EkspertBudowlany.pl

Montaż paneli fotowoltaicznych - schemat krok po kroku

Stilo Energy | 2019-01-30
Panele fotowoltaiczne na dachu
Fot. Stilo Energy

Panele fotowoltaiczne na dachu


Fot. Stilo Energy

W dzisiejszych czasach proekologiczna postawa stanowi nie tylko element dobrego tonu czy ogólnej mody, ale wręcz obowiązek w kontekście higieny naszego życia i życia przyszłych pokoleń. Staramy się segregować śmieci, gasić światło tam, gdzie nie jest ono potrzebne, nie przelewać nadmiernych ilości wody. Przesiadamy się do coraz bardziej unowocześnionych samochodów, emitujących coraz mniejsze ilości spalin. Czy możemy uczynić coś ponad to? Na szczęście tak. Możemy również budować z głową, w sposób ergonomiczny i oszczędny, ale także wykorzystywać współcześnie dostępne rozwiązania, jakimi są odnawialne źródła energii. Wśród różnych pomysłów, jak to zrobić, pojawia się opcja wykorzystania energii słonecznej w celu przetworzenia jej na energię elektryczną. Na pewno wielu z Was słyszało już o panelach fotowoltaicznych. Ale jak je poprawnie zamontować, by mogły nam służyć wiele lat i działać nie tylko na korzyść środowiska, ale również na korzyść naszego portfela?

treść sponsorowana

Co to są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to specjalne systemy przetwarzające energię słoneczną na energię elektryczną. Zwykle montowane są na dachu lub wolnej przestrzeni działkowej. Krótko mówiąc tam, gdzie jest jak najwięcej słońca. Należy jednak zaznaczyć, że system działa także w pochmurny dzień. Funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych polega na tym, że gdy światło pada na ogniwa, z półprzewodników wytrącają się elektrony, dzięki czemu tworzą się przeciwne ładunki.

Naturalne działanie pola elektromagnetycznego powoduje rozdzielanie się owych ładunków i powstawanie energii elektrycznej. Niezbędny w instalacji element, zwany falownikiem (lub inwerterem) sprawia, że powstały prąd stały zmienia się w prąd zmienny, pasujący do naszych europejskich standardów (230/400V, 50Hz).

Pozornie kosztowna jednorazowo inwestycja, w perspektywie czasu pozwala uzyskać bardzo zauważalne oszczędności. Już po kilku latach uzyskujemy już prąd całkowicie za darmo. Warto zaznaczyć, że w Polsce wprowadzono program "Czyste powietrze", dzięki któremu możemy pozyskać częściowy lub całkowity zwrot kosztów montażu i instalacji. Na rynku spotkamy sporo ofert paneli fotowoltaicznych, w tym jednego z liderów - Stilo Energy, o którym więcej na stronie Stiloenergy.pl.

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych - wybierz odpowiednią stronę domu

Aby zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych, należy w maksymalny sposób wykorzystać wszelkie aspekty względem prawidłowego montażu, biorąc pod uwagę kilka bardzo istotnych elementów.

  • Po pierwsze: uwaga na zacienione miejsca. Jeśli obok domu rośnie wielkie drzewo, dające latem kojący cień, spróbujmy usytuować panele w ten sposób, by ów cień nie kolidował z ergonomicznością. Aby panel pracował idealnie musi być w całości odsłonięty. Nawet mały i niewinny cień ze słupa na ulicy może zmniejszać wydajność.
  • Po drugie: weźmy pod uwagę czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr (od której strony wieje najczęściej) czy śnieg (w której części dachu bardziej zalega). Chodzi tu o dbałość o mocowania montażu.
  • Po trzecie: odpowiedni kąt nachylenia. Nie zaleca się montażu w całkowitym poziomie, gdyż może to powodować gromadzenie się brudu na panelu.
  • Po czwarte: chłodzenie! Panele też mogą się przegrzewać. Dlatego musimy montować je tak, by miały odpowiedni dopływ i przepływ powietrza ze wszystkich stron.
  • Po piąte: pamiętajmy o ochronie odgromowej. Jak wszystko, co czasem bywa samoistnie nastawione na działanie wyładowań atmosferycznych, w naszą instalację również może uderzyć piorun. Dlatego dobrze jest zabezpieczyć system paneli w tym zakresie.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Musimy podjąć właściwą decyzję, gdzie zamontujemy nasze panele. Nie zawsze brak miejsca na działce będzie równoznaczny z montażem na dachu. Czasem dobrym rozwiązaniem będzie założenie paneli na elewację budynku. Głównie chodzi nie tyle o znalezienie miejsca wygodnego, co odsłoniętego względem słońca i o odpowiedniej powierzchni.

Dobór elementów instalacji

Pamiętajmy, by zainwestować w dobry falownik fotowoltaiczny (element, który zmienia napięcie stałe na przemienne, które mamy w gniazdkach gospodarstwa domowego). Na nim nie ma co oszczędzać, gdyż stanowi on "serce" całej instalacji. Warto pomyśleć też o odpowiednich zabezpieczeniach nadmiarowo-prądowych, różnicowo-prądowych oraz przeciwprzepięciowych (chronią urządzenia elektryczne przed zwarciami, nagłymi skokami napięcia np. podczas burzy).

Jak zamontować panele fotowoltaiczne - krok po kroku

1) Wybór odpowiedniego miejsca.

Jeśli posiadamy zbyt duży teren i nie wiemy, co z nim zrobić, możemy częściowo spożytkować go na montaż fotowoltaiki. Jeśli szkoda nam działki, możemy to zrobić na naszym dachu. I nie ma znaczenia, czy dach jest płaski, czy pochyły. Specjalny system montażowy pozwoli nam na dowolną konfigurację.

2) Gdy już wybierzemy miejsce, musimy dobrać odpowiednie komponenty instalacji, nie oszczędzając na porządnym falowniku.

3) Montaż zaczynamy od umiejscowienia specjalnego stelażu. Później panele, falownik, a na końcu pomiary elektryczne. W ten sposób mamy pewność, że wszystko zostało zainstalowane poprawnie.

4) Sprawdzenie poprawności instalacji

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mamy okazję zarządzać produkcją i zużyciem energii, mieć pełną kontrolę nad tym, ile się jej wytwarza, jakie mamy nadwyżki i ile jej zużywamy. Sprzęt połączony jest z odpowiednią aplikacją, więc na koniec należy sprawdzić, czy na pewno wszystko działa poprawnie.

Stilo Energy

Świemirowska 3
81-877 Sopot

Działamy w całej Polsce

799 399 898

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • beti90 beti90, 24.04.2019r., 15:27:23 Jeśli chodzi o montaż to ja zdałem się na firmę http://pvprojekt.com/ i jestem bardzo zadowolony z montażu paneli, super sprawa!

Powiązane

Stilo Energy Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu jest bezpieczna?

Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu jest bezpieczna? Czy instalacja fotowoltaiczna na dachu jest bezpieczna?

Szukasz odpowiedzi na to pytanie w dwóch słowach? Cóż… To zależy. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne to z założenia bezpieczne rozwiązanie i dobra inwestycja. Nie bez powodu w Polsce jest już ponad 400...

Szukasz odpowiedzi na to pytanie w dwóch słowach? Cóż… To zależy. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne to z założenia bezpieczne rozwiązanie i dobra inwestycja. Nie bez powodu w Polsce jest już ponad 400 000 prosumentów, którzy postawili na fotowoltaikę. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych elementach, które sprawią, że razem z całą rodziną będziesz spać spokojnie. Fotowoltaika na dachu ma sens, jeśli...

Stilo Energy Emisja CO2 na mieszkańca – jak Polska wypada na tle świata?

Emisja CO2 na mieszkańca – jak Polska wypada na tle świata? Emisja CO2 na mieszkańca – jak Polska wypada na tle świata?

Wysoki poziom emisji CO2 na świecie jest od wielu lat jednym z największych problemów, z jakimi boryka się niemal każde państwo.

Wysoki poziom emisji CO2 na świecie jest od wielu lat jednym z największych problemów, z jakimi boryka się niemal każde państwo.

Stilo Energy Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice?

Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice? Ustawa o odnawialnych źródłach energii - co mówi o fotowoltaice?

W 2019 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ta stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby zastąpienia nieodnawialnych źródeł energii ekologicznymi, znacznie...

W 2019 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ta stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby zastąpienia nieodnawialnych źródeł energii ekologicznymi, znacznie zdrowszymi dla środowiska i nas samych rozwiązaniami.

Stilo Energy Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę?

Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę? Dlaczego energia odnawialna powinna odgrywać coraz większą rolę?

To, co jeszcze sto lat temu było wynalazkiem przyszłości, dziś już staje się przebrzmiałym i przestarzałym schematem wczorajszych dni. Zmienia się również nasze podejście względem eksploatowania naszej...

To, co jeszcze sto lat temu było wynalazkiem przyszłości, dziś już staje się przebrzmiałym i przestarzałym schematem wczorajszych dni. Zmienia się również nasze podejście względem eksploatowania naszej planety i tego, czym napędzamy system. Dlaczego tak się dzieje? Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu. Po pierwsze ekologia, po drugie ergonomia, a po trzecie ekonomia. Czasy się zmieniają i powinniśmy iść do przodu nie tylko w kontekście posiadania...

Stilo Energy Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje?

Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje? Energia odnawialna - co to jest i jakie są jej rodzaje?

W odróżnieniu do tradycyjnych źródeł energii, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne paliwa kopalne, odnawialne źródła energii to takie, które nigdy się nie kończą. A jeśli nawet w jakiś sposób...

W odróżnieniu do tradycyjnych źródeł energii, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne paliwa kopalne, odnawialne źródła energii to takie, które nigdy się nie kończą. A jeśli nawet w jakiś sposób zanikają, to i tak stanowią niewyczerpany zapas i porównaniu z XX-wiecznymi standardami i odnawiają się w sposób zauważalny. Oto najważniejsze i najczęściej wykorzystywane rodzaje OZE.

Stilo Energy Jak wybudować samowystarczalny dom?

Jak wybudować samowystarczalny dom? Jak wybudować samowystarczalny dom?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Co oznacza pojęcie "dom samowystarczalny" i jak go zbudować?

Najnowsze produkty i technologie

Sika Poland sp. z o.o. Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego

Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego Sikaflex®-118 Extreme Grab – szybki chwyt kleju montażowego

Remont czy nowa budowa inwestycja budowlana to długotrwały proces. W pierwszym kroku wiele miesięcy zabiera uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń, czasem też decyzje dotyczące materiałów i stylu wykończenia...

Remont czy nowa budowa inwestycja budowlana to długotrwały proces. W pierwszym kroku wiele miesięcy zabiera uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń, czasem też decyzje dotyczące materiałów i stylu wykończenia mogą wydłużyć ten czas. Następnie, o czym mówią raporty, najtrudniejsze dla inwestorów jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy, co może potrwać kolejne długie tygodnie. Jednak nawet jeśli uda się możliwie szybko wybrać ekipę, należy liczyć się z tym, że nie wejdzie na budowę z dnia na dzień.

TESTO Nie ma innej alternatywy... w zakresie pomiarów na systemach grzewczych i pompach ciepła

Nie ma innej alternatywy... w zakresie pomiarów na systemach grzewczych i pompach ciepła Nie ma innej alternatywy... w zakresie pomiarów na systemach grzewczych i pompach ciepła

Nowy analizator spalin testo 300 NEXT LEVEL i nowa seria detektorów nieszczelności gazowych testo 316 oferują wyjątkową wydajność.

Nowy analizator spalin testo 300 NEXT LEVEL i nowa seria detektorów nieszczelności gazowych testo 316 oferują wyjątkową wydajność.

POLIFARB-ŁÓDŹ Bezpieczny dach to dach zabezpieczony przez wpływem czynników zewnętrznych

Bezpieczny dach to dach zabezpieczony przez wpływem czynników zewnętrznych Bezpieczny dach to dach zabezpieczony przez wpływem czynników zewnętrznych

Planując budowę każdego domu, trzeba dobrze przemyśleć, jaki dach powinien być jego zwieńczeniem. Jest to jeden z najbardziej wymagających elementów konstrukcyjnych budynku, jeżeli chodzi o estetykę, ale...

Planując budowę każdego domu, trzeba dobrze przemyśleć, jaki dach powinien być jego zwieńczeniem. Jest to jeden z najbardziej wymagających elementów konstrukcyjnych budynku, jeżeli chodzi o estetykę, ale także pod kątem trwałości oraz bezpieczeństwa.

Grupa Topex Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat!

Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat! Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat!

Czosnek – ta nazwa kojarzy nam się niezaprzeczalnie z dorodnym warzywem, które dodatkowo posiada wiele wspaniałych właściwości, w tym mnóstwo zdrowotnych. Czosnek ozdobny to natomiast piękna dekoracja...

Czosnek – ta nazwa kojarzy nam się niezaprzeczalnie z dorodnym warzywem, które dodatkowo posiada wiele wspaniałych właściwości, w tym mnóstwo zdrowotnych. Czosnek ozdobny to natomiast piękna dekoracja ogrodowa. Kwitnie od maja do sierpnia, charakteryzuje się cudownymi fioletowymi kwiatami, nadaje się na rabaty i na skalniaki. Niektóre z odmian świetnie sprawdzą się w uprawie tarasowej czy balkonowej. Dowiedz się więcej o czosnku ozdobnym, a zapragniesz uprawiać tę roślinę jak tysiące innych ogrodników.

Glovex Jak wybrać rękawice robocze do konkretnej pracy?

Jak wybrać rękawice robocze do konkretnej pracy? Jak wybrać rękawice robocze do konkretnej pracy?

Rękawice robocze to nie tylko wymóg przepisów bhp, ale przede wszystkim skuteczna ochrona dłoni i rąk przed negatywnym wpływem czynników, z jakimi masz do czynienia, pracując w określonym środowisku. Innymi...

Rękawice robocze to nie tylko wymóg przepisów bhp, ale przede wszystkim skuteczna ochrona dłoni i rąk przed negatywnym wpływem czynników, z jakimi masz do czynienia, pracując w określonym środowisku. Innymi słowy, rękawice ochronne zabezpieczają skórę Twojej dłoni przed otarciami, poparzeniami i innymi urazami. Zapewne zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że na rynku jest szeroki wybór rękawic roboczych i każde przeznaczone są do pracy w innych warunkach. Zatem jak je wybrać? Jak zadbać o dłonie i...

KOESTER Polska Sp. z o.o. KÖSTER Bauchemie AG – producent membran z tworzyw sztucznych do krycia dachów płaskich oraz hydroizolacji balkonów i tarasów

KÖSTER Bauchemie AG – producent membran z tworzyw sztucznych do krycia dachów płaskich oraz hydroizolacji balkonów i tarasów KÖSTER Bauchemie AG – producent membran z tworzyw sztucznych do krycia dachów płaskich oraz hydroizolacji balkonów i tarasów

KÖSTER BAUCHEMIE AG rozwija i produkuje materiały do hydroizolacji, ochrony i uszczelniania budowli. Skutkiem zebranych doświadczeń w produkcji, jak i wykonawstwie oraz najwyższej jakości wyrobów, pokrycia...

KÖSTER BAUCHEMIE AG rozwija i produkuje materiały do hydroizolacji, ochrony i uszczelniania budowli. Skutkiem zebranych doświadczeń w produkcji, jak i wykonawstwie oraz najwyższej jakości wyrobów, pokrycia dachowe KÖSTER można znaleźć na budynkach i budowlach na całym świecie.

Lampoteka.pl sp. z o.o. Oprawy schodowe – kiedy stosować i jak wybrać?

Oprawy schodowe – kiedy stosować i jak wybrać? Oprawy schodowe – kiedy stosować i jak wybrać?

Oświetlenie schodów to jeden z najważniejszych punktów aranżacji wnętrza, wpływający na jego estetykę oraz – co najważniejsze – bezpieczeństwo użytkowania. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie opraw...

Oświetlenie schodów to jeden z najważniejszych punktów aranżacji wnętrza, wpływający na jego estetykę oraz – co najważniejsze – bezpieczeństwo użytkowania. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie opraw schodowych i na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania lub montażu.

Recticel Izolacje Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

Recticel Izolacje Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych Termomodernizacja budynków według nowych Warunków Technicznych

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Od początku tego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budownictwa.

Partnerzy

CIEKAWE STRONY

Ekspert Budowlany - zlecenia

Rekuperacja

Strefa Instalatora

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Pompy ciepła

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Pompa ciepła

O nas

Portal www.ekspertbudowlany.pl to portal o tematyce budowlanej i wnętrzarskiej.

Interesujące publikacje znajdą tu przede wszystkim inwestorzy indywidualni. Są to i artykuły merytoryczne i zestawienia konkretnych produktów, pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Za naszym pośrednictwem uzyskają też Państwo szybką odpowiedź na pytanie, zwracając się do jednego z wielu ekspertów, z którymi współpracujemy.

Regulamin

Regulamin określa zasady korzystania z portalu www.ekspertbudowlany.pl.

Korzystanie z portalu jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków ustanowionych przez Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655, NIP 1132860378, REGON 146393437 (zwana dalej Grupa MEDIUM) w postaci Regulaminu.
Przeczytaj regulamin

Prywatność

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz informacją o cookies

Nasze serwisy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.