EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

REGULUS®-REVERS – grzejniki do pomp ciepła

Nowość firmy REGULUS®-system

| 2020-08-05
Widoczny z boku grzejnika przełącznik on/off
Fot. Regulus

Widoczny z boku grzejnika przełącznik on/off


Fot. Regulus

Współczesne budynki są coraz cieplejsze, dlatego też coraz częściej stosuje się w nich ogrzewanie niskotemperaturowymi źródłami ciepła. W takiej instalacji należy zastosować odpowiednie grzejniki. Które z nich są naprawdę niskotemperaturowe?

treść sponsorowana

Inteligentny dom przyszłości z grzejnikami rewersyjnymi

Aby grzejnik był zdolny do grzania niskotemperaturowego, musi mieć dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem. Takimi grzejnikami są regulusy charakteryzujące się największą na rynku powierzchnią wymiany ciepła. Wśród niskotemperaturowych źródeł ciepła obserwuje się rosnącą popularność pomp ciepła.

Pompy ciepła to jednak nie tylko niskotemperaturowe ogrzewanie – ich posiadacze mogą wykorzystywać je latem także do chłodzenia pomieszczeń. Modele REGULUS-REVERS zostały opracowane właśnie pod kątem chłodzenia latem i oczywiście grzania w sezonie grzewczym.

Skuteczne schładzanie pomieszczeń jest możliwe pod warunkiem zastosowania wymuszonej cyrkulacji powietrza przez wnętrze grzejnika. W tym celu należy zastosować wentylator. Aktualnie na rynku techniki grzewczej oferowane są klimakonwektory, które grzeją i chłodzą – jednak konstrukcja ich wymiennika wyklucza efektywne grzanie bez wentylatora (gęsto upakowane lamelki aluminiowe utrudniają swobodny przepływ powietrza).

W przeciwieństwie do klimakonwektorów grzejniki REGULUS-REVERS umożliwiają grzanie zarówno z wentylatorem, jak i bez niego. Natomiast koncepcja chłodzenia powietrza przy pomocy ogrzewania podłogowego współpracującego z pompą ciepła jest nietrafiona, ponieważ brak wymuszonej cyrkulacji powoduje, że zimne powietrze zalega przy posadzce.

Coraz większe zainteresowanie grzejnikami rewersyjnymi plasuje je w grupie istotnych elementów nowoczesnej instalacji – grzejącej zimą i chłodzącej latem. Współczesny dom, powstały przy użyciu nowoczesnych technologii, wyposażony w niskotemperaturowe źródło ciepła oraz grzejniki o niskiej bezwładności cieplnej jest gwarancją bezpieczeństwa cieplnego – niezależnie od pory roku i pogody. Zapewnia dopasowanie temperatury powietrza do potrzeb mieszkańców w znacznie większym stopniu niż charakteryzujące się ogromną bezwładnością cieplną płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe.

Grzejniki rewersyjne o małej pojemności wodnej oraz dużej powierzchni grzewczej gwarantują szybką, bezzwłoczną reakcję na sygnał ze sterownika, czyli na nasze oczekiwania co do temperatury wnętrza.

Grzejniki rewersyjne a klimakonwektory

Grzejniki rewersyjne REVERS marki REGULUS®-system – inaczej niż klimakonwektory – nie mają indywidualnych sterowników, ponieważ zdecydowanie efektywniej, a także taniej można sterować sterownikiem centralnym, odpowiednio dobranym do potrzeb. Sterownik centralny steruje całym układem centralnego ogrzewania i obsługuje wszystkie podpięte do niego urządzenia. W związku z szybkim rozwojem tej dziedziny, takie rozwiązanie jest korzystniejsze, gdyż instalacja powinna być modyfikowalna.

W przeciwieństwie do klimakonwektorów grzejniki reweryjne nie mają skraplacza, ponieważ nie stosuje się ich w instalacjach wody lodowej, w których następuje zejście temperatury znacznie poniżej punktu rosy. Dzięki reversom można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 2–3°C, do efektywnego chłodzenia grzejnik musi być wyposażony w wentylator. Grzejniki rewersyjne REGULUS®-system mogą pracować przy wypiętym wentylatorze. W praktyce oznacza to, że przez większą część sezonu grzewczego działają jak zwykłe grzejniki – ogrzewają pomieszczenie poprzez promieniowanie z powierzchni oraz konwekcję.

Wentylator z osłoną i przyłączeniem elektrycznym

Wentylator z osłoną i przyłączeniem elektrycznym

W komplecie kabel sieciowy 1,5 m z wtyczką do gniazda B

Grzejnik bazowy

Grzejnik bazowy

 

Grzejnik bazowy z wpiętym wentylatorem

Wentylator powinien być uruchomiony, aby podnieść moc grzejnika podczas dużych spadków temperatury zimą oraz latem, aby schłodzić pomieszczenie. Wentylator można swobodnie wpinać bądź wypinać z grzejnika, może też być wpięty od początku jego użytkowania i na stałe.

Pompa ciepła – dwa warianty chłodzenia

  1. Chłodzenie naturalne: wykorzystujące niską temperatury dolnego źródła (grunt lub woda w gruncie). Bez pracy sprężarki pompy ciepła, cyrkulacja czynnika w instalacji zachodzi wyłącznie przy współdziałaniu pompy cyrkulacyjnej instalacji centralnego ogrzewania (w tym przypadku centralnego chłodzenia).
  2. Chłodzenie aktywne: wykorzystujące rewers na pompie ciepła. Pracująca w trybie odwróconym sprężarka pompy ciepła i pracująca pompa cyrkulacyjna instalacji c.o.

We współpracy z rozmaitymi typami pomp ciepła, dla celów obniżania temperatury powietrza w pomieszczeniu, prócz grzejników rewersyjnych, można korzystać z wentylatorowych zestawów ogrzewania kanałowego.

Grzejniki REGULUS®-REVERS – konstrukcja

Grzejniki rewersyjne można zastosować w każdej już istniejącej instalacji dwururowej. Wprowadzenie do instalacji grzejników z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem wymaga oczywiście grzejnika rewersyjnego (grzejnik bazowy z wentylatorem) oraz doprowadzonego w jego otoczenie pięciożyłowego kabla elektrycznego. Kwestia sterowania – niezależnie czy będzie ono przewodowe czy bezprzewodowe – pozostaje otwarta.

Grzejnik rewersyjny wygląda jak zwykły grzejnik, jedynie z boku można dostrzec dyskretny wyłącznik on/off. Od dołu grzejnika znajduje się wnęka – to miejsce wpięcia wentylatora (mocowanie na magnesach, łatwe, intuicyjne wpięcie) – oraz dwa gniazdka, jedno do podłączenia wentylatora do prądu i drugie sieciowe. Tak skonstruowany grzejnik, jeszcze bez wentylatora, to grzejnik bazowy (wentylator można zakupić i wpiąć w dowolnym momencie). Grzejnik bazowy bez wentylatora pracuje jak standardowy grzejnik ścienny. Moc wentylatora wynosi od 3–12 W, a maksymalna głośność jest na granicy szeptu (ok. 28 dB(A)).

Dzięki zastosowaniu grzejników rewersyjnych z pompą ciepła, układ centralnego ogrzewania może być również układem centralnego chłodzenia. A to oznacza zdecydowaną poprawę komfortu cieplnego w wymiarze nie sezonowym, a całorocznym.

REGULUS®-system S.j.
ul. Grażyńskiego 51, 43-300 Bielsko-Biała

Telefony kontaktowe/faksy:
+48 33 812 36 69
+48 33 815 10 25
+48 33 496 99 99
+48 33 496 11 00

e-mail: [email protected]
www.regulus.com.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.