EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrodzenie idealne

Anna Wilgocka | 2017-01-27
Jak wykonać ogrodzenie idealne?Fot. Joniec

Jak wykonać ogrodzenie idealne?
Fot. Joniec

Po wykonaniu projektu i fundamentów, o których pisaliśmy w jednym z poprzednich numerów "EB", pora na bardziej widoczne elementy ogrodzenia modułowego. Na tym etapie prac ważna jest staranność wykonania i zachowanie zasad sztuki budowlanej.

Zobacz także

Eko-Okna S.A. INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność...

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność zupełnie zmienia zasady gry.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie...

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie mogą zmniejszyć jego odporność. Większość z nich powoduje wilgoć, która dostaje się do betonu poprzez podciąganie kapilarne.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Dylatacja pionowa fundamentów pod ogrodzenie

Dylatacja pionowa fundamentów pod ogrodzenie Dylatacja pionowa fundamentów pod ogrodzenie

Gotowe ogrodzenie najczęściej narażone jest na obciążenia spowodowane silnym wiatrem i własnym ciężarem. Dlatego podstawą trwałości i stabilności całego ogrodzenia jest prawidłowe wykonanie i zdylatowanie...

Gotowe ogrodzenie najczęściej narażone jest na obciążenia spowodowane silnym wiatrem i własnym ciężarem. Dlatego podstawą trwałości i stabilności całego ogrodzenia jest prawidłowe wykonanie i zdylatowanie fundamentu. To właśnie fundament jest głównym elementem konstrukcyjnym odpowiadającym za przenoszenie powstających obciążeń.

W poprzednim artykule omówione zostało wykonanie fundamentów i prace przygotowawcze przed wykonaniem ogrodzenia z betonowych elementów prefabrykowanych. Ich efektem jest betonowa podkonstrukcja z przygotowanym zbrojeniem słupków (mogą to być wypuszczone pręty zbrojeniowe lub na przykład rura stalowa wpuszczona w fundament).

Istotne jest, aby była starannie wypoziomowana, a także, aby rozstaw słupków uwzględniał wymiar elementu cokołowego. Nie jest to jednak warunek konieczny, ale znacząco ułatwi pracę oraz wpłynie na estetykę wykonanego ogrodzenia.

Izolacja

Kolejną ważną, choć często pomijaną, czynnością jest wykonanie izolacji poziomej izolującej nadziemną część konstrukcji i zabezpieczającej ją przed podciąganiem wody z gruntu.

Są oczywiście sytuacje, w których nie jest to potrzebne. Zależy to głównie od budowy geologicznej terenu, na którym prowadzone są prace budowlane. Jeśli dysponujemy wynikami badań geotechnicznych, możemy poprosić specjalistę o określenie, czy izolacja pozioma jest potrzebna.

ogrodzenie idealne rys1

Fot. Joniec

Jeśli jednak nie dysponujemy taką wiedzą, warto wykonać ją na wszelki wypadek. Nie wiąże się to z dużym kosztem dodatkowym, a poprawny montaż tego elementu może znacząco przedłużyć żywotność całego ogrodzenia.

Badania geotechniczne i współpraca konstruktora są jednak absolutnie niezbędne, jeśli wiemy, że ogrodzenie będzie się znajdować na bardzo niekorzystnym ze względów konstrukcyjnych podłożu.

Murowanie

Trzeba pamiętać, że specyficzną cechą bloczków jest faktura przypominająca łupany kamień. Jest ona inna na każdym elemencie. Różnić się mogą nieco również kolory poszczególnych elementów. Wiąże się to z dwoma kwestiami. 

Po pierwsze, przed przystąpieniem do murowania warto zrobić przegląd elementów, którymi dysponujemy, i wybrać te o możliwie najmniej zróżnicowanej strukturze. Powinny one zostać wykorzystane do budowy słupków do bram i furtek.

Po drugie, warto również zastosować rozwiązanie powszechne przy układaniu betonowej kostki brukowej, a mianowicie przemieszać elementy z poszczególnych palet. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że ogrodzenie będzie jednolite kolorystycznie.

Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do murowania. Murujemy wyłącznie poziomymi warstwami, dbając o to, aby elementy zbrojenia słupków znajdowały się wewnątrz elementów ogrodzeniowych.

Fot. Buszrem

Na wykonanym fundamencie rozpoczynamy murowanie ogrodzenia: 1 – starannie wypoziomowana górna powierzchnia fundamentu (należy o tym pamiętać, kończąc pracę przy tym elemencie); 2 – na fundamencie wykonujemy izolację poziomą – zapobiegnie ona podciąganiu wody z gruntu; 3 – zbrojenie słupków musi znajdować się we wnętrzu pustaków; 4 – murować należy wyłącznie warstwowo, każdy inny sposób wznoszenia może stworzyć sytuację niebezpieczną dla wykonawców i konstrukcji; 5 – po wykonaniu każdej warstwy pustaki należy zalać betonem i zagęścić.

Fot. Buszrem

Należy pamiętać o umieszczeniu na słupkach mocowań do paneli ogrodzeniowych zgodnych z zaleceniami ich producenta: 1 – wykonaną podmurówkę wykańczamy daszkami dwuspadowymi; 2 – podobnie wykańczamy wąskie słupki; 3 – na słupki szerokie stosujemy daszki o większym wymiarze; 4 – daszki są elementem najbardziej narażonym na działanie czynników atmosferycznych, dlatego zaleca się ich spoinowanie np. za pomocą bezbarwnego silikonu; 5 – powierzchnię betonowych elementów ogrodzeniowych warto zaimpregnować. Ułatwi to utrzymanie ogrodzenia w czystości i zwiększy jego żywotność, a także ujednolici barwę pustaków.

Murowanie warstwowe jest istotne zarówno ze względu na bezpieczeństwo wykonawców prac, ale również najlepiej zapobiega uszkodzeniu elementów. Po wykonaniu każdej warstwy wnętrza bloczków należy zalać betonem. Najlepiej jeśli ma on klasę C16/20. Niższe klasy mogą nie zapewnić wystarczających parametrów mechanicznych, wyższe natomiast są po prostu drogie.

Beton należy później zagęścić. Wykonując to, warto zwracać uwagę na ewentualne przesączanie mleczka cementowego, wynikające z niedokładnego spoinowania elementów. Kolejną warstwę bloczków można układać dopiero po związaniu zalanej uprzednio.

Po zakończeniu zalewania bloczków mieszanką betonową, warto je przykryć folią budowlaną, aby woda zbyt szybko nie odparowała. Taką osłonę należy stosować do momentu przykrycia ogrodzenia daszkami lub przez minimum 7 dni. Ważne, aby nie prowadzić prac betoniarskich w temperaturze poniżej +5°C oraz powyżej 25°C.

Daszki i słupki

Ostatnią warstwą są dwuspadowe daszki stanowiące zwieńczenie podmurówki. Ze względu na duże narażenie na zabrudzenia daszki warto zaspoinować. Można użyć do tego celu na przykład mrozoodpornego silikonu. Czynność ta musi być jednak wykonana bardzo precyzyjnie, aby spoina nie zeszpeciła najbardziej eksponowanej części ogrodzenia.

Silikonem warto uszczelnić połączenia i szczeliny powstałe między daszkami a bloczkami, aby zabezpieczyć komory bloczków przed wilgocią.

ogrodzenie idealne rys4

Fot. Joniec

Murujemy także słupki, wykańczając je czterospadowymi daszkami, dostosowanymi do ich wielkości. Producenci oferują w ramach systemu ogrodzeniowego zarówno elementy umożliwiające wykonanie słupków wąskich, jak i szerokich o różnych rozmiarach, zależnie od producenta systemu.

Warto pamiętać, aby na etapie montażu pustaków wykonać w nich wszystkie niezbędne otwory (na przykład na wyprowadzenia kabli, zamków itp.), oraz umieścić elementy mocujące panele ogrodzeniowe. Dobrze jest wcześniej dokładnie zapoznać się ze sposobem ich działania i instrukcjami montażu dostarczonymi przez producenta.

Impregnacja

Ostatnią czynnością, którą można wykonać przed montażem paneli ogrodzeniowych jest impregnacja gotowej podmurówki, słupków oraz daszków. Nie jest to konieczność, ale dobrze wpływa na ujednolicenie barwy poszczególnych elementów i ułatwia utrzymanie ich w czystości. To z kolei zabezpiecza zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi (na skutek działania ujemnych temperatur), jak i korozją biologiczną oraz występowaniem wykwitów wapiennych.

EKSPERT RADZI

Budowanie ogrodzenia na terenach pochyłych

Na działkach ze spadkiem terenu można budować ogrodzenia na dwa sposoby:

1. Linia budowanego ogrodzenia pokrywa się z linią terenu - w takiej sytuacji bloczki układa się pochyło, zgodnie ze spadkiem terenu.

2. Ogrodzenie budowane kaskadowo - nierówności terenu niweluje się poprzez wykonanie podmurówki w linii poziomej, tworząc schodkowe uskoki.

Aby ogrodzenie ładnie wyglądało zaleca się wykonanie stopni dostosowanych do wysokości bloczka lub wielokrotności jego wysokości. Na koniec należy wyczyścić resztki zabrudzeń z powierzchni bloczków. Środek czyszczący należy stosować tylko w miejscu zabrudzenia, zgodnie z instrukcją podaną przez producenta preparatu.

Aby zrobić to poprawnie, warto zadbać o sprzyjające warunki. Przede wszystkim wskazane jest utrzymanie około miesiąca przerwy między budową a impregnacją. Zapewni to osiągnięcie pełnych parametrów wytrzymałościowych przez beton. Należy również zadbać, aby impregnowana powierzchnia była czysta i całkowicie sucha.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • kolomamark kolomamark, 11.04.2017r., 20:33:35 Moim zdaniem najładniejsze ogrodzenia to gabiony. Wyglądają bardzo eksluzywnie, a tak na prawdę mają bardzo dużo zalet. Są ekologiczne, łatwe w utrzymaniu i bardzo praktyczne.
  • grubero grubero, 30.01.2019r., 22:04:00 Mi się gabiony nie podobają w ogóle... Wygląda to mało solidnie. Dużo lepsze wrażenie robi na mnie klasyczny cokolik z cegły klinkierowej Terca + panele drewniane albo stal.

Powiązane

Ekologia.pl Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania? Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są...

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są najistotniejsze? Przeczytaj poniższe wskazówki!

sklep.dreame-polska.pl Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu? Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie,...

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie, które sprawi, że będzie jej znacznie mniej. Warto wybrać robot koszący Roboticmower A1 od Dreame. Czym wyróżnia się to urządzenie?

HOMEKONCEPT Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady! Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces...

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces ten ma kilka etapów – od wyboru odpowiedniej działki, poprzez dobór projektu domu, aż do finalnych prac wykończeniowych. Każdy ma istotny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. W naszym przewodniku znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Krystyna Stankiewicz Ogrodzenie na lata

Ogrodzenie na lata Ogrodzenie na lata

Dobrze dobrane ogrodzenie współgra z architekturą domu i utrudnia intruzom wstęp na teren posesji. Zapewnia też mieszkańcom prywatność i jednocześnie – jeśli otoczenie jest interesujące – otwiera widok...

Dobrze dobrane ogrodzenie współgra z architekturą domu i utrudnia intruzom wstęp na teren posesji. Zapewnia też mieszkańcom prywatność i jednocześnie – jeśli otoczenie jest interesujące – otwiera widok na okolicę. A takie wymagania spełnia ogrodzenie zbudowane z mniej lub bardziej ażurowych przęseł.

Magdalena Ćwikła Jak pomalować ogrodzenie?

Jak pomalować ogrodzenie? Jak pomalować ogrodzenie?

Malowanie ogrodzenia to świetny sposób na natychmiastowe odświeżenie terenu na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy masz ogrodzenie drewniane, betonowe czy metalowe, są pewne kroki, które należy podjąć,...

Malowanie ogrodzenia to świetny sposób na natychmiastowe odświeżenie terenu na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy masz ogrodzenie drewniane, betonowe czy metalowe, są pewne kroki, które należy podjąć, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Redakcja news Certyfikaty jakości BPGIC dla firmy JONIEC®

Certyfikaty jakości BPGIC dla firmy JONIEC® Certyfikaty jakości BPGIC dla firmy JONIEC®

Firma JONIEC® została wyróżniona tytułem „FIRMA GODNA POLECENIA” oraz „WIARYGODNY PARTNER W BIZNESIE”, a Mieczysław Joniec otrzymał tytuł „LIDERZY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2023”.

Firma JONIEC® została wyróżniona tytułem „FIRMA GODNA POLECENIA” oraz „WIARYGODNY PARTNER W BIZNESIE”, a Mieczysław Joniec otrzymał tytuł „LIDERZY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2023”.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy? Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i...

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i styl różnią się w zależności od lokalnych przepisów i preferencji właściciela. Ogrodzenie pełni funkcję estetyczną oraz zabezpiecza działkę przed dostępem nieupoważnionych osób.

Anna Wilgocka Zanim ogrodzisz działkę

Zanim ogrodzisz działkę Zanim ogrodzisz działkę

Podstawową funkcją każdego ogrodzenia jest wytyczenie granic posesji. Oddziela to, co prywatne, od tego, co publiczne, i ma chronić przed niepożądanym wejściem osób z zewnątrz. Może zapewniać prywatność...

Podstawową funkcją każdego ogrodzenia jest wytyczenie granic posesji. Oddziela to, co prywatne, od tego, co publiczne, i ma chronić przed niepożądanym wejściem osób z zewnątrz. Może zapewniać prywatność i poczucie bezpieczeństwa, ale też eksponować piękno budynku i ogrodu, zdobić oraz otwierać domową przestrzeń na otaczający krajobraz. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj ogrodzenia się zdecydujemy. Co zatem wziąć pod uwagę?

Przemysław Gogojewicz Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę?

Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę? Mur oporowy - czy wymaga pozwolenia na budowę?

Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje...

Mur może pełnić zarówno funkcję ogrodzenia, jak i konstrukcji oporowej. W ustaleniu, czy jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest uwzględnienie jego zasadniczej roli. Decyduje ona o kwalifikacji obiektu.

Anna Wilgocka Projekt i fundament - pierwszy krok do idealnego ogrodzenia

Projekt i fundament - pierwszy krok do idealnego ogrodzenia Projekt i fundament - pierwszy krok do idealnego ogrodzenia

Jak przygotować się do wykonania ogrodzenia - jak je zaprojektować i jak wykonać fundament? Co o ogrodzeniach mówią polskie przepisy?

Jak przygotować się do wykonania ogrodzenia - jak je zaprojektować i jak wykonać fundament? Co o ogrodzeniach mówią polskie przepisy?

Redakcja Jak zbudować ogrodzenie z betonowych bloczków

Jak zbudować ogrodzenie z betonowych bloczków Jak zbudować ogrodzenie z betonowych bloczków

Jak postawić ogrodzenie betonowe, aby zachować jego właściwości przez wiele lat? Najwłaściwszym wyborem jawi się ogrodzenie z bloczków betonowych.

Jak postawić ogrodzenie betonowe, aby zachować jego właściwości przez wiele lat? Najwłaściwszym wyborem jawi się ogrodzenie z bloczków betonowych.

Magdalena Ćwikła Jak dobrać ogrodzenie do budynku?

Jak dobrać ogrodzenie do budynku? Jak dobrać ogrodzenie do budynku?

Ogrodzenie pełni funkcję bariery oddzielającej posesję od terenów przylegających do niej. Utrudnia intruzom wstęp, osłania przed widokiem ciekawskich osób, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też...

Ogrodzenie pełni funkcję bariery oddzielającej posesję od terenów przylegających do niej. Utrudnia intruzom wstęp, osłania przed widokiem ciekawskich osób, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Magdalena Ćwikła Strefa wejścia do domu – jaką wybrać nawierzchnię?

Strefa wejścia do domu – jaką wybrać nawierzchnię? Strefa wejścia do domu – jaką wybrać nawierzchnię?

Nawierzchnia w strefie wejściowej to bardzo ważna i często stosunkowo niewielka przestrzeń do zagospodarowania, dlatego bardzo istotne jest jej odpowiednie zaaranżowanie. Musi zostać przemyślana zarówno...

Nawierzchnia w strefie wejściowej to bardzo ważna i często stosunkowo niewielka przestrzeń do zagospodarowania, dlatego bardzo istotne jest jej odpowiednie zaaranżowanie. Musi zostać przemyślana zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Magdalena Ćwikła Murki oporowe – jak je wykorzystać w ogrodzie?

Murki oporowe – jak je wykorzystać w ogrodzie? Murki oporowe – jak je wykorzystać w ogrodzie?

Murki oporowe to idealne rozwiązanie na działkach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, na zboczach oraz zawsze wtedy, gdy chcemy nasz ogród urozmaicić. Sposoby na wykorzystanie murków oporowych w ogrodzie...

Murki oporowe to idealne rozwiązanie na działkach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, na zboczach oraz zawsze wtedy, gdy chcemy nasz ogród urozmaicić. Sposoby na wykorzystanie murków oporowych w ogrodzie są wręcz nieograniczone.

Magdalena Ćwikła Jak praktycznie i funkcjonalnie wykorzystać elementy betonowe w ogrodzie?

Jak praktycznie i funkcjonalnie wykorzystać elementy betonowe w ogrodzie? Jak praktycznie i funkcjonalnie wykorzystać elementy betonowe w ogrodzie?

Zastosowanie betonu w ogrodzie jest bardzo popularne i daje duży wachlarz możliwości zarówno pod względem wzorniczym, kolorystycznym, jak i funkcjonalnym. Nawierzchnie i ścieżki to jedynie najprostszy...

Zastosowanie betonu w ogrodzie jest bardzo popularne i daje duży wachlarz możliwości zarówno pod względem wzorniczym, kolorystycznym, jak i funkcjonalnym. Nawierzchnie i ścieżki to jedynie najprostszy sposób na wykorzystanie tego materiału. W jaki sposób można go jeszcze zastosować?

Redakcja news 30-lecie działalności firmy JONIEC®

30-lecie działalności firmy JONIEC® 30-lecie działalności firmy JONIEC®

Polski producent ogrodzeń betonowych oraz elementów małej architektury ogrodowej obchodzi w tym roku jubileusz – 30-lecie swojej aktywności.

Polski producent ogrodzeń betonowych oraz elementów małej architektury ogrodowej obchodzi w tym roku jubileusz – 30-lecie swojej aktywności.

Redakcja Rodzaje i zastosowania kostek brukowych i płyt betonowych

Rodzaje i zastosowania kostek brukowych i płyt betonowych Rodzaje i zastosowania kostek brukowych i płyt betonowych

Gładka, płukana czy postarzana? Z fazą, z mikrofazą, a może bez? O grubości 4, 6, a może 8 lub 10 cm? Mała czy wielkoformatowa? Przed dokonaniem wyboru płyt betonowych lub kostki na nawierzchnię wokół...

Gładka, płukana czy postarzana? Z fazą, z mikrofazą, a może bez? O grubości 4, 6, a może 8 lub 10 cm? Mała czy wielkoformatowa? Przed dokonaniem wyboru płyt betonowych lub kostki na nawierzchnię wokół posesji warto sprawdzić, czym charakteryzują się różne rodzaje prefabrykatów betonowych i jakie rozwiązania można stosować na podjeździe, jakie są wskazane na taras, a jakie na ścieżki i alejki.

Redakcja news Ogrodzenia JONIEC® ponownie z tytułem Dobra Marka 2020

Ogrodzenia JONIEC® ponownie z tytułem Dobra Marka 2020 Ogrodzenia JONIEC® ponownie z tytułem Dobra Marka 2020

Firma JONIEC® otrzymała tytuł w kategorii: Producent ogrodzeń betonowych. Dodatkowo wyróżniono ją jako Polską Dobrą Markę 2020.

Firma JONIEC® otrzymała tytuł w kategorii: Producent ogrodzeń betonowych. Dodatkowo wyróżniono ją jako Polską Dobrą Markę 2020.

Ekspert Budowlany 2/2018

Ekspert Budowlany 2/2018 Ekspert Budowlany 2/2018

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISHOME SP Z O.O. Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISHOME SP Z O.O. Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISHOME SP Z O.O. Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.