EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa

Szlifierka mimośrodowa od Bosch

Szlifierka mimośrodowa od Bosch

Jeżeli zastanawiasz się, którą szlifierkę wybrać, mimośrodową czy oscylacyjną, lub nie wiesz, jakie różnice występują między tymi dwoma urządzeniami, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy charakterystykę tych urządzeń, porównujemy ich zastosowanie oraz wyjaśniamy wątpliwości.

treść sponsorowana

Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa

Niewiele osób wie, że te szlifierki różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także charakterystyką pracy. Pierwszym zasadniczym pytaniem, jakie użytkownik powinien sobie zadać przy zakupie takich urządzeń powinno być: „Do czego będę używał tego elektronarzędzia?”. Urządzenia te w gruncie rzeczy mają do wykonania podobne zadanie – zeszlifowanie warstwy wierzchniego materiału, niemniej jest zasadnicza różnica w typie obrabianej powierzchni.
Sprawdż naszą ofertę >>

Jeśli głównym zadaniem urządzenia będzie szlifowanie dużych powierzchni, takich jak blaty stołów, deski, stopnie schodów, futryny z litego drewna itp., wybór powinien paść na szlifierkę oscylacyjną.

W przypadku, gdy głównymi pracami będą szlifowanie zakrzywionych płaszczyzn niewielkich elementów, wówczas lepiej zdecydować się na szlifierkę mimośrodową.

szlifierka oscylacyjna delta Bosch zastosowanie

Szlifierka oscylacyjna

szlifierka mimośrodowa bosch zastosowanie

Szlifierka mimośrodowa

Szlifierka oscylacyjna

Z reguły posiada kwadratową bądź prostokątną stopę. Taki kształt pozwala dotrzeć do narożników i innych trudno dostępnych miejsc. Stopa urządzenia jest wykonana z twardego tworzywa i działa na podstawie ruchu wahadłowego. Na stopę można zamocować arkusz papieru ściernego zarówno papierowego, jak i papieru ściernego na płótnie. Część szlifierek oscylacyjnych pozwala na zamocowanie papieru ściernego na rzep. Bardzo krótki ruch drgający oraz duża częstotliwość ruchów sprawiają, że wierzchni materiał zostaje szybko usunięty. Dodatkowym parametrem mającym wpływ na szybkość szlifowania wierzchniej warstwy materiału jest wielkość stopy oraz gradacja używanego papieru ściernego. Im większa stopa oraz im mniejsza gradacja papieru ściernego, tym efekty szlifowania będą dostrzegane szybciej. Szlifierka oscylacyjna doskonale sprawdzi się do zebrania starej powłoki lakierniczej ze stołu, stopni schodowych, wyszlifuje płaskie duże elementy blaszane oraz płaskie elementy z tworzywa sztucznego.

Szlifierka oscylacyjna Bosch GSS 18V montaż Szlifierka oscylacyjna Bosch GSS 18V

Szlifierka mimośrodowa

Posiada okrągłą stopę, która wykonana jest z elastycznego materiału, który pozwala na szlifowanie powierzchni o nieregularnym kształcie oraz zakrzywionych płaszczyzn, a także umożliwia szlifowanie powierzchni wklęsłych i wypukłych. Szlifierka mimośrodowa poradzi sobie również z płaskimi powierzchniami, jednak w porównaniu do szlifierki oscylacyjnej, trzeba poświęcić więcej czasu na tą czynność, ze względu na mniejszą płaszczyznę szlifującą. Stopy szlifierek mimośrodowych występują w dwóch rozmiarach: 125 oraz 150 mm. Działanie szlifierki mimośrodowej różni się od działania szlifierki oscylacyjnej. Główna różnica wynika z tego, że okrągła stopa obraca się wokół własnej osi, wykonując tym samym ruch obrotowy i dodatkowo wykonuje ruch wahadłowy. Taka charakterystyka pozwala na szlifowanie nieregularnych powierzchni (drewno, stal, tworzywa). Szlifierka mimośrodowa doskonale sprawdzi się w branży samochodowej, stolarskiej, a także w branży ślusarskiej, m.in. do szlifowania szwów profili kwadratowych.

Parametry szlifierek

Bez względu na to, czy planujesz zakup szlifierki mimośrodowej czy oscylacyjnej, należy zwrócić uwagę na podane niżej parametry:

Typ zasilania – na rynku dostępne są 3 warianty.

  • Akumulatorowe, które pozwalają na pracę w dowolnej pozycji i użytkownik nie jest w żaden sposób ograniczony kablem zasilającym, jednak operator ograniczony jest czasem pracy na jednym akumulatorze oraz koniecznością zakupu dodatkowego akumulatora wraz z ładowarką.
  • Pneumatyczne, które pozwalają na ciągłą pracę przy udziale kompresora. Podczas pracy z kompresorem przewód ze sprężonym powietrzem musi być na stałe podłączony do szlifierki, co niekiedy może przeszkadzać w pracy. Wymogiem koniecznym do pracy szlifierek pneumatycznych jest posiadanie kompresora.
  • Zasilane sieciowo, które pozwalają na ciągłą pracę. Do zasilania potrzebny jest przewód zasilający, który niekiedy może ograniczać ruchy. W tym przypadku operator musi mieć stały dostęp do prądu elektrycznego.

Moc silnika – jest to kluczowy parametr, dlatego nie należy wybierać szlifierek, które charakteryzują się najniższymi bądź niskimi wartościami mocy silnika.

Amplituda oscylacji – informuje o tym, jaka jest długość ruchu oscylacyjnego. Z reguły dobra szlifierka charakteryzuje się tym parametrem na poziomie >2 mm.

Liczba oscylacji – jest to liczba ruchów danej szlifierki. Im ta wartość jest wyższa, tym narzędzie gwarantuje szybszą i dokładniejszą pracę. Część dostępnych na rynku szlifierek posiada regulację, dzięki czemu użytkownik dobiera odpowiednią prędkość do rodzaju obrabianego materiału.

Średnica tarczy/wielkość stopy – definiuje ona wydajność pracy. Im większa średnica tarczy lub wielkość stopy, tym szybciej zrealizowane zlecenie bądź praca. Szlifowanie małą powierzchnią ścierną dużego blatu będzie bardziej czasochłonne niż szlifowanie blatu tej samej wielkości większą powierzchnią ścierną.

Wyżej wymienione parametry dotyczą obu typów szlifierek. To od użytkownika zależy, jaki typ zasilania preferuje, bądź na jakie urządzenie pozwala mu budżet. Z reguły przewodowe urządzenia są najtańsze. Szlifierki pneumatyczne plasują się po środku „stawki”. Najdroższymi szlifierkami są szlifierki akumulatorowe, głównie ze względu na konieczność dokupienia zewnętrznego akumulatora oraz ładowarki. Wiodącym producentem szlifierek oscylacyjnych oraz mimośrodowych jest firma Bosch.
Dowiedz się więcej >>

Szlifierki oscylacyjne a mimośrodowe

Jeżeli nadal nie możesz podjąć decyzji dotyczącej zakupu sprzętu, proponujemy, aby przed zakupem poczytać opinie. Często nasze wątpliwości mogą zostać rozwiane po przeczytaniu konkretnych uwag użytkowników, którzy posiadają już wybrany sprzęt. Takie opinie mogą znacząco ułatwić decyzję zakupową. Jeśli nie jest to przekonująca opcja, polecamy również zapytanie użytkowników danych urządzeń: stolarzy, ślusarzy oraz lakierników samochodowych. Będzie to informacja uzyskana ze źródła oraz bezpośrednio od użytkownika danego sprzętu.

Jeżeli poszukujesz profesjonalnego doradztwa oraz chcesz mieć zagwarantowane bezpieczeństwo zakupów, zapraszamy na Domitech.pl w celu złożenia i zrealizowania zamówienia.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować? Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych...

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych niemal wszędzie palet jest mnóstwo. Często można natknąć się na nietypowe i zaskakujące projekty wykonane z tego materiału. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie palet.

Najnowsze produkty i technologie

Nobless Polska Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy...

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo nałożyć olej na taras, zapewniając mu optymalną ochronę.

De Dietrich Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich

Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich

Nowa seria kotłów C230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej stanowi kontynuację dobrze przyjętej przez rynek serii C230 ECO.

Nowa seria kotłów C230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej stanowi kontynuację dobrze przyjętej przez rynek serii C230 ECO.

KFA Armatura Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Obalamy mity o grzejniku aluminiowym Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, wciąż krąży wokół nich wiele mitów oraz...

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, wciąż krąży wokół nich wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Pięlęgnacja trawnika z domitech

Pięlęgnacja trawnika z domitech Pięlęgnacja trawnika z domitech

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim...

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim czasie. Dowiedz się, jak dbać o trawnik w Twoim ogrodzie.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa

Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa

Jeżeli zastanawiasz się, którą szlifierkę wybrać, mimośrodową czy oscylacyjną, lub nie wiesz, jakie różnice występują między tymi dwoma urządzeniami, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy charakterystykę...

Jeżeli zastanawiasz się, którą szlifierkę wybrać, mimośrodową czy oscylacyjną, lub nie wiesz, jakie różnice występują między tymi dwoma urządzeniami, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy charakterystykę tych urządzeń, porównujemy ich zastosowanie oraz wyjaśniamy wątpliwości.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować? Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych...

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych niemal wszędzie palet jest mnóstwo. Często można natknąć się na nietypowe i zaskakujące projekty wykonane z tego materiału. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie palet.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.