EkspertBudowlany.pl

Ekologia – moda czy konieczność?

Fot. Velux

Fot. Velux

Dom – najpierw marzenie, a potem dla większości z nas najważniejsze miejsce w życiu. Zadbany, pielęgnowany, pieczołowicie remontowany, w którym jest miejsce na wszystko i wszystko jest na swoim miejscu, z czasem wypełniany nie tylko sprzętami, ale i emocjami. Nasza oaza, twierdza, pracownia – nasz mikrokosmos.
To trafne określenie, bo również Ziemia to jedyny dom dla człowieka (i nie tylko człowieka). Nie ma dla nas innego miejsca w znanym nam kosmosie, gdzie moglibyśmy tak samo żyć. Warto więc na naszą planetę spojrzeć właśnie jak na dom. I jeśli nie chcemy sprowadzić na siebie nieszczęścia – musimy po prostu o nią dbać.

Zobacz także

Sposób na poddasze. Rozwiązanie, któremu możesz zaufać

Sposób na poddasze. Rozwiązanie, któremu możesz zaufać Sposób na poddasze. Rozwiązanie, któremu możesz zaufać

Inwestora, który zdecyduje się zaadaptować poddasze w starym lub nowym obiekcie, czeka pytanie, jaką technologię budowy wybrać.

Inwestora, który zdecyduje się zaadaptować poddasze w starym lub nowym obiekcie, czeka pytanie, jaką technologię budowy wybrać.

Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach

Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach Płyty do zabudowy domów energooszczędnych - od podłogi aż po dach

Konstrukcje prefabrykowane i szkieletowe, to zdecydowanie najlepiej rozwijające się gałęzie budownictwa energooszczędnego. Opierają się one w głównej mierze na systemach suchej zabudowy. Dotyczy to zarówno...

Konstrukcje prefabrykowane i szkieletowe, to zdecydowanie najlepiej rozwijające się gałęzie budownictwa energooszczędnego. Opierają się one w głównej mierze na systemach suchej zabudowy. Dotyczy to zarówno budownictwa jednorodzinnego, jak i wielorodzinnego, a w ostatnim czasie także budynków publicznych.

Dachy zielone - sposób na zdrowe powietrze w mieście

Dachy zielone - sposób na zdrowe powietrze w mieście Dachy zielone - sposób na zdrowe powietrze w mieście

Firma LEMAR oferuje kompletny system dachu zielonego z nasadzeniami typu ekstensywnego, zarówno w układzie klasycznym, jak i odwróconym. Zapewnia ponadto doradztwo projektowo-wykonawcze oraz szybki montaż...

Firma LEMAR oferuje kompletny system dachu zielonego z nasadzeniami typu ekstensywnego, zarówno w układzie klasycznym, jak i odwróconym. Zapewnia ponadto doradztwo projektowo-wykonawcze oraz szybki montaż systemu przez sprawdzone firmy dekarskie.

Co to właściwie znaczy dbać o tę naszą planetę, o Ziemię? Po pierwsze, powinniśmy uświadomić sobie, że cokolwiek robimy, wywiera to na środowisko jakiś wpływ. Zwykle negatywny, ale potrafimy także środowisku pomagać. Dlaczego jednak uświadomienie sobie tego wpływu jest tak ważne? Bo świadomość ta może ustrzec nas od błędów o opłakanych dla wszystkich skutkach.

Wyobraźmy sobie, Szanowni Państwo, następującą sytuację: dochodzimy do wniosku, że owady za bardzo nam dokuczają i chcemy się od tej przykrości skutecznie uwolnić, czyli zwalczamy nie tylko te, które wpadną nam do domu, ale likwidujemy owady już w okolicy naszych domów. Skutek – nic nam nie bzyczy, nie kąsa i nie żądli. Ale co się będzie działo poza tym? Jak powstaną owoce z niezapylanych kwiatów? Co będą jadły ptaki? Cóż, Ziemia bez owadów pewnie się nie skończy, ale nasz świat, świat odpowiedni dla człowieka – na pewno tak.

W internecie

www.recykling.pl – wszystko o recyklingu i gospodarce odpadami

www.naszaziemia.pl – zobacz, jak na co dzień dbać o środowisko

www.klimatdlaziemi.pl i www.ziemianarozdrozu.pl – serwisy na temat zmian klimatycznych

www.ekoeduakcja.pl – internetowa baza materiałów do prowadzenia edukacji ekologicznej

We współczesnej cywilizacji zachodniej dochodzimy do punktu, w którym widzimy konieczność i korzyści z poszanowania środowiska i zbliżenia się do natury. Co ciekawe i znamienne, dochodzimy do tego harmonijnie różnymi drogami. W pewnym stopniu jest to konsekwencja zmiany oczekiwań społecznych, mam tu na myśli nie tylko ruchy społeczne, zwłaszcza te o charakterze ekologicznym, ale również oczekiwania każdego człowieka, że życie będzie spokojniejsze, bardziej harmonijne i naturalnie zdrowe.

W dużej mierze jest to efekt ulepszania technologii, które stają się coraz mniej inwazyjne dla środowiska i człowieka, a coraz wydajniejsze surowcowo i energetycznie. Jest to również konsekwencja rachunku ekonomicznego, w którym szukamy trwałych oszczędności i stabilnych profitów. Nie bez wpływu pozostają działania polityczne poszczególnych państw, zmierzających do zapewnienia sobie niezależności energetycznej i surowcowej.

W takich warunkach tzw. moda na ekologię przestaje dziwić, z tej perspektywy staje się wręcz oczywistym następstwem dotychczasowego rozwoju cywilizacyjnego i jednocześnie czynnikiem niezbędnym do dalszego wzrostu. Warto tu jednocześnie przypomnieć, że nasza zachodnia cywilizacja tym samym zatacza koło, wracamy bowiem do punktu, z którego się wcześniej oddaliliśmy. To temat na fascynującą, ale całkiem inną opowieść...

Skoro więc mamy tezę o nieuniknionym „pójściu w ekologię”, zastanówmy się, co to praktycznie dla nas oznacza? Po pierwsze, wydaje się, że przede wszystkim konieczność rozwiązywania skomplikowanego problemu. Tu powstają co najmniej 3 pytania: dlaczego ochrona środowiska wydaje się nam problemem?

Czy rzeczywiście jest problemem, a jeśli tak, to czy jest to problem rzeczywiście skomplikowany? A może tak wcale nie jest?

Być może w swoim rozwoju cywilizacja doprowadziła nas do sytuacji, w której w codziennym funkcjonowaniu skupiamy się na naszych potrzebach i na „obsłudze” systemu, w którym funkcjonujemy (społecznego, kulturowego, technicznego), ale z kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, wypadło kryterium uwzględniania praw środowiska i prawideł, według których ono funkcjonuje?

Może zatem ochrona środowiska będzie w pierwszej kolejności wynikiem odpowiednich standardów i procedur? W warunkach rozwiniętej cywilizacji ma to z pewnością znaczenie pierwszorzędne. Wystarczy przecież choćby 1% zmniejszenie przepuszczalności cieplnej ścian budynków i okien. Globalnie oznacza to olbrzymie oszczędności energii, czyli w konsekwencji surowców, powietrza, pieniędzy, zdrowia itd. Oczywiście, nie zdejmuje to z nas w żaden sposób odpowiedzialności za nasze osobiste codzienne szkodzenie środowisku lub zaniechania, by mu nie szkodzić...

DOM PRZYJAZNY DLA ŚRODOWISKA

 • Dom „zrób” na miarę. Własny domek czy mieszkanie nie muszą być ciasne. Warto jednak skroić je na miarę autentycznych potrzeb. Ogrzewanie i oświetlanie zbędnej powierzchni to dodatkowe zużycie energii.
 • Inwestuj w ciepło. Zaprojektuj dom energooszczędny: ocieplony, z pompami ciepła, kolektorami słonecznymi lub wiatrakiem. To prawda, kosztuje on o blisko 10% więcej, ale szybko zaoszczędzisz nawet do 90% na ogrzewaniu.
 • Otwórz okno na świat. Naprawdę, zwłaszcza w naszym klimacie, można żyć bez klimatyzacji. Jest to zdrowsze, ponieważ grzyby i bakterie znajdujące się w parowniku klimatyzacji szkodzą zdrowiu. Często wystarczy lżej się ubrać. Przez otwarte i czyste okno wpada też więcej światła, a to ważne dla naszego zdrowia.
 • Zgaś zbędną żarówkę, świeć przykładem. Zainstaluj żarówki energooszczędne lub wyłącz pięć żarówek 60 W w korytarzu, przedpokoju lub pokojach, kiedy ich nie potrzebujesz, a zmniejszysz emisję CO2 o 270 kg rocznie. Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że w ciągu roku wyłączysz pięć żarówek 60-watowych na cztery godziny dziennie. Do przeliczenia emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).
 • Domykaj lodówkę, ustawiaj chłodzenie na taką temperaturę, jakiej rzeczywiście wymagają produkty.
 • Wyłącz stand-by w telewizorach, monitorach, drukarkach i zasilaczach. Urządzenia w stanie czuwania pobierają energię, czasem nawet więcej niż na rzeczywiste działanie. Szacujemy, że tylko w Polsce tryby czuwania zużywają rocznie 1,2 GWh energii i powodują emisję 1 600 000 ton CO2!
 • Telefon naładowany – ładowarkę wyjmij z gniazdka. Jeśli tylko odłączysz telefon od ładowarki, to ona dalej będzie pracować, czyli zużywać prąd, podwyższać Twoje koszty i powodować niepotrzebną emisję CO2.
 • Jeden stopień w domu mniej – Ziemi lżej. Ociepl okna, zainstaluj w kaloryferach termostaty i obniż temperaturę w domu o 1°C. Ograniczysz emisję CO2 nawet o 300 kg rocznie, zaś zużycie energii o 7,5%. Co więcej, zaoszczędzisz, bo ogrzewanie pochłania aż 70% energii zużywanej przez jedno gospodarstwo domowe. Ogrzewanie jest źródłem do 70% emisji gazów cieplarnianych z gospodarstwa domowego.
 • Precz z wodolejstwem. Woda w naszych domach leje się na okrągło: gotowanie, pranie, sprzątanie, kąpanie, zmywanie. A wystarczy, że zamiast wanny użyjesz prysznica, założysz specjalną końcówkę na prysznic lub zakręcisz kran w czasie mycia zębów, aby przyczynić się do zaoszczędzenia aż 108 040 tys. hektolitrów wody oraz ograniczenia emisji CO2 o blisko 111 mln kg rocznie w skali całego kraju.

Jeśli zgodzimy się z logiką takiego modelu postępowania, dość czytelne i akceptowalne stają się również motywacje dla inicjatyw prośrodowiskowych podejmowanych w ramach Unii Europejskiej i organizacji ogólnoświatowych, z polityką powstrzymywania zmian klimatycznych na czele. Jest to kluczowe zagadnienie, mocno splatające ochronę środowiska i ekonomię. Niewątpliwie dodanie nieco trywialnych „flag ekonomii” do ideowego, „ekologicznego sztandaru” powiewającego nad tymi zagadnieniami pozbawia nas nieco dreszczyku ekscytacji, ale dzięki temu możemy skupić się raczej na racjonalnym działaniu, zamiast na emocjonalnym udowadnianiu, że jeden jest bardziej ekologiczny od drugiego. O ile bowiem niechętnie damy posłuch „ekologicznym oszołomom” wieszczącym koniec Ziemi, o tyle łatwiej trafi nam do przekonania spokojnie i racjonalnie przedstawiony argument o aktualnych i narastających w przyszłości kosztach wynikających z niefrasobliwego funkcjonowania w środowisku. Bo tak jak nie chcemy zostawiać swoim dzieciom zadłużonej hipoteki naszego domu, tak samo, a pewnie nawet bardziej, chcielibyśmy zapewnić im czyste powietrze, wodę i ziemię...

Branża budowlana ma na tym polu wielkie zadanie. W uzgodnionym w połowie grudnia 2008 roku tzw. pakiecie energetyczno- klimatycznym mówi się wprost, że do roku 2020 w budownictwie ma być osiągnięte 10% obniżenie emisji CO2. Drogą do tego celu jest rozwijanie energooszczędnych technologii budowlanych, ale i bardziej energooszczędne budowanie oraz mniej emisyjna produkcja prefabrykatów i fabrykatów. Ostatnie kilka lat pokazało żywiołowy rozwój w tym kierunku. Nie prognozuje to jednak rychłego wyczerpania się tych możliwości. Wręcz przeciwnie, na całym świecie budownictwo proekologiczne, czy też trafniej mówiąc, zrównoważone, tj. realizowane zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, ma dobrą tradycję i solidne podstawy do dalszego rozkwitu.

Podstawę tę stworzył modernizm z funkcjonalizmem, zorientowaniem na człowieka i wkomponowaniem w środowisko naturalne. Obecnie idee zrównoważonego budownictwa oznaczają w pierwszej kolejności wydłużony cykl życia budynku i lepsze oraz skuteczniejsze z punktu widzenia społecznego i ekologicznego technologie i techniki stosowane podczas budowy. Od strony teoretycznej zjawisko to opisane zostało w badaniach dr Sarah Sayce (Sarah Sayce, Uniwersytet Kingston, Wielka Brytania), w postaci modelu tzw. 6 L: Longevity (trwałość), Loosefit (elastyczność), Low Energy (energooszczędność), Location Sensitive (uwzględnienie lokalizacji), Likeability (pozytywne wrażenia estetyczne – dla mieszkających) i Loveability (bardzo pozytywne wrażenia estetyczne – dla niemieszkających, np. gości).

Bardzo ciekawą koncepcją budowlaną z punktu widzenia efektywności energetycznej jest koncepcja domu pasywnego, czyli takiego, który dzięki racjonalnemu wykorzystaniu praw fizyki potrafi „łapać” energię słoneczną i „izolować się” od zimna. Ciekawym rozwinięciem koncepcji domu pasywnego jest dom zeroenergetyczny (samowystarczalny energetycznie dzięki zastosowaniu np. baterii słonecznych, wiatraków, pomp ciepła itd.) i plusenergetyczny (czyli nie dość, że samowystarczalny, to produkujący jeszcze nadwyżki energii). Domy pasywne popularne są m.in. w Niemczech i Danii. Tam funkcjonują także prototypy i wersje testowe domów zeroenergetycznych i plusenergetycznych.

Ale sama konstrukcja domu – choćby najbardziej prośrodowiskowa – to tylko część sprawy. Są jeszcze mieszkańcy, czyli my. A to, czy na co dzień dbamy o środowisko, zależy nie tyle od technologii domu, ile od naszej wiedzy i woli. W artykule tym znajdą Państwo wiele podpowiedzi, jak w prosty sposób pomóc środowisku, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze. Zachęcam także do rozwijania własnych pomysłów na zwiększanie efektywności energetycznej w domu, wzorem np. Tomasza Edisona, który na narzekanie swoich gości, że u niego, znanego technicznego geniusza furtka otwiera się tak ciężko, że powinien ją jak najszybciej naprawić, odpowiadał, że jego zdaniem furtka funkcjonuje bardzo dobrze, bo za każdym razem, jak się ją otwiera, przy okazji pompuje się 30 litrów wody do zbiornika na poddaszu!...

POLECAM, SPRAWDZONE!

 • Zreperuj cieknące krany. Dzięki temu rocznie w skali kraju nie zmarnujemy 560 640 hektolitrów wody oraz ograniczymy emisję CO2 o ok. 320 mln kg.
 • Gotowanie. Przykrywaj garnek podczas gotowania, a wodę na kawę czy herbatę gotuj tylko tyle, ile w danej chwili potrzebujesz, a ograniczysz emisję dwutlenku węgla o ok. 25 kg rocznie. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody, ile potrzebują, czyli średnio o 1 litr wody dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie.
 • Ostrożnie z resztkami. Nie wylewaj do zlewów czy ubikacji substancji niebezpiecznych, tzn. kwasów, olejów czy resztek leków.
 • Dozuj detergenty. Do mycia naczyń używaj środków biodegradowalnych. Czy wiesz, że użycie jednej kropli detergentu dziennie mniej w każdym polskim biurze i domu, to codziennie ok. 2000 litrów detergentów mniej w naszych ściekach, a w konsekwencji w naszych rzekach i Bałtyku?
 • Oszczędnie dozuj proszki do prania i inne detergenty, a przy okazji obniż temperaturę prania. Obniżenie temperatury prania z 60 do 40°C to o jedną trzecią mniejsze zużycie energii. Nowoczesne proszki naprawdę są skuteczne również w niskich temperaturach.
 • Zorganizuj kiermasz używanych rzeczy, np. wśród znajomych. To, co Tobie już jest nieprzydatne, może przydać się komuś innemu. A może wzorem norweskim warto zorganizować taki kiermasz w szkole, a dochód przeznaczyć na dofinansowanie jakiejś ciekawej wycieczki dla dzieci.

Komentarze

 • jaroslawi jaroslawi, 28.08.2014r., 13:30:46 cieszę się, że dbanie o środowisko powoli staje się normą
 • kicia kicia, 31.01.2015r., 20:11:21 Może i jest to moda, ale o środowisko trzeba zacząć dbać, niestety. Ja też zastanawiam się czy nie wybudować domu drewnianego. To jednak jest wyraz tego, ze człowiek się trochę przejmuje środowiskiem.
 • justyn justyn, 09.02.2015r., 22:04:00 Budowa domu drewnianego szkieletowego to bardzo dobra inwestycja. W ten sposób można na wiele sposbów ochronić środowisko. Przede wszystkim dzieki systemom energooszczędnych instalacji.
 • Leszek Leszek, 27.04.2015r., 12:37:36 Wydaje mi się, że z modą to już nie jest tak bardzo zwiazane. A nawet jeśli to wydaje mi sie, ze po prostu poziom świadomości zagrożeń jakie niesie ze sobą korzystanie z niebezpiecznych dla środowiska środków, jest bardzo ważna. Np. firma sprzątajaca stosuje w swojej pracy srodki ekologiczne, bezpieczne dla środowiska.
 • mariusz_tokarski mariusz_tokarski, 29.04.2016r., 00:55:36 Dbanie o środowisko to moim zdaniem w dzisiejszych czasach obywatelski obowiązek.. przed każdą realizacją takich inwestycji jak elektrociepłownia czy stacja paliw konieczne jest skorzystanie z odpowiedniego doradztwa w zakresie ochrony środowiska
 • Marek Marek, 10.10.2016r., 11:50:50 Ekologia wg. mnie nie powinna wychodzić ani z mody, ani z konieczności tylko z natury. Oszczędzanie energii, środowiska powinno być czymś naturalnym. Jak nie będziemy dbać o środowisko to niedługo nie będziemy mieli gdzie mieszkać. Dlatego warto budując dom pomyśleć np. czy na dachu nie zrobić trawnika, lub czy nie zbudować domu pasywnego czy energooszczędnego.
 • dymitriu721 dymitriu721, 26.05.2017r., 00:02:37 Mysle,ze ekologia coraz bardziej staje sie koniecznością... działalność człowieka coraz częściej źle wplywa na nasza planete, to co nas otacza. Warto korzystać z rozwiązań ekologicznych , takich jak np. biomasa, polecam lekturę.
 • layra625 layra625, 26.06.2017r., 20:34:45 Wydaje mi sie, ze w dzisiejszym świecie ekologia to juz niemalże konieczność. Otacza nas zewsząd i widać, ze poprawia się ludzka wiedza i świadomośc w tym zakresie. Moi znajomi niedawno założyli gospodarstwo ekologiczne, aby moc wytwarzac pełnowartościową żywność eko. Dzięki współpracyu z Agencją Nasienną wiedzą wszystko na temat tego jak odpowiednio dobierać materiał siewny.
 • kakata626 kakata626, 26.06.2017r., 22:02:11 Co sądzicie o biomasie? Czytalam ostatnio , ze to coraz bardziej popularne źródło energii. Coraz więcej firm , np. <a href="http://www.bep-sa.pl/" target="_blank">http://www.bep-sa.pl/</a> zajmuje sie produkcją biomasy. Moim zdanem to bardzo prZyszlosciowe rozwiązanie,.
 • Radek Radek, 26.01.2020r., 16:19:15 Nienawidzę ekologii. Nie pozdrawiam!

Powiązane

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych? Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Technologie i materiały w domu pasywnym

Technologie i materiały w domu pasywnym Technologie i materiały w domu pasywnym

Technologie i materiały w domu pasywnym

Technologie i materiały w domu pasywnym

Twoje okna na przyszłość Koemmerling

Twoje okna na przyszłość Koemmerling Twoje okna na przyszłość Koemmerling

Twoje okna na przyszłość Koemmerling

Twoje okna na przyszłość Koemmerling

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny? Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Wzrastające ceny energii oraz koszty ogrzewania domów sprawiają, że inwestorzy poszukują innowacyjnych technologii umożliwiających obniżenie tych wydatków. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy...

Wzrastające ceny energii oraz koszty ogrzewania domów sprawiają, że inwestorzy poszukują innowacyjnych technologii umożliwiających obniżenie tych wydatków. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy energooszczędne. Czym jest tego typu budynek i jakimi parametrami się charakteryzuje?

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym...

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym wskaźnikiem zawartości szkodliwych substancji jest grupa tlenków azotu (NOx). Nowa wysokowartościowa, bitumiczna papa wierzchniego krycia BauderKARAT Air+ przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę? WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki...

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowanie w budynku systemów wykorzystania deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a także ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, a tym samym ograniczyć koszty z tym związane. Korzyść jest więc podwójna – działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego i...

Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok Pompa ciepła – korzyści dla domu przez cały rok

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja...

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki lepszej dostępności urządzeń, niskim kosztom eksploatacyjnym i możliwości dofinansowania inwestycji. Instalacja tego urządzenia grzewczego przeznaczona jest zarówno do nowych budynków, jak i tych wieloletnich. Wybór wydajności pompy będzie zależny głównie od powierzchni budynku i jego ocieplenia.

Nowoczesny dom w starym młynie

Nowoczesny dom w starym młynie Nowoczesny dom w starym młynie

Stary, urokliwy młyn wodny stojący w miejscowości Dmosin Drugi został przerobiony na nowoczesny budynek mieszkalny. Dzięki kreatywności architekta adaptacja poddasza zmieniła wiekową budowlę w komfortowy...

Stary, urokliwy młyn wodny stojący w miejscowości Dmosin Drugi został przerobiony na nowoczesny budynek mieszkalny. Dzięki kreatywności architekta adaptacja poddasza zmieniła wiekową budowlę w komfortowy i rozświetlony dom.

Kominy stalowe SLIM EKO

Kominy stalowe SLIM EKO Kominy stalowe SLIM EKO

Kominy izolowane typu SLIM EKO są nowym rozwiązaniem sumującym ponad 20-letnie doświadczenie firmy KOMIN-FLEX w zakresie nowoczesnej techniki odprowadzania spalin.

Kominy izolowane typu SLIM EKO są nowym rozwiązaniem sumującym ponad 20-letnie doświadczenie firmy KOMIN-FLEX w zakresie nowoczesnej techniki odprowadzania spalin.

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach Automatyczny dach retencyjny Optigruen – nowoczesna technologia w ochronie przeciwpowodziowej w miastach

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Zielone dachy retencyjne ekstensywne i intensywne to elementarny czynnik racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi. Kanalizacja prawie we wszystkich miastach jest już przestarzała i ma zbyt małą przepustowość.

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czy pompa ciepła sprawdzi się o każdej porze roku?

Czy pompa ciepła sprawdzi się o każdej porze roku? Czy pompa ciepła sprawdzi się o każdej porze roku?

Planując inwestycję w nowoczesne źródła energii warto wybrać takie rozwiązanie, które zapewni komfort w każdych warunkach. Lato dopiero się rozpoczęło, a doskwierający upał potrafi każdego wyprowadzić...

Planując inwestycję w nowoczesne źródła energii warto wybrać takie rozwiązanie, które zapewni komfort w każdych warunkach. Lato dopiero się rozpoczęło, a doskwierający upał potrafi każdego wyprowadzić z równowagi, dlatego wydajne chłodzenie to świetne rozwiązanie dla każdego typu budynku. Teraz, aby cieszyć się przyjemnym, chłodnym powietrzem w słoneczne dni nie trzeba kupować dodatkowego urządzenia, ponieważ pompa ciepła poradzi sobie z tym wyzwaniem.

Czym zastąpić kocioł starego typu?

Czym zastąpić kocioł starego typu? Czym zastąpić kocioł starego typu?

Do niedawna węgiel był w Polsce najpopularniejszym paliwem. Jednak ze względu na emisję szkodliwych substancji podczas spalania oraz zmiany w ustawodawstwie zaczęło się to powoli zmieniać. Coraz częściej...

Do niedawna węgiel był w Polsce najpopularniejszym paliwem. Jednak ze względu na emisję szkodliwych substancji podczas spalania oraz zmiany w ustawodawstwie zaczęło się to powoli zmieniać. Coraz częściej rozglądamy się za alternatywnymi sposobami ogrzewania domu, które opierają się na odnawialnych źródłach energii. Marka De Dietrich radzi, na co można zamienić kocioł starego typu.

Czy można połączyć fotowoltaikę z innym systemem grzewczym?

Czy można połączyć fotowoltaikę z innym systemem grzewczym? Czy można połączyć fotowoltaikę z innym systemem grzewczym?

Obecnie łączenie dwóch źródeł energii odnawialnej to świetne rozwiązanie zarówno ze względów finansowych, ale także ekologicznych. Współpraca paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła sprawdzi się zarówno...

Obecnie łączenie dwóch źródeł energii odnawialnej to świetne rozwiązanie zarówno ze względów finansowych, ale także ekologicznych. Współpraca paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła sprawdzi się zarówno w nowym budynku, jak i modernizowanym. Prąd potrzebny do pracy pompy ciepła można pozyskać z instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu znacznie ograniczy się wysokość rachunków ponoszonych na energię elektryczną.

KABE THERM – nowoczesne systemy ociepleń na bazie styropianu i wełny mineralnej

KABE THERM – nowoczesne systemy ociepleń na bazie styropianu i wełny mineralnej KABE THERM – nowoczesne systemy ociepleń na bazie styropianu i wełny mineralnej

Korzyści wynikające z zastosowania systemów ociepleń KABE THERM Farby KABE są dostrzegalne na każdym etapie inwestycji. Szeroka gama sprawdzonych rozwiązań w powiązaniu z profesjonalnym doradztwem, pozwalają...

Korzyści wynikające z zastosowania systemów ociepleń KABE THERM Farby KABE są dostrzegalne na każdym etapie inwestycji. Szeroka gama sprawdzonych rozwiązań w powiązaniu z profesjonalnym doradztwem, pozwalają na efektywne ocieplanie zarówno budynków nowych, jak i już istniejących. Wygodne narzędzia projektowe umożliwiają szybkie dopasowanie systemów KABE THERM do konstrukcji ścian zewnętrznych i indywidualnych wymagań klienta. Wysokiej jakości, łatwe w aplikacji produkty oraz wydłużona 5-letnia gwarancja...

Nie pozwól, by prace budowlane stanęły z powodu braku sprzętu

Nie pozwól, by prace budowlane stanęły z powodu braku sprzętu Nie pozwól, by prace budowlane stanęły z powodu braku sprzętu

Prowadzenie firmy budowlanej wiąże się z inwestycjami, ciągłym obrotem pieniędzmi i długimi terminami płatności. Ważne jest więc, by utrzymywać płynność finansową, mieć zapas środków, a przy inwestowaniu...

Prowadzenie firmy budowlanej wiąże się z inwestycjami, ciągłym obrotem pieniędzmi i długimi terminami płatności. Ważne jest więc, by utrzymywać płynność finansową, mieć zapas środków, a przy inwestowaniu korzystać z instrumentów, które nie wymagają angażowania gotówki. Idealnym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców, myślących o rozbudowaniu firmy o nowy sprzęt, jest leasing.

Pompy głębinowe, czyli jak dostarczyć wodę do domu

Pompy głębinowe, czyli jak dostarczyć wodę do domu Pompy głębinowe, czyli jak dostarczyć wodę do domu

Przy budowie domu należy przemyśleć kwestię doprowadzenia wody do budynku – chodzi przede wszystkim o wykorzystanie wody w ogrodzie oraz zaspokojenie potrzeb socjalno-bytowych. Jak dostarczać wodę do instalacji...

Przy budowie domu należy przemyśleć kwestię doprowadzenia wody do budynku – chodzi przede wszystkim o wykorzystanie wody w ogrodzie oraz zaspokojenie potrzeb socjalno-bytowych. Jak dostarczać wodę do instalacji w domu i ogrodzie za pomocą pomp głębinowych?

Podłoga, która zatrzyma ciepło

Podłoga, która zatrzyma ciepło Podłoga, która zatrzyma ciepło

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Dom energooszczędny w technologii RECTICEL

Dom energooszczędny w technologii RECTICEL Dom energooszczędny w technologii RECTICEL

Budowa domu o niskim zużyciu energii to już nie tylko kwestia mody, ale konieczność zdefiniowana także w wymaganiach Warunków Technicznych.

Budowa domu o niskim zużyciu energii to już nie tylko kwestia mody, ale konieczność zdefiniowana także w wymaganiach Warunków Technicznych.

Oszczędzanie energii - czy to możliwe?

Oszczędzanie energii - czy to możliwe? Oszczędzanie energii - czy to możliwe?

Na początek kilka pytań: Mieszkasz w domu lub masz działkę? Zwracasz uwagę na energooszczędność urządzeń? Nie chcesz przepłacać za energię elektryczną? Troszczysz się o środowisko? Jeśli choć na jedno...

Na początek kilka pytań: Mieszkasz w domu lub masz działkę? Zwracasz uwagę na energooszczędność urządzeń? Nie chcesz przepłacać za energię elektryczną? Troszczysz się o środowisko? Jeśli choć na jedno z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to dalsza część artykułu jest właśnie dla Ciebie.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice?

Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice? Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice?

W 2019 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ta stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby zastąpienia nieodnawialnych źródeł energii ekologicznymi, znacznie...

W 2019 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ta stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby zastąpienia nieodnawialnych źródeł energii ekologicznymi, znacznie zdrowszymi dla środowiska i nas samych rozwiązaniami.

Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę?

Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę? Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę?

To, co jeszcze sto lat temu było wynalazkiem przyszłości, dziś już staje się przebrzmiałym i przestarzałym schematem wczorajszych dni. Zmienia się również nasze podejście względem eksploatowania naszej...

To, co jeszcze sto lat temu było wynalazkiem przyszłości, dziś już staje się przebrzmiałym i przestarzałym schematem wczorajszych dni. Zmienia się również nasze podejście względem eksploatowania naszej planety i tego, czym napędzamy system. Dlaczego tak się dzieje? Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu. Po pierwsze ekologia, po drugie ergonomia, a po trzecie ekonomia. Czasy się zmieniają i powinniśmy iść do przodu nie tylko w kontekście posiadania...

Odprowadzanie ścieków przy braku spadku do kanału

Odprowadzanie ścieków przy braku spadku do kanału Odprowadzanie ścieków przy braku spadku do kanału

Filozofia firmy Kessel to zorientowanie na potrzeby klienta, innowacyjność i niezawodność w zakresie odwadniania. Kompleksowe rozpoznanie problemów i potrzeb użytkowników umożliwia nam zaoferowanie najlepszych...

Filozofia firmy Kessel to zorientowanie na potrzeby klienta, innowacyjność i niezawodność w zakresie odwadniania. Kompleksowe rozpoznanie problemów i potrzeb użytkowników umożliwia nam zaoferowanie najlepszych możliwych rozwiązań. Dlatego tworzymy produkty, które pozwalają skutecznie rozwiązać każdy problem z odwadnianiem, często wyznaczając w tej dziedzinie nowe ścieżki.

Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje?

Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje? Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje?

W odróżnieniu do tradycyjnych źródeł energii, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne paliwa kopalne, odnawialne źródła energii to takie, które nigdy się nie kończą. A jeśli nawet w jakiś sposób...

W odróżnieniu do tradycyjnych źródeł energii, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne paliwa kopalne, odnawialne źródła energii to takie, które nigdy się nie kończą. A jeśli nawet w jakiś sposób zanikają, to i tak stanowią niewyczerpany zapas i porównaniu z XX-wiecznymi standardami i odnawiają się w sposób zauważalny. Oto najważniejsze i najczęściej wykorzystywane rodzaje OZE.

Najnowsze produkty i technologie

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać? Domy szkieletowe, domy z bali – jak je ogrzewać?

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska...

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska lub bardzo niska akumulacyjność ciepła. Jak skutecznie je ogrzewać i jaki system wybrać?

Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym

Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym Montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym

Jak wygląda instalacja klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Czy można zamontować urządzenie na ścianie budynku czy tylko na balkonie? Co trzeba wiedzieć, planując założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu...

Jak wygląda instalacja klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? Czy można zamontować urządzenie na ścianie budynku czy tylko na balkonie? Co trzeba wiedzieć, planując założenie klimatyzacji w swoim mieszkaniu i jak dobrać moc urządzenia do powierzchni lokalu?

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania Pompy ciepła i ich zalety a tradycyjne źródła ogrzewania

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność...

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność pomp ciepła stosowanych w obiektach rezydencyjnych znacznie wzrosła. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie rozważają pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność Sufit podwieszany z perforowanych płyt Knauf Cleaneo Akustik - design i funkcjonalność

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo...

Tradycyjny sufit podwieszany zdobi pomieszczenie, może też je wyciszać i służyć do ukrycia instalacji. Sufit podwieszany ze specjalnych, perforowanych płyt gipsowo-kartonowych Knauf Cleaneo Akustik dodatkowo redukuje echo, poprawia akustykę w pomieszczeniach oraz pochłania zapachy i oczyszcza powietrze.

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią Folia w płynie Knauf Hydro Flex - skuteczne zabezpieczenie łazienki przed wilgocią i pleśnią

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też...

Trendy w aranżacji łazienek zmieniają się co jakiś czas, ale najpopularniejszym materiałem wykończeniowym od wielu lat są płytki ceramiczne. Cenimy je za łatwość utrzymania w czystości i trwałość. Są też odporne na wilgoć i zabezpieczają przed nią naszą łazienkę. Prawda jednak jak zwykle leży pośrodku. O ile płytki zapobiegają wnikaniu wilgoci w podłoże, o tyle fugi stosowane w parze z nimi nie stanowią już 100-procentowej bariery dla wody.

7 niezawodnych produktów do każdego remontu

7 niezawodnych produktów do każdego remontu 7 niezawodnych produktów do każdego remontu

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy...

Inwestorzy, którzy budują i remontują domy oraz mieszkania, zwracają dużą uwagę na trwałość materiałów budowlanych oraz efekt estetyczny prac. Dla wykonawców istotny jest przede wszystkim komfort pracy i gwarancja wysokiej jakości.

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf Stop dla hałasu! Wybierz płyty akustyczne Knauf

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej...

Nasze otoczenie jest coraz głośniejsze. Hałas dopada nas wszędzie - na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Hałas negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sprawia, że szybciej stajemy się zmęczeni lub nawet poirytowani, mamy też problemy z koncentracją.

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf Wybierz kolory swojego domu z nową aplikacją Knauf

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku...

Wybór kolorów na elewację to bardzo ważny etap budowy lub remontu domu. Elewacja jest wizytówką domu – widzą ją goście, sąsiedzi czy przechodnie. Kolory tynków wpływają na to, jak postrzegamy bryłę budynku – mogą ją wysmuklać, eksponować detale. Ponadto kolory na elewacji powinni pasować do otoczenia domu i innych elementów wykończenia, np. dachu, stolarki okiennej, drzwi.

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY Poradnik Remontowy Knauf – nowy cykl filmów instruktażowych DIY

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem...

Drobne remonty i naprawy w domu nie zawsze wymagają wizyty fachowca. W odpowiedzi na liczne prośby i zapytania od klientów, Knauf przygotował cykl filmów instruktażowych dla majsterkowiczów pod tytułem „Poradnik Remontowy”, w których krok po kroku pokazuje, jak samodzielnie wykonać mały remont lub prostą naprawę.

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach BauderKARAT Air+ dla lepszej jakości powietrza w miastach

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym...

Wskutek zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez pojazdy, samoloty, statki i produkcję przemysłową przekraczane są dopuszczalne wartości graniczne, szczególnie w aglomeracjach i wielkich miastach. Decydującym wskaźnikiem zawartości szkodliwych substancji jest grupa tlenków azotu (NOx). Nowa wysokowartościowa, bitumiczna papa wierzchniego krycia BauderKARAT Air+ przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Ile kosztuje przepisanie licznika prądu? Ile kosztuje przepisanie licznika prądu?

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać...

Urządzasz właśnie mieszkanie, do którego zamierzasz się przeprowadzić? W nowym domu będziesz potrzebować elektryczności. Aby mieć dostęp do prądu, musisz podpisać umowę ze sprzedawcą energii i przepisać licznik prądu na siebie. Jak to zrobić najszybciej i w najwygodniejszy sposób? I ile to właściwie będzie kosztowało? Sprawdź!

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić? Montaż klimatyzacji - na jaki rodzaj sprzętu możesz postawić?

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu...

Montaż klimatyzacji to zadanie dla profesjonalistów. Próba wykonania tej czynności samodzielnie może skończyć się katastrofą. Zanim jednak przejdziesz do wyboru firmy, która specjalizuje się w montażu tego typu urządzeń, poznaj ich rodzaje. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniego rozwiązania do domu, firmy, czy magazynu!

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd Dom bez rachunków za ogrzewanie i prąd

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie...

Niezależność energetyczna, wysoki komfort życia, oszczędność finansowa, dbałość o środowisko – a wszystko to dzięki jednej inwestycji. Wystarczy zamienić tradycyjną kotłownię na nowoczesne rozwiązanie EnergyHEAT oferowane przez firmę Kratki. Atrakcyjne pakiety łączące pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną zapewnią ciepło i energię w domu na długie lata. Teraz rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną nie będą już problemem.

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę? WILO-RAIN1 – jak dobrze wykorzystać deszczówkę?

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki...

Ze względu na występujące w ostatnich latach długie okresy bezdeszczowe, a następnie intensywne opady, racjonalne magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej to warunek prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowanie w budynku systemów wykorzystania deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a także ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, a tym samym ograniczyć koszty z tym związane. Korzyść jest więc podwójna – działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego i...

Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja?

Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja? Domek letniskowy - czy to dobra inwestycja?

Wiele osób marzy o własnym domku letniskowym. Pytanie tylko, czy posiadanie go w ogóle się opłaca? Kiedy warto zainwestować w domek letniskowy? Sprawdźmy, jakie zalety wiążą się z budową takiego domku.

Wiele osób marzy o własnym domku letniskowym. Pytanie tylko, czy posiadanie go w ogóle się opłaca? Kiedy warto zainwestować w domek letniskowy? Sprawdźmy, jakie zalety wiążą się z budową takiego domku.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.