Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Aplikacje do regulacji hydraulicznej
Aplikacje do regulacji hydraulicznej
Fot. Grundfoss

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów - zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii motywują producentów do wytwarzania coraz lepszych, sprawniejszych urządzeń.

Duży nacisk w Europie kładzie się na efektywność energetyczną instalacji grzewczych, w tym pracę pomp obiegowych. Dyrektywa 2009/125/WE (tzw. ErP; Energy related Products - produkty związane z energią) i rozporządzenie 641/2009 w sprawie wymagań dotyczących ekoprojektu dla pomp bezdławnicowych wolnostojących i zintegrowanych z produktami oraz zmieniające je rozporządzenie 622/2012, precyzujące wymagania dotyczące pomp obiegowych, wprowadzają współczynnik EEI (Energy Efficiency Index).

Czytaj także: Przygotowanie c.w.u. - pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Bardziej precyzyjnie niż wcześniejsze klasy pozwala on określić, na ile pompa jest efektywna energetycznie i może przynieść realne korzyści w trakcie eksploatacji. Od sierpnia 2015 r. wymagana wartość EEI dla pomp, zarówno wbudowanych w urządzenia grzewcze, jak i wolnostojących, wynosić będzie ≤ 0,23.

Żeby sprostać wymaganiom rynku, stale pojawiają się ulepszone, nowe wersje pomp obiegowych, a także cyrkulacyjnych, które nie tylko spełniają narzucone restrykcje z dużym zapasem - producenci chcą wybiegać w przyszłość, tak aby ich produkty były wysokiej jakości teraz, a także za kilka lat. Konkurencja wymusza poszukiwanie efektywnych rozwiązań, ale ich obsługa również musi być bardziej przyjazna dla instalatora.

Nowe pompy wyposaża się także w specjalne moduły komunikujące się z aplikacjami mobilnymi, tak aby użytkownik lub instalator miał pod ręką informacje, których potrzebuje. Niektóre nowe urządzenia o mniejszej wysokości podnoszenia, np. 4 m, mają współczynnik EEI nawet na poziomie < 0,19, przez co jeszcze długo będą spełniały rosnące wymagania efektywności energetycznej.

Technologia

Podstawą wysokiej efektywności energetycznej pompy są specjalistyczne rozwiązania w samej budowie oraz zastosowanym silniku. Technologia ECM polega na wykorzystaniu silników komutowanych elektronicznie, a w wirnik wbudowany jest magnes trwały, co pozwala obniżyć straty w tracie eksploatacji poprzez eliminację poślizgu wirującego wirnika.

W przypadku nowych pomp możliwy jest wybór charakterystyki, po której urządzenia te mają dopasowywać wysokość podnoszenia do wydajności, np. stałociśnieniowa Δp-c lub zmiennociśnieniowa Δp-v. Producenci mają także w ofercie urządzenia z kilkustopniową ręczną regulacją obrotów, od trzech do nawet siedmiu stopni, które są stosowane w niektórych, mniejszych instalacjach.

Instalacja

Pompa będzie pracowała efektywnie energetycznie, pod warunkiem że zostanie odpowiednio zainstalowana. Bardzo ważne jest, by przy podłączaniu została ustawiona na odpowiedni tryb pracy. W starszych modelach trzeba było w tym celu odkręcić pokrywę z obudowy pompy i tam szukać odpowiednich przełączników.

Obecnie wszelkie przyciski przenosi się na obudowę, by instalator sprawnie ustawił odpowiednie parametry. Pozostawianie urządzenia na parametrach fabrycznych powoduje złą pracę całej instalacji, co w konsekwencji oznacza nie tylko kosztowne użytkowanie, ale także niższy komfort ogrzewania lub chłodzenia. Dodatkowo, żeby jeszcze lepiej kontrolować urządzenie, wprowadza się wyświetlacze LCD, które pokazują zarówno parametry pracy, jak i aktualne zużycie energii.

Zobacz też: Zamiast kotła

Niektóre modele mają możliwość podłączenia przez protokół M-Bus lub BACNet do systemu sterowania budynkiem BMS, co pozwala jeszcze lepiej kontrolować działanie całej instalacji, monitorować wystąpienie ewentualnych awarii, a także zużycie energii.

Nowością są także specjalistyczne aplikacje ułatwiające wyregulowanie instalacji. Specjalna nakładka na pompę komunikuje się z aplikacją, podając parametry pracy, dzięki czemu instalator, regulując instalację, nie musi chodzić po całym budynku, wszystkie informacje ma w swoim urządzeniu mobilnym, czyli smartfonie, tablecie czy laptopie.

Projektowanie

Nowością w ofercie producentów pomp jest biblioteka produktowa przeznaczona do programów do projektowania zintegrowanego BIM, co znacznie ułatwia projektantom dobór odpowiedniej pompy, a także pozwala sprawdzić, jak dany model będzie pracował przy konkretnych parametrach.

Przy nanoszeniu zmian lub wymianie urządzeń w projekcie równocześnie mogą się zmienić parametry wody w instalacji - projektant zostanie poinformowany o błędach, dzięki czemu wymieni pompę na inną. W praktyce oznacza to dużo większą wygodę dla projektanta oraz minimalizację dodatkowych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

W trakcie budowy obiektu z przyczyn finansowych urządzenia bywają zamieniane na inne, co wpływa na późniejsze parametry pracy całej instalacji, a co za tym idzie również innych urządzeń, ważne jest zatem możliwie wczesne wprowadzenie wszelkich zmian. Biblioteka pomp dostępna w oprogramowaniu BIM pozwoli projektować łatwiej, szybciej, sprawniej i, co najważniejsze, bezpieczniej.

Nowe pompy to już nie tylko wysoka efektywność pracy zawarta w samej budowie. To także aplikacje oraz odpowiednie oprogramowanie, które polepszą eksploatację.

Nawet najlepsza technologia zastosowana w pompie nie uchroni użytkownika przed dodatkowymi kosztami, jeśli urządzenie nie będzie prawidłowo dobrane i zamontowane. Producenci, żeby zaproponować klientom coś więcej, patrzą szerzej i szukają możliwości w aplikacjach mobilnych oraz programach projektowych.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Rynek Instalacyjny

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Claude / 30-12-2015, 17:42

"Moduły komunikujące się z aplikacjami mobilnymi, tak aby użytkownik lub instalator miał pod ręką informacje, których potrzebuje" - w sumie to już od pewnego czasu zupełnie normalne, coś takiego, co musi być. Ale ja np. wole ustawiać i sprawdzać parametry, temperatury wyjsciowe, itd. w mojej pompie w specjalnym systemie www. To zdecydowanie wygodne.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budowanie w technologii suchej »

Drewno od wieków sprawdza się jako materiał budowlany. Jednak...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » OC kontraktowa i OC deliktowa - dlaczego warto?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Roboty budowlane muszą być wykonywane według zapisów w dokumentacji... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

tescobon  | 
17-01-2020, 15:05
 | 
1
wojnarto  | 
17-01-2020, 09:58
 | 
1
bar2021  | 
16-01-2020, 20:05
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl