EkspertBudowlany.pl

Dach płaski bez błędów

Suez | 2020-07-27

Dachy płaskie to co raz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne pojawiające się w naszym krajobrazie. Ta na pierwszy rzut oka prosta konstrukcja, wymaga wiedzy i doświadczenia, ponieważ na dachach płaskich często popełnianych jest kilka klasycznych błędów, które są wynikiem nie tylko błędnych założeń projektowych, ale również prac wykonawczych i decyzji inwestorskich. Jak zatem stworzyć wymarzony, trwały i praktyczny dach płaski bez błędów? Poniżej trochę wiedzy i kilka praktycznych wskazówek.

treść sponsorowana

Na początek – dobry projekt

Etap projektowania dachu płaskiego wymaga uwzględnienia wielu istotnych elementów i kwestii. Pierwszą z nich są spadki. Woda na dachu płaskim nie może zalegać. Aby sprawnie odprowadzić ją z połaci dachu, należy wykonać na nim odpowiedni system spadków, które nakierują wodę w kierunku wpustów dachowych. Do wyboru mamy m.in. spadki betonowe czy lekkie i łatwe w montażu spadki styropianowe. Aby system spadkowy działał tak jak należy, musi zostać odpowiednio zaprojektowany tak, aby w żadnym z miejsc na dachu nie tworzyły się zastoiny wodne.

Styropianowe spadki na dach płaski Suez Izolacje Budowlane >>

Oprócz spadków, kolejnym elementem dobrze zaprojektowanego i bezawaryjnie działającego dachu płaskiego jest hydroizolacja oraz system odprowadzenia wody. Pod pojęciem hydroizolacji dachu płaskiego rozumieć należy całą gamę materiałów – od różnorodnych produktów papowych po  materiały rolowane z tworzyw sztucznych (papy termozgrzewalne, folie PVC, membrany EPDM, folie TPO i FPO). Dobór hydroizolacji uzależniony jest od układu warstw i systemu, w jakim dach ma być wykonany. Zastosowanie odpowiednio dobranych materiałów, pozwoli uniknąć w przyszłości kłopotów w eksploatacji oraz kosztownych napraw. Z hydroizolacją i jej projektowaniem w przypadku dachu płaskiego związana jest jeszcze kwestia uwzględniania jej na ścianach dolegających do dachu i attykach. Brak hydroizolacji lub nieumiejętne jej wykonanie w tych newralgicznych miejscach to częsty błąd projektowy, który skutkować może powstawaniem nieszczelności.

Oprócz odpowiedniej hydroizolacji, na dachu płaskim bardzo ważne jest odwodnienie. Wodę z połaci dachu płaskiego odprowadza się za pomocą wpustów dachowych i rzygaczy. Ich rodzaj, rozkład i ilość musi być odpowiednio dopasowane do rozmiarów, kształtu, układu warstw i rodzaju pokrycia dachu - również do spadków. Przy projektowaniu odwodnienia dachu płaskiego, nie można zapomnieć o przelewach awaryjnych, które montuje się w attykach. Służą one do odprowadzenia wody w sytuacji, kiedy wpusty czy rzygacze są niedrożne. Mówiąc o wpustach i wpisywaniu ich projekt, ważny jest kontakt architekta z producentem lub dystrybutorem danego produktu, którzy dysponują wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi konkretnego produktu.

Wpusty i akcesoria dachowe TOPWET - zobacz >>

Na etapie projektowania dachu płaskiego istotne są również detale wykonawcze, które przez wielu architektów są traktowane dość pobłażliwie. Im bardziej detale są dokładnie rozrysowane i opisane w planie, tym wykonawcy będą mieli mniej problemów przy jego realizacji.

Wykonujemy dach płaski – jak ustrzec się błędów na tym etapie?

Podstawowym błędem, który pojawia się w momencie rozpoczęcia prac wykonawczych jest nieprzestrzeganie porządku technologicznego przewidzianego dla poszczególnych warstw dachu płaskiego. Pod pojęciem ‘porządku technologicznego’ rozumieć należy różnorakie kwestie od stosowania materiałów nie do końca mających zastosowanie na dachu płaskim np. zastosowanie folii, jako paroizolacji po niedokładność np. przy zgrzewaniu papy.  

Błędy wykonawcze nie zawsze są konsekwencją błędów projektowych.

Wykonawcy często po macoszemu traktują wiele kwestii - w tym obróbki detali np. kominów czy attyki. Są to miejsca, które wymagają szczególnej uwagi, ponieważ ich wykonanie w znacznym stopniu decyduje o szczelności połaci dachowej.  Brak precyzji w ich wykonaniu może skutkować poważnymi problemami, usterkami, a co za tym idzie kosztownymi dla inwestora naprawami.

Jeśli chodzi o odwodnienie dachu płaskiego i montaż wpustów, ważne jest czytanie instrukcji montażu dołączonej zazwyczaj do każdego produktu. Niepoprawny montaż np. nasady i wpustu, brak odpowiedniego zaniżenia wpustu względem powierzchni dachu, to tylko niektóre z najczęściej popełnianych błędów na dachach płaskich. Sposób zamontowania elementu odwodnienia ma ogromny wpływ, na jakość odwodnienia i użytkowanie dachu.

Rola inwestora

Rola inwestora w całym procesie projektowania i wykonywania dachu płaskiego jest bardzo ważna. Przede wszystkim musi on popatrzeć na inwestycję w długofalowej perspektywie i zastanowić i się nad późniejszym sposobem użytkowania tej powierzchni. Jeżeli ma w planach montaż np. kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych, to powinien o tym fakcie poinformować projektanta, który uwzględni to w konkretnych rozwiązaniach materiałowych i technologicznych projektu tak, aby w późniejszym czasie nie było konieczności niepotrzebnej ingerencji w już istniejące warstwy dachu.

W rękach inwestora leży zatem bardzo dużo. Szukając odstępstw od projektu, stawiając na tańsze materiały, powierzając prace ‘’fachowcom’’ z ulicy, często szuka oszczędności na poszczególnych etapach prac. Na konsekwencje tego rodzaju decyzji i pozornych oszczędności nie trzeba będzie długo czekać.

Warto zatem powierzyć wykonanie dachu płaskiego firmie z ugruntowaną pozycją, która zajmie się tematem profesjonalnie i kompleksowo. Najważniejsze dla układu dachowego jest jego ostateczne funkcjonowanie, a w konsekwencji szczelność i trwałość na wiele lat.

Suez izolacje Budowlane - z nami unikniesz błędów! >>

Suez izolacje Budowlane - oferujemy  kompleksowe i sprawdzone rozwiązania na dachy płaskie.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

  • dobieramy materiały zgodnie z zaplanowanym układem warstw
  • określamy minimalne parametry, jakimi powinny się cechować produkty wybrane na poszczególne warstwy dachu
  • obliczamy zapotrzebowanie materiałowe na konkretną inwestycję
  • dostarczamy komplet materiałów
  • nadzorujemy wykonywanie dachu płaskiego
  • wykonujemy dachy płaskie

Jeżeli chcesz uniknąć błędów i szukasz sprawdzonego rozwiązania dla Twojego dachu płaskiego połączonego z prawidłowym wykonaniem - skontaktuj się z nami. Zapewniamy kompleksową usługę wykonania Twojego dachu płaskiego podpartą wieloletnim doświadczeniem i wiedzą wykonawczą.

SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.
ul. Langiewicza 18
35-021 Rzeszów
tel./faks: +48 17 85 30 205

e-mail: zapytania@suez.com.pl

www: suez.com.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Jaki kominek wybrać do małego domu?

Jaki kominek wybrać do małego domu? Jaki kominek wybrać do małego domu?

Kominki z wkładem gazowym oraz gazowe piecyki wolno stojące to urządzenia, które idealnie sprawdzają się nie tylko w dużych domach i onieśmielających metrażem apartamentach. Polska marka Kratki, działająca...

Kominki z wkładem gazowym oraz gazowe piecyki wolno stojące to urządzenia, które idealnie sprawdzają się nie tylko w dużych domach i onieśmielających metrażem apartamentach. Polska marka Kratki, działająca na rynku od ponad 20 lat, w swej bogatej ofercie posiada również produkty zaprojektowane tak, aby spełniały oczekiwania właścicieli małych domów lub niewielkich mieszkań.

Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości?

Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości? Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości?

Projektując dowolne urządzenie elektroniczne prędzej czy później staniemy przed wyborem odpowiedniej obudowy. Obudowy uniwersalne występują w wielu wersjach i wymiarach. Dostępne są zarówno obudowy plastikowe,...

Projektując dowolne urządzenie elektroniczne prędzej czy później staniemy przed wyborem odpowiedniej obudowy. Obudowy uniwersalne występują w wielu wersjach i wymiarach. Dostępne są zarówno obudowy plastikowe, jak i obudowy metalowe. Materiał, z którego wykonana jest obudowa do elektroniki to jednak tylko jeden z istotnych parametrów. Pozostałe to kształt, wymiar, klasa szczelności, a czasem nawet kolor.

Kurki kulowe F-Comfort

Kurki kulowe F-Comfort Kurki kulowe F-Comfort

Kurki kulowe, nazywane także zaworami kulowymi, należą do tej grupy produktów, których nie widać w codziennym użytkowaniu instalacji, i w przypadku których walory wizualne są drugoplanowe, a decydujące...

Kurki kulowe, nazywane także zaworami kulowymi, należą do tej grupy produktów, których nie widać w codziennym użytkowaniu instalacji, i w przypadku których walory wizualne są drugoplanowe, a decydujące znaczenie mają aspekty użytkowe oraz parametry techniczne. W praktyce zawory te są jednak jednymi z najbardziej powszechnie stosowanych urządzeń armatury instalacyjnej, występując w wielu rodzajach i średnicach nominalnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Porządne schody często postrzegane są jako wizytówka domu lub piętrowego mieszkania, jednak trzeba pamiętać, że dla uzyskania idealnego efektu równie istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

Porządne schody często postrzegane są jako wizytówka domu lub piętrowego mieszkania, jednak trzeba pamiętać, że dla uzyskania idealnego efektu równie istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji

Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji

Dwupoziomowe mieszkania to trend, który coraz częściej powraca w nowoczesnym budownictwie. W latach 70. i 80. próbowano aranżować takie mieszkania w wielkiej płycie, spotkać je można było oczywiście w...

Dwupoziomowe mieszkania to trend, który coraz częściej powraca w nowoczesnym budownictwie. W latach 70. i 80. próbowano aranżować takie mieszkania w wielkiej płycie, spotkać je można było oczywiście w starszych kamienicach. Dzisiaj mieszkanie dwupoziomowe można kupić zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Dla klientów deweloperów to możliwość zakupu dodatkowego piętra za nieco niższą cenę. W przypadku rynku wtórnego także można liczyć na atrakcyjne oferty. Przede wszystkim liczą się jednak...

Remont nieruchomości a kredyt firmowy

Remont nieruchomości a kredyt firmowy Remont nieruchomości a kredyt firmowy

Kredyt firmowy jest przyznawany na ściśle określone lub dowolne cele, ale związane z prowadzoną działalnością. Czy to oznacza, że nie można sfinansować nim prywatnych wydatków, na przykład zakupu lub remontu...

Kredyt firmowy jest przyznawany na ściśle określone lub dowolne cele, ale związane z prowadzoną działalnością. Czy to oznacza, że nie można sfinansować nim prywatnych wydatków, na przykład zakupu lub remontu nieruchomości mieszkalnej? Jeśli nie, to skąd najlepiej jest wziąć środki na takie inwestycje?

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym...

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym dodawanym do zaprawy murarskiej.

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej? Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym...

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.

Wapno - naturalne i zdrowe

Wapno - naturalne i zdrowe Wapno - naturalne i zdrowe

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili

Dzięki domowemu przyrządzeniu posiłków można stosunkowo łatwo i skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Pozwala to też poprawić jakość spożywanych posiłków. Nie ma się jednak co oszukiwać, przyrządzenia nowych...

Dzięki domowemu przyrządzeniu posiłków można stosunkowo łatwo i skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Pozwala to też poprawić jakość spożywanych posiłków. Nie ma się jednak co oszukiwać, przyrządzenia nowych dań każdego dnia może być męczące. Osoby spędzające większość czasu poza domem, np. w pracy czy na uczelni, mogą też z trudem wygospodarować na to czas. Dobrym rozwiązaniem jest więc przygotowanie większej ilości oraz schowanie do lodówki lub zamrożenie tego, co zostanie. Dzięki odpowiedniej kuchence...

Płyta warstwowa w roli głównej

Płyta warstwowa w roli głównej Płyta warstwowa w roli głównej

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa,...

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa, taka jak ta użyta do budowy zakładów Chipita w Tomaszowie Mazowieckim.

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV?

Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV? Czym się kierować podczas wyboru instalacji PV?

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej osób rozumie potrzebę dbania o środowisko i dostrzega korzyści płynące z montażu paneli PV. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia jednak,...

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej osób rozumie potrzebę dbania o środowisko i dostrzega korzyści płynące z montażu paneli PV. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia jednak, że czasem trudno nam wybrać najwłaściwszy dla siebie produkt. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF?

Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF? Drzwi wewnętrzne do domu z drewna czy płyty MDF?

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji – stanowią jeden z ważnych elementów aranżacji domu, a ponadto oddzielają wnętrza, chronią przed hałasem i zapewniają domownikom intymność. Podczas zakupów...

Drzwi wewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji – stanowią jeden z ważnych elementów aranżacji domu, a ponadto oddzielają wnętrza, chronią przed hałasem i zapewniają domownikom intymność. Podczas zakupów warto kierować się więc nie tylko estetyką, ale również ich solidnością. Dzięki temu posłużą przez długi czas i dopełnią wystrój mieszkania.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.