EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Wybrane aspekty wymagań zasilaczy stosowanych do urządzeń przeciwpożarowych

mgr inż. Dariusz Zgorzalski | 3/2023 | 2023-07-12
Jak powinien działać skuteczny system oddymiania? fot. Adobe Stock

Jak powinien działać skuteczny system oddymiania? fot. Adobe Stock

Eliminowanie błędów, uzyskanie i utrzymanie niezawodności urządzeń ppoż. jest szczególnie trudne, gdyż większość z nich to systemy tworzące funkcjonalną całość, w skład których wchodzi wiele urządzeń dostarczanych przez różnych dostawców z różnych branż. System taki spełni swoją funkcję pod warunkiem, że wszystkie jego elementy pracują prawidłowo i są ze sobą kompatybilne. Przykładem takich systemów są systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła (do których zalicza się system oddymiania).

Zobacz także

Tomasz Łukaszewski Bierna ochrona przeciwpożarowa budynków

Bierna ochrona przeciwpożarowa budynków Bierna ochrona przeciwpożarowa budynków

Już na etapie projektowania budynku należy we właściwy sposób zaplanować zabezpieczenia przeciwpożarowe obiektu. Obok czynnego zabezpieczenia przeciwpożarowego, którego celem jest minimalizacja skutków...

Już na etapie projektowania budynku należy we właściwy sposób zaplanować zabezpieczenia przeciwpożarowe obiektu. Obok czynnego zabezpieczenia przeciwpożarowego, którego celem jest minimalizacja skutków powstałego już pożaru, projekt powinien uwzględniać bierną ochronę przeciwpożarową budynku, mającą za zadanie spowolnić niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia, a w efekcie przyczynić się do tego, aby budynek był w stanie obronić się sam przed pożarem.

mgr inż. Monika Hyjek Jak spełnić wymagania przeciwpożarowe na poddaszu użytkowym?

Jak spełnić wymagania przeciwpożarowe na poddaszu użytkowym? Jak spełnić wymagania przeciwpożarowe na poddaszu użytkowym?

Poddasza użytkowe często przeznacza się na cele mieszkalne lub biurowe, szczególnie w przypadku budynków niskich lub średniowysokich. W domach mieszkalnych najczęściej wykorzystywane są jako sypialnie...

Poddasza użytkowe często przeznacza się na cele mieszkalne lub biurowe, szczególnie w przypadku budynków niskich lub średniowysokich. W domach mieszkalnych najczęściej wykorzystywane są jako sypialnie lub przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa. W małych hotelach czy pensjonatach na poddaszach umieszcza się pokoje gościnne, a w niewielkich budynkach użyteczności publicznej aranżuje się je jako biura. Niezależnie od wyboru jednej z tych możliwości, przy budowie obiektu z takim poddaszem należy pamiętać...

OSPEL Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które...

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale także dodają elegancji i nowoczesności pomieszczeniom.

Niezawodność urządzeń ppoż.

Ta forma koncepcji ochrony przeciwpożarowej ma swoje zalety, ale nie możemy zapominać, że żadne urządzenia nie są wolne od wad. Jedną z istotnych wad jest m.in. konieczność dostarczania energii elektrycznej w warunkach, w których stabilność parametrów pracy nie jest w pełni zagwarantowana. Brak zasilania lub niedostateczne parametry zasilania może wywołać dość istotne dysfunkcje, a nawet przyczynić się do stworzenia zagrożenia. Skuteczny system oddymiania oczekuje, że urządzenia takie jak m.in. klapy dymowe, kurtyny dymowe, wentylatory oddymiające, bramy napowietrzające wykonają swoje zadania w konkretny sposób w określonym czasie i sekwencji.

Brama napowietrzająca

Jednym z przykładów, gdzie pozornie drobne niedopatrzenie może być powodem dysfunkcji całego systemu, jest brama napowietrzająca służąca do udrożnienia dolotu powietrza kompensacyjnego, niezbędnego do zapewnienia skuteczności oddymiania.

Czytaj też: Bierna ochrona ppoż. – przepusty i piony instalacyjne oraz przewody wentylacyjne

W znaczącej większości rozpowszechnionych systemów oddymiania grawitacyjnego oddymianie jest nieskuteczne w przypadku braku kompensacji powietrza i gazów pożarowych. Z tego powodu na skuteczność oddymiania znaczący wpływ ma zagwarantowanie dopływu świeżego powietrza, czego przykładem może być system otwarcia bramy.

W kontekście powyższego otoczenia zapewnienie zasilania napędu bramy, w tym zastosowanie zasilacza z zachowaniem warunków certyfikacji jest niezwykle istotne. Jest to obszar, który jest nadal dość często bagatelizowany, w szczególności w aspektach formalnych. W sytuacji systemów oddymiania mechanicznego brak zagwarantowania dopływu powietrza może doprowadzić do stworzenia poważnego zagrożenia, a nawet do katastrofy budowlanej. Zastosowanie do zasilania napędu bramy UPS-ów bez znaku CNBOP-PIB i Świadectwa Dopuszczenia wydanego przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP-PIB) jest poważnym błędem.

Kompatybilność funkcjonalna, elektryczna i mechaniczna całego systemu jest podstawą do tego, aby urządzenia działały sprawnie i nie przyczyniały się do dysfunkcji systemu, a nawet do spowodowania zagrożeń. Akumulator jest jednym z kluczowych elementów zasilaczy, którego jakość ma znaczący wpływ na niezawodność w dostawie energii elektrycznej. W doborze akumulatorów oraz ich weryfikacji trzeba być bardzo czujnym z uwagi na aspekty dotyczące wątpliwej jakości akumulatorów na wolnym rynku.

Należy podkreślić, że istotnym elementem zasilacza jest jego instrukcja instalacji oraz dokumentacja techniczna. W tych dokumentach zapisanych jest wiele obostrzeń dot. instalacji i eksploatacji. Zgodnie z paragrafem 9 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zarówno brama wraz z zasilaczem, jak i sam zasilacz są urządzeniami przeciwpożarowymi, w związku z tym, zgodnie z paragrafem 3 ust. 3, przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Przegląd urządzeń

Kluczowym zaś zagadnieniem jest zakres przeprowadzanego przeglądu. Choć obowiązkiem sprawdzenia objęty jest cały zasilacz z napędem i z bramą, to powstaje pytanie m.in., jak sprawdzić, czy kluczowy element, jakim jest akumulator, nadal utrzymuje swoje właściwości. Sprawdzenie parametrów akumulatora w obiekcie jest praktycznie niemożliwe do wykonania. Wykonanie pełnych testów akumulatora to czas około kilkunastu godzin, a czasem i dni. Stąd wydaje się najbardziej praktyczne dokonanie wymiany pakietu akumulatorów i dokonanie sprawdzenia w miejscu, w którym mamy do tego lepsze warunki, czyli np. warsztat ze stanowiskiem do sprawdzenia akumulatorów.

Przy dokonaniu próby sprawdzenia niezbędna jest odpowiedź na pytanie: jakie warunki brzegowe należy przyjąć jako akceptowalne? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż dokonanie sprawdzenia wszystkich parametrów w różnych warunkach jest po prostu niemożliwe lub nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego. Należy zadać sobie pytanie: co powinienem sprawdzić, aby potwierdzić sprawność akumulatora lub podjąć decyzję o wymianie na nowy?

Zasilacz zanim zostanie poddany procedurze dopuszczenia w CNBOP-PIB musi zostać scharakteryzowany w zakresie kilku parametrów, m.in. minimalnym napięciu baterii akumulatorów, przy jakim zasilacz jeszcze dostarcza energię na wyjściu niezbędną do zasilania urządzenia, oraz maksymalny prąd na wyjściu. Spadek napięcia na zaciskach baterii akumulatorów poniżej określonej wartości powoduje przerwę zasilania. Poziom napięcia pojedynczego akumulatora o napięciu znamionowym 12 V, w którym następuje odłączenie wyjść przez moduł sterowania, może być nawet na poziomie 10 woltów. Jeżeli akumulatory uległy starzeniu, wówczas może się okazać, że awaria zasilacza zostanie ujawniona dopiero w trakcie alarmu pożarowego. Takiej sytuacji musimy uniknąć.

Żywotność akumulatora

Na proces starzenia ma wpływ wiele czynników, warunki użytkowania, temperatura eksploatacji, ilość cykli ładowania, sposób ładowania. Z tego powodu nie można określić żywotności baterii akumulatorów do wszystkich sposobów użytkowania. Zasilacze spełniające wymagania świadectwa dopuszczenia CNBOP-PIB muszą być wyposażone w kontrolę rezystancji wewnętrznej, której celem jest wykrycie uszkodzenia akumulatora.

Norma EN 12101-10 tego nie wymaga, ale Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji stanowi takie wymaganie jako obowiązkowe – ma to na celu obniżenie ryzyka długotrwałego uszkodzenia akumulatora. Choć to wymaganie ma sens, to należy jednak pamiętać, że pomiar rezystancji wewnętrznej akumulatora przez zasilacz nie daje nam pełnej gwarancji, że akumulator nadaje się jeszcze do dalszej eksploatacji i utrzyma swoje parametry do czasu przeprowadzenia kolejnego sprawdzenia. Pomiar pojemności akumulatora przy znamionowym obciążeniu jest niemal jedyną metodą na potwierdzenie, że akumulator jest nadal sprawny.

Żywotność akumulatora podana przez producenta w karcie katalogowej nie może być przenoszona wprost na warunki użytkowania zasilaczy przeciwpożarowych, to parametr normowy, który ma na celu ułatwić porównanie akumulatorów, a nie stanowi parametru, na podstawie którego dobiera się czas eksploatacji akumulatora. W większości przypadków czas ten jest o wiele krótszy z uwagi na to, że warunki eksploatacji akumulatorów odbiegają od warunków laboratoryjnych. Nawet przy pojemności akumulatora deklarowanej przez producenta mogą pojawić się przepisy zmieniające parametry znamionowe.

Podsumowanie

Zastosowanie do zasilania napędu bramy UPS-ów bez znaku CNBOP-PIB i Świadectwa Dopuszczenia wydanego przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP-PIB) jest poważnym błędem formalnym. Stosowanie niecertyfikowanych UPS-ów do zasilania napędów bram napowietrzania jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Zasilacz ze Świadectwem Dopuszczenia to formalny warunek konieczny, ale niewystarczający.

W kolejnych wydaniach „Eksperta Budowlanego” będziemy kontynuowali poruszaną w artykule tematykę

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu ws. bezpieczeństwa pożarowego ścian w systemach ETICS

PSPS przedstawia swoje stanowisko wobec pojawiających się w mediach branżowych, wprowadzających w błąd informacji, sugerujących wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa pożarowego polskich budynków z uwagi...

PSPS przedstawia swoje stanowisko wobec pojawiających się w mediach branżowych, wprowadzających w błąd informacji, sugerujących wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa pożarowego polskich budynków z uwagi na rosnącą grubość wyrobów ze styropianu stosowanych w ociepleniach ścian zewnętrznych.

mgr inż. Piotr Harassek, ekspert techniczny Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie” Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany?

Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany? Z czego zbudować solidne i energooszczędne ściany?

Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.

Wymagające przepisy o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [1] nakazują projektowanie i wznoszenie niemal wszystkich obiektów co najmniej w standardzie energooszczędnym.

Redakcja Jak chronić dom przed pożarem?

Jak chronić dom przed pożarem? Jak chronić dom przed pożarem?

Ochrona przeciwpożarowa nie jest tym, na czym się skupiamy się najbardziej budując dom. Zwłaszcza, że przepisy dotyczące domów jednorodzinnych nie są pod tym względem bardzo wymagające. Tego obszaru nie...

Ochrona przeciwpożarowa nie jest tym, na czym się skupiamy się najbardziej budując dom. Zwłaszcza, że przepisy dotyczące domów jednorodzinnych nie są pod tym względem bardzo wymagające. Tego obszaru nie warto jednak zaniedbywać. Wybór odpowiednich zabezpieczeń przeciwogniowych w przyszłości może nas uratować przed pożarem.

Redakcja news PSPS obchodzi 10-lecie działalności

PSPS obchodzi 10-lecie działalności PSPS obchodzi 10-lecie działalności

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. Organizację tworzy 28 firm, posiadających blisko 60 zakładów produkcyjnych w całym kraju. Polska jest...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. Organizację tworzy 28 firm, posiadających blisko 60 zakładów produkcyjnych w całym kraju. Polska jest największym rynkiem ociepleń ze styropianu w Europie. Produkcja styropianu dla budownictwa zapewnia tysiące miejsc pracy.

Redakcja news Wirtualna Akademia DAFA

Wirtualna Akademia DAFA Wirtualna Akademia DAFA

Stowarzyszenie DAFA uruchomiło Wirtualną Akademię DAFA – cykl szkoleń online, które pozwalają wartościowo wykorzystać obecny czas i podnieść kwalifikacje.

Stowarzyszenie DAFA uruchomiło Wirtualną Akademię DAFA – cykl szkoleń online, które pozwalają wartościowo wykorzystać obecny czas i podnieść kwalifikacje.

Redakcja news MIWO poleca publikację DAFA

MIWO poleca publikację DAFA MIWO poleca publikację DAFA

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO poleca publikację „DAFA PPOŻ. 2.01 Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad”. Wytyczne przeciwpożarowe Stowarzyszenia Wykonawców Dachów...

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO poleca publikację „DAFA PPOŻ. 2.01 Bezpieczeństwo pożarowe ścian i fasad”. Wytyczne przeciwpożarowe Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA zaprezentowano po raz pierwszy podczas tegorocznych targów budowlanych BUDMA. Jest to kolejne po „Wytycznych projektowania. Ocieplenie elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe” opracowanie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP), które skupia się...

Redakcja news Termomodernizacja budynków w Wielkiej Brytanii z systemem ociepleń Bolix

Termomodernizacja budynków w Wielkiej Brytanii z systemem ociepleń Bolix

Firma Bolix, dzięki wdrożeniu unikalnego i innowacyjnego systemu dociepleń nowej generacji ETICS 2.0., została wybrana jako dostawca dla największego w ostatnich latach kontraktu na termomodernizację w...

Firma Bolix, dzięki wdrożeniu unikalnego i innowacyjnego systemu dociepleń nowej generacji ETICS 2.0., została wybrana jako dostawca dla największego w ostatnich latach kontraktu na termomodernizację w Wielkiej Brytanii. Zadanie obejmuje ocieplenie i gruntowną termomodernizację 21 budynków wielokondygnacyjnych w mieście Walsall w środkowej Anglii.

mgr inż. Monika Hyjek Dachy płaskie – odporność ogniowa przekryć dachowych

Dachy płaskie – odporność ogniowa przekryć dachowych Dachy płaskie – odporność ogniowa przekryć dachowych

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez inwestora czy ubezpieczyciela....

Przy projektowaniu i wykonywaniu dachów płaskich należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, spełniając tym samym wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez inwestora czy ubezpieczyciela. Należy uwzględnić także wymogi ogniowe, które mogą występować zarówno w odniesieniu do całego dachu i jego części składowych, jak i rozwiązać połączenia dachu w newralgicznych punktach, takich jak połączenie przekrycia ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.

Redakcja news Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego

Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego

Ruszyła rejestracja na Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego 2019 firmy Schrack Seconet i Partnerzy, które odbędą się w dniach 23-24 października br.

Ruszyła rejestracja na Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego 2019 firmy Schrack Seconet i Partnerzy, które odbędą się w dniach 23-24 października br.

Redakcja news Doroczne Spotkanie Stowarzyszenia DAFA 2019

Doroczne Spotkanie Stowarzyszenia DAFA 2019 Doroczne Spotkanie Stowarzyszenia DAFA 2019

Przedstawiciele firm budowlanych zrzeszonych w Stowarzyszeniu DAFA podsumowali ubiegłoroczne dokonania w obszarze dachów płaskich i fasad.

Przedstawiciele firm budowlanych zrzeszonych w Stowarzyszeniu DAFA podsumowali ubiegłoroczne dokonania w obszarze dachów płaskich i fasad.

Redakcja news Projektowanie konstrukcji z betonu - warunki pożarowe według Eurokodu 2

Projektowanie konstrukcji z betonu - warunki pożarowe według Eurokodu 2 Projektowanie konstrukcji z betonu - warunki pożarowe według Eurokodu 2

W książce omówiono problematykę bezpieczeństwa pożarowego konstrukcji z betonu. Scharakteryzowano termiczne i mechaniczne oddziaływania na konstrukcje, właściwości betonu oraz elementów żelbetowych i sprężonych...

W książce omówiono problematykę bezpieczeństwa pożarowego konstrukcji z betonu. Scharakteryzowano termiczne i mechaniczne oddziaływania na konstrukcje, właściwości betonu oraz elementów żelbetowych i sprężonych w warunkach pożarowych. Opracowanie jest skierowane przede wszystkim do projektantów i wykonawców konstrukcji żelbetowych oraz rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Redakcja news Strefa Projektanta - nowe narzędzie dla projektantów

Strefa Projektanta - nowe narzędzie dla projektantów Strefa Projektanta - nowe narzędzie dla projektantów

Strefa Projektanta - nowe narzędzie Isover - ma umożliwić projektowanie przegród oraz dociepleń zgodnie z wysokimi standardami budownictwa.

Strefa Projektanta - nowe narzędzie Isover - ma umożliwić projektowanie przegród oraz dociepleń zgodnie z wysokimi standardami budownictwa.

Redakcja news Systemy ociepleń na styropianie - bezpieczna elewacja

Systemy ociepleń na styropianie - bezpieczna elewacja Systemy ociepleń na styropianie - bezpieczna elewacja

"Czy w Polsce potrzebne są dodatkowe dokumenty podnoszące standardy bezpieczeństwa pożarowego?" - taki był temat przewodni konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu...

"Czy w Polsce potrzebne są dodatkowe dokumenty podnoszące standardy bezpieczeństwa pożarowego?" - taki był temat przewodni konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS), która odbyła się 26 lutego br. w Hotelu Lord w Warszawie. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu reprezentowali prezes zarządu PSPS Kamil Kiejna i Jerzy Rutka, członek zarządu.

Redakcja news MIWO poleca wytyczne ws. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

MIWO poleca wytyczne ws. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń MIWO poleca wytyczne ws. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

W grudniu 2018 r. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) wydało "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe" przeznaczonymi dla projektantów,...

W grudniu 2018 r. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) wydało "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe" przeznaczonymi dla projektantów, wykonawców, rzeczoznawców budowlanych, zarządców budynków, a także dla Straży Pożarnej. Dokument dotyczy przede wszystkim elewacji z systemami ociepleń ETICS.

Redakcja news PSPS krytycznie o nowych wytycznych dot. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

PSPS krytycznie o nowych wytycznych dot. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń PSPS krytycznie o nowych wytycznych dot. bezpieczeństwa pożarowego ociepleń

Podczas targów BUDMA 2019 w Poznaniu swoją premierę miały wydane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa "Wytyczne projektowania: Ocieplenia Elewacji Budynków z uwagi na Bezpieczeństwo...

Podczas targów BUDMA 2019 w Poznaniu swoją premierę miały wydane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa "Wytyczne projektowania: Ocieplenia Elewacji Budynków z uwagi na Bezpieczeństwo Pożarowe - SITP WP-03:2018". Według PSPS dokument nie uwzględnia opinii przedstawicieli branży ociepleń.

Redakcja news Stowarzyszenie MIWO - zmiana w zarządzie

Stowarzyszenie MIWO - zmiana w zarządzie Stowarzyszenie MIWO - zmiana w zarządzie

Zarząd MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej - powołał Łukasza Glapę na nowego członka i sekretarza zarządu organizacji. Zajął on miejsce Marii Dreger.

Zarząd MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej - powołał Łukasza Glapę na nowego członka i sekretarza zarządu organizacji. Zajął on miejsce Marii Dreger.

Redakcja news Ocieplanie elewacji budynków - bezpieczeństwo pożarowe

Ocieplanie elewacji budynków - bezpieczeństwo pożarowe Ocieplanie elewacji budynków - bezpieczeństwo pożarowe

Jak projektować ocieplenie elewacji budynków w kontekście bezpieczeństwa pożarowego? Poznaj środki ograniczające rozprzestrzenianie ognia przez elewacje z ociepleniem ETICS.

Jak projektować ocieplenie elewacji budynków w kontekście bezpieczeństwa pożarowego? Poznaj środki ograniczające rozprzestrzenianie ognia przez elewacje z ociepleniem ETICS.

Przemysław Gogojewicz Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne Remont starych budynków a nowe Warunki Techniczne

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

Nie można zmusić zarządzającego do remontu starych budynków, opierając się na obecnie obowiązujących wymogach technicznych.

Redakcja Jak się ustrzec pożaru sadzy?

Jak się ustrzec pożaru sadzy? Jak się ustrzec pożaru sadzy?

W sezonie grzewczym może dochodzić do groźnego w skutkach pożaru sadzy. Jakie są jego przyczyny i jak zapobiegać temu niebezpiecznemu zjawisku?

W sezonie grzewczym może dochodzić do groźnego w skutkach pożaru sadzy. Jakie są jego przyczyny i jak zapobiegać temu niebezpiecznemu zjawisku?

Redakcja 5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach

5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach 5 powodów, dla których warto stosować ogniochronną płytę gipsowo-kartonową na poddaszach

Zwykłe płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończenia wnętrz na poddaszach domów. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie płyt ogniochronnych lub odpornych na uderzenia? Przedstawiamy 5 argumentów...

Zwykłe płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończenia wnętrz na poddaszach domów. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie płyt ogniochronnych lub odpornych na uderzenia? Przedstawiamy 5 argumentów za płytami ogniochronnymi i odpornymi na wydarzenia.

Dorken Delta Folie Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?

Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary? Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?

Liczba pożarów w Polsce z roku na rok zwiększa się – wynika z danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. W związku ze zmianami klimatycznymi, przewiduje się, że samozapłony budynków...

Liczba pożarów w Polsce z roku na rok zwiększa się – wynika z danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. W związku ze zmianami klimatycznymi, przewiduje się, że samozapłony budynków będą występowały jeszcze częściej. Szczególnie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa dachu – elementu najbardziej narażonego na silne działanie słońca, wody i wiatru. Odporność tej części budynku można zwiększyć dzięki użyciu odpowiednich, niezapalnych produktów. W jaki sposób chronią dach?

Redakcja news Projektowanie budynków i obiektów budowlanych – bezpieczeństwo pożarowe

Projektowanie budynków i obiektów budowlanych – bezpieczeństwo pożarowe Projektowanie budynków i obiektów budowlanych – bezpieczeństwo pożarowe

„Bezpieczeństwo pożarowe w projektowaniu budynków i obiektów budowlanych – postawy” to trzecie wydanie publikacji – zaktualizowane i uzupełnione według stanu prawnego na dzień 31.03.2023 r. Przedstawienie...

„Bezpieczeństwo pożarowe w projektowaniu budynków i obiektów budowlanych – postawy” to trzecie wydanie publikacji – zaktualizowane i uzupełnione według stanu prawnego na dzień 31.03.2023 r. Przedstawienie przepisów i norm w przystępnej formie pozwoli określić wymagania, które zapewnią zaprojektowanie obiektu budowlanego i związanych z nim instalacji w sposób zapewniający bezpieczeństwo pożarowe zgodne z przeznaczeniem użytkowania obiektu.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Redakcja news Weź udział w grze i zostań ekspertem od biernej ochrony przeciwpożarowej

Weź udział w grze i zostań ekspertem od biernej ochrony przeciwpożarowej Weź udział w grze i zostań ekspertem od biernej ochrony przeciwpożarowej

Już 28 lutego rusza gra edukacyjna Progres Promat, która przez 6 tygodni pozwoli użytkownikom sięgać po cenną wiedzę z zakresu zabezpieczania przepustów instalacyjnych i dylatacji.

Już 28 lutego rusza gra edukacyjna Progres Promat, która przez 6 tygodni pozwoli użytkownikom sięgać po cenną wiedzę z zakresu zabezpieczania przepustów instalacyjnych i dylatacji.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.