EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak ułożyć bruk klinkierowy

Redakcja | 2013-10-15
Jak ułożyć bruk klinkierowy?
Fot. Röben

Jak ułożyć bruk klinkierowy?


Fot. Röben

Klinkierową cegłę brukową można wykorzystać do wyłożenia nawierzchni wokół domu, podjazdu, a także ścieżek i alejek w ogrodzie. Prostokątny, klasyczny kształt klinkierowego bruku umożliwia układanie różnorodnych wzorów. Samo układanie nie jest bardzo trudne, choć wymaga dużej precyzji.

Zobacz także

MOR-TRANS Ewelina Mortka Jak przechowywać zapasy żywności w domu i ogrodzie?

Jak przechowywać zapasy żywności w domu i ogrodzie? Jak przechowywać zapasy żywności w domu i ogrodzie?

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy dostęp do ogromnego wyboru produktów spożywczych, umiejętność ich prawidłowego przechowywania staje się kluczowa. Właściwe metody przechowywania żywności nie tylko zapewniają...

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy dostęp do ogromnego wyboru produktów spożywczych, umiejętność ich prawidłowego przechowywania staje się kluczowa. Właściwe metody przechowywania żywności nie tylko zapewniają dłuższą świeżość i smak, ale także są istotne z punktu widzenia zachowania wartości odżywczych i bezpieczeństwa żywności. Artykuł ten został przygotowany z myślą o tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać potencjał swoich zapasów, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Skupimy się na różnych metodach...

V-TAC Poland Sp. z o.o. Idealny sposób na doświetlenie ogrodu przez cały rok – ledowe rozwiązania od V-TAC

Idealny sposób na doświetlenie ogrodu przez cały rok – ledowe rozwiązania od V-TAC Idealny sposób na doświetlenie ogrodu przez cały rok – ledowe rozwiązania od V-TAC

Ogród to miejsce, w którym możemy cieszyć się świeżym powietrzem, relaksować się i spędzać czas na świeżym powietrzu. Niezależnie od pory roku, oświetlenie jest kluczowym elementem, który może uczynić...

Ogród to miejsce, w którym możemy cieszyć się świeżym powietrzem, relaksować się i spędzać czas na świeżym powietrzu. Niezależnie od pory roku, oświetlenie jest kluczowym elementem, który może uczynić nasz ogród jeszcze bardziej urokliwym. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa oświetlenie ledowe, które nie tylko nadaje ogrodowi wyjątkowy urok, ale także ma wiele zalet, takich jak oszczędność energii i przyjazność dla środowiska.

Target S.A. Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia?

Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia? Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia?

Marzysz o pięknym, zadbanym trawniku, ale brakuje Ci czasu na systematyczne nawożenie i codzienne podlewanie? Jest na to sposób: trawnik samonawożący!

Marzysz o pięknym, zadbanym trawniku, ale brakuje Ci czasu na systematyczne nawożenie i codzienne podlewanie? Jest na to sposób: trawnik samonawożący!

Potrzebne materiały i narzędzia

Do wykonania nawierzchni z klinkierowych cegieł brukowych, oprócz samego klinkieru, będzie potrzebny materiał na podsypkę i na spoiny oraz narzędzia, w tym listwa brukarska i jej prowadnice, młot brukarski, maszyna do cięcia na mokro, wibrator powierzchniowy, a także drobniejszy sprzęt,  m.in. poziomnica, taśma miernicza, miotła itp.

Od czego zacząć?

Prace należy rozpocząć od zdjęcia miękkiego gruntu macierzystego (wierzchniej części nawierzchni). Można ją składować do ewentualnego późniejszego wykorzystania.

Pozostałą część gruntu należy przygotować tak, aby był mrozoodporny i miał odpowiednią nośność. W tym celu konieczne może się okazać zagęszczenie podłoża. Na podłożu rozprowadza się warstwę nośną, której grubość zależy od ilości wcześniej usuniętej ziemi.

Warstwa nośna służy jako wypełnienie czy raczej wyrównanie oraz do przenoszenia obciążeń. Należy ją wykonać np. z mieszanki żwiru i piasku o uziarnieniu 0/16, 0/32 i 0/45 mm.

W zależności od właściwości podłoża, na powierzchnie, po których nie będą jeździć ciężkie pojazdy, należy nanieść od 20 cm (przy podłożu piaszczystym) do 40 cm (w przypadku podłoża gliniastego) warstwy nośnej i ubić ją warstwami za pomocą wibratora powierzchniowego.

roben schemat ukladu warstw

Schemat układu warstw

Prace przygotowawcze

Dla poprawnego funkcjonowania nawierzchni z bruku klinkierowego kluczowe jest staranne wykonanie prac przygotowawczych. Obejmują one m.in. odwodnienie – należy ustalić jego wysokość, spadek oraz kierunek spadku. Na tym etapie wybiera się też wiązanie cegieł brukowych (np. w jodełkę, blokowe itp.) oraz rozmierza krawędzie (wyznacza obramowanie boczne), a także, jeśli jest to konieczne, ustala się różnice terenu, a następnie oznacza je, stosując tyczki miernicze.

Wyrównywanie i uziarnienie

Odsłonięty grunt (na którym ułoży się warstwę nośną) należy wyrównać tak, aby był równoległy do planowanej, gotowej nawierzchni z bruku klinkierowego. Na tak przygotowaną, płaską powierzchnię nanosi się warstwę piaskowo-żwirową o stopniowanej wielkości ziaren (np. mieszanka o uziarnieniu 0/16, 0/32, 0/45 mm), zaplanowaną przy uwzględnieniu wskaźnika zagęszczenia. Wskaźnik zagęszczenia materiału sypkiego, w przypadku nasypki z pospółki, wynosi około 2/3 wysokości warstwy nasypanej.

Przy materiałach o grubej ziarnistości należy pamiętać o tym, aby wielkość ziarna zmniejszała się w miarę nanoszenia kolejnych warstw, a także, aby grubości warstw były mniej więcej równe. W ten sposób można uniknąć późniejszych różnic w osiadaniu. Warunkiem jest równomierne zagęszczenie podłoża.

Obramowanie krawędzi

Mocne obramowanie krawędzi gwarantuje odpowiednią nośność nawierzchni brukowej, szczególnie wtedy, gdy występują różnice wysokości z otaczającym terenem lub jeśli z brukiem sąsiadują nawierzchnie nieutwardzone. W tym ostatnim przypadku wykonuje się warstwę z betonu jako wspornik, swoisty fundament pod kolejne warstwy.

Jego położenie należy dokładnie wymierzyć i wytyczyć za pomocą sznurka. Położenie obramowania krawędzi oblicza się na podstawie wymiaru nominalnego bruku klinkierowego oraz rozmiaru fugi, wynoszącego minimum 3 mm.

Podczas ustalania wysokości obramowania krawędzi należy uwzględnić konieczność wykonania prawidłowego odwodnienia, o wystarczającym spadku (min. 2,5%). Odpływ musi zawsze prowadzić na zewnątrz, w kierunku przeciwnym niż budynek.

Obramowanie krawędzi fuguje się na wąską spoinę. Można też wykonać normalną spoinę na podłożu betonowym, wtedy sznurek należy położyć od strony bruku. Spoinuje się na fugi pełne za pomocą korytka do spoinowania, a następnie, kiedy fuga jest świeża, wygładza jej powierzchnię. Poza ścieżkami ogrodowymi należy zawsze wykonać z zaprawy umocnienie zewnętrznych krawędzi.

Mocne obramowanie krawędzi gwarantuje odpowiednią nośność nawierzchni brukowej

Mocne obramowanie krawędzi gwarantuje odpowiednią nośność nawierzchni brukowej

Wykonanie warstwy nośnej

Po wykonaniu obramowania krawędzi należy przygotować ostatnią warstwę nośną górnej nawierzchni. Warstwa ta musi składać się z materiału o różnej grubości ziarna. Składniki o bardzo drobnym uziarnieniu (poniżej 0,063 mm, takie jak mączki, gliny itp.) nie powinny przekraczać 5% objętości tej warstwy. Wysokość konstrukcyjna nawierzchni, a więc podsypki wraz z brukiem klinkierowym, wynika z wymiaru zagęszczonego podłoża (od 3 do maks. 5 cm) i grubości bruku klinkierowego.

Najwyższa płaszczyzna warstwy nośnej jako element, na którym będzie układany klinkier, pełni bardzo ważną funkcję. Musi zostać szczególnie starannie wykonana (do odpowiedniej wysokości) i zagęszczona warstwowo w taki sposób, aby powstała zamknięta, równa oraz płaska powierzchnia.

Na tak przygotowaną górną płaszczyznę najwyższej warstwy nośnej kładzie się nawierzchnię: podsypkę oraz klinkierową cegłę brukową. Podsypka pod bruk jest wykonywana z kruszywa o uziarnieniu 0/4, 0/5 lub 0/8 mm. Odpowiedni materiał to np. mieszanka mączki/drobnego grysu z twardego kamienia, takiego jak bazalt czy diabaz. Materiał podsypkowy należy rozprowadzić, przy uwzględnieniu wskaźnika zagęszczenia, na warstwę o równomiernej grubości.

Podczas rozprowadzania materiału podsypkowego na warstwę o równomiernej grubości bardzo pomocne jest zaznaczenie linii sznurkiem. Wstępne zagęszczanie materiału podsypkowego jest istotnym warunkiem przygotowania nawierzchni pod układanie bruku klinkierowego. W ten sposób minimalizuje się późniejsze, nieuniknione osiadanie gruntu. Wysokość warstwy należy stale kontrolować.

Wyrównywanie podsypki

Prowadnice listwy brukarskiej należy ułożyć na jednej wysokości, uwzględniając planowany spadek powierzchni. Następnie można przejść do ostatniego etapu przygotowań nawierzchni, jakim jest ściąganie i wyrównywanie podsypki.

W przypadku wąskich powierzchni, np. ścieżek w ogrodzie, gdzie nie można zastosować prowadnic, należy obliczyć wysokość, na której znajdzie się górna płaszczyzna podsypki, na podstawie wysokości obramowania krawędzi.

Od grubości bruku klinkierowego należy odjąć szacowany wskaźnik zagęszczenia podsypki (około 15-20% istniejącej, wstępnie zagęszczonej warstwy podsypki) i ewentualny występ powierzchni do obramowania krawędzi o wartości około 1 cm. Staranne wyrównanie podsypki warunkuje prawidłowe i sprawne ułożenie nawierzchni.

EKSPERT RADZI

Jeśli wybierzemy klinkierową cegłę brukową bez fazy, będzie ona łatwiejsza do utrzymania w czystości. W przypadku bruku z fazą, we wgłębieniach może zbierać się brud lub ziemia i rosnąć mech. Łatwiej więc utrzymać estetykę bruku bez fazy.

Roman Tereszczak, kierownik regionu z firmy Röben Polska

Układanie bruku

Bruk układa się etapami, zaznaczając sznurkami granice fragmentów nawierzchni tak, aby całe wiązanie miało symetryczny układ spoin.

W kolejnych etapach prac brukarskich sznurek nadal służy do wyznaczania wiązania, a także pomaga zachować zbieganie się spoiny w jednej linii i jej grubość. Istnieją dwa powody, dla których konieczne jest zachowanie min. 3 mm szerokości spoiny: dzięki temu wyrównane są drobne, nieuniknione różnice wymiarów bruku wynikające z tolerancji produkcyjnej oraz zapewniona zostaje odpowiednia szerokość odstępu pomiędzy poszczególnymi cegłami, aby można było wypełnić spoiny w całości.

Jest to konieczne w celu uzyskania odpowiedniej stabilności warstwy, ponieważ tylko dobrze wypełnione spoiny przenoszą siły poziome bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń. Układając klinkierowe cegły brukowe, należy często sprawdzać, czy świeżo ułożone fragmenty nawierzchni zbiegają się w jednej linii poprzecznej.

W przypadku niektórych wiązań, m.in. w jodełkę, pojawia się konieczność zastosowania cegieł uzupełniających (połówek) przy obramowaniach krawędzi oraz przy ścianach budynku. Najlepiej pociąć je na zapas w ramach prac przygotowawczych, a następnie układać razem z pełnymi cegłami. Nowe fragmenty układa się zawsze w kierunku od już ułożonych cegieł.

Nie byłoby to możliwe bez poprawnego przygotowania i zagęszczenia podsypki. Ukośnie przebiegające płaszczyzny styku ze ścianą budynku należy oczywiście uzupełnić odpowiednio przyciętymi cegłami brukowymi.

Wprawdzie kąt ukośnej płaszczyzny styku jest zawsze taki sam, jednak długość kamieni jest różna, dlatego należy zmierzyć indywidualnie każdą cegłę. Potrzebne elementy ukośne uzyskuje się dzięki wykorzystaniu maszyny do cięcia na mokro. 

Spoinowanie

Na ułożoną powierzchnię z bruku klinkierowego należy natychmiast nanieść materiał na spoiny i wprowadzić go w szczeliny między cegłami. Szczeliny najlepiej wypełniać na bieżąco w trakcie układania cegieł. Przed całkowitym ukończeniem prac często wyrównuje się jeszcze ustawienie, aby wszystkie szczeliny zbiegały się w tym samym miejscu.

Po ostatecznym wyrównaniu ułożonych cegieł brukowych, na klinkierową nawierzchnię nanosi się materiał do fugowania. Należy go dopasować do materiału, z którego wykonana jest podsypka. Jeśli jako podsypka została wybrana mieszanka mączki/drobnego grysu z twardego kamienia, o ziarnistości 0/4, 0/5, 0/8 mm, to należy zastosować wypełnienia spoin z mieszanki tych samych materiałów o ziarnistości 0/4 mm.

Materiał na spoiny nie może przedostawać się do podsypki, ponieważ powodowałoby to brak stabilności nawierzchni brukowej. Naniesiony na klinkier materiał spoinujący należy w całości wmieść w szczeliny. Ewentualnie można tę czynność wykonać na mokro, po podlaniu ograniczoną ilością wody. Przed ostatecznym zagęszczeniem powierzchni brukowej należy usunąć z niej nadmiar materiału na spoiny. Trzeba przy tym pamiętać, żeby uniknąć rozmiękczenia podsypki pod brukiem na skutek polewania go wodą. 

Prace wykończeniowe

Przed ostatecznym zagęszczaniem należy odczekać, żeby powierzchnia miała czas osiąść. Zagęszczenie nawierzchni odbywa się przy użyciu wibratora powierzchniowego z zamocowaną od dołu płytą z neoprenu dla ochrony bruku klinkierowego przed uszkodzeniem. Wibrator należy ustawić na średnią częstotliwość (nie za wysoką), aby nie zniszczyć symetrii fug.

Po zakończeniu prac brukarskich i zagęszczeniu, powierzchnia przynajmniej przez kilka dni nie powinna być używana. Ponadto należy wielokrotnie nanosić materiał do spoinowania i wmiatać go w szczeliny. Dzięki temu uzyskuje się kompletne wypełnienie i połączenie fug, niezwykle ważne dla późniejszej stabilności powierzchni.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Konrad Konrad, 03.08.2020r., 22:54:40 czesc krzysztof czy mógłbym prosić namiary do ciebie. Mam do ułożenia 300m podjazdu z bruku i potrzebuje porady.

Powiązane

beCLM Jak zaaranżować komfortowy i piękny taras?

Jak zaaranżować komfortowy i piękny taras? Jak zaaranżować komfortowy i piękny taras?

Nowoczesny taras powinien być zaprojektowany w przemyślany sposób, tak by powstała funkcjonalna i bezpieczna przestrzeń, sprzyjająca beztroskiemu wypoczynkowi lub będąca przyjaznym miejscem do towarzyskich...

Nowoczesny taras powinien być zaprojektowany w przemyślany sposób, tak by powstała funkcjonalna i bezpieczna przestrzeń, sprzyjająca beztroskiemu wypoczynkowi lub będąca przyjaznym miejscem do towarzyskich spotkań.

Magdalena Ćwikła Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie zewnętrzne umożliwia bezpieczne poruszanie się po ogrodzie po zmroku, pozwala też na wydobycie ciekawych i atrakcyjnych iluminacji. Jak je zaprojektować i jakie wybrać rodzaje oświetlenia?

Oświetlenie zewnętrzne umożliwia bezpieczne poruszanie się po ogrodzie po zmroku, pozwala też na wydobycie ciekawych i atrakcyjnych iluminacji. Jak je zaprojektować i jakie wybrać rodzaje oświetlenia?

Target S.A. Zadbany trawnik – jak go zagęścić i jak pozbyć się mchu?

Zadbany trawnik – jak go zagęścić i jak pozbyć się mchu? Zadbany trawnik – jak go zagęścić i jak pozbyć się mchu?

Marzysz o pięknej, zadbanej murawie, a tymczasem Twój trawnik po zimie prezentuje się nieciekawie i w dodatku jest poprzerastany mchem? Jest na to skuteczny i sprawdzony sposób.

Marzysz o pięknej, zadbanej murawie, a tymczasem Twój trawnik po zimie prezentuje się nieciekawie i w dodatku jest poprzerastany mchem? Jest na to skuteczny i sprawdzony sposób.

Target S.A. Zadbany ogród – czym nawozić róże, hortensje i różaneczniki?

Zadbany ogród – czym nawozić róże, hortensje i różaneczniki? Zadbany ogród – czym nawozić róże, hortensje i różaneczniki?

Rośliny ozdobne w ogrodzie, aby zdrowo rosły i pięknie kwitły, wymagają dodatkowego zasilania. Czym je nawozić i dlaczego warto używać różnych preparatów z mączką bazaltową?

Rośliny ozdobne w ogrodzie, aby zdrowo rosły i pięknie kwitły, wymagają dodatkowego zasilania. Czym je nawozić i dlaczego warto używać różnych preparatów z mączką bazaltową?

Dragon Poland Sp. z o.o. Ochrona i dekoracja drewna – wybierz rozwiązanie na lata

Ochrona i dekoracja drewna – wybierz rozwiązanie na lata Ochrona i dekoracja drewna – wybierz rozwiązanie na lata

Drewno to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów dostępnych na rynku, nie bez powodu bardzo chętnie po niego sięgamy. Dodatkowo drewno jest stosunkowo trwałym surowcem, który przy odpowiednim zabezpieczeniu...

Drewno to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów dostępnych na rynku, nie bez powodu bardzo chętnie po niego sięgamy. Dodatkowo drewno jest stosunkowo trwałym surowcem, który przy odpowiednim zabezpieczeniu może nam służyć na długie lata.

beCLM Jak chronić się przed słońcem w ogrodzie?

Jak chronić się przed słońcem w ogrodzie? Jak chronić się przed słońcem w ogrodzie?

Odpoczynek w przydomowym ogrodzie to marzenie wielu z nas, jednak intensywne słońce i wysokie temperatury mogą utrudniać miłe chwile. Jakie rozwiązania pozwolą schować się przed nadmiernym nasłonecznieniem...

Odpoczynek w przydomowym ogrodzie to marzenie wielu z nas, jednak intensywne słońce i wysokie temperatury mogą utrudniać miłe chwile. Jakie rozwiązania pozwolą schować się przed nadmiernym nasłonecznieniem czy wiatrem?

Bostik SUPER COLOR UNIVERSAL – farby i lakiery do wielu zastosowań

SUPER COLOR UNIVERSAL – farby i lakiery do wielu zastosowań SUPER COLOR UNIVERSAL – farby i lakiery do wielu zastosowań

Lakier uniwersalny stworzony na bazie żywicy alkidowej syntetycznej służy do lakierowania dekoracyjnego i ochronnego powierzchni wykonanych ze stali, metalu, kamienia, ceramiki, betonu, drewna i wybranych...

Lakier uniwersalny stworzony na bazie żywicy alkidowej syntetycznej służy do lakierowania dekoracyjnego i ochronnego powierzchni wykonanych ze stali, metalu, kamienia, ceramiki, betonu, drewna i wybranych tworzyw sztucznych. Jest przeznaczony do zastosowań w domowych pracach naprawczych, warsztatowych, hobbystycznych, rzemieślniczych, motoryzacyjnych.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Pięlęgnacja trawnika z domitech

Pięlęgnacja trawnika z domitech Pięlęgnacja trawnika z domitech

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim...

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim czasie. Dowiedz się, jak dbać o trawnik w Twoim ogrodzie.

beCLM Taras, czyli dodatkowy pokój

Taras, czyli dodatkowy pokój Taras, czyli dodatkowy pokój

Nawet nieduży taras pozwala zwiększyć przestrzeń użytkową mieszkania lub domu, a odpowiednio zaaranżowany przedłuży salon, tworząc wygodną strefę spotkań i wypoczynku dla całej rodziny.

Nawet nieduży taras pozwala zwiększyć przestrzeń użytkową mieszkania lub domu, a odpowiednio zaaranżowany przedłuży salon, tworząc wygodną strefę spotkań i wypoczynku dla całej rodziny.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce

Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce

Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie...

Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.

mgr inż. Anna Pińkowska Trawnik idealny

Trawnik idealny Trawnik idealny

Dla wielu sympatyków zieleni ogrodowej trawnik jest jej nieodłącznym elementem. Zadbany przyciąga wzrok, ale również uwydatnia cechy otaczających go roślin. Podpowiadamy, krok po kroku, co zrobić, aby...

Dla wielu sympatyków zieleni ogrodowej trawnik jest jej nieodłącznym elementem. Zadbany przyciąga wzrok, ale również uwydatnia cechy otaczających go roślin. Podpowiadamy, krok po kroku, co zrobić, aby mieć trawnik idealny.

Magdalena Ćwikła Murki oporowe – jak je wykorzystać w ogrodzie?

Murki oporowe – jak je wykorzystać w ogrodzie? Murki oporowe – jak je wykorzystać w ogrodzie?

Murki oporowe to idealne rozwiązanie na działkach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, na zboczach oraz zawsze wtedy, gdy chcemy nasz ogród urozmaicić. Sposoby na wykorzystanie murków oporowych w ogrodzie...

Murki oporowe to idealne rozwiązanie na działkach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, na zboczach oraz zawsze wtedy, gdy chcemy nasz ogród urozmaicić. Sposoby na wykorzystanie murków oporowych w ogrodzie są wręcz nieograniczone.

mgr inż. Anna Pińkowska, Katedra Ochrony Roślin, Instytut Nauk Ogrodniczych SGGW w Warszawie Modny trend – łąki kwietne

Modny trend – łąki kwietne Modny trend – łąki kwietne

Coraz powszechniejszym rozwiązaniem jest wprowadzanie do trawników mieszanek roślin z innych rodzin botanicznych i tworzenie tzw. łąk kwietnych. Pod łąkę kwietną w przestrzeni przydomowej wyznacza się...

Coraz powszechniejszym rozwiązaniem jest wprowadzanie do trawników mieszanek roślin z innych rodzin botanicznych i tworzenie tzw. łąk kwietnych. Pod łąkę kwietną w przestrzeni przydomowej wyznacza się zazwyczaj określony fragment ogrodu. W zależności od doboru mieszanki gatunkowej, a podobnie jak w przypadku traw, można wybierać różne mieszanki nasion i utworzyć łąkę zarówno z roślin jednorocznych, jak i wieloletnich.

Grupa Topex Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat!

Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat! Czosnek ozdobny – najważniejsze informacje na jego temat!

Czosnek – ta nazwa kojarzy nam się niezaprzeczalnie z dorodnym warzywem, które dodatkowo posiada wiele wspaniałych właściwości, w tym mnóstwo zdrowotnych. Czosnek ozdobny to natomiast piękna dekoracja...

Czosnek – ta nazwa kojarzy nam się niezaprzeczalnie z dorodnym warzywem, które dodatkowo posiada wiele wspaniałych właściwości, w tym mnóstwo zdrowotnych. Czosnek ozdobny to natomiast piękna dekoracja ogrodowa. Kwitnie od maja do sierpnia, charakteryzuje się cudownymi fioletowymi kwiatami, nadaje się na rabaty i na skalniaki. Niektóre z odmian świetnie sprawdzą się w uprawie tarasowej czy balkonowej. Dowiedz się więcej o czosnku ozdobnym, a zapragniesz uprawiać tę roślinę jak tysiące innych ogrodników.

Hörmann Polska sp. z o.o. Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Magdalena Ćwikła Schody w ogrodzie – jak i z czego je zbudować?

Schody w ogrodzie – jak i z czego je zbudować? Schody w ogrodzie – jak i z czego je zbudować?

Schody muszą być przede wszystkim bezpieczne, trwałe i wygodne w użytkowaniu. Na co zwrócić uwagę oraz jak i z czego je zbudować, żeby dobrze służyły przez długie lata?

Schody muszą być przede wszystkim bezpieczne, trwałe i wygodne w użytkowaniu. Na co zwrócić uwagę oraz jak i z czego je zbudować, żeby dobrze służyły przez długie lata?

Magdalena Ćwikła Co zrobić z zagrabionymi liśćmi w ogrodzie?

Co zrobić z zagrabionymi liśćmi w ogrodzie? Co zrobić z zagrabionymi liśćmi w ogrodzie?

Podpowiadamy, co zrobić z liśćmi z ogrodu, które jesienią usuwamy z trawnika, nawierzchni i oczek wodnych. Niekoniecznie trzeba je wyrzucać, można je bowiem wykorzystać na kilka sposobów. Oto kilka praktycznych...

Podpowiadamy, co zrobić z liśćmi z ogrodu, które jesienią usuwamy z trawnika, nawierzchni i oczek wodnych. Niekoniecznie trzeba je wyrzucać, można je bowiem wykorzystać na kilka sposobów. Oto kilka praktycznych porad.

Magdalena Ćwikła Odśnieżanie – dlaczego należy unikać stosowania soli?

Odśnieżanie – dlaczego należy unikać stosowania soli? Odśnieżanie – dlaczego należy unikać stosowania soli?

Odśnieżanie to czasochłonna i dość uciążliwa praca, którą należy wykonywać systematycznie. Jakie urządzenia sprawdzą się najlepiej i dlaczego do tego celu nie należy używać soli?

Odśnieżanie to czasochłonna i dość uciążliwa praca, którą należy wykonywać systematycznie. Jakie urządzenia sprawdzą się najlepiej i dlaczego do tego celu nie należy używać soli?

Target S.A. Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia?

Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia? Zadbany trawnik – czy można mieć trawnik bez nawożenia?

Marzysz o pięknym, zadbanym trawniku, ale brakuje Ci czasu na systematyczne nawożenie i codzienne podlewanie? Jest na to sposób: trawnik samonawożący!

Marzysz o pięknym, zadbanym trawniku, ale brakuje Ci czasu na systematyczne nawożenie i codzienne podlewanie? Jest na to sposób: trawnik samonawożący!

Target S.A. Trawnik odporny na psa

Trawnik odporny na psa Trawnik odporny na psa

Czy można mieć piękny, zadbany trawnik, gdy po ogrodzie biega pies? Teraz już tak! Dzięki wyselekcjonowanej mieszance traw Twoja murawa będzie gęsta i soczyście zielona.

Czy można mieć piękny, zadbany trawnik, gdy po ogrodzie biega pies? Teraz już tak! Dzięki wyselekcjonowanej mieszance traw Twoja murawa będzie gęsta i soczyście zielona.

Magdalena Ćwikła Rośliny kwitnące zimą

Rośliny kwitnące zimą Rośliny kwitnące zimą

Co zrobić, by stworzyć ogród atrakcyjny zimą? Posadź w nim rośliny kwitnące właśnie o tej porze roku. Dzięki nim Twój ogród nabierze koloru.

Co zrobić, by stworzyć ogród atrakcyjny zimą? Posadź w nim rośliny kwitnące właśnie o tej porze roku. Dzięki nim Twój ogród nabierze koloru.

Magdalena Ćwikła Bielenie drzew owocowych zimą

Bielenie drzew owocowych zimą Bielenie drzew owocowych zimą

Bielenie drzew owocowych zimą to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Dlaczego tak jest i jak go przeprowadzić?

Bielenie drzew owocowych zimą to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Dlaczego tak jest i jak go przeprowadzić?

mgr inż. Anna Pińkowska Sposób na zieleń w domu – ściana z roślin

Sposób na zieleń w domu – ściana z roślin Sposób na zieleń w domu – ściana z roślin

Zieleń w domu w i otoczeniu zapewnia nam kontakt z naturą, pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie – redukując poziom stresu i wpływając kojąco na zmysły. Warto więc ozdobić mieszkanie, stosując modne w...

Zieleń w domu w i otoczeniu zapewnia nam kontakt z naturą, pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie – redukując poziom stresu i wpływając kojąco na zmysły. Warto więc ozdobić mieszkanie, stosując modne w ostatnim czasie rozwiązanie – zieloną ścianę.

Magdalena Ćwikła Wiosenne przycinanie

Wiosenne przycinanie Wiosenne przycinanie

W marcu chwyć za sekator i przytnij krzewy, byliny i trawy ozdobne, ale uwaga! Dotyczy to nie wszystkich gatunków. Ukształtowanie i usunięcie słabych pędów, przygotuje rośliny do wiosennego wzrostu i bogatego...

W marcu chwyć za sekator i przytnij krzewy, byliny i trawy ozdobne, ale uwaga! Dotyczy to nie wszystkich gatunków. Ukształtowanie i usunięcie słabych pędów, przygotuje rośliny do wiosennego wzrostu i bogatego kwitnienia.

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.