Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Jak jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo – jeden z liderów europejskiego rynku instalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych i firm.
Ciekawostka nr 1: Fotowoltaika ma już ponad 180 lat
Fotowoltaika kojarzy się z nowymi technologiami, stąd łatwo wyciągnąć wniosek, że prace nad nią rozpoczęto w końcu XX wieku. Tak jednak nie jest – współczesne instalacje fotowoltaiczne działają w oparciu o odkrycie z 1839 r. To wówczas francuski fizyk, Edmond Becquerel, odkrył efekt fotowoltaiczny i stworzył pierwsze ogniwo, czyli element półprzewodnikowy, w którym promieniowanie słoneczne jest konwertowane w energię. Miał wówczas jedynie 19 lat!
„Za przełomowe w rozwoju fotowoltaiki, jaką dziś znamy, uznać należy lata 70., kiedy pojawił się globalny kryzys naftowy” – dodaje Head of Operations Otovo Polska, Kamil Jeznach.
To wtedy rozpoczęto szerokie prace nad pozyskiwaniem energii elektrycznej z takich źródeł energii odnawialnej jak słońce. Kolejne wielkie przełomy w technologii komercyjnej nastąpiły w latach 80. i 90. Dla przykładu, w 1992 r. po raz pierwszy stworzono panele PV o efektywności większej niż 15%. Współcześnie, praktycznie każdy rok przynosi nowe udoskonalenia, które przekładają się na żywotność i wydajność paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych komponentów instalacji.
Ciekawostka nr 2: Panele fotowoltaiczne potrafią działać nawet 60 lat
Najstarszy, nadal działający panel fotowoltaiczny działa już ponad 60 lat – praktycznie wszystkie ciekawostki o fotowoltaice o nim wspominają. Jest to jednak tylko jeden z kilku dobrze udokumentowanych przykładów obalających popularny mit o krótkiej żywotności paneli PV. Warto choćby wspomnieć o modułach fotowoltaicznych EG-Telefunken TSG MQ 36/0, które zainstalowano w 1976, a w 2010 r. zweryfikowano ponownie ich wydajność. Spadła ona zaledwie o 0,35% na przestrzeni 34 lat. Fotowoltaika, która obecnie dostępna jest na rynku, korzysta ze zdecydowanie bardziej zaawansowanych technologii – żywotność paneli fotowoltaicznych może być więc znacznie dłuższa.
„Standardowa gwarancja na panele fotowoltaiczne od producenta to dziś 10–15 lat, a 25 lat na spadek uzysku nie większy niż 20%, stąd osoby zainteresowane tym rodzajem niezależnego źródła energii często obawiają się, że po tym czasie, będą musiały wymienić instalację. Szacuje się jednak, że dobrej jakości panele PV stworzone we współczesnych, zaawansowanych technologiach, mają żywotność nawet 40–60 lat. To dlatego firmy takie jak Otovo pracują wyłącznie na panelach od renomowanych producentów wymienionych w zestawieniach Tier-1. Doskonale wiemy, że w ten sposób, oferujemy produkty, które w pełni spełniają oczekiwania odnośnie trwałości i wydajności” – komentuje GM Otovo Polska, Paulina Ackermann.
Ciekawostka nr 3: Największa farma fotowoltaiczna na świecie ma wielkość prawie 8 tys. boisk piłkarskich
Największa farma fotowoltaiczna, jaką dotąd wybudowano, to Bhadla Solar Park o powierzchni 5665,6 hektarów. Jest to gigantyczna powierzchnia, którą przyrównać można do ponad 7979 boisk do gry w piłkę nożną (jedno zajmuje 0,71 ha). Zlokalizowana jest ona w Indiach w Radżastanie, w wiosce Bhadla, gdzie średnia temperatura jest niebywale wysoka i oscyluje między 46 a 48°C.
Dla porównania, największa farma fotowoltaiczna w Polsce – czyli otwarta jesienią 2021 r. elektrownia fotowoltaiczna Brudzew – zajmuje powierzchnię „jedynie” 100 hektarów (ponad 56 razy mniejszą niż Bhadla Solar Park). Jest to obszar, który zajęłoby ok. 140 boisk piłkarskich.
Ciekawostka nr 4: Fotowoltaika dla domu pozwala zredukować 100 ton CO2
Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu domu jednorodzinnego gwarantuje nie tylko niezależność od podwyżek cen prądu głównych dostawców energii i niższe rachunki, ale i dbałość o środowisko naturalne. Jest bowiem w 100% bezemisyjna. Według szacunków amerykańskiego Departamentu Energii fotowoltaika pojedynczego gospodarstwa domowego przyczynia się do redukcji aż 100 ton CO2 w ciągu 28 lat użytkowania. Panele fotowoltaiczne są w tym świetle inwestycją nie tylko ekonomiczną, ale i ekologiczną.
Ciekawostka nr 5: Fotowoltaika jest dostępna w leasingu nie tylko dla firm, ale i konsumentów
W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy do faktu, że leasing – czyli płacenie stałej miesięcznej opłaty za korzystanie z danego sprzętu w miejsce konieczności zakupu całej instalacji – jest możliwy tylko dla firm. Fotowoltaika w Polsce jest jednak dostępna w leasingu w Otovo również dla osób fizycznych.
„Ogromny sukces, jaki odniosło Otovo w Norwegii i innych europejskich krajach, zawdzięczamy po części właśnie temu, że postanowiliśmy oferować leasing fotowoltaiki również osobom fizycznym, a nie tylko firmom. Jako pierwsi w Polsce pomyśleliśmy o tym udogodnieniu dla klientów B2C, przedłużając przy tym ważną dla konsumentów gwarancję serwisową. Przy leasingu jest to w Otovo aż 20 lat. Nasza oferta jest pod tym kątem bezkonkurencyjna” – wyjaśnia GM Otovo Polska, Paulina Ackermann.
Ciekawostka nr 6: Gdyby systemy fotowoltaiczne zainstalować na terenie całej Polski, to zasililibyśmy energią cały świat
Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba, aby pokryć zapotrzebowanie na energię wszystkich ludzi na całym świecie? Przy założeniu, że świat zużywa dziennie 23,696 TWh energii elektrycznej (są to najbardziej aktualne, średnie wyliczenia), to wystarczyłoby ok. 51,4 miliarda paneli PV o mocy 350 W. Powierzchnia, jaką musiałyby zająć, to ok. 299,5 km kwadratowych – jest to 0,079% powierzchni księżyca, 20% Alaski lub nieco mniej niż powierzchnia Polski.
Ciekawostka nr 7: Polska branża fotowoltaiczna zanotowała wzrost o 200% w skali roku
„Według raportu «Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021», opublikowanego przez polski Instytut Energetyki Odnawialnej, fotowoltaika w naszym kraju rozwija się tak dynamicznie, że w Europie wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Holandia oraz Hiszpania” – mówi GM Otovo Polska, Paulina Ackermann.
Pod koniec 2020 r. w Polsce działało dokładnie 3936 MW instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to wzrost 200% rok do roku. Według prognoz polska fotowoltaika wygenerowała w 2021 r. ok. 9 mld zł obrotu.