EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Montaż paneli fotowoltaicznych - schemat krok po kroku

Stilo Energy | 2019-01-30
Panele fotowoltaiczne na dachu
Fot. Stilo Energy

Panele fotowoltaiczne na dachu


Fot. Stilo Energy

W dzisiejszych czasach proekologiczna postawa stanowi nie tylko element dobrego tonu czy ogólnej mody, ale wręcz obowiązek w kontekście higieny naszego życia i życia przyszłych pokoleń. Staramy się segregować śmieci, gasić światło tam, gdzie nie jest ono potrzebne, nie przelewać nadmiernych ilości wody. Przesiadamy się do coraz bardziej unowocześnionych samochodów, emitujących coraz mniejsze ilości spalin. Czy możemy uczynić coś ponad to? Na szczęście tak. Możemy również budować z głową, w sposób ergonomiczny i oszczędny, ale także wykorzystywać współcześnie dostępne rozwiązania, jakimi są odnawialne źródła energii. Wśród różnych pomysłów, jak to zrobić, pojawia się opcja wykorzystania energii słonecznej w celu przetworzenia jej na energię elektryczną. Na pewno wielu z Was słyszało już o panelach fotowoltaicznych. Ale jak je poprawnie zamontować, by mogły nam służyć wiele lat i działać nie tylko na korzyść środowiska, ale również na korzyść naszego portfela?

treść sponsorowana

Co to są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to specjalne systemy przetwarzające energię słoneczną na energię elektryczną. Zwykle montowane są na dachu lub wolnej przestrzeni działkowej. Krótko mówiąc tam, gdzie jest jak najwięcej słońca. Należy jednak zaznaczyć, że system działa także w pochmurny dzień. Funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych polega na tym, że gdy światło pada na ogniwa, z półprzewodników wytrącają się elektrony, dzięki czemu tworzą się przeciwne ładunki.

Naturalne działanie pola elektromagnetycznego powoduje rozdzielanie się owych ładunków i powstawanie energii elektrycznej. Niezbędny w instalacji element, zwany falownikiem (lub inwerterem) sprawia, że powstały prąd stały zmienia się w prąd zmienny, pasujący do naszych europejskich standardów (230/400V, 50Hz).

Pozornie kosztowna jednorazowo inwestycja, w perspektywie czasu pozwala uzyskać bardzo zauważalne oszczędności. Już po kilku latach uzyskujemy już prąd całkowicie za darmo. Warto zaznaczyć, że w Polsce wprowadzono program "Czyste powietrze", dzięki któremu możemy pozyskać częściowy lub całkowity zwrot kosztów montażu i instalacji. Na rynku spotkamy sporo ofert paneli fotowoltaicznych, w tym jednego z liderów - Stilo Energy, o którym więcej na stronie Stiloenergy.pl.

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych - wybierz odpowiednią stronę domu

Aby zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych, należy w maksymalny sposób wykorzystać wszelkie aspekty względem prawidłowego montażu, biorąc pod uwagę kilka bardzo istotnych elementów.

  • Po pierwsze: uwaga na zacienione miejsca. Jeśli obok domu rośnie wielkie drzewo, dające latem kojący cień, spróbujmy usytuować panele w ten sposób, by ów cień nie kolidował z ergonomicznością. Aby panel pracował idealnie musi być w całości odsłonięty. Nawet mały i niewinny cień ze słupa na ulicy może zmniejszać wydajność.
  • Po drugie: weźmy pod uwagę czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr (od której strony wieje najczęściej) czy śnieg (w której części dachu bardziej zalega). Chodzi tu o dbałość o mocowania montażu.
  • Po trzecie: odpowiedni kąt nachylenia. Nie zaleca się montażu w całkowitym poziomie, gdyż może to powodować gromadzenie się brudu na panelu.
  • Po czwarte: chłodzenie! Panele też mogą się przegrzewać. Dlatego musimy montować je tak, by miały odpowiedni dopływ i przepływ powietrza ze wszystkich stron.
  • Po piąte: pamiętajmy o ochronie odgromowej. Jak wszystko, co czasem bywa samoistnie nastawione na działanie wyładowań atmosferycznych, w naszą instalację również może uderzyć piorun. Dlatego dobrze jest zabezpieczyć system paneli w tym zakresie.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Musimy podjąć właściwą decyzję, gdzie zamontujemy nasze panele. Nie zawsze brak miejsca na działce będzie równoznaczny z montażem na dachu. Czasem dobrym rozwiązaniem będzie założenie paneli na elewację budynku. Głównie chodzi nie tyle o znalezienie miejsca wygodnego, co odsłoniętego względem słońca i o odpowiedniej powierzchni.

Dobór elementów instalacji

Pamiętajmy, by zainwestować w dobry falownik fotowoltaiczny (element, który zmienia napięcie stałe na przemienne, które mamy w gniazdkach gospodarstwa domowego). Na nim nie ma co oszczędzać, gdyż stanowi on "serce" całej instalacji. Warto pomyśleć też o odpowiednich zabezpieczeniach nadmiarowo-prądowych, różnicowo-prądowych oraz przeciwprzepięciowych (chronią urządzenia elektryczne przed zwarciami, nagłymi skokami napięcia np. podczas burzy).

Jak zamontować panele fotowoltaiczne - krok po kroku

1) Wybór odpowiedniego miejsca.

Jeśli posiadamy zbyt duży teren i nie wiemy, co z nim zrobić, możemy częściowo spożytkować go na montaż fotowoltaiki. Jeśli szkoda nam działki, możemy to zrobić na naszym dachu. I nie ma znaczenia, czy dach jest płaski, czy pochyły. Specjalny system montażowy pozwoli nam na dowolną konfigurację.

2) Gdy już wybierzemy miejsce, musimy dobrać odpowiednie komponenty instalacji, nie oszczędzając na porządnym falowniku.

3) Montaż zaczynamy od umiejscowienia specjalnego stelażu. Później panele, falownik, a na końcu pomiary elektryczne. W ten sposób mamy pewność, że wszystko zostało zainstalowane poprawnie.

4) Sprawdzenie poprawności instalacji

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mamy okazję zarządzać produkcją i zużyciem energii, mieć pełną kontrolę nad tym, ile się jej wytwarza, jakie mamy nadwyżki i ile jej zużywamy. Sprzęt połączony jest z odpowiednią aplikacją, więc na koniec należy sprawdzić, czy na pewno wszystko działa poprawnie.

Stilo Energy

Świemirowska 3
81-877 Sopot

Działamy w całej Polsce

799 399 898

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • beti90 beti90, 24.04.2019r., 15:27:23 Jeśli chodzi o montaż to ja zdałem się na firmę http://pvprojekt.com/ i jestem bardzo zadowolony z montażu paneli, super sprawa!

Powiązane

Stilo Energy Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu jest bezpieczna?

Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu jest bezpieczna? Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu jest bezpieczna?

Szukasz odpowiedzi na to pytanie w dwóch słowach? Cóż… To zależy. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne to z założenia bezpieczne rozwiązanie i dobra inwestycja. Nie bez powodu w Polsce jest już ponad 400...

Szukasz odpowiedzi na to pytanie w dwóch słowach? Cóż… To zależy. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne to z założenia bezpieczne rozwiązanie i dobra inwestycja. Nie bez powodu w Polsce jest już ponad 400 000 prosumentów, którzy postawili na fotowoltaikę. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych elementach, które sprawią, że razem z całą rodziną będziesz spać spokojnie. Fotowoltaika na dachu ma sens, jeśli...

Stilo Energy Emisja CO2 na mieszkańca – jak Polska wypada na tle świata?

Emisja CO2 na mieszkańca – jak Polska wypada na tle świata? Emisja CO2 na mieszkańca – jak Polska wypada na tle świata?

Wysoki poziom emisji CO2 na świecie jest od wielu lat jednym z największych problemów, z jakimi boryka się niemal każde państwo.

Wysoki poziom emisji CO2 na świecie jest od wielu lat jednym z największych problemów, z jakimi boryka się niemal każde państwo.

Stilo Energy Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice?

Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice? Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice?

W 2019 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ta stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby zastąpienia nieodnawialnych źródeł energii ekologicznymi, znacznie...

W 2019 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ta stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby zastąpienia nieodnawialnych źródeł energii ekologicznymi, znacznie zdrowszymi dla środowiska i nas samych rozwiązaniami.

Stilo Energy Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę?

Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę? Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę?

To, co jeszcze sto lat temu było wynalazkiem przyszłości, dziś już staje się przebrzmiałym i przestarzałym schematem wczorajszych dni. Zmienia się również nasze podejście względem eksploatowania naszej...

To, co jeszcze sto lat temu było wynalazkiem przyszłości, dziś już staje się przebrzmiałym i przestarzałym schematem wczorajszych dni. Zmienia się również nasze podejście względem eksploatowania naszej planety i tego, czym napędzamy system. Dlaczego tak się dzieje? Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu. Po pierwsze ekologia, po drugie ergonomia, a po trzecie ekonomia. Czasy się zmieniają i powinniśmy iść do przodu nie tylko w kontekście posiadania...

Stilo Energy Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje?

Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje? Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje?

W odróżnieniu do tradycyjnych źródeł energii, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne paliwa kopalne, odnawialne źródła energii to takie, które nigdy się nie kończą. A jeśli nawet w jakiś sposób...

W odróżnieniu do tradycyjnych źródeł energii, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne paliwa kopalne, odnawialne źródła energii to takie, które nigdy się nie kończą. A jeśli nawet w jakiś sposób zanikają, to i tak stanowią niewyczerpany zapas i porównaniu z XX-wiecznymi standardami i odnawiają się w sposób zauważalny. Oto najważniejsze i najczęściej wykorzystywane rodzaje OZE.

Stilo Energy Jak wybudować samowystarczalny dom?

Jak wybudować samowystarczalny dom? Jak wybudować samowystarczalny dom?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.