EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Otovo | 2023-02-22
Jak jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Jak jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo – jeden z liderów europejskiego rynku instalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych i firm.

treść sponsorowana

Ciekawostka nr 1: Fotowoltaika ma już ponad 180 lat

Fotowoltaika kojarzy się z nowymi technologiami, stąd łatwo wyciągnąć wniosek, że prace nad nią rozpoczęto w końcu XX wieku. Tak jednak nie jest – współczesne instalacje fotowoltaiczne działają w oparciu o odkrycie z 1839 r. To wówczas francuski fizyk, Edmond Becquerel, odkrył efekt fotowoltaiczny i stworzył pierwsze ogniwo, czyli element półprzewodnikowy, w którym promieniowanie słoneczne jest konwertowane w energię. Miał wówczas jedynie 19 lat!

„Za przełomowe w rozwoju fotowoltaiki, jaką dziś znamy, uznać należy lata 70., kiedy pojawił się globalny kryzys naftowy” – dodaje Head of Operations Otovo Polska, Kamil Jeznach.

To wtedy rozpoczęto szerokie prace nad pozyskiwaniem energii elektrycznej z takich źródeł energii odnawialnej jak słońce. Kolejne wielkie przełomy w technologii komercyjnej nastąpiły w latach 80. i 90. Dla przykładu, w 1992 r. po raz pierwszy stworzono panele PV o efektywności większej niż 15%. Współcześnie, praktycznie każdy rok przynosi nowe udoskonalenia, które przekładają się na żywotność i wydajność paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych komponentów instalacji. 

Ciekawostka nr 2: Panele fotowoltaiczne potrafią działać nawet 60 lat

Najstarszy, nadal działający panel fotowoltaiczny działa już ponad 60 lat – praktycznie wszystkie ciekawostki o fotowoltaice o nim wspominają. Jest to jednak tylko jeden z kilku dobrze udokumentowanych przykładów obalających popularny mit o krótkiej żywotności paneli PV. Warto choćby wspomnieć o modułach fotowoltaicznych EG-Telefunken TSG MQ 36/0, które zainstalowano w 1976, a w 2010 r. zweryfikowano ponownie ich wydajność. Spadła ona zaledwie o 0,35% na przestrzeni 34 lat. Fotowoltaika, która obecnie dostępna jest na rynku, korzysta ze zdecydowanie bardziej zaawansowanych technologii – żywotność paneli fotowoltaicznych może być więc znacznie dłuższa.

„Standardowa gwarancja na panele fotowoltaiczne od producenta to dziś 10–15 lat, a 25 lat na spadek uzysku nie większy niż 20%, stąd osoby zainteresowane tym rodzajem niezależnego źródła energii często obawiają się, że po tym czasie, będą musiały wymienić instalację. Szacuje się jednak, że dobrej jakości panele PV stworzone we współczesnych, zaawansowanych technologiach, mają żywotność nawet 40–60 lat. To dlatego firmy takie jak Otovo pracują wyłącznie na panelach od renomowanych producentów wymienionych w zestawieniach Tier-1. Doskonale wiemy, że w ten sposób, oferujemy produkty, które w pełni spełniają oczekiwania odnośnie trwałości i wydajności” – komentuje GM Otovo Polska, Paulina Ackermann.

Ciekawostka nr 3: Największa farma fotowoltaiczna na świecie ma wielkość prawie 8 tys. boisk piłkarskich

Największa farma fotowoltaiczna, jaką dotąd wybudowano, to Bhadla Solar Park o powierzchni 5665,6 hektarów. Jest to gigantyczna powierzchnia, którą przyrównać można do ponad 7979 boisk do gry w piłkę nożną (jedno zajmuje 0,71 ha). Zlokalizowana jest ona w Indiach w Radżastanie, w wiosce Bhadla, gdzie średnia temperatura jest niebywale wysoka i oscyluje między 46 a 48°C.

Dla porównania, największa farma fotowoltaiczna w Polsce – czyli otwarta jesienią 2021 r. elektrownia fotowoltaiczna Brudzew – zajmuje powierzchnię „jedynie” 100 hektarów (ponad 56 razy mniejszą niż Bhadla Solar Park). Jest to obszar, który zajęłoby ok. 140 boisk piłkarskich.

Ciekawostka nr 4: Fotowoltaika dla domu pozwala zredukować 100 ton CO2

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu domu jednorodzinnego gwarantuje nie tylko niezależność od podwyżek cen prądu głównych dostawców energii i niższe rachunki, ale i dbałość o środowisko naturalne. Jest bowiem w 100% bezemisyjna. Według szacunków amerykańskiego Departamentu Energii fotowoltaika pojedynczego gospodarstwa domowego przyczynia się do redukcji aż 100 ton CO2 w ciągu 28 lat użytkowania. Panele fotowoltaiczne są w tym świetle inwestycją nie tylko ekonomiczną, ale i ekologiczną.

Ciekawostka nr 5: Fotowoltaika jest dostępna w leasingu nie tylko dla firm, ale i konsumentów

W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy do faktu, że leasing – czyli płacenie stałej miesięcznej opłaty za korzystanie z danego sprzętu w miejsce konieczności zakupu całej instalacji – jest możliwy tylko dla firm. Fotowoltaika w Polsce jest jednak dostępna w leasingu w Otovo również dla osób fizycznych.

„Ogromny sukces, jaki odniosło Otovo w Norwegii i innych europejskich krajach, zawdzięczamy po części właśnie temu, że postanowiliśmy oferować leasing fotowoltaiki również osobom fizycznym, a nie tylko firmom. Jako pierwsi w Polsce pomyśleliśmy o tym udogodnieniu dla klientów B2C, przedłużając przy tym ważną dla konsumentów gwarancję serwisową. Przy leasingu jest to w Otovo aż 20 lat. Nasza oferta jest pod tym kątem bezkonkurencyjna” – wyjaśnia GM Otovo Polska, Paulina Ackermann. 

Ciekawostka nr 6: Gdyby systemy fotowoltaiczne zainstalować na terenie całej Polski, to zasililibyśmy energią cały świat

Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba, aby pokryć zapotrzebowanie na energię wszystkich ludzi na całym świecie? Przy założeniu, że świat zużywa dziennie 23,696 TWh energii elektrycznej (są to najbardziej aktualne, średnie wyliczenia), to wystarczyłoby ok. 51,4 miliarda paneli PV o mocy 350 W. Powierzchnia, jaką musiałyby zająć, to ok. 299,5 km kwadratowych – jest to 0,079% powierzchni księżyca, 20% Alaski lub nieco mniej niż powierzchnia Polski.

Ciekawostka nr 7: Polska branża fotowoltaiczna zanotowała wzrost o 200% w skali roku

„Według raportu «Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021», opublikowanego przez polski Instytut Energetyki Odnawialnej, fotowoltaika w naszym kraju rozwija się tak dynamicznie, że w Europie wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holandia oraz Hiszpania” – mówi GM Otovo Polska, Paulina Ackermann.

Pod koniec 2020 r. w Polsce działało dokładnie 3936 MW instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to wzrost 200% rok do roku. Według prognoz polska fotowoltaika wygenerowała w 2021 r. ok. 9 mld zł obrotu.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Termofol Jak działa grzejnik konwektorowy?

Jak działa grzejnik konwektorowy? Jak działa grzejnik konwektorowy?

Wprowadzenie do technologii grzejników konwektorowych.

Wprowadzenie do technologii grzejników konwektorowych.

EcoComfort Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale...

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale także przygotują ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), a latem posłużą do chłodzenia budynku.

Blachy Pruszyński Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową? Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

bankier.pl Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną? Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem...

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem atrakcyjnej oferty kredytu hipotecznego. Od czego zacząć poszukiwania? Na co zwracać przede wszystkim uwagę?

FAKRO Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować? Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się...

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku domów i mieszkań ze strychem. Poznaj właściwości i zalety schodów strychowych drewnianych i metalowych.

LEROY MERLIN Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko...

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko przydatne, ale również wytrzymałe akcesorium, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.