROTENSO Na co zwrócić uwagę podczas montażu klimatyzacji?

Na co zwrócić uwagę podczas montażu klimatyzacji? Na co zwrócić uwagę podczas montażu klimatyzacji?

Klienci wybierając, a instalatorzy polecając urządzenia i systemy do klimatyzacji, kierują się najczęściej parametrami technicznymi, dostępnością serwisu oraz opiniami innych użytkowników. Czy poza jakością,...

Klienci wybierając, a instalatorzy polecając urządzenia i systemy do klimatyzacji, kierują się najczęściej parametrami technicznymi, dostępnością serwisu oraz opiniami innych użytkowników. Czy poza jakością, ceną i designem coś jeszcze ma wpływ na satysfakcję z użytkowania klimatyzacji? Zdaniem ekspertów Rotenso niebagatelne znaczenie dla prawidłowego i bezawaryjnego działania systemu ma jakość montażu. Podpowiadamy jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów i cieszyć się przez wiele lat niezawodnie...

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Przygotuj się na upały – najwyższa pora na montaż klimatyzacji!

Przygotuj się na upały – najwyższa pora na montaż klimatyzacji! Przygotuj się na upały – najwyższa pora na montaż klimatyzacji!

Posiadanie klimatyzacji może okazać się prawdziwym wybawieniem w czasie upałów. Aby jednak móc z niej korzystać w upalne dni, warto już teraz wybrać urządzenie dopasowane do potrzeb i preferencji wszystkich...

Posiadanie klimatyzacji może okazać się prawdziwym wybawieniem w czasie upałów. Aby jednak móc z niej korzystać w upalne dni, warto już teraz wybrać urządzenie dopasowane do potrzeb i preferencji wszystkich domowników. Postaw na nowoczesną klimatyzację CLIM’UP SMART od De Dietrich.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

Ogrzewanie za pomocą klimatyzatora

Coraz większą popularność na rynku zyskują klimatyzatory z funkcją grzania, czyli pompy ciepła powietrze/powietrze. Układ chłodniczy tak rozumianej pompy ciepła składa się ze sprężarki i dwóch wymienników ciepła (w pomieszczeniu i na zewnątrz), które zmieniają swoją funkcję zależnie od pory roku – przejście między trybami grzania i chłodzenia (zmiana kierunku przepływu czynnika chłodniczego) realizowane jest przez zawór rewersyjny. O efektywności grzania decyduje m.in. precyzyjne sterowanie realizowane we współpracy z elektronicznym zaworem rozprężnym, zmienna prędkość obrotowa wentylatorów nadmuchowych oraz zastosowanie czynnika chłodniczego R32 (urządzenie nie musi mieć wysokiego napełnienia czynnikiem chłodniczym).

Czytaj też o: Nowoczesnych klimatyzatorach

Klimatyzator z funkcją grzania traktowany jest jako pompa ciepła powietrze/powietrze także z punktu widzenia programów dotacyjnych: „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” i „Ciepłe Mieszkanie”.

fot1 rynska panasonic vitoclima

Fot. Panasonic

Czystość powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu

Osoby zainteresowane klimatyzacją zwracają także coraz większą uwagę na zachowanie odpowiedniego klimatu wewnątrz pomieszczeń – chodzi nie tylko o temperaturę i wilgotność, ale też o jakość (skład) powietrza.

W urządzeniach klimatyzacyjnych, oprócz typowych filtrów przeciwpyłowych, można znaleźć też filtry usuwające związki organiczne (wśród nich dym papierosowy, formaldehyd czy ksylen, emitowane przez niektóre wykładziny lub powłoki malarskie czy benzo(a)piren – jeden z najgroźniejszych składników smogu) – filtry z węglem aktywnym (nawet 90% skuteczności), filtry katalityczne (najbardziej znane są filtry fotokatalityczne z dwutlenkiem tytanu).

Z punktu widzenia ochrony zdrowia i zapobiegania alergii i astmie, ważne jest także usuwanie zanieczyszczeń mikrobiologicznych (zarodników grzybów, wirusów, bakterii, roztoczy, ale także pyłków i sierści zwierzęcej) poprzez wysoko skuteczne filtry absolutne HEPA lub generatory zimnej plazmy. Jeden z producentów dysponuje testami swojego generatora plazmy – redukuje on nawet 99% wirusów, bakterii (np. gronkowiec złocisty czy pałeczka zapalenia płuc), grzybów i pleśni (np. kropidlaki) oraz roztoczy. Własności danego filtra można dodatkowo wzmocnić przez nasycenie jego włókien substancją bakteriostatyczną, najczęściej jonami srebra czy katechiną. Rolę utleniaczy mogą pełnić także substancje opatentowane przez producenta. Ważne dla zachowania higieny i czystości, tym razem samego urządzenia klimatyzacyjnego, które nie powinno być źródłem wtórnych zanieczyszczeń, jest funkcja automatycznego czyszczenia. Cenną funkcją jest też tzw. inteligentna diagnostyka filtrów. Jeśli na powierzchni filtra odłoży się zbyt wiele zanieczyszczeń, mogą być one wtórnie nawiewane do pomieszczenia na skutek przebicia bariery filtracyjnej. Niektóre klimatyzatory mają wskaźnik zanieczyszczenia filtrów zatrzymujących zanieczyszczenia pyłowe (w tym drobne pyły zawieszone, tzw. PM) – dla określonej wartości zanieczyszczeń klimatyzator przypomina o konieczności czyszczenia/wymiany filtra.

fot2 rynska etherea 1 2

Fot. Panasonic

Klimatyzatory z funkcją Fresh

Nowy trend instalacyjny, który rozpoczął się pod koniec 2020 r. i wzmocnił się rok temu, to klimatyzatory typu split z funkcją wentylacji, zwaną także funkcją świeżego powietrza (Fresh, Fresh Air). Klasyczne klimatyzatory split pracują wyłącznie na powietrzu obiegowym, już obecnym w pomieszczeniu (pomieszczenie wymaga więc odrębnej wentylacji).

Dostawcy klimatyzatorów split zaczynają wprowadzać do swojej oferty klimatyzatory z funkcją doprowadzenia powietrza zewnętrznego, zintegrowaną z urządzeniem. Przepływ powietrza świeżego może wynosić nawet do 60 m3/godz. (dane dla wersji Premium jednego z producentów). Wymaga to dodatkowych podzespołów klimatyzatora, takich jak przewód powietrza świeżego, filtr powietrza świeżego, wentylator odśrodkowy z regulacją prędkości obrotowej oraz rozwiązania zapewniające łagodny, niepowodujący przeciągów nawiew strumienia świeżego powietrza.

Powietrze zewnętrzne do jednostki wewnętrznej doprowadzane jest przez przewód powietrza świeżego o małej średnicy, przystosowany do przejścia przez ścianę i wyprowadzenia na zewnątrz – przez ten sam przepust co przewody chłodnicze i odprowadzanie skroplin, albo przez niewielki otwór przepustowy przeznaczony specjalnie dla tego przewodu.

Nawiew powietrza świeżego zwykle nie pracuje w trybie ciągłym. Może zostać uruchomiony ręcznie przez użytkownika, np. na podstawie wskazań czujnika zawartości dwutlenku węgla w pomieszczeniu.

W niektórych rozwiązaniach urządzeń dostępne jest też automatyczne uruchomienie nawiewu świeżego powietrza, regulowane przez sygnał z czujnika obecności osób w pomieszczeniu lub z czujnika zawartości dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Przy zastosowaniu klimatyzatora z taką funkcją niezbędne jest zapewnienie prawidłowej naturalnej wentylacji wywiewnej z obsługiwanych pomieszczeń.

Wygoda i nowoczesność, czyli sterowanie klimatyzacją domową

fot3 rynska sch

Fot. Hisense

Sterowanie klimatyzacją daje możliwość regulowania jego pracy przez użytkownika – zmianę temperatury, wybór trybu pracy (chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja) czy programowanie czasowe (np. definiowanie tygodniowych planów pracy z wyjątkami w skali roku).

Wiele możliwości oferują sterowniki (np. naścienne przewodowe), można np. ustawić funkcję sleep (cichsza praca, wyłączenie wyświetlacza, wyłączenie klimatyzatora po określonym czasie), ustawienie czujnika temperatury (klimatyzator reaguje na temperaturę z konkretnego miejsca, np. położenia pilota) czy reagowanie na sygnały z czujnika ruchu (przykładowo w trybie grzania podczas nieobecności osób w pomieszczeniu klimatyzator utrzymuje temperaturę minimalną, a w trybie chłodzenia, podczas nieobecności użytkowników, urządzenie przechodzi w tryb czuwania).

Wielu producentów oferuje także rozbudowane aplikacje mobilne, za pomocą których można sterować z dowolnego miejsca na świecie urządzeniem wyposażonym w fabrycznie wbudowany (lub dodany) moduł Wi-Fi.

Wśród nowinek technicznych w zakresie sterowania pojawiają się rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją (AI – Artificial Intelligence) oraz internetem rzeczy (IoT – Internet of Things). Analizując bieżące warunki, AI automatycznie ustawia pracę urządzenia, nie tylko niezauważalnie zapewniając komfort, ale też optymalizując zużycie energii.

Jednym z trendów jest sterowanie za pomocą asystentów głosowych, takich jak Siri (Apple), Google Assistant (Google), Alexa (Amazon) czy Bixby (Samsung). Użytkownik łączy się ze sterownikiem przez Internet, np. przez komputer, aplikację albo tzw. inteligentny głośnik, i może wydawać mu proste komendy głosowe, np. dotyczące temperatury w różnych strefach domu.

Na rynku pojawiają się inteligentne sterowniki klimatyzacji, które pozwalają nie tyle ustawiać temperaturę, ile powiedzieć urządzeniu, że jest za gorąco, za zimno lub za mało komfortowo. Sztuczna inteligencja uczy się, jak różne czynniki wpływają na komfort użytkownika.

Czynniki chłodnicze – prawo UE i możliwe zmiany

Rynek klimatyzatorów rozwija się bardzo dynamicznie, przynosząc coraz to nowe wzornictwo, pułapy energooszczędności, ciekawe funkcje czy zaawansowaną inteligencję.

Od strony technicznej największy wpływ na rozwój rynku mają, niewidoczne dla użytkowników, czynniki chłodnicze (czyli płyny robocze odpowiadające za przemiany cieplne w urządzeniach chłodniczych). Ich zastosowanie, także w klimatyzatorach, regulowane jest przez legislację Unii Europejskiej, rozporządzenie nr 517/2014. Zgodnie z jej zapisami, od początku 2025 r. zabronione będzie stosowanie w urządzeniach wprowadzanych na rynek UE (produkowanych lub importowanych spoza UE) czynników chłodniczych o potencjale efektu cieplarnianego GWP >750. Najpowszechniejszy obecnie czynnik chłodniczy, R32, spełnia ten warunek – jego wartość GWP = 675. Jednocześnie UE pracuje nad dalszym zaostrzeniem tych przepisów.

Jeszcze nieobowiązujący nowy zapis mówi, że od 1 stycznia 2027 r. mają pojawić się kolejne ograniczenia. GWP czynnika chłodniczego w przypadku mniejszych klimatyzatorów (do 12 kW mocy chłodniczej) nie będzie mógł być wyższy niż 150. Do większych urządzeń (od 12 kW mocy chłodniczej) będzie można stosować czynnik chłodniczy o GWP nie wyższym niż 750. Choć losy tego zapisu nadal się ważą (dyskutowany jest m.in. termin wejścia w życie tego wymogu), na rynku można spodziewać się stopniowego pojawiania się urządzeń na dwa czynniki chłodnicze: R290 o GWP = 3 (propan, obecnie używany w monoblokowych pompach ciepła) oraz R454C o GWP = 146 (obecnie stosowany przez jednego producenta pomp ciepła i testowany przez pierwszych producentów klimatyzatorów).

Oba te rozwiązania mają swoje ograniczenia, ale ze względu na ich niski wskaźnik GWP niewykluczone, że w kolejnych latach prace nad takimi urządzeniami podejmą inni producenci. Ważne jest natomiast to, że nawet jeśli powyższy przepis wejdzie w życie, nie będzie zakazu ani posiadania, ani serwisowania już istniejących i zamontowanych urządzeń na czynnik R32! Takie urządzenia będą mogły funkcjonować w miejscu swojego zamontowania aż do tzw. technicznej śmierci.

Według raportu niemieckiej agencji GIZ przejście na wysokoefektywne klimatyzatory oparte na propanie w skali 50% udziału w rynku, do 2050 r. pozwoliłoby na ograniczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych o 25%! Jednocześnie problemem związanym z propanem jest palność tego czynnika (jeśli uwolni się z urządzenia), co będzie wymagało odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych.

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Redakcja Domowe biuro na poddaszu

Domowe biuro na poddaszu Domowe biuro na poddaszu

Właściciele domu w holenderskim Roosendaal postanowili zaadaptować nieużywane poddasze. Ponieważ jeden z właścicieli jest architektem, wiedzieli dokładnie, czego potrzebują i jaki efekt chcą osiągnąć....

Właściciele domu w holenderskim Roosendaal postanowili zaadaptować nieużywane poddasze. Ponieważ jeden z właścicieli jest architektem, wiedzieli dokładnie, czego potrzebują i jaki efekt chcą osiągnąć. Teraz zmodernizowane poddasze jest wykorzystywane jako domowe biuro.

Expondo Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie pomieszczenia?

Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie pomieszczenia? Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie pomieszczenia?

Ozonowanie to technologia służąca do oczyszczania i dezynfekcji. Wykorzystywana jest w placówkach medycznych, na basenach czy w przedszkolach.

Ozonowanie to technologia służąca do oczyszczania i dezynfekcji. Wykorzystywana jest w placówkach medycznych, na basenach czy w przedszkolach.

Dom bez wilgoci – wpływ suchego powietrza na zdrowie i komfort mieszkańców

Dom bez wilgoci – wpływ suchego powietrza na zdrowie i komfort mieszkańców Dom bez wilgoci – wpływ suchego powietrza na zdrowie i komfort mieszkańców

Posiadanie suchego i zdrowego domu to marzenie każdego z nas. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Nadmierna...

Posiadanie suchego i zdrowego domu to marzenie każdego z nas. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Nadmierna wilgotność w domu może prowadzić do poważnych problemów, takich jak rozwój pleśni, nieprzyjemne zapachy, problemy z układem oddechowym oraz uszkodzenia strukturalne budynku.

Wiktor Janecki Nowoczesne klimatyzatory

Nowoczesne klimatyzatory Nowoczesne klimatyzatory

W ofertach producentów można znaleźć urządzenia o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek wewnętrznych....

W ofertach producentów można znaleźć urządzenia o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek wewnętrznych. Oferowane są głównie urządzenia inwerterowe o wysokich wskaźnikach efektywności energetycznej dla chłodzenia i grzania.

Redakcja Aranżacja sypialni na strychu

Aranżacja sypialni na strychu Aranżacja sypialni na strychu

W prezentowanym domu, znajdującym się w Holandii, przestrzeń pod samym dachem została przekształcona w stylową sypialnię. Tam, gdzie kiedyś był ciemny strych z małym świetlikiem, teraz znajduje się piękny,...

W prezentowanym domu, znajdującym się w Holandii, przestrzeń pod samym dachem została przekształcona w stylową sypialnię. Tam, gdzie kiedyś był ciemny strych z małym świetlikiem, teraz znajduje się piękny, pełen naturalnego światła pokój sypialny. Nowe życie w poddasze tchnęły cztery okna dachowe FAKRO.

Redakcja news Zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN – Premiery Lindab 2021

Zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN – Premiery Lindab 2021 Zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN – Premiery Lindab 2021

W ramach cyklu „Premiery Lindab 2021” firma Lindab prezentuje nowy produkt – zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN można zainstalować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i usługowych....

W ramach cyklu „Premiery Lindab 2021” firma Lindab prezentuje nowy produkt – zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN można zainstalować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i usługowych. Głównym zadaniem Lindab Penny QN jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza oraz odprowadzenie „zużytego” powietrza do/z pomieszczeń.

Redakcja news Standard Lindab – najwyższy wyznacznik jakości zgodny z normami

Standard Lindab – najwyższy wyznacznik jakości zgodny z normami Standard Lindab – najwyższy wyznacznik jakości zgodny z normami

Firma Lindab opublikowała nowy cykl artykułów eksperckich, skierowany głównie do projektantów, inwestorów, generalnych wykonawców oraz instalatorów, a także do studentów i uczniów szkół technicznych.

Firma Lindab opublikowała nowy cykl artykułów eksperckich, skierowany głównie do projektantów, inwestorów, generalnych wykonawców oraz instalatorów, a także do studentów i uczniów szkół technicznych.

Redakcja news Akcja Bezpieczna Klimatyzacja

Akcja Bezpieczna Klimatyzacja Akcja Bezpieczna Klimatyzacja

Firma AIRCON – dystrybutor klimatyzatorów marki MDV – ogłosiła kampanię pt. „Akcja Bezpieczna Klimatyzacja”. Wszystko po to, by klienci nie musieli odkładać osiągnięcia wyczekiwanego komfortu w pomieszczeniu...

Firma AIRCON – dystrybutor klimatyzatorów marki MDV – ogłosiła kampanię pt. „Akcja Bezpieczna Klimatyzacja”. Wszystko po to, by klienci nie musieli odkładać osiągnięcia wyczekiwanego komfortu w pomieszczeniu na „lepszy czas”.

Redakcja news Jonizator i filtr HEPA w jednym urządzeniu

Jonizator i filtr HEPA w jednym urządzeniu Jonizator i filtr HEPA w jednym urządzeniu

Klimatyzacja zadba już nie tylko o komfort w pomieszczeniu, ale też o nasze zdrowie, dzięki połączeniu funkcji grzania i chłodzenia z jonizatorem i filtrem HEPA. Co najważniejsze – urządzenie nie traci...

Klimatyzacja zadba już nie tylko o komfort w pomieszczeniu, ale też o nasze zdrowie, dzięki połączeniu funkcji grzania i chłodzenia z jonizatorem i filtrem HEPA. Co najważniejsze – urządzenie nie traci przy tym na swojej funkcjonalności, jego pierwotne przeznaczenie pozostaje bez zmian.

Redakcja news Pokój ucznia - jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i zabawy

Pokój ucznia - jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i zabawy Pokój ucznia - jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i zabawy

Aranżując przestrzeń dla ucznia, pamiętajmy, że ważne są zarówno rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, jak i zdrowy klimat wewnętrzny. Niewielu rodziców ma świadomość, jak duży ma on wpływ na efektywne...

Aranżując przestrzeń dla ucznia, pamiętajmy, że ważne są zarówno rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, jak i zdrowy klimat wewnętrzny. Niewielu rodziców ma świadomość, jak duży ma on wpływ na efektywne przyswajanie wiedzy, a także ograniczenie zachorowalności oraz ogólne samopoczuciu młodego człowieka. Na co warto zwrócić uwagę w pokoju ucznia?

Redakcja news VELUX wśród 10 firm najbardziej odpowiedzialnych społecznie

VELUX wśród 10 firm najbardziej odpowiedzialnych społecznie VELUX wśród 10 firm najbardziej odpowiedzialnych społecznie

W połowie czerwca, podczas gali w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ogłoszono wyniki XIII Rankingu Odpowiedzialnych Firm (ROF), w którym wyróżnia się przedsiębiorstwa z dobrze rozwiniętym systemem...

W połowie czerwca, podczas gali w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ogłoszono wyniki XIII Rankingu Odpowiedzialnych Firm (ROF), w którym wyróżnia się przedsiębiorstwa z dobrze rozwiniętym systemem zarządzania odpowiedzialnością społeczną. Grupa VELUX znalazła się w gronie 10 najlepiej ocenianych pod tym kątem firm.

Dariusz Pilitowski Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca)...

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca) oraz izolowanie termiczne rur instalacji grzewczych.

Joanna Ryńska Rekuperacja dla początkujących

Rekuperacja dla początkujących Rekuperacja dla początkujących

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych)...

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych) zapewni pewność pracy całego systemu.

Redakcja Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy?

Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy? Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy?

W razie uszkodzenia szyby czy kłopotów z zawiasami nie trzeba montować nowego okna dachowego. Te elementy można wymienić, korzystając z usługi wykwalifikowanego montera.

W razie uszkodzenia szyby czy kłopotów z zawiasami nie trzeba montować nowego okna dachowego. Te elementy można wymienić, korzystając z usługi wykwalifikowanego montera.

Redakcja Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego...

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego ogrzewania i odprowadzania spalin oraz braku kontroli kominiarskiej. Jak się chronić przed niebezpiecznym tlenkiem węgla?

Redakcja Zdrowy dom w pięciu krokach

Zdrowy dom w pięciu krokach Zdrowy dom w pięciu krokach

Już wkrótce, 1 października, będziemy obchodzić Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Wśród kluczowych wyzwań związanych z naszymi domami są te dotyczące dobrych warunków panujących we wnętrzach, które wpływają...

Już wkrótce, 1 października, będziemy obchodzić Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Wśród kluczowych wyzwań związanych z naszymi domami są te dotyczące dobrych warunków panujących we wnętrzach, które wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i energię życiową. Jak wynika z raportu "Barometr zdrowych domów" przeprowadzonego na zlecenie Grupy VELUX, droga do zdrowego domu wymaga działań, które można ująć w 5 krokach.

Tomasz Trusewicz Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Redakcja Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki...

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki powietrza.

Redakcja Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Rekuperatory w domach jednorodzinnych Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na...

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na ogrzewanie oraz zapewnić w pomieszczeniach czyste i zdrowe powietrze, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Montaż samych wentylatorów jest tani, ale nie daje oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie central nawiewno -wywiewnych z odzyskiem...

Tomasz Trusewicz Wentylacja łazienki

Wentylacja łazienki Wentylacja łazienki

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego...

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego powietrza z pokoi.

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Waldemar Joniec Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza,...

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu i możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.