Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet – popularny trend na zero waste
Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych niemal wszędzie palet jest mnóstwo. Często można natknąć się na nietypowe i zaskakujące projekty wykonane z tego materiału. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie palet.
Meble z palet
Coraz większą popularnością cieszą się recykling oraz prowadzenie ekologicznego trybu życia. Palety można spotkać niemal na każdym kroku. Doskonale funkcjonują skupy palet, gdzie wybór materiału jest ogromny. Część palet pochodzących z sektora logistyki jest zużyta bądź nie spełnia już wszystkich norm jakościowych, przez co kierowane są do utylizacji. Taka paleta doskonale nadaje się jednak do stworzenia mebli, a my damy jej w ten sposób drugie życie. Jest to świetna alternatywa dla zakupu rzeczy z popularnych sieciówek. Przy odrobinie chęci i wolnego czasu można stworzyć projekty, które zachwycą wielu z nas.
Łóżko z palet
Jednym z najprostszych projektów do wykonania jest łóżko sypialniane z palet. Konstrukcja nie wymaga wielu narzędzi i elementów łączeniowych. Aby stworzyć takie łóżko, należy położyć 4 palety na podłodze i złączyć je ze sobą. Kolejne 2 palety ustawić pionowo, tworząc tym samym wezgłowie łóżka. Przed przystąpieniem do wykonywania tego projektu warto pozbyć się wszystkich wystających elementów w postaci zszywek, gwoździ oraz drzazg poprzez ich wyciągnięcie i wyszlifowanie powierzchni drewnianej. Po złączeniu ze sobą 6 palet pozostaje impregnacja drewna oraz położenie wygodnego materaca oraz pościeli. Jeśli łóżko jest zbyt niskie, można dołożyć kolejną (drugą lub nawet trzecią) warstwę palet.
Meble ogrodowe z palet
Kolejnym łatwym do wykonania projektem jest sofa z palet. Potrzebne są do tego 3 lub 4 palety. Ich liczba zależy od tego, jak wysoko chcemy usiąść. Przed przystąpieniem do prac, podobnie jak w przypadku łóżka,palety należy oczyścić z niechcianych przedmiotów i wyszlifować, tak aby nie było ryzyka poważniejszego zranienia. Narzędzie potrzebne do wykonania takiej kanapy to piła ręczna. Przy pomocy piły z każdej z 2 palet wycinamy wzór na kształt litery C. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem elektronarzędzia do cięcia drewna, podpowiadamy, że dobrym wyborem jest pilarka ręczna firmy Stanley FATMAX. Następnie palety łączymy ze sobą, kładąc pełne palety na spód sofy oraz docięte palety na górę, tak aby wytworzyły oparcie. Na palety można położyć materac, poduszki, koc lub inne miękkie przedmioty, aby móc wygodnie usiąść. Siedziska z palet są często stosowane z racji swojej funkcjonalności.
Palety na balkon
Na balkonie, o ile jest na nim sporo miejsca, można ustawić donice, siedziska, hamaki, kwietniki oraz wiele, wiele innych. Kiedy szukasz pomysłu na stolik z przeznaczeniem na balkon, możesz pokusić się o jego wykonanie właśnie z palet. Do tego projektu potrzeba wyłącznie 2 palet oraz usługi szklarza, który wytnie arkusz szkła, o wymiarach jakie posiadają palety (z reguły 120x80cm). Dodatkowymi wymaganymi narzędziami są pędzle do pomalowania palet. Tutaj oczywiście także warto pozbyć się gwoździ i drzazg z palet, tak aby żadna osoba nie została zraniona. Stolik ten jest banalny do wykonania. Wystarczy pomalować podstawą paletę na kolor biały, a wierzchnią warstwę pomalować bejcą bądź przeprowadzić proces postarzania desek przy pomocy palnika. Następnie palety należy złączyć ze sobą za pomocą wkrętów bądź płaskowników i projekt jest prawie gotowy. Teraz wystarczy zamówić od szklarza blat i możemy cieszyć się stolikiem w nowoczesnym wydaniu.

Stolik na zdjęciu jest podwyższony o wysokość jednej palety oraz kółek. Taki mebel będzie doskonale współgrał z kompletem kanap z projektu wyżej.
Jak wykorzystać palety w ogrodzie lub na balkonie?
Ogród często kojarzony jest z warzywami. Pomidory, rzodkiewki, ogórki, marchew i inne warzywa potrzebują stosunkowo dużo miejsca. Często zapominamy jednak o ziołach lub nie mamy na nie miejsca. Jeśli jednak dysponujemy niewielkim balkonem, z pomocą przychodzą nam palety. To właśnie dzięki nim można wykonać łatwy projekt, pozwalający na posadzenie ziół, które z pewnością podkreślą smak naszych dań. Do jednego zielnika potrzebna będzie jedna paleta. Należy ją postawić na szerszym boku, a do jej spodu przybić deski. Do tak przygotowanych kuwetek wystarczy wsypać ziemię oraz posadzić swoje ulubione rośliny.
Stolik z palet
Ten projekt jest odpowiedni do mniejszych mieszkań lub dla osób kierujących się zasadą zero waste, a także dla tych, którzy nie chcą wydawać mnóstwa pieniędzy na gotowe stoliki kawowe. Do jego wykonania potrzebne są 2 palety, farba z pędzlem oraz usługa szklarza lub alternatywnie – stolarza. Podobnie jak z poprzednimi projektami, przed przystąpieniem do tej realizacji, z palet należy usunąć wszystkie gwoździe oraz drzazgi. Następnie palety należy przeszlifować papierem ściernym lub skorzystać ze szlifierki oscylacyjnej (np. Stanley FATMAX FMEW214K). Kolejnym krokiem jest wymalowanie palet farbą na wybrany kolor. Ostatnim krokiem jest zamówienie usług szklarskiej i przytwierdzenie szklanego blatu do podstawy stolika. Alternatywnym pomysłem jest pomalowanie podstawy stolika na ciemny kolor i skorzystanie z usług stolarzy, którzy przytną drewnopochodny blat na wymiar. Kolory te z pewnością będą ze sobą współgrały, a stół z palet będzie ładnie się prezentował.
Ławka z palet
Ostatnią z propozycji, bardziej skomplikowanych niż jej poprzedniczki, będzie projekt, w którym konieczne będzie cięcie palet. Dodatkowo potrzebna będzie również wkrętarka. Jest to ławka z palet. Do przygotowania ławki potrzebne będą 4 palety. Z dwóch palet odcinamy po jednej nodze oraz przycinamy paletę na długości do ~80/90 cm. Ustawiamy je odciętymi krawędziami do podłoża. Następnie od tyłu przystawiamy kolejną całą paletę. Zaznaczamy miejsca cięć i wycinamy odpowiednie wnęki. Ostatnią paletę docinamy po wsunięciu jej jako siedzisko. Przed skręceniem warto zadbać o wyszlifowanie wszystkich drzazg i wyjęcie zszywek oraz gwoździ. Następnie warto zaimpregnować ławkę, jeśli będzie ona wystawiona na działanie czynników atmosferycznych. Do skręcania ławki przyda się wkrętarka, która znacznie ułatwi proces montażu. Po skręceniu warto dla lepszego komfortu położyć na siedzisko gąbkę, koc lub poduszki. Jeżeli posiadacie mniejsze palety bądź ich części, na podobnej zasadzie można podjąć się zbudowania fotela z palet.