EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

bankier.pl | 2023-11-22
Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem atrakcyjnej oferty kredytu hipotecznego. Od czego zacząć poszukiwania? Na co zwracać przede wszystkim uwagę?

treść sponsorowana

Dlaczego warto postarać się o to, aby oferta kredytu była atrakcyjna?

Wybór atrakcyjnej oferty kredytu hipotecznego ma kluczowe znaczenie dla stabilności finansowej i komfortu życia codziennego. Opłacalna propozycja zapewnia niższe oprocentowanie oraz korzystniejsze warunki spłaty świadczenia. Przekłada się to na niższe raty i zmniejszony koszt całkowity – dla kredytobiorców liczy się każda oszczędność.

Wyszukanie atrakcyjnej oferty uznaje się za zabezpieczenie przed potencjalnymi trudnościami finansowymi w przyszłości. Kredyt na mieszkanie to zobowiązanie na długie lata. Warto upewnić się, że nie będzie przy tym problemów m.in. w przypadku wystąpienia pogorszenia się sytuacji życiowej (np. wskutek choroby lub przymusowego zwolnienia z dotychczasowego miejsca pracy). Świadomy konsument to taki, który jest przygotowany na wszelkie ewentualności.

Należałoby pamiętać również o tym, że mniejsze koszty kredytów oznaczają większą ilość dostępnych środków płatniczych, które da się przeznaczyć na inne aspekty życia. Obejmuje to m.in. inwestowanie, oszczędzanie, a nawet płacenie za wyjazdy wakacyjne i realizację hobby.

Jak określić swój budżet na hipotekę?

Poszukiwania oferty należy rozpocząć od określenia swojego budżetu. W tym celu trzeba sporządzić pełen przegląd wszystkich źródeł dochodów, w tym:

 • zarobków z pracy;
 • pensji dodatkowych;
 • bonusów;
 • premii;
 • płac nieregularnych.

Następnie powinno się zidentyfikować wszystkie wydatki stałe, czyli m.in. rachunki, dotychczasowe zobowiązania i koszty życia codziennego (chociażby jedzenie, leki, kosmetyki i środki czystości). Zasada ogólna mówi, że opłaty kredytu hipotecznego nie powinny przekraczać 25–40% miesięcznego dochodu brutto – obejmuje to zarówno główną ratę, jak i płatności podatkowe oraz te związane z ubezpieczeniem produktu bankowego.

Wykonanie takiego zadania nie jest wbrew pozorom tak łatwe, jak mogłoby się początkowo wydawać. Z tego powodu zaleca się, aby interesanci zdecydowali się na konsultację z ekspertem finansowym. Przedstawiają oni w przejrzysty sposób dostępne i warte uwagi opcje, a także podejmują się wykonania wszystkich skomplikowanych obliczeń. Niestety, robią to odpłatnie – zainteresowani muszą poświęcić na to część swojego kapitału.

Czasami może okazać się, że lepiej nie wykorzystywać swojej zdolności kredytowej w całości. Podczas analizy budżetu należy sprawdzić:

 • osobiste preferencje;
 • styl życia;
 • plany na przyszłość;
 • nieoficjalne zobowiązania rodzinne.

Niektórzy konsumenci decydują się na zakup tańszego mieszkania (względem tego, na co mogą sobie pozwolić), aby móc cieszyć się utrzymaniem dotychczasowego komfortu życia.

Rola internetowych porównywarek w procesie wyboru

Następnie przychodzi czas na użycie darmowych narzędzi internetowych. Pozwalają one porównać parametry kredytów hipotecznych i ofert online bez wychodzenia z domu – są naprawdę wygodne w użyciu. Zapewniają przejrzyste interfejsy i skonstruowano je w przystępny dla konsumentów sposób. Dodatkowo znacznie przyspieszają znalezienie pierwszorzędnych propozycji bankowych.

Porównywarki wymagają podania podstawowych informacji dotyczących:

 • zarobków;
 • wydatków;
 • preferowanego czasu spłaty;
 • wyboru rodzaju oprocentowania (stałego lub zmiennego).

Wartościowe są wyłącznie te aktualizowane na bieżąco. W innym przypadku stanowią jedynie stratę czasu, bo konsument zapoznaje się z informacjami i danymi, których nie będzie w stanie w żaden sposób wykorzystać. Niekiedy jednak mogą one doprowadzić do nieprzyjemnych nieporozumień podczas rozmowy z przedstawicielami wyselekcjonowanego banku.

Jak unikać ukrytych pułapek w warunkach umowy?

Prosty sposób to dokładne czytanie wszystkich dokumentów. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na mały druk i wszelkie klauzule dotyczące opłat, kar za przedterminową spłatę oraz zmiennych stóp procentowych. Ponadto warto pytać o wszystko przedstawiciela banku – jego zadaniem jest wytłumaczenie wszystkiego tak, aby stało się to przejrzyste i zrozumiałe nawet dla osób zaciągających swój pierwszy kredyt hipoteczny.

Ponadto warto sprawdzić RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania). Wskaźnik ten informuje zainteresowanego o dokładnych kosztach całkowitych wybranego zobowiązania. Jeżeli jednak zadania te okażą się zbyt trudne do wykonania (lub pracownicy instytucji finansowej nie będą wzbudzać zaufania), alternatywnie należy zatrudnić swojego własnego doradcę. Działa on przede wszystkim w interesie swojego klienta, a nie banku.

Zwykle sprawdza się stara zasada: oferta, która cechuje się nadzwyczajną atrakcyjnością, jest prawdopodobnie przekłamana. Czasami powinno się po prostu ufać własnej intuicji i kierować zdrowym rozsądkiem.

Czy negocjowanie warunków umowy ma sens?

Negocjować da się wszystko, a zwłaszcza oprocentowanie. Im niższe ono będzie, tym mniejsze koszty całkowite kredytu. Zatrudniani pracownicy są skłonni pertraktować zwłaszcza wtedy, gdy kandydat wykazuje się dobrą historią kredytową i stabilnym źródłem dochodu. Co zrobić w przypadku odmowy? Nic. Pogodzić się z odmową lub zdecydować się na wybranie innego banku.

Podsumowując, aby znaleźć korzystną ofertę, trzeba określić własny budżet, a potem użyć porównywarki internetowej lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Następnie należy ją przeanalizować pod kątem ukrytych pułapek, a potem negocjować jej warunki – taki zestaw działań zapewni szansę na osiągnięcie sukcesu!

Komentarze

Powiązane

bankier.pl Czym jest konto dla młodych i jakie korzyści daje?

Czym jest konto dla młodych i jakie korzyści daje? Czym jest konto dla młodych i jakie korzyści daje?

Czasy, w których młodzi ludzie pieniądze gromadzili w skarbonce, niemal przeszły już do historii. Obecnie coraz więcej nastolatków, a tym bardziej studentów, ma swoje własne konto bankowe. Co wyróżnia...

Czasy, w których młodzi ludzie pieniądze gromadzili w skarbonce, niemal przeszły już do historii. Obecnie coraz więcej nastolatków, a tym bardziej studentów, ma swoje własne konto bankowe. Co wyróżnia taki rachunek i dlaczego może się przydać? O tym powinni wiedzieć nie tylko rodzice.

bankier.pl Jak sfinansować remont mieszkania?

Jak sfinansować remont mieszkania? Jak sfinansować remont mieszkania?

Remont mieszkania to nie tylko czasochłonny, ale i kosztowny proces. Jedną z metod na pozyskanie wystarczającej sumy pieniędzy jest kredyt gotówkowy. Pozwala on na sfinansowanie remontu i rozłożenie kosztów...

Remont mieszkania to nie tylko czasochłonny, ale i kosztowny proces. Jedną z metod na pozyskanie wystarczającej sumy pieniędzy jest kredyt gotówkowy. Pozwala on na sfinansowanie remontu i rozłożenie kosztów na dogodne raty. Jak skorzystać z tej opcji, by przekształcić w rzeczywistość swoje mieszkanie marzeń?

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Systemy fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych – nowe technologie na przykładzie VARIO

Systemy fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych – nowe technologie na przykładzie VARIO Systemy fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych – nowe technologie na przykładzie VARIO

Zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO to nowość w ofercie CREATON Polska. Cechuje się licznymi zaletami: doskonałymi parametrami technicznymi, elegancką estetyką, łatwością obsługi oraz ponadprzeciętną...

Zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO to nowość w ofercie CREATON Polska. Cechuje się licznymi zaletami: doskonałymi parametrami technicznymi, elegancką estetyką, łatwością obsługi oraz ponadprzeciętną trwałością i żywotnością. Zastosowane w ramach systemu innowacyjne technologie czynią z niego idealny wybór na dach domu jednorodzinnego.

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu

Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu Grzejnik dekoracyjny Tinos H – połączenie komfortu i designu

W Purmo Group dbamy o to, by nasze produkty wyróżniały się wysoką jakością wykonania, efektywnością działania oraz eleganckim designem. Jesteśmy liderem wśród producentów grzejników stalowych z gładką...

W Purmo Group dbamy o to, by nasze produkty wyróżniały się wysoką jakością wykonania, efektywnością działania oraz eleganckim designem. Jesteśmy liderem wśród producentów grzejników stalowych z gładką płytą frontową, a także wielu innowacyjnych rozwiązań grzewczych. Najnowszym w naszej ofercie produktem jest poziomy grzejnik dekoracyjny Tinos H.

Schöck Sp. z o.o System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej System Schöck Tronsole® do izolacji akustycznej

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie...

Każdy nowy projekt będzie musiał zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów m.in. o dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwiękach przenikających do pomieszczeń budynku.

HighTech Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej? Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni...

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni dobór zabezpieczeń, przeszkolenie pracowników i przeprowadzanie regularnych przeglądów systemu są kluczowe do zminimalizowania ryzyka wypadku przy pracy. Czym nazywamy systemy asekuracyjne i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Jak dobrać odpowiedni system asekuracji dachowej? Czytaj dalej i dowiedz się...

Eko-Okna S.A. INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność...

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność zupełnie zmienia zasady gry.

Remmers Polska Sp. z o.o. Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating),...

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating), a częściej jako hydroizolacje „hybrydowe” lub „reaktywne” – hydroizolacje budowlane weszły w erę postbitumiczną. Kolejna generacja powstała wokół flagowego produktu firmy Remmers, czyli MB 2K, stale się rozwija. Najlepszym, a zarazem najnowszym tego dowodem jest MB 1K rapid, niezwykle łatwy w użyciu,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.