EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak dbać o kwiaty doniczkowe? Domowa pielęgnacja roślin doniczkowych

Aldi | 2022-08-31
Jak dbać o kwiaty doniczkowe? Domowa pielęgnacja roślin doniczkowych

Jak dbać o kwiaty doniczkowe? Domowa pielęgnacja roślin doniczkowych

Aby prawidłowo dbać o rośliny i kwiaty doniczkowe, musimy znać ich potrzeby. W inny bowiem sposób będziemy zajmować się roślinami tropikalnymi a inaczej pochodzącymi z naszej strefy klimatycznej. W jaki sposób dbać i jak pielęgnować kwiaty doniczkowe, by cieszyć się ich pięknem i zielenią?

treść sponsorowana

Jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja roślin doniczkowych?

Istnieje kilka podstawowych zasad, których musimy przestrzegać, by rośliny czuły się dobrze w naszych domach. Nalezą do nich: właściwa lokalizacja, odpowiednie podlewanie, regularne nawożenie, przesadzanie w odpowiednim czasie oraz higiena roślin i zwalczanie szkodników.

Właściwa lokalizacja rośliny.

Zakupując każdą roślinę do domu, musimy od razu zdecydować o jej lokalizacji. Jeśli nie możemy zapewnić jej właściwych warunków – zrezygnujmy z niej. Jeśli posiadamy ciemne mieszkanie z małymi oknami na północną stronę, nie możemy ustawiać w nim gatunków światłolubnych.

Większość roślin najlepiej rośnie w świetle rozproszonym i idealne będzie dla nich wschodni lub zachodni pokój i oddalenie od okna o co najmniej metr.

Odpowiednie podlewanie

Właściwa ilość wody to również nieodzowny warunek dla dobrostanu roślin. Najlepiej, aby była przegotowana, odstana i w temperaturze pokojowej. Niektóre gatunki roślin takie np. jak calathea preferują nawet wodę destylowaną. To jak często należy podlewać, zależy od wymagań danej rośliny i temperatury wnętrza. Nadmiar wody ściekający na podstawkę lub osłonkę usuwamy, aby nie gniły korzenie. Więcej na temat podlewania kwiatów przeczytasz na Aldi.pl.

Regularne nawożenie

Substancje odżywcze znajdujące się w podłożu wyczerpują się i rośliny nie mają później z czego pobierać swojego pokarmu. Dlatego też należy co pewien czas wzbogacać podłoże o składniki mineralne a rodzaj stosowanego nawozu dostosować do potrzeb konkretnej rośliny.

Przesadzanie w odpowiednim czasie

Niektóre systemy korzeniowe rozrastają się dość szybko i jeśli nie mają miejsca roślina może przestać rosnąć, a nawet obumrzeć. Aby temu zapobiec, rośliny przesadzamy co pewien czas do większych doniczek. Robimy to zwykle na wiosnę. Jeśli zauważymy, że korzenie rośliny są uschnięte lub uszkodzone, należy je obciąć.

Czyszczenie roślin

Rośliny w procesie fotosyntezy wdychają dwutlenek węgla i uwalniają tlen. Jeśli ich liście są zakurzone, zaburza to właściwy proces. Dlatego liście czyścimy z kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki albo miękkim pędzelkiem.

Zwalczanie szkodników

Jeśli na naszych roślinach pojawią się szkodniki, trzeba je zwalczać za pomocą odpowiednich preparatów.

Jak pielęgnować pnące rośliny w doniczkach?

Filodendron pnący cissus australijski scindapsus złoty stefanotis bukietowy syngonium stopowcowe czy bluszcz pospolity to najbardziej popularne rośliny pnące w naszych domach i mieszkaniach. Lubią one szczególnie przepuszczalne i próchnicze lekko kwaśne podłoże. Należy pamiętać, aby w ciepłych porach roku było ono zawsze wilgotne, natomiast jesienią i zimą należy je podlewać mniej. Rośliny pnące najczęściej lubią dobrze oświetlone miejsca, ale nie mogą być one w nich bezpośrednio narażone na promienie słoneczne.

Jak pielęgnować storczyki?

Storczyki w większości najlepiej czują się na wschodniej albo zachodniej ekspozycji. Południowe słońce rzadko im służy. Preferują temperaturę dzienną od 23 do 27 stopni a nocną od 18 do 20 stopni C. Nie lubią też one wody zalegającej w korzeniach, dlatego należy uważać, by nie podlewać ich zbyt obficie. Storczyki źle się również czują w za dużych doniczkach, więc przesadzać należy je tylko wtedy gdy zauważymy ich wystające korzenie.

Jak pielęgnować drzewa doniczkowe?

Drzewka doniczkowe nie nadają się do zimowania w naszym klimacie, dlatego też jesienią musimy zabrać je do wnętrza najlepiej o obniżonej temperaturze.

Drzewka takie jak bieluń, czyli datura, fuksja, oleander, klonik oraz róże pienne podczas upałów muszą być codziennie i intensywnie podlewane, a raz w tygodniu nawożone nawozem do roślin kwitnących. Nie wolno zapominać również o ich regularnym przycinaniu.

Jak pielęgnować palmy?

Palmy takie jak: kencja, szorstkowiec Fortunego, chamedora wytworna, daktylowiec kanaryjski, areka czy howea nie tolerują przede wszystkim przelania, dlatego też, w ich wypadku najważniejsze jest rozsądne umiarkowane podlewanie. Część z nich jest światłolubnych, a część preferuje rozproszone światło, choć znane są też gatunki najlepiej czujące się w całkowitym cieniu. Dla palm korzystne jest wystawianie na zewnątrz podczas ciepłych miesięcy. 

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach

Do roślin o ozdobnych liściach należą: kordylina australijska, dracena sandera szeflera drzewkowata, calathea, maranta syngonium stopowcowe, fatsjobluszcz lizjański, kroton, alokazja czy fittonia.

Nie przepadają one raczej za miejscami nasłonecznionymi, natomiast wymagają dość dużej wilgotności powietrza, dlatego przy ich uprawie dobrze jest stosować nawilżacze albo stawiać je na talerzykach z wysypanym keramzytem i wylaną wodą. Można też spryskiwać je codziennie miękką wodą.

Jak pielęgnować paprocie?

Paprocie nie tolerują na ogół bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, natomiast lubią podłoże stale lekko wilgotne. Należy je więc regularnie podlewać i zraszać miękką wodą. Większość z nich będzie się doskonale czuła na północnym oknie.

Jak pielęgnować kwitnące rośliny doniczkowe.

Anturium, skrzydłokwiat begonia czy fiołek to kwiaty, które możemy hodować w doniczkach w naszych domach. Aby zapewnić im odpowiednie stanowisko, nie należy trzymać ich w słońcu. Nie sprawdza się również trzymanie ich w przeciągach, choć preferują miejsca chłodne. W ich wypadku bardzo istotne jest ich regularne podlewanie i nawożenie.

Uprawa roślin doniczkowych: Pielęgnacja sukulentów

Większość popularnych kaktusów aloesy, grubosze, eszewerie, sansewierie, agawę, rozchodniki, rojniki, haworsje, zamiokulkas to rośliny, które lubią dużo światła, dlatego idealnym miejscem dla nich będzie parapet okna południowego albo południowo — wschodniego. Nie straszna im jest również wysoka temperatura, ale nie lubią przelania. Dlatego też podlewamy je rzadko, czekając aż ziemia w doniczce przeschnie. Latem sukulenty podlewamy 1 do 2 razy w tygodniu a zimą nie częściej niż raz w miesiącu.

Uprawa roślin doniczkowych: Pielęgnacja roślin ananasowatych

Do najciekawszych roślin ananasowatych zaliczamy echmea wstęgowatą, frizeę lśniącą, guzmanię języczkowatą, neoregalię, skrytokwiat, dyckię oraz ananas jadalny. Niektóre z nich tolerują promienie słoneczne, ale najlepiej czują się przy rozproszonym świetle. Natomiast jesienią i zimą wymagają doświetlania.

Dla tych roślin sprawdza się bardzo lekka i luźna gleba, najlepiej torfowa oraz dość wysoka temperatura przez cały rok. Kwitną tylko w temperaturze minimalnej 24°C.

Zachęcamy również do zapoznania się z poradnikiem "Jak dbać o kwiaty doniczkowe" opublikowanym na Aldi.pl oraz kalendarzem ogrodnika (co i kiedy sadzić? jakie prace ogrodowe?) pod adresem https://www.aldi.pl/inspiracje/kalendarz-ogrodnika.html

Komentarze

  • Wona Wona, 13.09.2022r., 18:53:23 Zauważyłam, że odkąd wycieram delikatnie liście i używam w domu nawilżacza Oskar, rośliny rozwijają się o wiele lepiej!

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.