EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Urządzenia grzewcze w obliczu zmian prawnych

Jakie źródła ciepła będą dopuszczone w nowych i termomodernizowaniach domach?

ZMK SAS SP. Z O.O. | 2023-04-03
Jakie źródła ciepła będą dopuszczone w nowych i termomodernizowaniach domach?

Jakie źródła ciepła będą dopuszczone w nowych i termomodernizowaniach domach?

Pompy ciepła są urządzeniami, które do swojej pracy potrzebują czynnika chłodniczego. Zarówno pompy ciepła typu monoblok, jak i split mogą pracować z powszechnie znanymi czynnikami, naturalnymi i syntetycznymi, np. R32, R410A, R407C, R290. Niestety, stały wzrost produkcji i zużycia gazów fluorowanych nie jest obojętny dla środowiska.

treść sponsorowana

Powietrzne pompy ciepła a czynniki chłodnicze

Regulacje  w tym zakresie wprowadziła w 2015 r. Unia Europejska. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 517/2014 mówi o szczegółowych zasadach wykorzystania, odzyskiwania f-gazów, warunkach wprowadzania do obrotu urządzeń je wykorzystujących oraz wprowadza obowiązek certyfikacji osób instalujących, serwisujących i utylizujących te urządzenia.

Wpływ czynnika chłodniczego na środowisko określa m.in. współczynnik GWP – im niższa jego wartość, tym mniejszy udział danej substancji w tworzeniu efektu cieplarnianego. Parametr ten jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o regulacje prawne. Ustawa f-gazowa od 1 stycznia 2020 r. zakazuje wprowadzania do obrotu czynników chłodniczych o GWP ≥ 2500. Do grupy objętej zakazem należą czynniki: R404a, R434a i R507a. W 2025 r. wartość ta miała być obniżona do 750. Zakaz obejmie m.in. popularny i szeroko stosowany czynnik R410a.

Całkowity zakaz f-gazów? 

Parlament Europejski chce jednak pójść o krok dalej, znowelizować tę ustawę i całkowicie zakazać używania jakichkolwiek czynników z grupy f-gaz do 2027 r. w pompach ciepła małych mocy, a do 2028 r. w przemysłowych pompach ciepła. Jest to bardzo radykalne posunięcie zważywszy na to, że niestety większość urządzeń dostępnych na rynku pracuje właśnie na czynnikach syntetycznych. Co taki zakaz będzie oznaczał dla użytkowników pomp ciepła? Może się okazać, że wkrótce serwisowanie ich urządzeń może być wręcz niemożliwe, ze względu na brak dostępności czynnika objętego zakazem.

Polskie pompy ciepła SAS VESTA pracujące na naturalnym czynniku – propanie R290

Projektując nasze pompy ciepła, od razu postawiliśmy na naturalny czynnik roboczy – propan R290, wiedząc że to on jest przyszłością branży pomp ciepła. Już wtedy wiadomo było, że czynniki fluorowane będą musiały ustąpić miejsca tym naturalnym, nieobciążającym środowiska. Propan R290 ma współczynnik GWP = 3 jest to niemal 700 razy mniej niż w przypadku R410a. Warto dodać, że wartość współczynnika ODP dla propanu, określającego wpływ na warstwę ozonową, wynosi 0.

dwie monoblokowe pompy ciepła VESTA

Sanatorium Zbyszko w Busku-Zdroju ogrzewają dwie monoblokowe pompy ciepła VESTA po 16 kW każda. W takim miejscu oprócz dużej wydajności wymagana jest cicha praca urządzeń, tak aby nie zakłócać spokoju wypoczywającym gościom.

Obowiązki operatora, czyli użytkownika pompy ciepła

Inwestorzy, decydując się na pompę ciepła z czynnikami z grupy f-gaz, nie zawsze są świadomi konieczności jej rejestracji w CRO i przeprowadzania corocznej kontroli ich szczelności. Operator pompy ciepła typu split, pracującej z wykorzystaniem czynników f-gazowych w ilości przekraczającej 5 ton ekwiwalentu CO2 ma obowiązek zgłosić ją do Centralnego Rejestru Operatorów i założyć tzw. kartę urządzenia – do 15 dni od daty uruchomienia. Dla urządzeń hermetycznych wartość ta wynosi 10 ton ekwiwalentu CO2 – termin zgłoszenia do 15 dni od daty dostarczenia. Operatorzy posiadający urządzenia monoblokowe z naturalnymi czynnikami, takimi jak VESTA, są oczywiście zwolnieni z obowiązku ich rejestracji oraz corocznych kontroli.

Jako polski producent pomp ciepła gwarantujemy wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od doradztwa, poprzez montaż, codzienną eksploatację oraz serwis urządzeń. Oferowane pompy ciepła będą służyć przez długie lata, spełniając najbardziej restrykcyjne normy i standardy, bez obaw o ich wycofanie i brak możliwości serwisowania. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych pompach ciepła? Skontaktuj się bezpośrednio z naszym doradcą technicznym. Napisz na: pompaciepla@sas.busko.pl lub zadzwoń +48 500 260 986.

Kotły na biomasę a program „Czyste Powietrze 3.0

Programy dofinansowań są obok cen surowców i uchwał antysmogowych jednym z czynników, który stymuluje branżę urządzeń grzewczych. 3 stycznia 2023 r. ogłoszona została znowelizowana wersja Programu Czyste Powietrze, która zakłada spore zmiany dla kotłów na pelet.

kotly peletowe

W budynkach o większym lub zmiennym zapotrzebowaniu energetycznym kotły peletowe można z powodzeniem łączyć w układy kaskadowe składające się z dwóch lub więcej urządzeń.

Od 1 lipca 2023 r. nie będzie możliwości dofinansowania kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3. Jest to zdecydowana większość kotłów peletowych, jakie obecnie są na rynku. Dla przypomnienia, norma PN-EN 303-5:2012 stanowi, że kotły na biomasę drzewną 5 klasy nie powinny emitować stężenia pyłów wyższego niż 40 mg/m3. Założenia programu mają jednak skłonić do wyboru kotła o podwyższonym standardzie. W przypadku kotłów o podwyższonym standardzie (obniżonej emisji pyłów PM ≤ 20 mg/m3) dofinansowanie będzie możliwe także w przypadku, gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu. Pamiętajcie, że jeśli planujecie zakupić i zamontować kocioł o emisji pyłów powyżej 20 mg/m3 i starać się o dotację, musicie zrobić to do 30 czerwca 2023 r.! Liczy się tutaj data wystawienia faktury lub innego równoważnego dokumentu księgowego.

Na kotły SAS BIO COMPACT, BIO SOLID, BIO EFEKT, BIO SPARK otrzymacie dotację do 30.06.2023 r. Oczywiście, mamy w naszej ofercie również kotły o podwyższonym standardzie, na które możecie otrzymać aż do 20 400 zł dopłaty z programu „Czyste Powietrze” i ta dopłata będzie również możliwa po 30.06.2023 r. Są to kotły BIO COMPACT PLUS i BIO EFEKT PLUS. Pełna oferta kotłów peletowych dostępna jest na: www.sas.busko.pl/pl/kotly-podajnikowe-na-pelety-biomase.

Co z kotłami gazowymi?

Kotły gazowe również docelowo mają zostać objęte ograniczeniami na mocy przepisów unijnych. Taki odwrót od gazu kłóci się jednak obecnie z uchwałami antysmogowymi czy warunkami programów dofinansowań, gdzie kotły gazowe mają priorytet nawet przed tymi na biomasę. Należy jednak pamiętać, że restrykcje dotyczyć będą tylko i wyłącznie domów nowobudowanych. A jeśli planujecie w ramach termomodernizacji wymienić stary kocioł węglowy na kondensacyjny kocioł na gaz, warto się zgłosić po dofinansowanie na niego. 

dwufunkcyjny kociol gazowy condens plus

Dwufunkcyjny kocioł gazowy CONDENS PLUS zamontowany przez firmę EM INSTAL w woj. łódzkim https://www.facebook.com/em.instal

Najnowsza edycja programu „Czyste Powietrze” zakłada możliwość dofinansowania kotła gazowego w ramach kompleksowej termomodernizacji w kwotach do 6100 zł, 10 700 zł lub nawet 15 300 zł (zależnie od poziomu dofinansowania). Kotły gazowe nadal są chętnie dotowane również w lokalnych programach wsparcia wymiany urządzeń grzewczych, o które warto pytać w swoich urzędach miast i gmin. Nasze kotły gazowe SAS CONDENS i CONDENS PLUS oczywiście kwalifikują się do wszystkich programów wsparcia termomodernizacji. 

Kocioł CONDENS (19, 24, 30, 42 kW) w wersji jednofunkcyjnej zaprojektowano na potrzeby centralnego ogrzewania, z możliwością podłączenia zasobnika CWU. Pozwoli to na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Dwufunkcyjny kocioł CONDENS PLUS (19, 24, 30 kW) został stworzony zarówno do produkcji CWU, jak i centralnego ogrzewania przepływowo za pośrednictwem płytowego wymiennika ciepła. Gazowe kotły SAS cechuje wysoki współczynnik sprawności cieplnej. Przekłada się to w stopniu bezpośrednim na niższe zużycie gazu. Wyposażono je w intuicyjny panel operatorski, zapewniający komfort obsługi urządzenia, a także w zaawansowany moduł sterujący.

Możliwość wygodnego sterowania urządzeniami grzewczymi to jeden z naszych priorytetów. Regulatory pokojowe OpenTherm pozwalają na uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego. Działanie urządzenia polega na inteligentnym, intuicyjnym utrzymywaniu komfortowych warunków w pomieszczeniu zgodnie z ustawionym przez użytkownika harmonogramem lub nastawioną stałą temperaturą. Do naszych kotłów gazowych polecamy regulator pokojowy OpenTherm ST-2801 WiFi. Duży, czytelny, kolorowy wyświetlacz dotykowy pozwala na bardzo wygodną obsługę regulatora i modulację jego parametrów. Łatwy montaż na ścianie, estetyka urządzenia, przedni panel dotykowy, a także jego niewygórowana cena stanowią kolejne jego zalety. 

Więcej o kotłach gazowych dowiesz się pod adresem mailowym: kotlygazowe@sas.busko.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 507 109 776.

Komentarze

Powiązane

ZMK SAS SP. Z O.O. Ekologiczne urządzenia grzewcze – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Ekologiczne urządzenia grzewcze – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Ekologiczne urządzenia grzewcze – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), rok 2021 był kolejnym rekordowym, jeśli chodzi o wzrost sprzedaży pomp ciepła. Cały rynek tych urządzeń odnotował wzrost o 66%,...

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), rok 2021 był kolejnym rekordowym, jeśli chodzi o wzrost sprzedaży pomp ciepła. Cały rynek tych urządzeń odnotował wzrost o 66%, a sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda od 2017 r. wzrosła 10-krotnie. Co ciekawe, sprzedaż pomp ciepła przypadająca na mieszkańca Polski była w zeszłym roku większa niż w Niemczech i Wielkiej Brytanii – krajach, które do tej pory były kluczowymi rynkami branży. Prognozy na kolejne lata są równie...

ZMK SAS SP. Z O.O. Kondensacyjne kotły gazowe SAS

Kondensacyjne kotły gazowe SAS Kondensacyjne kotły gazowe SAS

Oferta firmy SAS poszerzyła się o kolejne produkty – gazowe kotły kondensacyjne CONDENS oraz CONDENS PLUS. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego urządzenia sprawdzą się zarówno w nowych,...

Oferta firmy SAS poszerzyła się o kolejne produkty – gazowe kotły kondensacyjne CONDENS oraz CONDENS PLUS. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego urządzenia sprawdzą się zarówno w nowych, jak i w starszych budynkach.

ZMK SAS SP. Z O.O. Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można...

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można być niemal pewnym, że ten trend zostanie utrzymany. Pompa ciepła to bowiem idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i komfortowego w użytkowaniu źródła ciepła, które będzie dodatkowo ekonomiczne w eksploatacji.

ZMK SAS SP. Z O.O. Pompa ciepła i kocioł na pellet – czy takie połączenie się opłaca?

Pompa ciepła i kocioł na pellet – czy takie połączenie się opłaca? Pompa ciepła i kocioł na pellet – czy takie połączenie się opłaca?

Zarówno kocioł na pellet, jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielnie i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Po co więc stosować układy hybrydowe...

Zarówno kocioł na pellet, jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielnie i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Po co więc stosować układy hybrydowe składające się z dwóch urządzeń? Zazwyczaj działa to tak, że w danym momencie pracuje źródło, które jest bardziej wydajne w aktualnych warunkach lub obydwa źródła pracują jednocześnie. Głównym punktem odniesienia są tutaj oczywiście warunki atmosferyczne.

Najnowsze produkty i technologie

Nobless Polska Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy...

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo nałożyć olej na taras, zapewniając mu optymalną ochronę.

De Dietrich Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich

Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich Nowość! Stojące gazowe kotły kondensacyjne C 230 EVO od De Dietrich

Nowa seria kotłów C230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej stanowi kontynuację dobrze przyjętej przez rynek serii C230 ECO.

Nowa seria kotłów C230 EVO z zakresu Techniki Komercyjnej stanowi kontynuację dobrze przyjętej przez rynek serii C230 ECO.

KFA Armatura Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Obalamy mity o grzejniku aluminiowym Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, wciąż krąży wokół nich wiele mitów oraz...

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, wciąż krąży wokół nich wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Pięlęgnacja trawnika z domitech

Pięlęgnacja trawnika z domitech Pięlęgnacja trawnika z domitech

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim...

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim czasie. Dowiedz się, jak dbać o trawnik w Twoim ogrodzie.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa

Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa Jaką szlifierkę wybrać? Szlifierka oscylacyjna vs mimośrodowa

Jeżeli zastanawiasz się, którą szlifierkę wybrać, mimośrodową czy oscylacyjną, lub nie wiesz, jakie różnice występują między tymi dwoma urządzeniami, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy charakterystykę...

Jeżeli zastanawiasz się, którą szlifierkę wybrać, mimośrodową czy oscylacyjną, lub nie wiesz, jakie różnice występują między tymi dwoma urządzeniami, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy charakterystykę tych urządzeń, porównujemy ich zastosowanie oraz wyjaśniamy wątpliwości.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować? Meble z palet – jak je wykonać i zaaranżować?

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych...

Meble z palet to nieustannie popularny trend wśród majsterkowiczów i osób, które nie lubią gotowych, marketowych rozwiązań, bądź chcą żyć w zgodzie z ideą zero waste. Pomysłów na wykorzystanie dostępnych niemal wszędzie palet jest mnóstwo. Często można natknąć się na nietypowe i zaskakujące projekty wykonane z tego materiału. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie palet.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.