EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Termomodernizacja sposobem na niższe rachunki

Termomodernizacja sposobem na niższe rachunki, fot. VELUX

Termomodernizacja sposobem na niższe rachunki, fot. VELUX

Ostatnia edycja cyklicznego raportu „Barometr Zdrowych Domów”, przygotowanego przez firmę VELUX wskazała, że ponad połowa Europejczyków nie posiada wystarczających oszczędności, aby utrzymać swój zwykły standard życia przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Wśród Polaków odsetek ten wynosi aż 65%, a dodatkowo 17% mieszkańców naszego kraju deklaruje, że mieszka w złych warunkach mieszkaniowych. W badaniu jednocześnie wyraźnie zwrócono uwagę na problem ubóstwa energetycznego, który niestety obejmuje coraz większe grono użytkowników budynków w Polsce. W ocenie ekspertów, przed nami czasy zwiększonych kosztów energii, co oznacza dla budżetu domowego wzrost wydatków w tym zakresie. Kompleksowa termomodernizacja może być jednym ze sposobów na obniżenie kosztów energii.

treść sponsorowana

Jeden na czterech Polaków jest narażony na zagrożenia związane z klimatem wewnątrz pomieszczeń. Chodzi tutaj o niedostateczne oświetlenie, wilgoć, pleśń, nieodpowiednią temperaturę czy też nadmierny hałas, co oznacza, że problem ten dotyczy niemal 9,5 mln osób. Biorąc pod uwagę fakt, że blisko 65% budynków mieszkalnych w Unii Europejskiej powstało przed 1979 r., czyli przed wprowadzaniem pierwszych europejskich przepisów dotyczących wymagań izolacyjnych budynków, widzimy ogromną potrzebę dokonania modernizacji istniejących budynków, tak aby nie generowały emisji substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka i dla środowiska naturalnego. To wszystko pokazuje, jak pilna stała się kwestia tworzenia zdrowych, efektywnych energetycznie, przystępnych cenowo mieszkań.

Wyzwaniem jest zmniejszenie zużycia energii przez budynki odpowiedzialne obecnie za 40 proc. jej konsumpcji w Europie. Problem negatywnego wpływu na środowisko, na nasze zdrowie, ale i na portfele Polaków może rozwiązać tylko kompleksowa modernizacja budynków, która obejmie ocieplenie, wymianę stolarki i nieefektywnego źródła ciepła, czyli tzw. kopciuchów, oraz optymalizację systemów technicznych.

Po pierwsze: renowacja

Konieczność podjęcia natychmiastowych działań, w tym kompleksowej termomodernizacji budynków widzi także ustawodawca. Przyjęta przez rząd „Długoterminowa strategia renowacji budynków”, stała się kompasem dla administracji państwowej, przedsiębiorców, samorządu lokalnego i obywateli w zakresie modernizacji użytkowanych budynków w kierunku niskoemisyjnym i efektywnym energetycznie. Dokument ten zakłada intensywność prac termomodernizacyjnych na poziomie ok. 3,8% budynków rocznie.

Efekt planowanych działań to przeprowadzenie do 2050 r. ok. 7,5 mln termomodernizacji, przy czym 4,7 mln budynków powinno zostać poddane głębokiej termomodernizacji, czyli przede wszystkim wymianie okien i drzwi oraz dociepleniu ścian i stropów. Pierwsze okna dachowe pojawiły się na polskich poddaszach ponad 30 lat temu, zatem wiele z nich warto już wymienić, szczególnie, że obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne i funkcjonalne. Często stare okna dachowe nie wyglądają tak, jak byśmy chcieli. Zimą wieje od nich chłodem, a uszczelki nie mają już dawnej szczelności. Również szyby zespolone z czasem tracą swoje właściwości izolacyjne, dlatego warto pomyśleć o ich wymianie.

Sprawdź, jakie okno sprawdzi sie w Twoim pomieszczeniu >>

Firma VELUX uruchomiła Program Wymiany Okien Dachowych dla konsumentów – renoVator. To odpowiedź na potrzebę wielu osób, które uważają to za skomplikowany proces i często nie wiedzą, jak się do niego zabrać. Obecnie wystarczy zarejestrować chęć wymiany okien dachowych online. Eksperci VELUX nie tylko doradzą przy wyborze produktów, lecz także pokierują do sprawdzonych hurtowni i wykonawców. Dzięki temu wszystko przebiegnie fachowo, a poszukiwanie wykonawcy nie będzie już wyzwaniem.

Można także wypełnić formularz online na stronie www.velux.pl/RenoVator, na podstawie którego eksperci VELUX pomogą w dobrze odpowiedniego typu okna dachowego, najwygodniejszego system otwierania, pakietu szybowego, a także rolet wewnętrznych i przesłon zewnętrznych, które dodatkowo podniosą komfort użytkowania poddasza. Wskażą również hurtownię w okolicy, w której będzie można uzyskać wsparcie w całym procesie wymiany okien – od wyceny po profesjonalny montaż.

Przede wszystkim wsparcie

Aby zachęcić społeczeństwo do wywiązania się z realizowanych przez rządzących planów, trzeba odpowiednich zachęt. Raport VELUX „Barometr zdrowych domów” wskazuje, że społeczeństwo podejmując decyzję o remoncie lub modernizacji domu, bierze pod uwagę poprawę komfortu życia, nieco mniejsze znaczenie mają kwestie wizualne. Co ciekawe, choć oszczędność energii dla Polaków jest ważna, taką odpowiedź wskazało jedynie 31% ankietowanych. Nie bez znaczenia są także kwestie finansowe.

Bariera finansowa jest czynnikiem, który w głównej mierze blokuje podjęcie decyzji o termomodernizacji budynków. Sytuację poprawiłaby możliwość całkowitego prefinansowania w programie „Czyste Powietrze”. Program umożliwia wymianę starego urządzenia grzewczego oraz poprawę efektywności energetycznej budynku. Ważne jest, aby modernizacja energetyczna przeprowadzona została w sposób kompleksowy, zatem nie dotyczyła tylko wymiany źródeł ciepła, ale również m.in. montażu nowych drzwi i okien. Tylko wtedy można zapewnić sobie w pełni energooszczędność. Od 2023 r. właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat mają możliwość uzyskania dofinansowania do przeprowadzenia tzw. głębokiej termomodernizacji.

Kolejnym przykładem wsparcia finansowego jest ulga termomodernizacyjna, która daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków termomodernizacyjnych (tylko na podstawie faktur VAT). Maksymalna kwota odpisu od podatku wynosi 53 tys. zł.

Wszystkie okna dachowe VELUX z pakietem 3-szybowym spełniają wymagania programu „Czyste Powietrze”, a wydatki na nie poniesione mogą zostać odliczone od podatku. W przypadku okien dachowych można uzyskać dofinansowanie zarówno na zakup okien oraz prace wykonawcze, jak i na cały system ciepłego montażu razem z wnęką okienną.

Okna trzyszybowe, czyli jakie?

W trzyszybowych oknach VELUX zastosowano nowoczesny pakiet szyb składających się z trzech tafli szkła i dwóch komór wypełnionych argonem, dzięki czemu okna posiadają  doskonałe właściwości termoizolacyjne, a zastosowana dodatkowa uszczelka jeszcze lepiej chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność.

Specjalna konstrukcja szyby zapewnia również wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia.  W oknie VELUX Standard Plus szyby są łącznie o 30% grubsze. Jednak najlepszą izolację akustyczną okna osiąga się, gdy szyby różnią się grubością. Wówczas skutecznie tłumią dźwięki o różnej częstotliwości. Zastosowanie takich rozwiązań w oknach VELUX daje użytkownikom gwarancję redukcji hałasu z zewnątrz, m.in. dźwięków padającego deszczu.  

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez firmę VELLUX, wymiana okna dachowego na nowe trzyszybowe wiąże się z oszczędnością energii nawet do 28% rocznie. Co więcej, po wymianie okna na bardziej energooszczędne możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1–2º, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, gdyż nowe okno będzie chroniło przed chłodem i stratami ciepła. [1]

Uruchomienie programów wspierających kompleksową termomodernizację wsparło szeroką potrzebę poprawy warunków mieszkaniowych Polaków. Zapotrzebowanie na rozwiązania wspierające poprawę efektywności energetycznej, ale również zwiększające komfort użytkowania pomieszczeń i poprawiające klimat wewnętrzy jest więc bardzo duże.

Rola biznesu w obszarze budowania niskoemisyjnych budynków jest również znacząca. VELUX, będąc liderem rynku, czuje się odpowiedzialny nie tylko za to co robi najlepiej, czyli dostarczanie światła i świeżego powietrza swoim klientom, ale także za najbliższe otoczenie, w którym funkcjonuje oraz za całą planetę. Wyraża się to chociażby w prowadzonych działaniach edukacyjnych skierowanych do wszystkich interesariuszy.

Publikując cykliczny raport „Barometr Zdrowych Domów” wprowadza do debaty publicznej fakty oraz dane dotyczące klimatu wewnątrz pomieszczeń, jego wpływu na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, a także przedstawia argumenty za potrzebą przyspieszenia zrównoważonej modernizacji energetycznej oraz długofalowe korzyści ekonomiczne płynące z inwestowania w zdrowe i efektywne energetycznie budynki. VELUX posiada szeroki wybór produktów i rozwiązań, które pozwalają poprawić komfort życia mieszkańców i kondycję środowiska naturalnego. Sprawdź >>


[1] Analiza wykonana  na poddaszu o powierzchni 95 m2, w którym zamontowane było 8 okien dachowych o współczynniku Uw = 2,8 W/m²·K z izolacją 250 mm. Okna dachowe zostały wymienione na trzyszybowe okna dachowe VELUX Standard Plus o współczynniku Uw = 1,0 W/m²·K

Komentarze

  • gianni gianni, 09.11.2023r., 16:02:17 My ociepliliśmy dom u teściów, wcześniej okna były wymieniane, a także drzwi zewnętrzne. Stare drewniane drzwi wymieniliśmy na aluminiowe z Aluhaus. Jestem zdania, że drzwi powinny być solidne, a przy tym ciepłe. Te takie są.

Powiązane

VELUX Polska Sp. z o.o. Ostatni dzwonek na rejestrację w konkursie International VELUX Award

Ostatni dzwonek na rejestrację w konkursie International VELUX Award Ostatni dzwonek na rejestrację w konkursie International VELUX Award

Studenci architektury, którzy chcą wziąć udział w prestiżowym konkursie International VELUX Award 2024, mają czas na rejestrację tylko do 14 kwietnia. W składzie międzynarodowego jury zasiada polska architektka...

Studenci architektury, którzy chcą wziąć udział w prestiżowym konkursie International VELUX Award 2024, mają czas na rejestrację tylko do 14 kwietnia. W składzie międzynarodowego jury zasiada polska architektka prof. Ewa Kuryłowicz, jak również prof. Jenni Reuter (Finlandia), prof. Song Yehao (Chiny), Alberto Vega (Hiszpania) oraz Kent Holm (Dania).

Solarna markiza zaciemniająca SSS

Solarna markiza zaciemniająca SSS Solarna markiza zaciemniająca SSS

Roleta zewnętrzna SML

Roleta zewnętrzna SML Roleta zewnętrzna SML

Roleta zewnętrzna SHL, sprawdź szczegóły

Roleta zewnętrzna SHL, sprawdź szczegóły

Żaluzja PAL

Żaluzja PAL Żaluzja PAL

Żaluzja PAL, sprawdź parametry

Żaluzja PAL, sprawdź parametry

Moskitiera ZIL

Moskitiera ZIL Moskitiera ZIL

Moskitiera ZIL, sprawdź parametry

Moskitiera ZIL, sprawdź parametry

Siatkowana markiza zewnętrzna MHL

Siatkowana markiza zewnętrzna MHL Siatkowana markiza zewnętrzna MHL

Siatkowana markiza zewnętrzna MHL, sprawdź parametry

Siatkowana markiza zewnętrzna MHL, sprawdź parametry

Roleta zaciemniająca z kolekcji dziecięcej

Roleta zaciemniająca z kolekcji dziecięcej Roleta zaciemniająca z kolekcji dziecięcej

Roleta zaciemniająca DKL Disney & VELUX Kolekcja "Dobranoc"

Roleta zaciemniająca DKL Disney & VELUX Kolekcja "Dobranoc"

Roleta dekoracyjna RHL

Roleta dekoracyjna RHL Roleta dekoracyjna RHL

Roleta dekoracyjna RHL, sprawdź parametry

Roleta dekoracyjna RHL, sprawdź parametry

Roleta plisowana FHL

Roleta plisowana FHL Roleta plisowana FHL

Roleta plisowana FHL, sprawdź szczegóły

Roleta plisowana FHL, sprawdź szczegóły

Roleta dekoracyjna RFL

Roleta dekoracyjna RFL Roleta dekoracyjna RFL

Roleta dekoracyjna RFL, zobacz parametry

Roleta dekoracyjna RFL, zobacz parametry

Energooszczędna roleta zaciemniająca FHC

Energooszczędna roleta zaciemniająca FHC Energooszczędna roleta zaciemniająca FHC

Energooszczędna roleta zaciemniająca FHC, sprawdź parametry

Energooszczędna roleta zaciemniająca FHC, sprawdź parametry

Roleta zaciemniająca DKL

Roleta zaciemniająca DKL Roleta zaciemniająca DKL

Roleta zaciemniająca DKL, sprawdź parametry

Roleta zaciemniająca DKL, sprawdź parametry

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.