Montaż paneli fotowoltaicznych - schemat krok po kroku

Panele fotowoltaiczne na dachu
Fot. Stilo Energy
W dzisiejszych czasach proekologiczna postawa stanowi nie tylko element dobrego tonu czy ogólnej mody, ale wręcz obowiązek w kontekście higieny naszego życia i życia przyszłych pokoleń. Staramy się segregować śmieci, gasić światło tam, gdzie nie jest ono potrzebne, nie przelewać nadmiernych ilości wody. Przesiadamy się do coraz bardziej unowocześnionych samochodów, emitujących coraz mniejsze ilości spalin. Czy możemy uczynić coś ponad to? Na szczęście tak. Możemy również budować z głową, w sposób ergonomiczny i oszczędny, ale także wykorzystywać współcześnie dostępne rozwiązania, jakimi są odnawialne źródła energii. Wśród różnych pomysłów, jak to zrobić, pojawia się opcja wykorzystania energii słonecznej w celu przetworzenia jej na energię elektryczną. Na pewno wielu z Was słyszało już o panelach fotowoltaicznych. Ale jak je poprawnie zamontować, by mogły nam służyć wiele lat i działać nie tylko na korzyść środowiska, ale również na korzyść naszego portfela?
Co to są panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne to specjalne systemy przetwarzające energię słoneczną na energię elektryczną. Zwykle montowane są na dachu lub wolnej przestrzeni działkowej. Krótko mówiąc tam, gdzie jest jak najwięcej słońca. Należy jednak zaznaczyć, że system działa także w pochmurny dzień. Funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych polega na tym, że gdy światło pada na ogniwa, z półprzewodników wytrącają się elektrony, dzięki czemu tworzą się przeciwne ładunki.
Naturalne działanie pola elektromagnetycznego powoduje rozdzielanie się owych ładunków i powstawanie energii elektrycznej. Niezbędny w instalacji element, zwany falownikiem (lub inwerterem) sprawia, że powstały prąd stały zmienia się w prąd zmienny, pasujący do naszych europejskich standardów (230/400V, 50Hz).
Pozornie kosztowna jednorazowo inwestycja, w perspektywie czasu pozwala uzyskać bardzo zauważalne oszczędności. Już po kilku latach uzyskujemy już prąd całkowicie za darmo. Warto zaznaczyć, że w Polsce wprowadzono program "Czyste powietrze", dzięki któremu możemy pozyskać częściowy lub całkowity zwrot kosztów montażu i instalacji. Na rynku spotkamy sporo ofert paneli fotowoltaicznych, w tym jednego z liderów - Stilo Energy, o którym więcej na stronie Stiloenergy.pl.
Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych - wybierz odpowiednią stronę domu
Aby zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych, należy w maksymalny sposób wykorzystać wszelkie aspekty względem prawidłowego montażu, biorąc pod uwagę kilka bardzo istotnych elementów.
- Po pierwsze: uwaga na zacienione miejsca. Jeśli obok domu rośnie wielkie drzewo, dające latem kojący cień, spróbujmy usytuować panele w ten sposób, by ów cień nie kolidował z ergonomicznością. Aby panel pracował idealnie musi być w całości odsłonięty. Nawet mały i niewinny cień ze słupa na ulicy może zmniejszać wydajność.
- Po drugie: weźmy pod uwagę czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr (od której strony wieje najczęściej) czy śnieg (w której części dachu bardziej zalega). Chodzi tu o dbałość o mocowania montażu.
- Po trzecie: odpowiedni kąt nachylenia. Nie zaleca się montażu w całkowitym poziomie, gdyż może to powodować gromadzenie się brudu na panelu.
- Po czwarte: chłodzenie! Panele też mogą się przegrzewać. Dlatego musimy montować je tak, by miały odpowiedni dopływ i przepływ powietrza ze wszystkich stron.
- Po piąte: pamiętajmy o ochronie odgromowej. Jak wszystko, co czasem bywa samoistnie nastawione na działanie wyładowań atmosferycznych, w naszą instalację również może uderzyć piorun. Dlatego dobrze jest zabezpieczyć system paneli w tym zakresie.
Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?
Musimy podjąć właściwą decyzję, gdzie zamontujemy nasze panele. Nie zawsze brak miejsca na działce będzie równoznaczny z montażem na dachu. Czasem dobrym rozwiązaniem będzie założenie paneli na elewację budynku. Głównie chodzi nie tyle o znalezienie miejsca wygodnego, co odsłoniętego względem słońca i o odpowiedniej powierzchni.
Dobór elementów instalacji
Pamiętajmy, by zainwestować w dobry falownik fotowoltaiczny (element, który zmienia napięcie stałe na przemienne, które mamy w gniazdkach gospodarstwa domowego). Na nim nie ma co oszczędzać, gdyż stanowi on "serce" całej instalacji. Warto pomyśleć też o odpowiednich zabezpieczeniach nadmiarowo-prądowych, różnicowo-prądowych oraz przeciwprzepięciowych (chronią urządzenia elektryczne przed zwarciami, nagłymi skokami napięcia np. podczas burzy).
Jak zamontować panele fotowoltaiczne - krok po kroku
1) Wybór odpowiedniego miejsca.
Jeśli posiadamy zbyt duży teren i nie wiemy, co z nim zrobić, możemy częściowo spożytkować go na montaż fotowoltaiki. Jeśli szkoda nam działki, możemy to zrobić na naszym dachu. I nie ma znaczenia, czy dach jest płaski, czy pochyły. Specjalny system montażowy pozwoli nam na dowolną konfigurację.
2) Gdy już wybierzemy miejsce, musimy dobrać odpowiednie komponenty instalacji, nie oszczędzając na porządnym falowniku.
3) Montaż zaczynamy od umiejscowienia specjalnego stelażu. Później panele, falownik, a na końcu pomiary elektryczne. W ten sposób mamy pewność, że wszystko zostało zainstalowane poprawnie.
4) Sprawdzenie poprawności instalacji
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mamy okazję zarządzać produkcją i zużyciem energii, mieć pełną kontrolę nad tym, ile się jej wytwarza, jakie mamy nadwyżki i ile jej zużywamy. Sprzęt połączony jest z odpowiednią aplikacją, więc na koniec należy sprawdzić, czy na pewno wszystko działa poprawnie.
![]() |
Stilo Energy Świemirowska 3 Działamy w całej Polsce 799 399 898 |