EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych » Blachodachówka jako alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w » Elastyczne izolacje techniczne na miarę XXI w »

Jakie przeglądy domu musi wykonać właściciel?

Aneta Mościcka | 2022-08-22
Jakie przeglądy domu musi wykonać właściciel? fot. www.pixabay.com

Jakie przeglądy domu musi wykonać właściciel? fot. www.pixabay.com

Właściciel lub zarządca domu ma obowiązek utrzymywać go w dobrym stanie technicznym oraz dokonywać okresowych przeglądów. W razie niedopełnienia tych obowiązków grożą kary. Jakie to są przeglądy i o czym trzeba pamiętać?

Zobacz także

Blachy Pruszyński Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Ile zapłacimy za metr blachy modułowej? Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej...

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej blachodachówki modułowej. Ile teraz zapłacimy za metr blachy modułowej?

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

HighTech Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej? Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni...

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni dobór zabezpieczeń, przeszkolenie pracowników i przeprowadzanie regularnych przeglądów systemu są kluczowe do zminimalizowania ryzyka wypadku przy pracy. Czym nazywamy systemy asekuracyjne i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Jak dobrać odpowiedni system asekuracji dachowej? Czytaj dalej i dowiedz się...

Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1335, z późn. zm., dalej: ustawa) nakłada na właścicieli lub zarządców domów ich użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem, w tym usuwanie ścieków, wód opadowych oraz opadów.

Właściciel lub zarządca domu ma obowiązek zapewnić jego bezpieczne użytkowanie i dochowanie staranności w razie wyładowań atmosferycznych, wstrząsów sejsmicznych, silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych, osuwisk ziemi, zjawisk lodowych na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożarów lub powodzi, w wyniku których następuje uszkodzenie domu mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Co najmniej raz w roku właściciel lub zarządca powinien sprawdzić stan techniczny:

  • elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, 
  • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, 
  • instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

W przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 kontrolę instalacji gazowych oraz przewodów kominowych należy przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku, a osoba jej dokonująca ma obowiązek zawiadomić na piśmie urząd nadzoru budowlanego.

Czytaj też: Dachy odporne na wichury

Co najmniej raz na pięć lat należy sprawdzić stan techniczny i przydatność do użytkowania domu, jego estetyki oraz otoczenia. Co najmniej raz na pięć lat należy też sprawdzić instalację elektryczną i piorunochronną w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę domu obowiązek kontroli domu za każdym razem w razie wyładowań atmosferycznych, wstrząsów sejsmicznych, silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych, osuwisk ziemi, zjawisk lodowych na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożaru lub powodzi.

Niezależnie od powyższych terminów, należy skontrolować dom w razie zgłoszenia przez osoby go zamieszkujące, że nie są usuwane wody opadowe lub ścieki. Taką kontrolę właściciel lub zarządca ma obowiązek przeprowadzić w terminie trzech dni od otrzymania zgłoszenia. W trakcie kontroli należy dokonać sprawdzenia wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli.

W przypadku stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego domu lub jego części, mogącego spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska urząd nadzoru budowlanego nakazuje przeprowadzenie kontroli, a ponadto może też żądać przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego budynku lub jego części. W uchwale składu 7 sędziów z 16 lutego 2016 r., sygn. akt II OPS 4/15 Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że na postanowienie nakładające obowiązek przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego budynku lub jego części, wydane na podstawie art. 62 ust. 3 Prawa budowlanego, po wcześniejszym nałożeniu obowiązku przeprowadzenia kontroli tego obiektu, przysługuje zażalenie. 

Kto może przeprowadzać kontrole?

Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych, gazowych, przewodów kominowych przeprowadzają osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.

Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać:

1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;

2)  osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.

Z kontroli instalacji gazowych oraz przewodów kominowych sporządza się protokół. Zawiera on również zalecenia, które dotyczą usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oraz termin na ich naprawę. Do protokołu dołącza się kopie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w odpowiedniej specjalności lub innych uprawnień lub kwalifikacji, nie dotyczy to przypadku osób wpisanych do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane.

Po wprowadzeniu w życie przepisów, które umożliwiają sporządzenie protokołu kontroli w formie elektronicznej, protokół dotyczący kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) będzie sporządzany w formie dokumentu elektronicznego, z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (DzU z 2020 r., poz. 22, z późn. zm.).

Po zmianach wprowadzonych nowelizacją Prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw z 7 lipca 2022 r. (DzU poz. 1557), od 1 stycznia 2023 r. po przeprowadzeniu kontroli instalacji gazowych, przewodów kominowych w domu, osoba ją przeprowadzająca będzie musiała zamieścić informację o tym w książce obiektu budowlanego prowadzonej w postaci:

1) elektronicznej w systemie c-KOB albo 

2) papierowej. 

Od 1 stycznia 2023 r. osoba przeprowadzająca kontrolę instalacji gazowych oraz przewodów kominowych w budynkach o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych budynków o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2, którą zgodnie z przepisami Prawa budowlanego przeprowadza się dwa razy w roku, (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada), będzie miała obowiązek w terminie 7 dni od dnia jej zakończenia zawiadomić o kontroli urząd nadzoru budowlanego:

1)  za pomocą systemu c-KOB albo 

2) na piśmie, jeżeli kontrola dotyczyła obiektu budowlanego, dla którego nie prowadzi się książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej. 

W przypadku stwierdzenia, że budynek: może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia, środowiska, jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowiska lub też jest w nieodpowiednim stanie technicznym, urząd nadzoru budowlanego nakazuje usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Adresatem tej decyzji może być zarządca obiektu budowlanego dopiero po ustaleniu, że właściciel (współwłaściciele) spornego obiektu z przyczyn prawnych lub faktycznych nie może lub nie powinien nim być.

Przechowywanie dokumentów

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany przechowywać przez okres istnienia obiektu dokumenty, o których mowa w art. 60 Prawa budowlanego (dokumentację budowy, dokumentację powykonawczą, instrukcje obsługi i eksploatacji budynku, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem) oraz opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania.

Konsekwencje braku utrzymywania domu we właściwym stanie technicznym

Właściciel lub zarządca, który nie dopełnia obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Brak usunięcia stwierdzonych uszkodzeń lub uzupełnienia braków, które mogą spowodować niebezpieczeństwo dla ludzi lub mienia bądź zagrożenie środowiska podlega karze aresztu albo karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Karol Miazio Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność,...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Jednak najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

Sebastian Malinowski Jak nakładać tynk silikonowy?

Jak nakładać tynk silikonowy? Jak nakładać tynk silikonowy?

Tynk silikonowy to produkt uniwersalny o szerokim zastosowaniu. Należy do tynków cienkowarstwowych, które można nakładać na różne podłoża, stosując w systemach ociepleń, a także wykańczając nim powierzchnie...

Tynk silikonowy to produkt uniwersalny o szerokim zastosowaniu. Należy do tynków cienkowarstwowych, które można nakładać na różne podłoża, stosując w systemach ociepleń, a także wykańczając nim powierzchnie wewnątrz budynków. Jakie ma właściwości tynk silikonowy? Jak prawidłowo go nakładać?

Redakcja Mój Prąd – zmiana kwot dotacji

Mój Prąd – zmiana kwot dotacji Mój Prąd – zmiana kwot dotacji

W 2023 r. kontynuowane są rządowe programy dotacji. Na dofinansowanie systemów pozyskiwania energii ze słońca (MP4) możesz złożyć wniosek już tylko do 31 marca!

W 2023 r. kontynuowane są rządowe programy dotacji. Na dofinansowanie systemów pozyskiwania energii ze słońca (MP4) możesz złożyć wniosek już tylko do 31 marca!

Redakcja Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań! Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz...

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz spełnić warunki, aby dostać dotację w programie „Moje Ciepło”.

Redakcja Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć!

Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć! Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć!

W tym roku w ramach programu „Czyste Powietrze” szczególny nacisk położono na aspekt termomodernizacji. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby móc otrzymać dofinansowanie.

W tym roku w ramach programu „Czyste Powietrze” szczególny nacisk położono na aspekt termomodernizacji. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby móc otrzymać dofinansowanie.

Redakcja Czy szkło okienne jest bezpieczne?

Czy szkło okienne jest bezpieczne? Czy szkło okienne jest bezpieczne?

Szkło jest delikatne i kruche. Czy w takim razie szkło okienne jest wytrzymałe i może podnieść nasze bezpieczeństwo? Czy możemy skaleczyć się potłuczoną szybą?

Szkło jest delikatne i kruche. Czy w takim razie szkło okienne jest wytrzymałe i może podnieść nasze bezpieczeństwo? Czy możemy skaleczyć się potłuczoną szybą?

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Dorken Delta Folie Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa? Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby...

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby badań oraz oceny. Jedną z ważniejszych norm w dekarstwie jest EN 13859-01, która wskazuje na właściwości elastycznych wyrobów stosowanych jako podkłady ułożone pod nieciągłymi pokryciami dachowymi. W jaki sposób ona działa, co potwierdza i czym różni się od certyfikacji ETA?

boels.com Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać...

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać się do konkretnych prac. Jak będą one wyglądać? Kolejność wykonywania wielu z nich jest z góry narzucona, ale już to, ile będą trwały, jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od wielu czynników. Prześledźmy najważniejsze etapy budowy domu jednorodzinnego.

Redakcja news Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

Stop Smog – kontynuacja programu rządowego Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

CREATON Polska sp. z o.o. Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać? Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił...

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo, właściwe klamrowanie dachówek jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego na połaci. Korzyści te uzyskać można jednak wyłącznie w przypadku zastosowania oryginalnych, dedykowanych dla danego modelu dachówki produktów.

Michał Leszczyński Jak wywiercić otwory w ścianie?

Jak wywiercić otwory w ścianie? Jak wywiercić otwory w ścianie?

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego...

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego wiertła, po instrukcje krok po kroku dotyczące skutecznego wiercenia.

Eko-Okna S.A. Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady

Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady

Stalowe okna i drzwi to coraz popularniejsze rozwiązania w budownictwie, szczególnie chętnie wykorzystywane są w projektach o nowoczesnym designie. Jednak czy warto zainwestować w te produkty? W tym artykule...

Stalowe okna i drzwi to coraz popularniejsze rozwiązania w budownictwie, szczególnie chętnie wykorzystywane są w projektach o nowoczesnym designie. Jednak czy warto zainwestować w te produkty? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, omawiając korzyści i wady wynikające z zastosowania stalowych okien i drzwi.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają...

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają markowe produkty renomowanych producentów, takich jak CREATON Polska. W ofercie firmy znajdują się trzy dachówki cementowe – KAPSTADT, GÖTEBORG i HEIDELBERG dostępne w nowoczesnych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych powłokach PLANAR oraz DURATOP PRO.

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu? Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku...

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku pod względem estetycznym. Jakie rozwiązania wykorzystać, aby dach naszego domu był ładny i trwały, a jego budowa przyjazna dla naszego portfela? Na te i inne pytania związane z optymalizacją kosztów dachu odpowiada ekspert marki CREATON – Jacek Maj, doradca techniczny i dekarz.

Michał Leszczyński Wiercenie w twardych powierzchniach

Wiercenie w twardych powierzchniach Wiercenie w twardych powierzchniach

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Redakcja news Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać? Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby...

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby zrealizować swoje plany związane z budową własnego domu. Patrząc na to co przyniósł I kw. 2023 r. – czuć powoli powiew optymizmu.

Dorken Delta Folie Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał...

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał swoją funkcję. Produkt powinien przede wszystkim być wysoce wodoodporny. Czy klasa W1 w pełni to zapewnia?

CREATON Polska sp. z o.o. Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru? Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych...

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych oraz cementowych należy więc zadbać o pełną poprawność montażu, równocześnie upewniając się co do wysokiej jakości wszystkich zastosowanych produktów – w tym klamer.

Farby bezpieczne dla dzieci

Farby bezpieczne dla dzieci Farby bezpieczne dla dzieci

Dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych i drażniące zapachy, dlatego kupując farby do malowania ścian w pokoju malucha, trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają odpowiednie wymagania.

Dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych i drażniące zapachy, dlatego kupując farby do malowania ścian w pokoju malucha, trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają odpowiednie wymagania.

mgr inż. Krzysztof Patoka Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu...

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu (PMMA) i kilku innych tworzyw. Ekspozycja wszystkich tych tworzyw na światło słoneczne ma negatywny wpływ na ich żywotność. Zawarte w świetle promieniowanie ultrafioletowe (UV) rozbija wiązania chemiczne tych polimerów, w wyniku czego ulegają one różnym uszkodzeniom: sztywnieniu, pękaniu i odbarwianiu....

Marcin Baliński Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany...

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany słyszał, że warto się spieszyć, bo potem nie będzie się opłacać. A jak jest w rzeczywistości?

Redakcja Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć?

Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć? Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć?

Zamierzasz wymienić okna, drzwi zewnętrzne lub bramę garażową? Sprawdź, jakie w tym roku możesz uzyskać na nie dofinansowanie.

Zamierzasz wymienić okna, drzwi zewnętrzne lub bramę garażową? Sprawdź, jakie w tym roku możesz uzyskać na nie dofinansowanie.

CREATON Polska sp. z o.o. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego...

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego ciężar czy rozmiar, ale także wielkość, stopień skomplikowania i kąt nachylenia dachu oraz estetyka budynku. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.