EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Termomodernizacja sposobem na niższe rachunki

Termomodernizacja sposobem na niższe rachunki, fot. VELUX

Termomodernizacja sposobem na niższe rachunki, fot. VELUX

Ostatnia edycja cyklicznego raportu „Barometr Zdrowych Domów”, przygotowanego przez firmę VELUX wskazała, że ponad połowa Europejczyków nie posiada wystarczających oszczędności, aby utrzymać swój zwykły standard życia przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Wśród Polaków odsetek ten wynosi aż 65%, a dodatkowo 17% mieszkańców naszego kraju deklaruje, że mieszka w złych warunkach mieszkaniowych. W badaniu jednocześnie wyraźnie zwrócono uwagę na problem ubóstwa energetycznego, który niestety obejmuje coraz większe grono użytkowników budynków w Polsce. W ocenie ekspertów, przed nami czasy zwiększonych kosztów energii, co oznacza dla budżetu domowego wzrost wydatków w tym zakresie. Kompleksowa termomodernizacja może być jednym ze sposobów na obniżenie kosztów energii.

treść sponsorowana

Jeden na czterech Polaków jest narażony na zagrożenia związane z klimatem wewnątrz pomieszczeń. Chodzi tutaj o niedostateczne oświetlenie, wilgoć, pleśń, nieodpowiednią temperaturę czy też nadmierny hałas, co oznacza, że problem ten dotyczy niemal 9,5 mln osób. Biorąc pod uwagę fakt, że blisko 65% budynków mieszkalnych w Unii Europejskiej powstało przed 1979 r., czyli przed wprowadzaniem pierwszych europejskich przepisów dotyczących wymagań izolacyjnych budynków, widzimy ogromną potrzebę dokonania modernizacji istniejących budynków, tak aby nie generowały emisji substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka i dla środowiska naturalnego. To wszystko pokazuje, jak pilna stała się kwestia tworzenia zdrowych, efektywnych energetycznie, przystępnych cenowo mieszkań.

Wyzwaniem jest zmniejszenie zużycia energii przez budynki odpowiedzialne obecnie za 40 proc. jej konsumpcji w Europie. Problem negatywnego wpływu na środowisko, na nasze zdrowie, ale i na portfele Polaków może rozwiązać tylko kompleksowa modernizacja budynków, która obejmie ocieplenie, wymianę stolarki i nieefektywnego źródła ciepła, czyli tzw. kopciuchów, oraz optymalizację systemów technicznych.

Po pierwsze: renowacja

Konieczność podjęcia natychmiastowych działań, w tym kompleksowej termomodernizacji budynków widzi także ustawodawca. Przyjęta przez rząd „Długoterminowa strategia renowacji budynków”, stała się kompasem dla administracji państwowej, przedsiębiorców, samorządu lokalnego i obywateli w zakresie modernizacji użytkowanych budynków w kierunku niskoemisyjnym i efektywnym energetycznie. Dokument ten zakłada intensywność prac termomodernizacyjnych na poziomie ok. 3,8% budynków rocznie.

Efekt planowanych działań to przeprowadzenie do 2050 r. ok. 7,5 mln termomodernizacji, przy czym 4,7 mln budynków powinno zostać poddane głębokiej termomodernizacji, czyli przede wszystkim wymianie okien i drzwi oraz dociepleniu ścian i stropów. Pierwsze okna dachowe pojawiły się na polskich poddaszach ponad 30 lat temu, zatem wiele z nich warto już wymienić, szczególnie, że obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne i funkcjonalne. Często stare okna dachowe nie wyglądają tak, jak byśmy chcieli. Zimą wieje od nich chłodem, a uszczelki nie mają już dawnej szczelności. Również szyby zespolone z czasem tracą swoje właściwości izolacyjne, dlatego warto pomyśleć o ich wymianie.

Sprawdź, jakie okno sprawdzi sie w Twoim pomieszczeniu >>

Firma VELUX uruchomiła Program Wymiany Okien Dachowych dla konsumentów – renoVator. To odpowiedź na potrzebę wielu osób, które uważają to za skomplikowany proces i często nie wiedzą, jak się do niego zabrać. Obecnie wystarczy zarejestrować chęć wymiany okien dachowych online. Eksperci VELUX nie tylko doradzą przy wyborze produktów, lecz także pokierują do sprawdzonych hurtowni i wykonawców. Dzięki temu wszystko przebiegnie fachowo, a poszukiwanie wykonawcy nie będzie już wyzwaniem.

Można także wypełnić formularz online na stronie www.velux.pl/RenoVator, na podstawie którego eksperci VELUX pomogą w dobrze odpowiedniego typu okna dachowego, najwygodniejszego system otwierania, pakietu szybowego, a także rolet wewnętrznych i przesłon zewnętrznych, które dodatkowo podniosą komfort użytkowania poddasza. Wskażą również hurtownię w okolicy, w której będzie można uzyskać wsparcie w całym procesie wymiany okien – od wyceny po profesjonalny montaż.

Przede wszystkim wsparcie

Aby zachęcić społeczeństwo do wywiązania się z realizowanych przez rządzących planów, trzeba odpowiednich zachęt. Raport VELUX „Barometr zdrowych domów” wskazuje, że społeczeństwo podejmując decyzję o remoncie lub modernizacji domu, bierze pod uwagę poprawę komfortu życia, nieco mniejsze znaczenie mają kwestie wizualne. Co ciekawe, choć oszczędność energii dla Polaków jest ważna, taką odpowiedź wskazało jedynie 31% ankietowanych. Nie bez znaczenia są także kwestie finansowe.

Bariera finansowa jest czynnikiem, który w głównej mierze blokuje podjęcie decyzji o termomodernizacji budynków. Sytuację poprawiłaby możliwość całkowitego prefinansowania w programie „Czyste Powietrze”. Program umożliwia wymianę starego urządzenia grzewczego oraz poprawę efektywności energetycznej budynku. Ważne jest, aby modernizacja energetyczna przeprowadzona została w sposób kompleksowy, zatem nie dotyczyła tylko wymiany źródeł ciepła, ale również m.in. montażu nowych drzwi i okien. Tylko wtedy można zapewnić sobie w pełni energooszczędność. Od 2023 r. właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat mają możliwość uzyskania dofinansowania do przeprowadzenia tzw. głębokiej termomodernizacji.

Kolejnym przykładem wsparcia finansowego jest ulga termomodernizacyjna, która daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków termomodernizacyjnych (tylko na podstawie faktur VAT). Maksymalna kwota odpisu od podatku wynosi 53 tys. zł.

Wszystkie okna dachowe VELUX z pakietem 3-szybowym spełniają wymagania programu „Czyste Powietrze”, a wydatki na nie poniesione mogą zostać odliczone od podatku. W przypadku okien dachowych można uzyskać dofinansowanie zarówno na zakup okien oraz prace wykonawcze, jak i na cały system ciepłego montażu razem z wnęką okienną.

Okna trzyszybowe, czyli jakie?

W trzyszybowych oknach VELUX zastosowano nowoczesny pakiet szyb składających się z trzech tafli szkła i dwóch komór wypełnionych argonem, dzięki czemu okna posiadają  doskonałe właściwości termoizolacyjne, a zastosowana dodatkowa uszczelka jeszcze lepiej chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność.

Specjalna konstrukcja szyby zapewnia również wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia.  W oknie VELUX Standard Plus szyby są łącznie o 30% grubsze. Jednak najlepszą izolację akustyczną okna osiąga się, gdy szyby różnią się grubością. Wówczas skutecznie tłumią dźwięki o różnej częstotliwości. Zastosowanie takich rozwiązań w oknach VELUX daje użytkownikom gwarancję redukcji hałasu z zewnątrz, m.in. dźwięków padającego deszczu.  

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez firmę VELLUX, wymiana okna dachowego na nowe trzyszybowe wiąże się z oszczędnością energii nawet do 28% rocznie. Co więcej, po wymianie okna na bardziej energooszczędne możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1–2º, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, gdyż nowe okno będzie chroniło przed chłodem i stratami ciepła. [1]

Uruchomienie programów wspierających kompleksową termomodernizację wsparło szeroką potrzebę poprawy warunków mieszkaniowych Polaków. Zapotrzebowanie na rozwiązania wspierające poprawę efektywności energetycznej, ale również zwiększające komfort użytkowania pomieszczeń i poprawiające klimat wewnętrzy jest więc bardzo duże.

Rola biznesu w obszarze budowania niskoemisyjnych budynków jest również znacząca. VELUX, będąc liderem rynku, czuje się odpowiedzialny nie tylko za to co robi najlepiej, czyli dostarczanie światła i świeżego powietrza swoim klientom, ale także za najbliższe otoczenie, w którym funkcjonuje oraz za całą planetę. Wyraża się to chociażby w prowadzonych działaniach edukacyjnych skierowanych do wszystkich interesariuszy.

Publikując cykliczny raport „Barometr Zdrowych Domów” wprowadza do debaty publicznej fakty oraz dane dotyczące klimatu wewnątrz pomieszczeń, jego wpływu na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, a także przedstawia argumenty za potrzebą przyspieszenia zrównoważonej modernizacji energetycznej oraz długofalowe korzyści ekonomiczne płynące z inwestowania w zdrowe i efektywne energetycznie budynki. VELUX posiada szeroki wybór produktów i rozwiązań, które pozwalają poprawić komfort życia mieszkańców i kondycję środowiska naturalnego. Sprawdź >>


[1] Analiza wykonana  na poddaszu o powierzchni 95 m2, w którym zamontowane było 8 okien dachowych o współczynniku Uw = 2,8 W/m²·K z izolacją 250 mm. Okna dachowe zostały wymienione na trzyszybowe okna dachowe VELUX Standard Plus o współczynniku Uw = 1,0 W/m²·K

Komentarze

  • gianni gianni, 09.11.2023r., 16:02:17 My ociepliliśmy dom u teściów, wcześniej okna były wymieniane, a także drzwi zewnętrzne. Stare drewniane drzwi wymieniliśmy na aluminiowe z Aluhaus. Jestem zdania, że drzwi powinny być solidne, a przy tym ciepłe. Te takie są.

Powiązane

Solarna markiza zaciemniająca SSS

Solarna markiza zaciemniająca SSS Solarna markiza zaciemniająca SSS

Roleta zewnętrzna SML

Roleta zewnętrzna SML Roleta zewnętrzna SML

Roleta zewnętrzna SHL, sprawdź szczegóły

Roleta zewnętrzna SHL, sprawdź szczegóły

Żaluzja PAL

Żaluzja PAL Żaluzja PAL

Żaluzja PAL, sprawdź parametry

Żaluzja PAL, sprawdź parametry

Moskitiera ZIL

Moskitiera ZIL Moskitiera ZIL

Moskitiera ZIL, sprawdź parametry

Moskitiera ZIL, sprawdź parametry

Siatkowana markiza zewnętrzna MHL

Siatkowana markiza zewnętrzna MHL Siatkowana markiza zewnętrzna MHL

Siatkowana markiza zewnętrzna MHL, sprawdź parametry

Siatkowana markiza zewnętrzna MHL, sprawdź parametry

Roleta zaciemniająca z kolekcji dziecięcej

Roleta zaciemniająca z kolekcji dziecięcej Roleta zaciemniająca z kolekcji dziecięcej

Roleta zaciemniająca DKL Disney & VELUX Kolekcja "Dobranoc"

Roleta zaciemniająca DKL Disney & VELUX Kolekcja "Dobranoc"

Roleta dekoracyjna RHL

Roleta dekoracyjna RHL Roleta dekoracyjna RHL

Roleta dekoracyjna RHL, sprawdź parametry

Roleta dekoracyjna RHL, sprawdź parametry

Roleta plisowana FHL

Roleta plisowana FHL Roleta plisowana FHL

Roleta plisowana FHL, sprawdź szczegóły

Roleta plisowana FHL, sprawdź szczegóły

Roleta dekoracyjna RFL

Roleta dekoracyjna RFL Roleta dekoracyjna RFL

Roleta dekoracyjna RFL, zobacz parametry

Roleta dekoracyjna RFL, zobacz parametry

Energooszczędna roleta zaciemniająca FHC

Energooszczędna roleta zaciemniająca FHC Energooszczędna roleta zaciemniająca FHC

Energooszczędna roleta zaciemniająca FHC, sprawdź parametry

Energooszczędna roleta zaciemniająca FHC, sprawdź parametry

Roleta zaciemniająca DKL

Roleta zaciemniająca DKL Roleta zaciemniająca DKL

Roleta zaciemniająca DKL, sprawdź parametry

Roleta zaciemniająca DKL, sprawdź parametry

Najnowsze produkty i technologie

EcoComfort Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji Pompa ciepła: schemat instalacji pompy ciepła, koszty inwestycji

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale...

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne, ale i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, systemy ogrzewania dla domu. Wielofunkcyjne modele pomp nie tylko pokryją zapotrzebowanie na ciepło w domu, ale także przygotują ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), a latem posłużą do chłodzenia budynku.

Blachy Pruszyński Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową? Skuteczny system rynnowy – co wybrać: rynnę półokrągłą czy kwadratową?

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

Sprawdź, jaki system rynnowy jest najbardziej skuteczny i wybierz rozwiązanie dla siebie.

bankier.pl Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną? Nawigacja kredytowa – jak znaleźć atrakcyjną ofertę hipoteczną?

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem...

Zakup własnego mieszkania stanowi nie tylko spełnienie marzeń, ale również strategiczne posunięcie w budowaniu stabilnej przyszłości. Przed tym trzeba jednak zająć się kluczowym zadaniem, czyli znalezieniem atrakcyjnej oferty kredytu hipotecznego. Od czego zacząć poszukiwania? Na co zwracać przede wszystkim uwagę?

FAKRO Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować? Rodzaje schodów strychowych – na które się zdecydować?

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się...

Wykonanie tradycyjnych schodów zwykle pochłania spore koszty, a w dodatku takie konstrukcje zajmują dużo miejsca. Alternatywą jest montaż schodów składanych z drewna lub metalu. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku domów i mieszkań ze strychem. Poznaj właściwości i zalety schodów strychowych drewnianych i metalowych.

LEROY MERLIN Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko...

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko przydatne, ale również wytrzymałe akcesorium, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

myloview.pl 5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze

5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze 5 zabiegów, dzięki którym optycznie powiększysz wnętrze

Każdy z nas pragnie, aby jego domowe wnętrze wydawało się przestronniejsze i jaśniejsze. Często jednak ograniczenia metrażowe stawiają przed nami wyzwanie. Na szczęście, istnieją proste i skuteczne sposoby,...

Każdy z nas pragnie, aby jego domowe wnętrze wydawało się przestronniejsze i jaśniejsze. Często jednak ograniczenia metrażowe stawiają przed nami wyzwanie. Na szczęście, istnieją proste i skuteczne sposoby, dzięki którym możemy optycznie powiększyć przestrzeń. W tym artykule przedstawiamy 5 skutecznych zabiegów, które sprawią, że Twoje wnętrze będzie wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości. Niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest Twoje mieszkanie, te metody będą pasować do każdego wnętrza.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.plFacebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.