EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak pomalować ściany?

Malowanie ścian krok po kroku

Magdalena Ćwikła | 2023-01-25
Malowanie ścian krok po kroku, fot. Śnieżka

Malowanie ścian krok po kroku, fot. Śnieżka

Malowanie ścian w domu może być trudnym zadaniem. Ważne jest, aby poświęcić czas na odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie się do pracy, ponieważ może to mieć wpływ na wynik. Omawiamy krok po kroku, jak malować ściany.

Zobacz także

Redakcja Malowanie ścian - jak je dobrze zaplanować?

Malowanie ścian - jak je dobrze zaplanować? Malowanie ścian - jak je dobrze zaplanować?

Zmianę koloru ścian w mieszkaniu nierzadko powierza się fachowcom, ale malowanie z powodzeniem możemy przeprowadzić też własnymi siłami. Przy planowaniu prac trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach,...

Zmianę koloru ścian w mieszkaniu nierzadko powierza się fachowcom, ale malowanie z powodzeniem możemy przeprowadzić też własnymi siłami. Przy planowaniu prac trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby mieć pewność, że efekt będzie nie tylko piękny, ale i trwały.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

ATLAS sp. z o.o. Środki gruntujące – jaki grunt wybrać?

Środki gruntujące – jaki grunt wybrać? Środki gruntujące – jaki grunt wybrać?

Wiele osób uważa, że gruntowanie ścian czy sufitów przed malowaniem jest zbędne. To błąd. Nałożenie gruntu odpowiednio przygotowuje powierzchnie do aplikacji farby – zarówno w nowych domach, jak i remontowanych....

Wiele osób uważa, że gruntowanie ścian czy sufitów przed malowaniem jest zbędne. To błąd. Nałożenie gruntu odpowiednio przygotowuje powierzchnie do aplikacji farby – zarówno w nowych domach, jak i remontowanych. Gruntowanie przed malowaniem jest więc konieczne, by mieć pewność, że farba się nie odparzy i nie popęka, a ściany i sufity będą długo gładkie i ładne.

Malowanie ścian to prosty sposób, aby przeprowadzić szybką i niedrogą metamorfozę wnętrza. Wpływa to na jego charakter i wygląd. Wystarczy zmienić ich kolor, a momentalnie w pomieszczeniu zrobi się świeżo, ładnie, wyda się bardziej atrakcyjne. Poza tym nie jest to trudne zadanie. Do jego wykonania nie musisz wzywać fachowca. Z powodzeniem zrobisz to sam. Aby prace związane z malowaniem przebiegły sprawnie, a ich efekt był zadowalający, skorzystaj z tego poradnika. Znajdziesz w nim informacje, jak przeprowadzić malowanie krok po kroku.

Jak przygotować się do malowania ścian?

Zanim przystąpisz do malowania ścian, uprzątnij pomieszczenie, wynieś wszystkie mniejsze elementy wyposażenia, które mogłyby przeszkadzać podczas prac. Pozostałe odsuń od ścian. Zdejmij też obrazy i wszystkie dekoracje mocowane do ścian. Odkręć osłony kontaktów, ściągnij klosze z oświetlenia. Podłogę oraz listwy przypodłogowe, okna i pozostawione w pomieszczeniu meble trzeba zabezpieczyć, aby nie pochlapać ich farbą. Do tego celu idealnie nadaje się folia malarska. Przymocuj ją taśmą malarską. 

Do malowania ścian potrzebne będą także: mydło malarskie, duża gąbka, papier ścierny, masa szpachlowa i szpachelka (jeżeli są jakieś ubytki, dziury czy szpary) taśma maskująca, grunt, farby oraz akcesoria do malowania: oprawka i wkład do wałka, mały wałeczek do wykonania prac wykończeniowych, kuweta, i niewielki pędzel.

Mycie ścian przed malowaniem

Zanim przystąpisz do malowania ścian, najpierw musisz je dokładnie umyć. Wlej do wiadra ciepłą wodę i dodaj mydło malarskie (ilość mydła, jaką należy zastosować znajdziesz na etykiecie opakowania). Mycie ścian wykonaj za pomocą gąbki. Idealna będzie duża i mocna. Wymyj nią wszystkie ściany łącznie z sufitem. Zanim rozpoczniesz kolejne prace, zaczekaj aż ściany wyschną.

Jak wybrać farbę?

Wybór farby do malowania zależy od tego, jakie pomieszczenie zamierzasz pomalować. Czy to będzie kuchnia, łazienka, pokój dziecka, salon… – czy jest narażone na wilgoć, częste zabrudzenia, silne nasłonecznienie.

W kuchni i łazience dobrze sprawdzą się farby lateksowe. Są nie tylko odporne na zabrudzenia, ale również  wytrzymałe na wilgoć.

Pokoje i przedpokój możesz pomalować farbami akrylowymi. Bardzo dobrze przylegają do podłoża i dość szybko schną i można je szorować, gdy się zabrudzą.

W sprzedaży są również farby winylowe, choć te dość szybko ścierają się czy strukturalne – te z kolei dają wrażenie, jakby powierzchnia ściany została wykończona trójwymiarowym tynkiem.

Gdy wybierzesz już rodzaj farby, pora na ustalenie koloru. Dokonując wyboru zastanów się, jaki chcesz uzyskać efekt – czy chcesz, aby pomieszczenie wydało się jaśniejsze lub ciemniejsze, chciałbyś je optycznie powiększyć lub nieco zmniejszyć wizualnie. Musisz wziąć również pod uwagę jego wyposażenie. Kolor ścian musi współgrać z meblami i dodatkami. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dany kolor będzie idealny, możesz kupić kilka testerów i zastosować je na małym fragmencie ściany. Pamiętaj, wybór farby do malowania jest bardzo ważny!

Od czego zacząć malowanie ścian?

Malowanie ścian nie jest trudne, ale podczas prac należy postępować zgodnie z wyznaczoną kolejnością, gdyż złe przygotowanie ściany może spowodować, że farba zacznie się łuszczyć, mogą pojawić się nieestetyczne zacieki. Malowanie ścian zacznij od sprawdzenia, czy ich powierzchnia jest równa i gładka. Jeżeli są w nich jakieś szczeliny, nierówności czy dziury, trzeba je zaszpachlować. Po wyschnięciu szpachli wyrównaj powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Następnie wszystkie ściany w pomieszczeniu należy zagruntować. Nie pomijaj tego etapu. To nic, że prace się nieco wydłużą. Grunt tworzy dobrze izolującą i chroniącą powierzchnię. Daje pewność, że farba właściwie zwiąże się z podłożeniem, nie będzie się łuszczyła ani odpryskiwała. Malowanie pomieszczenia rozpocznij od sufitu.

Malowanie ścian krok po kroku

Po wyschnięciu gruntu możesz przystąpić do właściwego malowania. Przygotuj pojemnik z farbą. Dokładnie ją wymieszaj np. patykiem. Następnie wlej trochę do kuwety. Dopasuj rodzaj wałka. Do malowania ścian i sufitu przyda się duży wałek. Dzięki niemu prace wykonasz szybciej i lepiej. 

Jak wygląda malowanie krok po kroku?

Nałóż pierwszą warstwę farby na sufit za pomocą wałka. W rogach (gdzie nie mieści się duży wałek), możesz pomalować go małym wałeczkiem lub pędzelkiem, odczekaj tyle czasu, ile zaleca producent farby aż wyschnie i pomaluj go po raz kolejny. Znów odczekaj. Gdy masz pewność, że farba wyschła, przyklej taśmę malarską, która wyznaczy granicę pomiędzy kolorem sufitu i ścian. Teraz możesz rozpocząć malować ściany. Najpierw pomaluj miejsca trudno dostępne i narożniki – do tego celu możesz użyć małego wałeczka lub pędzla, a następnie pomaluj większe powierzchnie za pomocą dużego wałka. Wykonuj nim ruchy od góry na dół oraz z delikatnym nachyleniem na boki. Farbę starannie rozprowadzaj na podłożu. Pamiętaj, aby łączenia kolejnych fragmentów ściany wykonywać na mokro. Zaczekaj aż pierwsza warstw farby wyschnie i dopiero rozpocznij malowanie drugiej.

Po kilkunastu minutach od zakończenia malowania możesz już ściągnąć taśmę malarską z miejsc łączenia kolorów. Następnie możesz usunąć folię malarską z zabezpieczonych powierzchni, dokręć gniazdka, a używane akcesoria umyj i wysusz. Tak wygląda malowanie krok po kroku.

Najczęściej popełniane błędy podczas malowania

Nie spiesz się. Zaczekaj aż nakładane warstwy dobrze wyschną i nie skracaj kolejności prac. To najczęstsze błędy podczas malowania. Nie pomijaj etapu mycia oraz gruntowania! Używaj odpowiednich farb, przeznaczonych do danej powierzchni. Nie rozcieńczaj ich z wodą, nie dobarwiaj, gdyż mogą powstać nieestetyczne plamy, kolor może zacząć płowieć, a zbyt rzadka farba może spływać ze ściany i nie będzie odpowiednio odporna na szorowanie. Do malowania dobierz odpowiedni sprzęt. Gdy chcesz uzyskać gładką powierzchnię, nie używaj wałka z długim włosiem. Nie dociskaj wałka zbyt mocno do powierzchni. W ten sposób mogą powstać zacieki. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.