EkspertBudowlany.pl

Jak wybrać i gdzie zamontować jednostkę centralną odkurzacza

Damian Żabicki | 2014-01-24
Jak wybrać i gdzie zamontować jednostkę centralną odkurzacza
Fot. UST-M

Jak wybrać i gdzie zamontować jednostkę centralną odkurzacza


Fot. UST-M

Podstawowym elementem systemu odkurzacza centralnego jest jednostka centralna, którą zazwyczaj umieszcza się poza częścią mieszkalną budynku. Może to być np. garaż, piwnica, kotłownia czy też pomieszczenie gospodarcze oraz każde inne miejsce, gdzie praca odkurzacza nie będzie słyszalna. Wybierając jednostkę centralną odkurzacza, należy uwzględnić szereg parametrów.

Zobacz także

Jak działa system centralnego odkurzania?

Jak działa system centralnego odkurzania? Jak działa system centralnego odkurzania?

Sprzątanie nie musi być uciążliwe. Unoszący się kurz, ciężki sprzęt, hałas – wszystko to można wyeliminować, instalując system centralnego odkurzania. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w niewielkich...

Sprzątanie nie musi być uciążliwe. Unoszący się kurz, ciężki sprzęt, hałas – wszystko to można wyeliminować, instalując system centralnego odkurzania. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i w dużych domach jednorodzinnych.

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Grzejniki do łazienki

Grzejniki do łazienki Grzejniki do łazienki

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne. W zależności od wersji, podłącza się je do systemu c.o. lub instaluje jako niezależne urządzenie.

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne. W zależności od wersji, podłącza się je do systemu c.o. lub instaluje jako niezależne urządzenie.

Kluczowe parametry

Zacznijmy od doboru najważniejszych parametrów pracy, czyli podciśnienia i mocy. Analizując oferty dostawców odkurzaczy centralnych, należy zwrócić uwagę na fakt, że wartość podciśnienia, która jest podawana przez producentów, mierzy się przy zamkniętym przepływie powietrza. Właśnie podczas takiej pracy podciśnienie osiąga najwyższy poziom wartości.

W sytuacji, gdy odkurzacz jest używany, taka wartość nie jest zazwyczaj osiągana, ponieważ zgodnie z właściwościami silnika pracującego w odkurzaczu, wraz ze wzrostem przepływu powietrza wytwarzanego przez silnik, zmniejsza się podciśnienie. Zjawisko w tym zakresie przebiega również odwrotnie, czyli im wyższy przepływ powietrza, tym niższe podciśnienie, które generowane jest przez silnik.

Należy pamiętać, że przynajmniej kilka parametrów mierzy się wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Przykładem może być przepływ powietrza lub airwatt (moc ssąca), czyli iloczyn przepływu i podciśnienia.

Wiele parametrów dotyczących wydajności odkurzaczy dotyczy wyłącznie danych obejmujących silniki, a podczas pracy odkurzacza dochodzą jeszcze opory powstałe w efekcie działania, chociażby filtrów czy węża giętkiego używanego do sprzątania.

Sterowanie i obudowa

Kolejna kwestia, niezwykle istotna podczas wyboru jednostki centralnej, to rodzaj sterowania. Największym uznaniem cieszy się niskonapięciowa instalacja sterująca prowadzona wraz z instalacją rurową.

Zastanówmy się nad rodzajem obudowy odkurzacza. Do dyspozycji pozostaje bowiem obudowa kompaktowa lub rozdzielona (split). Konstrukcja rozdzielona bazuje na umieszczeniu w dwóch odrębnych obudowach silnika, filtra oraz zbiornika na kurz. Warto podkreślić, że istotną zaletą obudów dzielonych jest dodatkowy filtr włosów oraz większa komora cykloniczna.

Zwraca się również uwagę na większą sprawność odkurzaczy split w porównaniu z modelami w obudowie kompaktowej. Z kolei ich wadą jest konieczność zapewnienia większej przestrzeni.

Na etapie wyboru jednostki centralnej odkurzacza do dyspozycji pozostają obudowy wykonane z metalu i plastiku. Metal lepiej przewodzi ciepło, zapewniając tym samym lepsze chłodzenie silnika.

Szufelka automatyczna zamontowana w szafce kuchennej, fot. UST-M Elastyczny wąż podłącza się do gniazda ssawnego; fot. Beam

Separacja

Odkurzacz bazujący na separatorze cyklonicznym czy z separacją workową? To kolejne pytanie, które należy zadać na etapie wyboru jednostki centralnej odkurzacza. W modelach z separatorem cyklonicznym przewidziano zjawisko działania siły odśrodkowej. Dzięki odpowiedniej konstrukcji jednostki centralnej kurz opada do zbiornika, natomiast oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz domu.

Jako zalety takiego rozwiązania wymienia się stałą wydajność jednostki centralnej bez względu na ilość kurzu, który gromadzi się w zbiorniku. Aby poprawić skuteczność filtracji powietrza, stosuje się dodatkowe filtry, najczęściej elektrostatyczne lub papierowe.

Silnik

Na etapie wyboru jednostki centralnej warto zadbać o odpowiedni silnik. W konstrukcjach jednostek centralnych odkurzaczy znajdują zastosowanie silniki typu bypassowego lub przelotowego. W silnikach bypassowych powietrze zasysane w czasie sprzątania nie bierze udziału w chłodzeniu części elektrycznej silnika. Z kolei w silnikach przelotowych chłodzenie bazuje na powietrzu zasysanym w trakcie sprzątania. Warto podkreślić, że silniki bypassowe są głośniejsze od przelotowych.

Wielkość silnika z reguły jest opisywana przez średnicę wirnika, który w nim zastosowano. Najczęściej wynosi ona 5,7' (14,48 cm), 7,2' (18,29 cm) lub 8,4' (21,34 cm). W przypadku odkurzaczy o większych mocach niejednokrotnie przewiduje się dwa silniki.

Podczas wyboru odpowiedniej jednostki centralnej odkurzacza należy mieć na uwadze stopień rozbudowania instalacji, w której będzie ona pracowała. Chodzi przede wszystkim o długość głównego przewodu ssącego, zwanego magistralnym (od najdalszego gniazdka do wydechu) oraz opory powstałe w efekcie zastosowania elementów, takich jak np. kolana czy trójniki.

Jednostka centralna umieszczona w kotłowni; fot. Santech ...i w pomieszczeniu gospodarczym; fot. Santech

Co jest jeszcze ważne?

W nowoczesnych jednostkach centralnych przewiduje się szereg rozwiązań poprawiających komfort użytkowania urządzenia. Na przykład ciekłokrystaliczny wyświetlacz informuje o funkcjach realizowanych przez urządzenie, ilości przepracowanych godzin czy też konieczności opróżnienia worka.

Na uwagę zasługują przy tym dokładne filtry powietrza wydmuchiwanego, przeznaczone do stosowania w budynkach, w których nie ma możliwości wydmuchiwania powietrza na zewnątrz za pomocą wyrzutni. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w mieszkaniach.

Mówiąc o filtracji powietrza, warto również zwrócić uwagę na możliwość zastosowania samoczyszczących filtrów wykonanych z materiału Gore-Tex. Łączy on w sobie bardzo dobre właściwości o charakterze filtracyjnym z możliwością zachowania niezmiennej wydajności odkurzania.

Odkurzacze centralne cechuje przynajmniej kilka zalet. Na uwagę zasługuje przede wszystkim brak konieczności stosowania materiałów eksploatacyjnych. Ponadto powietrze poddawane procesowi filtracji jest wydmuchiwane na zewnątrz, dzięki czemu z pomieszczenia usuwane są wszelkie bakterie i roztocza. Podczas korzystania z odkurzacza stosuje się jedynie lekki wąż, którym łatwo manewrować i który nie rysuje podłóg. Wąż z odpowiednią końcówką podłącza się do gniazda ssawnego umieszczonego w ścianie.

MONTAŻ JEDNOSTKI CENTRALNEJ

Instalacja odkurzacza centralnego jest jedną z najprostszych instalacji w domu. Producenci oferują dokładne wytyczne ułatwiające obliczenia i zasady prowadzenia instalacji oraz sposób montażu kształtek i elementów składowych. Jednak bez posiadania pewnego doświadczenia i narzędzi nie jest to proste. Cięcie rur np. piłką do metalu i brak doświadczenia w klejeniu może grozić w przyszłości powstawaniem zatorów lub rozszczelnieniem instalacji.

Przy układaniu instalacji, niezależnie od szczegółowych wytycznych producentów, obowiązują pewne ogólne zasady. Jednostka centralna powinna znajdować się w miejscu suchym i dostępnym, lecz oddalonym od pomieszczeń mieszkalnych (np. w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub piwnicy). Najlepiej umieścić ją na ścianie, aby wygodne było opróżnianie pojemnika na kurz. Przy lokalizacji jednostki centralnej należy wziąć też pod uwagę możliwość wyprowadzenia przewodu wydechowego na zewnątrz budynku. Powinien on wychodzić z dala od okien, zwłaszcza sąsiada, i na boczną elewację budynku - nie wyżej niż 30 cm nad powierzchnią terenu.

Po ustaleniu lokalizacji jednostki centralnej i gniazd można przystąpić do rozplanowania sieci przewodów. Tu obowiązuje prosta zasada - im mniej kształtek, a więcej odcinków prostych, tym lepiej. Przy prowadzeniu przewodów należy unikać oporów hydraulicznych, gdyż powietrze w takiej instalacji jest zasysane z prędkością dochodzącą do 100 km/godz. i każda zmiana kierunku rur ma wpływ na jego prędkość i moc ssania. Druga zasada to unikanie spadków grawitacyjnych przy łączeniu odcinków przewodów.

Trzecia to unikanie krzyżowania instalacji centralnego odkurzacza z innymi instalacjami, np. z instalacją centralnego ogrzewania, elektryczną, a zwłaszcza ogrzewania podłogowego. Należy wręcz zachować minimalną odległość 30 cm od instalacji ogrzewania podłogowego. Jeśli to możliwe, to przewody należy prowadzić w wylewce podłogi i w pionowych bruzdach w ścianach lub w szachtach instalacyjnych. Jeśli jednostka centralna będzie się znajdowała w garażu lub budynku gospodarczym wolno stojącym, to przejście pomiędzy budynkami najlepiej wykonać w osłonie z przewodu o większej średnicy, z innego tworzywa niż PVC, ponieważ jest ono bardzo kruche w temperaturach poniżej 0°C. Kiedy zachodzi konieczność zrobienia przejścia pomiędzy budynkami pod ziemią, również należy użyć przewodu osłonowego odpornego na niskie temperatury i odkształcenia pod wpływem nacisku gruntu.

Następną czynnością jest ułożenie przewodów elektrycznych pomiędzy jednostką centralną a gniazdami ssawnymi i szufelkami. Przewody elektryczne będą przesyłać sygnał włączający jednostkę centralną po włożeniu węża do gniazda ssawnego. Należy je prowadzić wzdłuż rur i stosować przekroje adekwatne do napięcia, np. dla 24 V zaleca się przewód o przekroju min. 0,75 mm2. Optymalnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie oddzielnego przewodu elektrycznego do każdego gniazda i szufelki.

Komentarze

Powiązane

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem? Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

Wybierając bramę garażową, zwróćmy uwagę nie tylko na jej właściwości użytkowe oraz estetykę, ale również na cechy i parametry, które decydują o ochronie przed włamywaczami. Decydując się na zakup bramy,...

Wybierając bramę garażową, zwróćmy uwagę nie tylko na jej właściwości użytkowe oraz estetykę, ale również na cechy i parametry, które decydują o ochronie przed włamywaczami. Decydując się na zakup bramy, warto rozważyć szereg rozwiązań utrudniających nieproszonym gościom wtargnięcie do garażu.

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku...

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Komfort cieplny jest osiągany przy niższych temperaturach powietrza wewnętrznego, co pozwala na redukcję zużycia energii o kilka procent.

Ceramiczne kominy systemowe

Ceramiczne kominy systemowe Ceramiczne kominy systemowe

Wybierając komin systemowy, można uwzględnić rozwiązanie ściśle dostosowane do konkretnego źródła ciepła. Odpowiednie produkty przeznaczone są do kotłów na paliwa stałe czy kondensacyjnych, gdzie różnice...

Wybierając komin systemowy, można uwzględnić rozwiązanie ściśle dostosowane do konkretnego źródła ciepła. Odpowiednie produkty przeznaczone są do kotłów na paliwa stałe czy kondensacyjnych, gdzie różnice występują zarówno w ilości, jak i składzie spalin. Wybierać można pomiędzy systemem ceramicznym, stalowym i z tworzyw sztucznych (atestowanych do kotłów kondensacyjnych).

Jak wybrać domofon

Jak wybrać domofon Jak wybrać domofon

Domofon to urządzenie, które zapewnia komunikację głosową na małych odległościach. Komunikacja najczęściej odbywa się pomiędzy kasetą bramową a słuchawką montowaną wewnątrz budynku, czyli unifonem. Prawidłowo...

Domofon to urządzenie, które zapewnia komunikację głosową na małych odległościach. Komunikacja najczęściej odbywa się pomiędzy kasetą bramową a słuchawką montowaną wewnątrz budynku, czyli unifonem. Prawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na posesję lub do mieszkania nieproszonym gościom.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem rynien

Co trzeba wiedzieć przed zakupem rynien Co trzeba wiedzieć przed zakupem rynien

Wbrew pozorom decyzja o wyborze konkretnego systemu rynnowego nie jest prosta. Oferta rynkowa producentów systemów rynnowych jest bardzo obszerna i obejmuje modele różniące się między sobą nie tylko kolorem...

Wbrew pozorom decyzja o wyborze konkretnego systemu rynnowego nie jest prosta. Oferta rynkowa producentów systemów rynnowych jest bardzo obszerna i obejmuje modele różniące się między sobą nie tylko kolorem i kształtem, ale także materiałem, z którego zostały wykonane.

Co warto wiedzieć o instalacji solarnej?

Co warto wiedzieć o instalacji solarnej? Co warto wiedzieć o instalacji solarnej?

Kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego na ciepło. Energia docierająca do kolektora jest zamieniana na energię cieplną nośnika ciepła. Może być nim ciecz (glikol, woda) lub...

Kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego na ciepło. Energia docierająca do kolektora jest zamieniana na energię cieplną nośnika ciepła. Może być nim ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze).

Grzejniki do łazienki

Grzejniki do łazienki Grzejniki do łazienki

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne. W zależności od wersji, podłącza się je do systemu c.o. lub instaluje jako niezależne urządzenie.

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne. W zależności od wersji, podłącza się je do systemu c.o. lub instaluje jako niezależne urządzenie.

Jak działa system centralnego odkurzania?

Jak działa system centralnego odkurzania? Jak działa system centralnego odkurzania?

Sprzątanie nie musi być uciążliwe. Unoszący się kurz, ciężki sprzęt, hałas – wszystko to można wyeliminować, instalując system centralnego odkurzania. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w niewielkich...

Sprzątanie nie musi być uciążliwe. Unoszący się kurz, ciężki sprzęt, hałas – wszystko to można wyeliminować, instalując system centralnego odkurzania. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i w dużych domach jednorodzinnych.

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Najnowsze produkty i technologie

Popraw klimat w swoim domu

Popraw klimat w swoim domu Popraw klimat w swoim domu

W Polsce co roku powstaje kilkadziesiąt tysięcy domów jednorodzinnych. W wielu projektach możemy znaleźć okna, które ze względu na ograniczoną dostępność nie są później otwierane. Rozwiązanie tej kwestii...

W Polsce co roku powstaje kilkadziesiąt tysięcy domów jednorodzinnych. W wielu projektach możemy znaleźć okna, które ze względu na ograniczoną dostępność nie są później otwierane. Rozwiązanie tej kwestii jest banalnie proste, choć niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może je zastosować w swoim domu. Okno wystarczy wyposażyć w napęd, który zautomatyzuje jego pracę.

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji Zasady funkcjonalnej i spójnej architektonicznie przestrzeni wokół posesji

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie...

Dom i jego otoczenie zawsze powinny stanowić spójną kompozycję. Z tego względu bardzo ważny w procesie projektowania jest dobór poszczególnych elementów aranżacji – wszystkie powinny idealnie do siebie pasować.

Kominy stalowe SLIM EKO

Kominy stalowe SLIM EKO Kominy stalowe SLIM EKO

Kominy izolowane typu SLIM EKO są nowym rozwiązaniem sumującym ponad 20-letnie doświadczenie firmy KOMIN-FLEX w zakresie nowoczesnej techniki odprowadzania spalin.

Kominy izolowane typu SLIM EKO są nowym rozwiązaniem sumującym ponad 20-letnie doświadczenie firmy KOMIN-FLEX w zakresie nowoczesnej techniki odprowadzania spalin.

Jaki kominek wybrać do małego domu?

Jaki kominek wybrać do małego domu? Jaki kominek wybrać do małego domu?

Kominki z wkładem gazowym oraz gazowe piecyki wolno stojące to urządzenia, które idealnie sprawdzają się nie tylko w dużych domach i onieśmielających metrażem apartamentach. Polska marka Kratki, działająca...

Kominki z wkładem gazowym oraz gazowe piecyki wolno stojące to urządzenia, które idealnie sprawdzają się nie tylko w dużych domach i onieśmielających metrażem apartamentach. Polska marka Kratki, działająca na rynku od ponad 20 lat, w swej bogatej ofercie posiada również produkty zaprojektowane tak, aby spełniały oczekiwania właścicieli małych domów lub niewielkich mieszkań.

Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości?

Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości? Obudowy do elektroniki – czym powinny się charakteryzować obudowy najwyższej jakości?

Projektując dowolne urządzenie elektroniczne prędzej czy później staniemy przed wyborem odpowiedniej obudowy. Obudowy uniwersalne występują w wielu wersjach i wymiarach. Dostępne są zarówno obudowy plastikowe,...

Projektując dowolne urządzenie elektroniczne prędzej czy później staniemy przed wyborem odpowiedniej obudowy. Obudowy uniwersalne występują w wielu wersjach i wymiarach. Dostępne są zarówno obudowy plastikowe, jak i obudowy metalowe. Materiał, z którego wykonana jest obudowa do elektroniki to jednak tylko jeden z istotnych parametrów. Pozostałe to kształt, wymiar, klasa szczelności, a czasem nawet kolor.

Kurki kulowe F-Comfort

Kurki kulowe F-Comfort Kurki kulowe F-Comfort

Kurki kulowe, nazywane także zaworami kulowymi, należą do tej grupy produktów, których nie widać w codziennym użytkowaniu instalacji, i w przypadku których walory wizualne są drugoplanowe, a decydujące...

Kurki kulowe, nazywane także zaworami kulowymi, należą do tej grupy produktów, których nie widać w codziennym użytkowaniu instalacji, i w przypadku których walory wizualne są drugoplanowe, a decydujące znaczenie mają aspekty użytkowe oraz parametry techniczne. W praktyce zawory te są jednak jednymi z najbardziej powszechnie stosowanych urządzeń armatury instalacyjnej, występując w wielu rodzajach i średnicach nominalnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodów?

Porządne schody często postrzegane są jako wizytówka domu lub piętrowego mieszkania, jednak trzeba pamiętać, że dla uzyskania idealnego efektu równie istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

Porządne schody często postrzegane są jako wizytówka domu lub piętrowego mieszkania, jednak trzeba pamiętać, że dla uzyskania idealnego efektu równie istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.

Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji

Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety takiej inwestycji

Dwupoziomowe mieszkania to trend, który coraz częściej powraca w nowoczesnym budownictwie. W latach 70. i 80. próbowano aranżować takie mieszkania w wielkiej płycie, spotkać je można było oczywiście w...

Dwupoziomowe mieszkania to trend, który coraz częściej powraca w nowoczesnym budownictwie. W latach 70. i 80. próbowano aranżować takie mieszkania w wielkiej płycie, spotkać je można było oczywiście w starszych kamienicach. Dzisiaj mieszkanie dwupoziomowe można kupić zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Dla klientów deweloperów to możliwość zakupu dodatkowego piętra za nieco niższą cenę. W przypadku rynku wtórnego także można liczyć na atrakcyjne oferty. Przede wszystkim liczą się jednak...

Remont nieruchomości a kredyt firmowy

Remont nieruchomości a kredyt firmowy Remont nieruchomości a kredyt firmowy

Kredyt firmowy jest przyznawany na ściśle określone lub dowolne cele, ale związane z prowadzoną działalnością. Czy to oznacza, że nie można sfinansować nim prywatnych wydatków, na przykład zakupu lub remontu...

Kredyt firmowy jest przyznawany na ściśle określone lub dowolne cele, ale związane z prowadzoną działalnością. Czy to oznacza, że nie można sfinansować nim prywatnych wydatków, na przykład zakupu lub remontu nieruchomości mieszkalnej? Jeśli nie, to skąd najlepiej jest wziąć środki na takie inwestycje?

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia Tynki wapienne i cementowo–wapienne - tradycja nie do pogardzenia

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Rozmowa ze Sławomirem Gąsiorowskim, poświęcona zasadom i przewagom stosowania tynków wapiennych nad produktami konkurencyjnymi.

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać Wykwity - jakie są przyczyny ich powstawania i jak im zapobiegać

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym...

Dość często białe naloty na murach są kojarzone z występowaniem wapna w zaprawie murarskiej. Jest to głównie spowodowane białą barwą nalotu, która jest automatycznie kojarzona z białym wapnem hydratyzowanym dodawanym do zaprawy murarskiej.

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej? Czy plastyfikator zastępuje wapno w zaprawie budowlanej?

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym...

W wielu krajach stosowanie plastyfikatorów (domieszek) do zapraw cementowych wykonywanych bezpośrednio na budowie jest prawnie zakazane. Normy europejskie zawierają liczne ostrzeżenia przed ich pochopnym użyciem. A w Polsce? A w Polsce można je kupić bez większych problemów w wielu składach budowlanych.

Wapno - naturalne i zdrowe

Wapno - naturalne i zdrowe Wapno - naturalne i zdrowe

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją...

"Tradycyjny" oznacza w budownictwie materiał sprawdzony i przetestowany przez kolejne pokolenia budowniczych i użytkowników. Zaprawy murarskie i tynkarskie wykonywane w oparciu o spoiwo wapienne istnieją w budownictwie od co najmniej tysiąca lat. Informacja ta, zdaje się być współczesnym inwestorom i wykonawcom zupełnie nieprzydatna. Może jednak warto się przez chwilę zastanowić, dlaczego wapno od tylu wieków nadal jest stosowane w budownictwie?

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – szybki ratunek w ostatniej chwili

Dzięki domowemu przyrządzeniu posiłków można stosunkowo łatwo i skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Pozwala to też poprawić jakość spożywanych posiłków. Nie ma się jednak co oszukiwać, przyrządzenia nowych...

Dzięki domowemu przyrządzeniu posiłków można stosunkowo łatwo i skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Pozwala to też poprawić jakość spożywanych posiłków. Nie ma się jednak co oszukiwać, przyrządzenia nowych dań każdego dnia może być męczące. Osoby spędzające większość czasu poza domem, np. w pracy czy na uczelni, mogą też z trudem wygospodarować na to czas. Dobrym rozwiązaniem jest więc przygotowanie większej ilości oraz schowanie do lodówki lub zamrożenie tego, co zostanie. Dzięki odpowiedniej kuchence...

Płyta warstwowa w roli głównej

Płyta warstwowa w roli głównej Płyta warstwowa w roli głównej

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa,...

Widzieliście z pewnością rosnące jak grzyby po deszczu hale magazynowe i produkcyjne z charakterystyczną strukturą ścian - jakby powstały z szerokich paneli. To robiąca zawrotną karierę płyta warstwowa, taka jak ta użyta do budowy zakładów Chipita w Tomaszowie Mazowieckim.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.