EkspertBudowlany.pl

Dach płaski bez błędów

Suez | 2020-07-27

Dachy płaskie to co raz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne pojawiające się w naszym krajobrazie. Ta na pierwszy rzut oka prosta konstrukcja, wymaga wiedzy i doświadczenia, ponieważ na dachach płaskich często popełnianych jest kilka klasycznych błędów, które są wynikiem nie tylko błędnych założeń projektowych, ale również prac wykonawczych i decyzji inwestorskich. Jak zatem stworzyć wymarzony, trwały i praktyczny dach płaski bez błędów? Poniżej trochę wiedzy i kilka praktycznych wskazówek.

treść sponsorowana

Na początek – dobry projekt

Etap projektowania dachu płaskiego wymaga uwzględnienia wielu istotnych elementów i kwestii. Pierwszą z nich są spadki. Woda na dachu płaskim nie może zalegać. Aby sprawnie odprowadzić ją z połaci dachu, należy wykonać na nim odpowiedni system spadków, które nakierują wodę w kierunku wpustów dachowych. Do wyboru mamy m.in. spadki betonowe czy lekkie i łatwe w montażu spadki styropianowe. Aby system spadkowy działał tak jak należy, musi zostać odpowiednio zaprojektowany tak, aby w żadnym z miejsc na dachu nie tworzyły się zastoiny wodne.

Styropianowe spadki na dach płaski Suez Izolacje Budowlane >>

Oprócz spadków, kolejnym elementem dobrze zaprojektowanego i bezawaryjnie działającego dachu płaskiego jest hydroizolacja oraz system odprowadzenia wody. Pod pojęciem hydroizolacji dachu płaskiego rozumieć należy całą gamę materiałów – od różnorodnych produktów papowych po  materiały rolowane z tworzyw sztucznych (papy termozgrzewalne, folie PVC, membrany EPDM, folie TPO i FPO). Dobór hydroizolacji uzależniony jest od układu warstw i systemu, w jakim dach ma być wykonany. Zastosowanie odpowiednio dobranych materiałów, pozwoli uniknąć w przyszłości kłopotów w eksploatacji oraz kosztownych napraw. Z hydroizolacją i jej projektowaniem w przypadku dachu płaskiego związana jest jeszcze kwestia uwzględniania jej na ścianach dolegających do dachu i attykach. Brak hydroizolacji lub nieumiejętne jej wykonanie w tych newralgicznych miejscach to częsty błąd projektowy, który skutkować może powstawaniem nieszczelności.

Oprócz odpowiedniej hydroizolacji, na dachu płaskim bardzo ważne jest odwodnienie. Wodę z połaci dachu płaskiego odprowadza się za pomocą wpustów dachowych i rzygaczy. Ich rodzaj, rozkład i ilość musi być odpowiednio dopasowane do rozmiarów, kształtu, układu warstw i rodzaju pokrycia dachu - również do spadków. Przy projektowaniu odwodnienia dachu płaskiego, nie można zapomnieć o przelewach awaryjnych, które montuje się w attykach. Służą one do odprowadzenia wody w sytuacji, kiedy wpusty czy rzygacze są niedrożne. Mówiąc o wpustach i wpisywaniu ich projekt, ważny jest kontakt architekta z producentem lub dystrybutorem danego produktu, którzy dysponują wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi konkretnego produktu.

Wpusty i akcesoria dachowe TOPWET - zobacz >>

Na etapie projektowania dachu płaskiego istotne są również detale wykonawcze, które przez wielu architektów są traktowane dość pobłażliwie. Im bardziej detale są dokładnie rozrysowane i opisane w planie, tym wykonawcy będą mieli mniej problemów przy jego realizacji.

Wykonujemy dach płaski – jak ustrzec się błędów na tym etapie?

Podstawowym błędem, który pojawia się w momencie rozpoczęcia prac wykonawczych jest nieprzestrzeganie porządku technologicznego przewidzianego dla poszczególnych warstw dachu płaskiego. Pod pojęciem ‘porządku technologicznego’ rozumieć należy różnorakie kwestie od stosowania materiałów nie do końca mających zastosowanie na dachu płaskim np. zastosowanie folii, jako paroizolacji po niedokładność np. przy zgrzewaniu papy.  

Błędy wykonawcze nie zawsze są konsekwencją błędów projektowych.

Wykonawcy często po macoszemu traktują wiele kwestii - w tym obróbki detali np. kominów czy attyki. Są to miejsca, które wymagają szczególnej uwagi, ponieważ ich wykonanie w znacznym stopniu decyduje o szczelności połaci dachowej.  Brak precyzji w ich wykonaniu może skutkować poważnymi problemami, usterkami, a co za tym idzie kosztownymi dla inwestora naprawami.

Jeśli chodzi o odwodnienie dachu płaskiego i montaż wpustów, ważne jest czytanie instrukcji montażu dołączonej zazwyczaj do każdego produktu. Niepoprawny montaż np. nasady i wpustu, brak odpowiedniego zaniżenia wpustu względem powierzchni dachu, to tylko niektóre z najczęściej popełnianych błędów na dachach płaskich. Sposób zamontowania elementu odwodnienia ma ogromny wpływ, na jakość odwodnienia i użytkowanie dachu.

Rola inwestora

Rola inwestora w całym procesie projektowania i wykonywania dachu płaskiego jest bardzo ważna. Przede wszystkim musi on popatrzeć na inwestycję w długofalowej perspektywie i zastanowić i się nad późniejszym sposobem użytkowania tej powierzchni. Jeżeli ma w planach montaż np. kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych, to powinien o tym fakcie poinformować projektanta, który uwzględni to w konkretnych rozwiązaniach materiałowych i technologicznych projektu tak, aby w późniejszym czasie nie było konieczności niepotrzebnej ingerencji w już istniejące warstwy dachu.

W rękach inwestora leży zatem bardzo dużo. Szukając odstępstw od projektu, stawiając na tańsze materiały, powierzając prace ‘’fachowcom’’ z ulicy, często szuka oszczędności na poszczególnych etapach prac. Na konsekwencje tego rodzaju decyzji i pozornych oszczędności nie trzeba będzie długo czekać.

Warto zatem powierzyć wykonanie dachu płaskiego firmie z ugruntowaną pozycją, która zajmie się tematem profesjonalnie i kompleksowo. Najważniejsze dla układu dachowego jest jego ostateczne funkcjonowanie, a w konsekwencji szczelność i trwałość na wiele lat.

Suez izolacje Budowlane - z nami unikniesz błędów! >>

Suez izolacje Budowlane - oferujemy  kompleksowe i sprawdzone rozwiązania na dachy płaskie.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

  • dobieramy materiały zgodnie z zaplanowanym układem warstw
  • określamy minimalne parametry, jakimi powinny się cechować produkty wybrane na poszczególne warstwy dachu
  • obliczamy zapotrzebowanie materiałowe na konkretną inwestycję
  • dostarczamy komplet materiałów
  • nadzorujemy wykonywanie dachu płaskiego
  • wykonujemy dachy płaskie

Jeżeli chcesz uniknąć błędów i szukasz sprawdzonego rozwiązania dla Twojego dachu płaskiego połączonego z prawidłowym wykonaniem - skontaktuj się z nami. Zapewniamy kompleksową usługę wykonania Twojego dachu płaskiego podpartą wieloletnim doświadczeniem i wiedzą wykonawczą.

SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.
ul. Langiewicza 18
35-021 Rzeszów
tel./faks: +48 17 85 30 205

e-mail: zapytania@suez.com.pl

www: suez.com.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym...

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym wskaźnikiem zawartości szkodliwych substancji jest grupa tlenków azotu (NOx). Nowa wysokowartościowa, bitumiczna papa wierzchniego krycia BauderKARAT Air+ przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu? Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać...

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać licznik prądu na siebie. Jak to zrobić najszybciej i w najwygodniejszy sposób? I ile to właściwie będzie kosztowało? Sprawdź!

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić? Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu...

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu tego typu urządzeń, poznaj ich rodzaje. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniego rozwiązania do domu, firmy, czy magazynu!

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie...

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie EnergyHEAT oferowane przez firmę Kratki. Atrakcyjne pakiety łączące pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną zapewnią ciepło i energię w domu na długie lata. Teraz rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną nie będą już problemem.

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę? WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki...

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowanie w budynku systemów wykorzystania deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a także ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, a tym samym ograniczyć koszty z tym związane. Korzyść jest więc podwójna – działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego i...

Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja?

Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja? Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja?

Wiele osób marzy o własnym domku letniskowym. Pytanie tylko, czy posiadanie go w ogóle się opłaca? Kiedy warto zainwestować w domek letniskowy? Sprawdźmy, jakie zalety wiążą się z budową takiego domku.

Wiele osób marzy o własnym domku letniskowym. Pytanie tylko, czy posiadanie go w ogóle się opłaca? Kiedy warto zainwestować w domek letniskowy? Sprawdźmy, jakie zalety wiążą się z budową takiego domku.

Biuro urządzone na miarę twoich potrzeb

Biuro urządzone na miarę twoich potrzeb Biuro urządzone na miarę twoich potrzeb

Przestrzeń robocza powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale także być w pełni użyteczna. Nawet nie do końca odpowiedni układ biurowy można zmienić stosunkowo niewielkim kosztem poprzez zmianę dotychczasowego...

Przestrzeń robocza powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale także być w pełni użyteczna. Nawet nie do końca odpowiedni układ biurowy można zmienić stosunkowo niewielkim kosztem poprzez zmianę dotychczasowego umeblowanie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy zamierzamy zaaranżować wszystko od początku?

Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja...

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja tego urządzenia grzewczego przeznaczona jest zarówno do nowych budynków, jak i tych wieloletnich. Wybór wydajności pompy będzie zależny głównie od powierzchni budynku i jego ocieplenia.

Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata

Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata

Istnieje wiele sposobów na metamorfozę wnętrza: zmiana kolorów ścian, oryginalne dodatki w wyrazistych barwach, nowa zabudowa meblowa. Ale żaden z nich nie gwarantuje efektu „wow” na długie lata. By zmienić...

Istnieje wiele sposobów na metamorfozę wnętrza: zmiana kolorów ścian, oryginalne dodatki w wyrazistych barwach, nowa zabudowa meblowa. Ale żaden z nich nie gwarantuje efektu „wow” na długie lata. By zmienić charakter wystroju na elegancki, jednocześnie zachowując jego indywidualny styl i przytulny klimat, warto wybrać kominek narożny lub taki z trójstronną wizją ognia. Bogata oferta polskiej marki Kratki pozwala dobrać urządzenie do każdego rodzaju i stylu wnętrza.

Jaki podkład wybrać pod panele winylowe?

Jaki podkład wybrać pod panele winylowe? Jaki podkład wybrać pod panele winylowe?

Zapadła decyzja. Wybraliście do swojego nowego domu podłogę wykonaną z paneli winylowych. Jeśli zdecydowaliście się na panele winylowe montowane na click, musicie rozważyć jaki podkład podłogowy do nich...

Zapadła decyzja. Wybraliście do swojego nowego domu podłogę wykonaną z paneli winylowych. Jeśli zdecydowaliście się na panele winylowe montowane na click, musicie rozważyć jaki podkład podłogowy do nich dobrać. Na rynku jest wiele rodzajów podkładów. Różnią się materiałem, z którego są wykonane, właściwościami oraz ceną. Aby wybrać mądrze, najlepiej odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Wówczas podjęcie decyzji będzie bardzo łatwe.

Energooszczędne rozwiązania na poddaszu

Energooszczędne rozwiązania na poddaszu Energooszczędne rozwiązania na poddaszu

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań na poddaszu już w trakcie budowy domu, poza oczywistymi korzyściami dla portfela, zapewnia komfort mieszkańcom i zdrowe warunki użytkowania wnętrz. Odpowiednio...

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań na poddaszu już w trakcie budowy domu, poza oczywistymi korzyściami dla portfela, zapewnia komfort mieszkańcom i zdrowe warunki użytkowania wnętrz. Odpowiednio dobrane okna dachowe, ale także produkty montażowe i przesłony pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Sprawdź, które rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

Pomysł na małą łazienkę

Pomysł na małą łazienkę Pomysł na małą łazienkę

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie...

Małe jest piękne! Powinien o tym pamiętać każdy właściciel mieszkania z niewielką łazienką. Obszerny, luksusowy pokój kąpielowy nie jest jedynym pomysłem na komfortową i ładną łazienkę, a nieduże pomieszczenie ma też swoje zalety, takie jak łatwość skutecznego ogrzania oraz uzyskanie wrażenia przytulności.

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci? Sklep budowlany online – czy warto kupować materiały budowlane w sieci?

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Sklep budowlany online czy sklep stacjonarny? Gdzie kupować materiały budowlane? Zobacz nasze podpowiedzi i obserwacje.

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA Nieprawdopodobne stało się remontową codziennością… gładź polimerowa GTA

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy...

Perfekcyjnie gładkie i równe ściany to absolutny standard we wszystkich wnętrzach, a ewentualne nierówności mogą być tylko zamierzonym efektem wynikającym z projektu architekta. Przez dziesiątki lat ekipy budowlane spowite były białymi obłokami, które powstawały w czasie mozolnego szlifowania ścian, aż w końcu to, co wydawało się mrzonką, stało się realne… Pojawiła się polimerowa gładź szpachlowa GTA i rozwiała chmury remontowego pyłu raz na zawsze.

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia Mercedes PRO – cyfrowe centrum dowodzenia

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki...

Cyfrowe połączenie z pojazdem, telediagnostyka oraz planowanie tras tak, by ominąć korki w czasie rzeczywistym? To już możliwe i łatwe, dzięki usługom łącznościowym, które zapewnia Mercedes PRO – dzięki nim można jeździć bezpieczniej, oszczędniej i przyjemniej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.