EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Poprawnie zaizolowane fundamenty

Patryk Złotowski | 2016-05-10
Na fundamentach opiera się konstrukcja domu. Chronią też budynek przed przenikaniem wód gruntowych i zabezpieczają mury przed przemarzaniem.
Fot. Izohan

Na fundamentach opiera się konstrukcja domu. Chronią też budynek przed przenikaniem wód gruntowych i zabezpieczają mury przed przemarzaniem.


Fot. Izohan

Odpowiednie posadowienie budynku jest warunkiem jego bezpiecznej i komfortowej eksploatacji. Fundamenty muszą być nie tylko stabilne i suche, ale też odpowiednio ocieplone, żeby nie wyziębiały strefy przyziemia domu.

Zobacz także

Remmers Polska Sp. z o.o. Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating),...

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating), a częściej jako hydroizolacje „hybrydowe” lub „reaktywne” – hydroizolacje budowlane weszły w erę postbitumiczną. Kolejna generacja powstała wokół flagowego produktu firmy Remmers, czyli MB 2K, stale się rozwija. Najlepszym, a zarazem najnowszym tego dowodem jest MB 1K rapid, niezwykle łatwy w użyciu,...

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów,...

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów, wznoszonych w czasach, kiedy obowiązywały mniej restrykcyjne normy. Warto wiedzieć, że termomodernizacja lub ocieplenie stropu betonowego to stosunkowo łatwa do zrealizowania inwestycja, która może przynieść znaczące korzyści w postaci niższych kosztów eksploatacji w sezonie grzewczym. Jakie są wymagania...

Parati sp. z o.o. Czym jest płyta fundamentowa?

Czym jest płyta fundamentowa? Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to jedna z podstawowych konstrukcji budowlanych, której głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru budynku na grunt. Bez właściwego jej wykonania żaden budynek nie mógłby stać stabilnie...

Płyta fundamentowa to jedna z podstawowych konstrukcji budowlanych, której głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru budynku na grunt. Bez właściwego jej wykonania żaden budynek nie mógłby stać stabilnie i bezpiecznie. Dlatego też warto poznać podstawowe informacje na temat tej konstrukcji, jej rodzajów oraz samego procesu budowy. Postaramy się je przybliżyć w poniższym artykule.

Najpopularniejsze rozwiązanie posadowienia to żelbetowa płyta lub ławy i murowane ściany fundamentowe.

Wymiary fundamentów i sposób ich zbrojenia muszą być zaprojektowane przez uprawnionego konstruktora, który uwzględnia obciążenia i lokalne warunki gruntowo-wodne panujące na działce. Aby nie groziło im wysadzenie przez podłoże, muszą spoczywać poniżej strefy przemarzania, czyli w zależności od lokalizacji na głębokości od 80 do 140 cm.

Fundamenty betonuje się najczęściej z mieszanki klasy C12/15 lub C16/20. Kiedy zwiążą, układa się na nich poziomą izolację przeciwwilgociową, która jednocześnie stanowi warstwę poślizgową, a następnie muruje się ściany z betonowych, silikatowych albo keramzytobetonowych bloczków. Łączy się je zawsze na pełne spoiny poziome i pionowe grubości 1,5-2 cm.

Od zewnątrz ściany zabezpiecza się przed wodą za pomocą papy, folii lub odpowiedniej masy hydroizolacyjnej. Izolację układa się też na ich górnej powierzchni, łącząc ją z izolacją podłogi na gruncie. Na tak przygotowanych fundamentach można układać obwodową izolację termiczną.

Teoretycznie przed ucieczką ciepła przez podłogę przy ścianach zewnętrznych chroni ocieplenie sięgające 1 m poniżej poziomu podłogi. Tylko ściany użytkowych piwnic trzeba otulać w całości. W praktyce wykonywanie izolacji z takim uskokiem byłoby tylko utrudnieniem wykonawczym, kładzie się ją więc na całej powierzchni ścian fundamentowych aż do ławy.

Czym ocieplać

Nie wszystkie materiały izolacyjne nadają się do stosowania pod ziemią - trzeba wybrać te o odpowiednich parametrach. Przede wszystkim muszą mieć niską nasiąkliwość (poniżej 5%) i być odporne na uszkodzenia mechaniczne i zagrzybienie. Dobrze też, jeśli mają jak najmniejszy współczynnik przewodzenia ciepła λ, bo wówczas można stosować cieńszą warstwę izolacji.

Styropian, czyli polistyren ekspandowany, powinien mieć gęstość powyżej 13 kg/m3 i wytrzymałość na ściskanie 70-150 kPa. Jego nasiąkliwość zależnie od grubości wynosi wtedy od 1 do 5%, a jeśli ma w swojej strukturze domieszki grafitu, to nasiąkliwość jest mniejsza niż 3,5%. Współczynnik przewodzenia ciepła λ jest równy od 0,031 do 0,038 W/(m·K).

Styropian o tych najniższych l można układać warstwą grubości 5 cm, najczęściej stosuje się 10 cm. Płyty mogą mieć krawędzie proste lub frezowane, te drugie zapewniają większą szczelność, bo pozwalają uniknąć mostków termicznych wzdłuż połączeń. Jeśli przy budynku biegną rury drenarskie, warto stosować płyty z czopami drenażowymi.

Trzeba pamiętać, że polistyren jest nieodporny na rozpuszczalniki organiczne. Na ścianach fundamentowych izolowanych masą hydroizolacyjną albo papą na lepiku wolno więc układać go dopiero kiedy ta warstwa przeciwwilgociowa wyschnie, żeby nie był poddawany działaniu szkodliwych oparów. Również do przyklejania płyt należy używać tylko bezpiecznych dla ich struktury klejów bitumicznych lub poliuretanowych przeznaczonych do styropianu.

XPS, czyli polistyren ekstrudowany, jest twardszy od styropianu. Ma gęstość powyżej 30 kg/m3, a jego wytrzymałość na ściskanie to 300-500 kPa, dzięki czemu jest bardziej odporny na uszkodzenia. Współczynnik λ nie przekracza 0,035 W/(m·K), a grubość izolacji to zazwyczaj 5-10 cm. Podobnie jak w przypadku styropianu, płyty mogą mieć krawędzie proste lub frezowane, a do ich mocowania trzeba używać produktów niezawierających rozpuszczalników, bo XPS również nie jest na nie odporny.

Wełna mineralna jest w fundamentach stosowana niezwykle rzadko i raczej jako wypełnienie pustki w ścianach warstwowych, bez kontaktu z gruntem. Nawet wełna hydrofobizowana ma bowiem zbyt dużą nasiąkliwość.

Płyty PIR mają bardzo niską nasiąkliwość (poniżej 2%) i są odporne na uszkodzenia, bo ich gęstość wynosi 30 kg/m3, a wytrzymałość na ściskanie 120 kPa. Płyty są też bardzo ciepłe. Ich współczynnik λ jest mniejszy niż 0,023 W/(m·K), więc do ocieplenia wystarcza grubość do 5 cm. Poza tym pianka typu PIR nie jest wrażliwa na korozję biologiczną ani na większość związków chemicznych używanych w budownictwie. Frezowane krawędzie płyt umożliwiają zachowanie ciągłości izolacji.

Piana natryskowa typu PUR o zamkniętokomórkowej strukturze to na naszym rynku na razie rzadkość, chociaż jej zalety trudno przecenić. Nie nasiąka wodą, więc stanowi od razu warstwę hydroizolacyjną. Dobrze zespala się z podłożem, a przy tym wnika w pory i szczeliny fundamentów, dzięki czemu tworzy jednorodną i bezmostkową powłokę termoizolacyjną. Ma przy tym rekordowo niski współczynnik λ = 0,022-0,021 W/(m·K).

Pianę nanosi się metodą natryskową w 2-3 warstwach, każda grubości od 1 do 2,5 cm. Ważne, żeby kolejne warstwy były porównywalnej grubości i nigdy nie miały więcej niż 3 cm, bo podczas reakcji spieniania wydzielałoby się zbyt dużo ciepła, co źle wpływałoby na formowanie struktury pianki.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Sebastio34 Sebastio34, 23.08.2016r., 11:05:51 Powinniśmy zadbać o hydroizolację również, ponieważ wody opadowe i wilgoć mogą mieć na prawdę zły wpływ na materiały budowlane dla naszego domu. U nas ekipa od razu wykonał System Izolacji. Podobno jedna z lepszych hydroizolacji, która doskonale się nakłada i zamyka problemy z wilgocią. Sprawdzali miesiąc temu to nie widać nigdzie problemów z wilgocią, więc mogę się pochwalić :)

Powiązane

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

STYROPMIN Materiał izolacyjny na specjalne wymagania

Materiał izolacyjny na specjalne wymagania Materiał izolacyjny na specjalne wymagania

Wzmocniony, wyjątkowo wytrzymały materiał izolacyjny przeznaczony do ocieplenia miejsc takich, jak fundamenty, dachy odwrócone czy nawet parkingi, po których codziennie przemieszają się setki osób. To...

Wzmocniony, wyjątkowo wytrzymały materiał izolacyjny przeznaczony do ocieplenia miejsc takich, jak fundamenty, dachy odwrócone czy nawet parkingi, po których codziennie przemieszają się setki osób. To właśnie jest XPS 30 PRO – nowość w ofercie Styropminu.

STYROPMIN Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel

Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel

Zima jako okres, w którym prace budowlane przenoszą się do wnętrza domów, stanowi kluczowy moment dla wielu właścicieli. Niektórzy z nich z pewnością już oddychają z ulgą, przystępując do wykańczania długo...

Zima jako okres, w którym prace budowlane przenoszą się do wnętrza domów, stanowi kluczowy moment dla wielu właścicieli. Niektórzy z nich z pewnością już oddychają z ulgą, przystępując do wykańczania długo wyczekiwanego lokum. Jednak dla innych prace wciąż trwają, koncentrując się na elementach, które wpływają na trwałość domu, komfort jego mieszkańców na długie lata oraz, co nie mniej istotne, na ograniczenie kosztów energii w obliczu ciągłego wzrostu cen.

STYROPMIN Ciszej i cieplej w domu z pomocą styropianu akustycznego

Ciszej i cieplej w domu z pomocą styropianu akustycznego Ciszej i cieplej w domu z pomocą styropianu akustycznego

Nurt minimalizmu dosięga już warunków, w jakich mieszkamy. Ograniczamy nie tylko dobra, które kupujemy i konsumujemy, ale i przestrzeń, którą zajmujemy. Sprzyjają temu bardzo praktyczne ułatwienia związane...

Nurt minimalizmu dosięga już warunków, w jakich mieszkamy. Ograniczamy nie tylko dobra, które kupujemy i konsumujemy, ale i przestrzeń, którą zajmujemy. Sprzyjają temu bardzo praktyczne ułatwienia związane z budową małych domów bez tradycyjnych formalności. W tej sytuacji jeszcze ważniejsze staje się, by domowe otoczenie było wygodne, ciepłe i ciche.

STYROPMIN Nowość w termoizolacji – podwójne płyty styropianowe

Nowość w termoizolacji – podwójne płyty styropianowe Nowość w termoizolacji – podwójne płyty styropianowe

Płyty styropianowe, składające się z dwóch warstw o różnych, ale uzupełniających się właściwościach, to odpowiedź firmy Styropmin na rosnące oczekiwania co do efektywności ocieplenia domów.

Płyty styropianowe, składające się z dwóch warstw o różnych, ale uzupełniających się właściwościach, to odpowiedź firmy Styropmin na rosnące oczekiwania co do efektywności ocieplenia domów.

Poznaj styropian Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności?

Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności? Ewolucja materiałów izolacyjnych – jak przekuć wiedzę w oszczędności?

Jeżeli odczuwasz, że koszty energii są coraz wyższe, nie jesteś sam. Problemy geopolityczne, niska produkcja energii ze źródeł odnawialnych, a także wykorzystywanie dawniej stosowanych technologii powoduje,...

Jeżeli odczuwasz, że koszty energii są coraz wyższe, nie jesteś sam. Problemy geopolityczne, niska produkcja energii ze źródeł odnawialnych, a także wykorzystywanie dawniej stosowanych technologii powoduje, że ceny energii rosną. W takiej sytuacji warto rozważyć, w jaki sposób możemy oszczędzać energię, a co za tym idzie – pieniądze.

Jaki styropian na elewację?

Jaki styropian na elewację? Jaki styropian na elewację?

Styropian na elewację powinien być odpowiednio dobrany do warunków klimatycznych i wymagań technicznych budynku.

Styropian na elewację powinien być odpowiednio dobrany do warunków klimatycznych i wymagań technicznych budynku.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe produkowane przez członków PSPS Deklaracji Środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem „ITB EKO Przyjazny wyrób”.

Redakcja news Austrotherm z Diamentem do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu

Austrotherm z Diamentem do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu Austrotherm z Diamentem do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu

Za nami trzydziesta, jubileuszowa edycja konkursu Lider Polskiego Biznesu. Najlepsi polscy przedsiębiorcy zostali uhonorowani Złotymi Statuetkami, a firmy, które utrzymały swoją pozycję, otrzymały Diamenty...

Za nami trzydziesta, jubileuszowa edycja konkursu Lider Polskiego Biznesu. Najlepsi polscy przedsiębiorcy zostali uhonorowani Złotymi Statuetkami, a firmy, które utrzymały swoją pozycję, otrzymały Diamenty do swoich statuetek. Austrotherm znalazł się w gronie ponownie nagrodzonych firm. Prezes zarządu Anna Śpiewak, podczas uroczystej gali w Pałacu Lubomirskich w Warszawie, odebrała pierwszy Diament do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu.

Redakcja news Opóźnienia dostaw materiałów budowlanych – przyczyny i skutki

Opóźnienia dostaw materiałów budowlanych – przyczyny i skutki Opóźnienia dostaw materiałów budowlanych – przyczyny i skutki

Dostawcy materiałów budowlanych coraz częściej informują o opóźnieniach dostaw. Na niektóre komponenty trzeba czekać nawet dwa miesiące, a brak materiałów i konkretnych informacji o cenach przekłada się...

Dostawcy materiałów budowlanych coraz częściej informują o opóźnieniach dostaw. Na niektóre komponenty trzeba czekać nawet dwa miesiące, a brak materiałów i konkretnych informacji o cenach przekłada się na dłuższe terminy realizacji, wzrosty kosztów i trudności w tworzeniu ofert. Ostatecznie uderzy to w rynek nieruchomości – wynika z analizy przygotowanej przez Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji.

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Redakcja news Paweł Orleański twarzą nowej kampanii informacyjnej PSPS

Paweł Orleański twarzą nowej kampanii informacyjnej PSPS Paweł Orleański twarzą nowej kampanii informacyjnej PSPS

Ruszyła kolejna kampania informacyjna Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu. Korzyści ze stosowania płyt styropianowych dla środowiska, a także fakty, mity i ciekawostki na temat styropianu prezentuje...

Ruszyła kolejna kampania informacyjna Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu. Korzyści ze stosowania płyt styropianowych dla środowiska, a także fakty, mity i ciekawostki na temat styropianu prezentuje w niej Paweł Orleański – dziennikarz popularnonaukowy znany m.in. z programu Galileo.

Redakcja news Austrotherm partnerem akcji ONKOODPOWIEDZIALNI

Austrotherm partnerem akcji ONKOODPOWIEDZIALNI Austrotherm partnerem akcji ONKOODPOWIEDZIALNI

Firma Austrotherm została partnerem akcji społecznej ONKOODPOWIEDZIALNI, organizowanej przez grupę Neo Hospital. Kampania skierowana jest do pracodawców, którzy chcą zadbać o zdrowie swoich pracowników...

Firma Austrotherm została partnerem akcji społecznej ONKOODPOWIEDZIALNI, organizowanej przez grupę Neo Hospital. Kampania skierowana jest do pracodawców, którzy chcą zadbać o zdrowie swoich pracowników w obszarze chorób onkologicznych.

Redakcja news Nowe grubości płyt styropianowych ETIXX Fasada λ 31

Nowe grubości płyt styropianowych ETIXX Fasada λ 31 Nowe grubości płyt styropianowych ETIXX Fasada λ 31

Gamę płyt grafitowych Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 poszerzono o dwie nowe grubości – 12 i 25 cm. Kompleksowa oferta nowoczesnych, formowanych ciśnieniowo materiałów izolacyjnych w pięciu grubościach daje...

Gamę płyt grafitowych Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 poszerzono o dwie nowe grubości – 12 i 25 cm. Kompleksowa oferta nowoczesnych, formowanych ciśnieniowo materiałów izolacyjnych w pięciu grubościach daje jeszcze większe możliwości projektowania i realizacji cieplejszych przegród zgodnych z aktualnymi wymaganiami.

Redakcja news Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS

PSPS przedstawia swoje stanowisko wobec pojawiających się w mediach branżowych, wprowadzających w błąd informacji, sugerujących wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa pożarowego polskich budynków z uwagi...

PSPS przedstawia swoje stanowisko wobec pojawiających się w mediach branżowych, wprowadzających w błąd informacji, sugerujących wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa pożarowego polskich budynków z uwagi na rosnącą grubość wyrobów ze styropianu stosowanych w ociepleniach ścian zewnętrznych.

Redakcja news Firma Austrotherm Super Marką 2021

Firma Austrotherm Super Marką 2021 Firma Austrotherm Super Marką 2021

Firmę Austrotherm, producenta materiałów termoizolacyjnych dla budownictwa, już po raz szósty z rzędu wyróżniono tytułem „Super Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii „Producenci styropianu”. Wynik...

Firmę Austrotherm, producenta materiałów termoizolacyjnych dla budownictwa, już po raz szósty z rzędu wyróżniono tytułem „Super Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii „Producenci styropianu”. Wynik badania potwierdził pozycję marki oraz wysoką jakość produktów, cenioną przez fachowców w całej Polsce.

Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) Wymagania podczas stosowania szarego styropianu

Wymagania podczas stosowania szarego styropianu Wymagania podczas stosowania szarego styropianu

Szary styropian to produkt nowej generacji i przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych. Jest to jednak produkt wymagający. Dlatego podczas prac ociepleniowych bezwzględnie należy przestrzegać kilku...

Szary styropian to produkt nowej generacji i przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych. Jest to jednak produkt wymagający. Dlatego podczas prac ociepleniowych bezwzględnie należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Nowe Warunki Techniczne 2021 – bezpłatny e-book

Nowe Warunki Techniczne 2021 – bezpłatny e-book Nowe Warunki Techniczne 2021 – bezpłatny e-book

Zobacz bezpłatny poradnik, a w nim nowe wymagania z zakresu projektowania ścian, dachów, podłóg i fundamentów według Warunków Technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. Stan prawny: 2023 r.

Zobacz bezpłatny poradnik, a w nim nowe wymagania z zakresu projektowania ścian, dachów, podłóg i fundamentów według Warunków Technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. Stan prawny: 2023 r.

Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) Branża styropianowa gotowa na nowe wymagania

Branża styropianowa gotowa na nowe wymagania Branża styropianowa gotowa na nowe wymagania

Od 1 stycznia 2021 r. projektanci i inwestorzy muszą się liczyć z nowymi wymaganiami dla budynków dotyczącymi niższego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) oraz maksymalnego zapotrzebowania...

Od 1 stycznia 2021 r. projektanci i inwestorzy muszą się liczyć z nowymi wymaganiami dla budynków dotyczącymi niższego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) oraz maksymalnego zapotrzebowania budynku na energię pierwotną (Ep). Oba współczynniki wpływają nie tylko na proces projektowania i budowy domów, ale również na wybór sposobu ich ogrzewania. Nieodpowiednio zaizolowane ściany, podłogi czy dachy oraz przestarzałe technologicznie kotły nie będą w stanie sprostać obostrzeniom.

Redakcja news PSPS obchodzi 10-lecie działalności

PSPS obchodzi 10-lecie działalności PSPS obchodzi 10-lecie działalności

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. Organizację tworzy 28 firm, posiadających blisko 60 zakładów produkcyjnych w całym kraju. Polska jest...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. Organizację tworzy 28 firm, posiadających blisko 60 zakładów produkcyjnych w całym kraju. Polska jest największym rynkiem ociepleń ze styropianu w Europie. Produkcja styropianu dla budownictwa zapewnia tysiące miejsc pracy.

Redakcja news Zdrowe serce, prawidłowa termoizolacja - kampania marki Austrotherm

Zdrowe serce, prawidłowa termoizolacja - kampania marki Austrotherm Zdrowe serce, prawidłowa termoizolacja - kampania marki Austrotherm

Producent styropianu Austrotherm ruszył z kampanią wizerunkową "Twoje serce jest dla nas ważne", w której podkreśla ważną rolę materiałów do termoizolacji w ocieplaniu domu.

Producent styropianu Austrotherm ruszył z kampanią wizerunkową "Twoje serce jest dla nas ważne", w której podkreśla ważną rolę materiałów do termoizolacji w ocieplaniu domu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski Co decyduje o jakości wykonania izolacji z płyt styropianowych?

Co decyduje o jakości wykonania izolacji z płyt styropianowych? Co decyduje o jakości wykonania izolacji z płyt styropianowych?

Technologia ETICS to najbardziej popularna metoda ocieplania ścian zewnętrznych budynków w Polsce. Jak dobrać odpowiednią grubość izolacji cieplnej? Jakie parametry i właściwości płyt styropianowych wpływają...

Technologia ETICS to najbardziej popularna metoda ocieplania ścian zewnętrznych budynków w Polsce. Jak dobrać odpowiednią grubość izolacji cieplnej? Jakie parametry i właściwości płyt styropianowych wpływają na jakość wykonania izolacji?

Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) Producenci styropianu w walce o czyste powietrze

Producenci styropianu w walce o czyste powietrze Producenci styropianu w walce o czyste powietrze

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju. Nie wszystkie pomysły zostały zaakceptowane przez branżę.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.