EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

Krystyna Stankiewicz | 2013-01-29
Fot. sxc.hu

Fot. sxc.hu

Błędy popełnione przy wyborze działki pod budowę domu nie zawsze dadzą się naprawić. Dlatego przed zawarciem umowy na jej zakup powinniśmy dokładnie się jej przyjrzeć oraz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i stan prawny gruntu, a także poziom wód gruntowych i jakość podłoża.

Zobacz także

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego Wapno – naturalne i zdrowe

Wapno – naturalne i zdrowe Wapno – naturalne i zdrowe

„Tradycyjny” oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

„Tradycyjny” oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

Pfleiderer Polska Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane...

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane przez firmę Pfleiderer.

Dobre Domy Flak & Abramowicz Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r. Od czego zależy wartość działki budowlanej? Ceny gruntów w 2017 r.

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie....

Planujesz w tym roku zakup działki pod nowy dom? Zastanawiasz się, dlaczego całkiem podobne grunty mają zupełnie różne ceny? Wartość działki zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura czy otoczenie. Poznaj wszystkie elementy wpływające na wartość działki i wybierz rozsądnie. W artykule znajdziesz też aktualne ceny działek.

Jeśli znaleźliśmy już działkę w odpowiadającej nam lokalizacji i cenie, sprawdźmy, jakiej wielkości dom się na niej zmieści. Na postawienie niewielkiego domu wolno stojącego wystarczy już działka o powierzchnie ok. 500 m2, ale ważny jest jej kształt.

Działki bardzo wąskie i długie są zazwyczaj tańsze, ale bardzo trudno usytuować na nich budynek. Wprawdzie na działce szerokości mniejszej niż 16 m można postawić dom w odległości 1,5 m od jej granicy lub nawet na linii granicy, ale ściana od strony sąsiada nie może mieć okien. Ponadto, takie usytuowanie domu utrudnia swobodną komunikację na posesji, a w przyszłości odnawianie elewacji czy dachu. Lepiej więc zachować większą odległość od granicy działki, czyli zgodnie z prawem minimum 4 m. Ale wówczas na działce szerokości ok. 12 m na dom pozostaje 4 m, co absolutnie nie pozwoli na swobodne kształtowanie jego programu.

Natomiast już na działce szerokości 15 m może się zmieścić dom ustawiony szczytem do ulicy, z wejściem, kuchnią i garażem od jej strony. Wolno stojący zaś dom typu dworkowego z centralnie usytuowanym wejściem w elewacji frontowej będzie wymagał działki szerokości ok. 20 m.

Bardzo wąska działka narzuci też kształt domu, którego bryła i układ wnętrz będą raczej przypominały tramwaj. Wprawdzie dobry architekt może zaprojektować ładny dom i na takiej działce, ale będzie to projekt indywidualny, bo w katalogach projektów gotowych rzadko można takie domy znaleźć.

Największe możliwości sytuowania domu daje działka kwadratowa lub zbliżona do kwadratu, nawet o stosunkowo niedużej powierzchni. Natomiast duże kłopoty projektowe mogą sprawić działki nieregularne, o ostrych kątach, lub skośne. Takich działek należy raczej unikać.

Kolejną sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest orientacja działki, czyli usytuowanie jej w stosunku do stron świata. Od niej bowiem zależy rozplanowanie wnętrz. Największą swobodę w projektowaniu układu funkcjonalno-przestrzennego daje dom zwrócony frontem do ulicy przebiegającej od strony północnej. Pozwala to bowiem na umieszczenie od tej strony wejścia do domu i pomieszczeń pomocniczych (garażu, kuchni, spiżarni itp.), a od strony południowej otwartej na ogród – pokoi mieszkalnych. Natomiast najbardziej niekorzystne jest usytuowanie frontu domu od ulicy położonej z południowej strony działki, bo garaż, kuchnia czy spiżarnia będą miały wystawę południową, a pokoje mieszkalne – północną. Słońca będzie też brakowało roślinom w ogrodzie, na który będzie padał cień domu.

Ale to nie wszystko, co powinniśmy sprawdzić – ważne jest również najbliższe otoczenie działki. Wygląd sąsiadujących z nią domów ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale też wpływa na jakość naszego życia i przede wszystkim na wartość nieruchomości. A prawidłowość tę odzwierciedlają ceny działek. W harmonijnie zagospodarowanych, o uporządkowanej zabudowie regionach miast i podmiejskich miejscowościach za metr kwadratowy gruntu budowlanego trzeba bowiem znacznie więcej zapłacić niż w tych, gdzie króluje chaotyczna zabudowa. Zastanówmy się więc, czy nie lepiej zbudować mniejszy i niezbyt drogi domu, ale w dobrej okolicy, niż duży i drogi w gorszym i tańszym miejscu. Dom w przyszłości zawsze można rozbudować, przebudować lub lepiej wykończyć i urządzić. Nieatrakcyjnego otoczenia działki i jej sąsiadów nie da się później zmienić. A na rynku nieruchomości coraz bardziej liczy się wysoka jakość, także miejsca.

Otaczająca działkę zabudowa ważna jest jeszcze z jednego powodu – powinien do niej nawiązywać styl naszego domu. Jeśli więc marzymy o nowoczesnym domu ze szkła i stali, to raczej nie kupujmy działki w miejscowości, gdzie dominuje drewniana zabudowa. Taki dom będzie wprawdzie zwracał uwagę swoją innością, ale jednocześnie zakłócał charakter i ład przestrzenny istniejącej zabudowy i w efekcie będzie raził.

Pewne ograniczenia może też narzuca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może być w nim zapisana np. dopuszczalna linia i wysokość zabudowy, dopuszczalny maksymalny procent powierzchni zabudowanej w stosunku do powierzchni całej działki, a także inne parametry domu. Z tego dokumentu dowiemy się również o planach zagospodarowania terenów sąsiednich i planowanych inwestycjach drogowych i technicznych. Warto go dokładnie przeanalizować, aby w przyszłości nie spotkały nas przykre niespodzianki – na przykład nie zbudowano obok naszej posesji szybkiej trasy komunikacyjnej czy centra handlowego. Jeśli takie inwestycje znalazły się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, późniejsze nasze protesty na nic się zdadzą.

Nie wszystkie jednak miejscowości w Polsce mają już gotowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Wówczas pozostaje nam sprawdzenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, na którego podstawie sporządzane są właśnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. A jeśli i takiego dokumentu jeszcze nie ma, możemy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Trzeba też koniecznie sprawdzić stan prawny wybranej działki i czy ma ona księgę wieczystą. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy, czy w księdze nie pojawiły się dodatkowe zapisy (np. o obciążeniu długiem, o kredycie zaciągniętym pod zastaw działki czy też o nowych właścicielach lub współwłaścicielach).

I wreszcie warto odwiedzić wydział geodezji właściwy dla danej miejscowości. Tam uzyskamy m.in. dokładne dane o położeniu i powierzchni działki. Lepiej bowiem nie ograniczać się wyłącznie do informacji właściciela o przebiegu granicy działki czy jej wielkości, bo on sam może dysponować niewłaściwymi danymi.

Przed podpisaniem umowy o zakupie konkretnej działki wykonajmy też badania gruntu, które określą jego nośność i rodzaj gleby oraz poziom wód gruntowych. Wiedza o rodzaju gleby ułatwi nam dobór odpowiednich roślin do ogrodu, a o nośności gruntu – konstrukcji budynku. Natomiast od poziomu wód gruntowych zależy rodzaj izolacji przeciwwodnej oraz to, czy możemy planować budowę domu z podpiwniczeniem. Ponadto, może się okazać, że grunt trzeba też osuszyć lub zagęścić, a to znacznie podnosi j koszty budowy.Wybierając działkę nieuzbrojoną, zainteresujmy się możliwościami przyłączenia do sieci miejskich. Pamiętajmy również o uwzględnieniu kosztów doprowadzenia energii elektrycznej, gazu i wody. Jeśli nie będzie możliwości przyłączenia się do miejskiej kanalizacji, doliczmy również koszt budowy i eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba.

Zwróćmy również uwagę na dojazd do działki, który będzie potrzebny już na etapie budowy – i to dla ciężkiego sprzętu. Droga gruntowa może okazać się nieprzejezdna zimą lub w czasie wiosennych roztopów.

Uwzględnijmy także wszystkie inne elementy, które mogą wpłynąć na koszty budowy i eksploatacji domu. Na przykład, dom wzniesiony na skarpie wygląda malowniczo, ale budowa jego fundamentów będzie znacznie droższa, podobnie jak na mokrym i niestabilnym gruncie. Decydując się na zalesioną działkę, sprawdźmy, czy między istniejącymi drzewami zmieści się dom, bo na ich wycięcie trzeba będzie uzyskać pozwolenie, a za samo wycięcie zapłacić. Weźmy pod uwagę również to, że koszty ogrzewania domu na wietrznej i źle nasłonecznionej działce mogą być znacznie wyższe, niż takiego samego na dobrze nasłonecznionej i osłoniętej od wiatru.

Jak widać, wybranie optymalnej działki, na której wzniesiemy nasz wymarzony dom, wcale nie jest takie proste. Wymaga bowiem zdobycia wielu informacji, chłodnej kalkulacji i przede wszystkim czasu, aby w trakcie budowy i później, gdy już zamieszkamy w nowym domu, nie spotkały nas przykre (i kosztowne!) niespodzianki.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • GeoEkoBud GeoEkoBud, 11.02.2015r., 19:47:20 Koszt badań geotechnicznych w stosunku do wartości całej inwestycji jaką jest budowa domu to tylko "kropla", a tak naprawdę ta "kropla" ma kluczowe znaczenie podczas procesu budowy, a także potem, gdy budynek już jest gotowy. W swojej karierze zawodowej widziałem już wiele przypadków, gdy budynek nagle zaczął pękać w połowie, a to tylko dlatego, że jedna część budynku posadowiona została na gruntach organicznych, a druga na gruntach piaszczystych. W wyniku obciążenia grunty organiczne uległy kompakcji (zmniejszenie objętości) i budynek po prostu zaczął pękać. Z doświadczenia wiem, że najlepiej przeprowadzić takie badania już przed zakupem działki. Wtedy wiemy co tak naprawdę kupujemy :) W razie pytań zapraszam do kontaktu <a href="http://www.geoekobud" target="_blank">http://www.geoekobud</a>

Powiązane

Redakcja news Nowe standardy energooszczędności w budownictwie, czyli wyższe ceny mieszkań

Nowe standardy energooszczędności w budownictwie, czyli wyższe ceny mieszkań Nowe standardy energooszczędności w budownictwie, czyli wyższe ceny mieszkań

W 2021 roku wejdą w życie nowe standardy w budownictwie dotyczące energooszczędności. Producenci materiałów budowlanych, stolarki i chemii budowlanej będą musieli spełnić bardziej restrykcyjne wymogi i...

W 2021 roku wejdą w życie nowe standardy w budownictwie dotyczące energooszczędności. Producenci materiałów budowlanych, stolarki i chemii budowlanej będą musieli spełnić bardziej restrykcyjne wymogi i wycofać z rynku część tańszych produktów. W ocenie branży przełoży się to na wzrost kosztów o 20–30 proc, co odbije się na portfelach Polaków, którzy planują budowę, remont lub zakup nieruchomości. Branża budowlana podkreśla, że zaostrzenie regulacji zbiega się w czasie z osłabieniem koniunktury wynikającym...

Krystyna Stankiewicz news Spada popyt na kredyty mieszkaniowe

Spada popyt na kredyty mieszkaniowe Spada popyt na kredyty mieszkaniowe

Tegoroczny maj był kolejnym miesiącem spadku zainteresowania kredytami na budowę mieszkań i domów – informuje Biuro Informacji Kredytowej.

Tegoroczny maj był kolejnym miesiącem spadku zainteresowania kredytami na budowę mieszkań i domów – informuje Biuro Informacji Kredytowej.

Redakcja Dachówka płaska – więcej niż chwilowa moda

Dachówka płaska – więcej niż chwilowa moda Dachówka płaska – więcej niż chwilowa moda

Dachówki płaskie to od lat najczęściej wybierany rodzaj pokrycia dachowego. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością? Na pewno dużą rolę odgrywa estetyka. Zarówno ceramiczne, jak i betonowe...

Dachówki płaskie to od lat najczęściej wybierany rodzaj pokrycia dachowego. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością? Na pewno dużą rolę odgrywa estetyka. Zarówno ceramiczne, jak i betonowe dachówki płaskie pozwalają na uzyskanie nowoczesnego efektu jednolitego dachu. To idealny wybór dla fanów minimalizmu i prostych brył. Jeśli zatem zdecydowaliśmy się na współczesną architekturę, nie powinniśmy się wahać. Dachówka płaska będzie najlepszym dopełnieniem, dzięki któremu uzyskamy spójny...

mgr inż. architekt Tomasz Rybarczyk Budowa w czasach koronawirusa

Budowa w czasach koronawirusa Budowa w czasach koronawirusa

Obecna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, czyli szerząca się epidemia koronawirusa, wpływa na całe nasze życie. Dosięga to również kwestii budów, których prowadzenie w tym czasie jest możliwe, oczywiście...

Obecna sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, czyli szerząca się epidemia koronawirusa, wpływa na całe nasze życie. Dosięga to również kwestii budów, których prowadzenie w tym czasie jest możliwe, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności wszystkich osób związanych z budową oraz zastosowaniem odpowiednich technologii i materiałów.

Nasza Budowa Zalewanie stropu nad parterem

Zalewanie stropu nad parterem Zalewanie stropu nad parterem

Po wykonaniu kompletnego zbrojenia stropu nad parterem, schodów oraz podciągów nadszedł czas na zalewanie stropu betonem.

Po wykonaniu kompletnego zbrojenia stropu nad parterem, schodów oraz podciągów nadszedł czas na zalewanie stropu betonem.

Nasza Budowa Ściany parteru - ciąg dalszy...

Ściany parteru - ciąg dalszy... Ściany parteru - ciąg dalszy...

Ściany parteru rosną z każdym dniem. Prace na budowie przebiegają według wcześniej zaplanowanego harmonogramu, a i pogoda w ostatnim czasie jest naszym sprzymierzeńcem.

Ściany parteru rosną z każdym dniem. Prace na budowie przebiegają według wcześniej zaplanowanego harmonogramu, a i pogoda w ostatnim czasie jest naszym sprzymierzeńcem.

Nasza Budowa Niech się mury pną do góry!

Niech się mury pną do góry! Niech się mury pną do góry!

Po zakończeniu stanu zero nadszedł czas na rozpoczęcie murowania ścian parteru. To kolejny etap w harmonogramie naszej budowy.

Po zakończeniu stanu zero nadszedł czas na rozpoczęcie murowania ścian parteru. To kolejny etap w harmonogramie naszej budowy.

Nasza Budowa Zalanie ław fundamentowych

Zalanie ław fundamentowych Zalanie ław fundamentowych

Wykopy zostały wykonane zgodnie z projektem. Nadszedł czas na wykonanie i ułożenie zbrojenia fundamentów, a następnie zalanie ław fundamentowych betonem.

Wykopy zostały wykonane zgodnie z projektem. Nadszedł czas na wykonanie i ułożenie zbrojenia fundamentów, a następnie zalanie ław fundamentowych betonem.

Nasza Budowa Wystartowaliśmy!

Wystartowaliśmy! Wystartowaliśmy!

Nasze pozwolenie na budowę już jest prawomocne. Na siedem dni przed rozpoczęciem robót zgłosiliśmy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wniosek o rozpoczęcie robót budowlanych. Wszystko to oznacza,...

Nasze pozwolenie na budowę już jest prawomocne. Na siedem dni przed rozpoczęciem robót zgłosiliśmy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wniosek o rozpoczęcie robót budowlanych. Wszystko to oznacza, że czas zacząć zmagania na budowie na dobre!

Nasza Budowa Mamy pozwolenie na budowę!

Mamy pozwolenie na budowę! Mamy pozwolenie na budowę!

Od zakupu działki minął prawie rok. Motywem przewodnim ostatniego roku były różnego rodzaju dokumenty, pozwolenia, uzgodnienia oraz decyzje. Nadszedł wreszcie dzień, w którym nasz trud i wysiłek zostały...

Od zakupu działki minął prawie rok. Motywem przewodnim ostatniego roku były różnego rodzaju dokumenty, pozwolenia, uzgodnienia oraz decyzje. Nadszedł wreszcie dzień, w którym nasz trud i wysiłek zostały nagrodzone. Otrzymaliśmy pozwolenie na budowę!

Nasza Budowa Lista zakupów na "stan zero"

Lista zakupów na "stan zero" Lista zakupów na "stan zero"

Pierwszy poważny zakup już za nami. W ostatnim czasie niespodziewanie udało nam się kupić stal zbrojeniową na nasze fundamenty. Małymi kroczkami zbliżamy się do rozpoczęcia budowy, a co za tym idzie do...

Pierwszy poważny zakup już za nami. W ostatnim czasie niespodziewanie udało nam się kupić stal zbrojeniową na nasze fundamenty. Małymi kroczkami zbliżamy się do rozpoczęcia budowy, a co za tym idzie do kolejnych zakupów. W tym tygodniu postanowiliśmy przygotować wstępną listę materiałów, które będą nam potrzebne w pierwszym etapie budowy

Nasza Budowa Pierwsze zakupy

Pierwsze zakupy Pierwsze zakupy

Tak jak pisaliśmy w poprzednim wpisie, bardzo ważną kwestią jest posiadanie kosztorysu. Na jego podstawie możemy sporządzić listę najpotrzebniejszych materiałów w pierwszych etapach budowy. Niewątpliwie,...

Tak jak pisaliśmy w poprzednim wpisie, bardzo ważną kwestią jest posiadanie kosztorysu. Na jego podstawie możemy sporządzić listę najpotrzebniejszych materiałów w pierwszych etapach budowy. Niewątpliwie, jednym z podstawowych materiałów jest stal zbrojeniowa.

Nasza Budowa Poszukujemy kierownika budowy...

Poszukujemy kierownika budowy... Poszukujemy kierownika budowy...

Oczekujemy na pozwolenie na budowę. Ekipę budowlaną mamy wybraną, a to oznacza, że nadszedł czas na poszukiwanie kierownika budowy.

Oczekujemy na pozwolenie na budowę. Ekipę budowlaną mamy wybraną, a to oznacza, że nadszedł czas na poszukiwanie kierownika budowy.

Nasza Budowa Jak wybrać ekipę budowlaną?

Jak wybrać ekipę budowlaną? Jak wybrać ekipę budowlaną?

Jesteśmy na etapie oczekiwania na pozwolenie na budowę. Większość papierkowych formalności mamy już za sobą, a to oznacza, że przyszedł najwyższy czas na poszukiwanie ekipy budowlanej.

Jesteśmy na etapie oczekiwania na pozwolenie na budowę. Większość papierkowych formalności mamy już za sobą, a to oznacza, że przyszedł najwyższy czas na poszukiwanie ekipy budowlanej.

Nasza Budowa Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę Pozwolenie na budowę

Po przeprowadzonej adaptacji projektu, możemy starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Uzyskanie pozwolenia wiąże się z wypełnieniem kolejnych dokumentów oraz złożeniem odpowiednich załączników.

Po przeprowadzonej adaptacji projektu, możemy starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Uzyskanie pozwolenia wiąże się z wypełnieniem kolejnych dokumentów oraz złożeniem odpowiednich załączników.

Nasza Budowa Adaptacja projektu gotowego Nazaria

Adaptacja projektu gotowego Nazaria Adaptacja projektu gotowego Nazaria

Po zakupie projektu domu Nazaria dokonaliśmy analizy i wprowadziliśmy kilka własnych poprawek. Nadszedł czas na adaptację projektu budowlanego!

Po zakupie projektu domu Nazaria dokonaliśmy analizy i wprowadziliśmy kilka własnych poprawek. Nadszedł czas na adaptację projektu budowlanego!

Nasza Budowa Projekt domu Nazaria

Projekt domu Nazaria Projekt domu Nazaria

Po wielu miesiącach poszukiwań projektu domu wreszcie się zdecydowaliśmy. Będziemy budować według projektu Nazaria.

Po wielu miesiącach poszukiwań projektu domu wreszcie się zdecydowaliśmy. Będziemy budować według projektu Nazaria.

Nasza Budowa Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny? Projekt gotowy czy indywidualny?

Mamy już działkę oraz otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy. Pomimo tego, że to dopiero początki naszej przygody z budową domu ponownie stanęliśmy przed podjęciem kluczowej decyzji: zakup projektu...

Mamy już działkę oraz otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy. Pomimo tego, że to dopiero początki naszej przygody z budową domu ponownie stanęliśmy przed podjęciem kluczowej decyzji: zakup projektu gotowego czy na indywidualne zamówienie?

Nasza Budowa Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu

Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu Warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu

Jeśli udało nam się kupić działkę, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zmuszeni jesteśmy do wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W tym celu należy udać...

Jeśli udało nam się kupić działkę, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zmuszeni jesteśmy do wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W tym celu należy udać się do Urzędu Gminy i złożyć odpowiedni wniosek.

Nasza Budowa Najtrudniejszy pierwszy krok...

Najtrudniejszy pierwszy krok... Najtrudniejszy pierwszy krok...

„Gdzie mieszkać po ślubie?” oto jest pytanie. My wybraliśmy budowę własnego domu. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej działki budowlanej?

„Gdzie mieszkać po ślubie?” oto jest pytanie. My wybraliśmy budowę własnego domu. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej działki budowlanej?

Redakcja news Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX

Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX

W lutym rusza nowy cykl szkoleń VELUX dla dekarzy i montażystów, którzy chcą podnosić kwalifikacje zawodowe i rozwijać swoje firmy. Spotkania będą odbywać się przez cały rok w kameralnych grupach w całej...

W lutym rusza nowy cykl szkoleń VELUX dla dekarzy i montażystów, którzy chcą podnosić kwalifikacje zawodowe i rozwijać swoje firmy. Spotkania będą odbywać się przez cały rok w kameralnych grupach w całej Polsce i będą okazją do rozwoju umiejętności montażowych, a także poszerzenia zakresu swoich usług.

Krystyna Stankiewicz news Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych?

Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych? Kiedy jest najwięcej ofert sprzedaży działek budowlanych?

Według danych serwisu Gratka.pl, od stycznia do maja pojawia się ponad 55% wszystkich ofert sprzedaży działek w roku.

Według danych serwisu Gratka.pl, od stycznia do maja pojawia się ponad 55% wszystkich ofert sprzedaży działek w roku.

Krystyna Stankiewicz news Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane?

Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane? Gdzie w 2019 roku zdrożały, a gdzie staniały działki budowlane?

W minionym roku średnie ceny ofertowe gruntu budowlanego w porównaniu z 2018 r. były generalnie wyższe - wynika z danych Bankier.pl, udostępnionych przez portal nieruchomości Otodom.pl. Wyjątek stanowiły...

W minionym roku średnie ceny ofertowe gruntu budowlanego w porównaniu z 2018 r. były generalnie wyższe - wynika z danych Bankier.pl, udostępnionych przez portal nieruchomości Otodom.pl. Wyjątek stanowiły niektóre miasta wojewódzkie oraz województwa, w których wystąpiły niewielkie spadki.

Redakcja news Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów

Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów

Kupujesz wannę, drzwi, a może kominek? Przyjechałeś na zakupy samochodem osobowym, a chciałbyś zabrać produkty od razu ze sobą? Castorama ułatwia transport zakupów o dużych gabarytach klientom nieposiadającym...

Kupujesz wannę, drzwi, a może kominek? Przyjechałeś na zakupy samochodem osobowym, a chciałbyś zabrać produkty od razu ze sobą? Castorama ułatwia transport zakupów o dużych gabarytach klientom nieposiadającym dużego auta. Dzięki aplikacjom TrafiCar oraz CityBee można wynająć samochody transportowe na godziny spod wybranych sklepów sieci i łatwo przewieźć wielkogabarytowe zakupy.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.