EkspertBudowlany.pl

Pompa ciepła i kocioł na pellet – czy takie połączenie się opłaca?

ZMK SAS SP. Z O.O. | 2020-06-23
Pompa ciepła i kocioł na pellet – czy takie połączenie się opłaca?
Fot. ZMK SAS

Pompa ciepła i kocioł na pellet – czy takie połączenie się opłaca?


Fot. ZMK SAS

Zarówno kocioł na pellet, jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielnie i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Po co więc stosować układy hybrydowe składające się z dwóch urządzeń? Zazwyczaj działa to tak, że w danym momencie pracuje źródło, które jest bardziej wydajne w aktualnych warunkach lub obydwa źródła pracują jednocześnie. Głównym punktem odniesienia są tutaj oczywiście warunki atmosferyczne.

treść sponsorowana

Dla kogo takie rozwiązanie?

Układy hybrydowe są szczególnie polecane do modernizowanych budynków, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ten model do nowo budowanych domów. W starszych obiektach instalacje grzejnikowe mogą nie być dostosowane do ogrzewania jedynie pompą ciepła – wtedy lepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe. Kolejna kwestia to fakt, iż w modernizowanym obiekcie jakieś źródło ciepła już istnieje. Dlaczego więc nie wspomóc go pompą ciepła, zapewniając sobie komfort i oszczędności finansowe? Dodatkowe urządzenie grzewcze to też zabezpieczenie na wypadek ewentualnej awarii pompy ciepła.

Co możemy zyskać, decydując się na hybrydę?

Jeśli wybierzemy pompę ciepła pracującą w systemie hybrydowym z kotłem, możemy zdecydować się na urządzenie o mniejszej mocy grzewczej, czyli automatycznie tańsze. Dzięki temu inwestycja jest bardziej opłacalna.

System grzewczy, w którym znajdują  się co najmniej dwa źródła ciepła korzystające z różnych rodzajów paliw, zazwyczaj odznaczają się różną mocą grzewczą, np. pompa ciepła dostarcza 80% energii, a kocioł dobieramy tak, by wytworzyć brakujące 20%. Czytaj więcej na ten temat >>

Kocioł BIO COMPACT Kocioł BIO COMPACT
BIO COMPACT to jeden z kotłów peletowych SAS wyposażony w samoczyszczący palnik MULTIFLAME, który doskonale sprawdzi się w układzie hybrydowym z pompą ciepła.

Wielu inwestorów zastanawia się jednak, jaki jest rzeczywisty wpływ zastosowania układów hybrydowych na koszty ogrzewania budynku. Czy łączenie pracy pompy ciepła z kotłem pelletowym jest opłacalne? Poniżej przedstawiamy porównanie kosztów ogrzewania domu pompą ciepła Vesta i kotłem pelletowym SAS. Do analizy przyjęliśmy roczne zapotrzebowanie na energię budynku wyliczone na podstawie audytu energetycznego. Umożliwi to dokładniejsze wyliczenia niż te uwzględniające tylko powierzchnię budynku.

Wyliczenie przeprowadziliśmy dla dwóch wariantów uwzględniających różne zapotrzebowanie budynku przy -10°C i dla innego punktu biwalentnego, czyli temperatury, w której uruchamia się drugie urządzenie grzewcze – w tym przypadku kocioł na pellet o sprawności uśrednionej do 90%. Oznacza to, że do obliczeń można przyjąć dowolny kocioł pelletowy SAS. Najlepsze oszczędności uzuskamy wykorzystując kocioł peletowy w sezonie grzewczym jako urządzenie wspomagające, a pompę ciepła w pozostałych dniach roku. Wszystko oczywiście zależy od temperatury na zewnątrz.

WARIANT I

Założenia:

 1. Zapotrzebowanie budynku przy -10°C: 14,5 kW
 2. Roczne zapotrzebowanie na energię budynku: 30 277 kWh (klimat umiarkowany według Rozporządzenia Komisji (UE) 813/2013)
 3. SCOP pompy ciepła dla W35: 4,2
 4. SCOP pompy ciepła dla W55: 3,5
 5. Punkt biwalentny: -4°C
 6. Sprawność kotła pelletowego: 90%
 7. 1 kg peletu: 5 kWh
 8. Koszt 1kWh energii elektrycznej: 0,65 zł
 9. Koszt 1 tony peletu: 900 zł

Roczny koszt ogrzewania budynku:

 1. System podłogowy: 4694 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 589 zł; praca przez 259 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
 2. System mieszany (podłogowy/grzejnikowy): 5571 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 589 zł; praca przez 259 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
 3. Kocioł pelletowy: 6055 zł
 4. System hybrydowy (pompa ciepła i kocioł pelletowy), układ podłogowy: 4286,3 zł (koszt pracy kotła pelletowego jako drugiego źródła ciepła: 181,3 zł)

WARIANT II

Założenia:

 1. Zapotrzebowanie budynku przy -10°C: 11,6 kW
 2. Roczne zapotrzebowanie na energię budynku: 24 054 kWh (klimat umiarkowany według Rozporządzenia Komisji (UE) 813/2013)
 3. SCOP pompy ciepła dla W35: 4,4
 4. SCOP pompy ciepła dla W55: 3,6
 5. Punkt biwalentny: -7 °C
 6. Sprawność kotła pelletowego: 90%
 7. 1 kg peletu: 5 kWh
 8. Koszt 1kWh energii elektrycznej: 0,65 zł
 9. Koszt 1 tony pelletu: 900 zł

Roczny koszt ogrzewania budynku:

 1. System podłogowy: 3547 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 112 zł; praca przez 49 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
 2. System mieszany (podłogowy/grzejnikowy): 4250 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 112 zł; praca przez 49 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)
 3. Kocioł pelletowy: 5345 zł
 4. System hybrydowy (pompa ciepła i kocioł pelletowy), układ podłogowy: 3466 zł (koszt pracy kotła pelletowego jako drugiego źródła ciepła: 31 zł)

Jak wynika z obliczeń w pierwszym wariancie, całkowity koszt ogrzewania domu kotłem pelletowym wyniesie 6055 zł, a w systemie hybrydowym przy układzie podłogowym – jedynie 4286,3,  z czego sam kocioł pelletowy stanowił będzie koszt w wysokości 181,3 zł.

W wariancie II oszczędności są jeszcze większe. Podczas gdy ogrzewanie kotłem pelletowym będzie kosztować inwestora 5345 zł, to w systemie hybrydowym suma ta będzie opiewać na 3466 zł, z czego koszt pracy kotła pelletowego to będzie jedyne 31 zł w skali roku.

Przedstawione wyliczenia dotyczą kosztów ogrzewania budynku, ale należy pamiętać, że w przypadku przygotowywania c.w.u. również odnotujemy korzyści finansowe w przypadku zastosowaniu układu hybrydowego. Pompa ciepła samodzielnie i w pełni automatycznie może przygotowywać ciepłą wodę od kwietnia do września, czyli poza sezonem grzewczym bez włączania się kotła, co dodatkowo wydłuży jego żywotność. W okresie zimowym, kiedy ze względu na bardzo niskie temperatury pompa ciepła nie podgrzewa ciepłej wody, tę funkcję może całkowicie przejąć kocioł pelletowy. Dowiedz się więcej >>

Pompa ciepła Vesta

Powietrzna pompa ciepła Vesta to nowość firmy SAS. Konstrukcja pompy typu monoblok wraz z wykorzystaniem naturalnego czynnika chłodzącego R290 niepodlegającego ustawie SZWO (tzw. F-gazy) ułatwia montaż urządzenia. Propan to czynnik przyszłości. Stosowany jest m.in. w lodówkach, a z biegiem czasu będzie prawdopodobnie jedynym czynnikiem dopuszczonym dla pomp ciepła. Jest bezpieczny i posiada niski współczynnik GWP – zaledwie 3. GWP to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego – im jest niższy, tym urządzenie ma mniejszy wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego.

Dla porównania – inny czynnik często stosowany w pompach ciepła – R410 ma wartość GWP = 2088!

Pompa wykorzystująca propan to też znaczne ułatwienie dla instalatora – nie są wymagane uprawnienia w zakresie F-gazów, zarówno do montażu, jak i serwisowania urządzenia. Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę, to współczynnik COP, który określa wydajność pompy ciepła, czyli stosunek chwilowej mocy grzewczej do mocy chwilowej kompresora/elektronicznych komponentów pompy ciepła. Vesta charakteryzuje się wysokim współczynnikiem COP = 4,25 dla A2W35 przy mocy grzewczej równej 12.8 kW, a konstrukcja parownika jest ściśle dostosowana do polskich warunków klimatycznych.

Porównując COP pomp ciepła zawsze należy sprawdzić dla jakich wartości A (temperatura powietrza zewnętrznego) oraz W (temperatura zasilania) jest on podawany. Tylko porównanie w ramach tych samych parametrów pozwala stwierdzić, które urządzenie jest bardziej efektywne. Vesta wyposażona jest w cichobieżny wentylator z tzw. efektem sowich piór gwarantujący wydajną pracę. Modulowana praca wentylatora zapewnia możliwość regulacji wydajności w okresie letnim (przygotowanie c.w.u.).

Łatwą obsługę pompy zapewni intuicyjny panel sterowania pełniący jednocześnie funkcję regulatora pokojowego. Pompa ciepła sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że marka SAS oddaje użytkownikom urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu, co daje także oszczędności dla inwestora poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu.

Dofinansowanie do pompy ciepła jako dodatkowa oszczędność

Do montażu pompy ciepła w modernizowanych budynkach  można uzyskać dopłatę m.in. z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Pompa ciepła Vesta, dzięki posiadaniu klasy efektywności energetycznej A++, kwalifikuje się aż na 60% dofinansowania (do 18 000 zł). Jednak aby otrzymać takie dofinansowanie, wszystkie źródła ciepła w domu muszą spełniać jego wymogi. W przypadku kotłów na pellety jest to certyfikat EcoDesign.

Więcej informacji o kotłach pelletowych i pompie ciepła SAS na www.sas.busko.pl

ZMK SAS Sp. z o.o.
28-100 Busko-Zdrój
Owczary, ul. Przemysłowa 3
tel. 41 378 46 19
fax 41 370 83 10

e-mail: biuro@sas.busko.pl
www.sas.busko.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

ZMK SAS SP. Z O.O. Ekologiczne urządzenia grzewcze – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Ekologiczne urządzenia grzewcze – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Ekologiczne urządzenia grzewcze – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), rok 2021 był kolejnym rekordowym, jeśli chodzi o wzrost sprzedaży pomp ciepła. Cały rynek tych urządzeń odnotował wzrost o 66%,...

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), rok 2021 był kolejnym rekordowym, jeśli chodzi o wzrost sprzedaży pomp ciepła. Cały rynek tych urządzeń odnotował wzrost o 66%, a sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda od 2017 r. wzrosła 10-krotnie. Co ciekawe, sprzedaż pomp ciepła przypadająca na mieszkańca Polski była w zeszłym roku większa niż w Niemczech i Wielkiej Brytanii – krajach, które do tej pory były kluczowymi rynkami branży. Prognozy na kolejne lata są równie...

ZMK SAS SP. Z O.O. Kondensacyjne kotły gazowe SAS

Kondensacyjne kotły gazowe SAS Kondensacyjne kotły gazowe SAS

Oferta firmy SAS poszerzyła się o kolejne produkty – gazowe kotły kondensacyjne CONDENS oraz CONDENS PLUS. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego urządzenia sprawdzą się zarówno w nowych,...

Oferta firmy SAS poszerzyła się o kolejne produkty – gazowe kotły kondensacyjne CONDENS oraz CONDENS PLUS. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego urządzenia sprawdzą się zarówno w nowych, jak i w starszych budynkach.

ZMK SAS SP. Z O.O. Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła Poradnik inwestora – czyli na co zwrócić uwagę wybierając powietrzną pompę ciepła

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można...

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w I półroczu 2019 r., w stosunku do I półrocza 2018 r. wzrosła dwukrotnie. Można być niemal pewnym, że ten trend zostanie utrzymany. Pompa ciepła to bowiem idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i komfortowego w użytkowaniu źródła ciepła, które będzie dodatkowo ekonomiczne w eksploatacji.

ZMK SAS SP. Z O.O. Kotły SAS - program Czyste Powietrze

Kotły SAS - program Czyste Powietrze Kotły SAS - program Czyste Powietrze

Nowy sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. To ostatni dzwonek na przegląd systemu ogrzewania bądź ewentualną wymianę źródła ciepła. Szczególnie teraz ,w związku z wejściem w życie programu dofinansowań...

Nowy sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. To ostatni dzwonek na przegląd systemu ogrzewania bądź ewentualną wymianę źródła ciepła. Szczególnie teraz ,w związku z wejściem w życie programu dofinansowań "Czyste Powietrze", może się ona bardzo opłacać.

Najnowsze produkty i technologie

Sika Poland sp. z o.o. Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego

Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego

Remont czy nowa budowa inwestycja budowlana to długotrwały proces. W pierwszym kroku wiele miesięcy zabiera uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń, czasem też decyzje dotyczące materiałów i stylu wykończenia...

Remont czy nowa budowa inwestycja budowlana to długotrwały proces. W pierwszym kroku wiele miesięcy zabiera uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń, czasem też decyzje dotyczące materiałów i stylu wykończenia mogą wydłużyć ten czas. Następnie, o czym mówią raporty, najtrudniejsze dla inwestorów jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy, co może potrwać kolejne długie tygodnie. Jednak nawet jeśli uda się możliwie szybko wybrać ekipę, należy liczyć się z tym, że nie wejdzie na budowę z dnia na dzień.

TESTO Nie ma innej alternatywy... w zakresie pomiarów na systemach grzewczych i pompach ciepła

Nie ma innej alternatywy... w zakresie pomiarów na systemach grzewczych i pompach ciepła Nie ma innej alternatywy... w zakresie pomiarów na systemach grzewczych i pompach ciepła

Nowy analizator spalin testo 300 NEXT LEVEL i nowa seria detektorów nieszczelności gazowych testo 316 oferują wyjątkową wydajność.

Nowy analizator spalin testo 300 NEXT LEVEL i nowa seria detektorów nieszczelności gazowych testo 316 oferują wyjątkową wydajność.

POLIFARB-ŁÓDŹ Bezpieczny dach to dach zabezpieczony przez wpływem czynników zewnętrznych

Bezpieczny dach to dach zabezpieczony przez wpływem czynników zewnętrznych Bezpieczny dach to dach zabezpieczony przez wpływem czynników zewnętrznych

Planując budowę każdego domu, trzeba dobrze przemyśleć, jaki dach powinien być jego zwieńczeniem. Jest to jeden z najbardziej wymagających elementów konstrukcyjnych budynku, jeżeli chodzi o estetykę, ale...

Planując budowę każdego domu, trzeba dobrze przemyśleć, jaki dach powinien być jego zwieńczeniem. Jest to jeden z najbardziej wymagających elementów konstrukcyjnych budynku, jeżeli chodzi o estetykę, ale także pod kątem trwałości oraz bezpieczeństwa.

Grupa Topex Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat!

Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat! Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat!

Czosnek – ta nazwa kojarzy nam się niezaprzeczalnie z dorodnym warzywem, które dodatkowo posiada wiele wspaniałych właściwości, w tym mnóstwo zdrowotnych. Czosnek ozdobny to natomiast piękna dekoracja...

Czosnek – ta nazwa kojarzy nam się niezaprzeczalnie z dorodnym warzywem, które dodatkowo posiada wiele wspaniałych właściwości, w tym mnóstwo zdrowotnych. Czosnek ozdobny to natomiast piękna dekoracja ogrodowa. Kwitnie od maja do sierpnia, charakteryzuje się cudownymi fioletowymi kwiatami, nadaje się na rabaty i na skalniaki. Niektóre z odmian świetnie sprawdzą się w uprawie tarasowej czy balkonowej. Dowiedz się więcej o czosnku ozdobnym, a zapragniesz uprawiać tę roślinę jak tysiące innych ogrodników.

Glovex Jak wybrać rękawice robocze do konkretnej pracy?

Jak wybrać rękawice robocze do konkretnej pracy? Jak wybrać rękawice robocze do konkretnej pracy?

Rękawice robocze to nie tylko wymóg przepisów bhp, ale przede wszystkim skuteczna ochrona dłoni i rąk przed negatywnym wpływem czynników, z jakimi masz do czynienia, pracując w określonym środowisku. Innymi...

Rękawice robocze to nie tylko wymóg przepisów bhp, ale przede wszystkim skuteczna ochrona dłoni i rąk przed negatywnym wpływem czynników, z jakimi masz do czynienia, pracując w określonym środowisku. Innymi słowy, rękawice ochronne zabezpieczają skórę Twojej dłoni przed otarciami, poparzeniami i innymi urazami. Zapewne zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że na rynku jest szeroki wybór rękawic roboczych i każde przeznaczone są do pracy w innych warunkach. Zatem jak je wybrać? Jak zadbać o dłonie i...

KOESTER Polska Sp. z o.o. KÖSTER Bauchemie AG – producent membran z tworzyw sztucznych do krycia dachów płaskich oraz hydroizolacji balkonów i tarasów

KÖSTER Bauchemie AG – producent membran z tworzyw sztucznych do krycia dachów płaskich oraz hydroizolacji balkonów i tarasów KÖSTER Bauchemie AG – producent membran z tworzyw sztucznych do krycia dachów płaskich oraz hydroizolacji balkonów i tarasów

KÖSTER BAUCHEMIE AG rozwija i produkuje materiały do hydroizolacji, ochrony i uszczelniania budowli. Skutkiem zebranych doświadczeń w produkcji, jak i wykonawstwie oraz najwyższej jakości wyrobów, pokrycia...

KÖSTER BAUCHEMIE AG rozwija i produkuje materiały do hydroizolacji, ochrony i uszczelniania budowli. Skutkiem zebranych doświadczeń w produkcji, jak i wykonawstwie oraz najwyższej jakości wyrobów, pokrycia dachowe KÖSTER można znaleźć na budynkach i budowlach na całym świecie.

Lampoteka.pl sp. z o.o. Oprawy schodowe – kiedy stosować i jak wybrać?

Oprawy schodowe – kiedy stosować i jak wybrać? Oprawy schodowe – kiedy stosować i jak wybrać?

Oświetlenie schodów to jeden z najważniejszych punktów aranżacji wnętrza, wpływający na jego estetykę oraz – co najważniejsze – bezpieczeństwo użytkowania. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie opraw...

Oświetlenie schodów to jeden z najważniejszych punktów aranżacji wnętrza, wpływający na jego estetykę oraz – co najważniejsze – bezpieczeństwo użytkowania. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie opraw schodowych i na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania lub montażu.

Recticel Izolacje Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

Recticel Izolacje Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Pompa ciepła

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.