EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy pompa ciepła się opłaca – obalamy mity

KAISAI | 2023-10-06
Czy pompa ciepła się opłaca?

Czy pompa ciepła się opłaca?

Kiedy stało się jasne, że pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność, producenci i obrońcy innych rozwiązań przystąpili do działania i zaczęli szukać potencjalnych wad tych innowacyjnych urządzeń. Udało im się zasiać ziarno niepewności wśród inwestorów. Czy pompa ciepła się opłaca? Czy jest wystarczająco wydajna? Jak pompy ciepła powietrze-woda poradzą sobie zimą, kiedy na zewnątrz temperatura spadnie poniżej zera? Choć pytań przybywało, odpowiedzi zawsze były poparte badaniami, testami i atestami. A te jasno wskazywały, że pompy ciepła, o ile zostaną poprawnie zamontowane, dobrane do wymogów budynku i będą odznaczać się wysoką jakością, są jednym z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku HVAC.

treść sponsorowana

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera energię ze środowiska i oddaje ją do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. To źródło ekologicznego ciepła, które nawet 75% niezbędnej do działania i grzania energii pozyskuje z naturalnych źródeł: powietrza, wód gruntowych lub ziemi. Jest wykorzystywane zarówno w domach prywatnych, jak i przemyśle.

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, ale do najpopularniejszych należą bez wątpienia:

  • Pompy ciepła powietrze-powietrze: pobierają energię z powietrza zewnętrznego i przekazują ją do wnętrza budynku w celu jego ogrzania. Ich istotną funkcją jest tryb chłodzenia: korzystając z odwróconego obiegu czynnika chłodniczego, przenoszą energię z wnętrza na zewnątrz.
  • Pompy ciepła powietrze-woda: pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazują je do układu wodnego, który może być wykorzystywany do ogrzewania c.w.u. lub w instalacji grzewczej, np. podłogowej.
  • Pompy ciepła wodne: wykorzystują wody gruntowe jako źródło energii cieplnej.
  • Pompy ciepła gruntowe: pobierają ciepło z głębi ziemi i przekazują je do instalacji grzewczej w budynku. Bywają nazywane pompami geotermalnymi.

Pompy ciepła są zatem technologiami, które można śmiało i bez odrobiny przesady określić ekologicznymi, wszak wykorzystują to, co natura ma do zaoferowania.

Pompy ciepła – rozwiewamy mity i wątpliwości!

Przeciwnicy pomp ciepła wskazują na szereg aspektów, które mają ich zdaniem dowodzić, że urządzenia te są niepraktyczne, mniej wydajne od innych rozwiązań i niewygodne w obsłudze dla użytkowników. Co to za zarzuty i czy mają coś wspólnego z faktami? Przyjrzyjmy się im!

Pierwszym, najistotniejszym mitem na temat pomp ciepła jest to, że działają one jedynie w dodatnich temperaturach. Faktycznie, logika podpowiada, że tam, gdzie temperatura jest ujemna, nie da się pozyskać energii cieplnej. Nowoczesne pompy to jednak zaawansowane technologie, a do ich zrozumienia potrzeba wiedzy z zakresu chemii i fizyki. Na generowanie ciepła przez pompy ciepła wpływa ruch cząsteczek powietrza. Ruch ten, a wraz z nim energia, zanika całkowicie dopiero w temperaturze zera bezwzględnego, czyli -273,15°C = 0 K. Powyżej tej temperatury cząsteczki są w stanie przekazywać swoją energię innym elementom. Z tej właściwości korzystają pompy ciepła – czynnik chłodniczy pozyskuje ciepło z powietrza nawet w ujemnych temperaturach. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę chociażby na model KAISAI Split Arctic, który umożliwia ogrzewanie, nawet gdy słupek rtęci spada do poziomu -25°C – a w ostatnich latach termometry w Polsce rzadko wskazują taki poziom zimą.

Innym zarzutem stawianym pompom ciepła jest ich wysoki koszt. Same urządzenia mogą być faktycznie droższe od kotłów na gaz czy biomasę. Każdy doświadczony inwestor zwróci jednak uwagę nie tylko na cenę urządzenia, ale też koszty jego eksploatacji. Pompy ciepła nie wymagają zasilania paliwem stałym ani gazem, wobec czego można od comiesięcznych opłat odliczyć koszt zakupu opału. Co więcej, urządzenia te w 75% pokrywają swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki generowanemu ciepłu.

Niektórzy inwestorzy, zwłaszcza właściciele starszych budynków wskazują, że pompy ciepła są zarezerwowane jedynie dla nowego budownictwa. Prawda jest jednak nieco inna. Pompy ciepła powietrze-woda to urządzenia niskotemperaturowe, co oznacza, że ogrzewają wodę grzewczą do niższej temperatury, niż inne technologie, np. kocioł węglowy. Jest go jednak wystarczająco, by ogrzać dobrze zaizolowany termicznie budynek (a może być jeszcze więcej, przy wyższym przepływie – to on bowiem decyduje o mocy pompy). Nowoczesne budownictwo korzysta z o wiele wydajniejszych technologii, niż to sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, dlatego pompy ciepła mogą dawać lepsze efekty w nowych domach. Nie oznacza to jednak, że starszy, ale dobrze zaizolowany dom, nie może być nimi ogrzewany. W ocenie pomocny będzie audyt energetyczny, który przeprowadzi specjalista i wskaże, czy pompa ciepła się opłaca w danym budynku.

Wielu przeciwników pomp ciepła uważa, że zajmują dużo miejsca, są trudne w obsłudze, hałaśliwe i mogą być niebezpieczne dla ich użytkowników. Czy to wszystko prawda? Oczywiście nie – pompy ciepła, np. te typu monoblok, jak KAISAI Monoblok Arctic KHC, montuje się na zewnątrz, dlatego generowane przez nie dźwięki nie będą wpływać na komfort domowników. By jeszcze bardziej o niego zadbać, warto zamontować pompę w oddaleniu od okien i drzwi oraz przestrzeni wypoczynkowej w ogrodzie. Pompy nie zajmują też wiele miejsca: model przywołany wyżej ma wymiary ok. 129 cm wysokości, 79 cm szerokości i 43 cm głębokości – zmieści się w dowolnym miejscu działki czy ogrodu, gdzie z łatwością da się go osłonić wyższymi krzewami czy trawami – należy jednak pamiętać, by zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół. Po odpowiednim ustawieniu parametrów pompa będzie też działać samoczynnie, reagując na zmiany temperatury na zewnątrz i dbając o komfort we wnętrzach, a dzięki modułowi Wi-Fi – sterowanie będzie możliwe z poziomu aplikacji.

Pompa ciepła powietrze-woda – dodatkowe zalety

Inżynierowie, którzy opracowują technologie grzewcze, wskazują na fakty, które decydują o wydajności i popularności pomp ciepła. Po pierwsze: są one oszczędne – każda kWh prądu, którą pobierze pompa do działania, posłuży do wytworzenia od 1,5 do nawet 4 razy większej ilości energii cieplnej. Dodatkowe technologie, które montuje się w urządzeniach, pozwalają na łączenie urządzeń w zestawy, a to podniesie ich wydajność – kaskada od 6 do 16 urządzeń (zależnie od technologii) pozwoli ogrzać naprawdę duże przestrzenie – jak hale produkcyjne czy magazyny.

Pompy ciepła są też ekologiczne. Korzystają z odnawialnych źródeł energii, jakimi mogą być powietrze, ziemia lub wody gruntowe. Dzięki temu nie generują zanieczyszczeń, a ciepło, które produkują, jest w pełni zielone. Właśnie dlatego, planując zakup urządzeń KAISAI czy innego producenta, można skorzystać z dopłat i dotacji – w Polsce jest ich bardzo wiele, każdy inwestor z łatwością znajdzie coś dopasowanego do swoich potrzeb.

Co Polacy sądzą o pompach ciepła?

Pompy ciepła są technologią wybieraną najczęściej przez inwestorów, którzy korzystają z dopłat programu Czyste Powietrze. Statystyki, prowadzone przez organ rozpatrujący wnioski, pochodzące z roku 2022 pokazują, że aż 57% wniosków dotyczyło pomp ciepła. 25% dokumentów odnosiło się do zakupu kotłów gazowych, a 17% o kotły na biomasę. Wnioski widoczne są jak na dłoni: zaufanie Polaków do wiedzy naukowej i osiągnięć technologicznych rośnie! Według obserwatorów transformacja energetyczna w Polsce rozpoczęła się – nawet pomimo opieszałości ludzi władzy w kwestii uchwalania nowych praw z tym związanych.

Jaka będzie przyszłość? To zależy od nas – wiedząc jednak, że w 2022 r. sprzedano w Polsce aż 200 tysięcy pomp ciepła różnego rodzaju, a w pierwszym kwartale 2023 r. było to aż nawet 47 tysięcy sztuk – możemy być spokojni, że Polacy widzą zmiany wynikające z globalnego ocieplenia i chcą działać, by uratować planetę.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.