EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Monoblok vs. split – jaką pompę ciepła wybrać?

OZE-BIOMAR S.A. | 2021-10-29
Monoblok vs. split – jaką pompę ciepła wybrać?

Monoblok vs. split – jaką pompę ciepła wybrać?

Zastosowanie pompy ciepła pozwala na zwielokrotnienie energii cieplnej uzyskanej z 1 kW energii elektrycznej. Na taką inwestycję decydują się przede wszystkim użytkownicy instalacji fotowoltaicznych, zastępujący kocioł węglowy ekologicznym źródłem ciepła. Przed zakupem pojawia się jednak pytanie, jaki rodzaj pompy ciepła wybrać – monoblok czy split? Wyjaśniamy, czym różnią się oba rodzaje pomp, jakie mają wady i zalety.

treść sponsorowana

Zarówno pompy monoblok i split należą do grupy pomp powietrznych, cieszących się znacznie większą popularnością niż pompy gruntowe. Wynika to przede wszystkim z niższej ceny, ale nie tylko. Pompy powietrzne są prostsze w montażu i nie wymagają skomplikowanych prac terenowych, takich jak odwierty czy rozmieszczanie kanałów w gruncie. Ponadto nowoczesne technologie powietrznych pomp ciepła pozwalają bez trudu uzyskać sprawność rzędu COP 5, dzięki czemu realnie zmniejszają zużycie prądu. Sprawdź >>

Pompy ciepła monoblok i split – zasada działania

Zarówno pompy ciepła dzielone (split), jak i zamknięte w jednym module (monoblok), wykorzystują tę samą zasadę działania. Odbierają ciepło z powietrza, a następnie wykorzystują je do wytworzenia energii cieplnej używanej do ogrzewania budynku. Oczywiście nie odpowiada za to samo ogrzanie czynnika zaciąganym z zewnątrz powietrzem, a współdziałanie wielu elementów: parownika, sprężarki, zaworu rozprężnego czy skraplacza. Sprężany czynnik chłodniczy może osiągać nawet 80–85ºC, a następnie oddać to ciepło do domowej instalacji grzewczej w skraplaczu, czyli wymienniku ciepła. W ten sposób pompa ciepła zwiększa nawet pięciokrotnie energię cieplną wytworzoną z każdego 1 kW energii elektrycznej. Ciepło wytworzone w pompie może być wykorzystane nie tylko w grzejnikach czy ogrzewaniu podłogowym, ale i do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Co różni pompy monoblok i split?

Zasadniczą różnicą pomiędzy dwoma typami pomp ciepła jest umiejscowienie podzespołów. Pompy monoblok mieszczą wewnątrz zaizolowanej termicznie i akustycznie obudowy wszystkie elementy. Są fabrycznie napełnione czynnikiem chłodniczym, więc nie wymagają instalacji przez specjalistę z uprawnieniami F-gazowymi. Z całego modułu wyprowadzone są jedynie rury z wodą centralnego ogrzewania. Dotyczy to zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych pomp ciepła typu monoblok.

Dla odmiany pompy ciepła typu split dzielą elementy układu pomiędzy jednostkę zewnętrzną a pomieszczenie w budynku. W module zewnętrznym znajduje się parownik, sprężarka, wentylator oraz zawór rozprężny, natomiast wymiennik ciepła wraz z automatyką i częścią hydrauliczną montowany jest wewnątrz budynku. Wymusza to oczywiście doprowadzenie czynnika chłodniczego do domu rurami, gdzie trafia do skraplacza i oddaje ciepło do instalacji. Gabaryty pompy ciepła typu split są mniejsze, jednak wymaga ona dodatkowego miejsca w budynku gospodarczym, kotłowni czy garażu.

Wady i zalety pompy ciepła monoblok

Najważniejszą zaletą pompy ciepłą typu monoblok jest szczelność urządzenia. Wypełniona fabrycznie gazem pompa nie wymaga karty urządzenia, kontroli szczelności oraz jest łatwiejsza w montażu. Dodatkowo jest zaizolowana akustycznie, dlatego generuje cichszy dźwięk niż pompa typu split. Ma to szczególne znaczenie, jeśli pompa ma znaleźć się w pobliżu altanki, tarasu czy innego miejsca wypoczynku. Ze względu na prostotę budowy pompa monoblok wykazuje się mniejszą awaryjnością, a ponadto można ją montować w nieco większym oddaleniu od budynku.

pompa ciepla monoblok infografika oze biomar

Pompa ciepła monoblok - infografika

Z pompy ciepła typu monoblok warto skorzystać chociażby wówczas, gdy w budynku nie ma miejsca na dodatkowe podzespoły. Wszystkie elementy zamknięte są w hermetycznym monobloku, więc nie ma potrzeby wydzielania obszernego pomieszczenia gospodarczego czy kotłowni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zamierzasz zastosować duży zbiornik wyrównawczy. Może być potrzebny w sytuacji, gdy zład wody, czyli ilość wody przepływającej przez instalację grzewczą, jest zbyt mały. Co ciekawe, pompy ciepła monoblok mogą być wykorzystane także w odwrotnych sytuacjach, czyli w momencie, gdy masz do dyspozycji duże pomieszczenie, np. byłą kotłownię. Wówczas można zastosować wewnętrzną pompę ciepła, która doprowadza i odprowadza powietrze kanałami wyprowadzonymi z budynku. To jednak rzadko spotykane rozwiązanie.

Pompy ciepła monoblok mają wiele zalet, do których należy zaliczyć też niską cenę i dobrą wydajność, ale stoi przed nimi jedno poważne wyzwanie – ochrona przed zamarzaniem. Rury doprowadzające wodę do domowej instalacji są oczywiście zaizolowane, ale w przypadku awarii pompy wodnej lub brak prądu mogłyby zamarznąć. Z tego względu pompy monoblok wymagają dodatkowych zabezpieczeń przeciwzamrożeniowych, np. specjalnych zaworów, grzałek karteru zapobiegających absorpcji czynnika przez olej czy zastąpieniu wody roztworem glikolu. Dzięki domieszce glikolu propylenowego spada temperatura krzepnięcia wody z 0 do ok. -7ºC. Ilość glikolu nie może być jednak zbyt duża, gdyż przyspiesza on korozję układu grzewczego. Należy pamiętać też o tym, by nie wybierać trującego glikolu etylenowego. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w zbiornikach na c.w.u. wyposażonych w wężownicę, którą roztwór mógłby dostać się do wody dostępnej w kranach.

Wady i zalety pompy ciepła split

Dużą popularnością w Polsce cieszą się pompy ciepła typu split. Bierze się ona w dużej mierze z odporności na niskie temperatury. Pompa split nie wymaga izolacji termicznej i nie ma ryzyka zamarznięcia czynnika, który w przeciwieństwie do wody utrzymuje płynność nawet w niskiej temperaturze. Woda krążąca w grzejnikach lub kanałach „podłogówki” ogrzewana jest już wewnątrz budynku, więc z pompy ciepła doprowadzany jest jedynie gaz chłodniczy. W domu znajduje się także automatyka i całość hydrauliki, co ułatwia kontrolę i serwisowanie elementów.

Z uwagi na podzieloną konstrukcję pompy ciepła typu split, straty energii są nieco mniejsze niż w przypadku pompy monoblok. Pociąga to co prawda za sobą konieczność ulokowania pompy bezpośrednio przy budynku, ale w większości przypadków i tak jest to najkorzystniejszym rozwiązaniem. Nie trzeba obawiać się także dużej głośności pomp split – to mit. Nie mają one izolacji akustycznej i są głośniejsze od pomp jednoczęściowych, jednak nawet po włączeniu wentylatorów i sprężarki nie generują zbyt dużego hałasu. Wynagradzają to natomiast mniejszymi gabarytami jednostki zewnętrznej.

pompa ciepla split infografika oze biomar

Pompa ciepła typu split - infografika

Wśród minusów pomp ciepła typu split można wyróżnić konieczność założenia karty urządzenia, a także przeprowadzania regularnych kontroli szczelności (pompy powyżej 10 kW). Nieco droższy może być również montaż, gdyż może go przeprowadzić wyłącznie osoba dysponująca uprawnieniami F-gazowymi. Warto skorzystać z usług doświadczonych instalatorów, gdyż rozszczelnienie układu i wyciek czynnika są niebezpieczne. Z drugiej strony brak ryzyka zamarznięcia pompy wynagradza te niedogodności i dla większości inwestorów nie będą one wielkim problemem. Jest to szczególnie ważne dla osób mieszkających z dala od centrów miast, gdzie przerwy w dostawie prądu mogą być nieco dłuższe.

Podsumowanie

Porównując wydajność, cenę czy trwałość pomp ciepła typu monoblok i split, trudno wyłonić zwycięzcę. Różnice nie są duże i większe znaczenie ma chociażby jakość samego urządzenia czy dobór odpowiedniej mocy pompy. Wybór konkretnego typu pompy powinien być poprzedzony szczegółową analizą warunków, z uwzględnieniem m.in. wielkości działki, rodzaju ogrzewania, wielkości domu, stanu sieci elektrycznej w okolicy czy średnich temperatur. Niecenioną pomocą jest kontakt z doświadczonym specjalistą, który wskaże najlepszą konfigurację dla twojego domu. Uniwersalne rozwiązanie nie istnieje, dlatego doświadczenia sąsiadów, rodziny czy znajomych niekoniecznie muszą mieć odzwierciedlenie w twoim przypadku.

Zapytaj o pompy ciepła z montażem w cenie od OZE Biomar.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.