EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania

Redakcja | 2022-11-24
Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania? fot. Unihouse

Budownictwo drewniane, czyli jak uchronić się od rosnących kosztów ogrzewania? fot. Unihouse

Rok 2022 będzie kojarzyć się z drastycznymi wzrostami cen energii i ogrzewania. W obliczu nieuniknionych podwyżek spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie wzrasta znaczenie efektywności energetycznej. Również stosowane rozwiązania i materiały budowlane zmieniają się na energooszczędne. Jednym z nich jest technologia szkieletowa drewniana.

Po pierwsze: oszczędzanie energii

Efektywność energetyczna jeszcze kilkanaście lat temu była postrzegana jako dodatkowy walor, nowinka technologiczna, która stanowi odpowiedź na zyskujący na znaczeniu trend – ekologię. Obecnie to jeden z najważniejszych celów nowoczesnego budownictwa, do osiągnięcia którego niezbędne jest korzystanie z określonych surowców oraz technologii.

Polska energetyka oraz ciepłownictwo w znacznej mierze oparte są na spalaniu węgla kamiennego i brunatnego – w lipcu 2022 r. pozyskano z nich aż 75,25% całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Węgiel kamienny używany jest również do ogrzewania, zarówno w ciepłowniach dostarczających ciepło do mieszkańców budynków wielorodzinnych, jak i w systemach grzewczych indywidualnych odbiorców. Na przestrzeni ostatniego roku węgiel opałowy znacząco podrożał – nawet o 300%.

Wzrosły także ceny kolejnego popularnego paliwa do ogrzewania mieszkań – gazu ziemnego, którego ceny w tym roku podniosły się o 41%. Główną przyczyną jest ograniczenie, a w niektórych wypadkach nawet całkowite wstrzymanie dostaw gazu z Rosji, która jest jego głównym dostawcą na rynek europejski. Konieczność poszukiwania nowych źródeł, a także stopniowo zmniejszające się zasoby doprowadziły do lawinowego wzrostu cen.

Zarówno wysokie ceny energii, jak i mała jej dostępność uczyniły z niej towar luksusowy. Myśląc o energii w taki sposób łatwo dostrzec potrzebę zmian, zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym. Według raportu „Efektywne instrumenty wspierania efektywności energetycznej budynków” sporządzonego przez Stowarzyszenie Fala Renowacji aż 70% budynków publicznych i mieszkalnych w Polsce jest nieefektywnych energetycznie. Najwyższy czas poprawić te statystyki.

Jak poprawić efektywność energetyczną budynków?

„W obliczu rosnących cen energii elektrycznej oraz ogrzewania wzrasta znaczenie efektywności energetycznej budynków. Wszyscy inwestorzy i wykonawcy budowlani są zobowiązani do zapewnienia jej na odpowiednio wysokim poziomie. Każdy nowo powstały budynek musi spełniać normy zawarte w najnowszej wersji Warunków Technicznych. Dostosowanie się do zaostrzających się z roku na rok przepisów wymaga zmian stosowanych technologii i odpowiednich materiałów budowlanych” – mówi Marta Nazarczuk, kierownik działu badań i rozwoju w Unihouse.

Ograniczanie zużycia energii to nie tylko zmniejszenie strat ciepła, ale również realne oszczędności, co w przypadku wysokich cen może mieć ogromne znaczenie. Dane wskazują, że efektywność energetyczna w Polsce od wielu lat rośnie – w latach 2011–2020 wzrastała średnio o 1,5%. Zmniejszały się także energochłonność pierwotna i finalna PKB.

Polskie prawo budowlane zmienia się, by dostosować się do przepisów Unii Europejskiej. 15 września br. sejm uchwalił nowelę ustawy dot. poprawy efektywności energetycznej budynków, która nakłada obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego czy wielorodzinnego.

„Nowe przepisy mają służyć oszczędności energii i zmniejszeniu kosztów eksploatacji budynków. To bardzo ważne, nie tylko w kwestii oszczędności, ale i zrównoważonego budownictwa. Tegoroczna zwyżka cen energii przyspiesza zmiany w kontekście efektywności energetycznej. To kolejny krok do obniżania emisji CO2 w budownictwie. Niebawem obowiązkowe będą analizy LCA polegające na ocenie efektów, jakie dany budynek wywiera na środowisko w całym cyklu życia. Dwutlenek węgla jako ekwiwalent jest doskonałym narzędziem do ich oceny, ponieważ przekłada każde z naszych działań na jeden parametr, który umożliwia jednoznaczne porównanie. Dostrzegamy, ile zasobów zużywa produkcja stali i cementu, drewno produkuje się „samo”, zazwyczaj wystarczy nie przeszkadzać. W przyszłości budownictwo pójdzie o krok dalej – zaczniemy wymagać zasobooszędności, ograniczania emisji oraz możliwości pełnego recyklingu budynków po zakończonym czasie ich życia. Budownictwo to dynamiczna dziedzina, w której wciąż poszukuje się lepszych, tańszych, bezpieczniejszych rozwiązań. Z kolei budownictwo drewniane z powodzeniem za tymi zmianami nadąża” –  Kamil Kowalczyk, dyrektor sprzedaży Unihouse.

Efektywność energetyczna poprawia się m.in. dzięki zmianie stosowanych technologii budowlanych. Choć znakomita większość budowli w Polsce powstaje w technologii tradycyjnej, z roku na rok buduje się coraz więcej budynków z użyciem innych sposobów. Przykładem może być rosnące zainteresowanie budownictwem drewnianym, zwłaszcza modułowym, które może stanowić odpowiedź na obecne problemy z kosztami ogrzewania.

Ciepły i oszczędny jak drewno

Budynki powstałe z użyciem technologii szkieletowej drewnianej, w której w Polsce buduje firma Unihouse, na stałe wpisały się w krajobraz Niemiec czy Skandynawii. Inwestorzy cenią je za niższe koszty powstania i utrzymania, zaś użytkownicy za wysoką jakość i komfort mieszkania. Co na to wpływa?

Głównym materiałem stosowanym do budowy w tej technologii jest drewno wysokiej jakości. Jego zastosowanie przekłada się nie tylko na zmniejszenie kosztów, ale również przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla. Drewno, w przeciwieństwie do betonu, jest odnawialne, a pozyskiwanie go z lasów gospodarowanych w sposób zrównoważony dodatkowo zmniejsza jego ślad środowiskowy.

Technologia szkieletowa drewniana pozwala na znaczącą redukcję zużycia energii. Moduły, które są podstawą budynku, powstają w fabryce. Opomiarowanie całego procesu produkcyjnego umożliwia szybkie wykrycie miejsc, w których występują straty, co pozwala wyeliminować je szybciej niż w wypadku tradycyjnego sposobu budowy. Można też na wczesnym etapie kontrolować szczelność powietrzną i cechy jakościowe wpływające na izolacyjność cieplną poszczególnych elementów. To z kolei przekłada się na oszczędności.

Choć drewno ma opinię materiału gorszej jakości niż beton, zarówno dane, jak i stosowane technologie przeczą tej tezie. Współcześnie stosowane materiały drewniane, takie jak drewno LVL czy KVH bez problemu spełniają założenia Warunków Technicznych, a w połączeniu z innymi materiałami i odpowiednim projektem umożliwiają budowę budynków energooszczędnych.

Zastosowanie kilku warstw wełny mineralnej w drewnianym szkielecie modułu oraz wzmocnienie całości wysokiej jakości płytami g-k pozwala znacząco ograniczyć ucieczkę ciepła z wnętrza. Dodatkowo w budynkach modułowych można stosować niskoemisyjne i odnawialne źródła ciepła, takie jak dachowe panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Zastosowanie tego typu rozwiązań pozwala na utrzymanie stabilnej i komfortowej temperatury przez cały rok – w zimie ciepło zapewniają odnawialne źródła, z kolei w lecie wentylacja mechaniczna schładza wnętrza. To przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie i energię.

Budynki szkieletowe drewniane mają jeszcze jedną przewagę nad tradycyjnymi – powstają nawet do trzech razy szybciej. Cały proces budowy odbywa się w fabryce, a w lokalizacji docelowej obiektu następuje tylko ostateczny montaż i prace wykończeniowe, dlatego możliwe jest zrealizowanie inwestycji mieszkaniowej już w sześć miesięcy! Zastosowanie technologii szkieletowej drewnianej w budownictwie mieszkaniowym na szeroką skalę nie tylko przyczyniłoby się do redukcji kosztów związanych z ogrzewaniem, ale również pozwoliłoby rozwiązać problemy na polskim rynku mieszkaniowym

Źródło: Unihouse

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Eko-Okna S.A. Efektywność i jakość PVC tylko od Eko-Okien

Efektywność i jakość PVC tylko od Eko-Okien Efektywność i jakość PVC tylko od Eko-Okien

Stolarka wykonana z PVC to niekwestionowany faworyt na rynku okien od lat. Liderem sprzedaży plastikowych profili w Polsce i Europie są Eko-Okna. Ich produkty są trwałe, designerskie, a przede wszystkim...

Stolarka wykonana z PVC to niekwestionowany faworyt na rynku okien od lat. Liderem sprzedaży plastikowych profili w Polsce i Europie są Eko-Okna. Ich produkty są trwałe, designerskie, a przede wszystkim ciepłe.

porta.com.pl Jak dobrać drzwi zewnętrzne do domu, pasujące do stylu budynku?

Jak dobrać drzwi zewnętrzne do domu, pasujące do stylu budynku? Jak dobrać drzwi zewnętrzne do domu, pasujące do stylu budynku?

Drzwi wejściowe to wizytówka każdego domu. Oprócz tego, że zapewniają bezpieczeństwo i ciszę domownikom, to stanowią kluczowy element dekoracyjny nieruchomości. Jak je dobrać, by spełniały swoje najważniejsze...

Drzwi wejściowe to wizytówka każdego domu. Oprócz tego, że zapewniają bezpieczeństwo i ciszę domownikom, to stanowią kluczowy element dekoracyjny nieruchomości. Jak je dobrać, by spełniały swoje najważniejsze funkcje i jednocześnie pasowały do stylu budynku? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, którymi warto kierować się podczas zakupu drzwi zewnętrznych do domu.

FAKRO Akcesoria do okien a koszty eksploatacji

Akcesoria do okien a koszty eksploatacji Akcesoria do okien a koszty eksploatacji

Dawniej okna dachowe służyły jedynie doświetleniu i przewietrzeniu poddaszy. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że ich rola jest znacznie ważniejsza. Nowoczesne okna dachowe są energooszczędne, bezpieczne,...

Dawniej okna dachowe służyły jedynie doświetleniu i przewietrzeniu poddaszy. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że ich rola jest znacznie ważniejsza. Nowoczesne okna dachowe są energooszczędne, bezpieczne, funkcjonalne i nie tylko zwiększają komfort mieszkania na poddaszu, ale też zwyczajnie je zdobią. Oczywiście warunkiem ich prawidłowego działania jest poprawny montaż, w tym właściwie wykonane ocieplenia i uszczelnienia – o to najlepiej zadbają dopasowane zestawy kołnierzy. Przyda się także wyposażenie...

STYROPMIN Izolacja termiczna – oszczędności na każdym etapie

Izolacja termiczna – oszczędności na każdym etapie Izolacja termiczna – oszczędności na każdym etapie

Szacuje się, że termomodernizowane budynki zużywają nawet do 60% mniej energii. Dzięki izolacji termicznej można znacznie ograniczyć straty ciepła, co przekłada się na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem....

Szacuje się, że termomodernizowane budynki zużywają nawet do 60% mniej energii. Dzięki izolacji termicznej można znacznie ograniczyć straty ciepła, co przekłada się na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Wykonanie prac termoizolacyjnych nie musi być kosztowne – wybierając teoretycznie droższe, ale jednocześnie wyższej jakości materiały, możemy zaoszczędzić.

Redakcja news Cyfryzacja w branży budownictwa i nieruchomości – raport

Cyfryzacja w branży budownictwa i nieruchomości – raport Cyfryzacja w branży budownictwa i nieruchomości – raport

Prawie 8 na 10 specjalistów budowlanych w Polsce ma trudności z wprowadzaniem nowych technologii w swoich firmach – wynika z najnowszego badania PlanRadar. Jakie przeszkody w unowocześnianiu sektora widzą...

Prawie 8 na 10 specjalistów budowlanych w Polsce ma trudności z wprowadzaniem nowych technologii w swoich firmach – wynika z najnowszego badania PlanRadar. Jakie przeszkody w unowocześnianiu sektora widzą przedstawiciele branży i jak przedstawia się przyszłość sektora w kontekście innowacyjnych rozwiązań?

Redakcja news Coraz stabilniej na rynku mieszkaniowym

Coraz stabilniej na rynku mieszkaniowym Coraz stabilniej na rynku mieszkaniowym

W listopadzie 2023 r. deweloperzy działający na 7 głównych rynkach wprowadzili do sprzedaży 6,4 tys. mieszkań, o 20% więcej niż w październiku i ponad 200% więcej niż w lutym, kiedy zanotowano najniższą...

W listopadzie 2023 r. deweloperzy działający na 7 głównych rynkach wprowadzili do sprzedaży 6,4 tys. mieszkań, o 20% więcej niż w październiku i ponad 200% więcej niż w lutym, kiedy zanotowano najniższą w tym roku nową podaż. To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym liczba nowych ofert wzrosła. Równocześnie w listopadzie sprzedaż mieszkań deweloperskich nieznacznie wyhamowała i spadła poniżej 5 tys. Rynek mieszkaniowy powoli łapie równowagę – wynika z danych Otodom Analytics.

Redakcja news Inwestycje budowlane – jaki był 2023 rok?

Inwestycje budowlane – jaki był 2023 rok? Inwestycje budowlane – jaki był 2023 rok?

Rok 2023 dla branży budowlanej upłynął pod znakiem wzrostu kosztów zatrudnienia, podwyżek cen materiałów oraz słabnącego popytu przy równoczesnym wzroście kosztów obsługi finansowania dłużnego. Jeśli dodamy...

Rok 2023 dla branży budowlanej upłynął pod znakiem wzrostu kosztów zatrudnienia, podwyżek cen materiałów oraz słabnącego popytu przy równoczesnym wzroście kosztów obsługi finansowania dłużnego. Jeśli dodamy do tego niepewną sytuację gospodarczą, obraz branży może się rysować w ciemnych barwach. Na szczęście ostatni kwartał roku przyniósł tak długo oczekiwany powiew optymizmu. Ożywienie widać zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym, gdzie w październiku odnotowano rekordową liczbę budów oraz pozwoleń...

CREATON Polska sp. z o.o. Zalety dachu z dachówką cementową

Zalety dachu z dachówką cementową Zalety dachu z dachówką cementową

Dachówka cementowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów pokrycia dachowego. Ceniona jest m.in. za swoją trwałość, atrakcyjny wygląd oraz bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Produkty tego rodzaju...

Dachówka cementowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów pokrycia dachowego. Ceniona jest m.in. za swoją trwałość, atrakcyjny wygląd oraz bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Produkty tego rodzaju estetycznie prezentują się na połaci, równocześnie skutecznie chroniąc dach przed działaniem szkodliwych czynników.

Redakcja Czym najlepiej ogrzać dom?

Czym najlepiej ogrzać dom? Czym najlepiej ogrzać dom?

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) opracowało kolejną analizę kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w Polsce i przygotowania w nich ciepłej wody użytkowej w IV kwartale...

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) opracowało kolejną analizę kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w Polsce i przygotowania w nich ciepłej wody użytkowej w IV kwartale 2023 r., aktualizując tzw. kalkulator kosztów ogrzewania. Kalkulator POBE pozwala porównać koszty eksploatacji różnych źródeł ciepła i systemów grzewczych, a podstawą dokonywanej co kwartał aktualizacji są zmieniające się ceny paliw i energii dla gospodarstw domowych.

Gabriela Roszkowska Montaż paneli fotowoltaicznych – dostępne rozwiązania

Montaż paneli fotowoltaicznych – dostępne rozwiązania Montaż paneli fotowoltaicznych – dostępne rozwiązania

Branża fotowoltaiczna dynamicznie się rozwija – coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na montaż własnej instalacji. Aby przedsięwzięcie to było sensowne i opłacalne, trzeba dobrze rozważyć,...

Branża fotowoltaiczna dynamicznie się rozwija – coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na montaż własnej instalacji. Aby przedsięwzięcie to było sensowne i opłacalne, trzeba dobrze rozważyć, gdzie taką instalację zamontować i w jaki sposób to zrobić. Ważną kwestią jest zatem wybór odpowiedniej konstrukcji do montażu instalacji PV.

Redakcja Energooszczędny dom z ciepłym montażem stolarki

Energooszczędny dom z ciepłym montażem stolarki Energooszczędny dom z ciepłym montażem stolarki

Ciepły (szczelny) montaż okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej to bardzo ważny element współczesnego budownictwa. Zamontowane w odpowiedni sposób wyroby skutecznie chronią przed stratami ciepła zimą,...

Ciepły (szczelny) montaż okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej to bardzo ważny element współczesnego budownictwa. Zamontowane w odpowiedni sposób wyroby skutecznie chronią przed stratami ciepła zimą, a latem ograniczają nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Jeśli inwestujemy w poprawę efektywności energetycznej swojego domu, zadbajmy o dobry montaż stolarki okiennej i drzwiowej.

STYROPMIN Styropian do zadań specjalnych

Styropian do zadań specjalnych Styropian do zadań specjalnych

Termoizolacja domu jest jednym z najważniejszych etapów budowy oraz kluczowym elementem modernizacji już istniejących budynków. Nic zatem dziwnego, że rośnie wybór płyt styropianowych. Każdy rodzaj styropianu...

Termoizolacja domu jest jednym z najważniejszych etapów budowy oraz kluczowym elementem modernizacji już istniejących budynków. Nic zatem dziwnego, że rośnie wybór płyt styropianowych. Każdy rodzaj styropianu ma swoje konkretne przeznaczenie i przede wszystkim tym kryterium należy się kierować przy zakupie materiału ociepleniowego.

Caparol Polska Sp. z o.o. Ulga termomodernizacyjna 2024 – jak skorzystać, ocieplając dom systemem Caparol?

Ulga termomodernizacyjna 2024 – jak skorzystać, ocieplając dom systemem Caparol? Ulga termomodernizacyjna 2024 – jak skorzystać, ocieplając dom systemem Caparol?

Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Dla każdego właściciela obiektu poddanego termomodernizacji przekłada się to na realne korzyści finansowe,...

Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Dla każdego właściciela obiektu poddanego termomodernizacji przekłada się to na realne korzyści finansowe, wynikające np. z mniejszych rachunków za ogrzewanie. Rządowe programy wsparcia obejmują nie tylko pożyczki, ale też odliczenia prac związanych z termomodernizacją od podatku.

Redakcja MONTERIADA na targach BUDMA 2024

MONTERIADA na targach BUDMA 2024 MONTERIADA na targach BUDMA 2024

Ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu na żywo, 9 stoisk eksperckich, wystawa zamontowanych produktów, konferencja prasowa i setki rozmów z ekspertami – tak wyglądała w pigułce MONTERIADA 2024. Wydarzenie...

Ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu na żywo, 9 stoisk eksperckich, wystawa zamontowanych produktów, konferencja prasowa i setki rozmów z ekspertami – tak wyglądała w pigułce MONTERIADA 2024. Wydarzenie zorganizowane przez Związek POiD oraz Partnerów promowało nowoczesne rozwiązania do budowy i termomodernizacji domu.

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie są najczęstsze zagrożenia dla dachu i jak się przed nimi zabezpieczyć?

Jakie są najczęstsze zagrożenia dla dachu i jak się przed nimi zabezpieczyć? Jakie są najczęstsze zagrożenia dla dachu i jak się przed nimi zabezpieczyć?

Dach jest konstrukcją o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa całego domu. W pierwszej kolejności odpowiada za jego ochronę przed niekorzystnym działaniem pogody – m.in. opadami deszczu, śniegu oraz gradu,...

Dach jest konstrukcją o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa całego domu. W pierwszej kolejności odpowiada za jego ochronę przed niekorzystnym działaniem pogody – m.in. opadami deszczu, śniegu oraz gradu, silnym wiatrem czy skrajnymi temperaturami. Równocześnie jednak jest narażony na szereg różnego rodzaju zagrożeń. Które z nich są najczęstsze i jak skutecznie się przed nimi zabezpieczyć – radzi ekspert marki CREATON, Jarosław Kostrzewa.

Pfleiderer Polska Ściany z mfp® – czym je wykończyć?

Ściany z mfp® – czym je wykończyć? Ściany z mfp® – czym je wykończyć?

Ściany z płyt mfp® to bardzo wygodne rozwiązanie, stosowane szczególnie w budownictwie szkieletowym, ale nie tylko. Jakie materiały i produkty nadają się do wykończenia ich powierzchni? Czy po montażu...

Ściany z płyt mfp® to bardzo wygodne rozwiązanie, stosowane szczególnie w budownictwie szkieletowym, ale nie tylko. Jakie materiały i produkty nadają się do wykończenia ich powierzchni? Czy po montażu płyty możemy od razu pomalować? Sprawdź, jakie masz możliwości.

FAKRO Produkty FAKRO zgodne z programem Czyste Powietrze

Produkty FAKRO zgodne z programem Czyste Powietrze Produkty FAKRO zgodne z programem Czyste Powietrze

Branża budowlana mierzy się z coraz większymi wyzwaniami ze względu na nowe regulacje środowiskowe oraz wymaganie obniżania zużycia energii. Ten pozytywny trend zwiastuje rozwój i sięganie po produkty...

Branża budowlana mierzy się z coraz większymi wyzwaniami ze względu na nowe regulacje środowiskowe oraz wymaganie obniżania zużycia energii. Ten pozytywny trend zwiastuje rozwój i sięganie po produkty o lepszych parametrach cieplnych oraz innowacyjne rozwiązania do wykończenia domu. Ponadto programy rządowe, takie jak „Czyste Powietrze” czy dofinansowanie do kompleksowej termomodernizacji, sprawiają, że wiele rodzin w Polsce może pozwolić sobie na życie w ciepłym i energooszczędnym domu. Tym samym...

CREATON Polska sp. z o.o. Zachwycająca perła renesansu. Dachówka SINFONIE na dachu zabytkowej katedry w Zamościu

Zachwycająca perła renesansu. Dachówka SINFONIE na dachu zabytkowej katedry w Zamościu Zachwycająca perła renesansu. Dachówka SINFONIE na dachu zabytkowej katedry w Zamościu

Położona na dachu Katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, inspirowana wzornictwem historycznym, dachówka ceramiczna SINFONIE marki CREATON, łączy w sobie najlepsze cechy klasycznej...

Położona na dachu Katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, inspirowana wzornictwem historycznym, dachówka ceramiczna SINFONIE marki CREATON, łączy w sobie najlepsze cechy klasycznej stylistyki z wszelkimi zaletami współczesnej technologii. Dlatego doskonale chroni wnętrza przepięknego zamojskiego kościoła, ale też sprawa, że zadaszenie wygląda tak, jakby było w nienaruszony sposób przeniesione prosto z epoki renesansu.

ECO Comfort Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła! Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać...

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki konwekcyjne? Czy instalować panele fotowoltaiczne lub instalację solarną? Czy wybrać piec gazowy, czy pompę ciepła? Jaki rodzaj wentylacji zastosować? Z tymi pytaniami mierzy się każdy przyszły inwestor. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące...

STYROPMIN Izolacja domu od wewnątrz

Izolacja domu od wewnątrz Izolacja domu od wewnątrz

Zima to okres, który często uznawany jest za przerwę w sezonie remontowo-budowlanym. Niektóre prace przesuwane są na cieplejsze miesiące, np. ocieplanie ścian zewnętrznych. Termomodernizacja zwykle nie...

Zima to okres, który często uznawany jest za przerwę w sezonie remontowo-budowlanym. Niektóre prace przesuwane są na cieplejsze miesiące, np. ocieplanie ścian zewnętrznych. Termomodernizacja zwykle nie powinna być przeprowadzana, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 5ºC, zwłaszcza jeśli chodzi o prace na zewnątrz budynku. Natomiast izolację domu styropianem można przeprowadzić od wewnątrz, niezależnie od warunków pogodowych.

Eko-Okna S.A. Eko-Okna i Swisspacer: 25 lat na rynku i udana współpraca biznesowa

Eko-Okna i Swisspacer: 25 lat na rynku i udana współpraca biznesowa Eko-Okna i Swisspacer: 25 lat na rynku i udana współpraca biznesowa

W tym roku dwie renomowane firmy, Eko-Okna i Swisspacer, obchodzą swoje srebrne jubileusze – 25 lat istnienia na rynku. To wyjątkowa okazja do spojrzenia wstecz na wspólną podróż obu firm oraz na sukcesy,...

W tym roku dwie renomowane firmy, Eko-Okna i Swisspacer, obchodzą swoje srebrne jubileusze – 25 lat istnienia na rynku. To wyjątkowa okazja do spojrzenia wstecz na wspólną podróż obu firm oraz na sukcesy, jakie osiągnęły dzięki swojej współpracy.

Dorken Delta Folie Budowa dachu 2023 – najważniejsze trendy

Budowa dachu 2023 – najważniejsze trendy Budowa dachu 2023 – najważniejsze trendy

Mijający 2023 rok umocnił wiele powstających w ciągu ostatnich lat trendów na rynku pokryć dachowych. Kluczowym stała się energooszczędność. Przekłada się to na wybory zakupowe w wielu aspektach – membran,...

Mijający 2023 rok umocnił wiele powstających w ciągu ostatnich lat trendów na rynku pokryć dachowych. Kluczowym stała się energooszczędność. Przekłada się to na wybory zakupowe w wielu aspektach – membran, okien czy blachodachówki. Eksperci z różnych obszarów pokryć dachowych podsumowują najważniejsze trendy w ubiegłym roku.

CREATON Polska sp. z o.o. Akcesoria dachowe marki CREATON – funkcjonalne rozwiązania systemowe

Akcesoria dachowe marki CREATON – funkcjonalne rozwiązania systemowe Akcesoria dachowe marki CREATON – funkcjonalne rozwiązania systemowe

Akcesoria dachowe z oferty CREATON Polska odznaczają się wysoką jakością oraz nowoczesnym, niezwykle funkcjonalnym designem. Współtworzą przemyślane systemy, w pełni dopasowane do pokryć marki. Ich szeroki...

Akcesoria dachowe z oferty CREATON Polska odznaczają się wysoką jakością oraz nowoczesnym, niezwykle funkcjonalnym designem. Współtworzą przemyślane systemy, w pełni dopasowane do pokryć marki. Ich szeroki asortyment umożliwia wybór produktów dostosowanych pod każdym względem do potrzeb danej inwestycji oraz specyfiki dachu.

Redakcja Rynek budownictwa modułowego w Polsce

Rynek budownictwa modułowego w Polsce Rynek budownictwa modułowego w Polsce

Zyskujące na popularności technologie prefabrykacji budynków oraz mnogość rozwiązań materiałowych w połączeniu z rosnącymi cenami surowców i siły roboczej sprawiły, że w ciągu zaledwie dwóch lat wartość...

Zyskujące na popularności technologie prefabrykacji budynków oraz mnogość rozwiązań materiałowych w połączeniu z rosnącymi cenami surowców i siły roboczej sprawiły, że w ciągu zaledwie dwóch lat wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce wzrosła o blisko połowę. Obecnie wynosi już blisko 5 mld zł.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.