BauderGREEN – dach retencyjny
Dach zielony dostosowany do zmian klimatu
BauderGREEN – dach retencyjny, fot. Bauder
Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz zielonych dachów i elewacji.
Zobacz także
Bauder Polska Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza
Nowoczesne materiały do wykonywania, izolacji i renowacji pokryć dachowych powinny być nie tylko niezawodne i wysokiej jakości, ale także bezpieczne dla użytkowników oraz otoczenia.
Nowoczesne materiały do wykonywania, izolacji i renowacji pokryć dachowych powinny być nie tylko niezawodne i wysokiej jakości, ale także bezpieczne dla użytkowników oraz otoczenia.
Szczelny, bezpieczny i trwały dach – poradnik
Bezpieczny i trwały dach zależy od wielu czynników: odpowiedniego doboru i dobrej jakości materiałów pokryciowych, prawidłowej izolacji, a przed wszystkim od starannego, zgodnego ze sztuką budowlaną, wykonania...
Bezpieczny i trwały dach zależy od wielu czynników: odpowiedniego doboru i dobrej jakości materiałów pokryciowych, prawidłowej izolacji, a przed wszystkim od starannego, zgodnego ze sztuką budowlaną, wykonania poszczególnych warstw dachu. Przy doborze materiałów warto korzystać z produktów sprawdzonych, oferowanych przez renomowanych producentów, którzy proponują nie tylko konkretne materiały, ale służą także fachową wiedzą i doradztwem technicznym, co w przypadku budowy dachu jest bardzo istotne.
Bauder Polska BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach
Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym...
Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym wskaźnikiem zawartości szkodliwych substancji jest grupa tlenków azotu (NOx). Nowa wysokowartościowa, bitumiczna papa wierzchniego krycia BauderKARAT Air+ przyczynia się do poprawy jakości powietrza.
W obrębie budynku warto więc stworzyć zamknięty obieg wody opadowej, który nie tylko odciąży często przepełnioną lub przestarzałą kanalizację deszczową (w przypadku intensywnych opadów może nawet zapobiec lokalnym podtopieniom), ale pozwoli też zmniejszyć opłaty za odprowadzanie wody do kanalizacji oraz wydatki na wodę do podlewania bądź spłukiwania nieczystości w budynku. Taki samowystarczalny układ można osiągnąć dzięki zastosowaniu systemów dachów zielonych, które w tym wypadku przybierają formę dachów retencyjnych (określanych czasem jako dachy błękitne).
Dachy retencyjne są więc idealne do tymczasowego przyjmowania i gromadzenia wody, a także oddawania jej do naturalnego obiegu, np. poprzez parowanie i wsiąkanie.
Każdy dach zielony redukuje i spowalnia odpływ wody deszczowej oraz odparowuje ją. Powierzchnia dachu napełnia się bowiem wodą jak gąbka. Część wody paruje i dostaje się bezpośrednio do naturalnego obiegu wody. Pozostała część odpływa w sposób opóźniony. Oprócz ważnych funkcji ekologiczno-estetycznych dachy zielone stają się więc istotnym elementem nowoczesnego zarządzania wodą deszczową w miastach, a zarazem elementem przemyślanej gospodarki wodnej na terenach zurbanizowanych. Sprawdź >>
Koncepcje gromadzenia wody
W ostatnim czasie rozwinęły się dwie różne koncepcje gromadzenia wody:
· Systemy ze spowolnieniem odpływu z dachu – Blue Roof
Warunek: hydroizolacja z niewielkim spadkiem od 0,5 do 1%.
Celowe spiętrzenie wody na powierzchni dachu może zastępować zbiornik retencyjny.
· Systemy z niskim współczynnikiem spływu C – z reguły ze spadkiem na hydroizolacji
Umożliwia odpływ wody w sposób opóźniony.
Zalety dachu retencyjnego
- retencja wody i odciążanie kanalizacji
- odprowadzanie wody deszczowej do jej naturalnego obiegu (parowanie)
- mniejsze nagrzewanie się obszarów aglomeracyjnych
- mniej powierzchni betonowych w miastach
Szczególnie istotne w przypadku dachu retencyjnego jest prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie warstw hydroizolacyjnych. Należy przy tym przewidzieć możliwość awaryjnego odprowadzenia nadmiaru wody z dachu, a także wykonać systemy oczyszczania i napowietrzania gromadzonej na dachu wody. Dowiedz się więcej >>