EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Otovo | 2023-02-22
Jak jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Jak jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo – jeden z liderów europejskiego rynku instalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych i firm.

treść sponsorowana

Ciekawostka nr 1: Fotowoltaika ma już ponad 180 lat

Fotowoltaika kojarzy się z nowymi technologiami, stąd łatwo wyciągnąć wniosek, że prace nad nią rozpoczęto w końcu XX wieku. Tak jednak nie jest – współczesne instalacje fotowoltaiczne działają w oparciu o odkrycie z 1839 r. To wówczas francuski fizyk, Edmond Becquerel, odkrył efekt fotowoltaiczny i stworzył pierwsze ogniwo, czyli element półprzewodnikowy, w którym promieniowanie słoneczne jest konwertowane w energię. Miał wówczas jedynie 19 lat!

„Za przełomowe w rozwoju fotowoltaiki, jaką dziś znamy, uznać należy lata 70., kiedy pojawił się globalny kryzys naftowy” – dodaje Head of Operations Otovo Polska, Kamil Jeznach.

To wtedy rozpoczęto szerokie prace nad pozyskiwaniem energii elektrycznej z takich źródeł energii odnawialnej jak słońce. Kolejne wielkie przełomy w technologii komercyjnej nastąpiły w latach 80. i 90. Dla przykładu, w 1992 r. po raz pierwszy stworzono panele PV o efektywności większej niż 15%. Współcześnie, praktycznie każdy rok przynosi nowe udoskonalenia, które przekładają się na żywotność i wydajność paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych komponentów instalacji. 

Ciekawostka nr 2: Panele fotowoltaiczne potrafią działać nawet 60 lat

Najstarszy, nadal działający panel fotowoltaiczny działa już ponad 60 lat – praktycznie wszystkie ciekawostki o fotowoltaice o nim wspominają. Jest to jednak tylko jeden z kilku dobrze udokumentowanych przykładów obalających popularny mit o krótkiej żywotności paneli PV. Warto choćby wspomnieć o modułach fotowoltaicznych EG-Telefunken TSG MQ 36/0, które zainstalowano w 1976, a w 2010 r. zweryfikowano ponownie ich wydajność. Spadła ona zaledwie o 0,35% na przestrzeni 34 lat. Fotowoltaika, która obecnie dostępna jest na rynku, korzysta ze zdecydowanie bardziej zaawansowanych technologii – żywotność paneli fotowoltaicznych może być więc znacznie dłuższa.

„Standardowa gwarancja na panele fotowoltaiczne od producenta to dziś 10–15 lat, a 25 lat na spadek uzysku nie większy niż 20%, stąd osoby zainteresowane tym rodzajem niezależnego źródła energii często obawiają się, że po tym czasie, będą musiały wymienić instalację. Szacuje się jednak, że dobrej jakości panele PV stworzone we współczesnych, zaawansowanych technologiach, mają żywotność nawet 40–60 lat. To dlatego firmy takie jak Otovo pracują wyłącznie na panelach od renomowanych producentów wymienionych w zestawieniach Tier-1. Doskonale wiemy, że w ten sposób, oferujemy produkty, które w pełni spełniają oczekiwania odnośnie trwałości i wydajności” – komentuje GM Otovo Polska, Paulina Ackermann.

Ciekawostka nr 3: Największa farma fotowoltaiczna na świecie ma wielkość prawie 8 tys. boisk piłkarskich

Największa farma fotowoltaiczna, jaką dotąd wybudowano, to Bhadla Solar Park o powierzchni 5665,6 hektarów. Jest to gigantyczna powierzchnia, którą przyrównać można do ponad 7979 boisk do gry w piłkę nożną (jedno zajmuje 0,71 ha). Zlokalizowana jest ona w Indiach w Radżastanie, w wiosce Bhadla, gdzie średnia temperatura jest niebywale wysoka i oscyluje między 46 a 48°C.

Dla porównania, największa farma fotowoltaiczna w Polsce – czyli otwarta jesienią 2021 r. elektrownia fotowoltaiczna Brudzew – zajmuje powierzchnię „jedynie” 100 hektarów (ponad 56 razy mniejszą niż Bhadla Solar Park). Jest to obszar, który zajęłoby ok. 140 boisk piłkarskich.

Ciekawostka nr 4: Fotowoltaika dla domu pozwala zredukować 100 ton CO2

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu domu jednorodzinnego gwarantuje nie tylko niezależność od podwyżek cen prądu głównych dostawców energii i niższe rachunki, ale i dbałość o środowisko naturalne. Jest bowiem w 100% bezemisyjna. Według szacunków amerykańskiego Departamentu Energii fotowoltaika pojedynczego gospodarstwa domowego przyczynia się do redukcji aż 100 ton CO2 w ciągu 28 lat użytkowania. Panele fotowoltaiczne są w tym świetle inwestycją nie tylko ekonomiczną, ale i ekologiczną.

Ciekawostka nr 5: Fotowoltaika jest dostępna w leasingu nie tylko dla firm, ale i konsumentów

W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy do faktu, że leasing – czyli płacenie stałej miesięcznej opłaty za korzystanie z danego sprzętu w miejsce konieczności zakupu całej instalacji – jest możliwy tylko dla firm. Fotowoltaika w Polsce jest jednak dostępna w leasingu w Otovo również dla osób fizycznych.

„Ogromny sukces, jaki odniosło Otovo w Norwegii i innych europejskich krajach, zawdzięczamy po części właśnie temu, że postanowiliśmy oferować leasing fotowoltaiki również osobom fizycznym, a nie tylko firmom. Jako pierwsi w Polsce pomyśleliśmy o tym udogodnieniu dla klientów B2C, przedłużając przy tym ważną dla konsumentów gwarancję serwisową. Przy leasingu jest to w Otovo aż 20 lat. Nasza oferta jest pod tym kątem bezkonkurencyjna” – wyjaśnia GM Otovo Polska, Paulina Ackermann. 

Ciekawostka nr 6: Gdyby systemy fotowoltaiczne zainstalować na terenie całej Polski, to zasililibyśmy energią cały świat

Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba, aby pokryć zapotrzebowanie na energię wszystkich ludzi na całym świecie? Przy założeniu, że świat zużywa dziennie 23,696 TWh energii elektrycznej (są to najbardziej aktualne, średnie wyliczenia), to wystarczyłoby ok. 51,4 miliarda paneli PV o mocy 350 W. Powierzchnia, jaką musiałyby zająć, to ok. 299,5 km kwadratowych – jest to 0,079% powierzchni księżyca, 20% Alaski lub nieco mniej niż powierzchnia Polski.

Ciekawostka nr 7: Polska branża fotowoltaiczna zanotowała wzrost o 200% w skali roku

„Według raportu «Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021», opublikowanego przez polski Instytut Energetyki Odnawialnej, fotowoltaika w naszym kraju rozwija się tak dynamicznie, że w Europie wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holandia oraz Hiszpania” – mówi GM Otovo Polska, Paulina Ackermann.

Pod koniec 2020 r. w Polsce działało dokładnie 3936 MW instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to wzrost 200% rok do roku. Według prognoz polska fotowoltaika wygenerowała w 2021 r. ok. 9 mld zł obrotu.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

eco-top.pl Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie

Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie Corkeen – innowacyjne i ekologiczne nawierzchnie

Jednym z liderów na rynku nawierzchni ekologicznych jest Corkeen by Amorim. Produkty tej firmy sprawdzają się doskonale w miejscach, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed upadkiem. System...

Jednym z liderów na rynku nawierzchni ekologicznych jest Corkeen by Amorim. Produkty tej firmy sprawdzają się doskonale w miejscach, gdzie należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed upadkiem. System nawierzchni ekologicznych jest wyprodukowany z korka – w 100% naturalnego, nadającego się do recyklingu i odnawialnego surowca. Co jeszcze zapewnia to rozwiązanie?

SKLEP RTV EURO AGD Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością

Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością Zmywarka w Twojej kuchni – oszczędna inwestycja z przyszłością

Jedną z czynności, która wymaga sporego nakładu pracy oraz dużych ilości wody i detergentów, jest codzienne mycie naczyń. W obecnych czasach warto więc zastanowić się nad optymalizacją zużycia wody w naszych...

Jedną z czynności, która wymaga sporego nakładu pracy oraz dużych ilości wody i detergentów, jest codzienne mycie naczyń. W obecnych czasach warto więc zastanowić się nad optymalizacją zużycia wody w naszych domach oraz w innych miejscach, takich jak hotele, pensjonaty itp. Dobrą opcją będzie więc inwestycja w wydajną zmywarkę do naczyń. Zmywarki obniżają zużycie wody do niezbędnego minimum, co przyniesie nam spore oszczędności. Możemy tutaj z powodzeniem zainwestować w niewielką zmywarkę wolnostojącą...

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Light Plus Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje

Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje Jak wybrać lampy na taras - praktyczne wskazówki i inspiracje

Oświetlenie przydomowego terenu bywa stosowane do rozmaitych celów. W dużej mierze dobór lamp zależy od specyfiki danej strefy oraz tego, do czego jest ona wykorzystywana. Szczególną wagę warto przyłożyć...

Oświetlenie przydomowego terenu bywa stosowane do rozmaitych celów. W dużej mierze dobór lamp zależy od specyfiki danej strefy oraz tego, do czego jest ona wykorzystywana. Szczególną wagę warto przyłożyć do kwestii dobrania produktów oświetleniowych na taras. To przecież tam w okresie letnim spędza się sporo czasu. Jakie lampy powinny tam trafić? Czym się kierować podczas poszukiwań idealnych rozwiązań? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Mexen Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie?

Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie? Wanna czy kabina prysznicowa? Co oferuje producent łazienek, posiadający wieloletnie doświadczenie?

Zarówno po przeprowadzce do nowego domu, jak też przy remoncie starego mieszkania pojawia się ten sam dylemat. Jak urządzić łazienkę, aby była w pełni funkcjonalna? Warto pamiętać także o tym, że łazienka...

Zarówno po przeprowadzce do nowego domu, jak też przy remoncie starego mieszkania pojawia się ten sam dylemat. Jak urządzić łazienkę, aby była w pełni funkcjonalna? Warto pamiętać także o tym, że łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy czas relaksując się w kąpieli lub szykując przed lustrem do swoich codziennych obowiązków.

PreferRent Nowe technologie zmieniają rynek budowlany

Nowe technologie zmieniają rynek budowlany Nowe technologie zmieniają rynek budowlany

Cały świat będzie dążył w kierunku digitalizacji, aplikacji, przyspieszania procesów i ich optymalizacji. Dlatego platforma PreferRent idealnie wpisuje się w ten trend. Szczególnie, że popyt na maszyny...

Cały świat będzie dążył w kierunku digitalizacji, aplikacji, przyspieszania procesów i ich optymalizacji. Dlatego platforma PreferRent idealnie wpisuje się w ten trend. Szczególnie, że popyt na maszyny na rynku rentalowym jest naprawdę bardzo duży. Bardzo często przewyższa podaż, dlatego nasze narzędzie jest idealne do wynajmowania sprzętu od firm rentalowych.

boels.com Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać...

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać się do konkretnych prac. Jak będą one wyglądać? Kolejność wykonywania wielu z nich jest z góry narzucona, ale już to, ile będą trwały, jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od wielu czynników. Prześledźmy najważniejsze etapy budowy domu jednorodzinnego.

F&F Filipowski sp.k. Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie?

Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie? Jak oszczędzać na rachunkach w domu i firmie?

Dlaczego warto się zdecydować na bezprzewodowy monitor zużycia energii FOX Energy 3?

Dlaczego warto się zdecydować na bezprzewodowy monitor zużycia energii FOX Energy 3?

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.