EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Montaż paneli fotowoltaicznych - schemat krok po kroku

Stilo Energy | 2019-01-30
Panele fotowoltaiczne na dachu
Fot. Stilo Energy

Panele fotowoltaiczne na dachu


Fot. Stilo Energy

W dzisiejszych czasach proekologiczna postawa stanowi nie tylko element dobrego tonu czy ogólnej mody, ale wręcz obowiązek w kontekście higieny naszego życia i życia przyszłych pokoleń. Staramy się segregować śmieci, gasić światło tam, gdzie nie jest ono potrzebne, nie przelewać nadmiernych ilości wody. Przesiadamy się do coraz bardziej unowocześnionych samochodów, emitujących coraz mniejsze ilości spalin. Czy możemy uczynić coś ponad to? Na szczęście tak. Możemy również budować z głową, w sposób ergonomiczny i oszczędny, ale także wykorzystywać współcześnie dostępne rozwiązania, jakimi są odnawialne źródła energii. Wśród różnych pomysłów, jak to zrobić, pojawia się opcja wykorzystania energii słonecznej w celu przetworzenia jej na energię elektryczną. Na pewno wielu z Was słyszało już o panelach fotowoltaicznych. Ale jak je poprawnie zamontować, by mogły nam służyć wiele lat i działać nie tylko na korzyść środowiska, ale również na korzyść naszego portfela?

treść sponsorowana

Co to są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to specjalne systemy przetwarzające energię słoneczną na energię elektryczną. Zwykle montowane są na dachu lub wolnej przestrzeni działkowej. Krótko mówiąc tam, gdzie jest jak najwięcej słońca. Należy jednak zaznaczyć, że system działa także w pochmurny dzień. Funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych polega na tym, że gdy światło pada na ogniwa, z półprzewodników wytrącają się elektrony, dzięki czemu tworzą się przeciwne ładunki.

Naturalne działanie pola elektromagnetycznego powoduje rozdzielanie się owych ładunków i powstawanie energii elektrycznej. Niezbędny w instalacji element, zwany falownikiem (lub inwerterem) sprawia, że powstały prąd stały zmienia się w prąd zmienny, pasujący do naszych europejskich standardów (230/400V, 50Hz).

Pozornie kosztowna jednorazowo inwestycja, w perspektywie czasu pozwala uzyskać bardzo zauważalne oszczędności. Już po kilku latach uzyskujemy już prąd całkowicie za darmo. Warto zaznaczyć, że w Polsce wprowadzono program "Czyste powietrze", dzięki któremu możemy pozyskać częściowy lub całkowity zwrot kosztów montażu i instalacji. Na rynku spotkamy sporo ofert paneli fotowoltaicznych, w tym jednego z liderów - Stilo Energy, o którym więcej na stronie Stiloenergy.pl.

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych - wybierz odpowiednią stronę domu

Aby zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych, należy w maksymalny sposób wykorzystać wszelkie aspekty względem prawidłowego montażu, biorąc pod uwagę kilka bardzo istotnych elementów.

  • Po pierwsze: uwaga na zacienione miejsca. Jeśli obok domu rośnie wielkie drzewo, dające latem kojący cień, spróbujmy usytuować panele w ten sposób, by ów cień nie kolidował z ergonomicznością. Aby panel pracował idealnie musi być w całości odsłonięty. Nawet mały i niewinny cień ze słupa na ulicy może zmniejszać wydajność.
  • Po drugie: weźmy pod uwagę czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr (od której strony wieje najczęściej) czy śnieg (w której części dachu bardziej zalega). Chodzi tu o dbałość o mocowania montażu.
  • Po trzecie: odpowiedni kąt nachylenia. Nie zaleca się montażu w całkowitym poziomie, gdyż może to powodować gromadzenie się brudu na panelu.
  • Po czwarte: chłodzenie! Panele też mogą się przegrzewać. Dlatego musimy montować je tak, by miały odpowiedni dopływ i przepływ powietrza ze wszystkich stron.
  • Po piąte: pamiętajmy o ochronie odgromowej. Jak wszystko, co czasem bywa samoistnie nastawione na działanie wyładowań atmosferycznych, w naszą instalację również może uderzyć piorun. Dlatego dobrze jest zabezpieczyć system paneli w tym zakresie.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Musimy podjąć właściwą decyzję, gdzie zamontujemy nasze panele. Nie zawsze brak miejsca na działce będzie równoznaczny z montażem na dachu. Czasem dobrym rozwiązaniem będzie założenie paneli na elewację budynku. Głównie chodzi nie tyle o znalezienie miejsca wygodnego, co odsłoniętego względem słońca i o odpowiedniej powierzchni.

Dobór elementów instalacji

Pamiętajmy, by zainwestować w dobry falownik fotowoltaiczny (element, który zmienia napięcie stałe na przemienne, które mamy w gniazdkach gospodarstwa domowego). Na nim nie ma co oszczędzać, gdyż stanowi on "serce" całej instalacji. Warto pomyśleć też o odpowiednich zabezpieczeniach nadmiarowo-prądowych, różnicowo-prądowych oraz przeciwprzepięciowych (chronią urządzenia elektryczne przed zwarciami, nagłymi skokami napięcia np. podczas burzy).

Jak zamontować panele fotowoltaiczne - krok po kroku

1) Wybór odpowiedniego miejsca.

Jeśli posiadamy zbyt duży teren i nie wiemy, co z nim zrobić, możemy częściowo spożytkować go na montaż fotowoltaiki. Jeśli szkoda nam działki, możemy to zrobić na naszym dachu. I nie ma znaczenia, czy dach jest płaski, czy pochyły. Specjalny system montażowy pozwoli nam na dowolną konfigurację.

2) Gdy już wybierzemy miejsce, musimy dobrać odpowiednie komponenty instalacji, nie oszczędzając na porządnym falowniku.

3) Montaż zaczynamy od umiejscowienia specjalnego stelażu. Później panele, falownik, a na końcu pomiary elektryczne. W ten sposób mamy pewność, że wszystko zostało zainstalowane poprawnie.

4) Sprawdzenie poprawności instalacji

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mamy okazję zarządzać produkcją i zużyciem energii, mieć pełną kontrolę nad tym, ile się jej wytwarza, jakie mamy nadwyżki i ile jej zużywamy. Sprzęt połączony jest z odpowiednią aplikacją, więc na koniec należy sprawdzić, czy na pewno wszystko działa poprawnie.

Stilo Energy

Świemirowska 3
81-877 Sopot

Działamy w całej Polsce

799 399 898

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • beti90 beti90, 24.04.2019r., 15:27:23 Jeśli chodzi o montaż to ja zdałem się na firmę http://pvprojekt.com/ i jestem bardzo zadowolony z montażu paneli, super sprawa!

Powiązane

Stilo Energy Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu jest bezpieczna?

Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu jest bezpieczna? Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu jest bezpieczna?

Szukasz odpowiedzi na to pytanie w dwóch słowach? Cóż… To zależy. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne to z założenia bezpieczne rozwiązanie i dobra inwestycja. Nie bez powodu w Polsce jest już ponad 400...

Szukasz odpowiedzi na to pytanie w dwóch słowach? Cóż… To zależy. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne to z założenia bezpieczne rozwiązanie i dobra inwestycja. Nie bez powodu w Polsce jest już ponad 400 000 prosumentów, którzy postawili na fotowoltaikę. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych elementach, które sprawią, że razem z całą rodziną będziesz spać spokojnie. Fotowoltaika na dachu ma sens, jeśli...

Stilo Energy Emisja CO2 na mieszkańca – jak Polska wypada na tle świata?

Emisja CO2 na mieszkańca – jak Polska wypada na tle świata? Emisja CO2 na mieszkańca – jak Polska wypada na tle świata?

Wysoki poziom emisji CO2 na świecie jest od wielu lat jednym z największych problemów, z jakimi boryka się niemal każde państwo.

Wysoki poziom emisji CO2 na świecie jest od wielu lat jednym z największych problemów, z jakimi boryka się niemal każde państwo.

Stilo Energy Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice?

Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice? Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice?

W 2019 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ta stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby zastąpienia nieodnawialnych źródeł energii ekologicznymi, znacznie...

W 2019 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ta stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby zastąpienia nieodnawialnych źródeł energii ekologicznymi, znacznie zdrowszymi dla środowiska i nas samych rozwiązaniami.

Stilo Energy Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę?

Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę? Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę?

To, co jeszcze sto lat temu było wynalazkiem przyszłości, dziś już staje się przebrzmiałym i przestarzałym schematem wczorajszych dni. Zmienia się również nasze podejście względem eksploatowania naszej...

To, co jeszcze sto lat temu było wynalazkiem przyszłości, dziś już staje się przebrzmiałym i przestarzałym schematem wczorajszych dni. Zmienia się również nasze podejście względem eksploatowania naszej planety i tego, czym napędzamy system. Dlaczego tak się dzieje? Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu. Po pierwsze ekologia, po drugie ergonomia, a po trzecie ekonomia. Czasy się zmieniają i powinniśmy iść do przodu nie tylko w kontekście posiadania...

Stilo Energy Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje?

Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje? Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje?

W odróżnieniu do tradycyjnych źródeł energii, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne paliwa kopalne, odnawialne źródła energii to takie, które nigdy się nie kończą. A jeśli nawet w jakiś sposób...

W odróżnieniu do tradycyjnych źródeł energii, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne paliwa kopalne, odnawialne źródła energii to takie, które nigdy się nie kończą. A jeśli nawet w jakiś sposób zanikają, to i tak stanowią niewyczerpany zapas i porównaniu z XX-wiecznymi standardami i odnawiają się w sposób zauważalny. Oto najważniejsze i najczęściej wykorzystywane rodzaje OZE.

Stilo Energy Jak wybudować samowystarczalny dom?

Jak wybudować samowystarczalny dom? Jak wybudować samowystarczalny dom?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Najnowsze produkty i technologie

Pfleiderer Polska Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne Płyty LivingBoard – uniwersalne i ekologiczne

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane...

Podczas budowy i wykończenia domu warto zdecydować się na produkty, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort. Takim elementem są adresowane do tzw. zielonego budownictwa płyty budowlane LivingBoard proponowane przez firmę Pfleiderer.

Pfleiderer Polska Płyty, które oddychają

Płyty, które oddychają Płyty, które oddychają

Obawa przed brakiem odporności na działanie wody to najczęściej wymieniany argument przeciwko zastosowaniu w budownictwie płyt drewnopochodnych. Pfleiderer stworzył rozwiązanie tego problemu – płyty PremiumBoard...

Obawa przed brakiem odporności na działanie wody to najczęściej wymieniany argument przeciwko zastosowaniu w budownictwie płyt drewnopochodnych. Pfleiderer stworzył rozwiązanie tego problemu – płyty PremiumBoard MFP, LivingBoard i StyleBoard MDF.RWH, które są nie tylko wyjątkowo odporne na działanie wilgoci, ale też dzięki temu, że są otwarte dyfuzyjnie – pozwalają także na jej odprowadzenie na zewnątrz.

Pfleiderer Polska mfp® – innowacyjna płyta budowlana Pfleiderer

mfp® – innowacyjna płyta budowlana Pfleiderer mfp® – innowacyjna płyta budowlana Pfleiderer

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer zaskakuje swoimi znakomitymi parametrami użytkowymi, jakością oraz szerokim wachlarzem zastosowań. Jednak co najbardziej istotne, zalety płyty budowlanej mfp® przekładają...

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer zaskakuje swoimi znakomitymi parametrami użytkowymi, jakością oraz szerokim wachlarzem zastosowań. Jednak co najbardziej istotne, zalety płyty budowlanej mfp® przekładają się na praktyczne, namacalne korzyści dla użytkowników – m. in. oszczędność energii.

Pfleiderer Polska Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena,...

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena, doskonała jakość i parametry docenione przez profesjonalistów oraz inwestorów.

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Reuter Urządzamy kuchnię: jaki zlewozmywak sprawdzi się najlepiej?

Urządzamy kuchnię: jaki zlewozmywak sprawdzi się najlepiej? Urządzamy kuchnię: jaki zlewozmywak sprawdzi się najlepiej?

Nie bez przyczyny mówi się, że kuchnia jest sercem całego domu. To właśnie tam przygotowywane są potrawy dla bliskich. W kuchni połączonej z jadalnią spotyka się cała rodzina na pyszny, domowy posiłek....

Nie bez przyczyny mówi się, że kuchnia jest sercem całego domu. To właśnie tam przygotowywane są potrawy dla bliskich. W kuchni połączonej z jadalnią spotyka się cała rodzina na pyszny, domowy posiłek. Kuchnia to pomieszczenie, w którym powinien panować nieskazitelny porządek, dlatego wybór zlewozmywaka i urządzenie miejsca do zmywania są niezwykle ważne w zapewnieniu wygody podczas korzystania z kuchni. Wbrew pozorom może to wcale nie być takie proste. Co trzeba wiedzieć przed zakupem idealnego...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.