EkspertBudowlany.pl

Nowoczesne klimatyzatory

Wiktor Janecki | 2022-07-27
Czym wyróżniają się nowoczesne klimatyzatory? fot. Panasonic

Czym wyróżniają się nowoczesne klimatyzatory? fot. Panasonic

W ofertach producentów można znaleźć urządzenia o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek wewnętrznych. Oferowane są głównie urządzenia inwerterowe o wysokich wskaźnikach efektywności energetycznej dla chłodzenia i grzania.

Zobacz także

Redakcja Czyste powietrze w domu

Czyste powietrze w domu Czyste powietrze w domu

Smog stał się zmorą naszych czasów. Co zrobić, aby nie wpuścić do własnego domu zanieczyszczonego powietrza? Warto zadbać o dobry mikroklimat we wnętrzach, w czym pomocne będą wysokiej klasy oczyszczacze...

Smog stał się zmorą naszych czasów. Co zrobić, aby nie wpuścić do własnego domu zanieczyszczonego powietrza? Warto zadbać o dobry mikroklimat we wnętrzach, w czym pomocne będą wysokiej klasy oczyszczacze powietrza, które mogą pracować przez cały rok. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model.

Osłony okienne – czy są lepsze niż klimatyzator?

Osłony okienne – czy są lepsze niż klimatyzator? Osłony okienne – czy są lepsze niż klimatyzator?

Początek wiosny nie rozpieszczał nas co prawda słoneczną aurą, lecz już teraz przyszło lato, a wraz z nim upalne dni. Spragnieni słońca z pewnością będziemy się cieszyć z jego obecności w naszych domach,...

Początek wiosny nie rozpieszczał nas co prawda słoneczną aurą, lecz już teraz przyszło lato, a wraz z nim upalne dni. Spragnieni słońca z pewnością będziemy się cieszyć z jego obecności w naszych domach, lecz nadmiernie nagrzane, gorące pomieszczenia nie zapewnią komfortu domownikom, zwłaszcza korzystającym z użytkowego poddasza. Jak zatem stworzyć odpowiedni mikroklimat wnętrza? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.

Redakcja news Klimatyzator Etherea w kolorze grafitowym

Klimatyzator Etherea w kolorze grafitowym Klimatyzator Etherea w kolorze grafitowym

Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadza do oferty klimatyzatorów Etherea, wspomaganych technologią nanoe™ X, stylowe urządzenia w kolorze grafitowym, dostępne w wydajnościach od 2kW do 3,5kW.

Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadza do oferty klimatyzatorów Etherea, wspomaganych technologią nanoe™ X, stylowe urządzenia w kolorze grafitowym, dostępne w wydajnościach od 2kW do 3,5kW.

Sprawność sezonowa to ważna informacja o rzeczywistej efektywności energetycznej klimatyzatorów w funkcji ogrzewania i chłodzenia w ciągu całego roku. To nie tylko informacja o kosztach eksploatacyjnych, ale i wpływie systemu na środowisko naturalne.

Wskaźniki SEER i SCOP informują o rzeczywistym zużyciu energii elektrycznej przez klimatyzator i efektywności tego zużycia. Na ilość zużywanej energii wpływa wiele czynników, w tym wahania temperatury i czas pozostawania urządzenia w gotowości. Z tego powodu ważna jest także automatyka z funkcjami pozwalającymi na oszczędną eksploatację. Ale wiele zależy również od preferencji użytkownika i jego wiedzy o działaniu oraz funkcjach pozwalających uzyskiwać nie tylko wysoki komfort, ale i oszczędną pracę.

Co potrafią klimatyzatory? Inteligencja i sterowanie

Do niedawna zupełnie wystarczało ręczne regulowanie parametrów pracy przez użytkownika. Ale wraz z rozwojem internetu i aplikacji mobilnych użytkownicy zyskują coraz nowsze funkcje, a wiele z nich może działać automatycznie, na podstawie danych z klimatyzowanego pomieszczenia. Są to m.in. plany pracy oraz sterowanie większą liczbą urządzeń wewnętrznych w zależności od zmieniających się warunków w różnych pomieszczeniach. Co więcej, możliwy jest zdalny dostęp do danych i funkcji.

Czy wiesz: Dlaczego ocieplenie domu chroni przed upałem?

fot1 klimatyzatory
Fot. Panasonic

Rosną też możliwości klimatyzatorów w ramach internetu rzeczy (IoT – Internet of Things). Technologia ta ma z czasem czuwać nad wieloma urządzeniami zasilanymi elektrycznie. IoT to także „asystenci głosowi” w pilotach i smartfonach, wykonujący dyktowane przez użytkownika polecenia.

W budynkach komercyjnych urządzenia klimatyzacyjne łączy się w systemach BMS (Building Management System). Na rynku dostępne są na przykład klimatyzatory, które mają funkcję „pełnego automatycznego komfortu”. Pozwala ona na automatyczną optymalizację różnych trybów pracy po analizie warunków panujących w pomieszczeniu oraz zapisanych w chmurze wzorców użytkowania, tak aby były one zgodne także z upodobaniami użytkowników.

Funkcje typu „podążaj za mną” czy „jestem tutaj” to czujnik temperatury wbudowany w pilocie bezprzewodowym – umożliwia zwiększenie komfortu, gdyż temperatura jest mierzona w miejscu, w którym znajduje się użytkownik lub chce takie miejsce wyznaczyć. Na podstawie tej informacji klimatyzator uruchomi się w trybie pracy odpowiednim dla temperatury wskazanej dla miejsca, w którym znajduje się pilot, a nie temperatury panującej pod sufitem.

Dokładne dopasowanie temperatury do otoczenia zwiększa komfort użytkowania i oszczędza energię. Funkcje te pozwalają także dostosować kierunek nawiewu za pomocą pilota, tak aby unikać bezpośredniego podmuchu zimnego powietrza na użytkownika.

Czujniki umożliwiają oszczędność energii elektrycznej i jednoczesne zwiększenie komfortu. Na przykład czujnik wykrywa obecność człowieka, monitoruje jego ruchy i sprawia, by nawiew powietrza nie odbywał się bezpośrednio na użytkownika bądź nie podążał za nim. Jeśli czujnik wykryje nieobecność człowieka w pomieszczeniu, klimatyzator automatycznie przejdzie w stan spoczynku i zaoszczędzi energię.

Kolejne ważne funkcje w codziennym użytkowaniu to nawiew 3D, 4D czy 360°. O ile rozprowadzenie powietrza w różnych kierunkach nie jest niczym nadzwyczajnym w urządzeniach kasetonowych, o tyle w klasycznych klimatyzatorach ściennych nawiew w czterech kierunkach nie jest standardem. Przykładowo w urządzeniach ściennych nawiew można regulować za pomocą żaluzji tak, że strumień nie tylko wydostaje się wprost, ale i na boki, co pozwala zwiększyć komfort cieplny w pomieszczeniu.

fot2 klimatyzatory
Fot. Bosch

Oferowane są też żaluzje z mikrootworami, zapewniające bardzo szerokie, równomierne i delikatne rozprowadzenie schłodzonego powietrza. Zmieniają się także możliwości regulacji strumienia nawiewanego powietrza – o ile wcześniej standardem była regulacja 3–4-stopniowa, obecnie do wyboru jest nawet siedem stopni prędkości wentylatora.

Duży postęp widać w funkcjach standby – w tym trybie klimatyzator zużywa tylko 1 W energii, a są nawet takie, które do „przeżycia” w uśpieniu potrzebują zaledwie 0,3 W.

Sporo zmienia się również w zakresie hałasu – urządzenia w trybie cichym potrafią zejść do 15–20 dB(A). W wielu miejscach znaczenie ma hałas, jaki generują jednostki zewnętrzne – przepisy są tu nieubłagane i oferowane urządzenia dobrze radzą sobie z tymi wymaganiami.

Jakość powietrza we wnętrzach

Początkowo klimatyzatory miały tylko schładzać, potem także podgrzewać powietrze, a obecnie mają również pomagać w utrzymaniu jakości powietrza wewnętrznego, choć same nie dostarczają świeżego powierza i pracują tylko na powietrzu wewnętrznym. Urządzenia kasetonowe mogą mieć w opcji możliwość doprowadzenia świeżego powietrza.

Producenci klimatyzatorów od lat wprowadzali różne rozwiązania w zakresie polepszenia jakości powietrza wewnętrznego, ale ostanie lata przyspieszyły te działania. O ile wcześniej skupiano się na tym, by klimatyzator nie był wtórnym źródłem zanieczyszczenia powietrza oraz na filtrach przeciwpyłkowych i wychwytywaniu związków organicznych (np. z dymu papierosowego, formaldehydu z mebli czy benzo(a)pirenu ze smogu), o tyle pandemia przyspieszyła wdrażanie technologii eliminujących z powietrza wirusy i bakterie.

Tym samym w klimatyzatorach przybyło wiele nowych rozwiązań do filtracji i uzdatniania powietrza. Stosowane od lat filtry z węglem aktywnym absorbują lotne zanieczyszczenia organiczne (nawet do 90%).

Filtry katalityczne także są skuteczne w usuwaniu lotnych związków organicznych dzięki reakcji chemicznej wywoływanej przez katalizator. Filtry fotokatalityczne wiążą również zanieczyszczenia mikrobiologiczne, takie jak zarodniki grzybów, wirusy, bakterie, roztocza, pyłki.

Z kolei filtry plazmowe (jonizacyjne) powodują mikrowyładowania elektryczne, dzięki czemu powstają reakcje neutralizujące zarodniki grzybów, bakterie i wirusy. Takie filtry potrafią zredukować liczbę wirusów i bakterii o 99%. Filtry HEPA, określane też jako absolutne, zatrzymują nie mniej niż 99,97% cząstek o wielkości 0,3 µm, czyli także wirusy oraz bakterie i pyły.

Aby wymiennik i filtry nie były źródłem wtórnego zanieczyszczenia, stosuje się różne rozwiązania, zwłaszcza automatyczne osuszanie wymiennika, tak aby nie powstawały warunki sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów pleśniowych w wilgotnym środowisku.

Funkcja dezynfekcji temperaturowej polega na podgrzaniu wymiennika ciepła do wysokiej temperatury, na przykład 56°C przez 30 minut. Dezynfekcja ciepłem jest skuteczna w zwalczaniu zanieczyszczeń, które mogą osiadać na powierzchni wymiennika ciepła. Utrzymanie wysokiej temperatury przez ponad pół godziny stwarza zabójcze warunki dla bakterii i wirusów.

Z kolei technologia automatycznego zamrażania, a następnie szybkiego rozmrażania wymiennika pozwala usunąć z jego powierzchni osiadły kurz, który może ułatwiać rozwój pleśni, a ta powodować nieprzyjemne zapachy.

Stosowana jest też sterylizacja przepływającego przez klimatyzator powietrza lampą naświetlającą promieniami UV-C. Jest ona bezpieczna dla zdrowia człowieka, ponieważ promienie nie wydostają się poza urządzenie.

Z kolei antybakteryjne powłoki z nanocząsteczkami srebra nałożone na komponenty kanału cyrkulacji powietrza w urządzeniu zapobiegają rozwojowi pleśni i bakterii. Bakterie w kontakcie z jonami srebra są niszczone i zahamowany jest ich dalszy rozwój. Jony srebra mają właściwości higieniczne i antyseptyczne, dlatego zaaplikowane na powierzchnię komponentów klimatyzatora tworzą skuteczną powłokę antybakteryjną.

Wykorzystuje się także autodiagnostykę filtrów – ich stan oceniany jest na przykład na podstawie oporów przepływu powietrza. Ponadto konstrukcje są tak zmieniane, aby serwisowanie i czyszczenie filtrów było łatwe i wygodne.

Dostępne są rozwiązania wykorzystujące wskazania czujnika laserowego do informacji o aktualnym stanie czystości powietrza wewnętrznego – w razie potrzeby system automatycznie uruchamia klimatyzator i wbudowany w nim oczyszczacz powietrza z filtrem elektrostatycznym.

fot3 klimatyzatory
Fot. Bosch

Czynniki chłodnicze

Wymagania względem obniżania GWP (Global Warming Potential, potencjał tworzenia globalnego ocieplenia) są coraz bardziej restrykcyjne. Od 2025 roku w nowych klimatyzatorach typu split o pojemności czynnika chłodniczego poniżej 3 kg HFC trzeba będzie stosować związki o GWP poniżej 750.

Proces wycofywania czynników chłodniczych wpływających na ocieplenie klimatu trwa już ponad 10 lat. Perspektywy wyznaczane przez prawo i technikę to stopniowe odchodzenie od czynników syntetycznych na rzecz naturalnych, tam gdzie jest to możliwe technicznie i zasadne ekonomicznie, tak aby powodowały one jak najmniejszy wpływ na środowisko.

W klimatyzatorach split i pompach ciepła, ale też agregatach oraz meblach chłodniczych stosowany jest obecnie głównie czynnik R32. To difluorometan – czynnik jednorodny oraz składnik mieszanin HFC. Ma on wskaźnik GWP 675 i wymaga mniejszego napełnienia (od 15 do nawet 30%) niż popularny do niedawna R410A dla urządzenia o tej samej wydajności chłodniczej. Nie jest mieszaniną i może być ładowany zarówno w stanie ciekłym, jak i gazowym, co jest zaletą podczas eksploatacji. Ma też niski stopień palności A2L, a jego dolna granica palności wynosi ponad 3,5% objętości czynnika w powietrzu.

W praktyce oznacza to, że nawet spory wyciek z klimatyzatora nie powinien powodować zagrożenia, niemniej producenci zalecają uwzględnienie odpowiednich środków ostrożności, na przykład odpowiednią wielkość pomieszczenia, w którym będzie działać klimatyzator, i jego wentylację, a zwłaszcza zachowanie szczególnej ostrożności podczas prac elektrycznych i napraw, w tym podczas lutowania.

Docelowo czynniki chłodnicze mają być naturalne i o GWP równym 1, jak niektóre hydrofluoroolefiny (HFO). Naturalne czynniki to także m.in. CO2 (R744) oraz propan (R290). Propan to jednak gaz palny i wybuchowy, przez co koniecznie jest spełnienie szczególnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ograniczenia wielkości napełniania. Testowane są też nowe mieszaniny czynników o niskim GWP i niskiej palności.

Wzornictwo

Na tym polu producenci konkurują szczególnie intensywnie. I nic dziwnego, wszak to głównie wygląd jednostki wewnętrznej wpływa na ocenę lub uznanie dla danej instalacji, a nie to, jak i gdzie prowadzone są przewody.

Wygląd i możliwość wkomponowania w istniejący wystrój pomieszczenia jednostki wewnętrznej, w tym kasetonowej, ma ogromne znaczenie. Propozycji do wybory jest bardzo wiele. Klimatyzatory można już nawet pokryć materiałem tekstylnym umożliwiającym dowolną personalizację wykończenia, co pozwala na pełną integrację urządzeń z wystrojem każdego wnętrza. Rozwiązania takie doceniane są na konkursach wzornictwa, użytkownicy natomiast mają widzieć pełną harmonię wystroju wnętrz i czuć się w nich komfortowo.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Pokój ucznia - jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i zabawy

Pokój ucznia - jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i zabawy Pokój ucznia - jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i zabawy

Aranżując przestrzeń dla ucznia, pamiętajmy, że ważne są zarówno rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, jak i zdrowy klimat wewnętrzny. Niewielu rodziców ma świadomość, jak duży ma on wpływ na efektywne...

Aranżując przestrzeń dla ucznia, pamiętajmy, że ważne są zarówno rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, jak i zdrowy klimat wewnętrzny. Niewielu rodziców ma świadomość, jak duży ma on wpływ na efektywne przyswajanie wiedzy, a także ograniczenie zachorowalności oraz ogólne samopoczuciu młodego człowieka. Na co warto zwrócić uwagę w pokoju ucznia?

Redakcja news VELUX wśród 10 firm najbardziej odpowiedzialnych społecznie

VELUX wśród 10 firm najbardziej odpowiedzialnych społecznie VELUX wśród 10 firm najbardziej odpowiedzialnych społecznie

W połowie czerwca, podczas gali w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ogłoszono wyniki XIII Rankingu Odpowiedzialnych Firm (ROF), w którym wyróżnia się przedsiębiorstwa z dobrze rozwiniętym systemem...

W połowie czerwca, podczas gali w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ogłoszono wyniki XIII Rankingu Odpowiedzialnych Firm (ROF), w którym wyróżnia się przedsiębiorstwa z dobrze rozwiniętym systemem zarządzania odpowiedzialnością społeczną. Grupa VELUX znalazła się w gronie 10 najlepiej ocenianych pod tym kątem firm.

Dariusz Pilitowski Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca)...

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca) oraz izolowanie termiczne rur instalacji grzewczych.

Joanna Ryńska Rekuperacja dla początkujących - co warto o niej wiedzieć

Rekuperacja dla początkujących - co warto o niej wiedzieć Rekuperacja dla początkujących - co warto o niej wiedzieć

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych)...

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych) zapewni pewność pracy całego systemu.

Redakcja Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy?

Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy? Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy?

W razie uszkodzenia szyby czy kłopotów z zawiasami nie trzeba montować nowego okna dachowego. Te elementy można wymienić, korzystając z usługi wykwalifikowanego montera.

W razie uszkodzenia szyby czy kłopotów z zawiasami nie trzeba montować nowego okna dachowego. Te elementy można wymienić, korzystając z usługi wykwalifikowanego montera.

Redakcja Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego...

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego ogrzewania i odprowadzania spalin oraz braku kontroli kominiarskiej. Jak się chronić przed niebezpiecznym tlenkiem węgla?

Redakcja Zdrowy dom w pięciu krokach

Zdrowy dom w pięciu krokach Zdrowy dom w pięciu krokach

Już wkrótce, 1 października, będziemy obchodzić Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Wśród kluczowych wyzwań związanych z naszymi domami są te dotyczące dobrych warunków panujących we wnętrzach, które wpływają...

Już wkrótce, 1 października, będziemy obchodzić Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Wśród kluczowych wyzwań związanych z naszymi domami są te dotyczące dobrych warunków panujących we wnętrzach, które wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i energię życiową. Jak wynika z raportu "Barometr zdrowych domów" przeprowadzonego na zlecenie Grupy VELUX, droga do zdrowego domu wymaga działań, które można ująć w 5 krokach.

Tomasz Trusewicz Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Redakcja Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki...

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki powietrza.

Redakcja Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Rekuperatory w domach jednorodzinnych Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na...

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na ogrzewanie oraz zapewnić w pomieszczeniach czyste i zdrowe powietrze, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Montaż samych wentylatorów jest tani, ale nie daje oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie central nawiewno -wywiewnych z odzyskiem...

Tomasz Trusewicz Wentylacja łazienki

Wentylacja łazienki Wentylacja łazienki

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego...

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego powietrza z pokoi.

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Waldemar Joniec Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza,...

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu i możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Waldemar Joniec O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Redakcja Rodzaje kominków dachowych

Rodzaje kominków dachowych Rodzaje kominków dachowych

Kominy służą do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Istnieje kilka podstawowych typów, z których każdy ma inną funkcję, inne rozmiary, jest zbudowany z innych materiałów itp. Prezentujemy miniprzewodnik...

Kominy służą do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Istnieje kilka podstawowych typów, z których każdy ma inną funkcję, inne rozmiary, jest zbudowany z innych materiałów itp. Prezentujemy miniprzewodnik po kominkach dachowych.

Redakcja Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina?

Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina? Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina?

Komin to urządzenie lub zespół urządzeń służących do odprowadzenia gazów spalinowych z paleniska na zewnątrz pomieszczeń, w których dane urządzenia się znajdują. Zasada działania komina oparta jest na...

Komin to urządzenie lub zespół urządzeń służących do odprowadzenia gazów spalinowych z paleniska na zewnątrz pomieszczeń, w których dane urządzenia się znajdują. Zasada działania komina oparta jest na różnicy temperatur w kominie i na zewnątrz niego. Powstające ciepło w procesie spalania powoduje wzrost temperatury wewnątrz komina, co w efekcie wywołuje siłę wyporu słupa powietrza w kominie w stosunku do powietrza atmosferycznego.

Redakcja Jak prawidłowo wybrać komin

Jak prawidłowo wybrać komin Jak prawidłowo wybrać komin

Komin to wyrób budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Komin to wyrób budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Damian Żabicki Ceramiczne kominy systemowe

Ceramiczne kominy systemowe Ceramiczne kominy systemowe

Wybierając komin systemowy, można uwzględnić rozwiązanie ściśle dostosowane do konkretnego źródła ciepła. Odpowiednie produkty przeznaczone są do kotłów na paliwa stałe czy kondensacyjnych, gdzie różnice...

Wybierając komin systemowy, można uwzględnić rozwiązanie ściśle dostosowane do konkretnego źródła ciepła. Odpowiednie produkty przeznaczone są do kotłów na paliwa stałe czy kondensacyjnych, gdzie różnice występują zarówno w ilości, jak i składzie spalin. Wybierać można pomiędzy systemem ceramicznym, stalowym i z tworzyw sztucznych (atestowanych do kotłów kondensacyjnych).

Redakcja Jak się uchronić przed zgubnymi skutkami tlenku węgla

Jak się uchronić przed zgubnymi skutkami tlenku węgla Jak się uchronić przed zgubnymi skutkami tlenku węgla

W sezonie grzewczym co roku drastycznie wzrasta liczba zatruć tlenkiem węgla, także tych najtragiczniejszych – ze skutkiem śmiertelnym. Co zrobić, by się ustrzec przed tym niebezpieczeństwem?

W sezonie grzewczym co roku drastycznie wzrasta liczba zatruć tlenkiem węgla, także tych najtragiczniejszych – ze skutkiem śmiertelnym. Co zrobić, by się ustrzec przed tym niebezpieczeństwem?

Marta Stankiewicz Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu

Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu

Na czym polega rekuperacja? Wyjaśniamy, w jaki sposób zaprojektować systemy rekuperacji, aby zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza.

Na czym polega rekuperacja? Wyjaśniamy, w jaki sposób zaprojektować systemy rekuperacji, aby zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Wentylatory osiowe i promieniowe

Wentylatory osiowe i promieniowe Wentylatory osiowe i promieniowe

Przedstawiamy najważniejsze cechy wentylatorów kanałowych oraz osiowych ściennych.

Przedstawiamy najważniejsze cechy wentylatorów kanałowych oraz osiowych ściennych.

Redakcja Midea Blanc - nowa seria klimatyzatorów

Midea Blanc - nowa seria klimatyzatorów Midea Blanc - nowa seria klimatyzatorów

Seria klimatyzatorów BLANC to najnowsze w ofercie Midea urządzenia ścienne o wydajności chłodniczej od 2,6 do 7 kW. Sprawdzą się w mieszkaniach, domach i biurach.

Seria klimatyzatorów BLANC to najnowsze w ofercie Midea urządzenia ścienne o wydajności chłodniczej od 2,6 do 7 kW. Sprawdzą się w mieszkaniach, domach i biurach.

mgr inż. Katarzyna Rybka Jak wybrać pompę obiegową?

Jak wybrać pompę obiegową? Jak wybrać pompę obiegową?

Sercem każdej instalacji wodnej, zarówno grzewczej, jak i chłodniczej, jest pompa. Odpowiedni dobór oraz prawidłowa eksploatacja zapewnią jej długą żywotność. Jakie nowe pompy pojawiają się na rynku i...

Sercem każdej instalacji wodnej, zarówno grzewczej, jak i chłodniczej, jest pompa. Odpowiedni dobór oraz prawidłowa eksploatacja zapewnią jej długą żywotność. Jakie nowe pompy pojawiają się na rynku i jakie wymagania muszą spełniać?

Najnowsze produkty i technologie

Högert Technik Poziomnice laserowe Högert Technik

Poziomnice laserowe Högert Technik Poziomnice laserowe Högert Technik

Marka Högert Technik, dostarczająca na rynek narzędzi produkty w takich kategoriach, jak mechaniczne, budowlane, motoryzacyjne czy pneumatyczne, powiększyła swoją ofertę w zakresie urządzeń pomiarowych.

Marka Högert Technik, dostarczająca na rynek narzędzi produkty w takich kategoriach, jak mechaniczne, budowlane, motoryzacyjne czy pneumatyczne, powiększyła swoją ofertę w zakresie urządzeń pomiarowych.

MK Systemy Kominowe Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Komin do kotła na pellet – jaki wybrać? Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych....

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych. Dotyczy to również ogrzewania, dlatego popularność zyskują kotły na pellet. Jednak znajomość obchodzenia się z pelletem jest jeszcze niewielka, dlatego przygotowaliśmy kompendium pelletowej wiedzy.

FERRO Spółka Akcyjna Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko...

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko można dbać na różne sposoby. Segregacja odpadów, ograniczenie zużycia wody czy choćby używanie biodegradowalnych toreb zakupowych sporej części społeczeństwa weszło już w nawyk.

merXu Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia

Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia

Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia...

Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia w gotówce do 700 zł, darmowa dostawa do 1300 zł oraz atrakcyjny program poleceń.

STIEBEL ELTRON Polska Sp. z o. o. Wentylacja z rekuperacją. Wybierz dobrze!

Wentylacja z rekuperacją. Wybierz dobrze! Wentylacja z rekuperacją. Wybierz dobrze!

Wentylacja z rekuperacją to najpopularniejszy system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Centralne zintegrowane systemy wentylacyjne STIEBEL ELTRON zapewniają ciepłą wodę, ogrzewanie...

Wentylacja z rekuperacją to najpopularniejszy system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Centralne zintegrowane systemy wentylacyjne STIEBEL ELTRON zapewniają ciepłą wodę, ogrzewanie pomieszczeń, wentylację i chłodzenie w jednym, natomiast docentralne systemy wentylacyjne przeznaczone są do modernizacji i uzupełniania istniejących systemów.

ALLEMEN Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi

Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi

Samodzielne malowanie ścian w mieszkaniu czy w domu to bardzo dobry, a jednocześnie ekspresowy sposób na odświeżenie jego wyglądu. Jednak żeby rzeczywiście tak było, warto mieć pod ręką najważniejsze narzędzia,...

Samodzielne malowanie ścian w mieszkaniu czy w domu to bardzo dobry, a jednocześnie ekspresowy sposób na odświeżenie jego wyglądu. Jednak żeby rzeczywiście tak było, warto mieć pod ręką najważniejsze narzędzia, które na pewno przydadzą Ci się podczas pracy. O jakich akcesoriach mówimy? Co jest kompletnym must have, a co fajnym dodatkiem, który może się przydać, ale nie musi?

STIEBEL ELTRON Polska Sp. z o. o. Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy Monoblok – pompy ciepła na nowe czasy

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania,...

Pompy ciepła są uważane za główny element neutralnego klimatycznie systemu energetycznego, mogą bowiem zastąpić systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne węgiel czy gaz. Rosnące koszty ogrzewania, coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz programy dofinansowań do nowoczesnych źródeł ciepła powodują, że inwestorzy chętniej instalują pompy ciepła w swoich domach.

Urbanwind Recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu z wykorzystaniem Urban Wind Power Station

Recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu z wykorzystaniem Urban Wind Power Station Recykling energii na rzecz spowolnienia zmian klimatu z wykorzystaniem Urban Wind Power Station

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie globalne ocieplenie. Staramy się działać proekologicznie – nikogo nie dziwi segregacja śmieci czy recykling zużytych materiałów, ale wśród tych...

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie globalne ocieplenie. Staramy się działać proekologicznie – nikogo nie dziwi segregacja śmieci czy recykling zużytych materiałów, ale wśród tych działań pomijany jest recykling energii.

Viessmann To lato będzie gorące – sprawdź ofertę klimatyzatorów Vitoclima od Viessmann

To lato będzie gorące – sprawdź ofertę klimatyzatorów Vitoclima od Viessmann To lato będzie gorące – sprawdź ofertę klimatyzatorów Vitoclima od Viessmann

Klimatyzacja w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych już od dawna nie kojarzy się z luksusem, a staje się wręcz standardem. Podstawową jej zaletą jest zapewnienie komfortu termicznego, który przekłada...

Klimatyzacja w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych już od dawna nie kojarzy się z luksusem, a staje się wręcz standardem. Podstawową jej zaletą jest zapewnienie komfortu termicznego, który przekłada się na wygodę życia mieszkańców. Poznaj zalety systemów klimatyzacji Vitoclima marki Viessmann.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.