EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

HighTech | 2024-02-19
Pracownik na dachu budynku, fot. Envato Elements

Pracownik na dachu budynku, fot. Envato Elements

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni dobór zabezpieczeń, przeszkolenie pracowników i przeprowadzanie regularnych przeglądów systemu są kluczowe do zminimalizowania ryzyka wypadku przy pracy. Czym nazywamy systemy asekuracyjne i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Jak dobrać odpowiedni system asekuracji dachowej? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

treść sponsorowana

Czym są systemy asekuracyjne?

System asekuracji na dachu to zbiór środków i rozwiązań technicznych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa osób pracujących na dachach i ich bezpieczne przemieszczanie się po powierzchni. Obejmuje on zarówno stałe, jak i tymczasowe urządzenia zabezpieczające przed upadkiem z wysokości. Systemy te są kluczowe podczas wykonywania robót budowlanych, remontu, odśnieżania, konserwacji czy inspekcji dachów, zwłaszcza w przypadku prac na dachach płaskich, a także na dachach o znacznym nachyleniu lub na dużej wysokości.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie Bezpieczeństwa Higieny Pracy, prace na wysokościach to roboty przeprowadzane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Jednocześnie nie jest to powierzchnia osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi, a także wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia, które chronią przed upadkiem z wysokości. Gdy tego typu zabezpieczenia nie są zapewnione, należy zastosować systemy zabezpieczające, spełniające normy EN795 oraz CEN/TS 16415.

Rodzaje systemów asekuracyjnych

Systemy asekuracji dachowej mają minimalizować ryzyko upadku z wysokości do minimum, zapewniając jak największe bezpieczeństwo stanowiska pracy. Tego typu zabezpieczenia można podzielić na różne kategorie, w zależności od ich przeznaczenia, sposobu montażu oraz charakteru działań, do których są stosowane.

Stałe systemy asekuracyjne

Stałe systemy asekuracji obejmują punkty kotwiczące, które są trwale zamontowane na dachu i służą jako miejsca zaczepienia dla lin bezpieczeństwa lub uprzęży. Do stałych systemów zaliczają się także liny życia, czyli systemy asekuracji linowej (poziome, pionowe lub nachylone), które umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się po dachu. Ponadto w stałych systemach asekuracji znajdują się balustrady ochronne i siatki bezpieczeństwa (należące do środków ochrony zbiorowej), które mają za zadanie zapobiegać przypadkowemu zbliżeniu się do krawędzi dachu.

Tymczasowe systemy asekuracji dachowej

Tymczasowe systemy asekuracji to te, które można chwilowo zamontować na dachu w celu przeprowadzenia konkretnych prac. Wśród nich znajdują się tymczasowe punkty kotwiczące, które są demontowane po zakończeniu prac, oraz tymczasowe pionowe i poziome systemy linowe, które są instalowane tylko na czas trwania określonych działań. Ten system asekuracji może być przenoszony w różne miejsca i dostosowywany do warunków pracy oraz do indywidualnych potrzeb osób działających na wysokości.

Środki ochrony indywidualnej

Systemy indywidualne to osobiste środki ochrony, takie jak uprzęże bezpieczeństwa, które pracownik nosi na sobie, dbając o swoje bezpieczeństwo w sytuacji nagłego upadku. Do systemów indywidualnych należą również lonże z amortyzatorem, czyli elastyczne liny z mechanizmem amortyzującym, które łączą uprząż bezpieczeństwa z punktem kotwiczącym lub linią życia, zmniejszając siłę uderzenia podczas upadku.

Systemy pionowe

Systemy pionowe to rozwiązania bezpieczeństwa zaprojektowane do ochrony szczególnie podczas wchodzenia lub schodzenia po elementach pionowych, takich jak drabiny, schody kręte, maszty czy konstrukcje wieżowe. Te systemy są niezbędne na obiektach, gdzie konieczne jest bezpieczne pokonywanie różnic wysokości.

Główną cechą systemów pionowych jest ich zdolność do zapewnienia ciągłej ochrony przed upadkiem w trakcie wchodzenia lub schodzenia, co odróżnia je od innych systemów asekuracyjnych, które mogą wymagać od użytkownika ręcznego przenoszenia zaczepów asekuracyjnych na kolejne punkty zaczepienia.

Specjalistyczne systemy asekuracji

Specjalistyczne systemy asekuracji to te zaprojektowane do pracy na dachach o dużym nachyleniu lub na bardzo wysokich budynkach, gdzie standardowe rozwiązania mogą być niewystarczające. Systemy te są dostosowane do specyficznych warunków pracy i zapewniają dodatkową stabilność oraz bezpieczeństwo.

Jak dobrać odpowiedni system asekuracji dachowej?

Dobór odpowiedniego systemu asekuracji dachowej jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa pracowników wykonujących prace na wysokościach. Proces ten wymaga przemyślanej analizy potrzeb oraz warunków pracy. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie szczegółowej oceny ryzyka dla planowanych prac na dachu, co obejmuje identyfikację potencjalnych zagrożeń, takich jak ryzyko upadku z wysokości, nachylenie i stan powierzchni dachu, a także warunki atmosferyczne. Należy również zidentyfikować wszystkie obszary pracy i dostępu na dachu, które wymagają zabezpieczenia.

Kolejno ważne jest określenie rodzaju wykonywanych prac (np. konserwacja, budowa, inspekcja) i ich częstotliwości, co pomoże zdecydować, czy potrzebny jest stały, czy tymczasowy system asekuracji. Charakterystyka dachu, w tym jego kształt, materiał, nachylenie i obciążenie, które może udźwignąć, również mają wpływ na wybór systemu: konieczne jest wybranie zabezpieczeń, które nie uszkodzą konstrukcji dachu i będą efektywnie chronić pracowników.

Warto dodać, że niezbędne jest upewnienie się, że wybrany system asekuracji jest zgodny z lokalnymi przepisami bezpieczeństwa pracy na wysokościach oraz międzynarodowymi normami i standardami. Ponadto zapewnienie pracownikom odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpiecznego użytkowania systemu asekuracji, w tym właściwego zakładania uprzęży, korzystania z systemów zabezpieczających oraz postępowania w przypadku awarii, jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa. Warto zadbać także o ustalenie planu regularnej inspekcji i konserwacji systemu asekuracji, aby zapewnić jego dobry stan techniczny i gotowość do użycia w każdym momencie podjęcia prac.

Systemy asekuracji dachowej – podsumowanie

Stałe systemy asekuracji są zalecane dla obiektów, gdzie prace na wysokości są częste i regularne, podczas gdy tymczasowe systemy asekuracji mogą być lepszym rozwiązaniem dla jednorazowych lub sporadycznych prac. Jeśli działania wymagają wchodzenia lub schodzenia po pionowych powierzchniach, należy rozważyć użycie specjalistycznych systemów pionowych. Uprzęże bezpieczeństwa, lonże z amortyzatorem i inne osobiste środki ochrony indywidualnej są niezbędne dla każdego typu pracy na wysokości. Przed wyborem odpowiedniego zabezpieczenia warto określić ryzyko dla planowanych działań, a także ocenić stan techniczny dachu, na którym zamontowane zostaną systemy asekuracyjne.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

CREATON Polska sp. z o.o. Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej? Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać...

Taśma podgąsiorowa jest to jeden z elementów łączących dwie połacie dachu. Montowana jest w kalenicy lub narożach dachu. Głównym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się wody opadowej pod połać oraz umożliwienie przepływu powietrza spod połaci dachu na zewnątrz. Inwestorzy najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest wspomniana wentylacja, dlatego nie przykładają dużej wagi do doboru taśm podgąsiorowych, nie wspominając już o tym, że część z nich nawet nie wie o istnieniu takich...

CREATON Polska sp. z o.o. Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON Dach jak obraz z dachówek… dzięki karpiówkom KLASSIK marki CREATON

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci...

Ceramika, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, ceniona jest niezmiennie za liczne zalety. Pozwala na zbudowanie trwałego i eleganckiego dachu. Jest bezkonkurencyjna w zakresie tworzenia na połaci zachwycającego, niepowtarzalnego arcydzieła. Daje praktycznie nieograniczone możliwości kreacji, dzięki którym dach staje się wyjątkową i niebanalną ozdobą budynku.

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Najnowsze produkty i technologie

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

HOMEKONCEPT Budowa domu krok po kroku – sprawdź najlepsze porady!

Budowa domu krok po kroku – sprawdź najlepsze porady! Budowa domu krok po kroku – sprawdź najlepsze porady!

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces...

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces ten rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej działki, poprzez dobór projektu domu, aż do finalnych prac wykończeniowych. Każdy etap ma istotny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. W naszym przewodniku znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Płyty warstwowe Izopanel Płyty warstwowe Izopanel

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż...

Firma Izopanel jest dostawcą systemów budowlanych do budowy i modernizacji obiektów w lekkiej obudowie (hale, obiekty inwentarskie, chłodnie, magazyny). Działalność firmy obejmuje produkcję i sprzedaż izolacyjnych płyt warstwowych marki Izopanel wraz z kompletnym systemem uzupełniającym.

sklep.dreame-polska.pl Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu? Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie,...

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie, które sprawi, że będzie jej znacznie mniej. Warto wybrać robot koszący Roboticmower A1 od Dreame. Czym wyróżnia się to urządzenie?

Ekologia.pl Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania? Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są...

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są najistotniejsze? Przeczytaj poniższe wskazówki!

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.