EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Naprawa uszkodzeń tarasów i balkonów – liczy się kompleksowość

Uszkodzenia stopni schodowych; fot. M. Rokiel
Uszkodzenia stopni schodowych; fot. M. Rokiel

Taras czy balkon to nie tylko hydroizolacja, ale także termoizolacja, a gdy dodamy do tego schody, pojawiają się zagadnienia konstrukcyjne. W przypadku tarasów „łączonych”, tzn. gdy przylegają do siebie np. taras nadziemny i naziemny, połączone do tego schodami, należy mieć na uwadze także zagadnienia związane z hydroizolacjami ścian pod tarasem nadziemnym oraz samych schodów, zwłaszcza przy połączeniu z tarasem nadziemnym i naziemnym.

Zobacz także

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Nobless Polska Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy...

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo nałożyć olej na taras, zapewniając mu optymalną ochronę.

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Powyższe zagadnienia stają się istotne, tzn. zaczyna się zwracać na nie uwagę, gdy pojawiają się problemy eksploatacyjne. Dopiero na etapie naprawy, i to podczas wykonywania kompleksowej oceny stanu technicznego, zauważa się nierozwiązane na etapie projektu i wykonawstwa problemy, które skutkują nierzadko trudnymi do przeprowadzenia i kosztownymi naprawami. Jeszcze gorzej, gdy widząc postępującą degradację ww. elementów próbuje się „maskować problemy”.

Niestety, w większości przypadków podawana technologia naprawy ogranicza się jedynie do wykonania nowej okładziny, z pominięciem całego szeregu zagadnień mających zasadniczy wpływ na trwałość przyjętego rozwiązania. Brak kompleksowej analizy całości zjawisk powoduje nieskuteczność technologii „naprawy”. Jest to szczególnie zauważalne, gdy użytkownik lub właściciel, w celu pozornej, jak się okazuje, oszczędności, prosi np. kilka firm z branży chemii budowlanej o technologię „usunięcia wykwitów” ze stopni.

Jeszcze gorzej, gdy na podstawie takich „dokumentów” opracowuje się dokumentację projektową, bezkrytycznie akceptując technologię ponownego ułożenia płytek (nawet z wykonaniem ponownej izolacji podpłytkowej) jako technologię naprawy uszkodzeń.

Naprawa tarasu – studium przypadku

rys1 3 naprawa tarasow
Rys. 1. Rzut poziomy tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym (3),  schodów (4) i tarasu na gruncie (5); rys. M. Rokiel
Rys. 2. Przekrój przez tarasy i schody  pokazane na fot. 1–5. Opis w tekście
Rys. 3. Układ niezbędnych do wykonania powłok wodochronnych na elementach pokazanych na rys. 1, 2 i fot. 1–5. Opis w tekście
1 – pomieszczenie w budynku przyległe do tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym, 2 – pomieszczenie nieogrzewane, 3 – taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym, 4 – schody, 5 – taras na gruncie, A – izolacja podpłytkowa na płytach tarasów oraz na schodach, B – wtórna izolacja ściany tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym od strony tarasu na gruncie.
fot1 naprawa tarasow
Fot. 1. Uszkodzenia na połaci tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym; fot. M. Rokiel

Zacznijmy od pozornie prostego przypadku. Niewielki taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym, przyległy do budynku mieszkalnego. Pod tarasem znajduje się pomieszczenie, w którym panują warunki takie, jak na zewnątrz (otwór na drzwi wejściowe). Z tarasu schody prowadzące na taras na gruncie. Schematyczny przekrój pokazano na rys. 1 i rys. 2.

Przyczyn uszkodzenia okładziny ceramicznej może być kilka (fot. 1), ale nie to jest tu najistotniejsze. Naprawa nie może polegać jedynie na wykonaniu izolacji podpłytkowej i ułożeniu płytek. Takie działanie jest z góry skazane na niepowodzenie. W takiej sytuacji należy zawsze rozpatrywać jako całość taras nad pomieszczeniem, schody, taras naziemny oraz ścianę pomiędzy tarasem naziemnym a tarasem nad pomieszczeniem. Zacznijmy od okapu od strony tarasu naziemnego.

Proszę popatrzeć na fot. 2. Ten charakterystyczny obraz uszkodzeń wskazuje na pewne problemy konstrukcyjne – na styku ściany pod płytą oraz płyty konstrukcyjnej, na skutek obciążenia termicznego, powstała dylatacja, która dodatkowo była zalewana wodą.

fot2 naprawa tarasow
Fot. 2. Uszkodzenia ściany pomiędzy tarasem nadziemnym a naziemnym; fot. M. Rokiel

Na fot. 3 pokazano widok ściany pod połacią tarasu od strony wewnętrznej. Dlatego sama ściana także musi być zabezpieczona przed zawilgoceniem.

fot3 naprawa tarasow
Fot. 3. Uszkodzenia ściany pomiędzy tarasem nadziemnym a naziemnym od strony pomieszczenia; fot. M. Rokiel

W opisywanym przypadku obraz zawilgoceń jednoznacznie wskazuje na dwie przyczyny zawilgocenia: zalewanie od zewnątrz przez uszkodzenia w warstwie wykończeniowej oraz od strony gruntu. Kompleksowej naprawy wymagają także schody (fot. 4) oraz taras naziemny (fot. 5).

fot4 naprawa tarasow
Fot. 4. Uszkodzenia schodów z tarasu naziemnego na taras nadziemny; fot. M. Rokiel

Prace naprawcze

Dla opisywanego przypadku prace naprawcze będą się składać z kilku etapów.

Zacznijmy od tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym. Skoro woda i wilgoć wnikają w konstrukcję od góry (opady) i od dołu (podciąganie kapilarne), to naprawa musi polegać na zabezpieczeniu płyty nad pomieszczeniem i ściany pod płytą. Zasady wykonywania uszczelnienia zespolonego na płycie będą identyczne jak dla balkonu (temperatura pomieszczenia pod spodem jest porównywalna z temperaturą zewnętrzną, zastosowanie termoizolacji jest w tym przypadku bezcelowe).

fot5 naprawa tarasow
Fot. 5. Uszkodzenia płytek na tarasie naziemnym; fot. M. Rokiel

Można dyskutować, czy warto wykonać izolację międzywarstwową (na płycie izolacja, np. bitumiczna, jastrych dociskowy oraz uszczelnienie ze szlamu i płytki). Na pewno tak, ale musimy mieć na to miejsce – próg drzwiowy oraz możliwość przebudowania schodów. W pracach remontowych może to być wręcz nierealne. Na tym etapie należy także zastanowić się, jak uniknąć ponownego zarysowania (por. fot. 2) lub zdecydować o wykonaniu w tym miejscu dylatacji.

fot6 naprawa tarasow
Fot. 6. Ogólny układ uszkodzeń w strefie podparcia biegu schodowego oraz uszkodzenia dylatacji konstrukcyjnej; fot. M. Rokiel

Zabezpieczenia wymaga także sama ściana. Jeżeli spadek będzie odprowadzał wodę w stronę tej ściany, to jej degradacja jest tylko kwestią czasu. Z drugiej strony wykonanie rynny może być jedynym czynnikiem chroniącym ścianę przed zalewaniem.

Inne działania trzeba podjąć, aby zabezpieczyć ścianę przed podciąganiem kapilarnym. Przy pracach naprawczych może to być np. przepona pozioma, ale miejsce jej wykonania musi być skorelowane z poziomem terenu od strony tarasu na gruncie. Poza tym, jeżeli ściana ta ma kontakt z gruntem, to dojdzie do jej zawilgacania od tej strony.

fot7 naprawa tarasow
Fot. 7. Ogólny układ uszkodzeń w strefie podparcia biegu schodowego oraz uszkodzenia dylatacji konstrukcyjnej; fot. M. Rokiel

Dużo tych „jeżeli”, jednak nie da się podać uniwersalnej metody naprawy. Ponadto pokazuje to skalę złożoności problemu, a mówimy tylko o schodach. Układ hydroizolacji dla opisanego powyżej przypadku pokazano na rys. 3 i tak powinny one zostać wykonane, niezależnie od tego, czy jest to element nowy, czy naprawiany. Różne będą jedynie metody uzyskania żądanego zabezpieczenia i, oczywiście, różne będą materiały hydroizolacyjne.

Osobnym zagadnieniem są same schody, pokazany na fot. 4 obraz uszkodzeń jest typowy, oraz taras naziemny (fot. 5).

fot8 naprawa tarasow
Fot. 8. Ogólny układ uszkodzeń w strefie podparcia biegu schodowego oraz uszkodzenia dylatacji konstrukcyjnej; fot. M. Rokiel

Nie wiemy co jest pod płytą. Może się okazać, że do schematycznie podanego na rys. 3 zakresu prac hydroizolacyjnych dojdą kolejne, tym razem naprawczo-renowacyjne i związane z analizą pracy konstrukcji.

Kolejny tego typu przykład pokazano na fot. 6. Pokazuje on ogólny układ uszkodzeń w strefie podparcia biegu schodów zewnętrznych. Już to jedno zdjęcie pokazuje bardzo niechlujne podejście do analizowanego elementu (czy były to błędy projektowe, czy wykonawcze może wykazać jedynie ekspertyza konstrukcyjna).

fot9 naprawa tarasow
Fot. 9. Uszkodzenia stopni schodowych; fot. M. Rokiel

Pokazane na fot. 7 i fot. 8 uszkodzenia są, niestety, pokłosiem wcześniej popełnionych błędów. Proszę zwrócić uwagę na dość dużą szerokość szczeliny pokazanej na fot. 8. Wydawać by się mogło, że jest to dylatacja, jednak dlaczego w takim razie doszło do uszkodzenia fugi znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie (po prawej stronie), a na płytce cokołu nie widać uszkodzeń?

fot10 naprawa tarasow
Fot. 10. Uszkodzenia konstrukcji od spodu; fot. M. Rokiel

Pojawiło się jednak spękanie poziome (patrz strzałka na rys. 8) i to w dwóch miejscach oraz przesunięta w stosunku do opisywanej przed chwilą szczeliny rysa pionowa. Co jest tego przyczyną?

Na te (i wiele innych pytań) musi odpowiedzieć ekspertyza konstrukcyjna. Tym bardziej, że obraz uszkodzeń nie ogranicza się tylko do wcześniej pokazanego obszaru, (fot. 6, fot. 7 i fot. 8), oraz schodów (fot. 9), lecz także do spodu konstrukcji (fot. 10).

Proszę także popatrzeć na fot. 11. Pokazuje ono dylatację, która utworzyła się pomiędzy biegiem a spocznikiem. Sam spocznik stanowił dach nad niewielkim pomieszczeniem znajdującym się częściowo w gruncie, a na fot. 12 pokazano rysę pomiędzy spocznikiem a ścianami fundamentowymi.

fot11 naprawa tarasow
Fot. 11. Uszkodzenia związane z nieprzeanalizowaniem pracy konstrukcji biegu i spocznika. Opis w tekście; fot. M. Rokiel

Biorąc pod uwagę charakter pracy elementów, naprawa uszkodzeń płytek na schodach (fot. 13) i zlikwidowanie problemu wykwitów (fot. 14) wymaga wykonania ekspertyzy konstrukcyjnej określającej przyczyny uszkodzeń i podającej sposoby ich naprawy. Odwrotna kolejność jest bez sensu i będzie skutkować jedynie wyrzuceniem pieniędzy.

Przy obecności spoczników, zwłaszcza gdy są one oparte na osobnych ścianach fundamentowych, a biegi nie są w linii prostej, może dojść do dwojakiego rodzaju uszkodzeń.

fot12 naprawa tarasow
Fot. 12. Uszkodzenia związane z nieprzeanalizowaniem pracy konstrukcji biegu i spocznika. Opis w tekście.; fot. M. Rokiel

Pierwszy typ uszkodzeń to powstanie rys na styku spocznik–ściana fundamentowa (fot. 12). To przykład oddziaływania temperatury – zmiany długości elementów powodują powstanie naprężeń, a w konsekwencji rys.

Drugi rodzaj uszkodzeń jest związany z pracą samego biegu i spocznika. W zależności od układu konstrukcyjnego może dojść do spękania nie tylko okładziny, ale i powstania rys w samym biegu (fot. 7 i fot. 8 oraz fot. 11). Dlatego zawsze przed zaprojektowaniem prac naprawczych hydroizolacji i warstwy użytkowej należy bezwzględnie rozwiązać ewentualne problemy konstrukcyjne wynikające z charakteru pracy elementów nośnych.

fot13 naprawa tarasow
Fot. 13. Inne uszkodzenia stopni schodów pokazanych na fot. 11. Naprawa jest możliwa jedynie wtedy, gdy usunięte zostaną przyczyny uszkodzeń pokazanych na fot. 11, 12. Opis w tekście.; fot. M. Rokiel

Brak analizy całości konstrukcji to jeden z podstawowych błędów, które popełnia się na etapie projektowania i później wykonawstwa. Układ konstrukcyjny schodów prowadzących na taras czy balkon może być różny (nawet jeżeli są to schody na gruncie), chociażby ze względu na kształt samych schodów (nie musi to być przecież najprostszy układ z biegiem prostym). Z tym wiąże się jednak różny charakter pracy samej konstrukcji.

fot14 naprawa tarasow 1
Fot. 14. Inne uszkodzenia stopni schodów pokazanych na fot. 11. Naprawa jest możliwa jedynie wtedy, gdy usunięte zostaną przyczyny uszkodzeń pokazanych na fot. 11, 12. Opis w tekście.; fot. M. Rokiel

Dodatkowe naprężenia i odkształcenia generują obciążenia termiczne i w zasadzie w większości przypadków prowadzą one do powstania największych uszkodzeń. Jeżeli dodatkowo schody mają przebieg łamany, to sytuacja się komplikuje. W takim przypadku zwykle wykonuje się spoczniki, które są oparte na oddzielnym fundamencie. Nie wolno zatem zapominać o odpowiednim zaizolowaniu tych fundamentów.

Literatura

1. M. Rokiel, „Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo”, wyd. III, Grupa MEDIUM, Warszawa 2019.
2. M. Rokiel, „Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót”, wyd. III, Dom Wydawniczy MEDIUM, Warszawa 2013.
3. M. Rokiel, „ABC izolacji tarasów”, Grupa MEDIUM, Warszawa 2015.
4. „Belagskonstruktionen mit Fliesen und Platten außerhalb von Gebäuden“, ZDB, 2019.
5. Abdichtungen im Verbund (AIV). Hinweise für Abdichtungen im Verbund mit Bekleidungen und Belägen aus Fliesen und Platten für den Innenbereich. ZDB, 2019.

2/2021

Komentarze

  • Mariusz Mariusz, 28.03.2023r., 09:46:03 Polecam do naprawy tarasu firmę Novo Deck z Warszawy. Telefon 501 12 12 30 Mają też profil na fb/Novo Deck. Robią tarasy wentylowane.

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel Płyty kamienne na tarasach i balkonach – co warto wiedzieć przed zakupem

Płyty kamienne na tarasach i balkonach – co warto wiedzieć przed zakupem Płyty kamienne na tarasach i balkonach – co warto wiedzieć przed zakupem

Coraz większa dostępność różnorodnych płyt z kamieni naturalnych powoduje, że standardom wykończeniowym stawia się coraz wyższe wymagania. Takie okładziny cechują się naturalnym pięknem, jednocześnie ich...

Coraz większa dostępność różnorodnych płyt z kamieni naturalnych powoduje, że standardom wykończeniowym stawia się coraz wyższe wymagania. Takie okładziny cechują się naturalnym pięknem, jednocześnie ich parametry użytkowe pozwalają na przeniesienie nieraz ekstremalnych obciążeń. Do stosowania okładzin z kamieni naturalnych impulsem jest także chęć nadania pomieszczeniu czy budynkowi indywidualnego charakteru, wyglądu lub zwiększenia jego wartości.

Redakcja news Hydroizolacje w budownictwie - poradnik

Hydroizolacje w budownictwie - poradnik Hydroizolacje w budownictwie - poradnik

Poradnik "Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo" to już trzecie - poszerzone wydanie publikacji. Książka stanowi kompendium wiedzy na temat materiałów i technologii hydroizolacyjnych.

Poradnik "Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo" to już trzecie - poszerzone wydanie publikacji. Książka stanowi kompendium wiedzy na temat materiałów i technologii hydroizolacyjnych.

Redakcja Co zrobić, aby pelargonie obficie kwitły?

Co zrobić, aby pelargonie obficie kwitły? Co zrobić, aby pelargonie obficie kwitły?

Odpowiednia doniczka, właściwa lokalizacja i dostateczna ilość wody to w zasadzie wszystko, czego potrzebuje pelargonia, aby obficie zakwitnąć. Ta wszechstronna roślina z Afryki Południowej jest niezwykle...

Odpowiednia doniczka, właściwa lokalizacja i dostateczna ilość wody to w zasadzie wszystko, czego potrzebuje pelargonia, aby obficie zakwitnąć. Ta wszechstronna roślina z Afryki Południowej jest niezwykle trwała i łatwa w pielęgnacji, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla osób, które kochają otaczać się dużą ilością kwiatów, nawet jeśli nie mają do nich ręki lub brakuje im czasu na uprawę roślin. Specjaliści od roślin w Pelargonium for Europe podpowiadają, o czym należy pamiętać, aby cieszyć się...

Redakcja Pionowy ogród na tarasie lub balkonie - jak go zrobić samodzielnie

Pionowy ogród na tarasie lub balkonie - jak go zrobić samodzielnie Pionowy ogród na tarasie lub balkonie - jak go zrobić samodzielnie

Marzenia o prawdziwej bliskości z zielenią mogą się ziścić dzięki tak zwanym pionowym ogrodom umieszczanym na balkonach lub tarasach. To właśnie ściany pełne zieleni zapewniają niezwykły efekt wizualny...

Marzenia o prawdziwej bliskości z zielenią mogą się ziścić dzięki tak zwanym pionowym ogrodom umieszczanym na balkonach lub tarasach. To właśnie ściany pełne zieleni zapewniają niezwykły efekt wizualny przy jednoczesnej oszczędności przestrzeni. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa i majsterkowiczów, którzy nie mają własnego podwórka, ale mimo to chcą realizować swoją pasję.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak prawidłowo naprawić taras lub balkon

Jak prawidłowo naprawić taras lub balkon Jak prawidłowo naprawić taras lub balkon

Odpadające płytki, wykruszone fugi, spękane i odspajające się podkłady oraz jastrychy, a także przecieki przez płytę konstrukcyjną i zalewanie ścian pod tarasem, to najczęstsze objawy uszkodzeń tarasu....

Odpadające płytki, wykruszone fugi, spękane i odspajające się podkłady oraz jastrychy, a także przecieki przez płytę konstrukcyjną i zalewanie ścian pod tarasem, to najczęstsze objawy uszkodzeń tarasu. Naprawa wszystkich tych usterek to zadanie niełatwe. Trzeba bowiem precyzyjnie ustalić przyczyny uszkodzeń, a tych może być bardzo wiele, zastosować odpowiednie materiały i przeprowadzić wszelkie prace naprawcze zgodnie ze sztuką budowlaną.

Redakcja ABC tarasów i balkonów. Poradnik

ABC tarasów i balkonów. Poradnik ABC tarasów i balkonów. Poradnik

Jakie wymagania techniczne i materiałowe mają te konstrukcje? Jak poprawnie zaprojektować i uszczelnić balkon czy taras?

Jakie wymagania techniczne i materiałowe mają te konstrukcje? Jak poprawnie zaprojektować i uszczelnić balkon czy taras?

Agata Grudecka Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Czy Twój taras lub balkon przeciekają? Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Przydomowy taras to zazwyczaj ulubione miejsce spotkań i relaksu, oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie wykonany i zabezpieczony. Najlepiej pamiętać o tym na etapie jego budowy. Jeżeli jednak błędów...

Przydomowy taras to zazwyczaj ulubione miejsce spotkań i relaksu, oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie wykonany i zabezpieczony. Najlepiej pamiętać o tym na etapie jego budowy. Jeżeli jednak błędów wykonawczych nie udało się uniknąć, należy je szybko i skutecznie naprawić. Co zrobić, by taras nas nie stresował?

mgr inż. Maciej Rokiel Naprawiamy taras

Naprawiamy taras Naprawiamy taras

Odpadające płytki, wykruszone fugi, spękane i odspajające się podkłady oraz jastrychy, a także przecieki przez płytę konstrukcyjną i zalewanie ścian pod tarasem, to najczęstsze objawy uszkodzeń tarasu....

Odpadające płytki, wykruszone fugi, spękane i odspajające się podkłady oraz jastrychy, a także przecieki przez płytę konstrukcyjną i zalewanie ścian pod tarasem, to najczęstsze objawy uszkodzeń tarasu. Naprawa wszystkich tych usterek to zadanie niełatwe. Trzeba bowiem precyzyjnie ustalić przyczyny uszkodzeń, a tych może być bardzo wiele, zastosować odpowiednie materiały i przeprowadzić wszelkie prace naprawcze zgodnie ze sztuką budowlaną.

Redakcja Jak prawidłowo odebrać balkon i taras od dewelopera?

Jak prawidłowo odebrać balkon i taras od dewelopera? Jak prawidłowo odebrać balkon i taras od dewelopera?

Odbiór techniczny jest jednym z najważniejszych etapów w procesie kupowania mieszkania. To czas, kiedy możemy zgłosić zaistniałe usterki i domagać się od dewelopera wywiązania się ze wszystkich określonych...

Odbiór techniczny jest jednym z najważniejszych etapów w procesie kupowania mieszkania. To czas, kiedy możemy zgłosić zaistniałe usterki i domagać się od dewelopera wywiązania się ze wszystkich określonych w umowie elementów mieszkania. Nie zapominajmy podczas odbioru o balkonie i tarasie. Na co zwrócić uwagę?

Monika Mucha Balkony dostawne

Balkony dostawne Balkony dostawne

Mieszkanie z balkonem jest dużo atrakcyjniejsze niż to bez balkonu. Co jednak zrobić, gdy nie mamy balkonu, a zawsze o nim marzyliśmy? Poszukać innego mieszkania? Niekoniecznie. Możemy bowiem zainwestować...

Mieszkanie z balkonem jest dużo atrakcyjniejsze niż to bez balkonu. Co jednak zrobić, gdy nie mamy balkonu, a zawsze o nim marzyliśmy? Poszukać innego mieszkania? Niekoniecznie. Możemy bowiem zainwestować w otwarte lub przeszklone balkony dostawne.

Jacek Sawicki Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej

Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej Kleje mrozoodporne do ceramiki budowlanej

Nawet najlepszej jakości fachowo ułożone płytki mrozoodporne nie spełnią swojej funkcji, jeśli klej (zaprawa klejowa) nie zwiąże ich trwale z podłożem. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję o jego wyborze.

Nawet najlepszej jakości fachowo ułożone płytki mrozoodporne nie spełnią swojej funkcji, jeśli klej (zaprawa klejowa) nie zwiąże ich trwale z podłożem. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję o jego wyborze.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje balkonów i tarasów

Hydroizolacje balkonów i tarasów Hydroizolacje balkonów i tarasów

Zarówno taras, jak i balkon stanowią idealne miejsce do wypoczynku w ciepłe dni. Aby jednak elementy te funkcjonowały prawidłowo, należy pamiętać o prawidłowym ich wykonaniu. W przeciwnym razie skutki...

Zarówno taras, jak i balkon stanowią idealne miejsce do wypoczynku w ciepłe dni. Aby jednak elementy te funkcjonowały prawidłowo, należy pamiętać o prawidłowym ich wykonaniu. W przeciwnym razie skutki błędów mogą ujawnić się już po pierwszej zimie, a ich naprawienie może być bardzo kosztowne.

Magdalena Ćwikła 6 pomysłów na zastosowanie palisad w ogrodzie

6 pomysłów na zastosowanie palisad w ogrodzie 6 pomysłów na zastosowanie palisad w ogrodzie

Palisady ogrodowe to produkty, które mogą mieć różnorodne zastosowanie. Oprócz swojej podstawowej funkcji, pozwalają też wykreować efektowną przestrzeń w ogrodzie.

Palisady ogrodowe to produkty, które mogą mieć różnorodne zastosowanie. Oprócz swojej podstawowej funkcji, pozwalają też wykreować efektowną przestrzeń w ogrodzie.

Nobless Polska Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku Jak prawidłowo nałożyć olej na taras – krok po kroku

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy...

Właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla jego trwałości i estetyki. Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony drewna tarasowego jest stosowanie oleju. W tym szczegółowym przewodniku przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo nałożyć olej na taras, zapewniając mu optymalną ochronę.

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy tarasów wentylowanych

Systemy tarasów wentylowanych Systemy tarasów wentylowanych

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia...

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia przekazane przez podstawki dystansowe na powłokę wodochronną i/lub termoizolację generują zupełnie inny charakter obciążeń mechanicznych.

Sebastian Malinowski Membrany w płynie – jak naprawić balkon i taras?

Membrany w płynie – jak naprawić balkon i taras? Membrany w płynie – jak naprawić balkon i taras?

Balkony i tarasy to konstrukcje narażone na działanie gromadzącej się wody deszczowej czy wahania temperatury, dlatego ważna jest prawidłowa hydroizolacja tych miejsc. Sposobem na renowację zawilgoconego...

Balkony i tarasy to konstrukcje narażone na działanie gromadzącej się wody deszczowej czy wahania temperatury, dlatego ważna jest prawidłowa hydroizolacja tych miejsc. Sposobem na renowację zawilgoconego tarasu bądź balkonu jest zastosowanie płynnych membran.

Redakcja Dom w lesie pod Warszawą – trzy zamiast jednego

Dom w lesie pod Warszawą – trzy zamiast jednego Dom w lesie pod Warszawą – trzy zamiast jednego

Dom(ki) w lesie to nietypowy projekt domu jednorodzinnego, ponieważ zamiast jednej bryły powstały trzy oddzielne, połączone łącznikami. To nowy projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl,...

Dom(ki) w lesie to nietypowy projekt domu jednorodzinnego, ponieważ zamiast jednej bryły powstały trzy oddzielne, połączone łącznikami. To nowy projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl, który zrealizowany zostanie w podwarszawskiej miejscowości. Dzięki podzieleniu bryły dom wizualnie się zmniejszył, tak by wpisywał się w charakter lokalizacji.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce

Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce

Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie...

Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.

Redakcja Harmonia z naturą – dom na wzgórzu

Harmonia z naturą – dom na wzgórzu Harmonia z naturą – dom na wzgórzu

Projektowanie domu zaczęło się od tego analizy kształtu działki. Nie była to równa powierzchnia, architekt Marcin Tomaszewski postanowił więc stworzyć projekt bryły, która wpisuje się w teren – m.in. istniejące...

Projektowanie domu zaczęło się od tego analizy kształtu działki. Nie była to równa powierzchnia, architekt Marcin Tomaszewski postanowił więc stworzyć projekt bryły, która wpisuje się w teren – m.in. istniejące na niej wzniesienie. Dzięki temu powstała koncepcja budynku NOTTURNO HOUSE.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy. O uszczelnieniu przy schodach słów kilka – studium przypadku

Tarasy. O uszczelnieniu przy schodach słów kilka – studium przypadku Tarasy. O uszczelnieniu przy schodach słów kilka – studium przypadku

Taras czy balkon to nie tylko hydroizolacja, lecz także termoizolacja, a gdy dodamy do tego schody, pojawiają się zagadnienia konstrukcyjne.

Taras czy balkon to nie tylko hydroizolacja, lecz także termoizolacja, a gdy dodamy do tego schody, pojawiają się zagadnienia konstrukcyjne.

mgr inż. Maciej Rokiel Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka? Przyczyny uszkodzeń tarasów i balkonów – na czym polega diagnostyka?

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych....

Wykonanie trwałej połaci tarasu czy balkonu, niezależnie od sposobu odprowadzenia wody (układ drenażowy/uszczelnienie zespolone), zawsze wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych. Ponadto prace budowlane muszą być prowadzone w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, charakteryzować się wysoką jakością oraz gwarantować długotrwałą eksploatację.

Redakcja news Nowa gama produktów do dekoracji i ochrony drewna V33

Nowa gama produktów do dekoracji i ochrony drewna V33 Nowa gama produktów do dekoracji i ochrony drewna V33

Drewno to niezastąpiony element aranżacyjny ogrodu. Jednak, aby zachowało swój urok przez długie lata, należy o nie odpowiednio zadbać. Tu z pomocą przychodzi Polski Klimat – nowa gama produktów V33 do...

Drewno to niezastąpiony element aranżacyjny ogrodu. Jednak, aby zachowało swój urok przez długie lata, należy o nie odpowiednio zadbać. Tu z pomocą przychodzi Polski Klimat – nowa gama produktów V33 do dekoracji i ochrony tego naturalnego surowca.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy wentylowane – hydroizolacja, termoizolacja i paroizolacja

Tarasy wentylowane – hydroizolacja, termoizolacja i paroizolacja Tarasy wentylowane – hydroizolacja, termoizolacja i paroizolacja

Kontynuując temat tarasów wentylowanych, rozpoczęty w EB nr 4/2020, w tym artykule przeanalizujemy dwa najczęściej spotykane warianty: taras nad pomieszczeniem ogrzewanym oraz taras na gruncie, ze szczególnym...

Kontynuując temat tarasów wentylowanych, rozpoczęty w EB nr 4/2020, w tym artykule przeanalizujemy dwa najczęściej spotykane warianty: taras nad pomieszczeniem ogrzewanym oraz taras na gruncie, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów stosowanych na: paroizolację, termoizolację, hydroizolację główną, hydroizolację pod warstwą użytkową, posadzkę (płyty oraz wsporniki), oraz wykonanie okapu.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy wentylowane

Tarasy wentylowane Tarasy wentylowane

Na popularność tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody wpływa przede wszystkim możliwość wykończenia ich powierzchni innym materiałem niż płytki ceramiczne.

Na popularność tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody wpływa przede wszystkim możliwość wykończenia ich powierzchni innym materiałem niż płytki ceramiczne.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.