EkspertBudowlany.pl

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?

Redakcja | 2012-09-20
Fot. Altax

Fot. Altax

Ogród to miejsce, w którym wyraźnie widać wkład naszych całorocznych wysiłków. Wiele osób uważa, że newralgicznym okresem dla jego dobrej kondycji przez cały sezon, jest jesień. Pamiętając o tym, powinniśmy już rozpocząć prace związane z ochroną drewna ogrodowego.

Zobacz także

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie...

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie pasować.

Impregnacja drewna – krok po kroku

Impregnacja drewna – krok po kroku Impregnacja drewna – krok po kroku

Wiosna to dobra pora na renowację elementów architektury ogrodowej. Drewno narażone jest na nieustanne działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych i biologicznych. Skala negatywnego oddziaływania...

Wiosna to dobra pora na renowację elementów architektury ogrodowej. Drewno narażone jest na nieustanne działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych i biologicznych. Skala negatywnego oddziaływania tych czynników jest bardzo różna, od powierzchniowej dotykającej sfery estetycznej po bardzo poważną, niosącą ze sobą konieczność wymiany uszkodzonego drewna. Chcąc zachować na długo niepowtarzalne właściwości drewna, musimy pamiętać o jego prawidłowym zabezpieczeniu.

Jak odnowić stare drewno - krok po kroku

Jak odnowić stare drewno - krok po kroku Jak odnowić stare drewno - krok po kroku

Jak wybrać odpowiedni preparat do konserwacji drewnianych podłóg i mebli? Czym zabezpieczać drewno i czym je odnawiać? Przedstawiamy rozwiązania problemów z powierzchniami drewnianymi.

Jak wybrać odpowiedni preparat do konserwacji drewnianych podłóg i mebli? Czym zabezpieczać drewno i czym je odnawiać? Przedstawiamy rozwiązania problemów z powierzchniami drewnianymi.

Większość mebli ogrodowych najlepiej przenieść na zimę w bezpieczne miejsce, wolne od wilgoci i chłodu. Nie możemy też zapomnieć o tych sprzętach, których nie uda nam się schować, oraz o małej architekturze ogrodowej. Jej elementy będą wystawione na bezpośrednie działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, które powodują szarzenie i gnicie deski.

Jeśli myślimy o ochronie drewna ogrodowego, powinniśmy pamiętać, że są dwa rodzaje preparatów: impregnaty techniczne i preparaty ochronno-dekoracyjne. Środki te znacznie różnią się właściwościami. Impregnaty techniczne chronią drewno przed biokorozją i przed szkodliwym działaniem słońca i wody. Nie tworzą na drewnie powłoki, ale wnikają w głąb deski. Z kolei środki dekoracyjne, które tworzą na powierzchni drewna warstwę, chronią deskę tylko do momentu popękania powłoki. Jeśli tak się stanie, to w szczeliny dostaje się woda, która sprzyja rozwojowi grzybów w drewnie – w efekcie drewno niszczeje. Niewiele jest na rynku środków dekoracyjnych, które łączyłyby te dwie właściwości. Z tego też powodu, w przypadku drewna użytkowanego na zewnątrz, trzeba koniecznie pamiętać o użyciu impregnatów technicznych.

Impregnaty techniczne

Mają jedno zadanie: chronić drewno tak, aby nie niszczało i mogło cieszyć oczy długie lata. Nie zmieniają koloru drewna, nie tworzą powłoki. Powinny być stosowane wtedy, jeśli wiemy, że drewno będzie narażone na działanie wilgoci, szczególnie na zewnątrz.

Na rynku są dostępne dwa rodzaje preparatów impregnujących: na bazie wody i na bazie benzyny. Nie różnią się one skutecznością, zabezpieczając drewno w takim samym stopniu. Jednak z uwagi na charakterystyczny, drażniący zapach produktów na bazie benzyny, który potem trzeba długo wietrzyć, zaleca się ich stosowanie na zewnątrz domu, a więc także do mebli ogrodowych. Produkty na bazie wody doskonale sprawdzą się natomiast wewnątrz domu – do ochrony ścian działowych czy więźby dachowej.

Należy zwrócić uwagę, jaki zakres ochrony deklaruje producent na etykiecie produktu, ze względu na trzy główne typy zagrożeń: grzybami pleśniowymi, grzybami domowymi i owadami – tłumaczy Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. – Szczególnie istotne jest zabezpieczenie przed pleśnią, która rozwija się bardzo szybko.

Preparaty ochronno-dekoracyjne

Są to: lakiery, oleje i lakierobejce. Dekorują drewno, nadając mu kolor albo podkreślają naturalny rysunek drewna. Przed ich użyciem na zewnątrz należy zawsze najpierw zabezpieczyć powierzchnię impregnatem gruntującym, chroniącym przed biokorozją.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku mebli ogrodowych, tarasów, elewacji i pomostów będzie zabezpieczenie ich olejem do drewna. Jest to ostatnio rozwiązanie coraz bardziej popularne. Olej wnika głęboko w drewno, podkreślając naturalny rysunek deski. Dobrze chroni przed czynnikami atmosferycznymi, nie łuszczy się i nie pęka, bo nie tworzy powłoki. Łatwo uzupełnić jego ubytki na powierzchni.

Dobrze oszlifowane okna, drzwi, meble i podbitki można pokryć lakierobejcą (lazurą), która nadaje drewnu szlachetny połysk.

W przypadku architektury ogrodowej trzeba pamiętać, że drewno powinno być pokryte preparatem z filtrem UV. Inaczej szybko pociemnieje i zszarzeje. To szczególnie istotne, jeśli pragniemy zastosować preparat bezbarwny. W produktach kolorowych takim filtrem są pigmenty koloru – mówi Andrzej Wójcik.

Przygotowanie podłoża i usunięcie starej powłoki

Zabezpieczenie mebli ogrodowych należy rozpocząć od dokładnych oględzin. Renowacja jest potrzebna wtedy, kiedy na powierzchni mebla pojawiły się oznaki obniżenia stopnia ochrony. Widoczne są więc pęknięcia, blaknięcie, a nawet łuszczenie się powłoki. Jeśli nic takiego nie zauważyliśmy, wystarczy stosować się do zaleceń producenta w kwestii gwarantowanej ochrony. Jeśli jednak całość nie wygląda najlepiej, należy przystąpić do oczyszczenia powierzchni. W tym celu szlifujemy całość do surowego drewna albo usuwamy powłokę malarską odpowiednim płynem do tego przeznaczonym.

Mała architektura ogrodowa wymaga zastosowania preparatów przeznaczonych do drewna nieoszlifowanego. Jest to związane z faktem, że właśnie z takiego drewna są najczęściej wykonane płoty lamelowe czy pergole w naszych ogrodach. Deska taka ma odkryte kapilary, którymi drewno wchłania wodę. Najlepiej więc, żeby zastosowany środek miał gęstą, np. żelową konsystencję i duże cząsteczki, które dobrze pokryją kapilary tak, żeby nie wchłaniały wody.

Meble ogrodowe są zazwyczaj oszlifowane, dlatego tu można zastosować preparat ochronno-dekoracyjny. Rodzaj preparatu, którego użyjemy, powinien być podyktowany efektem, jaki chcemy osiągnąć. Zastosować możemy olej, lakier, emalię czy bejcę. Pamiętajmy tylko, aby unikać środków uniwersalnych. Każda powierzchnia ma swoje wymagania, każdy produkt daje inny efekt i ma inne właściwości. Warto więc dokładnie czytać informacje na etykiecie.

Zabezpieczanie drewna

Impregnat na drewno nieoszlifowane nakładamy za pomocą pędzla, aplikując jedną grubą warstwę preparatu. W przypadku impregnatów do oszlifowanego drewna ogrodowego i produktów ochronno-dekoracyjnych, najczęściej niezbędne jest zaaplikowanie 2-3 niezbyt grubych warstw preparatu w odstępie 24 godzin. Na rynku dostępne są już preparaty szybkoschnące, których czas schnięcia między warstwami wynosi 2 godziny.

Po otwarciu produktu należy dokładnie go wymieszać, a w czasie malowania powtarzać tę czynność kilka razy. Wszystko to ze względu na pigmenty, które mają tendencję do osadzania się na dnie opakowania. Prace związane z zabezpieczaniem mebli ogrodowych i małej architektury ogrodowej, najlepiej wykonywać przy ładnej pogodzie. Skorzystajmy więc z okazji, jeśli w tym roku przyjdzie sucha i słoneczna, złota jesień – to pogoda idealna to zabezpieczenia mebli.

Pamiętajmy, żeby i w przypadku impregnatu, i w przypadku produktów ochronno-dekoracyjnych, stosować się do zaleceń producenta i nie robić niczego „na oko”. To jeden z najczęstszych błędów przy tego typu pracach. Jeśli będziemy postępować ściśle według wytycznych zamieszczonych na opakowaniu, efekt będzie taki, jak oczekiwaliśmy – mówi Andrzej Wójcik.

Właściwości preparatów dekoracyjnych do stosowania na zewnątrz

Typ preparatu

Powłoka

Właściwości

Sposób nakładania

Impregnat do drewna ogrodowego

Nadaje drewnu kolor nie przykrywając naturalnego rysunku drewna. Dedykowany do drewna stosowanego w ogrodach. Najlepiej sprawdzi się na elementach typu: płoty lamelowe, sztachety, pergole, budki narzędziowe, budy dla psów.
Doskonale nadaje się do zabezpieczania drewna nowego oraz odnawiania starego.
Żelowa konsystencja sprawia ze preparat łatwo rozprowadza się po powierzchni, nie kapie i nie pryska.
Za pomocą pędzla nakładamy 1 grubą warstwę preparatu.

Olej do drewna

Najlepiej podkreśla naturalny charakter materiału, ponieważ nie tworzy na desce żadnej powłoki. Najlepiej sprawdzi się w przypadku twardych gatunków drewna krajowego: dębu, jesionu, akacji i gatunków egzotycznych.
Głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią. Mało odporny na ścieranie, ale łatwy w nakładaniu i odnawianiu. Ubytki wystarczy uzupełnić preparatem za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.
Za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.
Powierzchnię nasączamy tak długo, jak drewno pije preparat. Nadmiar ścieramy.

Lakier do drewna

Nie wnika w głąb deski, tylko tworzy powłokę ochronną.
Zazwyczaj występuje w wersji bezbarwnej, ale można również spotkać preparaty koloryzujące.
Idealnie zabezpiecza wszystkie gatunki drewna. Tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Lakierobejca

Podkreśla naturalny rysunek drewna i nadaje powierzchni delikatny połysk. Tworzy na drewnie powłokę, która zabezpiecza materiał przed zadrapaniami. Przeznaczona jest do elementów nie narażonych na intensywne ścieranie. Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Emalia

Tworzy typową, kryjącą powłokę malarską w wybranym kolorze. Produkty te są bardzo trwałe i odporne na zarysowania. Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Komentarze

  • arekk arekk, 13.12.2014r., 09:35:57 ja dopiero w zeszły weekend znalazłem czas by zajac sie impregnacja drewna przed zima, uzyłem do tego oleju do drewnia vidaron, dobrze zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi, ogranicza pękanie i zabrudzenie powierzchni drewnianej.
  • eldeko eldeko, 22.05.2015r., 12:10:27 Kwestia odpowiedniego podejścia, zobaczcie Meble bik. Od nich mam meble, od nich mam porady. Generalnie nie było żadnego problemu z tematem - sami powiedzieli co trzeba robić. Meble powinny stać w suchym pomieszczeniu, oczywiście bez przykrycia!
  • Robert DeNowakiro Robert DeNowakiro, 24.01.2018r., 14:20:39 Drewniane meble na taras można po prostu zimą przechować w magazynie. tylko trzeba wybrać odpowiedni, bo inaczej można równie dobrze wsadzić je do piwnicy i wyrzucić na wiosnę.

Powiązane

Zawilgocenie budynku - przyczyny i skutki

Zawilgocenie budynku - przyczyny i skutki Zawilgocenie budynku - przyczyny i skutki

Wilgoć, wszechobecna w naszym otoczeniu, stanowi znaczące zagrożenie dla trwałości budynków. Ściany, fundamenty, dachy praktycznie przez cały czas są narażone na działanie wody zarówno z zewnątrz, jak...

Wilgoć, wszechobecna w naszym otoczeniu, stanowi znaczące zagrożenie dla trwałości budynków. Ściany, fundamenty, dachy praktycznie przez cały czas są narażone na działanie wody zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Renowacja tynków zewnętrznych

Renowacja tynków zewnętrznych Renowacja tynków zewnętrznych

Prędzej czy później każdego właściciela domu czeka remont zewnętrznej elewacji budynku. Może się zdarzyć, że tynk będzie się obsypywał, za bardzo chłonął wilgoć, będzie za słabo związany z podłożem, pojawią...

Prędzej czy później każdego właściciela domu czeka remont zewnętrznej elewacji budynku. Może się zdarzyć, że tynk będzie się obsypywał, za bardzo chłonął wilgoć, będzie za słabo związany z podłożem, pojawią się na nim pęknięcia i szczeliny. Uszkodzenia takie powstaja w wyniku starości i zużycia tynku, jak i z błędów popełnionych przy jego wykonaniu. Przy renowacji tynku będziemy musieli zatem usunąć wszelkie wady i uszkodzenia elewacji, odświeżyć ją oraz, ewentualnie o ocieplić budynek.

Tynki zewnętrzne

Tynki zewnętrzne Tynki zewnętrzne

Podstawowym zadaniem tynku zewnętrznego jest ochrona budynku przed wpływami czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń zawartych w powietrzu i wodzie opadowej oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz tego...

Podstawowym zadaniem tynku zewnętrznego jest ochrona budynku przed wpływami czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń zawartych w powietrzu i wodzie opadowej oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz tego stanowią warstwę termoizolacyjną i pełnią funkcje estetyczne, nadając budynkowi niepowtarzalny wygląd.

Wodomierze

Wodomierze Wodomierze

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia...

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia między dostawcą wody a jej odbiorcą - właścicielem nieruchomości oraz rozliczenia w budynkach wielorodzinnych, tak aby dany użytkownik płacił tylko za wodę przez siebie zużytą.

Ogrody na dachu

Ogrody na dachu

Dom z zielonym dachem zawsze wzbudza zachwyt. W pozbawionych zieleni, dusznych i hałaśliwych miastach stanowi oazę spokoju i namiastkę prawdziwego ogrodu. W Polsce zielone dachy nie mają niestety zbyt...

Dom z zielonym dachem zawsze wzbudza zachwyt. W pozbawionych zieleni, dusznych i hałaśliwych miastach stanowi oazę spokoju i namiastkę prawdziwego ogrodu. W Polsce zielone dachy nie mają niestety zbyt długiej tradycji, nie cieszą się również zbytnim powodzeniem. Uważa się je czasami za ekstrawagancki luksus, tymczasem mają wiele zalet...

Jak naprawić ubytki w elementach betonowych i żelbetowych?

Jak naprawić ubytki w elementach betonowych i żelbetowych? Jak naprawić ubytki w elementach betonowych i żelbetowych?

Co zrobić z kruszącymi się krawędziami balkonów i tarasów, wystającym i rdzewiejącym zbrojeniem, popękanymi schodami, słupami i murami?

Co zrobić z kruszącymi się krawędziami balkonów i tarasów, wystającym i rdzewiejącym zbrojeniem, popękanymi schodami, słupami i murami?

Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych?

Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych? Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych?

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i stylowego domu Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a dobrze zaprojektowane i wykonane tworzy wraz...

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i stylowego domu Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a dobrze zaprojektowane i wykonane tworzy wraz z domem udaną parę.

W tym domu króluje drewno z odzysku

W tym domu króluje drewno z odzysku W tym domu króluje drewno z odzysku

Oglądając zdjęcia różnych domów zachwyca mnie w nich za każdym razem coś innego. Z jednej strony lubię wnętrza nowoczesne, nie zagracone, a z drugiej podobają mi się takie, w których do ich wykończenia...

Oglądając zdjęcia różnych domów zachwyca mnie w nich za każdym razem coś innego. Z jednej strony lubię wnętrza nowoczesne, nie zagracone, a z drugiej podobają mi się takie, w których do ich wykończenia użyto materiały z odzysku. Choćby drewno.

To jest straszne!

To jest straszne! To jest straszne!

Kiedy oglądamy w Polsce koszmarnie zaprojektowane domy wydaje nam się, że to tylko u nas tak potrafią. Nieprawda. Na całym świecie są tacy artyści, którzy potrafią zaprojektować coś, co powoduje ból głowy.

Kiedy oglądamy w Polsce koszmarnie zaprojektowane domy wydaje nam się, że to tylko u nas tak potrafią. Nieprawda. Na całym świecie są tacy artyści, którzy potrafią zaprojektować coś, co powoduje ból głowy.

Polscy projektanci również potrafią

Polscy projektanci również potrafią

Szukając ciekawych rozwiązań architektonicznych zwykle pokazuje się prace zagranicznych architektów. Okazuje się, ku mojej radości przeogromnej, że Polacy również potrafią. Przykładem może być projekt...

Szukając ciekawych rozwiązań architektonicznych zwykle pokazuje się prace zagranicznych architektów. Okazuje się, ku mojej radości przeogromnej, że Polacy również potrafią. Przykładem może być projekt rozbudowy budynku starostwa w Otwocku, której autorem jest pracownia 81.waw.pl.

Jak czyścić i pielęgnować meble ogrodowe?

Jak czyścić i pielęgnować meble ogrodowe? Jak czyścić i pielęgnować meble ogrodowe?

Niezależnie, czy są nowoczesne czy stylowe, sosnowe czy dębowe, jedno jest pewne – o meble ogrodowe trzeba dbać. Podpowiadamy, jak skutecznie je czyścić oraz pielęgnować.

Niezależnie, czy są nowoczesne czy stylowe, sosnowe czy dębowe, jedno jest pewne – o meble ogrodowe trzeba dbać. Podpowiadamy, jak skutecznie je czyścić oraz pielęgnować.

Jak odnowić drewniane ogrodzenie?

Jak odnowić drewniane ogrodzenie? Jak odnowić drewniane ogrodzenie?

Wiosna to najlepszy moment na porządkowe prace w ogrodzie. Można m.in. sprawdzić, jak zima wpłynęła na drewniane elementy architektury. Prace renowacyjne dobrze zacząć od ogrodzenia, które jest wizytówką...

Wiosna to najlepszy moment na porządkowe prace w ogrodzie. Można m.in. sprawdzić, jak zima wpłynęła na drewniane elementy architektury. Prace renowacyjne dobrze zacząć od ogrodzenia, które jest wizytówką domu. Radzimy jak zabrać się do samodzielnego impregnowania drewna.

Impregnacja drewna – krok po kroku

Impregnacja drewna – krok po kroku Impregnacja drewna – krok po kroku

Wiosna to dobra pora na renowację elementów architektury ogrodowej. Drewno narażone jest na nieustanne działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych i biologicznych. Skala negatywnego oddziaływania...

Wiosna to dobra pora na renowację elementów architektury ogrodowej. Drewno narażone jest na nieustanne działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych i biologicznych. Skala negatywnego oddziaływania tych czynników jest bardzo różna, od powierzchniowej dotykającej sfery estetycznej po bardzo poważną, niosącą ze sobą konieczność wymiany uszkodzonego drewna. Chcąc zachować na długo niepowtarzalne właściwości drewna, musimy pamiętać o jego prawidłowym zabezpieczeniu.

Jak odnowić domki dla ptaków

Jak odnowić domki dla ptaków Jak odnowić domki dla ptaków

Wykonane z drewna domki dla ptaków bardzo łatwo można zabezpieczyć przed zimowymi warunkami za pomocą środka o właściwościach ochronnych i dekoracyjnych.

Wykonane z drewna domki dla ptaków bardzo łatwo można zabezpieczyć przed zimowymi warunkami za pomocą środka o właściwościach ochronnych i dekoracyjnych.

Obalamy mity na temat drewna i sposobów jego pielęgnacji

Obalamy mity na temat drewna i sposobów jego pielęgnacji Obalamy mity na temat drewna i sposobów jego pielęgnacji

O drewnie i najlepszych sposobach jego zabezpieczania krąży wiele mitów. Przeważnie powstały one w latach, kiedy technologia przygotowywania produktów do ochrony drewna odstraszała niską jakością, a sama...

O drewnie i najlepszych sposobach jego zabezpieczania krąży wiele mitów. Przeważnie powstały one w latach, kiedy technologia przygotowywania produktów do ochrony drewna odstraszała niską jakością, a sama wiedza o nich była znikoma. Czasy się zmieniły, ale mity pozostały i mają się dobrze. Razem z ekspertem firmy Altax, Andrzejem Wójcikiem, obalamy najpopularniejsze z nich.

Drewno w łazience

Drewno w łazience Drewno w łazience

Zastosowanie drewna w łazience wciąż jeszcze wydaje się wielu użytkownikom nienajlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Zmienność temperatur, duża wilgotność, środki chemiczne, którymi czyścimy powierzchnie –...

Zastosowanie drewna w łazience wciąż jeszcze wydaje się wielu użytkownikom nienajlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Zmienność temperatur, duża wilgotność, środki chemiczne, którymi czyścimy powierzchnie – wszystko to sprawia, że na wykorzystanie drewna jako materiału wykończeniowego patrzymy z sceptycyzmem.

Jak odnowić stare drewno - krok po kroku

Jak odnowić stare drewno - krok po kroku Jak odnowić stare drewno - krok po kroku

Jak wybrać odpowiedni preparat do konserwacji drewnianych podłóg i mebli? Czym zabezpieczać drewno i czym je odnawiać? Przedstawiamy rozwiązania problemów z powierzchniami drewnianymi.

Jak wybrać odpowiedni preparat do konserwacji drewnianych podłóg i mebli? Czym zabezpieczać drewno i czym je odnawiać? Przedstawiamy rozwiązania problemów z powierzchniami drewnianymi.

Sprawdź twardość drewna

Sprawdź twardość drewna Sprawdź twardość drewna

Wybierając drewnianą podłogę do naszego domu lub mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej kolor, ale także na twardość i wytrzymałość drewna, z którego została wykonana. To właśnie te parametry...

Wybierając drewnianą podłogę do naszego domu lub mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej kolor, ale także na twardość i wytrzymałość drewna, z którego została wykonana. To właśnie te parametry determinują wybór konkretnego gatunku do funkcji pomieszczenia.

Oleje i woski do drewna

Oleje i woski do drewna Oleje i woski do drewna

Stosuje się je do ochrony drewna przed korozją fizyczną i biologiczną, a także do dekoracyjnego wykańczania jego powierzchni. Nadają się zarówno do konserwacji i pielęgnacji nowych elementów drewnianych...

Stosuje się je do ochrony drewna przed korozją fizyczną i biologiczną, a także do dekoracyjnego wykańczania jego powierzchni. Nadają się zarówno do konserwacji i pielęgnacji nowych elementów drewnianych wewnątrz i na zewnątrz budynków, jak i do renowacji starych.

Jak dbać o podłogę z drewna egzotycznego?

Jak dbać o podłogę z drewna egzotycznego? Jak dbać o podłogę z drewna egzotycznego?

Podłogi z drewna egzotycznego cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Gatunki z Afryki, Ameryki Północnej i Południowej wyróżniają się oryginalną kolorystyką i pięknym usłojeniem. Chcąc jak najdłużej...

Podłogi z drewna egzotycznego cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Gatunki z Afryki, Ameryki Północnej i Południowej wyróżniają się oryginalną kolorystyką i pięknym usłojeniem. Chcąc jak najdłużej zachować naturalny wygląd egzotycznych parkietów, dobrze jest pamiętać o właściwych zabiegach ochronnych i pielęgnacyjnych.

Jak zabezpieczyć drewno przed zimą?

Jak zabezpieczyć drewno przed zimą? Jak zabezpieczyć drewno przed zimą?

Po letnich opadach i upałach drewniane tarasy, płoty, pergole i meble ogrodowe zazwyczaj wymagają konserwacji. Prac tych lepiej nie odkładać na wiosnę, bo zimowe warunki pogodowe mogą potęgować i przyspieszać...

Po letnich opadach i upałach drewniane tarasy, płoty, pergole i meble ogrodowe zazwyczaj wymagają konserwacji. Prac tych lepiej nie odkładać na wiosnę, bo zimowe warunki pogodowe mogą potęgować i przyspieszać proces korozji drewna.

news Jedynka do szybkiej odnowy drewna

Jedynka do szybkiej odnowy drewna Jedynka do szybkiej odnowy drewna

Wiosna to dobry czas, aby zająć się konserwacją drewna na zewnątrz domu. Dzięki Impregnatowi z woskiem marki Jedynka zszarzałe po zimie elementy wyposażenia ogrodu szybko odzyskają swój naturalny urok.

Wiosna to dobry czas, aby zająć się konserwacją drewna na zewnątrz domu. Dzięki Impregnatowi z woskiem marki Jedynka zszarzałe po zimie elementy wyposażenia ogrodu szybko odzyskają swój naturalny urok.

Jak konserwować meble ogrodowe?

Jak konserwować meble ogrodowe? Jak konserwować meble ogrodowe?

Meble ogrodowe mogą w dużym stopniu wpływać na wygląd ogrodu czy tarasu. Przez cały sezon są one jednak narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Aby mogły nam służyć przez długi czas,...

Meble ogrodowe mogą w dużym stopniu wpływać na wygląd ogrodu czy tarasu. Przez cały sezon są one jednak narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Aby mogły nam służyć przez długi czas, jednocześnie zachowując ładny wygląd i trwałość, musimy o nie odpowiednio zadbać.

Jak skutecznie impregnować drewno?

Jak skutecznie impregnować drewno? Jak skutecznie impregnować drewno?

Impregnaty do drewna pozwalają skutecznie chronić drewniane konstrukcje przed szkodliwym działaniem owadów, grzybów, a także przed ogniem. Dla uzyskania pełnej ochrony, niezbędna jest jednak prawidłowa...

Impregnaty do drewna pozwalają skutecznie chronić drewniane konstrukcje przed szkodliwym działaniem owadów, grzybów, a także przed ogniem. Dla uzyskania pełnej ochrony, niezbędna jest jednak prawidłowa aplikacja preparatów impregnujących. Jak więc impregnować drewno?

Najnowsze produkty i technologie

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo...

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo redukuje echo, poprawia akustykę w pomieszczeniach oraz pochłania zapachy i oczyszcza powietrze.

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też...

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też odporne na wilgoć i zabezpieczają przed nią naszą łazienkę. Prawda jednak jak zwykle leży pośrodku. O ile płytki zapobiegają wnikaniu wilgoci w podłoże, o tyle fugi stosowane w parze z nimi nie stanowią już 100-procentowej bariery dla wody.

7 niezawodnych produktów do każdego remontu

7 niezawodnych produktów do każdego remontu 7 niezawodnych produktów do każdego remontu

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy...

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy i gwarancja wysokiej jakości.

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej...

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej stajemy się zmęczeni lub nawet poirytowani, mamy też problemy z koncentracją.

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku...

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku – mogą ją wysmuklać, eksponować detale. Ponadto kolory na elewacji powinni pasować do otoczenia domu i innych elementów wykończenia, np. dachu, stolarki okiennej, drzwi.

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem...

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem „Poradnik Remontowy”, w których krok po kroku pokazuje, jak samodzielnie wykonać mały remont lub prostą naprawę.

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym...

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym wskaźnikiem zawartości szkodliwych substancji jest grupa tlenków azotu (NOx). Nowa wysokowartościowa, bitumiczna papa wierzchniego krycia BauderKARAT Air+ przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu? Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać...

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać licznik prądu na siebie. Jak to zrobić najszybciej i w najwygodniejszy sposób? I ile to właściwie będzie kosztowało? Sprawdź!

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić? Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu...

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu tego typu urządzeń, poznaj ich rodzaje. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniego rozwiązania do domu, firmy, czy magazynu!

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie...

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie EnergyHEAT oferowane przez firmę Kratki. Atrakcyjne pakiety łączące pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną zapewnią ciepło i energię w domu na długie lata. Teraz rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną nie będą już problemem.

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę? WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki...

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowanie w budynku systemów wykorzystania deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a także ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, a tym samym ograniczyć koszty z tym związane. Korzyść jest więc podwójna – działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego i...

Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja?

Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja? Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja?

Wiele osób marzy o własnym domku letniskowym. Pytanie tylko, czy posiadanie go w ogóle się opłaca? Kiedy warto zainwestować w domek letniskowy? Sprawdźmy, jakie zalety wiążą się z budową takiego domku.

Wiele osób marzy o własnym domku letniskowym. Pytanie tylko, czy posiadanie go w ogóle się opłaca? Kiedy warto zainwestować w domek letniskowy? Sprawdźmy, jakie zalety wiążą się z budową takiego domku.

Biuro urządzone na miarę twoich potrzeb

Biuro urządzone na miarę twoich potrzeb Biuro urządzone na miarę twoich potrzeb

Przestrzeń robocza powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale także być w pełni użyteczna. Nawet nie do końca odpowiedni układ biurowy można zmienić stosunkowo niewielkim kosztem poprzez zmianę dotychczasowego...

Przestrzeń robocza powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale także być w pełni użyteczna. Nawet nie do końca odpowiedni układ biurowy można zmienić stosunkowo niewielkim kosztem poprzez zmianę dotychczasowego umeblowanie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy zamierzamy zaaranżować wszystko od początku?

Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja...

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja tego urządzenia grzewczego przeznaczona jest zarówno do nowych budynków, jak i tych wieloletnich. Wybór wydajności pompy będzie zależny głównie od powierzchni budynku i jego ocieplenia.

Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata

Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata

Istnieje wiele sposobów na metamorfozę wnętrza: zmiana kolorów ścian, oryginalne dodatki w wyrazistych barwach, nowa zabudowa meblowa. Ale żaden z nich nie gwarantuje efektu „wow” na długie lata. By zmienić...

Istnieje wiele sposobów na metamorfozę wnętrza: zmiana kolorów ścian, oryginalne dodatki w wyrazistych barwach, nowa zabudowa meblowa. Ale żaden z nich nie gwarantuje efektu „wow” na długie lata. By zmienić charakter wystroju na elegancki, jednocześnie zachowując jego indywidualny styl i przytulny klimat, warto wybrać kominek narożny lub taki z trójstronną wizją ognia. Bogata oferta polskiej marki Kratki pozwala dobrać urządzenie do każdego rodzaju i stylu wnętrza.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.