Sposoby na organizację domowego biura

Sposoby na organizację domowego biura
Fot. Pion Poziom/Marta Behling
Podczas pracy zdalnej szczególnie ważne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni w domu tak, abyśmy nadal byli kreatywni, efektywni i mogli się skoncentrować na swoich zadaniach. Jak przeorganizować wnętrze, aby profesjonalnie wykonywać wszystkie służbowe obowiązki? Zobacz porady architektów i ekspertów ds. zdrowego trybu życia, jak stworzyć kącik do pracy w domu.
Zobacz także
Drzwi przesuwne ze szkła

Szklane drzwi przesuwne to coraz częściej stosowane rozwiązanie w aranżacji wnętrz. To również doskonały sposób na dzielenie i łączenie powierzchni w mieszkaniach i biurach.
Szklane drzwi przesuwne to coraz częściej stosowane rozwiązanie w aranżacji wnętrz. To również doskonały sposób na dzielenie i łączenie powierzchni w mieszkaniach i biurach.
Płytki we wnętrzu

Płytki ceramiczne i gresowe stosuje się już nie tylko do wykańczania ścian i podłogi w łazience czy w kuchni, ale także jako posadzkę w przedpokoju, a nawet w salonie. Są bowiem bardzo praktyczne, a dzięki...
Płytki ceramiczne i gresowe stosuje się już nie tylko do wykańczania ścian i podłogi w łazience czy w kuchni, ale także jako posadzkę w przedpokoju, a nawet w salonie. Są bowiem bardzo praktyczne, a dzięki ogromnemu bogactwu wzorów, kolorów i faktur dają ponadto niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza.
Modne ściany

Ściany traktujemy zazwyczaj jako neutralne tło dla mebli, nadając im spokojną tonację kolorystyczną. Tymczasem mogą one stać się samodzielnym elementem dekoracyjnym wnętrza lub też podkreślać charakter...
Ściany traktujemy zazwyczaj jako neutralne tło dla mebli, nadając im spokojną tonację kolorystyczną. Tymczasem mogą one stać się samodzielnym elementem dekoracyjnym wnętrza lub też podkreślać charakter jego aranżacji.
Jeszcze do niedawna praca zdalna dla wielu z nas była luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Obecna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sprawiła, że home office stał się w wielu przypadkach koniecznością, która zmusza nas do zorganizowania tymczasowego biura w domu. Być może ten sposób świadczenia pracy sprawdzi się na tyle, że praca zdalna stanie się nową rzeczywistością. Warto więc zaprojektować domową przestrzeń w sposób przemyślany i pobudzający kreatywność.
W naszych prywatnych przestrzeniach trudniej zachować dyscyplinę i skupić się na pracy – łatwo rozproszy nas niewygodne krzesło, hałas, bałagan na biurku czy źle dobrane oświetlenie. Dobrze zorganizowane miejsce pracy, nawet w domu, pozwoli zachować maksymalny komfort, obniżyć poziom stresu i z pewnością ułatwi uporządkowanie myśli, by wykonać założone zadania sprawnie i na czas.
Na co zwrócić uwagę przy aranżacji domowego biura?
1. Organizacja miejsca do pracy
Wszystkie potrzebne sprzęty powinny być pod ręką. Jeśli korzystasz z telefonu i laptopa nie zapomnij o ładowarkach, by ograniczyć czas na ich poszukiwania w ciągu dnia. Zgromadź notesy, długopisy i markery, ale pamiętaj, że im mniej przedmiotów w zasięgu wzroku, tym mniej rozpraszających bodźców. Kluczowym elementem będzie wygodne krzesło i biurko lub stół, które pozwolą Ci pracować we właściwej pozycji – to ważne, by zadbać o swój kręgosłup. Można też rozważyć zakup biurka, które ma regulowaną wysokość do pozycji siedzącej lub stojącej – taki mebel pozwoli dopasować się do naszych potrzeb, w zależności od wymagań wykonywanego zadania.
2. Wyznaczenie przestrzeni do pracy
Praca z ulubionej sofy, a może z sypialni? Choć dla niektórych brzmi to jak marzenie, to zapewniamy, że na dłuższą metę to rozwiązanie się nie sprawdzi. Długotrwałe office przebywanie w pomieszczeniach wypoczynkowych zamiast w miejscu przypisanym pracy znacznie obniży naszą wydajność i komfort. Warunki home office powinny być jak najbardziej zbliżone do tych panujących w prawdziwym biurze, więc należy choćby symbolicznie wydzielić tę strefę, by uniknąć ciągłego rozpraszania przez domowników czy inne czynniki.
Jeśli nowa rzeczywistość zakłada wideokonferencje, zadbajmy o to, by miejsce pracy wyglądało profesjonalnie i przyjemnie – porządek na biurku i neutralne tło, np. półka z książkami lub ściana z zielenią nie odwróci uwagi od celu rozmowy. Zanim przeprowadzimy nasze pierwsze zdalne spotkanie, spróbujmy jednak wykonać test np. rozmawiając przez wideokomunikator ze znajomym.
3. Światło dzienne
W domowym biurze nie może zabraknąć dostępu do dziennego światła! Działa ono pobudzająco na poziom naszej energii, a promienie słońca wpadające do pomieszczenia z pewnością pomogą utrzymać dobry nastrój i działać na wysokich obrotach. Praca przy naturalnym świetle jest korzystniejsza dla całego organizmu. Sztuczne oświetlenie oczywiście pomaga, jednak zimna tonacja światła może źle wpłynąć na nasze samopoczucie, a tym samym obniżyć jakość pracy.
Po zmroku natomiast, nasze stanowisko pracy powinno być dobrze doświetlone poprzez oświetlenie zarówno sufitowe, jak i to znajdujące się na biurku.
„Według badań Journal of Sleep and Sleep Disorders najlepszym wyborem będzie naturalne i neutralne jasne światło, przypominające bezchmurny słoneczny dzień w południe (o temperaturze 3000–5000 K). Takie światło pomoże skupić się na pracy. Wartości niższe zapewniają światło relaksujące, a wyższe bardziej stymulujące. Ponadto, dobrze by w całym pomieszczeniu natężenie światła było możliwie równe – będzie to zdrowe dla naszych oczu” – mówi Hubert Stablewski, sportowiec, ekspert ds. planowania aktywnego stanowiska pracy oraz właściciel firmy HSR.life, specjalizującej się w organizacji innowacyjnego biura.
4. Postaw na zieleń
Funkcjonalność to podstawa przy organizacji kącika do pracy, jednak warto mieć na uwadze również względy estetyczne. W tej przestrzeni będziemy spędzać kilka godzin dziennie, więc powinna być przyjazna i komfortowa. Najprostszym sposobem na miłą oku aranżację są… rośliny! Wiele badań wskazuje jednoznacznie, że żywa zieleń poprawia nastrój, pomaga walczyć ze stresem, a przy tym oczyszcza powietrze. Każdy, nawet symboliczny kontakt z naturą, będzie oznaczał pozytywną reakcję naszego organizmu, więc niech w waszym otoczeniu zagości np. paprotka, skrzydłokwiat, anturium czy egzotyczna monstera.
5. Zorganizuj się
Praca w domu może niektórym z nas kojarzyć się z wyrabianiem nadgodzin, które zwykle są wynikiem złej organizacji biura i działania czynników, którym pozwalamy się rozpraszać w ciągu dnia. Jak pracować wydajnie i zachować niezbędny work-life balance? Warto wyznaczyć sobie plan dnia i rozkład przerw, łącznie z porami posiłków oraz początkiem i końcem pracy. Choć może się to okazać trudne, to konieczne będzie oddzielenie obowiązków domowych od zadań służbowych.
Źródła: Decoroom, www.hsrmeble.pl