EkspertBudowlany.pl

Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet – popularny trend na zero waste

Meble z palet – popularny trend na zero waste

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych niemal wszędzie palet jest mnóstwo. Często można natknąć się na nietypowe i zaskakujące projekty wykonane z tego materiału. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie palet.

treść sponsorowana

Meble z palet

Coraz większą popularnością cieszą się recykling oraz prowadzenie ekologicznego trybu życia. Palety można spotkać niemal na każdym kroku. Doskonale funkcjonują skupy palet, gdzie wybór materiału jest ogromny. Część palet pochodzących z sektora logistyki jest zużyta bądź nie spełnia już wszystkich norm jakościowych, przez co kierowane są do utylizacji. Taka paleta doskonale nadaje się jednak do stworzenia mebli, a my damy jej w ten sposób drugie życie. Jest to świetna alternatywa dla zakupu rzeczy z popularnych sieciówek. Przy odrobinie chęci i wolnego czasu można stworzyć projekty, które zachwycą wielu z nas.

Zaopatrz się w niezbędne narzędzia >>

Łóżko z palet

Jednym z najprostszych projektów do wykonania jest łóżko sypialniane z palet. Konstrukcja nie wymaga wielu narzędzi i elementów łączeniowych. Aby stworzyć takie łóżko, należy położyć 4 palety na podłodze i złączyć je ze sobą. Kolejne 2 palety ustawić pionowo, tworząc tym samym wezgłowie łóżka. Przed przystąpieniem do wykonywania tego projektu warto pozbyć się wszystkich wystających elementów w postaci zszywek, gwoździ oraz drzazg poprzez ich wyciągnięcie i wyszlifowanie powierzchni drewnianej. Po złączeniu ze sobą 6 palet pozostaje impregnacja drewna oraz położenie wygodnego materaca oraz pościeli. Jeśli łóżko jest zbyt niskie, można dołożyć kolejną (drugą lub nawet trzecią) warstwę palet.

Meble ogrodowe z palet

Kolejnym łatwym do wykonania projektem jest sofa z palet. Potrzebne są do tego 3 lub 4 palety. Ich liczba zależy od tego, jak wysoko chcemy usiąść. Przed przystąpieniem do prac, podobnie jak w przypadku łóżka,palety należy oczyścić z niechcianych przedmiotów i wyszlifować, tak aby nie było ryzyka poważniejszego zranienia. Narzędzie potrzebne do wykonania takiej kanapy to piła ręczna. Przy pomocy piły z każdej z 2 palet wycinamy wzór na kształt litery C. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem elektronarzędzia do cięcia drewna, podpowiadamy, że dobrym wyborem jest pilarka ręczna firmy Stanley FATMAX. Następnie palety łączymy ze sobą, kładąc pełne palety na spód sofy oraz docięte palety na górę, tak aby wytworzyły oparcie. Na palety można położyć materac, poduszki, koc lub inne miękkie przedmioty, aby móc wygodnie usiąść. Siedziska z palet są często stosowane z racji swojej funkcjonalności. 

Sofa z palet z kółkami

Opisywana sofa w wersji z 3 paletami oraz kółkami

Palety na balkon

Na balkonie, o ile jest na nim sporo miejsca, można ustawić donice, siedziska, hamaki, kwietniki oraz wiele, wiele innych. Kiedy szukasz pomysłu na stolik z przeznaczeniem na balkon, możesz pokusić się o jego wykonanie właśnie z palet. Do tego projektu potrzeba wyłącznie 2 palet oraz usługi szklarza, który wytnie arkusz szkła, o wymiarach jakie posiadają palety (z reguły 120x80cm). Dodatkowymi wymaganymi narzędziami są pędzle do pomalowania palet. Tutaj oczywiście także warto pozbyć się gwoździ i drzazg z palet, tak aby żadna osoba nie została zraniona. Stolik ten jest banalny do wykonania. Wystarczy pomalować podstawą paletę na kolor biały, a wierzchnią warstwę pomalować bejcą bądź przeprowadzić proces postarzania desek przy pomocy palnika. Następnie palety należy złączyć ze sobą za pomocą wkrętów bądź płaskowników i projekt jest prawie gotowy. Teraz wystarczy zamówić od szklarza blat i możemy cieszyć się stolikiem w nowoczesnym wydaniu. 

Stolik z palet ze szklanym blatem

Stolik na zdjęciu jest podwyższony o wysokość jednej palety oraz kółek. Taki mebel będzie doskonale współgrał z kompletem kanap z projektu wyżej.

Jak wykorzystać palety w ogrodzie lub na balkonie?

Ogród często kojarzony jest z warzywami. Pomidory, rzodkiewki, ogórki, marchew i inne warzywa potrzebują stosunkowo dużo miejsca. Często zapominamy jednak o ziołach lub nie mamy na nie miejsca. Jeśli jednak dysponujemy niewielkim balkonem, z pomocą przychodzą nam palety. To właśnie dzięki nim można wykonać łatwy projekt, pozwalający na posadzenie ziół, które z pewnością podkreślą smak naszych dań. Do jednego zielnika potrzebna będzie jedna paleta. Należy ją postawić na  szerszym boku, a do jej spodu przybić deski. Do tak przygotowanych kuwetek wystarczy wsypać ziemię oraz posadzić swoje ulubione rośliny.

Kwietnik z palet

Praktyczny zielnik

Stolik z palet

Ten projekt jest odpowiedni do mniejszych mieszkań lub dla osób kierujących się zasadą zero waste, a także dla tych, którzy nie chcą wydawać mnóstwa pieniędzy na gotowe stoliki kawowe. Do jego wykonania potrzebne są 2 palety, farba z pędzlem oraz usługa szklarza lub alternatywnie – stolarza. Podobnie jak z poprzednimi projektami, przed przystąpieniem do tej realizacji, z palet należy usunąć wszystkie gwoździe oraz drzazgi. Następnie palety należy przeszlifować papierem ściernym lub skorzystać ze szlifierki oscylacyjnej (np. Stanley FATMAX FMEW214K). Kolejnym krokiem jest wymalowanie palet farbą na wybrany kolor. Ostatnim krokiem jest zamówienie usług szklarskiej i przytwierdzenie szklanego blatu do podstawy stolika. Alternatywnym pomysłem jest pomalowanie podstawy stolika na ciemny kolor i skorzystanie z usług stolarzy, którzy przytną drewnopochodny blat na wymiar. Kolory te z pewnością będą ze sobą współgrały, a stół z palet będzie ładnie się prezentował. 

Biały stół z palet z blatem szklanym

Biały stolik z palet

Ławka z palet

Ostatnią z propozycji, bardziej skomplikowanych niż jej poprzedniczki, będzie projekt, w którym konieczne będzie cięcie palet. Dodatkowo potrzebna będzie również wkrętarka. Jest to ławka z palet. Do przygotowania ławki potrzebne będą 4 palety. Z dwóch palet odcinamy po jednej nodze oraz przycinamy paletę na długości do ~80/90 cm. Ustawiamy je odciętymi krawędziami do podłoża. Następnie od tyłu przystawiamy kolejną całą paletę. Zaznaczamy miejsca cięć i wycinamy odpowiednie wnęki. Ostatnią paletę docinamy po wsunięciu jej jako siedzisko. Przed skręceniem warto zadbać o wyszlifowanie wszystkich drzazg i wyjęcie zszywek oraz gwoździ. Następnie warto zaimpregnować ławkę, jeśli będzie ona wystawiona na działanie czynników atmosferycznych. Do skręcania ławki przyda się wkrętarka, która znacznie ułatwi proces montażu. Po skręceniu warto dla lepszego komfortu położyć na siedzisko gąbkę, koc lub poduszki. Jeżeli posiadacie mniejsze palety bądź ich części, na podobnej zasadzie można podjąć się zbudowania fotela z palet.

Ławka ogrodowa z palet

Ławka z palet

Komentarze

Powiązane

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa

Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa

Jeżeli zastanawiasz się, którą szlifierkę wybrać, mimośrodową czy oscylacyjną, lub nie wiesz, jakie różnice występują między tymi dwoma urządzeniami, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy charakterystykę...

Jeżeli zastanawiasz się, którą szlifierkę wybrać, mimośrodową czy oscylacyjną, lub nie wiesz, jakie różnice występują między tymi dwoma urządzeniami, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy charakterystykę tych urządzeń, porównujemy ich zastosowanie oraz wyjaśniamy wątpliwości.

Najnowsze produkty i technologie

Styropmin Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Ekologiczna i energooszczędna izolacja Ekologiczna i energooszczędna izolacja

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

dre.pl Aranżacja ciemnego mieszkania: jak skutecznie rozjaśnić wnętrze?

Aranżacja ciemnego mieszkania: jak skutecznie rozjaśnić wnętrze? Aranżacja ciemnego mieszkania: jak skutecznie rozjaśnić wnętrze?

Odpowiednia aranżacja ciemnego mieszkania sprawi, że jego wnętrze będzie wyglądało na przestronne i jasne o każdej porze dnia. Jego zaprojektowanie może stanowić pewne wyzwanie, ale wszystko można pokonać...

Odpowiednia aranżacja ciemnego mieszkania sprawi, że jego wnętrze będzie wyglądało na przestronne i jasne o każdej porze dnia. Jego zaprojektowanie może stanowić pewne wyzwanie, ale wszystko można pokonać dzięki sprytnym pomysłom na wdrożenie odpowiedniej dekoracji. Poznaj kilka porad dotyczących skutecznego rozjaśniania ciemnych pomieszczeń.

Corab S.A. Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych

Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych

Dobór konstrukcji, na której opierają się panele fotowoltaiczne, to jedna z kluczowych decyzji, którą należy podjąć decydując się na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Gdyby porównać instalację...

Dobór konstrukcji, na której opierają się panele fotowoltaiczne, to jedna z kluczowych decyzji, którą należy podjąć decydując się na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Gdyby porównać instalację PV do organizmu człowieka, to konstrukcja wsporcza jest kręgosłupem.

vidaxl.pl Jakie meble do ogrodu wybrać?

Jakie meble do ogrodu wybrać? Jakie meble do ogrodu wybrać?

Przy pięknej pogodzie warto spędzać czas na relaksie i spotkaniach towarzyskich w ogrodzie. Na świeżym powietrzu, w otoczeniu zadbanych roślin przyjemnie jest zaprosić przyjaciół i rozpalić grilla lub...

Przy pięknej pogodzie warto spędzać czas na relaksie i spotkaniach towarzyskich w ogrodzie. Na świeżym powietrzu, w otoczeniu zadbanych roślin przyjemnie jest zaprosić przyjaciół i rozpalić grilla lub po prostu zaparzyć herbatę i zrelaksować się przy dobrej książce. W takich sytuacjach niezbędne będą stylowe meble ogrodowe. Ich oferta w sklepach jest bardzo szeroka – drewniane, z technorattanu, czy rattanu i wikliny. Przeczytaj, które będą najlepsze.

AlchiPolska Sp. z o.o. Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów

Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów Niezawodny system hydroizolacji tarasów i balkonów

Tarasy i balkony to zwykle ulubione miejsca wypoczynku w ciepłe dni. Ich powierzchnia jest jednak stale narażona na działanie zmiennych warunków pogodowych. A najbardziej zagrażają im intensywne opady...

Tarasy i balkony to zwykle ulubione miejsca wypoczynku w ciepłe dni. Ich powierzchnia jest jednak stale narażona na działanie zmiennych warunków pogodowych. A najbardziej zagrażają im intensywne opady atmosferyczne i zmiany temperatur. Dlatego niezbędnym warunkiem długiej żywotności tarasów i balkonów jest zastosowanie hydroizolacji odpornej na różne warunki zewnętrzne.

maufer.pl Gdzie kupić minikoparkę? Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Gdzie kupić minikoparkę? Jakie parametry wziąć pod uwagę? Gdzie kupić minikoparkę? Jakie parametry wziąć pod uwagę?

W ostatnich latach można zaobserwować duży wzrost popularności w kategorii minikoparek – maszyn o wadze do 5 ton. Przy pomocy takiego sprzętu prace ziemne można wykonywać łatwiej, szybciej oraz bardziej...

W ostatnich latach można zaobserwować duży wzrost popularności w kategorii minikoparek – maszyn o wadze do 5 ton. Przy pomocy takiego sprzętu prace ziemne można wykonywać łatwiej, szybciej oraz bardziej efektywnie, z dużą dbałością o jakość wykonania. Nic dziwnego, że firmy brukarskie, montażowe, czy budowlane decydują się na zakup minikoparki. Jakie parametry i wyposażenie powinna mieć koparka? Gdzie kupić minikoparkę do prac ziemnych? Sprawdź odpowiedź w poniższym artykule.

SMW Ogrodzenia SMW Ogrodzenia – nowoczesna palisada

SMW Ogrodzenia – nowoczesna palisada SMW Ogrodzenia – nowoczesna palisada

SMW Ogrodzenia to producent nowoczesnych wypełnień do bram, furtek i przęseł oraz całych systemów ogrodzeniowych. Każde nasze ogrodzenie produkujemy z pełnych, zamkniętych profili o wysokościach od 15...

SMW Ogrodzenia to producent nowoczesnych wypełnień do bram, furtek i przęseł oraz całych systemów ogrodzeniowych. Każde nasze ogrodzenie produkujemy z pełnych, zamkniętych profili o wysokościach od 15 do 30 cm. Wszystkie ogrodzenia oferowane pod marką SMW Ogrodzenia wytwarzamy sami, z wysokiej jakości blachy, pochodzącej od renomowanego producenta ArcelorMittal. Blacha, z której powstają ogrodzenia SMW, jest dwustronnie ocynkowana ogniowo i pokryta powłoką antykorozyjną w technologii Coil Coating,...

SMW Ogrodzenia Modne ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

Modne ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania Modne ogrodzenia – współczesne trendy i rozwiązania

W ostatnich latach ogrodzenia nowoczesne cieszą się dużym zainteresowaniem. Na rynku jest wiele rozwiązań charakteryzujących się prostą formą, geometrycznymi kształtami czy wykorzystaniem i połączeniem...

W ostatnich latach ogrodzenia nowoczesne cieszą się dużym zainteresowaniem. Na rynku jest wiele rozwiązań charakteryzujących się prostą formą, geometrycznymi kształtami czy wykorzystaniem i połączeniem różnych materiałów. Nowoczesne ogrodzenia cechuje estetyka, minimalizm formy i harmonia z ogradzanym obiektem, a ich niewątpliwymi zaletami są uniwersalność i możliwość dopasowania do różnego rodzaju architektury.

SMW Ogrodzenia Coil Coating – doskonałe powłoki antykorozyjne

Coil Coating – doskonałe powłoki antykorozyjne Coil Coating – doskonałe powłoki antykorozyjne

W firmie SMW Ogrodzenia dużą wagę przykładamy do innowacji i poszukiwania nowych rozwiązań produkcyjnych, wpływających pozytywnie zarówno na jakość produktów, jak i na sam proces produkcyjny. Wierzymy,...

W firmie SMW Ogrodzenia dużą wagę przykładamy do innowacji i poszukiwania nowych rozwiązań produkcyjnych, wpływających pozytywnie zarówno na jakość produktów, jak i na sam proces produkcyjny. Wierzymy, że umiejętnie wdrożona, odpowiednia technologia, może mieć znaczący wpływ na jednoczesne utrzymanie atrakcyjnej ceny oraz wysokiej jakości produktów.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.