EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne klimatyzatory

Wiktor Janecki | 2022-07-27
Czym wyróżniają się nowoczesne klimatyzatory? fot. Panasonic

Czym wyróżniają się nowoczesne klimatyzatory? fot. Panasonic

W ofertach producentów można znaleźć urządzenia o szerokich zakresach mocy chłodniczej i grzewczej dla różnych typów budynków i pomieszczeń. Towarzyszy im bogata oferta różnych typów jednostek wewnętrznych. Oferowane są głównie urządzenia inwerterowe o wysokich wskaźnikach efektywności energetycznej dla chłodzenia i grzania.

Zobacz także

Osłony okienne – czy są lepsze niż klimatyzator?

Osłony okienne – czy są lepsze niż klimatyzator? Osłony okienne – czy są lepsze niż klimatyzator?

Początek wiosny nie rozpieszczał nas co prawda słoneczną aurą, lecz już teraz przyszło lato, a wraz z nim upalne dni. Spragnieni słońca z pewnością będziemy się cieszyć z jego obecności w naszych domach,...

Początek wiosny nie rozpieszczał nas co prawda słoneczną aurą, lecz już teraz przyszło lato, a wraz z nim upalne dni. Spragnieni słońca z pewnością będziemy się cieszyć z jego obecności w naszych domach, lecz nadmiernie nagrzane, gorące pomieszczenia nie zapewnią komfortu domownikom, zwłaszcza korzystającym z użytkowego poddasza. Jak zatem stworzyć odpowiedni mikroklimat wnętrza? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.

Redakcja news Klimatyzator Etherea w kolorze grafitowym

Klimatyzator Etherea w kolorze grafitowym Klimatyzator Etherea w kolorze grafitowym

Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadza do oferty klimatyzatorów Etherea, wspomaganych technologią nanoe™ X, stylowe urządzenia w kolorze grafitowym, dostępne w wydajnościach od 2kW do 3,5kW.

Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadza do oferty klimatyzatorów Etherea, wspomaganych technologią nanoe™ X, stylowe urządzenia w kolorze grafitowym, dostępne w wydajnościach od 2kW do 3,5kW.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

Sprawność sezonowa to ważna informacja o rzeczywistej efektywności energetycznej klimatyzatorów w funkcji ogrzewania i chłodzenia w ciągu całego roku. To nie tylko informacja o kosztach eksploatacyjnych, ale i wpływie systemu na środowisko naturalne.

Wskaźniki SEER i SCOP informują o rzeczywistym zużyciu energii elektrycznej przez klimatyzator i efektywności tego zużycia. Na ilość zużywanej energii wpływa wiele czynników, w tym wahania temperatury i czas pozostawania urządzenia w gotowości. Z tego powodu ważna jest także automatyka z funkcjami pozwalającymi na oszczędną eksploatację. Ale wiele zależy również od preferencji użytkownika i jego wiedzy o działaniu oraz funkcjach pozwalających uzyskiwać nie tylko wysoki komfort, ale i oszczędną pracę.

Co potrafią klimatyzatory? Inteligencja i sterowanie

Do niedawna zupełnie wystarczało ręczne regulowanie parametrów pracy przez użytkownika. Ale wraz z rozwojem internetu i aplikacji mobilnych użytkownicy zyskują coraz nowsze funkcje, a wiele z nich może działać automatycznie, na podstawie danych z klimatyzowanego pomieszczenia. Są to m.in. plany pracy oraz sterowanie większą liczbą urządzeń wewnętrznych w zależności od zmieniających się warunków w różnych pomieszczeniach. Co więcej, możliwy jest zdalny dostęp do danych i funkcji.

Czy wiesz: Dlaczego ocieplenie domu chroni przed upałem?

fot1 klimatyzatory
Fot. Panasonic

Rosną też możliwości klimatyzatorów w ramach internetu rzeczy (IoT – Internet of Things). Technologia ta ma z czasem czuwać nad wieloma urządzeniami zasilanymi elektrycznie. IoT to także „asystenci głosowi” w pilotach i smartfonach, wykonujący dyktowane przez użytkownika polecenia.

W budynkach komercyjnych urządzenia klimatyzacyjne łączy się w systemach BMS (Building Management System). Na rynku dostępne są na przykład klimatyzatory, które mają funkcję „pełnego automatycznego komfortu”. Pozwala ona na automatyczną optymalizację różnych trybów pracy po analizie warunków panujących w pomieszczeniu oraz zapisanych w chmurze wzorców użytkowania, tak aby były one zgodne także z upodobaniami użytkowników.

Funkcje typu „podążaj za mną” czy „jestem tutaj” to czujnik temperatury wbudowany w pilocie bezprzewodowym – umożliwia zwiększenie komfortu, gdyż temperatura jest mierzona w miejscu, w którym znajduje się użytkownik lub chce takie miejsce wyznaczyć. Na podstawie tej informacji klimatyzator uruchomi się w trybie pracy odpowiednim dla temperatury wskazanej dla miejsca, w którym znajduje się pilot, a nie temperatury panującej pod sufitem.

Dokładne dopasowanie temperatury do otoczenia zwiększa komfort użytkowania i oszczędza energię. Funkcje te pozwalają także dostosować kierunek nawiewu za pomocą pilota, tak aby unikać bezpośredniego podmuchu zimnego powietrza na użytkownika.

Czujniki umożliwiają oszczędność energii elektrycznej i jednoczesne zwiększenie komfortu. Na przykład czujnik wykrywa obecność człowieka, monitoruje jego ruchy i sprawia, by nawiew powietrza nie odbywał się bezpośrednio na użytkownika bądź nie podążał za nim. Jeśli czujnik wykryje nieobecność człowieka w pomieszczeniu, klimatyzator automatycznie przejdzie w stan spoczynku i zaoszczędzi energię.

Kolejne ważne funkcje w codziennym użytkowaniu to nawiew 3D, 4D czy 360°. O ile rozprowadzenie powietrza w różnych kierunkach nie jest niczym nadzwyczajnym w urządzeniach kasetonowych, o tyle w klasycznych klimatyzatorach ściennych nawiew w czterech kierunkach nie jest standardem. Przykładowo w urządzeniach ściennych nawiew można regulować za pomocą żaluzji tak, że strumień nie tylko wydostaje się wprost, ale i na boki, co pozwala zwiększyć komfort cieplny w pomieszczeniu.

fot2 klimatyzatory
Fot. Bosch

Oferowane są też żaluzje z mikrootworami, zapewniające bardzo szerokie, równomierne i delikatne rozprowadzenie schłodzonego powietrza. Zmieniają się także możliwości regulacji strumienia nawiewanego powietrza – o ile wcześniej standardem była regulacja 3–4-stopniowa, obecnie do wyboru jest nawet siedem stopni prędkości wentylatora.

Duży postęp widać w funkcjach standby – w tym trybie klimatyzator zużywa tylko 1 W energii, a są nawet takie, które do „przeżycia” w uśpieniu potrzebują zaledwie 0,3 W.

Sporo zmienia się również w zakresie hałasu – urządzenia w trybie cichym potrafią zejść do 15–20 dB(A). W wielu miejscach znaczenie ma hałas, jaki generują jednostki zewnętrzne – przepisy są tu nieubłagane i oferowane urządzenia dobrze radzą sobie z tymi wymaganiami.

Jakość powietrza we wnętrzach

Początkowo klimatyzatory miały tylko schładzać, potem także podgrzewać powietrze, a obecnie mają również pomagać w utrzymaniu jakości powietrza wewnętrznego, choć same nie dostarczają świeżego powierza i pracują tylko na powietrzu wewnętrznym. Urządzenia kasetonowe mogą mieć w opcji możliwość doprowadzenia świeżego powietrza.

Producenci klimatyzatorów od lat wprowadzali różne rozwiązania w zakresie polepszenia jakości powietrza wewnętrznego, ale ostanie lata przyspieszyły te działania. O ile wcześniej skupiano się na tym, by klimatyzator nie był wtórnym źródłem zanieczyszczenia powietrza oraz na filtrach przeciwpyłkowych i wychwytywaniu związków organicznych (np. z dymu papierosowego, formaldehydu z mebli czy benzo(a)pirenu ze smogu), o tyle pandemia przyspieszyła wdrażanie technologii eliminujących z powietrza wirusy i bakterie.

Tym samym w klimatyzatorach przybyło wiele nowych rozwiązań do filtracji i uzdatniania powietrza. Stosowane od lat filtry z węglem aktywnym absorbują lotne zanieczyszczenia organiczne (nawet do 90%).

Filtry katalityczne także są skuteczne w usuwaniu lotnych związków organicznych dzięki reakcji chemicznej wywoływanej przez katalizator. Filtry fotokatalityczne wiążą również zanieczyszczenia mikrobiologiczne, takie jak zarodniki grzybów, wirusy, bakterie, roztocza, pyłki.

Z kolei filtry plazmowe (jonizacyjne) powodują mikrowyładowania elektryczne, dzięki czemu powstają reakcje neutralizujące zarodniki grzybów, bakterie i wirusy. Takie filtry potrafią zredukować liczbę wirusów i bakterii o 99%. Filtry HEPA, określane też jako absolutne, zatrzymują nie mniej niż 99,97% cząstek o wielkości 0,3 µm, czyli także wirusy oraz bakterie i pyły.

Aby wymiennik i filtry nie były źródłem wtórnego zanieczyszczenia, stosuje się różne rozwiązania, zwłaszcza automatyczne osuszanie wymiennika, tak aby nie powstawały warunki sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów pleśniowych w wilgotnym środowisku.

Funkcja dezynfekcji temperaturowej polega na podgrzaniu wymiennika ciepła do wysokiej temperatury, na przykład 56°C przez 30 minut. Dezynfekcja ciepłem jest skuteczna w zwalczaniu zanieczyszczeń, które mogą osiadać na powierzchni wymiennika ciepła. Utrzymanie wysokiej temperatury przez ponad pół godziny stwarza zabójcze warunki dla bakterii i wirusów.

Z kolei technologia automatycznego zamrażania, a następnie szybkiego rozmrażania wymiennika pozwala usunąć z jego powierzchni osiadły kurz, który może ułatwiać rozwój pleśni, a ta powodować nieprzyjemne zapachy.

Stosowana jest też sterylizacja przepływającego przez klimatyzator powietrza lampą naświetlającą promieniami UV-C. Jest ona bezpieczna dla zdrowia człowieka, ponieważ promienie nie wydostają się poza urządzenie.

Z kolei antybakteryjne powłoki z nanocząsteczkami srebra nałożone na komponenty kanału cyrkulacji powietrza w urządzeniu zapobiegają rozwojowi pleśni i bakterii. Bakterie w kontakcie z jonami srebra są niszczone i zahamowany jest ich dalszy rozwój. Jony srebra mają właściwości higieniczne i antyseptyczne, dlatego zaaplikowane na powierzchnię komponentów klimatyzatora tworzą skuteczną powłokę antybakteryjną.

Wykorzystuje się także autodiagnostykę filtrów – ich stan oceniany jest na przykład na podstawie oporów przepływu powietrza. Ponadto konstrukcje są tak zmieniane, aby serwisowanie i czyszczenie filtrów było łatwe i wygodne.

Dostępne są rozwiązania wykorzystujące wskazania czujnika laserowego do informacji o aktualnym stanie czystości powietrza wewnętrznego – w razie potrzeby system automatycznie uruchamia klimatyzator i wbudowany w nim oczyszczacz powietrza z filtrem elektrostatycznym.

fot3 klimatyzatory
Fot. Bosch

Czynniki chłodnicze

Wymagania względem obniżania GWP (Global Warming Potential, potencjał tworzenia globalnego ocieplenia) są coraz bardziej restrykcyjne. Od 2025 roku w nowych klimatyzatorach typu split o pojemności czynnika chłodniczego poniżej 3 kg HFC trzeba będzie stosować związki o GWP poniżej 750.

Proces wycofywania czynników chłodniczych wpływających na ocieplenie klimatu trwa już ponad 10 lat. Perspektywy wyznaczane przez prawo i technikę to stopniowe odchodzenie od czynników syntetycznych na rzecz naturalnych, tam gdzie jest to możliwe technicznie i zasadne ekonomicznie, tak aby powodowały one jak najmniejszy wpływ na środowisko.

W klimatyzatorach split i pompach ciepła, ale też agregatach oraz meblach chłodniczych stosowany jest obecnie głównie czynnik R32. To difluorometan – czynnik jednorodny oraz składnik mieszanin HFC. Ma on wskaźnik GWP 675 i wymaga mniejszego napełnienia (od 15 do nawet 30%) niż popularny do niedawna R410A dla urządzenia o tej samej wydajności chłodniczej. Nie jest mieszaniną i może być ładowany zarówno w stanie ciekłym, jak i gazowym, co jest zaletą podczas eksploatacji. Ma też niski stopień palności A2L, a jego dolna granica palności wynosi ponad 3,5% objętości czynnika w powietrzu.

W praktyce oznacza to, że nawet spory wyciek z klimatyzatora nie powinien powodować zagrożenia, niemniej producenci zalecają uwzględnienie odpowiednich środków ostrożności, na przykład odpowiednią wielkość pomieszczenia, w którym będzie działać klimatyzator, i jego wentylację, a zwłaszcza zachowanie szczególnej ostrożności podczas prac elektrycznych i napraw, w tym podczas lutowania.

Docelowo czynniki chłodnicze mają być naturalne i o GWP równym 1, jak niektóre hydrofluoroolefiny (HFO). Naturalne czynniki to także m.in. CO2 (R744) oraz propan (R290). Propan to jednak gaz palny i wybuchowy, przez co koniecznie jest spełnienie szczególnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ograniczenia wielkości napełniania. Testowane są też nowe mieszaniny czynników o niskim GWP i niskiej palności.

Wzornictwo

Na tym polu producenci konkurują szczególnie intensywnie. I nic dziwnego, wszak to głównie wygląd jednostki wewnętrznej wpływa na ocenę lub uznanie dla danej instalacji, a nie to, jak i gdzie prowadzone są przewody.

Wygląd i możliwość wkomponowania w istniejący wystrój pomieszczenia jednostki wewnętrznej, w tym kasetonowej, ma ogromne znaczenie. Propozycji do wybory jest bardzo wiele. Klimatyzatory można już nawet pokryć materiałem tekstylnym umożliwiającym dowolną personalizację wykończenia, co pozwala na pełną integrację urządzeń z wystrojem każdego wnętrza. Rozwiązania takie doceniane są na konkursach wzornictwa, użytkownicy natomiast mają widzieć pełną harmonię wystroju wnętrz i czuć się w nich komfortowo.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Domowe biuro na poddaszu

Domowe biuro na poddaszu Domowe biuro na poddaszu

Właściciele domu w holenderskim Roosendaal postanowili zaadaptować nieużywane poddasze. Ponieważ jeden z właścicieli jest architektem, wiedzieli dokładnie, czego potrzebują i jaki efekt chcą osiągnąć....

Właściciele domu w holenderskim Roosendaal postanowili zaadaptować nieużywane poddasze. Ponieważ jeden z właścicieli jest architektem, wiedzieli dokładnie, czego potrzebują i jaki efekt chcą osiągnąć. Teraz zmodernizowane poddasze jest wykorzystywane jako domowe biuro.

Joanna Ryńska Klimatyzacja w domu przydatna o każdej porze roku

Klimatyzacja w domu przydatna o każdej porze roku Klimatyzacja w domu przydatna o każdej porze roku

Klimatyzacja jest rozwiązaniem, które może być przydatne nie tylko w najgorętsze dni – może zapewniać także ogrzewanie, a nawet wymianę powietrza. Pozwala zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność...

Klimatyzacja jest rozwiązaniem, które może być przydatne nie tylko w najgorętsze dni – może zapewniać także ogrzewanie, a nawet wymianę powietrza. Pozwala zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, ale też o jego właściwą jakość. Dostępne urządzenia mają coraz bardziej zaawansowane formy sterowania.

Expondo Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie pomieszczenia?

Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie pomieszczenia? Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie pomieszczenia?

Ozonowanie to technologia służąca do oczyszczania i dezynfekcji. Wykorzystywana jest w placówkach medycznych, na basenach czy w przedszkolach.

Ozonowanie to technologia służąca do oczyszczania i dezynfekcji. Wykorzystywana jest w placówkach medycznych, na basenach czy w przedszkolach.

Dom bez wilgoci – wpływ suchego powietrza na zdrowie i komfort mieszkańców

Dom bez wilgoci – wpływ suchego powietrza na zdrowie i komfort mieszkańców Dom bez wilgoci – wpływ suchego powietrza na zdrowie i komfort mieszkańców

Posiadanie suchego i zdrowego domu to marzenie każdego z nas. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Nadmierna...

Posiadanie suchego i zdrowego domu to marzenie każdego z nas. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Nadmierna wilgotność w domu może prowadzić do poważnych problemów, takich jak rozwój pleśni, nieprzyjemne zapachy, problemy z układem oddechowym oraz uszkodzenia strukturalne budynku.

Redakcja Aranżacja sypialni na strychu

Aranżacja sypialni na strychu Aranżacja sypialni na strychu

W prezentowanym domu, znajdującym się w Holandii, przestrzeń pod samym dachem została przekształcona w stylową sypialnię. Tam, gdzie kiedyś był ciemny strych z małym świetlikiem, teraz znajduje się piękny,...

W prezentowanym domu, znajdującym się w Holandii, przestrzeń pod samym dachem została przekształcona w stylową sypialnię. Tam, gdzie kiedyś był ciemny strych z małym świetlikiem, teraz znajduje się piękny, pełen naturalnego światła pokój sypialny. Nowe życie w poddasze tchnęły cztery okna dachowe FAKRO.

Redakcja news Zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN – Premiery Lindab 2021

Zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN – Premiery Lindab 2021 Zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN – Premiery Lindab 2021

W ramach cyklu „Premiery Lindab 2021” firma Lindab prezentuje nowy produkt – zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN można zainstalować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i usługowych....

W ramach cyklu „Premiery Lindab 2021” firma Lindab prezentuje nowy produkt – zdecentralizowany rekuperator ścienny VCM Lindab Penny QN można zainstalować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i usługowych. Głównym zadaniem Lindab Penny QN jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza oraz odprowadzenie „zużytego” powietrza do/z pomieszczeń.

Redakcja news Standard Lindab – najwyższy wyznacznik jakości zgodny z normami

Standard Lindab – najwyższy wyznacznik jakości zgodny z normami Standard Lindab – najwyższy wyznacznik jakości zgodny z normami

Firma Lindab opublikowała nowy cykl artykułów eksperckich, skierowany głównie do projektantów, inwestorów, generalnych wykonawców oraz instalatorów, a także do studentów i uczniów szkół technicznych.

Firma Lindab opublikowała nowy cykl artykułów eksperckich, skierowany głównie do projektantów, inwestorów, generalnych wykonawców oraz instalatorów, a także do studentów i uczniów szkół technicznych.

Redakcja news Akcja Bezpieczna Klimatyzacja

Akcja Bezpieczna Klimatyzacja Akcja Bezpieczna Klimatyzacja

Firma AIRCON – dystrybutor klimatyzatorów marki MDV – ogłosiła kampanię pt. „Akcja Bezpieczna Klimatyzacja”. Wszystko po to, by klienci nie musieli odkładać osiągnięcia wyczekiwanego komfortu w pomieszczeniu...

Firma AIRCON – dystrybutor klimatyzatorów marki MDV – ogłosiła kampanię pt. „Akcja Bezpieczna Klimatyzacja”. Wszystko po to, by klienci nie musieli odkładać osiągnięcia wyczekiwanego komfortu w pomieszczeniu na „lepszy czas”.

Redakcja news Jonizator i filtr HEPA w jednym urządzeniu

Jonizator i filtr HEPA w jednym urządzeniu Jonizator i filtr HEPA w jednym urządzeniu

Klimatyzacja zadba już nie tylko o komfort w pomieszczeniu, ale też o nasze zdrowie, dzięki połączeniu funkcji grzania i chłodzenia z jonizatorem i filtrem HEPA. Co najważniejsze – urządzenie nie traci...

Klimatyzacja zadba już nie tylko o komfort w pomieszczeniu, ale też o nasze zdrowie, dzięki połączeniu funkcji grzania i chłodzenia z jonizatorem i filtrem HEPA. Co najważniejsze – urządzenie nie traci przy tym na swojej funkcjonalności, jego pierwotne przeznaczenie pozostaje bez zmian.

Redakcja news Pokój ucznia - jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i zabawy

Pokój ucznia - jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i zabawy Pokój ucznia - jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i zabawy

Aranżując przestrzeń dla ucznia, pamiętajmy, że ważne są zarówno rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, jak i zdrowy klimat wewnętrzny. Niewielu rodziców ma świadomość, jak duży ma on wpływ na efektywne...

Aranżując przestrzeń dla ucznia, pamiętajmy, że ważne są zarówno rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, jak i zdrowy klimat wewnętrzny. Niewielu rodziców ma świadomość, jak duży ma on wpływ na efektywne przyswajanie wiedzy, a także ograniczenie zachorowalności oraz ogólne samopoczuciu młodego człowieka. Na co warto zwrócić uwagę w pokoju ucznia?

Redakcja news VELUX wśród 10 firm najbardziej odpowiedzialnych społecznie

VELUX wśród 10 firm najbardziej odpowiedzialnych społecznie VELUX wśród 10 firm najbardziej odpowiedzialnych społecznie

W połowie czerwca, podczas gali w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ogłoszono wyniki XIII Rankingu Odpowiedzialnych Firm (ROF), w którym wyróżnia się przedsiębiorstwa z dobrze rozwiniętym systemem...

W połowie czerwca, podczas gali w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ogłoszono wyniki XIII Rankingu Odpowiedzialnych Firm (ROF), w którym wyróżnia się przedsiębiorstwa z dobrze rozwiniętym systemem zarządzania odpowiedzialnością społeczną. Grupa VELUX znalazła się w gronie 10 najlepiej ocenianych pod tym kątem firm.

Dariusz Pilitowski Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca)...

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca) oraz izolowanie termiczne rur instalacji grzewczych.

Joanna Ryńska Rekuperacja dla początkujących

Rekuperacja dla początkujących Rekuperacja dla początkujących

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych)...

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych) zapewni pewność pracy całego systemu.

Redakcja Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy?

Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy? Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy?

W razie uszkodzenia szyby czy kłopotów z zawiasami nie trzeba montować nowego okna dachowego. Te elementy można wymienić, korzystając z usługi wykwalifikowanego montera.

W razie uszkodzenia szyby czy kłopotów z zawiasami nie trzeba montować nowego okna dachowego. Te elementy można wymienić, korzystając z usługi wykwalifikowanego montera.

Redakcja Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad Jak uchronić się przed czadem - 8 zasad

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego...

Przekroczone normy smogowe to poważny problem w bezwietrzne dni, zwłaszcza dla osób chorych, starszych i dzieci. Co roku jednak ponad 100 osób umiera, a ponad 2000 ulega podtruciu przez czad - efekt nieodpowiedniego ogrzewania i odprowadzania spalin oraz braku kontroli kominiarskiej. Jak się chronić przed niebezpiecznym tlenkiem węgla?

Redakcja Zdrowy dom w pięciu krokach

Zdrowy dom w pięciu krokach Zdrowy dom w pięciu krokach

Już wkrótce, 1 października, będziemy obchodzić Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Wśród kluczowych wyzwań związanych z naszymi domami są te dotyczące dobrych warunków panujących we wnętrzach, które wpływają...

Już wkrótce, 1 października, będziemy obchodzić Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Wśród kluczowych wyzwań związanych z naszymi domami są te dotyczące dobrych warunków panujących we wnętrzach, które wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i energię życiową. Jak wynika z raportu "Barometr zdrowych domów" przeprowadzonego na zlecenie Grupy VELUX, droga do zdrowego domu wymaga działań, które można ująć w 5 krokach.

Tomasz Trusewicz Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Redakcja Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki...

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki powietrza.

Redakcja Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Rekuperatory w domach jednorodzinnych Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na...

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na ogrzewanie oraz zapewnić w pomieszczeniach czyste i zdrowe powietrze, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Montaż samych wentylatorów jest tani, ale nie daje oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie central nawiewno -wywiewnych z odzyskiem...

Tomasz Trusewicz Wentylacja łazienki

Wentylacja łazienki Wentylacja łazienki

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego...

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego powietrza z pokoi.

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Waldemar Joniec Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza,...

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu i możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Waldemar Joniec O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.