EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Błędne wykonanie dylatacji skutkujące podniesieniem się płytek posadzki; fot. M. Rokiel
Błędne wykonanie dylatacji skutkujące podniesieniem się płytek posadzki; fot. M. Rokiel

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych. Ponadto prace budowlane muszą być prowadzone w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, charakteryzować się wysoką jakością oraz gwarantować długotrwałą eksploatację.

Zobacz także

Blachy Pruszyński Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Ile zapłacimy za metr blachy modułowej? Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej...

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej blachodachówki modułowej. Ile teraz zapłacimy za metr blachy modułowej?

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

HighTech Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej? Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni...

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni dobór zabezpieczeń, przeszkolenie pracowników i przeprowadzanie regularnych przeglądów systemu są kluczowe do zminimalizowania ryzyka wypadku przy pracy. Czym nazywamy systemy asekuracyjne i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Jak dobrać odpowiedni system asekuracji dachowej? Czytaj dalej i dowiedz się...

Diagnostyka tego typu elementów nie jest łatwa. Przyczyn uszkodzeń jest bowiem bardzo dużo, a ich identyfikacja tylko po wizualnych skutkach jest niemożliwa.

Co mówią przepisy?

Sama diagnostyka musi być ukierunkowana na ustalenie przyczyn uszkodzeń. W niektórych przypadkach to jednak nie wystarczy.
Zgodnie z art. 5.1 ustawy Prawo budowlane [1]:

Obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części, wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych określonych w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG (DzUrz UE L 88 z 04.04.2011, str. 5, z późn. zm.), dotyczących:

a) nośności i stateczności konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) higieny, zdrowia i środowiska,
d) bezpieczeństwa użytkowania i dostępności obiektów,
e) ochrony przed hałasem,
f) oszczędności energii i izolacyjności cieplnej,
g) zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.

Z kolei art. 7.1 ww. ustawy [1] precyzuje, że:

Do przepisów techniczno-budowlanych zalicza się:

1) warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie,
2) warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych.

Oznacza to, że definiując warunki techniczne dla tarasów, obligatoryjnie należy spełnić wymogi podane w:

  • Ustawie Prawo budowlane [1],
  • Ustawie o wyrobach budowlanych [2],
  • Warunkach Technicznych [3].

Fakultatywne są natomiast wszelkiego rodzaju warunki techniczne wykonania i odbioru robót [414]. Nie znaczy to jednak, że są one nieistotne, ich przestrzeganie ma zasadnicze znaczenie dla bezawaryjnej eksploatacji (brak procesów destrukcyjnych, przecieków itp.) połaci oraz bezpieczeństwa jej użytkowania. Rozwiązanie konstrukcyjne tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym musi uwzględniać wszystkie czynniki oddziałujące na połać (a nie tylko wymogi ujęte w warunkach technicznych [3]).

Analizując budowę połaci tarasowej, niezależnie od koncepcji jej wykonania i odwodnienia (układ z powierzchniowym odprowadzeniem wody/wariant drenażowy), oraz wymagania podstawowe [1], jak również wymagania warunków technicznych [3], tarasy należy projektować ze względu na [46]:

  • obciążenie wilgocią,
  • obciążenia termiczne,
  • wymagania cieplno-wilgotnościowe,
  • ochronę akustyczną,
  • bezpieczeństwo użytkowania.

Natomiast do wykonania warstw połaci można stosować wyłącznie materiały, których producent dostarczył dokumenty świadczące o dopuszczeniu do obrotu i powszechnego lub jednostkowego zastosowania użytych wyrobów budowlanych, zgodnie z ustawą o wyrobach budowlanych [2]) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG [15]. Żaden z powyższych warunków nie może być traktowany w oderwaniu od innych.

Czytaj też: Tarasy wentylowane

Dla płyty konstrukcyjnej dochodzą wymagania związane z trwałością samej konstrukcji żelbetowej. W skrajnych wypadkach konstrukcja może nie spełniać stanów granicznych nośności i/lub użytkowalności.

Na czym polega diagnostyka tarasów i balkonów?

rys1 diagnostyka
Rys. 1. Absurdalnie zaprojektowany układ warstw połaci tarasu; fot. M. Rokiel

Diagnostyka tarasów i balkonów polega na ocenie technicznej poprawności wykonania każdej warstwy pod kątem wymagań aktualnej wiedzy technicznej oraz warunków technicznych wykonania i odbioru [414], z uwzględnieniem funkcji połaci, rzeczywistych obciążeń i warunków brzegowych oraz, jeżeli to niezbędne, odniesieniu się do wymagań Warunków Technicznych [3].

rys2 diagnostyka
Rys. 2. Często spotykany błąd polegający na braku izolacji podpłytkowej; fot. M. Rokiel

Generalnie czynności diagnostyczne wymagają:

  • analizy dokumentacji technicznej, jeżeli jest dostępna, pod kątem poprawności rozwiązania projektowego;
  • wykonania stosownych odkrywek. Ilość odkrywek i miejsca ich wykonania są zawsze określane indywidualnie na podstawie oględzin zewnętrznych, wizualnych objawów destrukcji, informacji uzyskanych od użytkowników oraz analizy dostępnej dokumentacji. Pozwala to na ocenę techniczną poprawności wykonanych prac;
  • wykonania obliczeń sprawdzających (stan graniczny nośności/użytkowalności, wymagania cieplno-wilgotnościowe, czyli kondensacja wilgoci, mostki termiczne itp.).
fot1 diagnostyka
Fot. 1. Rezultat wykonania połaci tarasu zgodnie z rys 2. Wykonawca powielił ewidentny błąd z dokumentacji projektowej (nieprawidłowy układ warstw); fot. M. Rokiel

W ramach analizy dokumentacji technicznej ocenia się przede wszystkim poprawność warstw połaci, dobór materiałów oraz rozwiązania projektowe detali. Chodzi o takie błędy, jak np. te pokazane na rys. 1, które w praktyce powodują np. powstanie „basenu” – woda opadowa wchodzi po kolei w każdą warstwę i zatrzymuje się na najniżej położonej warstwie, którą jest… hydroizolacja. Jest to swoiste pomieszanie układu drenażowego z układem z uszczelnieniem podpłytkowym.

Na rys. 2 pokazano błąd tego typu, pozornie nie tak drastyczny, związany z niewłaściwym układem warstw i traktowaniem zdylatowanego jastrychu z dodatkiem wodoszczelnym jako hydroizolacji. Rezultat takiego podejścia (wykonawca bezkrytycznie powielił ten błąd) pokazuje fot. 1. Etap ten pozwala także na wychwycenie błędów skutkujących na przykład powstaniem mostka termicznego (rys. 3).

rys3 diagnostyka
Rys. 3. Przykład mostka termicznego. Nawet zastosowanie materiału termoizolacyjnego po wewnętrznej stronie balustrady pełnej nie niweluje tak dużej różnicy grubości; fot. M. Rokiel

Analiza dokumentacji, w połączeniu z obrazem uszkodzeń, pozwala na wstępne zaplanowanie odkrywek i diagnostyki. Jeżeli dokumentacji nie ma (lub są problemy z jej uzyskaniem, co wbrew pozorom nie jest aż tak rzadkim zjawiskiem), do zaplanowania odkrywek pozostaje analiza uszkodzeń, wstępne badania nieniszczące (np. oszacowanie stopnia zawilgocenia metodami radiowymi) oraz doświadczenie osoby przeprowadzającej diagnostykę.

Do najczęściej popełnianych błędów można zaliczyć [5614]:

  • błędne rozwiązanie zabezpieczenia wodochronnego i odwodnienia (wybór niewłaściwych materiałów, brak lub niewłaściwe zaprojektowanie okapów, wpustów, itp. Oznacza to, że zawsze trzeba ustalić rzeczywisty układ hydroizolacji głównej i podpłytkowej/pod podstawkami dystansowymi, rodzaj, grubość oraz parametry materiału (fot. 2a fot. 2b). Tu zwykle widać oszczędność na materiałach polegającą na przykład na rezygnacji z niektórych warstw systemu, przy czym w takiej sytuacji trzeba ocenić wpływ na trwałość eksploatacyjną i podatność czy wrażliwość na ewentualne uszkodzenia;
fot2a diagnostyka
Fot. 2a. Odkrywka wykazała obecność izolacji podpłytkowej w strefie okapu pod warstwą kleju o grubości prawie 4 cm; fot. M. Rokiel
fot2b diagnostyka
Fot. 2b. Izolacja z papy pod posadzką z płyt kamiennych na kleju; fot. M. Rokiel
  • błędne rozmieszczenie i/lub wykonanie oraz uszczelnienie dylatacji (fot. 3a, fot. 3b i fot. 3c. Dotyczy to nie tylko dylatacji strefowych, ale i brzegowych. Może to wymagać wykonania obliczeń sprawdzających zmiany szerokości dylatacji oraz dobór materiału do wypełnienia;
fot3a diagnostyka
Fot. 3a. Błędne wykonanie dylatacji skutkujące podniesieniem się płytek posadzki; fot. M. Rokiel
fot3b diagnostyka
Fot. 3b. Błędne wykonanie dylatacji skutkujące podniesieniem się płytek posadzki; fot. M. Rokiel
fot3c diagnostyka
Fot. 3c. Błędne wykonanie dylatacji skutkujące podniesieniem się płytek posadzki; fot. M. Rokiel
  • złe rozwiązania konstrukcyjne detali (np. uszczelnienie progów drzwiowych, styku płyta–ściana, niewłaściwe obsadzenie balustrad, dopuszczenie do powstawania mostków termicznych itp.).
    W zdecydowanej większości przypadków odkrywki wykonuje się w tzw. trudnych i krytycznych miejscach. Chodzi o określenie poprawności wykonania tychże detali. Wymagana jest ich kompleksowa ocena techniczna. Nie może się ona ograniczać tylko do pomiarów zawilgocenia, ale w zależności od rodzaju uszkodzeń może obejmować także termoizolację oraz inne warstwy (jastrych dociskowy, posadzkę, blachy okapowe itp.) – fot. 4a i fot. 4b;
fot4a diagnostyka
Fot. 4a. Odkrywka nad obróbką blacharską. Widoczna korozja blachy powlekanej; fot. M. Rokiel
fot4b diagnostyka
Fot. 4b. Odkrywka wykazała bezmyślne wykonanie warstw połaci; fot. M. Rokiel
  • błędy aplikacyjne – dotyczące czasu, temperatury, wilgotności, technologii, nieprzestrzeganie reżimów wykonawstwa, czasów przerw technologicznych, grubości nakładanych warstw itp.

Podczas wykonywania odkrywek niedopuszczalne jest „wykucie dziury” w połaci. Każdy etap odkrywki musi być udokumentowany fotograficznie, a na bieżąco, dla każdej warstwy, konieczne jest badanie istotnych dla niej parametrów i cech (wilgotność, grubość, pH, wytrzymałość na rozerwanie (pull-off) i sposób zerwania (adhezyjny, kohezyjny), stan podłoża/powierzchni itp.) – fot. 5a, fot. 5b i fot. 5c. Jeżeli w połaci znajduje się woda stojąca, nie wolno dopuścić do uszkodzenia znajdującej się pod nią powłoki wodochronnej.

fot5a diagnostyka
Fot. 5a. Taki odczyn pH kleju świadczy o zaawansowanych procesach destrukcyjnych w zaprawie; fot. M. Rokiel
fot5b diagnostyka
Fot. 5b. Prawidłowa, zasadowa wartość pH; fot. M. Rokiel
fot5c diagnostyka
Fot. 5c. Brak przyczepności kleju do izolacji ze szlamu na skutek wykonywania prac w zbyt wysokich temperaturach (zaburzenia reakcji hydratacji ce­mentu); fot. M. Rokiel

Diagnostyka powinna wykazać przyczynę uszkodzeń, jedynie wówczas możliwe jest opracowanie technologii naprawczej. Sytuację utrudnia fakt, że te same objawy destrukcji mogą mieć różne przyczyny (fot. 6, fot. 7).

fot6 diagnostyka
Fot. 6, Wypływ wody spod ościeża okna pod połacią odpowiednio balkonu wspornikowego ocieplonego z obu stron oraz tarasu nad pomieszczeniem. Ten sam objaw, diametralnie różne przyczyny; fot. M. Rokiel
fot7 diagnostyka
Fot. 7. Wypływ wody spod ościeża okna pod połacią odpowiednio balkonu wspornikowego ocieplonego z obu stron oraz tarasu nad pomieszczeniem. Ten sam objaw, diametralnie różne przyczyny; fot. M. Rokiel
fot8 diagnostyka
Fot. 8. Połać tarasu nad pomieszczeniem. Wspomniany objaw nie musi być związany z nieszczelnością czy wykonaniem uszczelnienia zespolonego i okładziny na zbyt mokrym jastrychu dociskowym, lecz z błędnie wykonaną paroizolacją; fot. M. Rokiel

Niektóre mankamenty można wykazać, wykonując obliczenia cieplno-wilgotnościowe, inne wymagają zaawansowanych metod numerycznych (fot. 8, fot. 9a, fot. 9b i fot. 10) czy zastosowania kamery termowizyjnej.

Odkrywki wykonuje się zwykle w strefie okapu, przy progu drzwiowym lub dylatacji brzegowej, jak również przy dylatacji strefowej. Jest to determinowane charakterem uszkodzeń.

Niekiedy wykonuje się odkrywki w samej połaci, zwykle ma to miejsce, gdy trzeba jednoznacznie określić układ warstw połaci, a z odkrywek w innych miejscach nie można tego jednoznacznie stwierdzić (np. inna budowa połaci w strefie okapu) lub pojawiają się rozbieżności albo nietypowy obraz destrukcji/uszkodzeń (fot. 10).

Przez „strefę okapu” nie należy rozumieć tylko obszaru pod zdjętą skrajną płytką. Obszar odkrywki może obejmować także czoło balkonu czy jego spód lub ścianę pod okapem, jak również ścianę przy płycie konstrukcyjnej.

fot9a diagnostyka
Fot. 9a. Nie zawsze problemem są przecieki, niekiedy jest to źle wykonana termoizolacja.
fot9b diagnostyka
Fot. 9b. Nie zawsze problemem są przecieki, niekiedy jest to wadliwa termoizolacja.

Nie zawsze przyczyna zawilgocenia leży po stronie hydroizolacji, jednymi z trudniejszych do zdiagnozowania są błędy związane z układem termoizolacji i/lub paroizolacji.

W uzasadnionych sytuacjach wykonuje się badania laboratoryjne związane na przykład z oznaczeniem parametrów wytrzymałościowych jastrychu dociskowego, ściśliwością styropianu (miarodajne może być pełzanie, nie tylko zakres odkształceń sprężystych) czy właściwościami płytek posadzki.

fot10 diagnostyka
Fot. 10. Nie zawsze problemem są przecieki, niekiedy jest to termoizolacja. Strzałką pokazano krawędź warstwy lodu na prawej części połaci; fot. M. Rokiel

Przy dylatacji brzegowej należy ustalić sposób wywinięcia powłok wodochronnych i paroizolacji na ścianę (na część konstrukcyjną, na termoizolację) oraz ciągłość termoizolacji w tym obszarze.

Przy przeciekach w obszarze progu drzwiowego do powyższych dochodzi niejednokrotnie ocena poprawności montażu samej stolarki drzwiowej czy wręcz wykonania progu drzwiowego.

Niezależnie od wariantu wykonania, konstrukcja tarasowa powinna zostać zaprojektowana i wykonana w sposób:

  • pozwalający na przeniesienie oddziałujących na nią obciążeń, niezależnie od ich charakteru i intensywności;
  • zapobiegający penetracji w konstrukcję tarasu (za wyjątkiem warstw drenażowych);
  • zapobiegający wnikaniu pary wodnej w konstrukcję tarasu od strony pomieszczeń pod tarasem;
  • pozwalający na bezpieczne użytkowanie tarasu;
  • zapobiegający występowaniu kondensacji pary wodnej w warstwach tarasu.

Technologia prac naprawczych określona na podstawie diagnostyki musi uwzględniać wszystkie aspekty związane z eksploatacyjną trwałością połaci. Przy naprawach tarasów i balkonów należy kierować się podstawową zasadą, polegającą na tym, że wszystkie błędnie zaprojektowane i wykonane warstwy (elementy), których naprawa jest niemożliwa, należy usunąć. Przez naprawę należy tu rozumieć możliwość nadania im takiej postaci (wymiarów, kształtu, grubości, funkcji itp.), aby spełniały wymogi sztuki budowlanej i mogły współpracować z nowymi warstwami konstrukcji. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków konieczne jest usunięcie wszystkich warstw połaci aż do płyty konstrukcyjnej i ponowne ich poprawne wykonanie.

Literatura

1. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU 2020 poz. 1333).
2. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 stycznia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o wyrobach budowlanych (DzU 2020 poz. 215).
3. Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 21 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2020, poz. 2351).
4. Außenbeläge, „Belagskonstruktionen mit Fliesen und Platten außerhalb von Gebäuden”, ZDB, 2019.
5. M. Rokiel, „Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót”, wyd. IV, Grupa MEDIUM, Warszawa 2019.
6. M. Rokiel, „Poradnik Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo”, wyd. III, Grupa MEDIUM, Warszawa 2019.
7. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Część C. Zabezpieczenia i izolacje. Zeszyt 4: Izolacje wodochronne tarasów”, ITB, 2016.
8. „Hinweise für Estriche im Freien, Zement-Estriche auf Balkonen und Terrassen”, BEB Merkblatt – VII.1999.
9. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych – część B: Roboty wykończeniowe. Zeszyt 6: Montaż okien i drzwi balkonowych”, ITB, 2016.
10. „ST Okładziny ceramiczne i hydroizolacje balkonów. Okładziny ceramiczne balkonów. Hydroizolacja balkonów (uszczelnienie zespolone)”, Promocja, 2017.
11. „ST Okładziny ceramiczne i hydroizolacje tarasów naziemnych. Okładziny ceramiczne tarasów naziemnych. Hydroizolacja tarasów naziemnych (uszczelnienie zespolone)”, Promocja, 2017.
12. „ST Warstwy użytkowe – okładziny i hydroizolacja tarasów nad pomieszczeniami ogrzewanymi z drenażowym odprowadzeniem wody”, Promocja, 2017.
13. BGR 181, „Fußböden in Arbeitsräumen und Arbeitsbereichen mit Rutschgefahr. Hauptverband der gewerblichen Berufsgenossenschaften”, X.2003.
14. M. Rokiel, „ABC izolacji tarasów”, Grupa MEDIUM, Warszawa 2015.
15. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Karol Miazio Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność,...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Jednak najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

Sebastian Malinowski Jak nakładać tynk silikonowy?

Jak nakładać tynk silikonowy? Jak nakładać tynk silikonowy?

Tynk silikonowy to produkt uniwersalny o szerokim zastosowaniu. Należy do tynków cienkowarstwowych, które można nakładać na różne podłoża, stosując w systemach ociepleń, a także wykańczając nim powierzchnie...

Tynk silikonowy to produkt uniwersalny o szerokim zastosowaniu. Należy do tynków cienkowarstwowych, które można nakładać na różne podłoża, stosując w systemach ociepleń, a także wykańczając nim powierzchnie wewnątrz budynków. Jakie ma właściwości tynk silikonowy? Jak prawidłowo go nakładać?

Redakcja Mój Prąd – zmiana kwot dotacji

Mój Prąd – zmiana kwot dotacji Mój Prąd – zmiana kwot dotacji

W 2023 r. kontynuowane są rządowe programy dotacji. Na dofinansowanie systemów pozyskiwania energii ze słońca (MP4) możesz złożyć wniosek już tylko do 31 marca!

W 2023 r. kontynuowane są rządowe programy dotacji. Na dofinansowanie systemów pozyskiwania energii ze słońca (MP4) możesz złożyć wniosek już tylko do 31 marca!

Redakcja Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań! Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz...

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz spełnić warunki, aby dostać dotację w programie „Moje Ciepło”.

Redakcja Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć!

Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć! Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć!

W tym roku w ramach programu „Czyste Powietrze” szczególny nacisk położono na aspekt termomodernizacji. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby móc otrzymać dofinansowanie.

W tym roku w ramach programu „Czyste Powietrze” szczególny nacisk położono na aspekt termomodernizacji. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby móc otrzymać dofinansowanie.

Redakcja Czy szkło okienne jest bezpieczne?

Czy szkło okienne jest bezpieczne? Czy szkło okienne jest bezpieczne?

Szkło jest delikatne i kruche. Czy w takim razie szkło okienne jest wytrzymałe i może podnieść nasze bezpieczeństwo? Czy możemy skaleczyć się potłuczoną szybą?

Szkło jest delikatne i kruche. Czy w takim razie szkło okienne jest wytrzymałe i może podnieść nasze bezpieczeństwo? Czy możemy skaleczyć się potłuczoną szybą?

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Dorken Delta Folie Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa? Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby...

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby badań oraz oceny. Jedną z ważniejszych norm w dekarstwie jest EN 13859-01, która wskazuje na właściwości elastycznych wyrobów stosowanych jako podkłady ułożone pod nieciągłymi pokryciami dachowymi. W jaki sposób ona działa, co potwierdza i czym różni się od certyfikacji ETA?

boels.com Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać...

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać się do konkretnych prac. Jak będą one wyglądać? Kolejność wykonywania wielu z nich jest z góry narzucona, ale już to, ile będą trwały, jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od wielu czynników. Prześledźmy najważniejsze etapy budowy domu jednorodzinnego.

Redakcja news Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

Stop Smog – kontynuacja programu rządowego Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

CREATON Polska sp. z o.o. Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać? Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił...

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo, właściwe klamrowanie dachówek jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego na połaci. Korzyści te uzyskać można jednak wyłącznie w przypadku zastosowania oryginalnych, dedykowanych dla danego modelu dachówki produktów.

Michał Leszczyński Jak wywiercić otwory w ścianie?

Jak wywiercić otwory w ścianie? Jak wywiercić otwory w ścianie?

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego...

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego wiertła, po instrukcje krok po kroku dotyczące skutecznego wiercenia.

Eko-Okna S.A. Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady

Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady

Stalowe okna i drzwi to coraz popularniejsze rozwiązania w budownictwie, szczególnie chętnie wykorzystywane są w projektach o nowoczesnym designie. Jednak czy warto zainwestować w te produkty? W tym artykule...

Stalowe okna i drzwi to coraz popularniejsze rozwiązania w budownictwie, szczególnie chętnie wykorzystywane są w projektach o nowoczesnym designie. Jednak czy warto zainwestować w te produkty? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, omawiając korzyści i wady wynikające z zastosowania stalowych okien i drzwi.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają...

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają markowe produkty renomowanych producentów, takich jak CREATON Polska. W ofercie firmy znajdują się trzy dachówki cementowe – KAPSTADT, GÖTEBORG i HEIDELBERG dostępne w nowoczesnych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych powłokach PLANAR oraz DURATOP PRO.

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu? Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku...

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku pod względem estetycznym. Jakie rozwiązania wykorzystać, aby dach naszego domu był ładny i trwały, a jego budowa przyjazna dla naszego portfela? Na te i inne pytania związane z optymalizacją kosztów dachu odpowiada ekspert marki CREATON – Jacek Maj, doradca techniczny i dekarz.

Michał Leszczyński Wiercenie w twardych powierzchniach

Wiercenie w twardych powierzchniach Wiercenie w twardych powierzchniach

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Redakcja news Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać? Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby...

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby zrealizować swoje plany związane z budową własnego domu. Patrząc na to co przyniósł I kw. 2023 r. – czuć powoli powiew optymizmu.

Dorken Delta Folie Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał...

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał swoją funkcję. Produkt powinien przede wszystkim być wysoce wodoodporny. Czy klasa W1 w pełni to zapewnia?

CREATON Polska sp. z o.o. Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru? Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych...

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych oraz cementowych należy więc zadbać o pełną poprawność montażu, równocześnie upewniając się co do wysokiej jakości wszystkich zastosowanych produktów – w tym klamer.

Farby bezpieczne dla dzieci

Farby bezpieczne dla dzieci Farby bezpieczne dla dzieci

Dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych i drażniące zapachy, dlatego kupując farby do malowania ścian w pokoju malucha, trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają odpowiednie wymagania.

Dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych i drażniące zapachy, dlatego kupując farby do malowania ścian w pokoju malucha, trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają odpowiednie wymagania.

mgr inż. Krzysztof Patoka Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu...

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu (PMMA) i kilku innych tworzyw. Ekspozycja wszystkich tych tworzyw na światło słoneczne ma negatywny wpływ na ich żywotność. Zawarte w świetle promieniowanie ultrafioletowe (UV) rozbija wiązania chemiczne tych polimerów, w wyniku czego ulegają one różnym uszkodzeniom: sztywnieniu, pękaniu i odbarwianiu....

Marcin Baliński Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany...

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany słyszał, że warto się spieszyć, bo potem nie będzie się opłacać. A jak jest w rzeczywistości?

Redakcja Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć?

Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć? Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć?

Zamierzasz wymienić okna, drzwi zewnętrzne lub bramę garażową? Sprawdź, jakie w tym roku możesz uzyskać na nie dofinansowanie.

Zamierzasz wymienić okna, drzwi zewnętrzne lub bramę garażową? Sprawdź, jakie w tym roku możesz uzyskać na nie dofinansowanie.

CREATON Polska sp. z o.o. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego...

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego ciężar czy rozmiar, ale także wielkość, stopień skomplikowania i kąt nachylenia dachu oraz estetyka budynku. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISHOME SP Z O.O. Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISHOME SP Z O.O. Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISHOME (dawniej KRISPOL) i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISHOME SP Z O.O. Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.