EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji

Jak ograniczyć zużycie energii w domu?

Inteligentny system wentylacji SmartAIR

Inteligentny system wentylacji SmartAIR

Cenisz nowe technologie i rozwiązania smart, zgodne z ideą energooszczędności? System rekuperacji ze strefowaniem SmartAIR to najbardziej efektywna instalacja wentylacyjna na rynku. System wentylacyjny może bowiem samodzielnie regulować swoją pracę, na podstawie odczytów z czujników.

treść sponsorowana

Od kiedy Unia Europejska w 2017 r. włączyła domowe centrale wentylacyjne w zakres tzw. Ekoprojektu, jakość urządzeń znacznie się poprawiła. Producenci są zobowiązani do publikacji wiarygodnych danych, zgodnych ustandaryzowanymi metodami pomiarowymi, np. w zakresie wartości odzysku i poboru mocy.

Na centralach pojawiły się etykiety energetyczne, określające klasę energetyczną i poziom mocy akustycznej (hałasu), dzięki czemu użytkownik może zestawić i porównać ze sobą dwa różne urządzenia wentylacyjne.

Aby sprostać coraz wyższym wymaganiom klientów, producenci stosują energooszczędne wentylatory EC, szczelne wymienniki płytowe o wysokich odzyskach energii i zaawansowaną automatykę sterującą. W efekcie powstają urządzenia o wysokiej klasie energetycznej A i A+, które zużywają mało prądu, odzyskują powyżej 90% ciepła i cicho pracują. Sprawdź >>

W sposobie dostarczenia powietrza do pomieszczeń oraz określenia zapotrzebowania na wentylację jest jeszcze wiele do zrobienia.

Przykładowo dom o powierzchni mieszkalnej 130 m2, w których mieszkają 4 osoby, wg aktualnych norm i przepisów będzie potrzebował łącznie ok. 265 m3 powietrza na godzinę. Taki projekt przewiduje, że system wentylacyjny dostarcza 265 m3 powietrza do całego domu, bez względu na warunki i obecność domowników.

Oczywiście użytkownik może zmienić bieg (wydajność) centrali, kiedy wychodzi z domu, i zwiększyć np. przy wizycie gości. Ale czy rzeczywiście tak robimy i czy pamietamy o tym, by później wrócić do poprzedniego, nominalnego trybu?

Inteligentny system

Nowoczesny system wentylacji może rozpoznać, ilu jest domowników i gdzie akurat przebywają. Dzięki temu może dostarczyć odpowiednią ilość powietrza, w odpowiednim czasie, do konkretnego miejsca.

Na czym polega strefowanie?

Taki sposób sterowania nazywamy strefowaniem – czyli wydzielenie w domu stref, dla których możemy przewidzieć pewne zachowania domowników.

Typowy będzie podział na strefę dzienną i nocną. Ideą takiego podziału jest dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do strefy, w której aktualnie przebywają mieszkańcy. Przykładowo w nocy wentylujemy strefę nocną, np. sypialnie zlokalizowane na 1 piętrze, a w dzień strefę dzienną, czyli salon i jadalnię.

rekuperacja strefowanie

Schemat układu: rekuperator z serii PremAIR-CF / SlimAIR-CF + HRQ-2ZONE + 2x HRQ-PremAIR-SENS-CO2.
Do prawidłowej pracy systemu potrzebne są minimum dwa czujniki CO2.

Powyższy schemat może mieć oczywiście odstępstwa, bo przecież część domowników nawet w ciągu dnia może przebywać w sypialniach, a część także nocą korzysta z pokoju dziennego. Rozwiązaniem jest technologia detekcji obecności domowników.

W obiektach biurowych detekcja może być oparta na kamerach, termowizji, czujnikach ruchu, ale także na mierzeniu parametrów powietrza, takich jak stężenie dwutlenku węgla, wilgotności względnej czy LZO, czyli lotnych związków organicznych. Najbardziej optymalnym miernikiem w domu mieszkalnym będzie właśnie detekcja CO2.

Dodatkowe elementy

Zatem taki system, oprócz centrali wentylacyjnej wraz z kanałami, będzie składał się z:

  • trójnika z dwoma przepustnicami z napędem oraz automatyką
  • 2 czujników CO2 (po 1 szt. na strefę)

W celu konfiguracji, należy:

  • zaprogramować zgodnie z projektem rozdział powietrza w trójniku, czyli np. 50/50 lub 60/40 między strefami
  • ustawić maksymalny poziom CO2, powyżej którego dana strefa „odczyta” obecność domowników (zalecane wartości to 800–1000 ppm)
  • ustawić minimum powietrza nawiewanego do pomieszczeń (wyciąg zawsze będzie zbilansowany) podczas nieobecności domowników (zaleca się 10–15%)

W przypadku urządzeń ALNOR wszelka komunikacja odbywa się drogą radiową, dlatego nie potrzeba rozprowadzać dodatkowego okablowania.

Jak działa algorytm?

Tak przygotowany system mierzy stale jakość powietrza (poziom CO2) i w przypadku, kiedy domownicy pojawiają się w danej strefie, algorytm rozdzieli powietrze proporcjonalnie do odczytów stężenia CO2.

Jeżeli zapotrzebowanie na wentylację w poszczególnych strefach będzie różne, strefa z wyższym zapotrzebowaniem będzie całkowicie otwarta, a strefa z niższym zapotrzebowaniem będzie częściowo zamknięta. Przy pomiarze CO2 poniżej 800 ppm żądanie wentylacji wynosi 0%, a centrala nawiewa minimum niezbędne do wentylowania pustego domu.

Z kolei powyżej 1900 ppm żądanie ze strefy będzie 100%, dopóki poziom dwutlenku węgla nie zacznie spadać. Odczyty pomiędzy tymi wartościami generują proporcjonalne zwiększanie lub zmniejszanie zapotrzebowania i odpowiedni wydatek centrali.

Przyjmuje się na podstawie obserwacji, że domownicy przebywają na połowie powierzchni domu średnio przez 63% dnia, czyli 256·0,5·0,63 = 80 m3/h. Oznacza to, że strumień powietrza mógłby być obniżony nawet o 70%! To oczywiście wartość teoretyczna, ale można próbować dążyć do takich przepływów.

Przykład działania algorytmu na przykładzie HRU-PremAIR-350:

Zapotrzebowanie wg projektu: 256 m3/h
Proporcja między strefami: 60/40

  Strefa 1  Strefa 2 Wydajność centrali [m3/h]
Zapotrzebowanie z czujnika [%] Wydatek [m3/h] Zapotrzebowanie z czujnik [%] Wydatek [m3/h]
Przypadek 1 100 102 100 153 255
Przypadek 2 50 56 30 42 99
Przypadek 3 20 29 0 15 44
Przypadek 4 0 10 0 15 25

W efekcie centrala dostarcza odpowiednią ilość świeżego powietrza, w odpowiednim miejscu i czasie. Ilość powietrza wyciąganego jest zawsze zbilansowana do poziomu nawiewu.

Podział na strefy może być inny, dostosowany podczas montażu do życzeń i potrzeb inwestora.

Wraz z obniżoną wydajnością centrali, zmniejsza się zużycie prądu oraz zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania. Oszczędności przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepłą wskazuje unijny współczynnik JZE.

Modele central w klasie A (najpowszechniejszej) z manualnym sterowaniem osiągają -34 do -42 kWh/m2/rok, co oznacza o tyle mniejsze zużycie energii względem wentylacji naturalnej.

System wyposażany w czujniki i strefowanie może osiągnąć 55 kWh/m2/rok. To nawet dodatkowe 20 kWh oszczędności na metr kwadratowy rocznie.

Wersja JZE [kWh/m2/rok] Powierzchnia domu [m2] Koszt 1kWh [PLN] Oszczędność roczna Oszczędność     15 lat
Sterowanie manualne -37,78 130 0,3141 -1542,18 -23132,69
Strefowanie, czujniki lokalne, CF -55,21 130 0,314 -2253,67 -33805,08

Podsumowanie

Jak wiele zmieniło się w sposobie kontrolowanie powietrza w naszych domach! Od wszechobecnej wentylacji naturalnej, której nie dało się kontrolować i która wychładzała pomieszczenia, dotarliśmy do systemów, które odzyskują 90% ciepła i potrafią dobrać ilość świeżego powietrza do liczby domowników. Więcej informacji o Alnor Systemy Wentylacji >>

Komentarze

Powiązane

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie

Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie

Dbanie o jak najwyższą jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach, to niezwykle istotne zadanie. Powietrze ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie, a w niektórych przypadkach nawet na zdrowie (dotyczy...

Dbanie o jak najwyższą jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach, to niezwykle istotne zadanie. Powietrze ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie, a w niektórych przypadkach nawet na zdrowie (dotyczy to np. astmatyków oraz alergików). W wielu starszych budynkach nadal funkcjonuje mało efektywna wentylacja grawitacyjna, której działanie jest mocno uzależnione od warunków panujących na zewnątrz. W związku z tym podczas letnich miesięcy wymiana powietrza praktycznie nie zachodzi. Innowacyjnym...

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji Poradnik spawania tworzyw sztucznych w wentylacji

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Będąc na basenie bądź w laboratorium zastanawiałeś się kiedyś nad systemem wentylacji, jaki został zastosowany w tego typu obiektach?

Najnowsze produkty i technologie

Pfleiderer Polska Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane...

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane przez firmę Pfleiderer.

Pfleiderer Polska Płyty, które oddychają

Płyty, które oddychają Płyty, które oddychają

Obawa przed brakiem odporności na działanie wody to najczęściej wymieniany argument przeciwko zastosowaniu w budownictwie płyt drewnopochodnych. Pfleiderer stworzył rozwiązanie tego problemu – płyty PremiumBoard...

Obawa przed brakiem odporności na działanie wody to najczęściej wymieniany argument przeciwko zastosowaniu w budownictwie płyt drewnopochodnych. Pfleiderer stworzył rozwiązanie tego problemu – płyty PremiumBoard MFP, LivingBoard i StyleBoard MDF.RWH, które są nie tylko wyjątkowo odporne na działanie wilgoci, ale też dzięki temu, że są otwarte dyfuzyjnie – pozwalają także na jej odprowadzenie na zewnątrz.

Pfleiderer Polska mfp® – innowacyjna płyta budowlana Pfleiderer

mfp® – innowacyjna płyta budowlana Pfleiderer mfp® – innowacyjna płyta budowlana Pfleiderer

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer zaskakuje swoimi znakomitymi parametrami użytkowymi, jakością oraz szerokim wachlarzem zastosowań. Jednak co najbardziej istotne, zalety płyty budowlanej mfp® przekładają...

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer zaskakuje swoimi znakomitymi parametrami użytkowymi, jakością oraz szerokim wachlarzem zastosowań. Jednak co najbardziej istotne, zalety płyty budowlanej mfp® przekładają się na praktyczne, namacalne korzyści dla użytkowników – m. in. oszczędność energii.

Pfleiderer Polska Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena,...

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena, doskonała jakość i parametry docenione przez profesjonalistów oraz inwestorów.

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Reuter Urządzamy kuchnię: jaki zlewozmywak sprawdzi się najlepiej?

Urządzamy kuchnię: jaki zlewozmywak sprawdzi się najlepiej? Urządzamy kuchnię: jaki zlewozmywak sprawdzi się najlepiej?

Nie bez przyczyny mówi się, że kuchnia jest sercem całego domu. To właśnie tam przygotowywane są potrawy dla bliskich. W kuchni połączonej z jadalnią spotyka się cała rodzina na pyszny, domowy posiłek....

Nie bez przyczyny mówi się, że kuchnia jest sercem całego domu. To właśnie tam przygotowywane są potrawy dla bliskich. W kuchni połączonej z jadalnią spotyka się cała rodzina na pyszny, domowy posiłek. Kuchnia to pomieszczenie, w którym powinien panować nieskazitelny porządek, dlatego wybór zlewozmywaka i urządzenie miejsca do zmywania są niezwykle ważne w zapewnieniu wygody podczas korzystania z kuchni. Wbrew pozorom może to wcale nie być takie proste. Co trzeba wiedzieć przed zakupem idealnego...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.