EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Płyty gipsowo-kartonowe – jak je wykorzystać?

Joanna Szot | 5/2023 | 2023-10-31
Płyty gipsowo-kartonowe – jak je wykorzystać? fot. Rigips

Płyty gipsowo-kartonowe – jak je wykorzystać? fot. Rigips

Płyty gipsowo-kartonowe są popularne zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej. Ten wielofunkcyjny materiał to dobry sposób na równe ściany oraz sufity, niezależnie od elementów architektonicznych we wnętrzach.

Zobacz także

Sebastian Malinowski Płyty gipsowo-kartonowe – niezastąpione w budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz

Płyty gipsowo-kartonowe – niezastąpione w budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz Płyty gipsowo-kartonowe – niezastąpione w budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz

Płyty gipsowo-kartonowe to bardzo popularny, wielofunkcyjny i przyjazny środowisku materiał budowlany. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt g-k o różnym przeznaczeniu. Prezentujemy ich zalety,...

Płyty gipsowo-kartonowe to bardzo popularny, wielofunkcyjny i przyjazny środowisku materiał budowlany. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt g-k o różnym przeznaczeniu. Prezentujemy ich zalety, właściwości oraz zastosowania.

Joanna Szot Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach

Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach

Suchą zabudowę wykorzystuje się przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Jest popularna, ponieważ prace przebiegają szybko, nie ma konieczności robienie przerw technologicznych, a ryzyko popełnienia błędów...

Suchą zabudowę wykorzystuje się przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Jest popularna, ponieważ prace przebiegają szybko, nie ma konieczności robienie przerw technologicznych, a ryzyko popełnienia błędów jest znikome. Ponadto producenci oferują kompletne systemy suchej zabudowy, w których wszystkie elementy są dokładnie do siebie dopasowane i ułatwiają pracę.

Nicola Hariasz Płyty gipsowo-kartonowe w systemie suchej zabudowy

Płyty gipsowo-kartonowe w systemie suchej zabudowy Płyty gipsowo-kartonowe w systemie suchej zabudowy

Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do stawiania ścian działowych, budowy sufitów podwieszanych czy okładzin ściennych. Swoje zastosowanie znajdują również przy wznoszeniu niskich ścianek oddzielających...

Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do stawiania ścian działowych, budowy sufitów podwieszanych czy okładzin ściennych. Swoje zastosowanie znajdują również przy wznoszeniu niskich ścianek oddzielających pomieszczenia, elementów dekoracyjnych, takich jak półki czy wnęki oraz w zabudowie szachtów instalacyjnych, kominków czy poddasza. Oprócz właściwego doboru płyt g-k, ważny jest również ich odpowiedni montaż i fachowe, zgodne ze sztuką budowlaną, wykonawstwo.

fot1 plyty

Fot.: Rigips

Płyty gipsowo-kartonowe to alternatywa dla tynków wewnętrznych. Przede wszystkim umożliwiają uzyskanie idealnie gładkich ścian i sufitów, ale ich możliwości są znacznie większe, dzięki czemu możemy spersonalizować przestrzeń. Ponadto szybko i łatwo się je układa, na sucho, a czas obróbki płyt g-k jest nieograniczony, niepotrzebne są też przerwy technologiczne. Można je również wykorzystać w pomieszczeniach wilgotnych, pod warunkiem, że zastosuje się odpowiednie typy płyt. Dlatego też płyty gipsowo-kartonowe to oczywisty wybór dla wielu inwestorów oraz wykonawców.

Zobacz też: Jak montować płyty gipsowo-kartonowe – wskazówki dla wykonawców

Właściwości płyt gipsowo-kartonowych

Jak wskazuje nazwa, płyty gipsowo-kartonowe produkowane są z gipsowego rdzenia obustronnie pokrytego warstwą tektury, której zadaniem jest przejęcie naprężeń rozciągających powstających na zginaniu płyt. W ten sposób uzyskuje się duże, płaskie powierzchnie, które można dowolnie wykończyć, np. pomalować, przykleić tapetę czy ułożyć płytki.

fot2 plyty

Fot.: Rigips

Najczęściej wykorzystywane są płyty o grubości 12,5 mm, ale na rynku dostępne są również elementy o grubości 6,5, 9,5, 15 mm, a nawet grubsze. To, jak gruba powinna być płyta, zależy od wymagań stawianych konkretnej przegrodzie. Standardowa szerokość płyt to 1200 mm (ale dostępne są także węższe), a wysokość to 2000, 2400, 2600 i 3000 mm.

Płyty gipsowo-kartonowe nie są głównym materiałem odpowiedzialnym za izolacyjność termiczną i akustyczną. Jednak dzięki nim możemy stworzyć dobrze izolujące przegrody – konstrukcja na profilach stalowych, obłożona płytami może zostać wypełniona materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną.

Warto wiedzieć

Jeśli zależy nam na doskonałej izolacji akustycznej, na rynku dostępne są dźwiękochłonne płyty gipsowo-kartonowe – z warstwą perforowaną lub szczelinowe.
*****

Co ważne, płyty gipsowo-kartonowe są zaliczane do materiałów niepalnych, o niskiej temperaturze spalania, co potwierdzają oznaczenia w kartach technicznych – A2-s1, d0. Płyty – nawet podstawowe wersje – podczas pożaru nagrzewają się do temperatury nieco powyżej 100°C, nie wytwarzają dużo dymu, a w trakcie spalania nie powstają płonące krople.

Wśród zalet płyt należy również wymienić łatwość obróbki. Do ich przycięcia wystarczy nóż, którym najpierw przecina się zewnętrzną tekturę, następnie można przełamać płytę w miejscu nacięcia i dociąć spodnią warstwę tektury. W płytach bez problemu wykonamy również otwory, np. pod instalację – nawiercamy je otwornicą.

fot3 plyty

Fot.: Rigips

Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje płyty gipsowo-kartonowych, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach.

Standardowe płyty gipsowo-kartonowe – typ A. To najpopularniejsze płyty g-k, zazwyczaj wykorzystywane do wykończenia ścian, sufitów oraz budowy ścianek działowych. Pamiętajmy jednak, że mogą być stosowane w pomieszczeniach o wilgotności względnej powietrza nieprzekraczającej 70%. Dlatego też nie należy ich układać w pomieszczeniach mokrych, np. łazienkach, kuchniach, pralniach czy suszarniach. Zazwyczaj są jasnoszare z niebieskimi napisami.

Warto wiedzieć

Do stworzenia ścian łukowych służą fabrycznie ponacinane profile UW, które można uformować. Co ważne, w tym przypadku rozstaw słupków CW wynosi 30 cm.
*****

Wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe – typ H2. Rdzeń płyt impregnowany jest środkiem hydrofobowym, który ogranicza wchłanianie wilgoci. Płyty przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach o wilgotności powietrza okresowo (do 12 godzin na dobę) zwiększonej, ale nieprzekraczającej 85%. Można je układać w pomieszczeniach mokrych, ale pod warunkiem, że powierzchnie ścian są pokryte materiałem odpornym na wilgoć, np. do przyklejenia płytek ceramicznych użyto wodoodpornego kleju. Niezbędne jest również zapewnienie sprawnej wentylacji. Wodoodporne płyty najczęściej są zielone.

Ognioodporne płyty gipsowo-kartonowe – typ F. Płyty zostały wzmocnione włóknem szklanym i mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie znaczenie ma ochrona przed ogniem, np. na poddaszach czy jako osłona kominka. Jednak nie należy ich stosować w pomieszczeniach wilgotnych. Płyty typu F mają zazwyczaj różowy kolor.

Płyty gipsowo-kartonowe ognioodporne impregnowane – typ FH2. Aby zwiększyć ognioodporność, płyty zostały wzmocnione włóknem szklanym, dodatkowo są zaimpregnowane środkiem hydrofobowym (są wodoodporne). Sprawdzą się np. do wykończenia łazienek na poddaszach czy domków letniskowych. To zielone płyty z czerwonymi napisami.

Jak zbudować ściany z płyt?

Płyty gipsowo-kartonowe to doskonały materiał do budowy ścian działowych w systemie suchej zabudowy. Jednak aby przegrody powstały, niezbędny jest stelaż. Buduje się go z profili przyściennych i przysufitowych UW oraz słupków CW – wszystkie profile dostępne są w trzech rozmiarach: 50, 75 i 100 mm. Jako pierwsze mocuje się bezpośrednio do podłóg i sufitów profile UW. Wykorzystuje się do tego celu kołki rozporowe, zachowując maksymalną odległość między nimi 80 cm.

fot4 plyty

Fot.: Rigips

Dobrą praktyką jest oklejenie przed montażem profili UW pasem specjalnej pianki wygłuszającej, tłumiącej dźwięki i drgania. Następnie w profile UW wstawia się pionowo słupki CW – maksymalna odległość między słupkami to 60 cm, ale zazwyczaj jest to 40 cm. Do profili CW przykręca się płyty gipsowo-kartonowe, wykorzystuje się czarne (fosforyzowane) wkręty z gwintem ze stali. Pamiętajmy, że płyty muszą być ustawione pionowo, a połączenie płyt powinno wypadać na środku słupka. Płyty mogą być ułożone jedno- lub dwuwarstwowo. Druga warstwa poprawia stabilność ściany i co ważne musi być przesunięta względem pierwszej. Do wypełnienia przestrzeni między płytami zazwyczaj wykorzystuje się wełnę mineralną.

Jeśli w ścianie działowej mają być umieszczone drzwi lub inne otwory, niezbędne są profile ościeżnicowe UA, których zadaniem jest wzmocnienie krawędzi otworu. Mocuje się je w profilach przypodłogowych i przysufitowych UW specjalnymi kątownikami stalowymi oraz śrubami z płaskim łbem i nakrętką. Następnie do nich montuje się nadproże przycięte z profilu UW. Po przykręceniu płyt oklejamy ich połączenia taśmą z włókna szklanego i szpachlujemy połączenia oraz miejsca wkrętów (nakładamy dwie warstwy w odpowiednich odstępach). Na koniec – gdy całość wyschnie – szlifujemy nierówności, odpylamy, gruntujemy i wykańczamy wybraną okładziną lub malujemy ścianę.

Warto wiedzieć

Odpowiednie warunki

Wykonując suchą zabudowę, szczególną uwagę należy zwrócić na wilgotność pomieszczeń, w których mają przebiegać prace. Nadmierna wilgotność może doprowadzić do pęcznienia wyrobów gipsowych, a następnie – na skutek szybkiego wysychania – mogą powstawać rysy skurczowe, czyli pęknięcia. W skrajnych przypadkach mogą nawet po wyschnięciu odpadać kawałki gładzi gipsowej. Z tego też powodu z wykonaniem suchej zabudowy należy się wstrzymać do momentu, aż zostaną zakończone wszystkie prace mokre.

Jeśli zależy nam na doskonałej izolacji akustycznej, na rynku dostępne są dźwiękochłonne płyty gipsowo-kartonowe – z warstwą perforowaną lub szczelinowe.
*****

fot5 plyty

Fot.: Rigips

fot6 plyty

Fot.: Rigips

Jak wykończyć skosy na poddaszu?

Płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał do wykończenia skosów na poddaszu. Zaczynamy od przykręcenia do drewnianych belek specjalnych uchwytów systemowych, tzw. wieszaków. Do nich przykręcamy profile główne CD (prostopadle do belek więźby, w rozstawie minimum 40 cm) za pomocą blachowkrętów. Lepiej nie montować ich bezpośrednio do konstrukcji drewnianej dachu – chociaż niektórzy producenci dopuszczają taką możliwość – ponieważ odkształcająca się pod wpływem obciążeń oraz zmian wilgotności i temperatury drewniana więźba sprawi, że zabudowa poddasza popęka. Profile przyścienne UD – po wcześniejszym oklejeniu taśmą akustyczną – montuje się na ścianach bocznych. W wolnych miejscach przestrzeni konstrukcyjnej układa się przewody elektryczne.

Kolejnym etapem jest ułożenie na całym suficie folii paroizolacyjnej – jej zadaniem jest ochrona ocieplenia dachu przed parą wodną powstającą wewnątrz domu. Dopiero teraz można przystąpić do montażu płyt gipsowo-kartonowych. Co ważne, płyty układamy z przesunięciem, czyli tak, aby spoiny kolejnych były przesunięte minimum o 40 cm (lub wielokrotność tej wielkości). Przed przykręceniem płyt należy ich krawędzie frezować pod kątem 60°, wyrównać tarnikiem i odpylić. Tak przygotowane płyty przykręca się prostopadle do profili montażowych – wykorzystuje się systemowe wkręty do gipsu, rozstaw mocowań to około 150 mm.

Jeśli płyty układamy w dwóch warstwach (w pomieszczeniach o podwyższonej ogniochronności), to drugą warstwę montujemy prostopadle do pierwszej. Wypukłe połączenia koszowe płyt g-k łączy się taśmami papierowymi lub papierowo-aluminiowymi. Profile narożnikowe przydadzą się natomiast przy oknach dachowych.

Na koniec spoinujemy płyty. Najpierw spoiny gruntujemy systemowym środkiem gruntującym, następnie wypełniamy je gipsem, który ułatwia przyczepienie taśmy maskującej połączenie płyt. Po wyschnięciu masy szpachlowej miejsca szlifujemy papierem ściernym, nakładamy kolejną warstwę masy, którą po wyschnięciu również szlifujemy aż do uzyskania równej powierzchni.

A może sufit podwieszany?

fot7 plyty

Fot. Knauf

Wykonanie sufitu podwieszanego należy oczywiście rozpocząć od zamontowania profili przyściennych UD. Następnie wyznaczamy rozmieszczenie profili głównych CD, w odstępach nie większych niż 50 cm. W miejscu przebiegu linii głównych – co 70–90 cm – przymocowujemy wieszaki za pomocą kołków dobranych do rodzaju stropu. Do wieszaków przytwierdzamy profile CD, ich końce umieszczamy również w profilach UD. Pomiędzy podłużnymi profilami umieszczamy profile poprzeczne – wykorzystujemy do tego celu poprzeczne łączniki. Do wypoziomowanego rusztu przykręcamy już płyty gipsowo-kartonowe za pomocą wkrętów TN (rozstaw wkrętów to 15 cm). Chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że niezbędne jest na połączeniu płyt przyklejenie taśmy spoinowej, zaszpachlowanie ich masą i wyszlifowanie. Szpachlujemy i szlifujemy także łebki wkrętów.

W systemie bezpiecznie!

rys plyty

Wybierając płyty g-k, warto postawić na systemowe rozwiązania; fot. Siniat

Do najczęstszych błędów podczas wykonywania zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych jest wykorzystywanie niedopasowanych elementów. Jak opisano wcześniej, inne komponenty wykorzystywane są do postawienia ścian działowych, inne zaś do obudowy skosów, a jeszcze inne do wykonania sufitu podwieszanego. Aby uniknąć błędów, które może nie grożą katastrofą budowlaną, ale na pewno szybkim remontem, należy stosować systemowe rozwiązania. Ponadto niepoprawnie wykonane przegrody czy obudowy nie będą spełniać założonych wymagań, na przykład tych dotyczących izolacyjności akustycznej.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel Kleje żelowe – charakterystyka i zastosowanie

Kleje żelowe – charakterystyka i zastosowanie Kleje żelowe – charakterystyka i zastosowanie

W kolejnych odcinkach będziemy pisać o różnych rodzajach klejów do płytek ceramicznych. W niniejszym prezentujemy kleje żelowe.

W kolejnych odcinkach będziemy pisać o różnych rodzajach klejów do płytek ceramicznych. W niniejszym prezentujemy kleje żelowe.

Joanna Szot Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach

Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach Systemy suchej zabudowy w wielu odsłonach

Suchą zabudowę wykorzystuje się przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Jest popularna, ponieważ prace przebiegają szybko, nie ma konieczności robienie przerw technologicznych, a ryzyko popełnienia błędów...

Suchą zabudowę wykorzystuje się przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Jest popularna, ponieważ prace przebiegają szybko, nie ma konieczności robienie przerw technologicznych, a ryzyko popełnienia błędów jest znikome. Ponadto producenci oferują kompletne systemy suchej zabudowy, w których wszystkie elementy są dokładnie do siebie dopasowane i ułatwiają pracę.

ALLEMEN Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi

Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi

Samodzielne malowanie ścian w mieszkaniu czy w domu to bardzo dobry, a jednocześnie ekspresowy sposób na odświeżenie jego wyglądu. Jednak żeby rzeczywiście tak było, warto mieć pod ręką najważniejsze narzędzia,...

Samodzielne malowanie ścian w mieszkaniu czy w domu to bardzo dobry, a jednocześnie ekspresowy sposób na odświeżenie jego wyglądu. Jednak żeby rzeczywiście tak było, warto mieć pod ręką najważniejsze narzędzia, które na pewno przydadzą Ci się podczas pracy. O jakich akcesoriach mówimy? Co jest kompletnym must have, a co fajnym dodatkiem, który może się przydać, ale nie musi?

Magdalena Ćwikła Płytki na salony – jak wykorzystać ceramikę we wnętrzach?

Płytki na salony – jak wykorzystać ceramikę we wnętrzach? Płytki na salony – jak wykorzystać ceramikę we wnętrzach?

Płytki to materiał dość rzadko stosowany w pokojach dziennych, a na ścianach takich przestrzeni pojawia się sporadycznie. Najwyższy czas to zmienić i wprowadzić płytki na salony.

Płytki to materiał dość rzadko stosowany w pokojach dziennych, a na ścianach takich przestrzeni pojawia się sporadycznie. Najwyższy czas to zmienić i wprowadzić płytki na salony.

Redakcja Płyta włóknocementowa – jeden produkt do wielu zastosowań

Płyta włóknocementowa – jeden produkt do wielu zastosowań Płyta włóknocementowa – jeden produkt do wielu zastosowań

Płyty cementowe mają różnorodne zastosowanie, można ich używać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, w aplikacjach zewnętrznych, a także w systemach wymagających użycia płyty konstrukcyjnej. Wyróżnia...

Płyty cementowe mają różnorodne zastosowanie, można ich używać w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, w aplikacjach zewnętrznych, a także w systemach wymagających użycia płyty konstrukcyjnej. Wyróżnia je stabilność wymiarów, odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz bardzo wysoka wytrzymałość pod obciążeniem. Oprócz specjalnych systemów, płytę można stosować również w standardowych aplikacjach, takich jak ściany oraz podłogi.

RUCKZUCK BIZ Biel we wnętrzu – kolor, który pasuje do każdej aranżacji

Biel we wnętrzu – kolor, który pasuje do każdej aranżacji Biel we wnętrzu – kolor, który pasuje do każdej aranżacji

Elegancka, uniwersalna, ponadczasowa – biel jest wykorzystywana w przestrzeniach mieszkalnych od lat, dając ogromne możliwości aranżacyjne. Każdy znajdzie dla niej zastosowanie we własnych czterech kątach,...

Elegancka, uniwersalna, ponadczasowa – biel jest wykorzystywana w przestrzeniach mieszkalnych od lat, dając ogromne możliwości aranżacyjne. Każdy znajdzie dla niej zastosowanie we własnych czterech kątach, nadając im stylowy wygląd. W jaki sposób możemy wprowadzić ten kolor do wnętrz?

Sebastian Malinowski Montaż płyt gipsowo-kartonowych – ułatwienia dla wykonawców

Montaż płyt gipsowo-kartonowych – ułatwienia dla wykonawców Montaż płyt gipsowo-kartonowych – ułatwienia dla wykonawców

Świadomość i wymagania klientów budujących lub remontujących domy czy mieszkania są coraz większe. Podczas wykonywania zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych liczą się: szybkość, precyzja i estetyka wykonania....

Świadomość i wymagania klientów budujących lub remontujących domy czy mieszkania są coraz większe. Podczas wykonywania zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych liczą się: szybkość, precyzja i estetyka wykonania. Dlatego producenci płyt g-k oraz akcesoriów do ich montażu wprowadzają nowe produkty i technologie ułatwiające oraz przyspieszające pracę wykonawcom. Dzięki nim można je przeprowadzić sprawnie, solidnie, z dużą dbałością o szczegóły. Ponadto dzięki nowoczesnym rozwiązaniem podnosi się komfort...

Sebastian Malinowski Płyty gipsowo-kartonowe – niezastąpione w budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz

Płyty gipsowo-kartonowe – niezastąpione w budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz Płyty gipsowo-kartonowe – niezastąpione w budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz

Płyty gipsowo-kartonowe to bardzo popularny, wielofunkcyjny i przyjazny środowisku materiał budowlany. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt g-k o różnym przeznaczeniu. Prezentujemy ich zalety,...

Płyty gipsowo-kartonowe to bardzo popularny, wielofunkcyjny i przyjazny środowisku materiał budowlany. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt g-k o różnym przeznaczeniu. Prezentujemy ich zalety, właściwości oraz zastosowania.

Cosentino Powierzchnie Dekton SilverKoast – zainspirowane Oceanem Spokojnym

Powierzchnie Dekton SilverKoast – zainspirowane Oceanem Spokojnym Powierzchnie Dekton SilverKoast – zainspirowane Oceanem Spokojnym

Najnowsza kolekcja wielkoformatowych spieków Dekton SilverKoast zabiera nas w podróż wzdłuż słynnego wybrzeża Kalifornii. Hiszpańska firma Cosentino zaprezentowała serię dwóch dekorów, które uosabiają...

Najnowsza kolekcja wielkoformatowych spieków Dekton SilverKoast zabiera nas w podróż wzdłuż słynnego wybrzeża Kalifornii. Hiszpańska firma Cosentino zaprezentowała serię dwóch dekorów, które uosabiają piękno kultowych marmurów Carrara i Ivory White. Obie propozycje wyróżniają jasne tło i delikatne użylenie, nadające charakter każdej płycie. Premierowe wzory sprawdzą się nie tylko jako wykończenie blatów kuchennych i łazienkowych, ale także schodów, parapetów, okładzin ścian, mebli i fasad.

Magdalena Ćwikła Jak pomalować ściany?

Jak pomalować ściany? Jak pomalować ściany?

Malowanie ścian w domu może być trudnym zadaniem. Ważne jest, aby poświęcić czas na odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie się do pracy, ponieważ może to mieć wpływ na wynik. Omawiamy krok po kroku,...

Malowanie ścian w domu może być trudnym zadaniem. Ważne jest, aby poświęcić czas na odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie się do pracy, ponieważ może to mieć wpływ na wynik. Omawiamy krok po kroku, jak malować ściany.

Redakcja Jak sorbet z mango – wnętrza w energetycznych kolorach

Jak sorbet z mango – wnętrza w energetycznych kolorach Jak sorbet z mango – wnętrza w energetycznych kolorach

Ciepłe kolory zdecydowanie pobudzają nasz apetyt na życie i emanują pozytywną energią. Punktem wyjścia do projektu jednorodzinnego domu w podwarszawskich Markach były drzwi w kolorze mango – co bezpośrednio...

Ciepłe kolory zdecydowanie pobudzają nasz apetyt na życie i emanują pozytywną energią. Punktem wyjścia do projektu jednorodzinnego domu w podwarszawskich Markach były drzwi w kolorze mango – co bezpośrednio przełożyło się na finalny kształt wnętrz kipiących kolorami i pozytywną energią.

Redakcja Stylowy apartament w Krakowie

Stylowy apartament w Krakowie Stylowy apartament w Krakowie

Elegancki, szalenie efektowny, a zarazem niezwykle przytulny. Taki jest apartament w odrestaurowanej zabytkowej kamienicy przy ul. św. Sebastiana na Starym Mieście.

Elegancki, szalenie efektowny, a zarazem niezwykle przytulny. Taki jest apartament w odrestaurowanej zabytkowej kamienicy przy ul. św. Sebastiana na Starym Mieście.

Redakcja Mieszkanie na warszawskim Mokotowie

Mieszkanie na warszawskim Mokotowie Mieszkanie na warszawskim Mokotowie

Umiejętność łączenia ze sobą różnych barw przełamuje schematy, wydobywając z realizacji wszystko, co najlepsze. Tak jest też w przypadku mieszkania mieszczącego się na warszawskim Mokotowie, o powierzchni...

Umiejętność łączenia ze sobą różnych barw przełamuje schematy, wydobywając z realizacji wszystko, co najlepsze. Tak jest też w przypadku mieszkania mieszczącego się na warszawskim Mokotowie, o powierzchni 120 mkw, które powstało dla rodziny z dwójką dzieci. Choć baza jest dość neutralna, kontrasty kolorystyczne w postaci rudych i niebieskich akcentów tworzą w nim efektowną i z pewnością niebanalną całość.

Tubądzin Fantazyjne historie o drewnie. Jakie aranżacje będą modne w 2023 roku?

Fantazyjne historie o drewnie. Jakie aranżacje będą modne w 2023 roku? Fantazyjne historie o drewnie. Jakie aranżacje będą modne w 2023 roku?

Płytki ceramiczne o wzorach drewna to niezwykle wdzięczny materiał wykończeniowy, który ociepli każde wnętrze i zadba o wyjątkowe doznania estetyczne. W tym roku staną się one aranżacyjnym must have!

Płytki ceramiczne o wzorach drewna to niezwykle wdzięczny materiał wykończeniowy, który ociepli każde wnętrze i zadba o wyjątkowe doznania estetyczne. W tym roku staną się one aranżacyjnym must have!

Redakcja Apartament w sercu Wrocławia

Apartament w sercu Wrocławia Apartament w sercu Wrocławia

W tej przestrzeni główną rolę grają kolory. Ciepła zieleń, chłodniejszy turkus, ugier, złoto i kremowy beż. Projektantki z Finch Studio – Magda Kwoczka i Iga Koperska – stworzyły niezły miks, ale niepowtarzalny...

W tej przestrzeni główną rolę grają kolory. Ciepła zieleń, chłodniejszy turkus, ugier, złoto i kremowy beż. Projektantki z Finch Studio – Magda Kwoczka i Iga Koperska – stworzyły niezły miks, ale niepowtarzalny i w dobrym stylu. Klasyczne detale pięknie wpisują się tu w nowoczesny wystrój.

Redakcja Aranżacja małej sypialni – trzy kluczowe wskazówki

Aranżacja małej sypialni – trzy kluczowe wskazówki Aranżacja małej sypialni – trzy kluczowe wskazówki

Niewielki metraż pomieszczenia może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak wybrać wygodne i funkcjonalne łóżko do sypialni tak, by zmieściło się w pokoju i nie zdominowało całej przestrzeni? Jakie dobrać kolory...

Niewielki metraż pomieszczenia może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak wybrać wygodne i funkcjonalne łóżko do sypialni tak, by zmieściło się w pokoju i nie zdominowało całej przestrzeni? Jakie dobrać kolory i dodatki, by optycznie powiększyć wnętrze? Dzięki tym poradom aranżacja małej sypialni nie powinna sprawić kłopotu – stworzyć wyjątkową strefę wypoczynku nawet na niewielkiej powierzchni.

Redakcja Nowoczesny dom inspirowany rzeką

Nowoczesny dom inspirowany rzeką Nowoczesny dom inspirowany rzeką

Nowoczesny, wręcz futurystyczny dom w Wilanowie płynnie wpisuje się w krajobraz i maksymalnie wykorzystuje jego walory. Dynamiczna bryła nawiązuje więc do nurtu rzeki, skośne wykończenia okapów do nierówności...

Nowoczesny, wręcz futurystyczny dom w Wilanowie płynnie wpisuje się w krajobraz i maksymalnie wykorzystuje jego walory. Dynamiczna bryła nawiązuje więc do nurtu rzeki, skośne wykończenia okapów do nierówności terenu, a poziomy poszczególnych partii wnętrza obniżają się wraz z ukształtowaniem skarpy. Jest surowy i minimalistyczny, a mimo to przytulny.

Redakcja Wnętrzarskie trendy 2023

Wnętrzarskie trendy 2023 Wnętrzarskie trendy 2023

W tym roku przede wszystkim zwracamy uwagę na przytulność. Zapewni miłą atmosferę oraz nada wnętrzom niezobowiązującej elegancji.

W tym roku przede wszystkim zwracamy uwagę na przytulność. Zapewni miłą atmosferę oraz nada wnętrzom niezobowiązującej elegancji.

Redakcja Mieszkanie miłośnika designu i historii

Mieszkanie miłośnika designu i historii Mieszkanie miłośnika designu i historii

To fascynujące i bardzo osobiste wnętrze, w którym rodzinne pamiątki, artystyczne kolekcje, ikony designu, meble odziedziczone po babci oraz te zaprojektowane przez architektkę Barbarę Godawską z iHome...

To fascynujące i bardzo osobiste wnętrze, w którym rodzinne pamiątki, artystyczne kolekcje, ikony designu, meble odziedziczone po babci oraz te zaprojektowane przez architektkę Barbarę Godawską z iHome Studio, tworzą razem harmonijną, urzekającą całość.

Redakcja Nowoczesny apartament w Browarach Warszawskich

Nowoczesny apartament w Browarach Warszawskich Nowoczesny apartament w Browarach Warszawskich

Niemal stumetrowe mieszkanie w budynku „Apartamentów przy Warzelni” w Browarach Warszawskich zachwyca doborem naturalnych materiałów, ponadczasową kolorystyką oraz stylem. Wnętrza świetnie wpisują się...

Niemal stumetrowe mieszkanie w budynku „Apartamentów przy Warzelni” w Browarach Warszawskich zachwyca doborem naturalnych materiałów, ponadczasową kolorystyką oraz stylem. Wnętrza świetnie wpisują się w architekturę i dobrze harmonizują z częściami wspólnymi budynku.

Redakcja Przestronny apartament z widokiem na dolny taras Gdańska

Przestronny apartament z widokiem na dolny taras Gdańska Przestronny apartament z widokiem na dolny taras Gdańska

Ten 109-metrowy apartament zlokalizowany jest w klimatycznej dzielnicy Gdańska, jaką jest Wrzeszcz. Mieści się na ostatnim piętrze budynku, z widokiem na spokojną część tej dzielnicy. Blisko stąd do Parku...

Ten 109-metrowy apartament zlokalizowany jest w klimatycznej dzielnicy Gdańska, jaką jest Wrzeszcz. Mieści się na ostatnim piętrze budynku, z widokiem na spokojną część tej dzielnicy. Blisko stąd do Parku w Królewskiej Dolinie. Takie sąsiedztwo zobowiązuje, a odpowiednia wysokość zapewnia perspektywę, która sprzyja podziwianiu widoków.

Redakcja Mural na ścianę – sposób na oryginalną dekorację

Mural na ścianę – sposób na oryginalną dekorację Mural na ścianę – sposób na oryginalną dekorację

Murale na ścianę to doskonały pomysł na ciekawy i nietuzinkowy sposób wykończenia ściany. Przy tym tworzy stylową i nowoczesną aranżację wnętrza. Dobrze dobrana grafika doda każdemu pomieszczeniu finezji...

Murale na ścianę to doskonały pomysł na ciekawy i nietuzinkowy sposób wykończenia ściany. Przy tym tworzy stylową i nowoczesną aranżację wnętrza. Dobrze dobrana grafika doda każdemu pomieszczeniu finezji i oryginalności. Mural ścienny może być głównym elementem dekoracji lub tworzyć stonowane tło reszty aranżacji. Bez względu na wybrany wzór z pewnością będzie przykuwać wzrok i zachwycać artystycznym wyrazem. Teraz można je kupić już gotowe do zamontowania na ścianie.

Redakcja Płytki z gresu porcelanowego

Płytki z gresu porcelanowego Płytki z gresu porcelanowego

Płytki są wszechstronnym materiałem wykończeniowym, dającym bardzo duże możliwości. Te wykonane z gresu, dobiera się zgodnie z potrzebami. Jaki jest gres porcelanowy?

Płytki są wszechstronnym materiałem wykończeniowym, dającym bardzo duże możliwości. Te wykonane z gresu, dobiera się zgodnie z potrzebami. Jaki jest gres porcelanowy?

Redakcja Apartament w odcieniach gorzkiej czekolady

Apartament w odcieniach gorzkiej czekolady Apartament w odcieniach gorzkiej czekolady

Paleta barw, skupiająca się na ciemnych odcieniach czekolady i grafitu, tworzy elegancką i zachęcającą do wypoczynku przestrzeń. Użycie kilku dominujących materiałów oraz niezwykła dbałość o detale, pozwoliły...

Paleta barw, skupiająca się na ciemnych odcieniach czekolady i grafitu, tworzy elegancką i zachęcającą do wypoczynku przestrzeń. Użycie kilku dominujących materiałów oraz niezwykła dbałość o detale, pozwoliły stworzyć projekt skrojony na miarę potrzeb jego użytkowników.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.